Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2005 2006 2007 2008 2009
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

XV Festiwal Audio Art – Warszawa
19-21 grudnia 2007
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski


    19 grudnia
  • godz. 17.00 Sala Konferencyjna
    Audio Art Orkiestra - warsztaty I, prowadzenie: Jerzy Kornowicz i Ryszard Latecki
  • godz. 19.00 Laboratorium
    DRUK! Hans van Koolwijk - rzeźba dźwiękowa, prezentacja i performance
  • godz. 20.00 Laboratorium
    Phonos ek Mechanes Cezary Duchnowski, Paweł Hendrich, Sławomir Kupczak (laptopy), Hans van Koolwijk (bambuso sonoro i inne rzeźby dźwiękowe) - koncert-performance


    20 grudnia
  • godz. 17.00 Sala Konferencyjna
    Audio Art Orkiestra – warsztaty II, prowadzenie: Mieczysław Litwiński
  • godz. 19.00 Laboratorium
    TREK! Hans van Koolwijk - rzeźba dźwiękowa, prezentacja i performance
  • godz. 20.00 Laboratorium
    Maćko Korba Milena Machczyńska (śpiew), Maciej Cierliński (lira korbowa, duduk), Maciej Kieszkowski (bęben huculski), Ryszard Latecki ( trąbka, harmonium, łańcuchy), Hans van Koolwijk (bambuso sonoro i inne rzeźby dźwiękowe ) - koncert-performance


    21 grudnia
  • godz. 17.00 Sala Konferencyjna
    Audio Art Orkiestra – warsztaty III, prowadzenie: Krzysztof Knittel
  • godz. 19.00 Laboratorium
    RIET! Hans van Koolwijk - rzeźba dźwiękowa, prezentacja i performance
  • godz. 20.00 Laboratorium
    Niebo gwiaździste Krzysztof Knittel (laptop, sampler), Tadeusz Sudnik (synthi i inne media elektroniczne), Tomasz Pruchnicki (saksofon), Hans van Koolwijk (bambuso sonoro i inne rzeźby dźwiękowe) - koncert-performance
  • godz. 21.00 Laboratorium Audio Art Orkiestra – koncert-jam-session


Rzeźby dźwiękowe Hansa van Koolwijka można oglądać w dniach 20 i 21 grudnia w Laboratorium w godzinach otwarcia CSW Zamek Ujazdowski za wyjątkiem godzin prób do koncertów.




Ekspozycja i koncerty w odrestaurowanej sali Laboratorium będą powrotem do tradycyjnego miejsca wydarzeń warszawskiego Audio Artu. Zaprezentowane zostaną rzeźby dźwiękowe holenderskiego twórcy Hansa van Koolwijka. Znajdzie się wśród nich zarówno najbardziej znane dzieło tego artysty, wystawiane dotąd już w wielu krajach Europy — Bambuso Sonoro, jak również jego najnowsza rzeźba dźwiękowa - Glissandi. Ponadto pokazane zostaną Bass Boxes, skonstruowane we współpracy z Hansem van Eckiem. Zwiedzający będą się poruszali w centrum kompozycji przestrzennej złożonej z tych obiektów, otoczeni dźwiękami o zróżnicowanym charakterze. Codziennie będzie odbywał się performance muzyków holenderskich z zastosowaniem rzeźb dźwiękowych jako instrumentów muzycznych.
Każdego dnia po performaces będą miały miejsce koncerty: Cezarego Duchnowskego, Pawła Hendricha, Sławomira Kupczaka (laptopy); grupy Maćko Korba (instrumenty tradycyjne) i duetu Krzysztof Knittel – Tadeusz Sudnik (media elektroniczne). W drugiej części tych koncertów muzykom towarzyszyć będzie Hans van Kolwijk z rzeźbami w roli instrumentów. W czasie Festiwalu będą miały miejsce warsztaty dla młodych ludzi w każdym wieku - miłośników znanych, a także dziwnych dźwięków. Warsztaty będą przygotowywać do wspólnego intuicyjnego wystąpienia po ostatnim koncercie w ramach Audio Art Orkiestry.

Audio Art jest jednym z najbardziej awangardowych kierunków sztuki końca XX i początku XXI wieku. Łącząc różne jej dziedziny, stanowi współczesną odmianę sztuki synkretycznej. Audio Art prezentowane jest w formie instalacji dźwiękowych, koncertów i performance. Dźwięk traktowany jest tu jako materiał w określonym kontekście przestrzennym i czasowym. Odbiorca doświadcza kompozycji tego nurtu w sposób polisensoryczny, niejednokrotnie sam znajdując się w centrum formy przestrzenno-dźwiękowej. Twórca sztuki Audio Art jest jednocześnie kompozytorem, konstruktorem i wykonawcą swoich dzieł.
W instalacjach Audio Art często używa się zaawansowanych technologii” (Marek Chołoniewski – współzałożyciel z Krzysztofem Knittlem Festiwalu w Audio Art Warszawie i szef artystyczny Festiwalu Audio Art w Krakowie).
Audio Art to również festiwal zakorzeniony w Warszawie adresowany do kolejnego pokolenia publiczności. Przedsięwzięcie które odpowiada na zmiany konwencji artystycznych zachodzących we współczesnej kulturze jak i reagujące na bezprecedensowo silnie ujawniające się potrzeby poznawcze młodego pokolenia. Festiwal dla zniechęconych zarówno nachalną pop-kulturą jak i akademicką elitarnością, który jest jednym z uznanych znaków firmowych polskiej sztuki niezależnej i alternatywnej.
Audio Art jest festiwalem „dziwnych” dźwięków, happeningów audiowizualnych, teatrów instrumentalnych, pogranicza sztuki „wysokiej” i sztuki „niskiej”. Spotkanie twórców operujących w strefie gatunków czystych i na styku różnych formuł artystycznych: dźwięku, sztuk wizualnych i słowa. Tropiących sensy i konteksty dźwiękowe. Używających instrumentarium najnowszej technologii jak i owoców domowego majsterkowania.

Powrót