Polmic - FB

animatorzy (D)

A B C D F G J K L Ł M N O P R S T W

Cezary Maciej Dąbrowski,
Cezary Maciej Dąbrowski, portret
           Fot. Paulina Niedzielska

poeta, pianista, perkusista i twórca muzyki; ur. 9 marca 1968, Skierniewice. Początkowo uczył się gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Karola Kurpińskiego w Warszawie. Naukę gry na perkusji rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie. Następnie odbył studia w zakresie gry na perkusji w Akademii Muzycznej w Warszawie. W 1991 uczestniczył w kursie interpretacji muzyki Elliotta Cartera w Avignon, zyskując uznanie francuskiego perkusisty Sylvio Gualdy oraz samego kompozytora.

W 1992 otrzymał nagrodę główną oraz nagrodę specjalną za wykonanie Czterech kompozycji na kotły Elliotta Cartera na Konkursie Muzyki XX Wieku Dla Młodych Wykonawców, zorganizowanym z okazji Światowych Dni Muzyki przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej (pierwszy laureat-perkusista w historii konkursu). Po konkursie ukazała się płyta zawierająca m.in. utwory: Psappha Iannisa Xenakisa oraz Fantasmagoria Kazimierza Serockiego w wykonaniu artysty.

Współpracował z zespołem Concerto Avenna Andrzeja Mysińskiego, z którym wystąpił na Poznańskiej Wiośnie Muzycznej i na Festiwalu Muzycznym w Łańcucie, a także wziął udział w nagraniu Koncertu na obój i orkiestrę C-dur Josepha Haydna (obój – Krzysztof Wroniszewski) i Jazz Harpsichord Concerto Josepha Horowitza z klawesynistką Elżbietą Chojnacką. Jako członek orkiestry Sinfonia Varsovia uczestniczył w nagraniach, koncertach (m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Filharmonii Monachijskiej, w Gstaad w Szwajcarii) oraz festiwalach (m.in. na Gran Canaria, podczas Yehudi Menuhin Festiwal, Schlezwig-Holstein Musik Festival, „Warszawska Jesień”) pod batutami takich dyrygentów, jak Sir Yehudi Menuhin, Jan Krenz, Wojciech Michniewski, Justus Frantz, Volker Schmidt-Gertenbach. Artysta koncertuje również jako solista – m.in. w 1994 na Festiwalu „Warszawska Jesień” zaprezentował Memory of the Universe na perkusję i taśmę Yasuhiro Takenaki (było to pierwsze wykonanie tego utworu w Polsce), a podczas II edycji Festiwalu „Mistrzowie Muzyki XX Wieku” wykonał Konzertstück na kotły i orkiestrę Mauricio Kagela z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Bruno Ferrandisa.

Repertuar Cezarego Macieja Dąbrowskiego obejmuje różne style muzyki – muzykę klasyczną, współczesną, jak również jazz, rock i muzykę improwizowaną.

W 2014 roku zadebiutował jako poeta tomem Wiersze sercem pisane, opublikowanym przez Warszawską Firmę Wydawniczą; zbiór ten zawiera wiersze z lat 1983-2014. We wrześniu 2014 roku jego wiersz pt. Miłość został opublikowany na łamach „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. W publikacji tej ukazała się również recenzja tomu Wiersze sercem pisane oraz wywiad z autorem.

W 2015 roku ukazała się płyta Cezarego Macieja Dąbrowskiego Zaplątany w Twoje włosy – Wiersze i miniatury fortepianowe, zawierająca deklamacje wybranych wierszy oraz miniatury fortepianowe w wykonaniu autora. W 2015 roku miała też miejsce premiera drugiego tomu poezji, zatytułowanego Brudnopis, o którym redaktor Tomasz Zbigniew Zapert ("Magazyn Literacki KSIĄŻKI" 7/2015) napisał: „64 wiersze tworzą drugi tomik poetycki autora, który z impetem tsunami wtargnął przed rokiem w krajowe piśmiennictwo. Zróżnicowane tematycznie i formalnie potwierdzają nieprzeciętny zmysł rymotwórczy autora…”.

Artysta prezentuje swoją poetycką i muzyczną twórczość podczas recitali autorskich „Słowo jak muzyka”.

Jego trzeci tom poetycki zatytułowany Ech, żywocie… ukazał się w czerwcu 2016 roku nakładem Oficyny Wydawniczej „Agawa”. Kolejne opublikowane książki to: Wierszem i Prozą (Wydawnictwo LTW, Łomianki 2017/ Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Warszawa 2017), Osobliwości (Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „ADAM”, 2017), Dalej (Wydawnictwo LTW, 2018), Zbiór nieaspirujący (Wydawnictwo LTW, 2019), Skrawki życia (Oficyna Wydawnicza Volumen, 2019), W dalszym ciągu (Wydawnictwo LTW, 2020), tomik satyryczny Polityczny dzik (Osobliwości II), wydany nakładem Oficyny Wydawniczo-Poligraficznej „ADAM" (2020), tom poetycki Sztafeta (LTW, 2020), Wiersze aforystyczne (Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „ADAM", 2021), Pieśni Polskie (A Ty ciągle o tych wierszach...) – zbiór wierszy i tekstów eseistycznych (LTW, 2022), Wiersze niepoprawne (LTW, 2022). 30 marca 2023 roku, nakładem Wydawnictwa LTW, a dzięki wsparciu Czytelników ukazała się książka Zimno nadchodzi, tom poetycki Cezarego Macieja Dąbrowskiego oparty na obrazach mistrzów Młodej Polski. Książka Dąbrowskiego zatytułowana MITY opublikowana została przez wydawnictwo LTW w kwietniu 2024 roku.

Cezary Maciej Dąbrowski został Finalistą Nagrody Literackiej im. ks. Jana Twardowskiego (2017) oraz Laureatem Wyróżnienia za wiersz Wolność w „The International Kosciuszko Bicentenary Competition” (2017) w Sydney (Australia). Jest jurorem Festiwalu Poezji Współczesnej w Liceum im. Stanisława Staszica w Warszawie. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (Oddział Warszawski).

 

aktualizacja: 2015 (Anna Iwanicka), 2020 (Agnieszka Cieślak), 2021, 2022, 2023, 2024 (Wiktoria Antonczyk)

kontakt

e-mail: cezary.dabrowski9@gmail.com