Polmic - FB

koncerty

2022 2023 2024 2025 2026
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Fenomen genialności będzie motywem przewodnim tegorocznej edycji Copernicus Festival, która rozpocznie się 18 maja 2015 roku w Krakowie.

Geniusz to nie tylko wybitnie utalentowany artysta czy naukowiec, ale przede wszystkim tajemnicze zjawisko. Odbywające się w ramach festiwalu wykłady, debaty, spotkania, koncerty, wystawy i projekcje filmów zobrazować mają przejawy geniuszu w różnorodnych sferach rzeczywistości. Zaproszeni goście spróbują odpowiedzieć na pytania, jak opisać i wyjaśnić geniusz z perspektywy dziedzin, w których są ekspertami. Czy geniusz to kwestia inteligencji i zdolności, czy raczej osobowości i pracy? Jak działają wyobraźnia i intuicja? Jak powstają arcydzieła i dokonywane są przełomowe odkrycia?

Na pasmo muzyczne Copernicus Festival złożą się trzy koncerty. Festiwal zainauguruje recital fortepianowy ukraińskiego pianisty Aleksandra Gawrylyuka, w hołdzie dla Józefa Hofmanna - w Filharmonii Krakowskiej w dniu 18 maja 2015 o godz. 20.00. W jego programie znajdą się m.in utwory, które w interpretacji Hofmanna uchodziły za wyjątkowe: Sonata C-dur KV 330 Mozarta, Sonata A-dur D 664 Schuberta, Etiuda op.25 nr 7, Nokturn op.27 nr 2 i Polonez As-dur op.53 Chopina oraz Sonata A-dur op. 82 Prokofiewa.

Fenomenowi geniusza i genialności w muzyce poświęcone zostanie wydarzenie zaplanowane na trzeci wieczór Festiwalu - koncert, którego bohaterami będą Mozart i Salieri. Film Milosa Formana Amadeus stanie się pretekstem do głębszego namysłu nad kondycją człowieka i jego relacją do Boga. Film ten nie jest bowiem biografią Mozarta lecz w swojej najgłębszej warstwie przywołuje biblijną opowieść o Kainie i Ablu. Amadeus, ten który jest umiłowany przez Boga, pada ofiarą zazdrości i zawiści Kaina - Salierego. W trakcie koncertu o tajemnicy Kaina i Abla, relacji geniusza i zwykłego człowieka, opowiedzą publiczności dwaj wybitni profesorowie: prof. Jerzy Vetulani, neurobiolog i prof. Dariusz Czaja, antropolog kultury. Ich wypowiedzi ilustrowane będą kompozycjami Mozarta i Salierego, wykonywanymi przez chór i orkiestrę Capelli Cracoviensis. W programie koncertu znajdą się utwory świeckie i religijne: Sinfonia Veneziana i Salve Regina Antonio Salieriego oraz Symfonia nr 29 A-dur i Ave verum Wolfganga Amadeusza Mozarta. Koncert odbędzie się w środę, 20 maja o godz. 20.30 w Bazylice św Trójcy oo. Dominikanów w Krakowie.

Organizatorzy zapraszają także na Fisz@Emade@Pan Bono Zuo - nieoczywiste spotkanie muzyczno-literackie braci Waglewskich i Wojtka Bonowicza - w piątek, 22 maja o godz. 21.30 do Forum Przestrzenie.

Organizatorami Copernicus Festival są Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz Fundacja Tygodnika Powszechnego, którzy postawili sobie cel, by „ważne pytania na temat istnienia i granic poznania zadać „wspólnie”, by stworzyć przestrzeń, w której nauka i duchowość, fizyka i sztuka, kosmologia i socjologia wespół mierzą się z wyzwaniami, które stoją przed człowiekiem w XXI w.”

Szczegółowy program – na stronie: www.copernicusfestival.com