Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2003 2004 2005 2006 2007
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Koncert Finałowy III Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych w Białymstoku odbędzie się w sobotę, 24 września 2005 roku o godz. 16.00 w Filharmonii Podlaskiej. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego oraz laureaci. W programie: Koncert na 2 fortepiany C-dur BWV 1061 i Koncert na 2 fortepiany c-moll BWV 1060 J. S. Bacha oraz Sonata na 2 fortepiany i perkusję B. Bartóka.


Koncert symfoniczny z okazji 50-lecia Filharmonii Wrocławskiej i 60-lecia Politechniki Wrocławskiej odbędzie się 24 września 2005 roku, o godz. 18.00, w Auli Politechniki Wrocławskiej. Zabrzmią utwory wykonane podczas pierwszego koncertu orkiestry Filharmonii Wrocławskiej w Auli Politechniki, który odbył się 21 października 1954 roku. Wystąpią: Krzysztof Jabłoński - fortepian i Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Mieczysława Gawrońskiego (na zdjęciu).
W programie: Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2 Mieczysława Karłowicza, Koncert fortepianowy nr 1 e-moll op. 11 oraz Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 Fryderyka Chopina, a także Poemat symfoniczny "Preludia" Ferenca Liszta.


Koncert promujący płytę Pieśń o nadziei, wydaną przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny, odbędzie się 24 września 2005 roku o godz. 19:30 w Bazylice Świętej Trójcy w Krakowie. Krążek będzie można nabyć przed i po koncercie, a od 25 września w całym kraju w dobrych księgarniach i sklepach muzycznych, a także przy klasztorach dominikanów (Szczecin, Gdańsk, Poznań, Warszawa, Wrocław, Kraków, Lublin).
Płyta Pieśń o nadziei to zbiór 19 kompozycji muzyki liturgicznej autorstwa dominikanina Dawida Kusza OP, wykonanych przez chór czterogłosowy i kameralny zespół instrumentalistów (kwintet smyczkowy, flet, obój oraz pozytyw). Dawid Kusz jest młodym, utalentowanym kompozytorem, którego twórczość obejmuje nie tylko muzykę chóralną, lecz także utwory organowe, symfoniczne, musicalowe oraz opracowania melodii tradycyjnych. Spośród zamieszczonych na krążku utworów tylko dwa są aranżacjami tradycyjnych melodii, pozostałe to oryginalne kompozycje. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują: Gwiazdo morza głębokiego, Duch Pański nade mną, Zbudź się o śpiący. Natomiast efektowne podsumowanie dotychczasowej twórczości debiutującego kompozytora stanowi powstała z wyraźnych inspiracji muzyką barokową Missa Sine Nomine. Większość z prezentowanych pieśni jest od kilku lat wykonywana podczas liturgii celebrowanej nie tylko w klasztorach dominikańskich.
W nagraniu wzięli udział bracia dominikanie oraz wokaliści i muzycy związani ze środowiskiem krakowskiego klasztoru.
Pieśń o nadziei jest pierwszą z siedmiu planowanych płyt ilustracyjnych do śpiewnika liturgicznego wydawanego przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Aktualnie przygotowywane jest wydanie drugiego tomu tej pozycji, który ukaże się w pierwszym kwartale 2006 roku.


W niedzielę 25 września 2005 roku przedstawieniem opery Halka Stanisława Moniuszki Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie zainauguruje nowy sezon artystyczny 2005 / 2006. Spektakl obejrzymy w wykonaniu polskich artystów, m.in. Izabelli Kłosińskiej (Halka), Krzysztofa Bednarka (Jontek), Artura Rucińskiego (Janusz), Rafała Siwka (Stolnik), Doroty Radomskiej (Zofia), Roberta Dymowskiego (Dziemba), Adama Zdunikowskiego (Wieśniak) i Czesława Gałki (Dudarz). Solistom towarzyszyć będzie Balet, Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod dyrekcją Kazimierza Korda, który jednocześnie od 19 lipca 2005 roku pełni funkcję dyrektora muzycznego teatru. Kazimierz Kord jest trzecim - obok Sławomira Pietrasa (dyrektor naczelny) oraz Mariusza Trelińskiego - dyrektorem Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie.


Koncertem operowym w dniu 25 września 2005 roku o godz. 18:00 na scenie w Teatrze im. J. Słowackiego Opera Krakowska rozpocznie nowy, 52. sezon artystyczny. W programie koncertu usłyszymy m. in.: uwerturę z Mocy przeznaczenia G. Verdiego oraz Cyrulika sewilskiego G. Rossiniego, fragmenty z Carmen G. Bizeta, arie z oper G. Pucinniego (Cyganeria, Tosca, Madama Butterfly), W.A. Mozarta (Czarodziejski flet, Cosi fan tutte) i ze Strasznego dworu St. Moniuszki. W koncercie udział wezmą soliści Opery Krakowskiej: Marta Abako, Agnieszka Cząstka, Małgorzata Lesiewicz, Anna Plewniak, Maciej Komandera, Volodymyr Pankiv oraz chór i orkiestra pod kierownictwem muzycznym Piotra Sułkowskiego i Tomasza Tokarczyka.


Dnia 27 września 2005 roku w Instytucie Polskim w Sztokholmie (Villagatan 2) odbędzie się koncert muzyki polskiej w wykonaniu pianisty, dyrygenta, antropologa kultury i kompozytora w jednej osobie, obecnie współpracującego z Baletem Monte Carlo w Monako - Marcina Głucha. Program koncertu:
G. Bacewicz Sonatina, Melodia, Oberek
K. Przybylski Temat z Wariacjami
E. Pałłasz Bajki Kaszubskie
A. Hundziak Etiudy
S. Kisielewski 3 Sceny burzliwe
J. Olkuśnik 3 Impresje
R. Maciejewski Krzesany


Dnia 28 września 2005 roku (środa) o godz. 12.00 w sali kameralnej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (ul. Fredry 8 w Warszawie) odbędzie się promocja albumu ADAM DIDUR autorstwa Józefa Kańskiego, Małgorzaty Sienkiewicz-Woskowicz i Reginy Gowarzewskiej- Griessgraber. Wydany przy współpracy Urzędu Miasta Sanoka album, z płytą CD zawierającą zapis archiwalnych nagrań wielkiego artysty śpiewaka, basa Adama Didura jest muzycznym rarytasem dla melomanów i miłośników jego talentu. Gościem specjalnym promocji będzie prof. Maria Fołtyn.
W swojej części albumu Józef Kański pisze m.in.: Niewielu też mamy znanych artystów, wokół których już u progu ich życia narosłoby tak wiele niejasności i wątpliwości, albo wręcz tajemnic. Już sama data urodzin Adama Didura przez długi czas pozostawała wielką niewiadomą. Jeszcze do końca lat siedemdziesiątych XX wielu wiele poważnych encyklopedii i leksykonów jako rok urodzenia śpiewaka podawało 1884 (taką zresztą datę miał on jeszcze w 1936 roku wpisaną do paszportu, co może oznaczać, iż przekroczywszy sześćdziesiątkę ciągle sam nie znał daty właściwej), a w niektórych źródłach figuruje nawet rok 1875.
Książka ilustrowana bogato archiwalnymi zdjęciami zawiera wiele niezwykle ciekawych informacji. Jest również kroniką artystycznych dokonań artysty. Album Adam Didur zawiera trzy części, które poświęcone są: życiu i artystycznej drodze Mistrza, Festiwalowi im. Adama Didura odbywającemu się w Sanoku oraz Konkursowi Wokalistyki Operowej im. Adama Didura.


W środę 28 września 2005 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspólnie z Wydawnictwem Muzycznym Acte Prealable zapraszają na Koncert jubileuszowy z okazji 75-lecia urodzin Romualda Twardowskiego. Wieczór dedykowany Jubilatowi rozpocznie się o godz. 19.00 w Sali Kameralnej PWM przy ul. Fredry 8 w Warszawie. Program dwuczęściowego koncertu Dla najmłodszych i Dla starszych wypełnią kompozycje z lat 1962 – 1993, zarówno te wydane, jak i planowane do wydania przez PWM.
Romuald Twardowski jest twórcą od lat związanym z największą, obchodzącą w tym roku jubileusz 60-lecia polską, muzyczną oficyną wydawniczą - PWM. Wykonawcami koncertu będą współpracujący od lat i zaprzyjaźnieni z kompozytorem muzycy: Andrzej Gębski, Anna Orlik (skrzypce), Józef Frakstein (baryton), Piotr Hausenplas (wiolonczela) oraz Joanna Ławrynowicz i Antoni Lichomanow (fortepian). Podczas jubileuszowego wieczoru czynna będzie również wystawa nut kompozycji Romualda Twardowskiego.


Dnia 30 września 2005 roku o godz. 19.00 Filharmonia Łódzka zaprasza na koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. Wystąpi znana pianistka Tatiana Szebanowa oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego. W programie:
P. Czajkowski – I Koncert fortepianowy b-moll op. 2
I. Strawiński – Scherzo Fantasticque
I. Strawiński – „Ognisty Ptak”
Koncert zostanie powtórzony 1 października o godz. 19.00.


Dnia 30 września 2005 roku o godz. 19.30 koncertem symfonicznym z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki w Kościele Garnizonowym w Kaliszu Filharmonia Kaliska zainauguruje sezon artystyczny 2005/2006. Tadeusz Wicherek poprowadzi unikatową Mszę Dziecięcą autorstwa Mariusza Matuszewskiego skomponowaną na specjalne zamówienie Filharmonii Kaliskiej.


W piątek, 30 września 2005 roku, o godz. 19.30 w Kościele Garnizonowym w Kaliszu będzie miało miejsce światowe prawykonanie Mszy Dziecięcej „Otwórzcie drzwi Chrystusowi" Mariusza Matuszewskiego. Wykonawcami utworu będą: Chór Szkół Nazaretańskich w Kaliszu (przygotowanie chóru - Siostra Karen Trafankowska), Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kaliszu (przygotowanie chóru - Maria Pawelec), Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej (przygotowanie chóru - Marek Łakomy) i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Tadeusza Wicherka. Koncert organizowany jest z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki.
O nowej kompozycji tak wypowiada się jej autor, Mariusz Matuszewski (na zdjęciu): Kiedy od Dyrektora Tadeusza Wicherka otrzymałem propozycję napisania Mszy Dziecięcej ogromnie się ucieszyłem. Pisanie dla dzieci zajmuje dużo miejsca w mojej twórczości: kilkaset piosenek napisanych wspólnie m.in. z Wandą Chotomską czy Emilią Waśniowską, muzyka do wielu porgramów telewizyjnych, baśni, bajek wystawianych w teatrach, czy nagrywanych na płyty. A i tematyka religijna jest mi bardzo bliska. Posiadam sporo dyplomów z podpisami Karola Kardynała Wojtyły i Prymasa Stefana Wyszyńskiego za pieśni, piosenki, msze, nagradzane na festiwalach twórczości sakralnej. Msza dziecięca „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” jest więc zwieńczeniem pewnego długiego okresu mojej działalności. Pisałem ją przez kilka miesięcy bieżącego roku. Ostatnią nutę skreśliłem w partyturze 12-go sierpnia o godz. 10:17. Jestem ogromnie stremowany przed prapremierą utworu.


W dniach 30 września - 3 października 2005 roku w Kościele Franciszkanów we Wrocławiu (Al. Jana Kasprowicza 26 - na zdjęciu) odbędzie się II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej "Pax et bonum per musicam". Festiwal organizowany jest przez parafię p. w. św. Antoniego we współpracy z Akademią Muzyczną we Wrocławiu.

Więcej