Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2004 2005 2006 2007 2008
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Kwietniowe rocznice

  • 2 kwietnia – 45 urodziny obchodzi kompozytor - Jaromir Gajewski
  • 4 kwietnia – mija rocznica urodzin trzech kompozytorów: 65-ta - Andrzeja Seroczyńskiego, 65-ta kompozytora i puzonisty - Aleksandra Glinkowskiego (1941-1991) i 30-ta - Wojciecha Ziemowita Zycha
  • 9 kwietnia – 70 urodziny świętuje dyrygent, pianista i kompozytor - Jerzy Maksymiuk oraz przypada 55 rocznica urodzin kompozytora i akordeonisty - Andrzeja Krzanowskiego (1951-1990)
  • 12 kwietnia – mija 100 rocznica urodzin organisty i kompozytora - Feliksa Rączkowskiego (1906-1989)
  • 22 kwietnia - 40 urodziny świętuje dyrygent i kompozytor - Jacek Rogala
  • 24 kwietnia - 35 urodziny obchodzi kompozytor - Bartłomiej Krcha
  • 25 kwietnia - przypada 55 rocznica śmierci polskiego kompozytora mieszkającego w Stanach Zjednoczonych, syna Grzegorza Fitelberga - Jerzego Fitelberga (1903-1951)


Jubileuszowy 10. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena odbędzie się w Warszawie, w dniach 2-15 kwietnia 2006 roku.


Jubileuszowy 10. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Dziesiąta, jubileuszowa edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena pod hasłem Beethoven: Dziedzictwo i rezonans odbędzie się w dniach 1-15 kwietnia 2006 roku w czterech miastach: Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Bydgoszczy. Festiwal przyniesie ponad 30 koncertów wykonywanych przez prawie 2000 artystów w najlepszych salach koncertowych. 15 wieczorów symfonicznych, prawie 20 koncertów kameralnych i recitali stanowić będzie wycieczkę do świata muzyki zarówno barokowej, jak i tej najnowszej.
Najciekawszymi wydarzeniami Festiwalu będą między innymi:
  • występ Placido Domingo, który w roli dyrygenta w koncercie Jan Paweł II in memoriam upamiętni pierwszą rocznicę śmierci Papieża (2 kwietnia)
  • koncert z okazji 40-lecia premiery jednego z największych utworów XX wieku – Pasji wg św. Łukasza Pendereckiego, upamiętniajacy 700. rocznicę katedry w Münster (4 kwietnia) - ODWOŁANY!
  • występ Korean Chamber Ensemble w koncercie muzyki europejskiej i koreańskiej (7 kwietnia w Warszawie i 9 kwietnia w Gdańsku)
  • występ St. Petersburg Philharmonic z Yuri Temirkanovem (12 kwietnia)
  • recital fortepianowy Alexandra Kobrina, zwycięzcy Van Cliburn Competition 2005 (12 kwietnia)
  • występ Orquesta Sinfónica de Madrid pod batutą Jesúsa López-Cobosa - pierwszy raz w Polsce (13 kwietnia w Gdańsku i 15 kwietnia w Warszawie)
  • koncert dla uczczenia Roku Mozartowskiego w wykonaniu Barry Douglasa i jego Cameraty Ireland (3 kwietnia)
  • unikatowa wystawa manuskryptów Bacha, Beethovena, Brahmsa, Chopina, Haydna, Mozarta, Schumanna, Szymanowskiego
  • Międzynarodowe Sympozjum Muzykologiczne

Więcej


W dniu 2 kwietnia 2006 roku o godz. 15.00 w Bazylice Katedralnej w Białymstoku odbędzie się uroczysty koncert Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II zatytułowany Pamięć i Tożsamość, podczas którego będzie miało miejsce prawykonanie oratorium Stworzeni do miłości Tadeusza Trojanowskiego do tekstów Ojca Świętego Jana Pawła II. Wystąpią soliści: Urszula Bardłowska – sopran, Ewa Głażewska – mezzosopran, Jacek Szymański – tenor, Krzysztof Bobrzecki – bas i Jan Leończuk – recytacja oraz Chór Dziecięcy „Melodyjka”, Chór Politechniki Białostockiej i Łomżyńska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego.


Na dwa koncerty Pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II zaprasza Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze. Pierwszy z nich odbędzie się w sobotę, 1 kwietnia 2006 roku o godz. 19.30 w Görlitz, a drugi dzień później, 2 kwietnia o godz. 20.00 w Bazylice w Krzeszowie. W wykonaniu solistów: Marty Wyłomińskiej – sopran, Moniki Ledzion – mezzosopran, Tomasza Krzysicy – tenor i Andrzeja Klimczaka – bas oraz Bachchor Görlitz i Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Jerzego Swobody usłyszymy jedno z najsłynniejszych i najbardziej przejmujących dzieł muzycznych: Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusa Mozarta.


Dnia 2 kwietnia 2006 roku o godz. 20 w Filharmonii Szczecińskiej odbędzie się uroczysty koncert Pamięci Jana Pawła II. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii i Chór Politechniki Szczecińskiej "Collegium Maiorum" pod dyrekcją Zygmunta Rycherta, a w roli solistki usłyszymy Bożenę Harasimowicz – sopran. W programie dwie słynne kompozycje współczesne: Angelus Wojciecha Kilara i III Symfonia pieśni żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego.


Koncert symfoniczno – chóralny Pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II, w wykonaniu artystów polskich i włoskich, odbędzie się w niedzielę 2 kwietnia 2006 roku o godz. 20.15 w Archikatedrze Lubelskiej. Wystąpią soliści: Alda Caiello – sopran (Włochy), Iwona Sawulska – sopran, Tadeusz Pszonka – tenor, Lorenzo Battagion – baryton (Włochy) i Marcin Wolak – bas, Akademicki Chór UMCS im. J. Czerwińskiej i Wydziału Muzycznego UMCS i Akademicki Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją dwóch dyrygentów: Flavio Emilio Scogna (Włochy) i Piotra Wijatkowskiego. W programie koncertu znajdą się trzy kompozycje:
  • F. E. Scogna – Psalm XII na sopran, baryton i orkiestrę
  • Christian Carrara – Il Cantico dei Cantici Kantata na głosy solowe, chór i orkiestrę
  • Andrzej NikodemowiczMsza – Misterium Krzyża św. na głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę do słów Marka Skwarnickiego.


Na uroczyste dwa koncerty w I rocznicę śmierci Jana Pawła II zaprasza Filharmonia Zabrzańska. Pierwszy odbędzie się 1 kwietnia 2006 roku o godz. 19.00 w Kościele św. Anny w Zabrzu, a drugi dzień później, 2 kwietnia o znaczącej godzinie 21.37 w Kościele Garnizonowym w Jeleniej Górze. W Zabrzu usłyszymy prozę i poezję oraz muzykę religijną w wykonaniu Zbigniewa Stryja – recytacje i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. W Jeleniej Górze wystąpią soliści: Romana Jakubowska- Handke – sopran, Małgorzata Walewska- mezzosopran, Dariusz Stachura- tenor i Dariusz Machej- bas oraz Chór Resonans con tutti i Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. W programie wieczoru jedno z najsłynniejszych dzieł w historii muzyki - Requiem W. A. Mozarta.


Drugi koncert II Międzynarodowego Festiwalu "Musica Sacra" w Katedrze Warszawsko-Praskiej, organizowanego przez Stowarzyszenie "Musica Sacra" odbędzie się w niedzielę, 2 kwietnia 2006 roku o godz. 19.00. Będzie to koncert nadzwyczajny, zatytułowany Jan Paweł Wielki in Memoriam, zorganizowany w dniu pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II. W wykonaniu znanego organisty Jana Bartłomieja Bokszczanina oraz Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra” pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego, pełniącego również funkcję dyrektora festiwalu, usłyszymy kompozycje sakralne kompozytorów zagranicznych: Tavenera, Mendelssohna, Barbera, Poulenca i Pärta oraz polskich: Bazylika, Sawy, Góreckiego, Borkowskiego i Kowalskiego-Banasewicza.

Program koncertu:
  • chorał gregoriański Hosanna filio David
  • Felix Mendelssohn-Bartholdy Psalm 2 „Warum toben die Heiden op. 78 nr 1
  • Bartosz Kowalski-Banasewicz Crucifixus... et resurrexit
  • Arvo Pärt Magnificat
  • Francis Poulenc Salve Regina
  • Marian Sawa Trzy Improperia
  • Cyprian Bazylik Z głębokości
  • John Tavener As one who has a slept
  • Henryk Mikołaj Górecki Totus tuus op. 60
  • Marian Borkowski Mater mea
  • Samuel Barber Agnus Dei

Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


W pierwszą rocznicę śmierci Ojca Świętego - Jana Pawła II, w niedzielę, 2 kwietnia 2006 roku o godz. 20.00 w zabytkowym kościele farnym w Kościanie odbędzie się koncert Polskiej Orkiestry Barokowej pod dyrekcją Krzysztofa Czerwińskiego połączony z prezentacją wybranych tekstów papieskich. W programie znajdą się kompozycje dawne oraz ... jedna współczesna:
  • Georg Philipp Telemann (1681-1767) Koncert na 3 trąbki, kotły i orkiestrę D-dur
  • Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791) Adagio i Fuga c-moll
  • Jan Sebastian Bach (1685-1750) Toccatta d-moll BWV 565, III Suita Orkiestrowa D-dur BWV 1068
  • Marian Sawa (1937-2005) Fuga-Bolero (1995)
Koncert organizowany jest przez Starostwo Powiatowe w Kościanie i Parafię Farną p.w. Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny w Kościanie.
Wstęp wolny.


W niedzielę, 2 kwietnia 2006 roku o godz. 15.30, w pierwszą rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II, w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie (ul. Świętojańska 8) zostanie wykonany w hołdzie Wielkiemu Papieżowi KONCERT MUZYKI PASYJNEJ. Będzie to zarazem już 354 koncert w ramach cyklu Muzyka Religijna w Archikatedrze Warszawskiej. W programie:
  • Improwizacja na temat polskiej pieśni kościelnej „Święty Boże” op. 38 Mieczysława Surzyńskiego, utwór organowy w wykonaniu Piotra Rachonia;
  • kompozycje chóralne kompozytorów z różnych epok, nawiązujące do okresu liturgicznego Wielkiego Postu, m.in.: Adoramus Te, Christe Quirino Gaspariniego, Eli,Eli Lajosa Deákbárdosa, O Crux, ave Giovanni Pierluigi da Palestriny, Popule meus Mariana Sawy, Popule meus Tomasa Luis da Victorii i Tenebrae factae sunt Michaela Haydna, w wykonaniu Chóru Archikatedry Warszawskiej pod dyr. Dariusza Zimnickiego.
Wstęp wolny.
Na koncert zapraszają organizatorzy: Chór Archikatedry Warszawskiej i Centrum Formacji "Wieczernik" w Magdalence.


Requiem aeternam dona eis Domine (Wieczny odpoczynek racz im dać Panie) – tymi słowami rozpocznie się specjalny koncert w dniu 2 kwietnia 2006 roku o godz. 19.00 w Łodzi w Archikatedrze i na Placu Katedralnym im. Jana Pawła II, zorganizowany dla upamiętnienia rocznicy śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. Data i miejsce koncertu – wyjątkowe i szczególne. Na placu tym zebrały się wówczas tysiące łodzian, by razem pożegnać, a zarazem oddać cześć Wielkiemu Polakowi. Pięć dni później, 7 kwietnia, w Archikatedrze odbył się koncert żałobny poświęcony Papieżowi, podczas którego Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej wraz z solistami wykonali Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta. Po roku nieobecności na łódzkiej scenie dzieło to zabrzmi ponownie w związku z osobą Jana Pawła II.

W. A. Mozart Requiem d-moll KV 626
Wyk.: Iwona Hossa – sopran, Urszula Kryger – mezzosopran, Adam Zdunikowski – tenor, Romuald Tesarowicz – bas, Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej, Tadeusz Wojciechowski – dyrygent


Dnia 2 kwietnia 2006 roku o godz. 21.37 Filharmonia Kaliska zaprasza do Kościła Garnizonowego w Kaliszu na uroczysty koncert w I rocznicę śmierci Ojca Świętego JANA PAWŁA II, podczas którego odbędzie się prawykonanie utworu Krzysztofa Niegowskiego skomponowanego do III częściTryptyku Rzymskiego Karola Wotyły, zatytułowanej Wzgórze w Krainie Moria. Wystąpi Jaromir Trafankowski – baryton oraz połączone chóry: Kaliski Chór Katedralny CANTICUM, Młodzieżowy Chór Katedry Kaliskiej CANTATE DEO, Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej, Chór Sióstr Nazaretanek i Szkół Nazaretańskich w Kaliszu, Międzyszkolny Chór DYSONANS przy II Liceum Ogólnokształcącym w Kaliszu, Kępiński Chór Męski CANTAMUS przy parafii św. Marcina i Schola Duszpasterstwa Akademickiego w Kaliszu oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka.


Dnia 2 kwietnia 2006 roku o godz. 21:37 w Kościele pw. św. Krzysztofa w Tychach odbędzie się koncert ku czci papieża Jana Pawła II w pierwszą rocznicę jego śmierci. W programie usłyszymy Requiem W. A. Mozarta w wykonaniu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy „Aukso” oraz solistów: Bogumiły Dziel-Wawrowskiej (sopran), Jadwigi Rappé (alt), Wojciecha Maciejowskiego (tenor) i Józefa Fraksteina (bas) pod dyrekcją Marka Mosia.
Koncert zostanie poprzedzony mszą świętą o godz. 21:00.


W hołdzie Papieżowi Janowi Pawłowi II - Koncert pod patronatem honorowym J.E .Księdza Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Tadeusza Gocłowskiego, Prezydenta Miasta Gdańska Pawała Adamowicza, Marszałka Województwa Pomorskiego Jana Kozłowskiego i Wojewody Pomorskiego Piotra Ołowskiego odbędzie się dnia 2 kwietnia 2006 roku o godz. 21.37 w Kościele Opatrzności Bożej w Gdańsku-Zaspie. W wykonaniu solistów: Magdaleny Gruszczyńskiej – sopran, Małgorzaty Ratajczak – mezzosopran, Tadeusza Szlenkiera - tenor i Floriana Skulskiego – bas oraz połączonych chórów: Chóru Akademii Morskiej w Gdyni, Chóru Akademii Muzycznej Gaudium per Canto, Chóru Continuo z Sopotu, Chóru Kakofonia z Kartuz, Chóru Mieszczan Gdańskich, Chóru Non Serio Wydziału Zarządzania UG, Polskiego Chóru Kameralnego „Schola Cantorum Gedanensis”, Akademickiego Chóru Uniwerytetu Gdańskiego, a także połączonych zespołów: Chóru i Orkiestry Symfonicznej Państwowej Opery Bałtyckiej, Chóru i Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Gdańsku, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i Polskiej Filharmonii Kameralnej pod dyrekcją Michała Nesterowicza usłyszymy jedno z największych dzieł muzycznych - Requiem Giuseppe Verdiego.
Wstęp na koncert jest wolny.


Dni Wydziału Wokalnego w Akademii Muzycznej w Poznaniu odbędą się w dniach 1-7 kwietnia 2006 roku. W ich ramach będzie można m.in. obejrzeć spektakl teatralny pt. Cukier w normie Sławomira Shuty'ego.

PROGRAM:
  • 4 kwietnia, Aula Akademii godz. 19.00 - Koncert pieśni;
  • 5 kwietnia o godz. 20.00 i 6 kwietnia o godz. 19.00, Sala Prezydencka - Spektakl teatralny Cukier w normie Sławomira Shutego; przygotowanie: Zbigniew Grochal (reżyseria), Elżbieta Cios, Ewa Mróz, Dominika Sklepik (scenografia);
  • 7 kwietnia, Aula Akademii godz. 19.00 - Wieczór arii operowych, organizator: Katedra Wokalistyki


Janowi Pawłowi II w rocznicę odejścia do domu Ojca

Chór Akademii Medycznej w Gdańsku pod dyrekcją Jerzego Szarafińskiego jr. zaprasza na koncert i modlitwę TOTUS TUUS, MARIA w dniu 1 kwietnia 2006 roku o godzinie 21:00 w Sanktuarium pw. MB Fatimskiej w Gdańsku-Żabiance. W programie znajdą się utwory Ave Maria m.in.: Bacha, Rachmaninowa, Verdiego, Brucknera, Biebla, Arcadelt, Vittorii, Onslowa, Jasińskiego, Surzyńskiego. Rozważania modlitewne poprowadzi Beata Konopińska, poezję Jana Pawła II redytować będzie Katarzyna Romankiewicz, wizualizację w postaci zdjęć prezentujących różne momenty życia Ojca Świętego oraz tekstów samego Jana Pawła II stworzy Bogusław Maśnicki. Całość koncertu poprowadzi dyrygent Chóru Akademii Medycznej w Gdańsku – Jerzy Szarafiński jr. Wstęp na koncert jest wolny!


Dnia 2 kwietnia roku o godz. 17.15 w Katedrze Poznańskiej odbędzie się uroczysty Koncert papieski Non omnis moriar – Misterium śmierci i zmartwychwstania. W programie znajdą się utwory J. S. Bacha, G. Deak Bardosa, M. Góreckiego, G. F. Haendla, Jana z Lublina, J. Łuciuka, J. Świdra i in. oraz czytanie tekstów Jana Pawła II i poezji Karola Wojtyły. Wykonawcami koncertu będą: Aleksandra Lewandowska – sopran, Justyna Kowynia – mezzosopran, Zbigniew Grochal – recytacje, zespół smyczkowy studentów Akademii Muzycznej pod Magdaleny Wdowickiej-Mackiewicz, akademickie zespoły chóralne pod dyr. Leszka Bajona, Krystyny Domańskiej-Maćkowiak, Marka Gandeckiego, Antoniego Grochowalskiego, Bartosza Michałowskiego i Przemysława Pałki.


Do 11 kwietnia 2006 roku odbywać się będzie w Poznaniu VI Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej, organizowany przez Towarzystwo im. F. Nowowiejskiego pod patronatem medialnym Radia Merkury i Telewizji PTV3. Podobnie, jak w latach ubiegłych, program imprezy jest bardzo urozmaicony i atrakcyjny.
Koncerty odbywać się będą głównie na terenie Poznania – przede wszystkim w świątyniach (po raz pierwszy również w kościele ewangelicko-augsburskim), ale także w Auli Akademii Muzycznej i Sali Białej Urzędu Miejskiego. Ponadto miłośnicy muzyki będą mieli okazję uczestniczyć w koncercie, który wykonany zostanie w kościele pw. św. Jana Apostoła w Komornikach.
Repertuar obejmuje wielkopostną i maryjną muzykę religijnę, a także inne dzieła utrzymane w poważnym, kontemplacyjnym nastroju, m.in. Arię na strunie G Johanna Sebastiana Bacha, Concerto grosso d-moll Antonio Vivaldiego, Sonatę skrzypcową Es-dur Richarda Straussa. Posłuchamy także utworów organowych Feliksa Nowowiejskiego.
Podczas spotkań festiwalowych przypomną się uczestnicy III Międzynarodowego Konkursu Organowego im. F. Nowowiejskiego: zwycięzca Rościsław Wygranienko oraz finaliści Jakub Pankowiak i Tomasz Bębenek. Posłuchamy śpiewaczki Marzeny Czekały-Michałowskiej, skrzypaczki Magdaleny Kostrzewskiej, Kwartetu Smyczkowego Accento, Chóru Arte Domino i innych, interesujących muzyków.
Wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest wolny.

Więcej


Już po raz czwarty w Krakowie w pierwszych dniach wiosny- od 3 do 9 kwietnia 2006 roku - odbędą się spotkania dziecięcych zespołów kameralnych pod nazwą "Wiosna Młodych Kameralistów", którym towarzyszyć będzie Międzynarodowy Konkurs Dziecięcych Zespołów Kameralnych, Konferencja Kameralistyka dziecięca w szkołach muzycznych I stopnia, a także liczne koncerty. Młodych muzyków oceniać będzie jury w składzie: prof. Stanisław Krawczyński, prof. Magdalena Szczepanowska, prof. Witold Herman, prof. Kevin Kenner (USA) i prof. Daniel Ross (USA).

Więcej


Wiosenna edycja cyklu koncertów "Podróże po Strunach" trwać będzie od 29 marca do 26 kwietnia 2006 roku. Koncerty odbywają się co środę (raz w niedzielę) o godzinie 19.00 w Kolegium Europy Wschodniej (ul. Kiełbaśnicza 5) we Wrocławiu. Jedynym wyjątkiem będzie koncert Tommy’go Emmanuela (na zdjęciu), który odbędzie się 9 kwietnia w Filharmonii Wrocłąwskiej.
W marcu i kwietniu wystąpią:
  • 29 marca, środa, godz. 19.00 - Krzysztof Meisinger
  • 5 kwietnia, środa, godz. 19.00 - Śląski Oktet Gitarowy
  • 9 kwietnia, niedziela, godz. 19.00 - Filharmonia Wrocławska - Tommy Emmanuel - Mistrz fingerstyle
  • 12 kwietnia, środa, godz. 19.00 - Wiktoria Szubelak - Laureatka Międzynarodowego Konkursu Gitarowego Krynica 2006
  • 19 kwietnia, środa, godz. 19.00 - Aleksander Wilgos - Laureat Międzynarodowego Konkursu Gitarowego Krynica 2006
  • 26 kwietnia, środa, godz. 19.00 - Mateusz Szemraj - Laureat Międzynarodowego Konkursu Gitarowego Krynica 2006


Kolejny koncert z cyklu PROJEKT CHOPIN: 12 koncertów – 12 spojrzeń odbędzie się w piątek, 7 kwietnia 2006 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Tym razem z jazzowymi improwizacjami muzyki Fryderyka Chopina wystąpi Leszek Kułakowski Trio.


W związku z Jubileuszem 60-lecia istnienia Zespół Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi zaplanował szereg koncertów. Centralną i najważniejszą pozycję w kalendarzu imprez związanymi z obchodami Jubileuszu stanowi koncert w dniu 7 kwietnia 2006 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej. Po części oficjalnej, w której zaplanowano m.in. wręczenie odznaczeń, nagród i wyróżnień, odbędą się występy uczniów i nauczycieli. Koncert wypełni m.in. wykonanie napisanego specjalnie na tę okazję utworu Krzysztofa Grzeszczaka Gloria. Jak powiedział sam kompozytor, „pod koniec września 2005 roku Dawid Ber zaproponował mi skomponowanie utworu z okazji Jubileuszu 60-lecia istnienia ZSM im. S. Moniuszki w Łodzi. Jednocześnie zasugerował temat. Po kilku dniach podjąłem się tego zadania i pod koniec października utwór był gotowy. Tekst liturgiczny Gloria okazał się wdzięcznym materiałem, gdyż jest on niezwykle bogaty w swej strukturze literacko-teologicznej: zawiera w sobie zarówno radosne i podniosłe aklamacje pochwalne (...), jak również wersety o wyraźnie pokutnym charakterze.” Podczas tego wykonania nastąpi sytuacja niecodzienna, bowiem w chórze razem z uczniami w jednym rzędzie wystąpią również pedagodzy szkoły.
PROGRAM:
G. Faure – Messe Basse
A. Piazzolla – Tangazo
A. Chaczaturian – Taniec z szablami
K. Grzeszczak – Gloria
Wyk.: Edyta Czarnecka – sopran, Jolanta Gzella – mezzosopran, Chór Dziecięcy, Chór Kameralny, Chór Mieszany oraz Orkiestra Symfoniczna Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi, Dawid Ber, Barbara Sobolczyk - dyrygenci


Filharmonia Kaliska zaprasza na koncert w ramach Kaliskich Dni Kultury Rosyjskiej, zorganizowany z okazji 100-tnej rocznicy Dymitra Szostakowicza - w piątek, 7 kwietnia 2006 roku o godz. 18.00 w Sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu. Usłyszymy IX Symfonię Szostakowicza oraz dwa utwory jego rodaka – Piotra Czajkowskiego: Poloneza z opery Eugeniusz Oniegin i Suita z baletu Jezioro Łabędzie. Będzie to pierwsze wykonanie symfonii Szostakowicza w Kaliszu. Dzieło to, jeden z najwybitniejszych utworów symfonicznych XX wieku, stawia przed orkiestrą bardzo wysokie wymagania wykonawcze. Wykonawcami koncertu będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka.


Dnia 8 i 9 kwietnia 2006 roku w Vasterportskyrka (Kosciół przy Zachodniej Bramie) w Kalmarze ( Szwecja ) wystąpi pianista i dyrygent Marcin Dominik Głuch. Na pierwszym koncercie usłyszeć będzie można utwory Haydna, Mozarta, Musorgskiego oraz Aleksandra Tansmana (Sonatinę ), dzień później zaś dzieła Fryderyka Chopina oraz Peterssona-Bergera.


Państwowa Opera Bałtycka w Gdańsku zaprasza na polską premierę opery Medyceusze (I Medici) Ruggiera Leoncavallo w sobotę, 8 kwietnia 2006 roku o godz. 19.00. Dzieło usłyszymy w wersji koncertowej. Spektaklem dyrygować będzie Alberto Veronesi.


Dnia 8 kwietnia 2006 roku bydgoska Opera Nova zaprasza na premierę baletów Trzy kolory. Chopin w Nohant w choreografii Marka Zajączkowskiego, w wykonaniu solistów i zespołu Baletu Opery Nova. Wieczór baletowy składać się będzie z dwóch odrębnych części. W pierwszej przedstawione zostaną trzy układy taneczne : Niebieski do muzyki Rossiniego (uwertury do Cyrulika sewilskiego), Odcienie bieli do utworu Bacha (Arii na strunie G z Suity orkiestrowej Nr 3 D-dur) i Rain forest do Bachianas brasileiras Villi-Lobosa. Część drugą wypełni balet oparty na biografii Fryderyka Chopina – wątku pobytów kompozytora i George Sand w Nohant. Wykorzystane zostaną następujące utwory Chopina: Preludia op. 28, Walc cis-moll, Etiuda c-moll “Rewolucyjna” op. 10 nr 12 i część III - Marche funebre z Sonata b-moll op. 35.
Spektaklowi towarzyszyć będą na foyer: wystawa obrazów Renaty Uzarskiej-Bielawskiej pt. Tańcem malowane i ekspozycja kostiumów tancerza Stanisława Szymańskiego.
Spektakl zostanie powtórzony 9 kwietnia.


Podczas Wielkiego Tygodnia, już po raz czwraty w Warszawie odbędzie się Festiwal Pasyjny Crucifixus est... organizowany przez Filharmonię im. Romualda Traugutta. Festiwal rozpocznie się w Niedzielę Palmową, 9 kwietnia 2006 roku, a zakończy w Wielką Sobotę, 15 kwietnia. Rozważania Wielkopostne wygłosi Ks.Wiesław Al. Niewęgłowski – Krajowy Duszpasterz Środowisk Twórczych. Koncerty od Niedzieli Palmowej do Wielkiego Wtorku oraz Liturgie Triduum Paschalnego odbędą się w Kościele Środowisk Twórczych Św. Brata Alberta i Św. Andrzeja Apostoła w Warszawie (Plac Teatralny 18). Koncert w Wielką Środę odbędzie się w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie. Wstęp wolny

Więcej


Filharmonia Kaliska zaprasza na Koncert Wielkopostny, który odbędzie się w niedzielę, 9 kwietnia 2006 roku o godz. 18.00 w Kościele Garnizonowym w Kaliszu. Koncert ten nawiązuje do pięknej kaliskiej tradycji organizacji Drogi Krzyżowej w Niedzielę Palmową. Zabrzmi bardzo rzadko wykonywany utwór F. Liszta - Droga krzyżowa na baryton solo, chór i orkiestrę. Program wieczoru dopełni Fuga i Grave z XII Symfonii g-moll F. Mendelssohna. Wystąpią Andrzej Witlewski (baryton), Jacek Jackowicz (recytator), Kaliski Chór Akademicki „Polifonia” oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Agnieszki Kreiner.


W poniedziałek 10 kwietnia 2006 roku o godzinie 19.30 w Katedrze w Szczecinie odbędzie się Wielkanocny Koncert Uniwersytecki, podczas którego wykonane zostaną dwie kantaty pasyjne: 7 Słów i Kantata o Duchu Piotra Klimka. Kompozycje usłyszymy w wykonaniu solistów: Grażyny Flicińskiej-Panfil – sopran, Sławomira Skruszewicza – klarnet, Małgorzaty Olejak – wiolonczela, Mirosławy Białas – klawesyn i Natalii Kałuckiej – fortepian oraz Chóru Studentów Katedry Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Szczecińskiego i Orkiestry Kameralnej ACADEMIA pod batutą Bohdana Boguszewskiego.
Poniedziałek, 10 kwietnia, będzie również dniem premiery płyty z utworami Piotra Klimka, wydanej nakładem wydawnictwa DUX.

Więcej


Dnia 12 kwietnia 2006 roku o godz. 19.00 Filharmonia Łódzka zaprasza na oratoryjny koncert pasyjny.
Stabat Mater dolorosa (Stała Matka bolejąca) to najpopularniejsza sekwencja, obok Dies irae (Dzień Sądu), która została włączona przez Kościół do tekstów liturgicznych. Opiewająca smutek, ból i cierpienie Marii stojącej pod krzyżem, wiąże się bezpośrednio z tematyką Męki Pańskiej. Prosty i jednocześnie niezwykle poruszający tekst, pochodzący prawdopodobnie z XIII wieku, był i nadal jest inspiracją dla wielu kompozytorów. Podczas środowego koncertu zostaną wykonane dwa dwudziestowieczne opracowania sekwencji – Francisa Poulenca oraz Stanisława Moryty. Usłyszymy je w interpretacji Iwony Sawulskiej – sopran oraz Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego.

Więcej


Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego w ramach sezonu jubileuszowego swojego 10-lecia zaprasza na Requiem – Koncert Pamięci - w dniu 12 kwietnia 2006 roku o godz. 19.30 w Kościele Wszystkich Świętych w Warszawie (Pl. Grzybowski). W programie znajdą się dwie kompozycje: Lamentationes Ieremiae prophetae Jacobusa Gallusa (1550-1591) i – wykonywane po raz pierwszy w Polsce - Requiem Szymona Kurana (1955-2005). Wystąpią soliści: Urszula Borzym – głos dziewczęcy solo, Marek Wroński – skrzypce solo, Tomasz Kania – gitara elektryczna, Urszula Janik – flet poprzeczny i Barbara Skoczyńska, Krzysztof Jedlewski – instrumenty perkusyjne i dwa chóry: kameralny COLLEGIUM MUSICUM Uniwersytetu Warszawskiego (przygotowanie: Andrzej Borzym, Iwona Januszkiewicz-Rębowska) i Chłopięco-Męski GREGORIANUM (przygotowanie: Berenika Jozajtis, Leszek Kubiak) oraz Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej II st. nr 3 w Warszawie im. Grażyny Bacewicz pod dyrekcją Andrzeja Borzyma.
Koncert Pamięci, związany datą z pełnym duchowości okresem Wielkiego Tygodnia, poświęcony jest Tym, Którzy Odeszli – pamięci o Nich i nadziei na ponowne spotkanie. Nie jest przypadkiem, że data koncertu jest bliska pierwszej rocznicy śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. Dla organizatorów koncertu ważna jest też pamięć Szymona Kurana, który miał być uczestnikiem polskiej premiery Requiem swojego autorstwa, lecz zmarł tragicznie w Reykjaviku w sierpniu 2005 roku. W programie Koncertu Pamięci znalazły się utwory dwóch różnych epok i stylów, jednak bardzo bliskie w charakterze i nastroju.
Koncert będzie dotowany przez Ministerstwo Edukacji, Nauki i Kultury Republiki Islandii. Wstęp wolny.

Więcej


Dnia 12 kwietnia 2006 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Wrocławskiej odbędzie się Koncert Wielkopostny Pamięci Jana Pawła II. W podwójnej roli – kompozytora i dyrygenta – wystąpi Włodzimierz Szomański, a usłyszymy jego utwór Madonny Jana Pawła II do słów D. Czajkowskiego w interpretacji Spirituals Singers Band, Akademickiego Chóru Politechniki Wrocławskiej i Orkiestry Filharmonii Wrocławskiej. Program wieczoru dopełni poezja R. Kołakowskiego, recytowana przez Marcina Rogozińskiego.


III Festiwal Misteria Paschalia
Kraków, 13-17 kwietnia 2006


W dniach 13-17 kwietnia 2006 roku już po raz trzeci w Krakowie odbędzie się festiwal Misteria Paschalia, prezentujący muzykę organicznie związaną z okresem Wielkiego Tygodnia i Wielkanocą. Uzupełnieniem „tematyki” będzie recital mistrzowski prezentujący twórczość najwybitniejszego przedstawiciela muzyki kościoła protestanckiego – Jana Sebastiana Bacha.
W Wielki Czwartek (13 kwietnia) będzie można usłyszeć jedno z najpiękniejszych oratoriów – La passione di Gesù Cristo Signor Nostro Antonio Caldary. W Wielki Piątek (14 kwietnia) wystąpi jeden z najznakomitszych na świecie wykonawców muzyki dawnej – Europa Galante pod dyrekcją Fabio Biondiego, który po raz pierwszy w Polsce przedstawi oratorium Gesù sotto il peso della croce Gian Francesco de Majo. W Wielką Sobotę (15 kwietnia) zaprezentuje się natomiast utalentowany zespół francuski – Doulce Memoire, który po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje się w programie z muzyką hiszpańskiego przedstawiciela renesansu – Cristóbala de Moralesa. Tego samego dnia na płycie Rynku Głównego odbędzie się Misterium Męki Pańskiej. W Niedzielę Wielkanocną (16 kwietnia) recital klawesynowy Francuza Pierre Hantaï zamknie trzyletni projekt zakładający prezentację kompletów suit Jana Sebastiana Bacha, a w Poniedziałek Wielkanocny (17 kwietnia) usłyszymy motety Antonio Vivaldiego.

Więcej


Jubileuszowa, XX edycja festiwalu Międzynarodowe Dni Muzyki Perkusyjnej "Perkusja solo i w zespole" odbędzie się w Koszalinie, w dniach 18-21 kwietnia 2006 roku.


II Festiwal Muzyki Teatralnej, organizowany przez Filharmonię Dolnośląską w Jeleniej Górze we współpracy z Teatrem Cinema z Michałowic odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia 2006 roku. Kierownictwo artystyczne nad imprezą objął Zbigniew Szumski.


Chanterelle Festival Wiosennym Prologiem - II Salon Ostrowski "Chanterelle" - rozpoczyna kolejny, 14-ty już sezon artystyczny - tym razem w Pałacu Lipskich w Lewkowie. W czwartek, 20 kwietnia 2005 roku festiwal zainauguruje koncert międzynarodowego trio stroikowego CLAB TRIO (na zdjęciu). Zespół tworzą młodzi artyści, którzy spotkali się na studiach mistrzowskich w Szwajcarii - Chinka Cindy Lin - klarnet, Włoch Alberto Biano - fagot i Francuz Bertrand de Rham – obój.
Wiosenny Prolog Chanterelle dedykowany jest głównie dzieciom i młodzieży i - ze względu na ogromną chęć i potrzebę kontaktu sztuki z młodzieżą - wstęp na jego koncerty jest bezpłatny.
Młodym ludziom, zainteresowanym muzyką i sztukami pięknymi poświęcone będą spotkania wprowadzające w sztukę zapisywania, notowania swoich wrażeń. Moja recenzja to temat spotkania - warsztatu dla "młodych dziennikarzy muzycznych", prowadzonych tym razem przez Alinę Kurczewską, dziennikarkę muzyczną Radia MERKURY, a spotkania będę miały miejsce po koncercie w czwartek, 20 kwietnia (spotkanie z artystami) i w piątek, 21 kwietnia w Zespole Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim o godz. 17.00. Młodzi dziennikarze pod okiem Aliny Kurczewskiej będa pisać swoją recenzje z koncertu, będą rozmawiać o tym, jak prowadząca spisywała swoje wrażenia w czasie wywiadów z "Wielkimi Artystami tego świata", na co zwracała szczególna uwagę i ... jakie znaczenie ma takie dziennikarstwo muzyczne.

W tym samym dniu w południe - 21 kwietnia o godz. 12.00 odbędzie sie koncert tylko dla dzieci. Bajki wesołe i smutne, obrazki historyczne tańcem malowane przedstawi dzieciom Balet Dworski "Ardente Sole" z Krakowa, założony i kierowany przez Romanę Agnel, utalentowaną tancerkę i choreografa.
"Ardente Sole" jest jedynym w Polsce profesjonalnym zespołem, ratującym od zapomnienia tę część polskiego i europejskiego dziedzictwa kulturowego. Koncert organizowany jest wspólnie z Przedszkolem nr 10 "Kubusia Puchatka" i TPD.

Więcej


Małe formy – duże wrażenie. Muzyka kameralna – piękna, współczesna, nieznana - taki tytuł nosi koncert, organizowany przez Austriackie Forum Kultury w ramach cyklu muzyczne forum młodych. Odbędzie się on 20 kwietnia 2006 roku o godz. 19.00 w siedzibie Forum (ul. Próżna 8). W wykonaniu muzyków: Anny Kaczmarek (skrzypce), Piotra Kędzierskiego (fortepian), Anny Markiewicz (wiolonczela), Julii Singalewicz (fortepian), Joanny Tic (flet), Grzegorza i Radosława Toporowskich (akordeon) i Katarzyny Zdybel (fagot) usłyszymy współczesne kompozycje kameralne.
Wstęp wolny


Festiwal Gdańska Wiosna 2006

Festiwal Gdańska Wiosna od wielu już lat pozwala na szerszą prezentację młodych i niezwykle uzdolnionych wykonawców niemal ze wszystkich kontynentów świata. Tegoroczna jego edycja, odbywająca się w dniach 21-29 kwietnia 2006 roku, będzie gościła na trzech muzycznych scenach Gdańska: Filharmoniii Bałtyckiej na Ołowiance, Państwowej Operze Bałtyckiej i Studio Koncertowym Radia Gdańsk. W ramach festiwalu młodzi wirtuozi wezmą udział w Międzynarodowym Seminarium Skrzypcowym oraz Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym LOTOS MOZART PRIZE - GDAŃSK 2006. Do udziału w koncertach festiwalu zostali zaproszeni tak znakomici artyści, jak Agnieszka Duczmal z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia "Amadeus", Max Pommer wraz z Orkiestrą Kameralną CAMERATA HAMBURG oraz soliści Colleen Ka-Ling Lee (skrzypce) i Jung Yoon Yang (skrzypce)."Wieczór Galowy" poprowadzi gościnny dyrygent festiwalu, znany z poprzednich edycji - Enrique Mazzola.
Podczas Festiwalu Gdańska Wiosna 2006 zabrzmią dzieła m.in. F. Chopina, W. A. Mozarta, M. Karłowicza, M. Ravela, G. Bacewicz, W. Lutosławskiego, K. Pendereckiego, J. Brahmsa i D. Szostakowicza.

Więcej


Filharmonia Kaliska zaprasza na Koncert symfoniczny z okazji Roku Mozartowskiego, który odbędzie się w dniu 21 kwietnia 2006 roku o godz. 19.30 w Sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu. W wykonaniu skrzypka Wiesława Kwaśnego i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Zygmunta Rycherta usłyszymy trzy kompozycje Mozarta: Uwerturę do opery "Don Giovanni", Koncert skrypcowy A-dur KV 219 i Symfonię Es-dur KV 543.


Koncert symfoniczny poświęcony pamięci Grażyny Bacewicz odbędzie się w piątek, 21 kwietnia 2006 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej. Wystąpi znany polski skrzypek Piotr Pławner, a towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Michała Nesterowicza. W programie Koncert skrzypcowy d-moll op. 47 Jeana Sibeliusa i III Symfonia Grażyny Bacewicz.

Więcej


Nigel Kennedy i Polska Orkiestra Kameralna
- 21 kwietnia – 11 maja 2006 – tournee koncertowe – Niemcy


Polska Orkiestra Kameralna wyjechała 21 kwietnia 2006 roku na tournee koncertowe do Niemiec ze światowej sławy skrzypkiem Nigelem Kennedy.
Artyści trzynastokrotnie wystąpią w renomowanych salach koncertowych Niemiec (Monachium - Filharmonia, Norymberga - Meistersingerhalle, Kolonia – Filharmonia, Essen – Filharmonia, Wolfsburg - Theatre Wolfsburg, Baden Baden – Festspielhaus, Regensburg - Audi Max, Düsseldorf – Tonhalle, Hamburg – Laeiszhalle, Quakenbrück - Artland Arena,Friedrichshafen - Graf Zeppelin Saal, Dortmund – Konzerthaus, Bielefeld – Rudolf-Oetker-Halle). W programach koncertów znajdą się:
  • Symphonia nr 25 g moll KV 183 W. A. Mozarta
  • Elegia na smyczki op. 58, Serenada na smyczki e-moll op. 2 i I Koncert na skrzypce i orkiestrę h-moll op. 61 Edwarda Elgara
  • Koncert skrzypcowy A - dur op.8 Mieczysława Karłowicza
  • II Koncert skrzypcowy D – dur op. 16 Emila Młynarskiego
Dnia 8 i 9 czerwca 2006 roku Nigel Kennedy i Polska Orkiestra Kameralna wystąpią w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy z koncertami skrzypcowymi M. Karłowicza i E. Młynarskiego. Koncerty w Filharmonii Pomorskiej poprzedzą nagrania Nigela Kennedy i Polskiej Orkiestry Kameralnej dla firmy fonograficznej EMI. Płyta z koncertami skrzypcowymi Karłowicza i Młynarskiego będzie dystrybuowana na całym świecie.


Czwarty koncert sanockiej edycji Festiwalu Organowo - Kameralnego Muzyka Młodych u Franciszkanów (dwunasty w całym cyklu, majacym swój początek w listopadzie 2005 roku), zatytułowany Wesoły nam dzień dziś nastał, Alleluja!, odbędzie się w sobotę, 22 kwietnia 2006 roku o godz. 19.15 w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia i Pani Ziemi Sanockiej.
Radość cudu Wielkanocnego głosić będą dźwiękami muzyki, kształtowanej wyobraźnią, fantazją, wrażliwością i kunsztem rzemiosła muzycznego bardzo młodzi wykonawcy koncertu. Także niemal wszystkie pozycje repertuaru wykonywanego tego wieczoru w swych tytułach zawierać będą słowa radości, wesela, miłości i uwielbienia Chrystusa Zmartwychwstałego, a jeśli brak im będzie tytułów - to ich charakter i przeznaczenie będzie apoteozą młodości i radości. Trójka artystów – organiści: Maria Pawlisz i Tomasz Chorzalski oraz wiolonczelistka Aleksandra Lelek - przybywających do Sanoka z krakowskiego gimnazjum i liceum muzycznego to ludzie bardzo młodzi, wybitnie utalentowani i mimo ich nastoletniego wieku już dostrzeżeni na muzycznej arenie, o czym świadczą ich nie tylko krajowe, lecz również międzynarodowe laury konkursowe i koncertowe.

P R O G R A M:
  • Tabulatura Jana z Lublina (1537-1548) - Cztery tańce: Anonim Rex, Anonim Zakłułam sie cierniem, Anonim Jeszcze, Marcinie i Mikołaj z Krakowa Sequuntur Choreae
  • D. Buxtehude (1637-1707) - Preludium chorałowe "Erschienen ist der herrliche Tag"
  • J. S. Bach (1685-1750) - Preludium chorałowe "Erschienen ist der herrliche Tag" BWV 629, Preludium i fuga B-dur BWV 560
wyk. Maria Pawlisz – organy

  • F. Francoeur(1698-1787) - Sonata E-dur
wyk. Aleksandra Lelek – wiolonczela

  • J. H. Buttstett (1666-1727) - Partita "Mein Seel,o Herr, muss loben dich"
wyk. o. Jacek Wójtowicz – organy

  • J. S. Bach opr. A. Esposito - Chorał "Werde Munter mein Gemuthe" BWV 147 z kantaty Herz und Mund und Tat und Leben
wyk. Tomasz Chorzalski - organy; Aleksandra Lelek – wiolonczela

  • J.S.Bach - Fuga sopra "Il Magnificat" BWV 733
  • M. Sawa (1937-2005) - Trzy preludia organowe na temat polskich pieśni wielkanocnych: Już słońce schodzi ogniste, Wstał Pan Chrystus z martwych ninie, Zwycięzca śmierci, piekła i szatana
  • Ch. Callahan (1951- ) - Suita "Last uns erfreuen"
wyk. Tomasz Chorzalski – organy


W dniu 23 kwietnia 2006 roku o godz. 20:00 w Kościele pw. św. Tomasza w Sosnowcu (ul. Orla 19) Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyrekcją Anny Szostak weźmie udział w koncercie w ramach V Festiwalu „Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej”. Obok „Cameraty” wystąpi Zespół Śląskich Kameralistów oraz soliści: Agnieszka Bochenek-Osiecka – sopran, Anna Patrys – alt, Paweł Sobierajski – tenor oraz Czesław Gałka – bas. W programie koncertu usłyszymy trzy dzieła W. A. Mozarta: Symfonię A-dur KV 201, Mszę C-dur „Koronacyjną” KV 317 oraz Ave verum corpus KV 618.


Jubileuszowy koncert muzyki organowej i kameralnej z okazji 20-lecia działalności artystycznej organisty Roberta Grudnia odbędzie się w dniu 23 kwietnia 2006 roku o godz. 15.30 w Kościele pw. Matki Bożej Szklaplerznej (ul. Franciszkańska 22) w Warce. W wykonaniu organisty – jubilata – usłyszymy pięć kompozycji: Fantasia Pastoralis Jana Kr. Kuchara, Improwaizacje na temat "Świety Boże" Mieczysława Surzyńskiego, Koncert D-dur Antonio Vivaldiego, Suitę Rumuńską 6 tańców Beli Bartóka oraz II i III część Koncertu G-dur „pamięci wydarzeń radomskich czerwca 1976” Mariana Sawy. Drugą część koncertu wypełni dawna muzyka polska w interpretacji zespołu wokalnego "Il Canto".


Dom Pracy Twórczej w Wigrach oraz dyrektor artystyczny programu Muzyka nad Wigrami - Jan Marcin Gałecki zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu Muzyka i Film. Głównym bohaterem programu będzie wybitny skrzypek Leonid Kogan. Projekcja odbędzie się w dniu 23 kwietnia 2006 roku o godz. 14.00 w sali seminaryjnej „Parlatorium” Domu Pracy Twórczej w Wigrach.
Cykl niedzielnych spotkań z muzyką poważną Muzyka i film będących formą projekcji filmowych, zainaugurowany został w 2005 roku; wówczas poświęcony był sztuce dyrygenckiej najwybitniejszych kapelmistrzów XX wieku. W tym roku organizatorzy pragną odwołać się do tradycji wykonawczej reprezentantów rosyjskiej i radzieckiej szkoły wiolinistycznej.
Prezentacje filmowe w ramach programu Muzyka i film odbywają się w każdą ostatnią niedzielę miesiąca w sali seminaryjnej "Parlatorium" Domu Pracy Twórczej w Wigrach. Kolejna prezentacja, przedstawiająca Dawida Ojstracha, odbędzie się 25 czerwca 2006 roku.

Więcej informacji na stronie: www.wigry.org


Dyrekcja Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jeleniej Górze zaprasza na uroczystości związane z obchodzonym w bieżącym roku szkolnym 2005/06 jubileuszem 60-lecia działalności Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia.
Uroczyste obchody odbędą się 27 kwietnia 2006 roku według harmonogramu:
  • godz. 12:00 Rozpoczęcie obchodów w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze (ul. Piłsudskiego 26)
  • godz. 15:00 – Koncert w wykonaniu absolwentów szkoły - aula PSM
  • godz. 18:00 Uroczysty Koncert Jubileuszowy w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze (ul. Piłsudskiego 60)

Więcej


Młode talenty zabłysną na Czwartkowych Spotkaniach Muzycznych Filharmonii Narodowej w dniu 27 kwietnia 2006 roku o godz. 18:00. Krzysztof Specjał to 20-letni warszawski skrzypek, obecnie student Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze, laureat licznych konkursów muzycznych w kraju i za granicą. Podobnie Łukasz Kuropaczewski, 25-letni gitarzysta - zaistniał na wielu konkursach - m.in. w Hiszpanii, królestwie gitary (III nagroda w Almerii). Z muzykami wystąpi laureatka VI nagrody ostatniego Konkursu Chopinowskiego Ka Ling Colleen Lee. W programie koncertu znajdą się utwory m.in. Bacha, Mozarta, Henryka Wieniawskiego, Paganiniego, Ravela, Albeniza, Aleksandra Tansmana (Hommage à Chopin), Ernesta Blocha i Lutosławskiego (Piosenki ludowe w aranżacji na gitarę Ł. Kuropaczewskiego).


Dnia 28 kwietnia 2006 roku o godz. 19.00 Filharmonia Poznańska zaprasza na koncert symfoniczny, podczas którego wykonany zostanie II Koncert skrzypcowy Krzysztofa Meyera i XIII Symfonia op.113 „Babi Jar” Dymitra Szostakowicza. Koncert odbędzie się w Auli Uniwersytetu w Poznaniu, a wśród wykonawców zobaczymy znanego skrzypka Krzysztofa Jakowicza oraz Chór Męski Politechniki Poznańskiej „Cantamus” i Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Marka M. Gaszteckiego.


W dniach 29 kwietnia - 14 maja 2006 roku w Operze Nova w Bydgoszczy odbędzie się XIII Bydgoski Festiwal Operowy.
Festiwal odbywa się corocznie od 1994 roku i jest to największy tego typu w Polsce przegląd najciekawszych dokonań teatrów muzycznych - krajowych i zagranicznych. Dwa festiwalowe tygodnie to czas spotkań twórców, ludzi kultury z entuzjastami opery, operetki, musicalu, baletu (dotychczasowe edycje festiwalowe zgromadziły ponad 70 tysięcy widzów) oraz znakomita forma promocji tych sztuk.
Imprezę otworzą i zakończą występy zagranicznych zespołów: Państwowa Opera Praska (Statni Opera Praha) zainauguruje Festiwal nie wystawianą aktualnie przez polskie sceny operą Verdiego Nieszpory sycylijskie (premiera w Pradze 23 marca 2006 roku!), a zakończą go spektakle Teatru Baletu Borisa Ejfmana Requiem, Musagete i legendarni Bracia Karamazow.
Opera Nova zaprasza na swą premierę Czarodziejskiego fletu (2 maja 2006). Odbędzie się także wieczór baletów Jiříego Kyliána - balet Teatru Wielkiego-Opery Narodowej przyjeżdża do Bydgoszczy ze swą najnowszą premierą (4 maja 2006), na którą złożą się prace choreografa z lat 80-tych: Wesele, Petite mort, Sechs tänze.
Inne tytuły to ubiegłoroczne produkcje polskich teatrów operowych: Halka, Kandyd, Cosi fan tutte.
Festiwalowi towarzyszyć będą: wystawa poświęcona Mozartowi oraz przegląd oper DVD wyświetlanych na dużym ekranie w sali kameralnej Opery Nova.

Więcej