Polmic - FB

koncerty

2005 2006 2007 2008 2009
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Elmar Oliveira – skrzypce

Jeden z najbardziej znanych skrzypków naszych czasów. Artysta łączy w swojej grze nieskazitelny artyzm i świat wielkiej elegancji. Jego repertuar jest odzwierciedleniem całego spektrum repertuaru skrzypcowego, który stale poszerza . Jest mistrzem zarówno wielkiego repertuaru skrzypcowego, jak i entuzjastą i mistrzem wykonań muzyki współczesnej, a także wielu zapomnianych dzieł . Poświęca wiele czasu i energii młodym artystom i twórcom.
W swoim pokoleniu jest on jedynym laureatem amerykańskim Złotego Medalu na słynnym moskiewskim Konkursie Czajkowskiego i pierwszym skrzypkiem laureatem nagrody Avery Fisher Prize, oraz pierwszej nagrody w Naumburgu międzynarodowego konkursu G. B. Dealey Competition. Gościł w najważniejszych salach koncertowych świata i koncertował z największymi światowymi orkiestrami, jak m.in.: Zurich Tonhalle, Cleveland, Philadelphia, Leipzig, Gewandhaus Orchestras; New York, Helsinki, Los Angeles i London Philharmonic Orchestras; San Francisco, Saint Louis, Boston i Chicago Symphony Orchestra. Koncertował także na Bliskim Wschodzie Południowej Ameryce, Australii i Nowej Zelandii. Koncertował na takich festiwalach jak m.in.: Amelia Island Festival, Chaber Music Northwest z takimi orkiestrami jak np. orkiestry : z Detroit, Rochester, Honolulu, Seattle, Chattanooga, Puerto Rico i Buffalo. Jest częstym gościem Chamber Music Society of Lincoln Center.
Jako wykonawca i entuzjasta muzyki współczesnej wykonywał dział takich kompozytorów jak m.in.: Krzysztof Penderecki, Morton Gould, Ezra Laderman, Charles Wuorinen, Joan Tower, Aaron Kernis, Andrzej Panufnik, Benjamin Lees, Nicholas Flagello, Leonard Rosenman, Hugh Aitken i Richard Yardumian. Jest też wykonawcą rzadko słyszanych dzieł Alberto Ginastera, Einoujuhani Rautavaara, Joseph Achrona, czy Josepha Joachima i wielu innych.
Nagranie Elmara Oliviery Concerto Barber z Leonardem Slatkinem i towarzyszeniem Saint Louis Symphony było nominowane do nagrody Grammy Nagrywał dla takich firm jak: Artek, Angel, Masterworks SONY, Vox, Delos, Naxos, Ondine i Melodiya w repertuarze od Bacha i Vivaldiego do współczesności Najlepiej sprzedająca się płyta Oliviery z Rautavaara Violin Concerto z towarzyszeniem Helsinki Philharmonic ( Ondine) otrzymała Cannes Classical Award i ukazała się w Gramophone “Editor’s Choice” jako najlepsze nagranie świata.
Inne ważne nagrania artysty to m.in . koncerty Brahmsa i Saint- Saensa B minor Concerti z Geradem Schawrzem i Seattle Symphony (Artek), the Respighi B minor and Pizzeti A Major Violin Sonatas (Artek), “Favorite Encores” z pianistą Robertem Koenigiem, trzy sonaty Brahmsa z pinasitą Jorge Federico Osario (Artek), Joachim Concerto “in the Hungarian Manner”z London Philharmonic (IMP) i Tower Concerto (napisanym dla niego ) z Louisville Orchestra (d’Note), oraz Chausson Concerto for Violin, Piano, and String Quartet, and the Lekeu Sonata (Biddulph ) . Elmar Oliviera dla firmy Bein & Fushi Chicago wykonał pewien unikalny projekt grając na najsłynniejszych skrzypcach świata ( czyli na 15 Stradivariusach oraz piętnastu Guarneri Gesus) fragmenty rzadko wykonywanych utworów ze zbiorów Biblioteki Kongresu.
Elmar Oliviera syn portugalskich emigrantów , miał dziewięć lat, gdy rozpoczął naukę gry na skrzypcach u swojego brata Johna. Następnie kontynuował naukę u Ariany Bronne i Raphaela Bronsteina w Hartt College Music i Manhattan School Music, gdzie Elmar Oliveira otrzymał także Honorowy doktorat. W jego zbiorach znajduję się też Doktoraty Honorowe University Binghamton i Order of Santiago, najwyższe odznaczenie cywilne Portugalii.
Jest jurorem najsłynniejszych konkursów skrzypcowych, jak m.in.: w Montrealu, Indianapolis, Naumburgu i Vianna da Motta. Gra na instrumencie znanym jako "Stretton ”, wykonanym w latach 1729-30 przez Giuseppe Guarneri del Gesu, i na kilku innych rodzajach skrzypiec wybitnych współczesnych twórców. Mr Oliveira posiada tytuł Wybitnego Artsty Residence Lynn University Consevarory Music w Boca Raton, Florida.

Powrót