Polmic - FB

wykonawcy (W)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Tytus Wojnowicz, oboista; ur. 12 grudnia 1965, Wrocław. Studiował grę na oboju w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Stanisława Malikowskiego (dyplom w 1990 roku). Studia kontynuował w Staatliche Hichschule für Musik w Freiburgu pod kierunkiem Heinza Holligera (dyplom w 1993 roku).
Jest laureatem konkursów wykonawczych: w 1990 roku zdobył I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Oboistów we Włoszakowicach, a w 1993 roku – III nagrodę na Isle of Wight Oboe Competition. Dwukrotnie był półfinalistą międzynarodowych konkursów obojowych: w 1995 roku w Tulonie i w 1996 roku w Nowym Jorku.
Koncertował w niemal wszystkich liczących się salach koncertowych Europy, m. in. w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Czechach, Słowacji, a także na Tajwanie, w Stanach Zjednoczonych (w tym w Carnegie Hall) oraz Azji i Afryce. Miał okazję występować wraz z Nigelem Kennedy w ramach trasy koncertowej The Bach & Vivaldi Experience. Od 1989 roku jest członkiem Warszawskiego Kwintetu Dętego „Da Camera”, z którym nagrał dwie płyty. Założył również i kieruje zespołem "Ensemble de Narol". Jako solista i kameralista współpracuje z wieloma orkiestrami (m.in. Sinfonia Varsovia, Concerto Avenna, Sinfonietta Cracovia, Warszawska Opera Kameralna).
Jednocześnie prowadzi aktywne życie pedagogiczne jako adiunkt w Akademii Muzycznej w Warszawie.
Dokonał licznych nagrań. W 1996 roku ukazał się jego debiutancki album zatytułowany Tytus, na którym znalazły się utwory klasyczne, współczesne i rozrywkowe, m.in. Johannesa Brahmsa, Fryderyka Chopina, Piotra Czajkowskiego, Niccolo Paganiniego i Piotra Rubika. Krążek ten uzyskał status potrójnej płyty platynowej oraz nominację do nagrody Fryderyków ‘96. W 1997 roku wydał drugą płytę pt. Ocalić od zapomnienia, zawierającą instrumentalne wersje znanych przebojów polskich z lat 60., 70. i 80. W 1998 roku ukazała się trzecia płyta - Christmas Time - z nagraniami znanych polskich i światowych kolęd oraz utworów bożonarodzeniowych, a rok później czwarta - Telemann – koncerty obojowe - zawierająca przekrój twórczości Georga Philippa Telemanna. W 2000 roku wydane zostały kolejne dwie produkcje: Fonogram i Koncerty obojowe J. S. Bacha, w roku 2003 – Tam Tam Project, a w roku 2005 - Ensemble de Narol.
(grudzień 2006)

literatura wybrana

Mówi Tytus Wojnowicz - Ensemble de Narol, "Ruch Muzyczny" 2007 nr 15, s.5