Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2007 2008 2009 2010 2011
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Z teki mistrza Jana to tytuło koncertu, który odbędzie się w piątek, 20 lutego 2009 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Tytułową, wybraną kompozycją ze zbiorów Jan Krenza, będzie jego Requiem. Utwór usłyszymy w interpretacji Adama Kruszewskiego – baryton oraz Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Śląskiej pod batutą samego kompozytora. Program koncertu dopełni słynna V Symfonia c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena.


Teatr Wielki w Łodzi zaprasza w piątek, 20 lutego 2009 roku o godz. 18.00 na operę Piotra Czajkowskiego pt. Eugeniusz Oniegin. Realizacji spektaklu w Teatrze Wielkim w Łodzi podjął się najwybitniejszy polski tenor - Wiesław Ochman, artysta, który sam wielokrotnie wykonał partię Leńskiego na największych scenach operowych świata, w towarzystwie najwybitniejszych śpiewaków. To nazwisko, a także pozostali realizatorzy i znakomici soliści łódzkiego Teatru, są gwarancją spektaklu najwyższej jakości - pięknego i poruszającego; przedstawienia dla tych, którym nieobce są miłosne dylematy. Występują: J. Bibel, M. Cichocka, A. Makówka, A. Kalejta, A. Kostrzewski, K. Marciniak, M. Niewiadomski, R. Pikała, J. Mituta oraz Chór, Balet i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi. Pierwszy raz za pulpitem dyrygenckim w łódzkiej operze stanie Evgeny Volynsky - pierwszy dyrygent Opery Narodowej.


W dniach 20-22 lutego 2009 roku Opera Wrocławska zaprasza na premierowe przedstawienia baletu Don Kichot Ludwiga A. Minkusa w choreografii Beate Vollack uznanej przez niemiecką prasę za "Tancerkę roku 1997". Wezmą w niej udział soliści prestiżowego zespołu Staatsballet Berlin - Iana Salenko i Rainer Krenstetter.

Don Kichot to balet komiczny skomponowany przez Ludwiga A. Minkusa do libretta Mariusa L. Petipa według powieści Cervantesa. Utwór miał swą prapremierę w 1869 roku w Moskwie, a w Polsce wystawiono go po raz pierwszy w 1964 roku. Z powieści Cervantesa zaczerpnięta jest fabuła, która koncentruje się na przedziwnych przygodach błędnego rycerza z La Manchy. Miłosny wątek i komiczne perypetie Don Kichota są kanwą widowiska. Spotkania z kolejnymi bohaterami i zabawne sytuacje, które się pomiędzy nimi tworzą, są okazją do popisowych wariacji solowych, duetów i tańców zespołowych. Don Kichot to obok Jeziora łabędziego i Giselle najczęściej wystawiany balet klasyczny.


Z teki mistrza Jana to tytuł koncertu, który odbędzie się w piątek, 20 lutego 2009 roku o godz. 19.00 w Sali im. Karola Stryji Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Z tytułowego „zbioru” do programu wieczoru przez mistrza Jana Krenza (na zdjęciu) wybrane zostało jego Requiem. Usłyszymy również V Symfonię c-moll op. 67 Ludwiga Beethovena. Wystąpią: Adam Kruszewski - baryton oraz Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej pod batutą Jana Krenza.


Koncert zatytułowany Moją mowę rozumie cały świat. Joseph Haydn w 200-setną rocznicę śmierci odbędzie się w piątek, 20 lutego 2009 roku o godz. 19.00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W iinterpretacji wiolonczelisty Bartosza Koziaka - zwycięzcy III Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego 2001 oraz Orkiestry Symfonicznej gdańskiej Filharmonii pod batutą Bruno Weinmeistera usłyszymy Koncert wiolonczelowy C-dur Haydna. Program wieczoru dopełni Muzyka żałobna na orkiestrę smyczkową (pamięci Béli Bartóka) Witolda Lutosławskiego i V Symfonia D-dur "Reformacyjna" op.107 Felixa Mendelssohna-Bartholdy.


Dnia 20 lutego 2009 roku o godz. 19.00 Filharmonia Wrocławska zaprasza na spotkanie z szefem artystycznym filharmoników wrocławskich, Maestro Jackiem Kaspszykiem (na zdjęciu). W repertuarze koncertu znalazły się dwa potężne dzieła: Koncert fortepianowy nr 4 Ludwiga van Beethovena oraz VII Symfonia Antona Brucknera. Opatrzony epitetem „skowronkowy” utwór Beethovena powszechnie uważa się za pierwszy, który w pełni reprezentuje własny styl kompozytora, natomiast „VII” Brucknera należy do najbardziej lubianych jego symfonii, a nazywana bywa z wielu względów „Wagnerowską”. Solistą wieczoru będzie znakomity pianista z Serbii, laureat VIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, Eugen Indjic.


Dnia 28 stycznia 2009 roku wielka polska diva operowa, pedagog i reżyser operowy - Maria Fołtyn (na zdjęciu), skończyła 85 lat. Z tej okazji Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie organizuje 21 lutego 2009 roku w Salach Redutowych o godz. 17:00 uroczysty wieczór, podczas którego zaprezentowane zostaną produkcje filmowe dokumentujące dotychczasowe dokonania Maestry okraszone rozmową z Jubilatką i występem Rafała Bartmińskiego. Wieczór poprowadzi red. Paweł Sztompke.

W programie: Giacomo Puccini Tosca - Aria Toski Vissi d’arte, wyk. Maria Fołtyn - sopran (nagranie), Stanisław Moniuszko Polna Różyczka, wyk. Katarzyna Trylnik - sopran, Anna Marchwińska – fortepian oraz filmy dokumentalne: Marii Fołtyn sposób na życie (scenariusz i reżyseria: Jacek Talczewski) i Zapamiętać sen - Maria Fołtyn (reżyseria: Jacek Sarnacki i scenariusz: Barbara Gola).

Więcej


Peak Performances @ Montclair oraz Polish Cultural Institute w Nowym Jorku zapraszają na amerykańską premierę III Kwartetu smyczkowego “Kartki z nienapisanego dziennika” Krzysztofa Pendereckiego w interpretacji znanego zespołu Shanghai Quartet. Koncert odbędzie się 21 lutego 2009 roku o godz. 20.00 w Alexander Kasser Theater w Montclair State Univeristy (New Jersey) z okazji 75. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego oraz 25-lecia Shanghai Quartet. Program wieczoru dopełni Kwartet smyczkowy g-moll op. 10 Claude'a Debussy'ego i Kwartet d-moll KV 421 Wolfganga Amadeusza Mozarta.

III Kwartet smyczkowy, zatytułowany Kartki z nienapisanego dziennika, ukończony został na kilka dni przed jego prawykonaniem podczas Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego – 21 listopada 2008 roku. W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” (z dnia 22 listopada 2008) kompozytor powiedział: „To utwór trochę autobiograficzny, wracający do mego dzieciństwa, nie wprost oczywiście, bo tego na szczęście w muzyce nie da się zrobić. Mój ojciec był adwokatem, ale codziennie grał w domu na skrzypcach. Ponieważ urodził się na południe od Rohatynia, znał muzykę huculską czy rumuńską. I oto, komponując kwartet, przypomniałem sobie melodię, którą często słyszałem od ojca. Użyłem tego tematu, który rozrósł się w kolejnych wariacjach i niemal zawładnął moim utworem”.


Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu zaprasza na premierę baletu Coppelia Léo Delibesa, która odbędzie się w sobotę, 21 lutego 2009 roku. To kolejna realizacja -po Ondynie, Aurorze i Dziadku do orzechów - bezpośrednio wiążąca się z postacią E.T.A. Hoffmanna, imieniem którego nazwany został Polsko-Niemiecki Festiwal Operowy w Poznaniu. Choreografię poznańskiej wersji Coppelii przygotował Sławomir Woźniak - dyrektor naczelny i artystyczny Szkoły Baletowej w Phoenix w USA, a scenografię - znany polski scenograf Ryszard Kaja.

Inspiracją do stworzenia jednej z nielicznych komedii baletowych Coppelia było napisane w duchu pełnej fantazji, romantycznej poetyki opowiadanie Piaskun autorstwa Ernesta Theodora Amadeusza Hoffmanna. Wokół głównej postaci Coppeliusa - dziwaka opętanego nadzieją ożywienia swych lalek - dzieją się zagadkowe rzeczy... Na ich tle rozwija się błaha intryga miłosna, która kończy się ślubem chwilowo zwaśnionych kochanków. Zdecydowanym atutem baletu jest nieszablonowy temat, wartkie tempo zręcznie skonstruowanej akcji, zabawne sytuacje, a przede wszystkim kontrast między wdziękiem ruchów młodzieży a komicznym automatyzmem lalek.

Kolejne przedstawienia odbędą się 22 lutego i 11 marca 2009 roku, o godz. 19.00.

Więcej


Kolejny, trzeci w tym sezonie koncert "Muzyki Młodych u Franciszkanów" odbędzie się w sobotę 21 lutego 2009 roku o godz. 19.15 w Kościele Franciszkanów w Sanoku. Usłyszymy kompozycje organowe, m.in. Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego z okazji 200-tnej rocznicy urodzin. Wystąpi dwoje młodych, ale należących już do czołówki europejskiej organistów - Polka Agata Augustyn (na zdjęciu) i Niemiec Winfried Lichtscheidel, zdobywcy nagród w organowych, prestiżowych konkursach europejskich.


Dnia 21 lutego 2009 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Wrocławskiej wystąpią dwa znakomite zespoły – Chór oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa pod batutą szefa artystycznego Wratislavii Cantans, Paula McCreesha (na zdjęciu). Oprócz kilku motetów Johannesa Brahmsa w programie znajdą się niezwykłe dzieła-monumenty: wzbudzająca powszechny zachwyt, napisana trochę w duchu Haydna Symfonia nr 38 D-dur, zwaną „Praską” Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Msza C-dur Ludwiga van Beethovena, po wysłuchaniu której książę Esterházy, na którego imieniny Msza została napisana, zadał słynne pytanie: „Ależ kochany Beethovenie, cóż też Pan tu znowu nawyczyniałeś?”.


W niedzielę, 22 lutego 2009 roku o godz. 17.00 w Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie odbędzie się recital chopinowski na fortepianie historycznym w wykonaniu Kevina Kennera (na zdjęciu). W programie kompozycje Fryderyka Chopina: Ballada f-moll op. 52, 5 Preludiów op. 28: nr 20 c-moll, nr 21 B-dur, nr 22 g-moll, nr 23 F-dur i nr 24 d-moll, Mazurki op. 59: nr 1 a-moll, nr 2 As-dur i nr 3 fis-moll, Scherzo cis-moll op. 39 i Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22.


Fleciści Agata Kielar i Łukasz Długosz oraz Orkiestra Leopoldinum pod dyrekcją Wojciecha Rodka wystąpią w dniu 22 lutego 2009 roku o godzinie 18:00 w Auli Leopoldyńskiej we Wrocławiu. Artyści wykonają koncerty Mozarta i Dopplera. Oboje są laureatami wielu międzynarodowych konkursów: Łukasz został uznany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów swojej generacji, a Agata jest stypendystką fundacji Yehudi Menuhina Live Music Now i współpacuje ze znamienitymi orkiestrami w Niemczech – Műnchener Kammerorchester i Bach Collegium Műnchen. Wojciech Rodek jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. M. Pijarowskiego, laureatem wielu konkursów, współpracuje z wieloma orkiestrami także przygotowując je dla wybitnych dyrygentów m.in Jerzego Semkowa, Kurta Masura czy Marca Minkowskiego.


Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki zaprasza na recital fortepianowy znanego i cenionego na całym świecie wybitnego pianisty - Marka Drewnowskiego, który odbędzie się 22 lutego 2009 roku o godz. 12.00 w siedzibie WTM (ul. Morskie Oko 2). W programie: Mozart, Chopin, Scarlatti.


Czteropłytowy album monograficzny Eugeniusza Rudnika to pierwsza w historii, obszerna prezentacja prac powstałych w legendarnym Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia istniejącym w latach 1957-2004. Ukaże się już 23 lutego 2009 roku.

Ich twórca, inżynier dźwięku i kompozytor to nestor i jeden z prekursorów polskiej muzyki elektronicznej, znany i ceniony w świecie autor liczonych w setkach, brzmieniowych kolaży, ilustracji słuchowisk, filmów i spektakli teatralnych. Od pół wieku pracuje w warszawskim Studio Eksperymentalnym jako realizator i kompozytor, wykorzystując tradycyjne techniki montażu i obróbki dźwięku, posługując się taśmą magnetofonową i nieodłącznymi nożyczkami, tnąc, łącząc i miksując elementy swego magicznego audio – świata. Nazywany poetą dźwięku, twórca wszechstronny – Eugeniusz Rudnik, uhonorowany wieloma międzynarodowymi nagrodami, jest autorytetem dla artystów dźwięku i obrazu, ludzi radia i telewizji, osobistością wyjątkową w polskiej kulturze. Choć wiecznie eksperymentujący, jest już jednak klasykiem. Choć awangardowy i radykalny, to jego utwory są jednak niezwykle komunikatywne, poruszające i fascynujące.

Więcej


Koncert specjalny Z Wydawnictwa Józefa Elsnera w ramach Sesji Naukowej Zakładu Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej pt. Taniec – muzyka. Wzajemne inspiracje (23-24 lutego 2009) odbędzie się we wtorek, 24 lutego 2009 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej im. Prof. Romana Sucheckiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Wystąpią: Urszula Bartkiewicz, Natalia Bartyzel, Dorota Zimna – klawesyn, Maria Murawska, Magdalena Wajdzik – fortepian, Romana Agnel, Dariusz Brojek – taniec.


Towarzystwo im. Fryderyka Chopina – Koło w Gdańsku oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury w dniach 24 i 26 lutego 2009 roku zapraszają na X Festiwal Muzyki Kameralnej. Koncerty odbędą się w Sali Mieszczaństwa Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku (ul. Korzenna 33/35) o godz. 18.00. Wykonawcami pierwszego z nich będą uczniowie szkół muzycznych II st. w Gdańsku i Gdyni, a drugiego – studenci gdańskiej Akademii Muzycznej. W programie utwory Hansa Sitta, Aram Chaczaturian, Grażyny Bacewicz (III Kwartet smyczkowy), Jeana Sibeliusa, Dariusa Milhaud, Davida Proppera, Henryka Mikołaja Góreckiego (Już się zmierzcha. Kwartet smyczkowy nr 1 op.62), Andrzeja Panufnika (Trio na skrzypce, wiolonczelę i fortepian), Antonina Dvořáka oraz Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Feliksa Mendelssohna-Bartholdy i Johannesa Brahmsa. Wstęp wolny.


Dnia 26 lutego 2009 roku w Bibliotece Polskiej w Paryżu odbędzie się koncert dla uczczenia 100 rocznicy śmierci Mieczysława Karłowicza. W wykonaniu Elżbiety Zapolskiej - mezzosopran (na zdjęciu) i Aleksandra Konickiego – fortepian usłyszymy wyłącznie utwory polskiego Kompozytora - 10 Pieśni op.3, Walc G-dur (pierwsze wykonanie we Francji) i Na Anioł Pański, melodeklamację na głos recytujący i fortepian (pierwsze wykonanie we Francji).

Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków we Francji i Polskie Towarzystwo Historyczno-Literackie.


Rosyjski pianista Wiaczesław Griaznow (na zdjęciu) – laureat I nagroda Konkursu im. A.Rubinsteina w Moskwie, I nagrody Konkursu im.S.Rachmaninowa we Włoszech i Grand Prix “XXI Century Art and Performance”w Danii wystąpi w Polsce z recitalem fortepianowym inaugurującym Sezon Moskiewski w Gdańsku. Koncert odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w czwartek, 26 lutego 2009 roku o godz. 19.00. W programie utwory Dymitra Szostakowicza (Aforyzmy), Wolfganga Amadeusa Mozarta (Wariacje C-dur) i Ferenca Liszta (Sonet Petrarki, Etiudy transcendentalne nr 5 i 12, Rapsodia hiszpańska).


Na dwa koncerty symfoniczne w 200. rocznicę urodzin Felixa Mendelssohna – w dniach 27 lutego 2009 roku o godz. 19:30 i 28 lutego 2009 roku o godz. 18:00 – zaprasza Filharmonia Narodowa w Warszawie. W ich programie znajdą się kompozycje Jubilata - dramatyczna uwertura Piękna Meluzyna, skomponowana jako alternatywny prolog do opery zapomnianego dziś kompozytora Conradina Kreutzera, oraz wirtuozowski Koncert fortepianowy g-moll ze Stephenem Hough w roli solisty. Usłyszymy również IV Symfonię Gustava Mahlera, kompozytora który dzielił z Mendelssohnem brzemię podobnych doświadczeń - obaj pochodzili z rodzin żydowskich, obaj byli wyznawcami chrześcijaństwa, obaj też stali się twórcami wyklętymi we własnych ojczyznach, gdy te pogrążyły się w szaleństwie nazizmu. Partię sopranową w finałowej części symfonii Mahlera wykona Anna Wierzbicka, solistka m.in. Warszawskiej Opery Kameralnej, a koncert poprowadzi zza pulpitu dyrygenckiego Krzysztof Urbański.


Siedemnasta edycja Świętokrzyskich Dni Muzyki odbędzie się w Filharmonii w Kielcach w dniach 27 lutego – 27 marca 2009 roku.

Złoży się na nią pięć koncertów symfonicznych i cztery kameralne oraz trzy wystawy. Program koncertów, obok dzieł doskonale znanych, wypełnią utwory dotąd niewykonywane w Kielcach, w tym twórczość tych kompozytorów, których rocznice świętuje w tym roku całe środowisko muzyczne (Grażyny Bacewicz, Mieczysława Karłowicza, Józefa Haydna). Przybliżone zostaną niektóre dzieła, odczuwane nadal jako nowatorskie, czy to ze względu na oryginalną technikę kompozytorską czy nowe formy wypowiedzi, a mające służyć poszukiwaniu nowych brzmień (monograficzny koncert Zygmunta Krauze - 3 marca oraz Skrzypce i elektronika - 17 marca).

Więcej


Dnia 27 lutego 2009 roku o godzinie 19.00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku po raz kolejny zabrzmi symfonia Gustawa Mahlera - III Symfonia d-moll. W koncercie Mój czas jeszcze przyjdzie wystąpi Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego, przygotowany przez Marcina Tomczaka oraz Michała Kozorysa, Chór Dziecięcy, kierowany przez Beatę Liley oraz Orkiestra Symfoniczna gdańskiej Filharmonii pod dyrekcją Kai Baumanna. W solowej partii altu usłyszymy Ewę Marciniec.


Łódzkie Towarzystwo Muzyki Dawnej zaprasza na koncert w ramach obchodów 250-tej rocznicy śmierci G. F. Handla pt. Handel and His Singers, który odbędzie się w sobotę, 28 lutego 2009 roku o godz. 18.00 w Sali im. Emmy Altberg w Akademii Muzycznej w Łodzi. Wystąpią: Anna Werecka – mezzosopran, Piotr Łykowski – kontratenor oraz Aleksandra Rupocińska – klawesyn, Julia Kosendiak – viola da gamba i Krzysztof Karpeta – viola da gamba. W programie arie z oper Haendla napisane dla największych śpiewaków XVIII wieku - kastratów: Senesina, Carestiniego, Caffarelliego, Berenstadta, Paciniego, Baldiego i Bernacchiego oraz Marchesini. Wstęp wolny.


Koncert inaugurujący rok obchodów jubileuszowych 25 lat działalności artystycznej Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej "Sonata" im. Bogumiła Łepeckiego odbędzie się 28 lutego 2009 roku o godz. 20.00 w kościele p.w. Matki Bożej Różańcowej w Warszawie (przy ul. Wysockiego 8). Z okazji 100-lecia śmierci Mieczysława Karłowicza artyści pod batutą Stanisława Winiarczyka wykonają Jego Symfonię e-moll op. 7 „Odrodzenie”.