Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2003 2004 2005 2006 2007
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Styczniowe rocznice

  • 1 stycznia - mija 115 rocznica urodzin kompozytora i dyrygenta Tadeusza Jareckiego (1889-1955)
  • 3 stycznia - przypada 120 rocznica urodzin pianisty i kompozytora, znanego wykonawcy utworów Fryderyka Chopina Raoula von Koczalskiego (1884-1948)
  • 6 stycznia - mija 25 rocznica śmierci kompozytora Zbigniewa Turskiego (1908-1979)
  • 17 stycznia - przypada 35 rocznica śmierci wybitnej polskiej kompozytorki i skrzypaczki Grażyny Bacewicz (1909-1969)
  • 19 stycznia - 55 urodziny obchodzi kompozytor Zbigniew Bagiński
  • 24 stycznia - mija 105 rocznica urodzin kompozytora i dyrygenta Feliksa Rybickiego (1899-1978)
  • 25 stycznia - przypada 90 rocznica urodzin kompozytora Adama Świerzyńskiego (1914-1997)
  • 26 stycznia - mija 30 rocznica śmierci pianisty i kompozytora Wiktora Łabuńskiego (1895-1974)
  • 27 stycznia - przypada 25 rocznica śmierci wybitnego kompozytora, organisty i pedagoga Bolesława Szabelskiego (1896-1979)


Festiwal Noworoczny "Muzyczne Fascynacje", który odbędzie się w dniach 30 grudnia 2003 - 31 stycznia 2004 roku, to nowa inicjatywa dyrekcji Filharmonii Wrocławskiej - Lidii Geringer d'Oedenberg - dyrektora generalnego i Mariusza Smolija - dyrektora artystycznego. Wezmą w nim udział czołowi soliści i dyrygenci europejscy, a trzynaście koncertów wypełni muzyka najwybitniejszych kompozytorów polskich i zagranicznych wszystkich epok.
Program festiwalu:
  • 30 grudnia 2003 - godz. 18:00 i - 4 stycznia 2004 - godz. 18:00 -TANIEC, TANIEC, TANIEC
    wyk.: Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej, dyr. Mariusz Smolij
    w programie utwory Chopina, Dvořáka, Chaczaturiana, Bizeta, Saint-Saënsa, Offenbacha, Coplanda i Andersona oraz muzyka słynnych big bandów
  • 2 stycznia 2004 - godz. 19:00 i 3 stycznia 2004 - godz. 18:00 - WIEDEŃSKI BAL
    wyk.: Gabriela Bone - sopran (Austria), Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej, dyr. Mariusz Smolij
    w programie utwory Straussów, Czajkowskiego i Lehara
  • 9 stycznia 2004 - godz. 19:00 i 10 stycznia 2004 - godz. 18:00 - SYMFONICZNE FAJERWERKI
    wyk.: Mariusz Patyra – skrzypce, Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej, dyr. Mariusz Smolij
    w programie: Händel Muzyka Królewskich Ogni Sztucznych, Paganini Koncert skrzypcowy nr 1, Czajkowski Kaprys włoski i Uwertura "Rok 1812"
  • 16 stycznia 2004 - godz. 19:00 i 17 stycznia 2004 - godz. 18:00 - PARYŻ MOICH MARZEŃ
    wyk.: Sergey Pashkevich - fortepian (Rosja), Iwona Hossa - sopran, Paweł Skałuba - tenor, Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej, dyr. Golo Berg
    w programie: Offenbach Uwertura „Orfeusz i Eurydyka”, Saint-Saëns Koncert fortepianowy nr 2 g-moll op. 22, Puccini La Boheme (fragmenty), Debussy Poemat taneczny „Jeux”
  • 23 stycznia 2004 - godz. 19:00 i 24 stycznia 2004 - godz. 18:00 - WIECZORNE SERENADY
    wyk.: Robert Kabara - skrzypce, Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej, dyr. Marcin Nałęcz-Niesiołowski
    w programie: Mozart Serenata Notturna KV 239, Bernstein Serenada na skrzypce i orkiestrę, Brahms Serenada nr 1 D-dur
  • 30 stycznia 2004 - godz. 19:00 i 31 stycznia 2004 - godz. 18:00 - UROK WEŁTAWY I DUNAJU
    wyk.: Piotr Pławner - skrzypce, Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej, dyr. Petr Vronskỳ
    w programie utwory Smetany, Dvořáka, Sarasate’a i Brahmsa
  • 31 stycznia 2004 - godz. 20:30 - FINAŁ I Festiwalu Noworocznego "Muzyczne Fascynacje" połączony z Tradycyjnym Balem Dolnośląskiej Izby Gospodarczej - Hotel Dorint w Wrocławiu


Niezwykłe wydarzenie - Giuseppe Verdi Trubadur

Dnia 31 grudnia 2003 roku o godz. 19:00 w Hali Ludowej we Wrocławiu wystawione zostanie kolejne superwidowisko Opery Dolnośląskiej, będące zarazem największą w Polsce realizacją opery Trubadur Giuseppe Verdiego.
Wystąpią gwiazdy polskich scen operowych, soliści, chór, balet i orkiestra Opery Dolnośląskiej, a także ... zwierzęta. Zespół poprowadzi Ewa Michnik, odpowiedzialna również za kierownictwo muzyczne. Reżyseria: Robert Skolmowski, scenografia i kostiumy: Radek Dębniak i Monika Graban.
Trubadur to jedna z najpopularniejszych oper świata, o barwnej, romantycznej treści i muzyce zachwycającej melodyjnością oraz przejmującej dramatycznością wyrazu. Obok Rigoletta i Traviaty należy do trzech najbardziej reprezentatywnych dzieł Verdiego, w których w pełni przejawił się indywidualny styl kompozytora. Rzecz dzieje się w średniowiecznej Hiszpanii, w czasach gdy istniał jeszcze stan rycerski i kwitła sztuka trubadurów, a opiewane przez nich historie - tak jak w operze Verdiego -za temat mają miłość, którą osnuwa mrok tajemniczych i niesamowitych wydarzeń, a rządzi tragiczne przeznaczenie. Barwna akcja rozgrywa się w warownych zamkach i pałacowych ogrodach, w cygańskim obozie w niedostępnych i malowniczych górach nad Zatoką Baskijską oraz w murach klasztornych i w więziennych lochach. Verdi, mimo zawiłej fabuły, nadał swemu dziełu zwartą i logiczną z dramaturgicznego punktu widzenia formę. Melodyjna i pełna temperamentu muzyka obfituje w wiele popisowych partii dla śpiewaków, kunsztowne ansamble i efektowne sceny zbiorowe.
Przedstawienie zostanie powtórzone 2, 3 i 4 stycznia 2004 roku.


Karnawałowa Marica

W pierwszy weekend nowego karnawału, w sobotę i niedzielę 3 i 4 stycznia 2004 o godz.19.00 Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza na operetkę Hrabina Marica Kálmána, ubiegłoroczną premierę w reżyserii Laco Adamika.
Utwór został zrealizowany z należnym operetce wdziękiem, tempem i rozmachem scenicznym, przepychem kostiumów, a nade wszystko na świetnym poziomie wokalnym. Gdyby któryś z widzów odczuwał niedosyt sylwestrowej zabawy, to ta operetka Kálmána z pewnością go zadowoli; czardasz, fokstrot, kankan, java oraz tańce inspirowane węgierskim folklorem wprawią każdego każdego nastrój beztroskiej zabawy.
W sobotę role główne wykonywać będzie gościnna para: Urszula Romaszko jako Marica i Witold Wrona jako hrabia Tassilo. W niedzielę w tych samych rolach wystąpią soliści Opery Nova: Małgorzata Grela i Janusz Ratajczak. Za pulpitem dyrygenckim stanie Maciej Figas, sprawujący kierownictwo muzyczne przedstawienia.


Międzynarodowy Kwintet DISTANGO zaprasza na koncert , który odbędzie się w niedzielę 4 stycznia 2004 roku o godz. 19:30 w Teatrze Nowym w Warszawie. W programie: TANGA ASTORA PIAZZOLLI.
Będzie to koncert premierowy nowego albumu zespołu, nagranego w Polskim Radio w Warszawie dla wydawnictwa DUX Recording Producers. Zespół wystąpi w składzie:
Mladen Bucić (Słowenia/Chorwacja) - gitara
Marko Hatlak (Słowenia) - akordeon
Bálint Perjési (Węgry/Francja) - skrzypce
Henning Ruhe (Niemcy) - fortepian
Witold Moszyński (Polska) - kontrabas
Gościnnie wystąpią:
Ewa Moszyńska - skrzypce
Agnieszka Herbich & Piotr Woźniak - taniec
Koncert poprowadzą Joanna Koroniewska i Witold Moszyński.
Po koncercie para taneczna Agnieszka Herbich & Piotr Woźniak poprowadzą imprezę "NOC TANGO" w foyer Teatru Nowego - Galerii OFF, w trakcie której wszyscy zainteresowani będą mogli poznać podstawy tego tańca i bawić się do białego rana.
Więcej informacji na temat koncertu i zespołu: www.distango.com, www.teatrnowy.waw.pl


Dnia 6 stycznia 2004 roku o godz. 20.00 w Sali Teatralnej Akademii Muzycznej we Wrocławiu wykonany zostanie Fluxus - autorski projekt audiowizualny młodego wrocławskiego kompozytora Sławomira Kupczaka, z muzyką elektroakustyczną, udziałem improwizującego skrzypka, fortepianu, głosów, tancerek i komputera. Wykonawcami projektu będą: Agata Zubel - śpiew, Marcin Grabosz - fortepian, Cezary Duchnowski - komputer, Ewelina Garncarz - taniec, Izabela Hayduk - Hawrylak - taniec, Sławomir Kupczak - skrzypce, głos, komputer, Cezary Duchnowski - reżyseria dźwięku, Grzegorz Szymański - światło.
Fluxus to nazwa szeroko rozwiniętej formy sztuki akcyjnej, szczególnie popularnej w latach 60 i ściśle związanej z happeningiem. Przebieg zaprogramowanego wydarzenia określanego często mianem koncertu, był wynikiem zapisania na "partyturze", czegoś w rodzaju szkicu akcji, wyrażonego np. poprzez element muzyczny. Taki schemat gry artystycznej zainicjował kompozytor amerykański John Cage. Wedle jego teorii całość akcji powinna składać się z interdyscyplinarnego współistnienia akustycznych, choreograficznych i muzycznych form wyrazu. Najważniejsze imprezy Fluxusu miały miejsce w 1962 roku w Wiesbaden, Kopenhadze i Paryżu, w 1963 w Dusseldorfie, Amsterdamie, Hadze, Londynie, Nicei.


W dniu 7 stycznia 2004 roku w Akademii Muzycznej w Warszawie odbędzie się uroczysty koncert kameralny z okazji piątej rocznicy śmierci kompozytora Tadeusza Paciorkiewicza (na zdjęciu). W programie koncertu znajdą się kompozycje zmarłego artysty: Sonata na skrzypce i fortepian, Ciężar Ziemi - 5 pieśni na sopran i fortepian, Sonata na wiolonczelę i fortepian, Fantazja gotycka na organy solo. Wystąpią: Katarzyna Duda - skrzypce, Anna Karasińska - sopran, Andrzej Chorosiński - organy, Krzysztof Jabłoński, Edward Wolanin, Grzegorz Gorczyca - fortepian, Tomasz Strahl - wiolonczela.
Tadeusz Paciorkiewicz (1916-1998) był wybitnym organistą, założycielem, dyrektorem i wykładowcą szkoły muzycznej w Płocku, animatorem życia muzycznego w Płocku i okolicach. Przez wiele lat pracował jako wykładowca akademicki, profesor, dziekan i rektor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Przede wszystkim jednak był kompozytorem wypowiadającym się we wszystkich gatunkach muzyki instrumentalnej i wokalnej.


W nowym roku 2004 Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na kontynuację cyklu Vivat Opera Polska, prezentującego wszystkie opery Stanisława Moniuszki. Prezentacja twórczości Moniuszki rozpoczęła się w październiku 2003 roku od wystawienia dwóch jednoaktówek: Verbum nobile oraz Flisa w reżyserii Krzysztofa Kelma, pod kierownictwem muzycznym Warcisława Kunca.
W dniach 9 i 10 oraz 23 i 24 stycznia 2004 roku Opera na Zamku zaprasza na Straszny dwór. Wszystkie opery w ramach cyklu wystawiane są w formule "semi stage" - czyli wersji koncertowej z elementami scenografii, kostiumu i wyraźnym zamysłem reżyserskim z udziałem chóru i baletu. Reżyserii Strasznego dworu podjęła się młoda reżyserka Anna Kękuś, zaś kierownictwo muzyczne nad spektaklem sprawuje Antoni Gref.


Dnia 9 stycznia 2004 roku o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbędzie się uroczysty koncert zorganizowany z okazji 100-lecia śmierci Antonina Dvořáka. W wykonaniu wiolonczelisty Tomasza Strahla oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza usłyszymy Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104 Dvořáka. Ponadto koncert dopełnią słynne Tańce połowieckie z opery „Kniaź Igor” i obraz symfoniczny W stepach Azji Środkowej Borodina oraz Walc-Fantazja Glinki.


W niedzielę 11 stycznia 2004 o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Łódzkiej odbędzie się Koncert Inauguracyjny Polsko-Izraelskiego Festiwalu Przyjaźni, organizowanego przez WIM Rubinstein Sinfonietta. W programie koncertu znajdą się utwory W. A. Mozarta: Koncert obojowy C-dur KV 314, Koncert na flet i harfę C-dur KV 299, Andante na flet i ork. smyczkową KV 315, Koncert klarnetowy A-dur KV 622. Wystąpią: Dudu Carmel (obój), Yossi Arnheim (flet), Julia Svedlov (harfa), Yevgeny Yehudin (klarnet) oraz orkiestra pod dyrekcją Simca Heled (Izrael).


Inauguracja obchodów Jubileuszu XXX-lecia Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy odbędzie się dnia 11 stycznia 2004 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Pomorskiej. Wystąpi chór i orkiestra symfoniczna uczelni pod dyrekcją Zygmunta Rycherta.
Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (na zdjęciu) rozpoczęła działalność 1 października 1974 roku jako Filia Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi. Kierowanie Filią zostało powierzone doc. Mirosławowi Pietkiewiczowi - prodziekanowi Wydziału Instrumentalnego łódzkiej uczelni, od października 1977 - prorektorowi do spraw Filii w Bydgoszczy. Struktura bydgoskiej szkoły była w tym okresie dwuwydziałowa. Tworzyły ją: Wydział Instrumentalny i Wydział Wychowania Muzycznego. Usamodzielnienie uczelni nastąpiło 27 listopada 1979 roku. Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Bydgoszczy nadano wówczas imię wybitnego polskiego kompozytora i patrioty Feliksa Nowowiejskiego. Pierwszym rektorem został prof. Roman Suchecki, który tę funkcję pełnił do 1987 roku. Dnia 1 stycznia 1982 roku uczelnię przemianowano z PWSM na Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Od roku akademickiego 1981/1982 ma ona pełną czterowydziałową strukturę: Wydział Kompozycji i Teorii Muzyki, Wydział Instrumentalny z sekcją Pedagogiki Instrumentalnej, Wydział Wokalno-Aktorski i Wydział Wychowania Muzycznego. Obecnie w Akademii Muzycznej kształci się ponad 420 studentów (w tym cudzoziemcy) pod kierunkiem blisko 130 pedagogów.


Na trzy koncerty w ramach obchodów 50-lecia swego istnienia zaprasza w styczniu 2004 roku Filharmonia Białostocka.
Dnia 16 stycznia o godz. 19.00 w wykonaniu amerykańskiego pianisty Eugena Indjica oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Białostockiej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego usłyszymy następujące utwory:
St. Moniuszko - Uwertura do opery „Halka”
F. Chopin – Koncert fortepianowy e-moll op.11
J. Brahms – IV Symfonia e-moll op.98
Dnia 17 stycznia o godz. 19.00 odbędzie się nadzwyczajny recital wokalny Jewgenija Nesterienki (bas), laureat nagrody dla najsłynniejszego basa Rosji. W towarzystwie wybitnej polskiej pianistki Ewy Pobłockiej zaprezentuje arie i pieśni oraz najpopularniejsze romanse rosyjskie i melodie ludowe.
Dnia 30 stycznia o godz. 19.00 wystąpi Katarzyna Suska (mezzosopran) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Białostockiej i Białostocki Chór Kameralny „Cantica Cantamus” pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. W programie:
J. Maksymiuk – Après Verdi
S. Prokofiew – Aleksander Newski - kantata
L. van Beethoven - VII Symfonia A-dur op. 92


Dnia 16 stycznia 2004 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze odbędzie się uroczysta inauguracja obchodów 40-lecia Orkiestry Filharmonii. Koncert w wykonaniu Krzysztofa Jakowicza oraz jubilatów pod dyrekcją Jerzego Swobody wypełnią utwory:
W. Kilar Krzesany
K. Szymanowski I Koncert skrzypcowy op.35
S. Rachmaninow III Symfonia a-moll op.44
Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze działa od 1964 roku. Jej założycielem i długoletnim dyrektorem był Stefan Strahl. Od 1990 roku dyrektorem naczelnym jest Zuzanna Dziedzic. Repertuar orkiestry obejmuje najcenniejsze pozycje światowej literatury muzycznej wszystkich epok, a wśród występujących z nią solistów i dyrygentów znajduje się cała plejada czołowych polskich artystów. Poza koncertami w Jeleniej Górze orkiestra występowała na wielu prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, a także we Włoszech, Finlandii, Rosji, Szwajcarii, Austrii oraz w Hiszpanii. Orkiestra nagrała pięć płyt kompaktowych w tym IX Symfonię Beethovena, Oratorium Eliasz Mendelssohna i Pasję wg Św. Jana Bacha.


Jak anonsuje Opera Śląska w Bytomiu - na specjalne życzenie młodszych i starszych melomanów w sobotę 17 stycznia 2004 roku o godz. 18.00 przygotowała specjalny spektakl familijny baletu Dziadek do orzechów Piotra Czajkowskiego.
Już od ponad 100 lat ten niesłychanie malowniczy balet zachwyca publiczność. Należy także do najczęściej wystawianych baletów na świecie. Decydują o tym wybitne walory muzyczne jak i wynikająca z dramaturgii widowiskowość. Niewiele jest baletów stwarzających okazję do komponowania tak barwnych scen zbiorowych, a jednocześnie do błyskotliwych, solistycznych popisów. Dziadek do orzechów jest baletem poruszającym szczególnie wyobraźnię, przedstawiającym świat dziecięcych zabaw , snów i marzeń. Przeplatają się w nim sceny pełne radości o olśniewającym blasku, z obrazami mrocznymi, pełnymi swoistej grozy. Występują tu na równych prawach ludzie i zwierzęta, ożywione zabawki i przedmioty oraz postaci rodem z baśni. Finał to wielka feeria tańca i barw.


Wielki finał jubileuszu 10- lecia Fundacji im. Mikołaja z Radomia

W sobotę 17 stycznia 2004 roku o godz. 19.00 w Radomiu, w Kościele Ojców Bernardynów odbędzie się uroczysta Gala jubileuszowa z okazji 10-lecia Fundacji im. Mikołaja z Radomia. Fundacja, organizator koncertu, zaprasza na ten nadzwyczajny Koncert Noworoczny, w którym udział wezmą polscy i zagraniczni artyści prezentując najpiekniejsze arie, duety, miniatury, koncerty J. S. Bacha, F. Chopina, H. Warsa, A. Karasińskiegoa, R. Sieczyńskiego oraz kolędy. Wystąpią: Jerzy Zelnik – recytacje, Aleksandra Bubicz – sopran, Georgij Agratina – fletnia Pana, cymbały, Chór Sancti Casimiri Cantores Radomiensis pod dyrekcją ks. Wojciecha Szarego, Jadwiga Wodzyńska-Bujak – recytacje, Kwartet Radomiensis, Chór Akademicki Politechniki Radomskiej pod batutą Ryszarda Balmowskiego oraz Robert Grudzień – organy.


Wojciech Kilar laureatem trzech nagród

„Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji”, przyznany przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach, Wojciech Kilar odebrał w sobotę - 17 stycznia 2004 roku w Teatrze Śląskim w Katowicach.
Dzień później, w Teatrze Stanisławowskim w warszawskich Łazienkach, Polska Organizacja Turystyczna wyróżniła kompozytora nagrodą „Piękniejsza Polska” za całokształt twórczości. Oprócz Kilara otrzymali ją również Zygmunt Kwiatkowski, Wiktor Zin, Wojciech Siemion oraz Lucyna i Arkadiusz Okoniowie. W poprzedniej edycji nagrodami "Piękniejsza Polska" zostali uhonorowani Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, prof. Marek Kwiatkowski i Krzysztor Wolfram.
Wojciech Kilar został także laureatem Ogólnopolskej Nagrody Artystycznej "Laur Izabelli Elżbiety z Poniatowskich Branickiej" - za żarliwość w poszukiwaniu sensu życia, głębokiej radości życia i nadziei. Nagroda, przyznawana przez Fundację Edukacji i Twórczości w Białymstoku, została powołana do życia w 2003 roku, a jej pierwszymi laureatami byli Joanna Kulmowa i Jan Kulma.


Kameralny Chór Uniwersytetu Warszawskiego Collegium Musicum zaprasza na koncert z cyklu Polska dla Europy (pod patronatem Ministra Kultury), który odbędzie się w niedzielę 18 stycznia 2004 roku o godz. 18.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie.
W programie:
  • Muzyka z polskich rękopisów średniowiecznych na I niedzielę po oktawie Trzech Króli, wyk.: Bornus Consort: Robert Lawaty, Robert Pożarski, Marcin Bornus Szczyciński, Cezary Szyfman, Mirosław Borczyński, Stanisław Szczyciński
  • Muzyka polskiego renesansu, wyk.: Chór Kameralny Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego pod dyrekcją Andrzeja Borzyma.


Dnia 19 stycznia 2004 roku na scenie Teatru im. J. Słowackiego wystąpi Jewgenij Nesterenko, światowej sławy bas, solista Teatru Bolszoj w Moskwie, artysta uważany za "Borysa Godunowa" wszechczasów i jednego z najwybitniejszych głosów basowych stulecia. Występuje na najznakomitszych scenach operowych świata; współpracuje z największymi sławami batuty, zasiada w jury międzynarodowych konkursów i prowadzi działalność pedagogiczną. Niespotykana i pełna blasku barwa głosu Nesterenki, doskonała technika wokalna, nadzwyczajna muzykalność, talent aktorski i godna podziwu umiejętność tworzenia kreacji scenicznych - pozwalają rosyjskiemu basowi kreować różnorodny i urozmaicony repertuar. Artyście akompaniować będzie Ewa Pobłocka.




W poniedziałek 19 stycznia 2004 roku o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim w Poznaniu będzie można zobaczyć wieczór w trzech częściach z repertuaru Polskiego Teatru Tańca.
Wieczór rozpocznie Cisza drżących dłoni (na zdjęciu) w choreografi Virpi Pahkinen, następnie zobaczymy Nemo Saltat Sobrius w choreografii Örjana Anderssona i na zakończenie choreografię Yossiego Berga Wo-man w pomidorach.


W piątek 23 stycznia 2004 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Śląskiej w Katowicach odbędzie się uroczysty koncert zatytułowany Karol Stryja in Memoriam. Koncert w 6. rocznicę śmierci. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Antoniego Wita. W programie:
L. van Beethoven - V Symfonia c-moll op. 67
W. Kilar - Symfonia (śląska premiera dzieła)


W piątek 23 stycznia 2004 o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach odbędzie się koncert specjalny – finał plebiscytu na Świętokrzyskie Wydarzenie Kulturalne i wręczenie statuetek Pegaza Świętokrzyskiego. Plebiscyt organizowany jest przez „Gazetę Wyborczę”, Radio Kielce i Świętokrzyski Ośrodek Regionalny TVP.
Podczas koncertu wystąpi Tomasz Bielski Quartet w składzie: Tomasz Bielski - flet, saksofon, Janusz Skowron – fortepian, Zbigniew Wegehaupt – kontrabas, Sebastian Frankiewicz – perkusja oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Tadeusza Wicherka. Program wieczoru wypełnią standardy jazzowe (m.in. D. Ellingtona, J. Kosmy, C. Portera) w opracowaniu Tomasza Bielskiego.


Dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie zaprasza na koncert Sonat Domenico Scarlattiego w wykonaniu uczniów klas fortepianu prof. Zofii Antes i prof. Pawła Skrzypka ze szkół muzycznych w Warszawie i Płocku. Koncert odbędzie się w sobotę, 24 stycznia 2004 roku o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie w Zamku Ostrogskich.


MIDEM 2004 świętem Wojciecha Kilara

Tegoroczne 38. Międzynarodowe Targi Muzyczne MIDEM odbędą się w Cannes w dniach 25-29 stycznia. Polskę reprezentować będzie Wojciech Kilar i Anna Maria Jopek.
Dzień Polski, przypadający w dniu 27 stycznia, wypełni wiele interesujących imprez, z których niewątpliwie najważniejszą będzie "Gala Koncertowa - Kilar" w Pałacu Festiwalowym. Podczas koncertu Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego i Johna Axelroda wykona jedne z najbardziej znanych kompozycji Wojciecha Kilara - Orawę, Krzesanego, suitę z filmu Francisa Forda Coppoli pt. Dracula oraz niedawno napisaną September Symphony. Kompozytor odbierze również nagrodę "za sławienie Polski i polskości", przyznaną mu przez TV Polonia. Dzień Polski zakończy wielki bankiet w hotelu Carlton, który uświetni swoim koncertem Anna Maria Jopek.
Oprócz koncertów muzyki Kilara oraz Anny Marii Jopek podczas targów będzie miał miejsce wernisaż wystawy plakatów muzycznych grafika i plakacisty Rosława Szaybo. Zostanie również zaprezentowany telewizyjny zapis koncertu multimedialnego ”Warszawska Jesień” - muzyka młodej generacji, zrealizowanego przez Grzegorza Jarzynę w warszawskim Teatrze Rozmaitości. Ponadto zaplanowano spotkania z Anną Marią Jopek i Wojciechem Kilarem oraz prezentację filmu dokumentalnego o kompozytorze.


Dnia 25 stycznia 2004 roku o godz. 18:00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się koncert promocyjny najnowszej płyty Macieja Grzybowskiego zatytułowanej Dialog. Promowana płyta, wydana przez firmę Universal Music Polska (Universal 476 155 7) zawiera niezwykle ciekawy repertuar: utwory Johanna Sebastiana Bacha (I Partita B-dur BWV 825, Italienisches Konzert F-dur BWV 971), kompozycje Albana Berga (Klaviersonate h-moll op. 1), Arnolda Schönberga (Sechs kleine Klavierstücke op. 19) oraz dwóch współczesnych kompozytorów polskich: Pawła Szymańskiego (Dwie etiudy) i Pawła Mykietyna (Cztery preludia), których inspiracją stały się dzieła wielkiego kantora z Lipska.
Podczas koncertu Grzybowski zaprezentuje utwory zebrane na promowanej płycie.

Przeczytaj recenzję koncertu z "Tygodnika Powszechnego" 2004 nr 6 z dn. 8 lutego 2004 (plik PDF - 222 KB)


Na dwa koncerty zaprasza Fundacja Nowej Orkiestry Kameralnej.
W niedzielę 27 stycznia 2004 roku w warszawskim Kościele Ewangelicko-Reformowanym (Al. Solidarności 74) odbędzie się kolejny koncert z cyklu „W Blasku Świec i Muzyki". W programie: Symfonia Dziecięca Leopolda Mozarta oraz utwory m.in.: A Literesa, G. Telemanna, E. Griega, J. Straussa, I Berlina. Bilety w cenie 15 i 5 złotych.
Koncert w restauracji Bistrot przy ul. Foksal odbędzie się 29 stycznia o 19.30. W programie Symfonia Dziecięca Leopolda Mozarta oraz koncert Vivaldiego na dwoje skrzypiec. Bilety w cenie 135 złotych (cena obejmuje koncert, kolację i kieliszek wina).
Wykonawcami obu koncertów jest Nowa Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego.


W dniach 29 stycznia – 6 lutego 2004 roku trwać będzie w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze XI Ogólnopolski Festiwal „Gwiazdy promują”. Podczas 10 dni festiwalowych odbędą się m.in.:
  • 29 stycznia 2004, godz. 10.00 – Wykład Józefa Kańskiego O dawnych polskich szkołach pianistycznych
  • 29 stycznia 2004, godz. 19.00, Sala Koncertowa - Koncert Inauguracyjny
    wyst.: Andrzej Jasiński – fortepian, Katarzyna Vernet – fortepian, Beata Bilińska – fortepian, Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej, dyr. Jerzy Swoboda
    w programie: R. Twardowski Mała symfonia na smyczki, fortepian i perkusję, I. J. Paderewski Fantazja polska op.19, S. Rachmaninow III Koncert fortepianowy a-moll op.30
  • 30 stycznia 2004, godz. 19.00 – Koncert laureatów konkursów smyczkowych
    wyst.: Maria Machowska – skrzypce, Katarzyna Woźnicka – skrzypce, Mirosław Gąsienie – fortepian
  • 31 stycznia 2004, godz. 19.00 – Koncert kameralny
    wyst.: Bartosz Bryła – skrzypce, Michał Bryła – altówka, Agata Szymczewska – skrzypce, Marcin Sikorski - fortepian
  • 6 lutego 2004, godz. 19.00, Sala Koncertowa - Koncert finałowy
    wyst.: Andrzej Bauer - dyrygent, wiolonczela, Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej
    w programie: J. Haydn Koncert wiolonczelowy C-dur, P. Czajkowski Wariacje na temat rokokowy op.33 na wiolonczelę i orkiestrę, C. Saint-Saëns Koncert wiolonczelowy a-moll op.33, R. Schumann Koncert wiolonczelowy a-moll op.129


Koncert polski na uświetnienie zakończenia modernizacji siedziby Opery Bałtyckiej

Dnia 30 stycznia 2004 roku o godz. 19 Opera Bałtycka w Gdańsku zaprasza po raz pierwszy swych widzów do zmodernizowanej siedziby przy al. Zwycięstwa (na zdjęciu).
Począwszy od września, w ponad 100-letnim gmachu trwał remont. Modernizacji została poddana widownia, część zaplecza i cześć foyer. Co jest najbardziej istotne dla widzów, zmieniła się widownia. Pojawiły się nowe fotele i system wentylacyjny. Widownia otrzymała także nowy wystrój w czerwono-granatowej kolorystyce, dzięki czemu został wyeksponowany zabytkowy, drewniany strop. Polepszyła się widoczność na balkonie, a także, co w operze istotne, akustyka. Widzowie będą mogli korzystać także z wyremontowanych toalet. Pojawiły się udogodnienia dla osób niepełnosprawnych (specjalne miejsca na widowni, toaleta).
Na inaugurację Opera przygotowała koncert, na który złożą się utwory kompozytorów polskich. Obok nestora gdańskiej sceny, Floriana Skulskiego, zaprezentują się młodzi artyści - sopranistka Magdalena Witczak i instrumentaliści-wirtuozi, którzy dopiero rozpoczynają karierę - pianista Maciej Gański i skrzypek Tomasz Neugebauer. Solistów, Chór i Orkiestrę Państwowej Opery Bałtyckiej poprowadzi Janusz Przybylski.
W programie: fragmenty z oper Moniuszki Halka, Hrabina, Straszny dwór, Fantazja na tematy polskie A-dur Chopina. Nawiązaniem do najbliższej premiery (3 kwietnia) będzie Fantazja na tematy z opery "Fausta" Gounoda Henryka Wieniawskiego.
Dnia 31 stycznia będzie miała miejsce uroczystość otwarcia gmachu Opery z przedstawicielami władz i specjalnie zaproszonymi gośćmi. Wówczas też zostanie rozstrzygnięty plebiscyt Dziennika Bałtyckiego "Człowiek Roku 2003".