Polmic - FB

wykonawcy (P)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Artur Paciorkiewicz,

altowiolista i kameralista; ur. 27 marca 1945, Ursus Czechowice k. Warszawy. Syn kompozytora Tadeusza Paciorkiewicza. Studiował grę na skrzypcach w klasie Ireny Dubiskiej oraz grę na altówce pod kierunkiem Stefana Kamasy w Akademii Muzycznej w Warszawie. Studia uzupełniające w zakresie gry solowej i muzyki kameralnej odbył w Accademia Musicale Chigiana w Sienie oraz na Uniwersytecie w Yale, które ukończył dyplomami z wyróżnieniem (1977). Uczestniczył również w kursach mistrzowskich, prowadzonych przez Pala Lukacsa (Weimar, NRD), Ulricha Kocha (Freiburg, RFN) i Raphaela Hillyera (New Heaven, Stany Zjednoczone).

Artur Paciorkiewicz jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów. Jako solista otrzymał Brązowy Medal na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Genewie (1972), a jako kameralista Nagrodę Krytyków „Orpheus” na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” (1965), II nagrodę na konkursie w Wiedniu (1970), Srebrny Medal na konkursie w Bordeaux (1972), III nagrodę na konkursie w Monachium (1973), I nagrodę na Konkursie Radiowych Kwartetów Smyczkowych w Warszawie (1977), IV nagrodę na Konkursie Radiowych Kwartetów Smyczkowych w Helsinkach (1978), Medal „Polihymnia” na Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej w Poznaniu (1979) oraz II nagrodę i Nagrodę Specjalną Międzynarodowego Jury Krytyków w Evian (1979).

Skomponowany w 1976 roku Koncert na altówkę i orkiestrę Tadeusz Paciorkiewicz zadedykował swojemu synowi Arturowi.

W latach 1968-70 był solistą Orkiestry Teatru Wielkiego w Warszawie, później członkiem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej prowadzonej przez Karola Teutscha. W latach 1970-76 grał razem z Kwartetem Wilanowskim. Był też współzałożycielem Kwartetu Smyczkowego Varsovia, w którym grał do 1989, to jest do momentu jego rozwiązania. W latach 1990-2015 był solistą i członkiem orkiestry Sinfonia Varsovia.

Jako solista oraz kameralista występuje w bogatym repertuarze, obejmującym utwory klasyczne i współczesne na altówkę oraz violę d'amore. Występował pod batutą takich dyrygentów, jak Yehudi Menuhin, Krzysztof Penderecki, Karol Teutsch.

Dokonał wielu nagrań dla radia, telewizji i firm fonograficznych, m.in. Le Chant du Monde, DUX, EMI, Olympia, Pavane, Polskie Nagrania, RCA, Acte Préalable.

W latach 1970-89 był docentem w Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie prowadził klasę altówki oraz Katedrę Kameralistyki. Wykładał też podczas kursów muzycznych we Francji, w Kanadzie i Japonii. W 2002 roku był gospodarzem XI Międzynarodowego Kongresu Violi d’Amore w Radziejowicach, który po raz pierwszy odbył się w Polsce.

Jest członkiem Jury Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Indywidualności Muzycznych im. Tadeusza Paciorkiewicza.

Za swoją działalność artystyczną Artur Paciorkiewicz w 1989 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, w 2015 - Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

aktualizacja: 2006, 2009 (mk), 2023 (wa)

Strona internetowa artysty: www.artur.paciorkiewicz.pl