Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2003 2004 2005 2006 2007
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

VIII Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga odbędzie się w dniach 12-25 listopada 2007 roku w siedzibie Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Przygotowania do Konkursu już się rozpoczęły. Został przygotowany nowy regulamin, w którym organizatorzy zapisali zmiany dotyczące przyznawania nagród: dotychczasowe Medale Złote, Srebrne i Brązowe zostaną zastąpione atrybutem sztuki dyrygenckiej - Złotą, Srebrną i Brązową Batutą - wykonanymi przez firmę jubilerską Wojciech KRUK z Poznania.
Rozstrzygnięto Konkurs na Plakat VIII Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga. To pierwsza z imprez towarzyszących Konkursu i odbywa się w ramach XIX Biennale Plakatu Polskiego, zorganizowanego w 2005 roku przez Filharmonię Śląską we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych i Biurem Wystaw Artystycznych w Katowicach. Jej celem było pozyskanie projektów plakatów o wybitnych walorach artystycznych i promocyjnych, uwzględniających charakterystyczne cechy i symbole konkursu dyrygentów i osobę patrona konkursu, które posłużą promocji Konkursu w kraju i za granicą, w wydawnictwach konkursowych, w środkach społecznego przekazu oraz internecie. W konkursie wzięli udział młodzi plastycy z całej Polski. Nadeszło ponad 200 plakatów. Konkurs rozstrzygnięto w czerwcu 2005 roku. Pod przewodnictwem prof. Michała Jędrzejowskiego prace oceniało jury, w którego skład weszli wybitni twórcy i znawcy sztuki plakatu oraz przedstawiciel Fundacji Muzycznej i Filharmonii. Laureatami zostali:
  • Stefan Drobner z Łodzi - I nagroda,
  • Andrzej Maciejewski ze Szczecina - II nagroda,
  • Karolina Podoska z Gdańska - III nagroda.
Uroczyste ogłoszenie wyników, prezentacja wyróżnionych prac i wręczenie nagród nastąpi w dniu uroczystego otwarcia XIX Biennale Plakatu Polskiego 28 października 2005 roku w BWA w Katowicach. Spośród plakatów zgłoszonych do konkursu w listopadzie 2007 roku przygotowana zostanie wystawa we foyer Filharmonii.

Regulamin konkursu dostępny jest w dziale konkursy.


Filharmonia Łódzka zaprasza dnia 28 października 2005, o godz. 19.00, na koncert zatytułowany Wirtuozi fortepianu. Wystąpi laureat IV nagrody XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina - Takashi Yamamoto, który wykona I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. Podczas koncertu zabrzmi również Requiem op. 48 Gabriela Faurè. W partiach solowych wystąpią Bogna Forkiewicz - sopran i Adam Kruszewski - baryton. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego.


W piątek, 28 października 2005 roku, o godz. 19.00, w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wystąpi zespół Duo Kaya, który tworzą skrzypaczka pochodząca z Bułgarii - Biliana Voutchkova i Polka, grająca na wiolonczeli - Agnieszka Dziubak.
Zespół powstał w 2003 roku, podczas studiów podyplomowych, które obie artystki odbywały w Boston Conservatory w Stanach Zjednoczonych. Żywiołowość, ekspresyjność gry wraz z umiejętnością tworzenia intymnej więzi ze słuchaczami stały się mocnym atutem "Duo Kaya". Powstały nowe kompozycje pisane specjalnie z myślą o młodych kameralistkach. Artystki wystąpiły ostatnio z koncertem „na żywo” w bostońskim radio WGBH, dokonały również wielu nagrań muzyki współczesnej Curtisa Hughesa i Vuka Kulenkovica. Aktualnie "Duo Kaya" odbywa tourneé koncertowe po Europie.
Podczas koncertu w gdańskiej Sali Kameralnej na Ołowiance usłyszymy: Rejoice! Sofii Gubajduliny, Threnody Vuka Kulenovica oraz Sonatę na skrzypce i wiolonczelę Maurice'a Ravela.


W Filharmonii Wrocławskiej, dnia 28 października 2005 roku, o godz. 19:00, odbędzie się Koncert symfoniczny poświęcony pamięci artystów Wrocławia. Wystąpią: Wojciech Michniewski - dyrygent, Maria Magdalena Janowska-Bukowska - fortepian i Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej.
W programie:
Tadeusz Natanson - Symfonia nr 3
Zygmunt Herembeszta - "Fluktuacje"
Ryszard Bukowski - 3 Nokturny
Ryszard Strauss - "Śmierć i wyzwolenie" op. 24


Piętnasty Festiwal Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie zatytułowany Muzyka Średniowiecza, Renesansu, Baroku na instrumentach z epoki odbędzie się w dniach 29 października - 4 grudnia 2005 roku. Festiwal, zainicjowany w 1991 roku wspólnie z Polskim Towarzystwem Muzyki Dawnej, stał się jedną z najważniejszych form aktywności muzycznej Zamku Królewskiego. Ciesząc się niezmiennym zainteresowaniem warszawskiej publiczności jest także forum prezentacji polskich zespołów muzyki dawnej grających na instrumentach z epoki. Każdy z koncertów ma swój temat, a całość programu odzwierciedla po części bogactwo spuścizny muzycznej przeszłości.

Więcej


W okresie od 29 października do 19 listopada 2005 roku w Kościele Ewangelicko - Augsburskim (przy pl. Małachowskiego) w Warszawie odbędzie się Festiwal "Wszystkie koncerty organowe Jerzego Fryderyka Händla". W ramach festiwalu odbędą się cztery cotygodniowe koncerty - w soboty: 29 października oraz 5, 12 i 19 listopada o godz. 19.00. Jako soliści wystąpią renomowani organiści - Emilia Dziubińska i Jerzy Dziubiński, zdobywcy "Prix de Virtuosite" Konserwatorium w Genewie. Oboje koncertowali w kraju oraz 15 krajach europejskich, dokonali wielu nagrań radiowych i płytowych. Jerzy Dziubiński jest laureatem nagrody Neue Bach-Gesellschaft z Lipska. Pracuje jako adiunkt w Akademii Muzycznej w Warszawie. Solistom towarzyszyć będzie zespół "Concerto Avenna" pod dyrekcją Andrzeja Mysińskiego.
Celem projektu jest przedstawienie warszawskiej publiczności, bodaj po raz pierwszy, kompletu szesnastu koncertów organowych Jerzego Fryderyka Händla. Ogromnym atutem przedsięwzięcia jest możliwość zaprezentowania utworów w pięknym, klasycystycznym wnętrzu Kościoła Ewangelickiego na organach firmy „Bracia Hillebrant”. Instrument ten jest darem Krajowego Kościoła Dolnej Saksonii na znak pojednania polsko-niemieckiego. Organy odznaczają się wyjątkowymi walorami brzmieniowymi i są niewątpliwie jednymi z najlepszych w Polsce. Tak jak w dawnych wiekach, do zbudowania tego instrumentu posłużyły tylko tradycyjne materiały - wysokogatunkowe drewno, metal (stop cyny i ołowiu) i skóra - żadnych tworzyw sztucznych. Z kościołem Św. Trójcy w Warszawie łączą się nazwiska Elsnera, Freyera i Moniuszki. Tu koncertowali Chopin i Saint-Saens.

Festiwal "Wszystkie koncerty organowe Jerzego Fryderyka Händla" zorganizowano dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.
Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Wstęp po wykupieniu cegiełki na remont kościoła. Dla emerytów, studentów i uczniów - wstęp wolny.

Więcej


W sobotę 29 października 2005 roku, o godz. 18.00 w Filharmonii Wrocławskiej wystąpi Rafał Blechacz - zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina. Program koncertu wypełnią oczywiście utwory Fryderyka Chopina: Polonez As-dur op. 53, Nokturn H-dur nr 1 op. 62, Barkarola Fis-dur op. 60, Scherzo E-dur op. 54, 3 Mazurki op. 56, Sonata h-moll op. 58.


Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki zaprasza 30 października 2005, o godz. 18.45, do Kościoła parafialnego pw. św. Idziego w Wyszkowie na koncert Totus Tuus – II Staropolski Wieczór, poświęcony pamięci Jana Pawła II. Koncert został zorganizowany w ramach cyklu Mazowsze w Koronie, III edycji Staropolskich Wieczorów w Zabytkach Architektury Mazowieckiej. Wystąpią: Krzysztof Chalimoniuk – baryton, Orkiestra Złotego Wieku pod dyrekcją Jacka Urbaniaka, zespół wokalny Subtilior Ensemble i zespół chłopięcy Pueri Cantant z Sulejówka pod kierownictwem artystycznym Piotra Zawistowskiego oraz Andrzej Sołtan – słowo o historii, Tadeusz Maciejewski – słowo o muzyce.
W programie muzyka sakralna z:
- rękopisów Klarysek ze Starego Sącza (XIII/XIV w.),
- Antyfonarza Klarysek Gnieźnieńskich (XIV w.),
- Biblioteki Raczyńskich (XV w.),
- Biblioteki Krasińskich (XV w.),
- Biblioteki PAN w Kórniku (XV w.)
Mazowsze w Koronie to cykl, wiążący się z rocznicą (w tym roku już 479) inkorporacji Księstwa Mazowieckiego do Królestwa Polski. W ramach cyklu organizowane są koncerty muzyki dawnej, które odbywają się w najbardziej znanych i wartych uwagi zabytkach architektury (głównie kościołach, katedrach, pałacach) Mazowsza, w różnych miejscach i miejscowościach, tworząc architektoniczną mapę naszego regionu. W koncertach biorą udział znane zespoły i soliści z Warszawy i Mazowsza. Jest to III edycja cyklu. Organizatorem cyklu jest Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, współorganizatorami najbliższego wieczoru są: Starostwo Powiatowe w Wyszkowie, Parafia pw. św. Idziego w Wyszkowie. Mecenasem cyklu Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.
Wstęp wolny.