Polmic - FB

calendar of events

2006 2007 2008 2009 2010
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Dnia 26 czerwca 2008 roku o godz. 18.00 w Auli Nova poznańskiej Akademii odbędzie się niecodzienny koncert w wykonaniu młodych muzyków, laureatów konkursów muzycznych: Przemysława Witka, Bartosza Worocha, Remigiusza Strzelczyka oraz Mariusza Wysockiego. Są to laureaci poznańskich konkursów wiolinistycznych: im. Z. Jahnkego i D. Danczowskiego, ale również takich międzynarodowych imprez, jak Micheal Hill International Violin Competition w Nowej Zelandii, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Rzymie, Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. M. Rubinsteina w Moskwie.
Koncert prezentowany będzie w Poznaniu oraz powtórzony w Wałbrzychu (27 czerwca) i Wrocławiu (29 czerwca) promując, przewidziany na drugą połowę sierpnia 2008 roku, V Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki im. Księżnej Daisy w Zamku Książ.
W programie poznańskiego wieczoru znajdą się utwory na fortepian solo: Sonata f-moll „Appassionata” op. 57 L. van Beethovena i II Rapsodia węgierska F. Liszta, a także arcydzieła kameralistyki: I Trio fortepianowe op. 8 D. Szostakowicza oraz Kwartet fortepianowy Es-dur op. 47 R. Schumanna.


Polski pianista Maciej Janas, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, wspólnie z japońskim skrzypkiem Taro Hakase zadebiutuje w londyńskiej sali koncertowej - Cadogan Hall. Koncert zatytułowany The Classical Night odbędzie się w piątek, 27 czerwca 2008 roku o godz. 19.30. W programie: IV Sonata D-dur op.1 nr 13 Haendla, V Sonata F-dur op. 24 “Wiosenna” Beethovena oraz III Sonata d-moll op. 108 Brahmsa.
Taro Hakase jest utalentowanym skrzypkiem, najbardziej znanym ze współpracy z Céline Dion (m.in. popularność zdobył dzięki skrzypcowemu solo w piosence To Love You More), a także z polską piosenkarką Basią, argentyńską Forever Tango Orchestra i znanym kompozytorem muzyki filmowej Ennio Morricone.


Dziewiąta edycja Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" rozpocznie się w piątek, 27 czerwca 2008 roku w Filharmonii w Łodzi. Koncert inauguracyjny uświetni występ Capelli Gedanensis z programem Muzyka starego Gdańska.
Do 7 września 2008 roku festiwal odwiedzi 14 miejsc, w tym aż osiem nowych. Po raz pierwszy kolorowa muzyka będzie rozbrzmiewać m.in. w nieczynnym więzieniu w Łęczycy, arboretum w Rogowie, pabianickim muzeum-zamku oraz w łowickiej bazylice. W Sulejowie będzie można próbować ludowych specjałów i uczyć się tańców, prezentowanych przez artystów Kapeli Brodów, w Rogowie - wysłuchać koncertu na Małych Instrumentach, wybrać się na przejażdżkę kolejką wąskotorową i zwiedzić arboretum, w Bedoniu - wysłuchać występu Chóru Prawosławnego „Oktoich” i obejrzeć prezentację Stowarzyszenia Miłośników Rekonstrukcji Historycznej „Żelazny Orzeł”. Jak w poprzednich latach wszędzie będzie można dotrzeć z wycieczkami Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, które poprowadzi m.in. Ryszard Bonisławski.


Polska premiera opery Płatnerz z Malborka (Der Schmied von Marienburg) op. 13 z muzyką autorstwa syna Ryszarda Wagnera - Zygfryda Wagnera będzie miała miejsce w sobotę, 28 czerwca 2008 roku o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Kierownictwo muzyczne - Frank Strobel, dyrektor artystyczny - Peter P. Pachl, asystent dyrygenta - Quentin Hindley, scenografia i organizacja - Achim Bahr. Wystąpią soliści "Pianopianissimo-Musiktheater” w Monachium i Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Franka Strobla.


Dwa miesiące przed 43. edycją Międzynarodowego Festiwalu "Wratislavia Cantans", w sobotę 28 czerwca 2008 roku o godz. 18.00 w Kościele św. Krzyża odbędzie się nadzwyczajny koncert, który poprowadzi dyrektor artystyczny Festiwalu – Paul McCreesh. Obok znakomitych solistów (Elizabeth Weisberg, Ruth Massey, Jeremy Budd oraz Giles Underwood) wystąpi Wrocławska Orkiestra Barokowa wraz z Chórem Filharmonii Wrocławskiej. Usłyszymy Stworzenie świata oraz Symfonię Oksfordzką Haydna, a także utwory a cappella, wśród których znalazły się m.in. The Blue Bird Stanforda do tekstu Mary Coleridge, The Evening Primrose Brittena czy lamentacyjny The Long Day Closes Sullivana.


Festiwal Zespołów Kameralnych - Koncerty pod Lipą i Koncerty Królewskie, organizowany przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, odbędzie się w Warszawie w dniach 29 czerwca - 31 sierpnia 2008 roku.
To cykl letnich koncertów plenerowych rokrocznie odbywających się w Łazienkach Królewskich oraz w Wilanowie, będących rodzajem filharmonii plenerowej. Koncerty odbywają się w każdą letnią niedzielę wakacji. W Łazienkach Królewskich, na Scenie pod Lipą (pod autentycznym, ogromnym, wiekowym drzewem lipy) o godzinie 13.30 – to cykl pod nazwą "Koncerty Pod Lipą". Na Tarasie Różanym Pałacu w Wilanowie, o godzinie 16.30, jako dokładne powtórzenie tego, co w Łazienkach odbywa się cykl "Koncertów Królewskich". Są one prezentacją najwybitniejszych polskich i zagranicznych orkiestr kameralnych, zespołów muzyki dawnej, salonowych oraz promenadowych, wykonujących standardy jazzowe, muzykę filmową i przeboje muzyki klasycznej. Gwiazdami tegorocznej edycji festiwalu będą dwie orkiestry: Orkiestra Kameralna "Amadeus" pod dyrekcją Agnieszki Duczmal i PacificYouth Orchestra Vienna (Chiny, Japonia, Tajwan).

Read more


XVII Festiwal Muzyczny „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej” w Katedrze Rzeszowskiej i Kościołach Rzeszowa odbędzie się w dniach 29 czerwca – 24 sierpnia 2008 roku. Koncerty będą miały miejsce w każdą niedzielę. Podczas większości z nich zabrzmią utwory klasyka organowej muzyki XX wieku, Oliviera Messiaena, którego setną rocznicę urodzin świat muzyczny obchodzi w bieżącym roku.
Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Marek Stefański.

Read more


Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na cykl koncertów Popołudnie ze Straussem. Pierwszy z nich będzie miał miejsce 29 czerwca 2008 roku (niedziela) o godz. 16.00 na dziedzińcu Zamku Żupnego w Wieliczce (w razie niepogody w Sali Gotyckiej w Zamku). Cykl obejmuje 4 koncerty prezentujące przede wszystkim dorobek muzyczny Straussów i współczesnych im kompozytorów. Koncerty wykona Orkiestra Straussowska „Obligato”, a solistami pierwszego będą Marta Poliszot – sopran i Andrzej Biegun – baryton, artyści związani z Operą Krakowską. Kolejne koncerty odbędą się 27 lipca, 31 sierpnia i - ostatni - 24 września w komorze A. Długosza w ekspozycji podziemnej Muzeum.


W niedzielę, 29 czerwca 2008 roku o godz. 20.00 w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu odbędzie się koncert promujący nową płytę Młodzieżowego Chóru „Scherzo” p.t. Misericordias Domini. Podczas koncertu wykonane zostaną m.in. utwory autorstwa Henryka Botora. Chórowi towarzyszyć będzie Zespół Instrumentalny Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nowym Sączu.
Najnowsza płyta zespołu „Misericordias Christi” zawiera dwie kompozycje Henryka Jana Botora – Missa de Misericordia Domini oraz Hymn Misericordias Domini na chór mieszany i 12-osobowy zespół instrumentalny. Utwory te zostały skomponowane w na przełomie 2006 i 2007 roku, z okazji 34. Międzynarodowego Kongresu „Pueri Cantores”, który odbył się w lipcu 2007 roku w Krakowie. Podczas uroczystej mszy św. na zakończenie tego Kongresu, obie kompozycje zostały po raz pierwszy wykonane w Bazylice Miłosierdzia w Krakowie, przez prawie 3000 wykonawców z całego świata. Utwory zostały przygotowane we współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną I i II st. w Nowym Sączu i nagrane w marcu 2008 roku w kościele OO. Jezuitów w Nowym Sączu.
Organizatorem koncertu jest Małopolskie Centrum Kultury "Sokół".


W niedzielę, 29 czerwca 2008 roku o godz. 18.00 w sali muzycznej Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego (Pl. Uniwersytecki 1) odbędzie się koncert promocyjny V jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki „Ensemble” im. Księżnej Daisy. Wystąpią: Marcin Markowicz (skrzypce) i Przemysław Witek (fortepian). Program koncertu wypełnią utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta (Sonata e-moll na fortepian i skrzypce KV 304), Ludwika van Beethovena (IV Sonata skrzypcowa a-moll op. 23) i Franciszka Schuberta (Sonata skrzypcowa g-moll D. 408). Wstęp na koncert jest bezpłatny.
Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki "Ensemble" im. Księżnej Daisy zainicjowany został w 2004 roku przez znanego kontrabasistę Marka Markowicza (1948-2005). Formuła festiwalu łączy w sobie koncerty znanych wykonawców z warsztatami: młodzi muzycy mają szansę - oprócz indywidualnych konsultacji u profesorów, znanych autorytetów wykonawstwa muzyki kameralnej - grać razem z nimi w zespołach. Festiwal odbywa się we wnętrzach Zamku Książ w Wałbrzychu, którego wspaniałe wnętrza stanowią idealne tło kameralnych wykonań utworów muzyki klasycznej. Zamek należał niegdyś do rodu Hochbergów, do którego w 1891 roku weszła także księżna Daisy Hochberg von Pless, z domu Mary Theresa Olivia Cornwallis-West (1873-1943), której imieniem nazwano Festiwal „Ensemble”.