POLMIC
„Karol Szymanowski w kulturze XX i XXI wieku"
Międzynarodowa Konferencja Naukowa – Zakopane, 1-4 X 2017
„Mózg Festival”
XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych
II Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego
Katowice, 18–20 września 2017 roku

wydarzenia

2003 2004 2005 2006 2007
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

VIVA EUROPA NOVA!
CYKL IMPREZ pod patronatem WALDEMARA ACHRAMOWICZA
Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Oficjalne wejście Polski w poczet krajów Unii Europejskiej Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy zamierza świętować przy muzyce. Zaprasza do wspólnej zabawy tych wszystkich, którzy zechcą spędzić te pamiętne, pełne wrażeń chwile, historyczne dla wszystkich Polaków.
 • czwartek - 30 kwietnia 2004, godz. 23, Filharmonia - JAZZOWA NOC
  Bogdan Hołownia Trio: Bogdan Hołownia - fortepian, Andrzej Gulczyński – kontrabas, Józef Eliasz – perkusja
Świętowanie zacznie się tuż przed północą przy jazzowych improwizacjach w interpretacji popularnych i cenionych muzyków. Dla jazz-fanów: bezpłatny wstęp na ten koncert!, a wejściówki na gorącą, "synkopowaną" noc można już odbierać w filharmonicznej kasie biletowej.
 • sobota - 1 maja 2004, plac przed Filharmonią - EUROPEJSKI PIKNIK
  godz.11. 00 - 14.30
O godz. 11 otwarcie Kawiarenki Europejskiej. Organizatorzy zapraszają pod parasole - na pyszne ciastka, lody, kawę i inne napoje. Kawiarenka czynna będzie do ostatniego klienta! Słodką, "unijną" niespodziankę szykuje także najbardziej znana w Regionie Cukiernia Adama Sowy.
 • MŁODZI W EUROPIE
Również od godz. 11 na placu przed gmachem Filharmonii prezentować się będzie uzdolniona muzycznie młodzież, usłyszymy największe przeboje polskie i zagraniczne, standardy jazzowe i musicalowe. Święto młodości i talentów!! A zagrają dla nas:
- Orkiestra Dęta Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy pod kierownictwem Kazimierza Kmiecia
- Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Nieszawy pod kierownictwem Romana Organiściaka
- Jazz Big - Band 75 z Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy pod kierownictwem Leszka Gozdka
Przeprowadzone zostaną też mini-konkursy wiedzy o Unii Europejskiej. Dla zwycięzców przygotowane są atrakcyjne gadżety i upominki, czynny również będzie punkt "unijnego" makijażu.
 • godz. 15 - sala koncertowa Filharmonii - Z WIZYTĄ NA DWORACH EUROPY
  Schola Cantorum Inovroclaviensis, Danuta Szyma, Izabela Szyma-Wysocka, kierownictwo artystyczne
Zespół działający od 25 lat przy Młodzieżowym Domu Kultury w Inowrocławiu, niezmiennie pod pieczą Danuty Szymy, ma na swym koncie mnóstwo nagród oraz wyróżnień i w tym roku obchodzi swój chlubny jubileusz. To będzie niezapomniany występ - poznamy tańce i śpiewy renesansowych dworów: niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego i polskiego, specjalnie opracowane układy taneczne przez warszawską choreograf Julitę Zielińska, piękne stroje i instrumentarium z epoki. Wstęp tylko 5 zł.
 • godz. 16-18 - gmach Filharmonii - DRZWI OTWARTE
To jedyna okazja, aby zwiedzić niedostępne zazwyczaj dla osób postronnych zakamarki gmachu Filharmonii. Nieco historii, prezentacja kolekcji rzeźb, obrazów oraz gobelinów, i tylko dla zwiedzających - występ Grupy Wokalnej ANIMI CAUSA z VIII LO w Bydgoszczy pod kier. Lidii Gackowskiej, która zaśpiewa pieśni i piosenki zarówno rodzime, jak i angielskie, i francuskie.
 • godz. 19 - sala koncertowa Filharmonii - KONCERT DLA NOWEJ EUROPY
  Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej, Chór Singakademie Frankfurt a. Oder, Chór Akademii Bydgoskiej, Tadeusz Wojciechowski, dyrygent, Patrycja Piekutowska, skrzypce, Agnieszka Wolska, sopran, Anna Lubańska, alt, Aleksandrs Antonenko, tenor, Piotr Nowacki, bas, Rudolf Tiersch, Sylwester Matczak, przygotowanie Chórów
  Wieniawski - Koncert skrzypcowy d-moll
  Beethoven - II i IV część IX Symfonii
Święto europejskiej muzyki w Dzielnicy Muzycznej zwieńczy specjalny koncert symfoniczny, z monumentalnym składem wykonawców, uznanymi w Europie śpiewakami, na którym nie może zabraknąć nieśmiertelnych dźwięków IX Symfonii Beethovena, a zwłaszcza Ody do radości, ponadto wybitnie utalentowana wiolinistka młodego pokolenia - Patrycja Piekutowska - zagra arcydzieło Wieniawskiego - Koncert skrzypcowy D-dur.


Dnia 30 kwietnia 2004 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się koncert kompozycji Wojciecha Kilara z cyklu Młodzi w Łodzi w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi – orkiestry i chóru pod dyrekcją Barbary Sobolczyk oraz Andrzeja Kostrzewskiego (baryton). W programie koncertu znajdą się trzy utwory: poemat Siwa mgła na baryton i orkiestrę, poemat symfoniczny Krzesany oraz Exodus na chór i orkiestrę.
Zapowiadany koncert, podobnie jak wszystkie wcześniejsze, które młodzi muzycy z ZSM im. S. Moniuszki dali w ramach cyklu Młodzi w Łodzi, zostanie zarejestrowany i nagrany na płytę CD. Poprzednie płyty ZSM będą do kupienia w foyer filharmonii. Można na nich znaleźć m.in. Requiem M. Zwierzchowskiego, Straszny dwór S. Moniuszki, utwory G. F. Haendla, A. Vivaldiego (Gloria i Stabat Mater), J. S. Bacha (V Koncert brandenburski i Kantatę nr 142) oraz H. M. Góreckiego (Koncert klawesynowy, Ad matrem, Trzy utwory w dawnym stylu).


W dniach 29-30 kwietnia 2004 roku Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na kolejne przedstawienia w ramach cyklu Vivat Opera Polska, prezentującego wszystkie opery Stanisława Moniuszki. Prezentacja twórczości Moniuszki rozpoczęła się w październiku 2003 roku od wystawienia dwóch jednoaktówek: Verbum nobile oraz Flisa w reżyserii Krzysztofa Kelma, pod kierownictwem muzycznym Warcisława Kunca. W styczniu 2004 roku wystawiony został Straszny dwór, w lutym – Halka, a w kwietniu Opera zaprasza na dwa przedstawienia Hrabiny. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Piotr Deptuch. Wystąpią m.in.: Agnieszka Mazur-Świder, Janusz Lewandowski, Lucyna Boguszewska, Agata Rozumek i Leszek Świdziński.
Wszystkie opery w ramach cyklu wystawiane są w formule "semi stage" - czyli wersji koncertowej z elementami scenografii, kostiumu i wyraźnym zamysłem reżyserskim z udziałem chóru i baletu.


Słynny angielski zespół wokalny King’s Singers wystąpi w Polsce - 26 kwietnia 2004 roku o godz. 19.00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza, a 27 kwietnia 2004 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Zaprezentuje kompozycje De Werta, Corneta, Monteverdiego, Gesualda, Willaerta, Regera, Ligetiego, Draytona oraz aranżacje utworów popularnych.
King’s Singers tworzy sześciu śpiewaków: David Hurley – kontratenor, Robin Tyson – kontratenor, Paul Phoenix – tenor, Philip Lawson – baryton, Christopher Gabbitas – baryton i Stephen Connolly – bas. Zespół powstał w roku 1965, a swoją nazwę zawdzięcza uniwersyteckiemu King's College w Cambridge, gdzie założyciele grupy studiowali chóralistykę. Od samego początku członkowie zespołu lansowali bardzo urozmaicony repertuar - od średniowiecznych utworów typu magnificat, do pieśni madrygałowych, a także wesołych utworów typu pop wykonywanych oczywiście poza rodzimą kaplicą w Cambridge. W roku 1965 zespół nagrał swoją pierwszą płytę pod tytułem Schola Cantorum Pro Musica Profana in Cantabridgiense. Pomimo frapującego tytułu płyta nie była bestsellerem, lecz jeden egzemplarz przedstawiono Sir Neville Marrinerowi, który po jej wysłuchaniu zaaranżował koncert (w sierpniu 1966) w sali Hale Park. Odtąd posypały się angaże, aż w końcu nadszedł debiut w Queen Elisabeth Hall dnia 1 maja 1968. Ogromny sukces odniesiony w londyńskim debiucie skłonił grupę do rozważenia nazwy zespołu. Była opcja, aby używać dwóch nazw: The King's Singers dla programów klasycznych oraz The King's Swingers dla muzyki typu pop. W końcu przeważyła opcja The King's Singers dla wszelkiego typu muzyki. We wczesnych latach 70-tych zespół zaistniał w Europie, a w 1972 odbył długie i znakomite tournee w Australii i Nowej Zelandii. Wkrótce zanotował tournee w Południowej Afryce, Kanadzie i USA, a także w kontynentalnej Europie.
W swojej historii zespół wystąpił wspólnie z wieloma znakomitościami muzycznymi, m.in. Kiri Te Kanawa, Placido Domingo, Barbara Hendricks, a także ze znanymi jazzmanami: George Shearnlem, Billem Dobbinsom, zespołem The Beach Boys. Wielki sukces odnieśli występując wspólnie z niedosłyszącą perkusistką Evelyn Glennie. Dla King's Singersów pisywali znakomici kompozytorzy: Gyorgy Ligeti, Krzysztof Penderecki, Luciano Berio, Sir Peter Maxwell Davis, Toru Takemitsu i inni. Zespół regularnie występuje w Polsce. Ma w repertuarze muzykę polską, m.in. Totus Tuus Henryka Mikołaja Góreckiego.


Dnia 24 kwietnia 2004 roku w Operze Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się premierowe przedstawienie Fausta Charles'a Gounoda do libretta Julesa Barbiera i Michela Carre'a. Kierownictwo muzyczne nad operą sprawuje Janusz Przybylski, reżyseruje Marek Weiss-Grzesiński, autorem scenografii jest Waldemar Zawodziński, kostiumy zaprojektowała Maria Balcerek, a za choreografię odpowiedzialna jest Izadora Weiss. Przedstawienie obejrzymy we francuskiej wersji językowej, a inscenizacja zawierać będzie scenę Noc Walpurgii.
Przygotowania do premiery rozpoczęły się już w lutym. Reżyser Marek Weiss-Grzesiński chce, by opera była opowieścią o rozpaczliwym poszukiwaniu młodości oraz o tym, że manipulowanie naturą prowadzi jedynie do złego. Ascetyczną acz sugestywną scenografię zaprojektował Waldemar Zawodziński. Ostatnimi czasy postać Fausta, poszukującego wędrowca-uczonego, często pojawia się na naszych scenach. Wystarczy przypomnieć premierę dramatu Goethego na scenie Teatru Polskiego w Szczecinie (listopad 2003) w nowym przekładzie Adama Pomorskiego, premierę Fausta Antoniego Radziwiłła w poznańskim Teatrze Wielkim - dzieła grywanego niegdyś niemal w całej Europie, za to w Polsce wcale, czy grudniową premierę kantaty dramatycznej Hektora Berlioza Potępienie Fausta na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie.
W głównych partiach wystąpią m.in.: Adam Zdunikowski jako Młody Faust, jako Małgorzata - Agnieszka Wolska i Anna Cymmerman, Mefisto - Marian Kępczyński i Przemysław Firek, Walenty - Leszek Skrla, Adam Woźniak, Sibel - Jacek Szymański. W postać starego Fausta - wcieli się legenda polskiej wokalistyki - Bogdan Paprocki.
Przedstawienie zostanie powtórzone 25 kwietnia 2004 roku o godz. 19.00.


XI Bydgoski Festiwal Operowy - 24 kwietnia - 9 maja 2004

Tegoroczny XI Bydgoski Festiwal Operowy, organizowany przez Operę Nova w Bydgoszczy w dniach 24 kwietnia - 9 maja 2004 roku zainauguruje w sobotę, 24 kwietnia opera Giacomo Pucciniego Tosca.

PROGRAM FESTIWALU:

 • 24 kwietnia 2004 - Inauguracja Festiwalu: Giacomo Puccini Tosca (premiera)
  Opera Nova w Bydgoszczy
  kier.muzyczne Maciej Figas, reżyseria Laco Adamik, scenografia Barbara Kędzierska
 • 25 kwietnia 2004 - Giacomo Puccini Tosca
  Opera Nova w Bydgoszczy
  kier.muzyczne Maciej Figas, reżyseria Laco Adamik, scenografia Barbara Kędzierska
 • 27 kwietnia 2004 - Henryka Królikowska, Wojciech Młynarski Dyzma musical
  Teatr Rozrywki w Chorzowie
  reżyseria Laco Adamik, muzyka Włodzimierz Korcz, choreografia Henryk Konwiński
 • 29 kwietnia 2004 - Międzynarodowy Dzień Tańca: Syn marnotrawny, Na Floresta, Who cares?
  Ballet du Capitole Théâtre du Capitole de Toulouse (Francja)
 • 30 kwietnia 2004 - Gala Finałowa „Galerii Miast Europy”: Syn marnotrawny, Na Floresta, Who cares?
  Ballet du Capitole Théâtre du Capitole de Toulouse (Francja)
 • 2 maja 2004 - Zarzuela: Bienvenidos en Europa. W krainie hiszpańskiej operetki
  Mónica Martinez - mezzosopran (Brazylia), Juan Carlos Valls - tenor (Urugwaj), Gennaro Sulvaran - baryton (Meksyk), Luis Remartinez - dyrygent (Hiszpania) oraz duet baletowy, Orkiestra Opery Nova
 • 5 maja 2004 - Umberto Giordano Andrea Chénier opera
  Teatr Wielki im. St. Moniuszki w Poznaniu
  kier.muzyczne Wiktor Lemko, reżyseria Mariusz Treliński, scenografia Boris Kudlička, choreografia Emil Wesołowski
 • 7 maja 2004 - Benjamin Britten Gwałt na Lukrecji opera
  Opera Krakowska
  kier.muzyczne Piotr Sułkowski, reżyseria Włodzimierz Nurkowski, scenografia Anna Sekuła
 • 9 maja 2004 – Zakończenie Festiwalu: Giuseppe Verdi Ernani opera
  Opera Bałtycka
  kier.muzyczne Janusz Przybylski, reżyseria Grzegorz Chrapkiewicz, scenografia Anna Popek
Imprezą towarzyszącą Festiwalowi jest przegląd oper sfilmowanych w technice DVD.


W kontekście wstąpienia Polski i innych krajów do Unii Europejskiej, Filharmonia Śląska organizuje wyjątkowy koncert z cyklu Wieczory ambasad. Dnia 24 kwietnia 2004 roku Orkiestrę Symfoniczną i Chór Filharmonii Śląskiej poprowadzi Juozas Domarkas, wybitny litewski dyrygent, juror wielu Międzynarodowych Konkursów Dyrygenckich, w tym Konkursu im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Ponadto wystąpią: Eva Dřizgová-Jiruová (Czechy) - sopran, Antra Bigaca (Łotwa) - alt, Denes Gulyas (Węgry) - tenor, Martin Gurbaĺ (Słowacja) - bas i Chór Bel Canto. W programie koncertu znajdą się dwie kompozycje L. van Beethovena - Uwertura Egmont op. 84 oraz IX Symfonia d-moll op. 125.


XVIII OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL PIEŚNI O MORZU
Wejherowo, 23-25 kwietnia 2004 roku

W dniach 23-25 kwietnia 2004 roku odbędzie się w Wejherowie XVIII Ogólnopolski Festiwal Pieśni o Morzu. Wezmą w nim udział dwa chóry zagraniczne - Męski Chór "Penzlin 1907" z Niemiec oraz Chór Szkolny Bazyliki Aglońskiej z Łotwy oraz 20 chórów z całego kraju, w tym z Wrocławia, Poznania, Grodziska Mazowieckiego, Olsztyna, Torunia, Grudziądza, Słupska, Zebrzydowic, Łeby oraz Gdańska i Wejherowa. Patronat nad Festiwalem objął Minister Kultury. Głównymi organizatorami festiwalu są: Prezydent Miasta Wejherowa, Starosta Wejherowski, Wejherowskie Centrum Kultury oraz Akademia Muzyczna im. St. Moniuszki w Gdańsku.
Festiwal ma charakter konkursu, którego fundatorami nagród są m.in.: Marszałek Województwa Pomorskiego, Starosta Wejherowski oraz Pucki, a także lokalne samorządy oraz prywatni przedsiębiorcy. Komisji konkursowej festiwalu przewodniczył będzie Henryk Gostomski z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ponadto w jury zasiądą: Zbigniew Bruna i Marek Rocławski z Akademii Muzycznej w Gdańsku, Jerzy Kurcz z Akademii Muzycznej w Krakowie i Czesław Freund z Akademii Muzycznej w Katowicach.
Organizatorzy przedsięwzięcia za nadrzędny cel stawiają sobie upowszechnianie wartościowych utworów o tematyce marynistycznej i kaszubskiej, sławiących trud ludzi morza i nawiązujących do chlubnej tradycji polskiej myśli marynistycznej. Wobec zbliżającej się integracji europejskiej nie bez znaczenia jest rozwijanie współpracy międzynarodowej oraz popularyzacja twórczości muzycznej krajów nadbałtyckich poprzez prezentację zaproszonych zespołów zagranicznych. Organizatorów cieszy zapowiedź przyjazdu na festiwal chórów z Łotwy i Niemiec.
Uroczyste otwarcie festiwalu z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej i Kompanii Reprezentacyjnej MW, która zaprezentuje pokaz musztry paradnej, odbędzie się w piątek 23 kwietnia 2004 roku. Barwny korowód z Neptunem i Prozerpiną na czele oraz umundurowaną bracią Kurkowego Bractwa Strzeleckiego i chórzystami wyruszy spod Wejherowskiego Centrum Kultury ok. godz. 18.00 i przemaszeruje ul. Sobieskiego na Plac Jakuba Wejhera. O godz. 19.15 w Kolegiacie odbędzie się koncert inauguracyjny w wykonaniu Chóru Żeńskiego "Gaudium Per Canto" Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod dyrekcją Anny Fiebig.
W sobotę 24 kwietnia (w godz. 9.30-12.50 oraz 14.30-17.50) odbędą się przesłuchania konkursowe w Kościele Św. Stanisława Kostki przy ul. Sobieskiego. W konkursie o Statuetkę „Złocistego Żagla” bierze udział 7 chórów mieszanych, 6 chórów dziecięcych, 4 chóry jednorodne (2 żeńskie, 2 męskie) oraz 3 chóry akademickie.
Wieczorem o godz. 19.00 w Kolegiacie Św. Trójcy zaprezentują się chóry zagraniczne: Męski Chór "Penzlin 1907" z Niemiec oraz Chór Szkolny Bazyliki Aglońskiej z Łotwy.
W niedzielę 25 kwietnia w godzinach przedpołudniowych przyjezdne chóry wystąpią gościnnie na terenie województwa podczas i po Mszach Świętych w kościołach Gdańska, Gdyni, Rumi, Redy, Bolszewa, Gościcina, Luzina, Krokowej, Choczewa, Władysławowa, Pucka, Jastarni oraz Juraty. O godz. 14.00 w Kolegiacie Św. Trójcy nastąpi uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród połączone z koncertem laureatów.
Festiwalowi towarzyszą:
 • wystawa marynistyczna Stowarzyszenia Marynistów Polskich Oddziału Kaszubsko-Pomorskiego w Wejherowie (sala nr 8 i 15 Wejherowskie Centrum Kultury ul. Sobieskiego 255)
 • wystawa filatelistyczna Polskiego Związku Filatelistycznego (WCK)
 • wystawa prac plastycznych dzieci o tematyce marynistycznej
 • stoisko Poczty Polskiej z okolicznościowym datownikiem.
Wstęp wolny.


GOŚCINNE WYSTĘPY TEATRU WIELKIEGO - OPERY NARODOWEJ W LONDYNIE

W dniach 20-25 kwietnia 2004 roku Opera Narodowa wystąpi gościnnie w londyńskim Sadler’s Wells Theatre. Pokaże tam dwa przedstawienia Strasznego dworu Stanisława Moniuszki w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, z dekoracjami Pawła Dobryckiego i kostiumami Zofii de Ines (20 i 21 kwietnia o godz. 19.30), koncertowe przedstawienie Króla Rogera Karola Szymanowskiego (22 kwietnia o godz. 19.00), a także dwa spektakle Ubu króla Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, ze scenografią Małgorzaty Szczęśniak (24 i 25 kwietnia - godz. 19.30 i 17.00).
Wszystkimi spektaklami dyrygować będzie Jacek Kaspszyk, dyrektor naczelny i artystyczny oraz pierwszy dyrygent Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Występy te wiążą się z promocją nagrania Strasznego dworu, które zostało wydane w lutym 2003 roku przez firmę EMI. Wtedy po raz pierwszy utwór z naszego narodowego kanonu znalazł się w katalogu jednego z największych koncernów fonograficznych na świecie.


Forum Sztuki Współczesnej im. Witolda Lutosławskiego trwać będzie od 20 do 23 kwietnia 2004 roku w Filharmonii Lubelskiej. Podczas czterech koncertów festiwalowych usłyszymy nie tylko kompozycje Mistrza, ale także utwory innych znanych kompozytorów polskich (i nie tylko) XX wieku.
Skrócony program:
 • 20 kwietnia 2004 - godz. 19.00
  Wyk.: Royal String Quartert
  Program: K .Szymanowski - II kwartet smyczkowy op. 56, D. Szostakowicz - VII kwartet smyczkowy fis-moll op. 108, G. Bacewicz - IV kwartet smyczkowy
 • 21 kwietnia 2004 – godz. 19.00
  Wyk.: Bożena Harasimowicz-Haas – sopran, Gabriela Klauza – organy, Akademicki Chór UMSC im. J. Czerwińskiej w Lublinie, Akademicki Chór Akademii Medycznej w Lublinie, Chór Kantylena III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie, dyr. Urszula Bobryk, Monika Mielko, Małgorzata Nowak
  Program: K. Serocki - Sobótkowe śpiewki, R. I. Drozd - Zachodnia zorza, M. Sawa - Cantate Domino in letitia, J. Grabacz - Protektor Sanctae Ecclesiae, J. Łuciuk - Trzy pieśni pasyjne na organy i sopran, M. Sawa - Laudate Dominum, P. Łukaszewski - Ostatni list Św. Maksymiliana Kolbego do Matki, J. Maklakiewicz - Msza Polska, W. Lutosławski - Lacrimosa
 • 22 kwietni 2004 – godz. 19.00
  Koncert uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. K. Lipińskiego w Lublinie oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. T. Szeligowskiego w Lublinie
 • 23 kwietnia 2004 – godz. 19.00
  Wyk.: Romuald Gołębiowski – klarnet, Tomasz Strahl – wiolonczela, Mariusz Klimsiak – fortepian, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej, dyr. Sławek A. Wróblewski
  Program: W. Lutosławski - Preludia taneczne, Koncert wiolonczelowy, Koncert fortepianowy, Koncert na orkiestrę


Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego i Rektor Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu zapraszają na Koncert Kompozytorski Kurta Schwaena, zorganizowany w ramach obchodów 95-ej rocznicy urodzin artysty. Wykonawcami koncertu będą: Jarosław Pietrzak – skrzypce, Urszula Marciniec-Mazur – wiolonczela i Mirosław Gąsieniec – fortepian. W programie usłyszymy wyłącznie kompozycje Jubilata: Nokturn na fortepian, Suitę klasyczną na skrzypce i fortepian, Osiem kuriozalnych walców na wiolonczelę i fortepian oraz Trio Nr 3 na skrzypce, wiolonczelę i fortepian. Koncert odbędzie się 20 kwietnia 2004 roku o godz. 18:00 w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego (pl. Uniwersytecki 1). Wstęp wolny.
Obchody 95-ej rocznicy urodzin Kurta Schwaena rozpoczęły się już w styczniu, wykonaniem jego Tre danzi für Streichorchester w Chicago. Koncerty kompozycji Schwaena odbywać się będą od marca do października, przede wszystkim w Berlinie. Koncert zaplanowany na 20 kwietnia 2004 roku na Uniwersytecie Wrocławskim, którego - warto podkreślić - kompozytor jest absolwentem, będzie jedynym w Polsce.
Pełny wykaz koncertów "urodzinowych" Schwaena dostępny jest tutaj - plik PDF


W dniach 19-20 kwietnia 2004 roku Akademia Muzyczna w Bydgoszczy zaprasza na DRZWI OTWARTE.
Wszyscy zainteresowani studiami w uczelni będą mogli obserwować lekcje indywidualne (fortepian, akordeon, skrzypce, flet, śpiew solowy, kompozycja, dyrygentura chóralna) oraz próby Akademickiej Orkiestry Symfonicznej i Chóru Kameralnego. Szczegółowych informacji udziela Dział Nauczania Akademii pod numerem telefonu (+48 52) 321 15 25.


Czterdziesta czwarta Sesja MUSICA MODERNA, obejmująca 11 koncertów nowej muzyki, odbędzie się w dniach 19 kwietnia - 9 maja 2004 roku w Akademii Muzycznej w Łodzi. Jej tematem wiądącym, jak każdej wiosny, będzie promocja studenckiej twórczości i interpretacji.
Sesja gościć będzie m. in. młodych muzyków z Conservatorium Enschede, przygotowanych przez Egberta Spelde; z recitalem wystąpi wybitny młody klarnecista, laureat wielu konkursów - Cristo Barrios (Hiszpania), wykłady dotyczące problematyki nowej muzyki wygłoszą Beata Bolesławska-Lewandowska i Urszula Bereźnicka-Pniak. Eksperymentalny wątek prezentacji kontynuowany będzie na warsztatach muzyki graficznej oraz w przeglądzie realizacji prac Studia Komputerowego Muzyki Elektronicznej pod kierownictwem Krzysztofa Knittla z udziałem gościa Studia - Michała Talmy-Sutta. Muzyka chóralna zabrzmi w pierwszym i ostatnim dniu Sesji. W koncercie finałowym w niezwykłej akustyce świątyni prezentacjom chóralnym towarzyszyć będą również instrumenty z organami włącznie.
Program Sesji dostępny jest na stronie internetowej: www.amuz.lodz.pl/moderna_44.html


70 - lecie Towarzystwa im. Fryderyka Chopina kontynuatora działalności Instytutu Fryderyka Chopina

Dnia 18 kwietnia 2004 roku mija 70 rocznica powołania w Warszawie Instytutu Fryderyka Chopina. W 1950 roku stowarzyszenie decyzją ministra kultury i sztuki przemianowano na Towarzystwo im. Fryderyka Chopina. TiFC kontynuuje z powodzeniem dzieło Instytutu, systematycznie powiększając zbiory pamiątek i rękopisów, prowadząc- na bazie własnych kolekcji - wszechstronną działalność naukową i popularyzatorską.
Patronat nad obchodami 70-lecia TiFC objął minister kultury Waldemar Dąbrowski. Uroczystości jubileuszowe odbędą się w sobotę i niedzielę 17 i 18 kwietnia 2004 roku. Przewiduje się złożenie kwiatów pod urną z sercem Chopina i mszę świętą celebrowaną przez biskupa Józefa Zawitkowskiego w Bazylice św. Krzyża. W związku z jubileuszem Muzeum Fryderyka Chopina w Zamku Ostrogskich w dniach 15-19 kwietnia będzie otwarte dla zwiedzających codziennie w godzinach 10.00-18.00. Oprócz stałej ekspozycji Chopin w kraju rodzinnym odbędzie się okolicznościowa prezentacja Dary, depozyty, nabytki (1991-2003).
W niedzielę 18 kwietnia o godz. 19.00 w sali koncertowej Zamku Ostrogskich odbędzie się specjalny recital fortepianowy Krzysztofa Jabłońskiego. W programie: Polonez As-dur op. 53, Nokturny cis- moll nr 1 i Des-dur nr 2 z op.27, Nokturn c-moll op.48, Polonez fis-moll op. 44, Mazurki op. 24, Sonata h-moll op. 58.
Pełny program obchodów jubileuszu oraz opis wystawy w Muzeum Chopina dostępny jest na stronie internetowej: www.tifc.chopin.pl/aktualnosci.html


VIP Premiera operetki Nico Dostala Clivia
Opera na Zamku w Szczecinie, 16 kwietnia 2004


Jest to pierwsza premiera w Operze na Zamku w 2004 roku, a tym samym zgodnie z tradycją Opery - VIP Premiera, której istotą jest wyróżnienie osób szczególnie zasłużonych dla regionu zachodniopomorskiego. W tym roku, Kapituła składająca się m.in. z rektorów wyższych szkół województwa zachodniopomorskiego zadedykowała VIP Premierę pani Marzennie Górskiej - Członkini Zarządu "Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Chorych na Białaczkę i Inne Choroby Rozrostowe Krwi".
W 1995 roku Stowarzyszenie podjęło decyzję o rozpoczęciu budowy w I Klinice w Szczecinie wydzielonego Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu osób, a szczególnie Marzenny Górskiej, która była "sercem" tego przedsięwzięcia, oddział zostanie otwarty 2 kwietnia 2004 roku.
Akcja operetki Clivia toczy się w latach trzydziestych w Boligwaju - nie istniejącej republice południowoamerykańskiej. Jest to historia miłości słodziutkiej i zarazem przebiegłej gwiazdy filmowej wplątana w polityczną matnię, opowiadana w dźwiękach melodyjnej, efektownej i prawdziwie rozrywkowej muzyki austriackiego kompozytora. Utwór Dziewczęta z Barcelony jest jednym z przebojów z repertuaru pierwszej damy polskiej operetki - Grażyny Brodzińskiej.

Nico Dostal Clivia
Kierownictwo muzyczne: Jerzy Kosek
Współpraca muzyczna: Warcisław Kunc
Reżyseria: Anna Kękuś
Scenografia: Rainer Steinhilper
Kostiumy i adaptacja dekoracji: Anna Kękuś
Choreografia: Mirosław Różalski
Wystąpią m.in.: Janusz Lewandowski, Lucyna Boguszewska, Agnieszka Maciejewska, Mieczysław Błaszczyk i Bartosz Suchodolski.


Dwunaste Świętokrzyskie Dni Muzyki, w tym roku zatytułowane Muzyka Europy odbędą się w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach w dniach 16-30 kwietnia 2004 roku.
Zainauguruje je uroczysty koncert, podczas którego wystąpi m.in. Wanda Wiłkomirska, a orkiestrę poprowadzi angielski dyrygent - Alexander Walker. W programie znajdą się kompozycje A. Vivaldiego, J. S. Bacha i M. Ravela. Oprócz zaplanowanych koncertów odbędzie się również spotkanie z kompozytorem - Zygmuntem Krauze oraz wystawy, m.in. Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Krakowie autorstwa Jadwigi Paji-Stach zatytułowana Witold Lutosławski i jego idee muzyczne połączona z promocją książek PWM. Festiwal zakończy w dniu 30 kwietnia uroczyste wykonanie IX Symfonii Beethovena, której ostatnia część napisana do tekstu Ody do Radości jest hymnem Unii Europejskiej.

Program festiwalu:
 • 16 kwietnia 2004, piątek, godz. 19.00 – Filharmonia Świętokrzyska - Koncert Inauguracyjny
  Wyk.: Wanda Wiłkomirska – skrzypce, Oskar Jezior - skrzypce, fortepian, Andrzej Łukaszek – obój, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej, Alexander Walker (Wielka Brytania) – dyrygent
  Program: A. Vivaldi - Koncert na dwoje skrzypiec a-moll op. 3 nr 8 L`estro armonico
  J. S. Bach - Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043, Koncert na obój i skrzypce d-moll BWV 1060, Koncert fortepianowy d-moll BWV 1052, Koncert skrzypcowy E-dur BWV 1042
  M. Ravel - Le Tombeau de Couperin
 • 22 kwietnia 2004, czwartek, godz. 18.00 - Dom Środowisk Twórczych - Spotkanie z kompozytorem - Zygmunt Krauze
  Koncert uczniów i pedagogów Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ludomira Różyckiego
  Zygmunt Krauze – recital fortepianowy
 • 23 kwietnia 2004, piątek, godz. 19.00 Filharmonia Świętokrzyska
  Wyk.: Zygmunt Krauze – fortepian, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej, Wolfgang Michel (Niemcy) – dyrygent
  Program: F. Delius - Rapsodia taneczna nr 2
  Z. Krauze - II Koncert fortepianowy
  J. Sibelius - IV Symfonia a-moll op. 63
 • 28 kwietnia 2004, środa, godz. 19.30 Katedra pw. Opieki NMP, Radom
  29 kwietnia 2004, czwartek, godz. 19.30 Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego, Piotrków Trybunalski
  30 kwietnia 2004, piątek, godz. 19.00 Filharmonia Świętokrzyska - Koncert finałowy
  Wyk.: Zofia Kilanowicz – sopran, Monika Ledzion - alt, Dariusz Pietrzykowski – tenor, Czesław Gałka – baryton, połączone chóry: Filharmonii Świętokrzyskiej, Instytutu Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach i chóru akademickiego filii Akademii Świętokrzyskiej w Piotrkowie Trybunalskim, Chór Miasta Radomia Sancti Casimiri Cantores Radomienses, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej, Jacek Rogala – dyrygent
  Program: W. Lutosławski - Uwertura smyczkowa
  L. van Beethoven - IX Symfonia d-moll op. 125

IMPREZY TOWARZYSZĄCE FESTIWALOWI
Foyer Kieleckiego Centrum Kultury
 • 16 - 30 kwietnia 2004 - Wystawa prac uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego
 • 30 kwietnia - 21 maja 2004 - Wystawa Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Krakowie autorstwa prof. Jadwigi Paji-Stach Witold Lutosławski i jego idee muzyczne oraz promocja książek (PWM):
  Danuta Gwizdalanka, Krzysztof Meyer Lutosławski. Droga do dojrzałości
  Irina Nikolska Muzyka to nie tylko dźwięki. Rozmowy z Witoldem Lutosławskim
Otwarcie wystaw i promocja książek w przerwie koncertu 16 i 30 kwietnia.


W piątek 16 kwietnia 2004 roku o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbędzie się koncert inaugurujący VI Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów Arthur Rubinstein in memoriam. Wystąpi laureatka I nagrody poprzedniej edycji konkursu - Julianna Awdiejewa oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Iana Hobsona. W programie koncertu znajdzie się I Koncert fortepianowy d-moll Brahmsa.
Laureatów tegorocznej edycji konkursu poznamy już 20 kwietnia.


Szósta edycja Festiwalu Gdańska Wiosna Muzyczna 2004, organizowanego przez zespół kameralny Cappella Gedanensis we współpracy z Filharmonią Bałtycką odbędzie się w dniach 16 kwietnia - 3 maja 2004 roku.
Gdańska Wiosna jest największą imprezą na Wybrzeżu promującą przede wszystkim młodych, znakomitych artystów, którą zapoczątkowało przed dziesięcioma laty Międzynarodowe Seminarium Skrzypcowe prowadzone przez prof. Krzysztofa Węgrzyna z Konserwatorium Muzycznego z Hanoweru, pomysłodawcę i inicjatora tego przedsięwzięcia oraz legendę polskiej wiolinistyki - Wandę Wiłkomirską.

SKRÓCONY PROGRAM FESTIWALU:

 • 16 kwietnia godz. 18:00 – Koncert inauguracyjny - Polska Filharmonia Bałtycka
  Mozart - 2 Sonaty koscielne
  Mozart – Koncert fortepianowy c-moll, KV 491
  Dvorak - Symfonia nr 8
  Wyk.: Polska Filharmonia Bałtycka, Nesterowicz, Perucki, Helmchen
 • 17 kwietnia godz. 19:00 - VIVA VIVALDI - Kosciól Św. Jana
  Magnificat, 4 Pory Roku
  Wyk.: Cappella Gedanensis, Pinczak, Bielow
 • 18 kwietnia godz. 16:00 - Recital organowy - Kosciól Św. Brygidy
  Bach, Sweelinck
  Wyk.: E. Müller
 • 20 kwietnia godz. 18:00 - Recital organowy – Kameralna
  Beethoven, Chopin, Reger
  Wyk.: O. Jezior
 • 22 kwietnia godz. 20:00 - GALA JUBILEUSZOWA - Dwór Artusa
  Haendel, Tartini
  Wyk.: Cappella Gedanensis, Wiłkomirska, Węgrzyn
 • 23 kwietnia godz. 19:00 - Paris - Wien Koncert symfoniczny – Polska Filharmonia Bałtycka
  Chausson, Saint-Saens, Mahler – Symfonia nr 1
  Wyk.: Polska Filharmonia Bałtycka, Shin, Guggerbauer
 • 24 kwietnia godz. 19:00 - FAUST FAUST FAUST – Opera Bałtycka
  Gounod Faust - premiera
  Polska Filharmonia Bałtycka, soliści, Przybylski
 • 25 kwietnia godz. 16:00 - GW2004 w studio PR Gdansk – Radio
  Bielow - young artist
 • 26 kwietnia godz. 18:00 - chamberfest 1 Gdansk connections – Sala Kameralna
  Thuille, Dvorak, Poulenc
  Wyk.: sekstet ACADEMIA, trio AKADEMIA
 • 27 kwietnia godz. 18:00 - chamberfest 2 KIMANEN, VERNIKOV & FRIENDS – Sala Kameralna
  Schumann, Dvorak, Franck
  Wyk.: Kimanen,Vernikov + goście
 • 28 kwietnia godz. 18:00 - chamberfest 3 + String Quartett + - Sala Kameralna
  Bacewicz, Dvorak, Szostakowicz
  Wyk.: Karol Szymanowski Kwartet
 • 29 kwietnia godz. 18:00 - VIOLINALE 1. Gala X Miedzynarodowego Seminarium Skrzypcowego - Sala Wielkiej Wety
  Hity literatury skrzypcowej
  Wyk.: Seminarzyści + Devisheva i Neumann
 • 30 kwietnia godz. 19:00 - ODA DO RADOŚCI – Polska Filharmonia Bałtycka
  Lutoslawski Cello concerto
  Beethoven IX Symfonia
  Wyk.: Polska Filharmonia Bałtycka, chór, soliści Bühl, Jaroszewska
 • 1 maja godz. 19:00 – GALA OPEROWA – Opera Bałtycka
  Mozart, Verdi, Bellini, Sarasate, Wieniawski, Puccini
  Wyk.: Polska Opera Bałtycka, Seers, Bickers, Bekirova, Bielow
 • 2 maja godz. 16:00 - GW2004 w studio PR Gdansk Wang presents – Radio
  Chopin, Mussorgski, Poulenc
  Wyk.: Xiaohan Wang
 • 2 maja godz. 18:00 - VIOLINALE 2 GDANSK CLAS VIOLINALE SIC PRIZE 2004 – Opera Bałtycka
  Haydn, Mozart
  Wyk.: HOK, Przybylski
 • 3 maja godz. 19:00 - KONCERT FINAŁOWY – Polska Filharmonia Bałtycka
  Beethoven V Koncert fortepianowy Es-dur
  Berlioz Symfonia fantastyczna
  Wyk.: Polska Filharmonia Bałtycka, Wang, Mazzola


Trzydziesta ósma „Poznańska Wiosna Muzyczna” odbędzie się w Poznaniu w dniach 16-25 kwietnia 2004 roku. Koncerty symfoniczne i kameralne, seminaria, konferencja studentów kompozycji Akademii Muzycznych z całej Polski, projekcje wideo i filmowe, warsztaty, odbędą się z udziałem najwybitniejszych polskich zespołów i zagranicznych artystów. Wśród wykonawców znajdą się: Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus i Agnieszka Duczmal, Filharmonia Poznańska i José Maria Florêncio, Urszula Kryger, Andrzej Bauer, Chór Akademicki UAM i Jacek Sykulski, duet fortepianowy Adrianne Soós i Ivo Haag (Szwajcaria), Iwan Monighetti (Szwajcaria).
Novum tegorocznej „Wiosny” to otwarcie cyklu – prezentacji dwudziestowiecznych muzyk narodowych; pierwszą będzie współczesna muzyka szwajcarska (F. Martin, R. Kelterborn, D. Ammann). Cenną inicjatywa jest konferencja Pokolenie X, poświęcona sytuacji najmłodszego pokolenia polskich kompozytorów, a także koncerty upamiętniające Witolda Lutosławskiego w 10 rocznicę śmierci kompozytora. Rozpoczynie się też cykl seminaryjny Wielkie triady poświęcone dziełom literackim, które zostały w XX wieku umuzycznione przez najważniejszych twórców (Śmierć w Wenecji T. Manna).
Najważniejszym zadaniem festiwalu jest jednak promocja poznańskiego środowiska kompozytorskiego – nieżyjących jej twórców: Floriana Dąbrowskiego i Stanisława Wiechowicza, kompozytorów średniej generacji: Jana Astriaba, Mirosława Bukowskiego, Krzysztofa Meyera i najmłodszych artystów, którym poświęcone zostaną osobne imprezy koncertowe i interdyscyplinarne.

P R O G R A M
 • 16 kwietnia (piątek), Aula UAM, godz. 19.00 - Koncert symfoniczny. Inauguracja festiwalu
  Program: Elmar Lampson Muzyka na 15 instrumentów smyczkowych, Marta Ptaszyńska Opowieść zimowa, Dymitr Szostakowicz Symfonia op. 110B (opr. R. Barshiai Kwartetu smyczkowego Nr 8), Witold Lutosławski Preludia i fuga na 13 instrumentów smyczkowych
  Wyk.: Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus", dyr. Agnieszka Duczmal
 • 19 kwietnia (poniedziałek), Sala Prezydencka Akademii Muzycznej w Poznaniu – Konferencja
  - godz. 10.00-14.00. Pokolenie X: Sesja przygotowana przez Koła Naukowe studentów Katedry Muzykologii UAM, Akademii Muzycznej w Poznaniu i Koła Młodych ZKP:
  • Daniel Cichy, Aleksandra Gryka (Kraków) Pokolenie X. Próba identyfikacji pojęcia
  • Tomasz Praszczałek (Poznań), Monika Pasiecznik (Wrocław) Nauki ścisłe jako inspiracja dla kompozytora
  • Dobromiła Jaskot (Poznań), Tomasz Cyz (Kraków) Media a współczesna twórczość
  • Jakub Kowalewski, Aleksandra Bęben (Łódź) Kompozytor a krytyka muzyczna
  • Anna Pęcherzewska (Gdańsk), Ewa Schreiber (Poznań) Edukacja muzyczna
 • 19 kwietnia (poniedziałek), Aula Akademii Muzycznej w Poznaniu, g.19.00-21.00 - Koncert kameralny
  Program: Frank Martin Ouvertuere i foxtrott na dwa fortepiany, Mirosław Bukowski Chiaroscuro na dwa fortepiany (2003; prawykonanie), Dieter Ammann regards sur le traditions (avec quelques trompe l'oreille) na fortepian na cztery ręce, Rudolf Kelterborn Sonata na dwa fortepiany, Krzysztof Meyer Impromptu multicolore p.92 na dwa fortepiany
  Wykonawcy: Duet fortepianowy Adrianne Soos, Ivo Haag (Szwajcaria)
 • 20 kwietnia (wtorek), Sala Prezydencka Akademii Muzycznej w Poznaniu, godz. 13.00-14.00 – Warsztaty
  Ivo Haag, Adrianne Soos (Szwajcaria) - warsztaty: Problemy pianistyczne utworów na dwa fortepiany współczesnych kompozytorów szwajcarskich
 • 20 kwietnia (wtorek), Sala kameralna, godz. 18.00-20.00 - Koncert kameralny
  Program: Ben Hartman Trio na flet, wiolonczelę i marimbę, Krzysztof Wołek For Madman Only na saksofon i fortepian, Allison R.Ogden Caprice skrzypce solo, Sascha Janko Dragicevitch Aus 'Strom fliehender Zeittraeume' na fortepian, Christoph Maria Wagner Chromatomania na fortepian
 • 21 kwietnia (środa), Sala Prezydencka Akademii Muzycznej w Poznaniu – godz. 10.00-14.00 i 16.00-18.00 – Seminarium
  Pierwsze spotkanie z cyklu „Wielkie triady”. Śmierć w Wenecji Thomasa Manna, Luchino Viscontiego i Benjamina Brittena
  - godz. 10.00-11.30 - Dyskusja. W dyskusji udział biorą: Michał Bristiger (Warszawa), Paweł Kłoczowski (Kraków), Marek Hendrykowski (Poznań)
  - godz. 12.00-14.00 - B.Britten Śmierć w Wenecji (prezentacja opery z The Glyndebourne Festival)
  - godz. 16.00-18.00 - L.Visconti Śmierć w Wenecji (prezentacja filmu)
 • 22 kwietnia (czwartek), Aula Akademii Muzycznej w Poznaniu godz.19.00 - Koncert chóralny
  Program: Gorgy Ligeti Papaine, Andrzej Dziadek Et misericordia (prawykonanie), Wojciech Widłak Elegie na chór i perkusje (prawykonania), Tadeusz Szeligowski Angeli słodko śpiewali, Henryk M.Górecki Euntes ibant et flebant op.32, Stanisław Wiechowicz Mruczkowe bajki, Andrzej Koszewski Magnificat, Jacek Sykulski Voices, Jan Peter Wagemans Time bells II (prawykonanie)
  Wyk.: Chór Akademicki Uniwersytetu im.A.Mickiewicza, dyr. Jacek Sykulski
 • 23 kwietnia (piątek) - Koncerty kameralne, imprezy interdyscyplinarne
  Utwory studentów Akademii Muzycznej w Poznaniu
 • 23 kwietnia (piątek), Sala kominkowa Centrum Kultury "Zamek", godz. 19.00 -Impreza towarzysząca
  Poznański Salon Muzyczny: Gość salonu - Iwan Monighetti, Gospodarz - Tadeusz Szantruczek
 • 24 kwietnia (sobota), Sala Czerwona Pałacu Działyńskich, godz.19.00 - Koncert kameralny Liryka wokalna XX wieku
  Program: Alban Berg Sieben fruehe Lieder, Florian Dąbrowski Celan Stimmen na głos i fortepian, Florian Dąbrowski Cello-Ansatz ds. P. Celana na głos, wiolonczelę i fortepian, Frank Martin Ballada na flet i fortepian, Quatre Sonnets a Cassandre ds. H.Ronsarda na mezzosopran, flet, altówkę i wiolonczelę
  Wyk.: Urszula Kryger – mezzosopran, Andrzej Bauer – wiolonczela, Urszula Janik - Krzemionka – flet, Katarzyna Jankowska – fortepian, Piotr Reichert - altówka
 • 25 kwietnia (niedziela), Aula UAM, godz.19.00 - Koncert symfoniczny. Finał Festiwalu
  Program: Jan Astriab Muzyka na letni wieczór na orkiestrę symfoniczną, Krzysztof Penderecki II Koncert wiolonczelowy, Witold Lutosławski Koncert wiolonczelowy, Bela Bartok Muzyka na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę
  Wyk.: Iwan Monighetti - wiolonczela, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, dyr. Jose Maria Florencio


Fundacja Tygodnika Powszechnego organizuje w dniu 15 kwietnia 2004 roku o godz. 19.30 w Filharmonii Krakowskiej oraz 17 kwietnia 2004 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Rzeszowskiej Wielkanocny Koncert Dobroczynny na rzecz Fundacji Tygodnika Powszechnego pt. PIAZZOFORTE albo muzyka z głębi serca. Wystąpią:
 • amerykński pianista Kevin Kenner – laureat Głównej Nagrody, Nagrody Publiczności i Nagrody za wykonanie poloneza na Międzynarodowym Konkursie Fortepianowym im. Fryderyka Chopina w 1990 roku, występujący jako solista ze światowej sławy orkiestrami w największych salach koncertowych Europy, Azji i Ameryki. Dnia 20 czerwca 2003 roku Kevin Kenner wystąpił w Filharmonii Krakowskiej z recitalem mistrzowskim w ramach Koncertu Dobroczynnego na rzecz Archiwum Jerzego Turowicza, w I rocznicę powołania Fundacji Tygodnika Powszechnego;
 • kontrabasista Grzegorz Frankowski – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, występujący jako solista i kameralista na czołowych festiwalach w Polsce. Obecnie występuje i nagrywa tanga Astora Piazzolli w zespołach kameralnych złożonych z wykonawców specjalizujących się w tej muzyce: Trio Revirado, Kwintet Waldemara Malickiego i orkiestra Allegro di Vita Krzysztofa Meisingera;
 • kwartet smyczkowy Primo Allegro Ensemble, w skład którego wchodzą wybitni instrumentaliści, absolwenci zagranicznych uczelni na co dzień grający w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
W programie koncertu znajdą się: Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina oraz muzyka argentyńskiego kompozytora Astora Piazzolli w opracowaniu na fortepian i zespół kameralny.
Fundacja Tygodnika Powszechnego powstała w czerwcu 2002 roku. Jest jedynym udziałowcem spółki z o.o. „Tygodnik Powszechny” – czyli wydawcy i właściciela tytułu pisma. Fundacja sprawuje opiekę nad Archiwum Jerzego Turowicza oraz pełni nadzór właścicielski nad dziedzictwem, jakie stanowią spuścizna i tradycja Tygodnika Powszechnego.
Archiwum Jerzego Turowicza powstało w styczniu 1999, wkrótce po śmierci redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Celem jego powołania było ocalenie i opracowanie ogromnych zbiorów znajdujących się w mieszkaniu Anny i Jerzego Turowiczów. Obejmują one wielojęzyczną bibliotekę liczącą kilkanaście tysięcy tomów, często z dedykacjami, a przede wszystkim wielki zespół dokumentów, korespondencji, wycinków prasowych i innych świadectw historii minionych 80 lat. W archiwum znaleziono m.in.: rękopis niepublikowanego artykułu Karola Wojtyły z roku 1949, maszynopisy stu wierszy Tadeusza Borowskiego, z których ponad trzydzieści nie było dotąd w ogóle znanych badaczom. W zbiorach Archiwum znajduje się również rękopiśmienna książeczka wykonana przez Czesława Miłosza dla Jerzego Turowicza w styczniu 1945 roku.
Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na cele statutowe Fundacji, w tym na finansowanie przygotowywanego w Archiwum Jerzego Turowicza projektu udostępnienia całej zawartości archiwalnych roczników TP, wraz z dokumentami cenzury, w postaci cyfrowej – na płytach CD, a docelowo – także w serwisie internetowym.
Koncert w Rzeszowie, planowany na 17 kwietnia, ma stanowić uwieńczenie „Tygodnia z Tygodnikiem”, który we współpracy z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania oraz Filharmonią Rzeszowską organizowany jest w Rzeszowie, w dniach 14-17 kwietnia.

Program Tygodnia z Tygodnikiem w Rzeszowie:
 • 14 kwietnia w godz. 18:00, Filharmonia, sala kameralna - KLUB TYGODNIKA POWSZECHNEGO
  - Spotkanie z Redakcją TP i gośćmi – Różą Woźniakowską-Thun, Prezesem Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana oraz Sławomirem Sierakowskim, redaktorem naczelnym "Krytyki Politycznej" na temat POLSKA - EUROPA – KOŚCIÓŁ (ks. Adam Boniecki - red. Naczelny TP, red. Józefa Hennelowa i red. Krzysztof Kozłowski - Zastępcy Redaktora Naczelnego TP, prowadzi red. Michał Okoński - Kierownik Działu Religijnego TP);
 • 15 kwietnia:
  - wernisaż wystawy „TP w 8 odsłonach” – Hol Główny WSIiZ (ul. Sucharskiego 2), godz. 12:00. Otwarcia wystawy dokona red. Tomasz Fiałkowski – z-ca Redaktora Naczelnego TP;
  - otwarte warsztaty dziennikarskie - Temat: Jak tworzyć dobry tekst inspirując czytelnika do myślenia i polemiki, jak wzniecać i prowadzić dyskusję w mediach. Prowadzą: red. Agnieszka Sabor z Działu Kulturalnego TP, red. Artur Sporniak z Działu Religijnego TP, red. Anna Mateja z Działu Politycznego TP, Mateusz Flak - Dział Zagraniczny, Andrzej Brzeziecki - Dział Krajowy;
 • 16 kwietnia, godz. 18:00 - Spotkanie młodych dziennikarzy TYGODNIKA POWSZECHNEGO ze studentami uczelni Rzeszowa: dyskusja na temat TU CZY TAM? - red. Andrzej D. Brzeziecki, red. Mateusz Flak, red. Jarosław Makowski.