Polmic - FB

wykonawcy (B)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Marcin Bronikowski,

śpiewak (baryton); ur. 28 maja 1968, Warszawa; zm. 29 lutego 2024, Albania. Ukończył Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie trąbki. W tym czasie pobierał także prywatne lekcje śpiewu u wybitnej śpiewaczki, Jadwigi Dzikówny. W 1992 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Konserwatorium w Sofii, gdzie kształcił się pod kierunkiem prof. Rusko Ruskovej. Swoje umiejętności wokalne doskonalił potem także w Accademia Rossiniana w Pésaro pod kierunkiem Alberto Zeddy oraz w mediolańskiej La Scali u Carlo Bergonziego.

Brał udział w wielu konkursach wykonawczych w kraju i za granicą, m.in. w 1991 roku zdobył III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Vérviérs (Belgia), w 1992 roku III nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie, I nagrodę i nagrodę specjalną José Carrerasa za interpretację dzieł operowych na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Juliana Gayarre w Pampelunie (Hiszpania) oraz I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Bilbao, w 1993 roku wyróżnienie na BBC "Cardiff Singers of the World" w Cardiff (Walia), w 1994 roku III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Pretorii (RPA), w 1997 - IV nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Królowej Sonii w Oslo (Norwegia) oraz w roku 1999 I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Mirjam Helin w Helsinkach (Finlandia).

Na scenie zadebiutował w wieku 24 lat w Operze Narodowej w Sofii partią Figaro w Cyruliku sewilskim Gioacchina Rossiniego. Dwa lata później, w 1994 roku po raz pierwszy wystąpił w Teatrze Wielkim w Warszawie, jako Albert w Wertherze Julesa Masseneta.

Śpiewał na najbardziej znanych scenach operowych na świecie, m.in. w Deutsche Oper w Berlinie, Bayerische Staatsoper w Monachium, Oper we Frankfurcie, Staatsoper w Hamburgu, Württembergische Staatstheater w Stuttgarcie, New Israeli Opera w Tel Avivie, Landestheater w Salzburgu, Teatro Gayarre w Pampelunie, Teatro Victoria Eugenia w San Sebastian, Palacio Euskalduna (A.B.A.O) w Bilbao, w Madrycie, Teatro Cervantes w Maladze, Teatro Campoamor w Oviedo, Teatro Giuseppe Verdi w Trieście, Gran Teatro "La Fenice" w Wenecji, Nico Opera House w Kapsztadzie, Opera Du Rhin w Strasbourgu, Narodowej Operze w Atenach, Semperoper w Dreźnie, Teatro Principal na Majorce, Teatro Principal w Mahon na Menorce, Auditorio Municipal w Santa Cruz na Teneryfie, Teatrze Bolshoi w Moskwie, w Narodowej Operze w Szanghaju, w Hong-Kongu; na festiwalach w Bregenz, Macau, San Sebastian, Martina Franca, Schlezwig-Holstein, Warnie i in.

W 2000 roku jako pierwszy polski baryton debiutował na scenie Królewskiej Opery Covent Garden w Londynie partią Dandiniego w Kopciuszku Rossiniego. W 2004 roku wystąpił po raz pierwszy na scenie Teatro Alla Scala w Mediolanie jako Escamillo w Carmen Bizeta.

W Polsce występował m.in. na scenie Opery Narodowej - Teatru Wielkiego w Warszawie, Opery w Krakowie, Opery Nova w Bydgoszczy, Opery w Szczecinie, a także w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Poznańskiej, Filharmonii Białostockiej oraz na festiwalu "Wratislavia Cantans" i w Studio Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

W trakcie swojej kariery zaśpiewał ponad 40 ról operowych, m.in. Alberta w Wertherze Masseneta, Papagena w Czarodziejskim flecie Wolfganga Amadeusza Mozarta, Figara w Cyruliku sewilskim Gioacchino Rossiniego, Walentego w Fauście Charlesa Gounoda, Mercutia w Romeo i Julii Gounoda, Sharplessa w Madame Butterfly Giacomo Pucciniego, Antonia w Lindzie z Chamounix Gaetano Donizettiego, Scindię w Le Roi de Lahore Masseneta, Lescaut w Manon Masseneta, Lescaut w Manon Lescaut Pucciniego, Rodriga w Don Carlosie Giuseppe Verdiego, Germonta w Traviacie Verdiego, Escamilla w Carmen Georgesa Bizeta, Marcella w Cyganerii Pucciniego, Hrabiego Almavivy w Weselu Figara Mozarta, Silvia w Pajacach Ruggiera Leoncavalla, Lorda Ashtona w Łucji z Lammermoor Donizettiego, Hrabiego Nevérs w Hugonotach Giacomo Meyerbeera, Bohuša w Jacobinie Antonina Dvořaka, tytułowego Eugeniusza Oniegina w operze Piotra Czajkowskiego i wiele innych.

Marcin Bronikowski występował m.in. z takimi artystami, jak José Carreras, Edita Gruberova, Sonia Ganassi, Leontina Vaduva, Miriam Gauci, Denyce Graves, Ewa Podleś, Simone Alaimo, Wiliam Matteuzzi, Fabio Armiliato, Juan Diego Florez, Michele Pertusi, Jevgeni Nesterenko, Raul Gimenez, Marcello Giordani i pod batutą takich dyrygentów, jak Lorin Maazel, Michel Plasson, Marcello Viotti, Carlo Rizzi, Giuliano Carella, Renato Palumbo, Rico Saccani, Ralf Weikert, Carlo Franci, Fabrizio Carminati, Gerd Albrecht, Roberto Rizzi Brignoli, Marco Guidarini, Friedrich Haider, Marc Elder, Jacek Kaspszyk, Andrzej Straszyński, Tadeusz Wojciechowski, Wojciech Rajski, Kazimierz Kord, Antoni Wit. Był jedynym polskim śpiewakiem operowym, którego José Carreras zaprosił do udziału w swoim koncercie charytatywnym z okazji 50-lecia UNICEFu. Koncert ten odbył się w warszawskim Teatrze Stanisławowskim w Boże Narodzenie 1996 roku.

Artysta brał udział w koncertach oratoryjnych. Współpracował na estradzie z tak znanymi orkiestrami symfonicznymi, jak: Orkiestra Filharmonii Holenderskiej, Izraelska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Radia i TV Hiszpańskiej (RTVE), Symphony of the Americas w Miami, Orkiestra Radia Bawarskiego w Monachium, MDR z Lipska, WDR w Kolonii, Wiener Symphoniker, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestra Opery Fińskiej, chór "Poznańskie Słowiki".

Nagrywał dla Radia Bułgarskiego, II Programu Polskiego Radia, Radia Bawarskiego w Monachium, Radia Hiszpańskiego, Narodowego Radia Fińskiego, a także brał udział w wielu krajowych i zagranicznych programach telewizyjnych (m.in. w Belgii, Chinach, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Izraelu, Korei, Norwegii i RPA). Miał również w swoim dorobku nagrania czterech oper: Maria Stuarda Gaetano Donizettiego jako Lord Cecil (z Editą Gruberovą, Marcello Viottim oraz orkiestrą Radia Bawarskiego w Monachium), wydanym przez firmę fonograficzną Nightingale Classics, z premiery opery Il Paria Donizettiego jako Zarete, zrealizowanym dla włoskiego wydawnictwa Casa Bongiovanni, opery Hugonoci Giacomo Meyerbeera w roli Hrabiego Nevér dla włoskiej firmy Dynamic oraz Jacobin Antonina Dvořaka jako Bohuš dla WDR w Kolonii.

Był jurorem II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego (2021).

Perkusista i kompozytor Gabriel Collet dedykował Marcinowi Bronikowskiemu cykl 11 pieśni na baryton i dwie marimby do wybranych sonetów Adama Mickiewicza Mickiewicz na trzy głosy (2018); utwory ukazały się na płycie wydanej przez Fundację Krea Music w 2023 roku.

Otrzymał Honorowego Srebrnego Asa 1996 za osiągnięcia artystyczne, przyznaną przez Miesięcznik "Polish Market" Honorową Perłę w kategorii KULTURA za „propagowanie polskiej muzyki na największych scenach operowych świata” (2010) oraz Doroczną nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy (2013).

aktualizacja: 2006 (Anna Iwanicka-Nijakowska), 2024 (Wiktoria Antonczyk)

Strona internetowa artysty: https://marcinbronikowski.com/