Polmic - FB

calendar of events

2007 2008 2009 2010 2011
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Codziennie od 1 maja do 26 września 2009 roku (oprócz niedziel i świąt), o godzinie 12.00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie (Stare Miasto, ul. Świętojańska 8) odbywać się będzie szósta edycja cyklu pt. „Wielkie Organy w Archikatedrze”. Cykl „Wielkie Organy w Archikatedrze” to koncerty na żywo na Wielkich Organach Archikatedry Warszawskiej w wykonaniu najlepszych polskich organistów (podczas każdego koncertu - ok. 25 minut - wykonywany jest m.in. utwór legendarnego organisty katedry warszawskiej Mieczysława Surzyńskiego, za życia zwanego polskim Bachem) oraz zwiedzanie podziemi i grobowców Archikatedry Warszawskiej – miejsce spoczynku m.in: arcybiskupów warszawskich, Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, książąt mazowieckich, Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej – Gabriela Narutowicza, Ignacego Mościckiego, Stanisława Wojciechowskiego, Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Jana Paderewskiego, oraz laureata nagrody Nobla - Henryka Sienkiewicza.

Archikatedra Św. Jana Chrzciciela stanowi jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. W jej murach wygłaszał kazania ksiądz Piotr Skarga, Władysław IV Waza zaprzysiągł swoje pacta conventa, tu miały miejsce śluby, koronacje 2 władców Polski, pogrzeby wielu osobistości oraz została zaprzysiężona Konstytucja 3 maja. Do dziś odbywają się w niej ważne uroczystości narodowe. Tu na początku XXw. pracował i tworzył wybitny kompozytor, improwizator i organista Mieczysław Surzyński. Bazylika została wyposażona w 1987r. we wspaniałe, najwyższej klasy Wielkie Koncertowe Organy. 60 głosowy instrument zbudowała niemiecka firma Eule.


Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina zaprasza na koncerty IX Festiwalu „Letnie Wieczory Muzyczne” DZIEKANKA 2009, które odbywać się będą w każdą środę i czwartek lipca oraz sierpnia o godz. 18.00 na dziedzińcu lub w sali koncertowej Domu Studenckiego "Dziekanka" w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 56/60). W programie m.in. utwory na kwintet dęty w wykonaniu Illinois Brass Quintet, duety na akordeon i gitarę, duo fortepianowe oraz na wiolonczelę i fortepian w interpretacji Romana jabłońskiego i Krystyny Borucińskiej, a także muzyka Beskidów, tanga argentyńskie, jazz i paryskie przeboje. Kierownictwo artystyczne – Ryszard Zimak. Wstęp wolny.

Read more


Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, Urząd Miasta Poznania, Muzeum Historii Miasta Poznania – Oddział Muzeum Narodowego i Fundacja Akademii Muzycznej w Poznaniu zapraszają na Letnie Koncerty Ratuszowe. W każdą środę lipca i sierpnia 2009 roku o godz. 17.00 w Sali Renesansowej Ratusza Poznańskiego rozbrzmiewać będzie muzyka: od kompozycji dawnych po współczesne oraz tanga i czardasze. Wstęp wolny.

Read more


Międzynarodowy Festiwal "Letnie Koncerty Organowe" odbędzie się po raz kolejny w Krakowie w dniach 2 lipca - 13 sierpnia 2009 roku w każdy czwartek. Muzyka organowa w wykonaniu znakomitych organistów z kraju i z zagranicy rozbrzmiewać będzie w najpiękniejszych krakowskich świątyniach – OO. Karmelitów „Na Piasku”, OO. Paulinów „Na Skałce”, Bazylice Św. Floriana, Bazylice Mariackiej, Kościele Św. Krzyża. Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest Mirosława Semeniuk-Podraza – organistka, pierwsza w Polsce profesor organów Akademii Muzycznej.

Długa tradycja Festiwalu (początki sięgają 1991 roku), organizowanego przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” oraz krakowską Akademię Muzyczną świadczy o tym, jak wielkim prestiżem cieszą się koncerty, jak wielkie jest grono odbiorców i miłośników muzyki organowej. Najważniejszym zadaniem Festiwalu jest popularyzacja sztuki organowej oraz odkrywanie walorów zabytkowych polskich instrumentów. Warto przy tej okazji przypomnieć, iż wszystkie instrumenty w świątyniach festiwalowych są stworzone przez polskich budowniczych. W kościele św. Krzyża, gdzie stosunkowo niedawno zakończono rekonstrukcję organów, wykonawcą była niemiecka firma, która jednak pracowała pod okiem polskich profesorów. Udało się zastosować strój opisany w tabulaturze Jana z Lublina z 1540 roku! Dzięki temu kościół ten idealnie nadaje się na wykonania muzyki dawnej. Festiwal „Letnie Koncerty Organowe” jest doskonałym sposobem prezentacji znakomitych organistów z Polski i z zagranicy, którzy mają okazję przybliżyć słuchaczom wciąż zyskującą nową publiczność, sztukę muzyki organowej. W 2000 roku „Letnie Koncerty Organowe” były włączone w program artystyczny Festiwalu Kraków 2000, co znacząco przyczyniło się do promocji przedsięwzięcia wśród zagranicznych wykonawców, a w efekcie do promocji Krakowa jako miasta kultury europejskiej. Dziś trudno sobie wyobrazić krakowskie lato bez muzyki organowej, która co roku przyciąga coraz większe rzesze melomanów.

Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Read more


X Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej – Crossdrumming odbędzie się w Warszawie w dniach 2–5 lipca 2009 roku. Organizatorem festiwalu jest Towarzystwo Sztuki Perkusyjnej, honorowy patronat objęli Prezydent m. st. Warszawy i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach festiwalu Crossdrumming przeprowadzony zostanie cykl koncertów, spektakli, prezentacji, warsztatów i wykładów popularyzujących sztukę perkusyjną we wszystkich jej przejawach: od muzyki etnicznej, jazzu, przez klasykę, aż po teatr instrumentalny i multimedialne formy elektroniczne. Wielopoziomowe skrzyżowanie tak różnorodnych estetyk, przyciąga co roku zarówno znawców sztuki perkusyjnej, jak i nowych odbiorców, chcących dopiero podzielić pasję jej twórców i wykonawców. Jak podkreśla Leszek Lorent, perkusista, który na tegorocznym festiwalu wystąpi z zespołem SiXen: „Podczas festiwalu Crossdrumming każdy znajdzie coś dla siebie”.

Na liście zaproszonych gości figurują w tym roku tacy artyści, jak: David Friedman (USA) –muzyk jazzowy, autor nowoczesnej metody gry na wibrafonie, Les Percussions Claviers de Lyon (Francja) – pięciu muzyków specjalizujących się w grze na marimbach, ksylofonach i wibrafonach, którzy łączą klasykę z muzyką współczesną, Linda Maxey (USA) –marimbafonistka, autorka pomysłu skonstruowania marimby dla początkujących adeptów, zespoły z Litwy i Białorusi, duża grupa muzyków ze Szwajcarii i wielu innych wybitnych perkusistów. Koncerty zawierać będą zarówno występy solistyczne, jak i zespołowe. Twórca i pomysłodawca festiwalu – Stanisław Skoczyński przypomina, że: „festiwal Crossdrumming promując sztukę perkusyjną, promuje zarazem wielkich jej wykonawców, z Polski i z zagranicy, których nazwiska nie często słyszymy, z racji elitarności tej sztuki”.

Przed festiwalem młodzi adepci spotkają się na 10-cio dniowych kursach mistrzowskich w Żywcu, aby pod okiem wybitnych autorytetów doskonalić swoje umiejętności. Wyniki tej pracy będzie można ocenić podczas koncertów promocyjnych w Żywcu, Pszczynie, Bielsku-Białej i Warszawie.

Już od pięciu lat ważną częścią festiwalu Crossdrumming jest także Międzynarodowy Kongres Sztuki Perkusyjnej. Spotykają się na nim wybitni artyści i profesorowie prestiżowych uczelni muzycznych z różnych części świata. W ramach kongresu, każdy z zaproszonych gości ma swój czas na zaprezentowanie własnych osiągnięć w tej dziedzinie i podzielenie się ze słuchaczami poczynionymi w ciągu lat pracy obserwacjami. Rozmowy dotyczą zarówno instrumentarium, jak i dydaktyki, czy nowych opracowań teoretycznych o sztuce perkusyjnej. Po prezentacjach, w otwartej dyskusji bierze również udział zgromadzona publiczność. Uczestnikiem kongresu może zostać każdy, kto chciałby poznać różne aspekty perkusji i otrzymać szansę bezpośredniej rozmowy z zaproszonymi artystami. W tym roku kongres odbędzie się w Fortecy (Fort Legionów, ul. Zakroczymska 12) i na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny.

Read more


Filharmonia im. Romualda Traugutta zaprasza na IX Letni Festiwal Pieśni Kompozytorów Polskich, który odbędzie się w dniach 20 czerwca – 12 lipca 2009 roku w Łazienkach Królewskich - w budynku Podchorążówki, w siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego - w Pałacu Szustra oraz w Pałacu w Wilanowie - w Sali Uczt i Oranżerii. Koncerty w Podchorążówce w każdą sobotę i niedzielę rozpoczynać się będą o godz. 13.00 (z wyjątkiem 27 i 28 czerwca kiedy to koncerty o godz. 13.00 odbędą się w siedzibie WTM - Pałac Szustra). Koncerty w Pałacu w Wilanowie w każdą niedzielę rozpoczynać się będą o godz. 16.00. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Festiwal wypełnią koncerty monograficzne takich polskich kompozytorów, jak Stanisław Moniuszko (20 czerwca), Karol Szymanowski, Cyprian Bazylik i Krzysztof Klabon (21 czerwca), Jerzy Bauer (27 czerwca), Ignacy Jan Paderewski i Mikołaj Gomółka (28 czerwca), Tadeusz Zygfryd Kassern (4 lipca), Fryderyk Chopin i Mieczysław Karłowicz (5 lipca), Zygmunt Krauze (11 lipca), Witold Lutosławski i Sebastian Klonowic (12 lipca).

Read more


Koncerty Letniego Festiwalu "Chopin nad Nettą" odbędą się w każdą sobotę w dniach 4 lipca – 1 sierpnia 2009 roku w Augustowie, w Szkole Muzycznej oraz w Hotelu Karmel.

Festiwal zainauguruje koncert z udziałem znanego pianisty Marka Drewnowskiego, który z towarzyszeniem Filharmonii New Art pod batutą Michała Drewnowskiego wykona Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur oraz Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina. Kolejne cztery sobotnie wieczory wypełnią recitale fortepianowe Michała Drewnowskiego (11 lipca) i Wojciecha Świętońskiego połączone z recytacją listów Chopina w interpretacji Jerzego Zelnika (18 lipca), koncert pieśni pt. Ani na wody, ani na lasy w wykonaniu Patrycji Gabrel – mezzosopran i Krzysztofa Kiercula – fortepian (25 lipca) oraz koncert kameralny Chopin i Jego Muzy z udziałem Małgorzaty Jóźków – wiolonczela, Tadeusza Trojanowskiego – fortepian, Cezarego Saneckiego – fortepian i Dariusza Szady-Borzyszkowskiego – recytacja (1 sierpnia). Wstęp wolny.

Read more


I Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa odbędzie się w Pałacu w Radziejowicach w dniach 27 czerwca – 19 lipca 2009 roku.

Przez ponad dziesięć lat w Pałacu w Radziejowicach odbywały się Radziejowickie Spotkania ze Sztuką, zapoczątkowane przez Jerzego Waldorffa. Podczas stu dwadziestu wieczorów gościli znakomici artyści reprezentujący najwyższy poziom artystyczny. Zamysł ten kontynuuje radziejowicki Festiwal. Idea zaproszenia do tego przedsięwzięcia tak szczególnego zespołu, jakim jest Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, zrodziła się po znakomitym występie młodych muzyków w Radziejowicach w 2008 roku. Krytycy i widzowie wystawionej w parku radziejowickim Halki Stanisława Moniuszki, w dwuaktowej wersji wileńskiej, dostrzegli młodzieńczy zapał i świeżość z jaką muzycy podchodzą do wyzwań, które stawia przed nimi partytura. Tu – w Radziejowicach – wciąż wyraźnie słychać słowa Jerzego Waldorffa, który mówił, że trzeba otaczać młodych artystów szczególną pieczą, pomagać promując ich działalność. Przygotowując Festiwal organizatorzy dołożyli starań, by najpełniej dotrzeć do sensu słów wieloletniego przyjaciela Radziejowic i sprawić by myśl obróciła się w czyn. I Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa stawia sobie za cel także łączenie sztuk i pokazanie, jak wspaniale muzyka może korespondować z teatrem, rzeźbą czy malarstwem.

Na wszystkie wieczory festiwalowe wstęp wolny.

Read more


Drugi koncert 10. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" odbędzie się 4 lipca 2009 roku o godz. 19.00 w Miejskim Domu Kultury w Sieradzu. Piosenki z repertuaru Édith Piaf zaśpiewa Justyna Szafran, poznańska aktorka i piosenkarka, laureatka XVII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1996 roku, podczas którego zdobyła wszystkie możliwe nagrody. Piosenki Édith Piaf wykonywała m.in. w spektaklu Piaf Pam Gems w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu. „To była prawdziwa Piaf z jej urodą, charakterem, temperamentem, głosem, dykcją... – pisali recenzenci. - Gdyby nie Szafran, próba wskrzeszenia losów wielkiej, choć maleńkiej Édith Piaf, spaliłaby na panewce. Kiedy oświetlona punktówką stawała jak ona w charakterystycznym rozkroku ulicznicy, w swojej nieśmiertelnej małej czarnej i śpiewała lekko zachrypniętym, ale zdolnym obalić mury głosem, widownia zapominając, że to część spektaklu, biła jej brawo”. Za tę rolę Szafran otrzymała nagrodę od władz Kalisza i Nagrodę Publiczności na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Przed koncertem warto zajrzeć do Szadku, leżącego na trasie Łódź-Sieradz. O godzinie 9.00 rozpocznie się tam Jarmark Szadkowski, organizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Szadku. Będzie można kupić ekologiczną żywność, produkowaną według tradycyjnych receptur: domowego wyboru sery, wędliny, pieczywo, ciasta i wiele innych przysmaków. Odbędą się pokazy bractwa rycerskiego z Sieradza i występy artystyczne zespołów z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, m.in. nagradzanych wielokrotnie kapeli „Szadkowiacy” i chóru „Wrzosy”.

O godzinie 15.00 w kościele parafialnym pw. św. Jakuba Apostoła rozpocznie się koncert muzyki barokowej w wykonaniu zduńskowolskiego zespołu Proavitus pod kierunkiem Arkadiusza Bogusa.

Przed głównym koncertem w Miejskim Domu Kultury w Sieradzu będzie można obejrzeć wystawę fotografii poświęconych Antoine’owi Cierplikowskiemu, słynnemu sieradzkiemu fryzjerowi, który zrobił karierę w Paryżu. Czesał m.in. Sarę Bernhardt, Josephine Baker i Édith Piaf.


W sobotę, 4 lipca 2009 roku zostanie zainaugurowany IV Letni Festiwal pt. "Wokół Arcydzieł Kameralistyki". Jak co roku, organizatorzy zaproponują melomanom wysłuchanie kilkunastu arcydzieł w doskonałych wykonaniach, w godnej oprawie i pięknym wnętrzu neogotyckiej sali Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. W trakcie kolejnych weekendów lipca będą prezentowane arcydzieła Haydna, Mozarta, Schuberta, Mendelssohna-Bartholdy-ego, Debussy'ego, Szostakowicza i innych wybitnych twórców. Usłyszymy je w wykonaniu Olgi i Natalii Pasiecznik, Kwartetu AKADEMOS, tria fortepianowego BMF TRIO oraz tria harfowego LORIEN HARP TRIO.

Koncertom kameralnym towarzyszyć będą warsztaty artystyczne dla dzieci i rodziców prowadzone przez Galerię Stalowe Anioły, twórców ludowych oraz opowiadaczy historii. W trakcie ich trwania będzie można samodzielnie wykonać ozdoby witrażowe i elementy mozaikowe, a także poznać zasady zanikającej już sztuki pięknego opowiadania historii, bajek i baśni.

Inauguracyjny recital mistrzowski w wykonaniu Olgi i Natalii Pasiecznik wypełnią nastrojowe pieśni W.A. Mozarta, F. Schuberta i F. Mendelssohna-Bartoldy'ego. Koncert rozpocznie się o 17.00 w sali koncertowej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu (przy ul. Korfantego 34).

Wiecej o koncertach festiwalowych i wykonawcach na stronie: www.KoncertyKameralne.pl  


Kolejne koncerty 4. Festiwalu Muzycznego Południowej Wielkopolski odbędą się w kolejne weekendy miesiąca lipca. W dniu 4 lipca 2009 roku o godz. 16.00 w Muzeum Zespół Pałacowo-Parkowy w Dobrzycy (ul. Pleszewska 5A) wystąpi Kwartet EGINE w składzie: Heghine Mkrtchyan - skrzypce, Anna Chrześcijanek - skrzypce, Barbara Krawczyk - altówka, Joanna Bara - wiolonczela oraz Włodzimierz Galas - waltornia, Aleksander Stariniec - waltornia. W programie koncertu znajdą się kompozycje Pachelbela, Schuberta, Mozarta, Beethovena i Haydna. Dzień później, o godz. 18.00 w Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie w interpretacji Kwintetu Schubert w składzie: Paweł Kulczycki - skrzypce, Izabela Garyantesiewicz - skrzypce,  Barbara Krawczyk - altówka, Adam Klocek - wiolonczela i Edyta Maksymczuk-Thiel - wiolonczela oraz Renaty Pawelec - skrzypce i Doroty Szczepaniak - fortepian usłyszymy Kwintet smyczkowy C-dur Op. 163 Schuberta i Sonatę da Camera Grażyny Bacewicz.

W następnym tygodniu, dnia 11 lipca 2009 roku o godz. 18.00 w Zespole Pałacowo-Parkowym w Lewkowie wystąpi Baltic Piano Trio w składzie: Bogumiła Weretka-Bajdor – fortepian, Maciej Sobczak – skrzypce i Jerzy Wujtewicz – wiolonczela, które wykona Trio g-moll op. 8 Fryderyka Chopina, Trio d-moll op.8 Sergiusza Rachmaninowa i Trio for violin, cello and piano Erica Ewazena. W niedzielę, 12 lipca 2009 roku o godz. 17.00 w Kościele p.w. św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie Wielkopolskim zagra natomiast Orkiestra Kameralna Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka oraz oboista Paweł Synkiewicz w roli solisty. W programie: T. Albinoni – Koncert podwójny op. 9 nr 9 C-dur i Koncert podwójny op. 9 nr 3 F-dur oraz W.A. Mozart – Divertimento D-dur KV 136. Na wszystkie koncerty WSTĘP WOLNY.


Już po raz trzeci, w dniach 4-12 lipca 2009 roku odbędzie się w Wieliczce wyjątkowe wydarzenie kulturalne - Summer Music Festival – Wieliczka 2009, przyciągające tysiące mieszkańców i turystów. Organizatorem Festiwalu jest Polskie Towarzystwo Straussowskie, a współorganizatorem Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Ideą Festiwalu jest prezentacja muzyki w jej najszlachetniejszych formach, którą wykonywać będą znani i popularni artyści. Program tego wydarzenia jest bardzo zróżnicowany pod względem stylów i gatunków muzyki, tak aby mógł spełnić oczekiwania zarówno melomanów, jak i publiczności mającej sporadyczny kontakt z muzyką klasyczną, czy szlachetną formą muzyki popularnej. Dlatego podczas festiwalu odbędą się koncerty muzyki klasycznej instrumentalnej, operowej, operetkowej, musicalowej, etnicznej i orkiestrowej. Odbędą się również recitale instrumentalne i koncerty kabaretow np. wystąpi kabaret Grupa MoCarta.

Koncerty festiwalowe odbywają się w najpiękniejszych miejscach Wieliczki: w kopalni soli w komorach „Długosza” w ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich i „Warszawa” na Trasie Turystycznej, na dziedzińcu średniowiecznego Zamku Żupnego (siedziba Muzeum), w pięknej Auli Sztygarówka (siedziba Starostwa Powiatowego) oraz w luksusowym hotelu Turówka, mieszczącym się w XIX- budynku przeznaczonym na warzelnię soli.

W dniu 12 lipca 2009 roku uruchomione zostaną specjalne pociągi na ostatni koncert festiwalu "Odyseja Muzyczna - Musica Bella". Pociąg z Krakowa Głównego do Wieliczki odjedzie o godz. 17.36, a powrotny z Wieliczki do Krakowa Głównego o godz. 22.08.

Read more


Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki zaprasza na Koncerty Letnie w Łazienkach Królewskich, które odbywać się będą w każdą sobotę lipca (4, 11, 18 i 25 lipca 2009 roku) w Podchorążówce. Początek koncertów o godz. 17.00.

Read more


Nowe odkrycie polskiego renesansu: Sebastian Klonowic - Hebdomas, Kraków 1581

Sebastian Klonowic, wybitny poeta polskiego renesansu, znany dotąd przede wszystkim jako twórca poświęconych Kochanowskiemu Żalów nagrobnych oraz poematu Flis, jest również autorem i kompozytorem siedmiu pieśni opowiadających o kolejnych dniach stworzenia świata, dwóch parafraz psalmów oraz błagalnej pieśni na czas zarazy. Pieśni skomponowane zostały na zespół czterogłosowy. Utrzymane są w prostym stylu i harmonii późnego renesansu, przeznaczone dla szerokiego kręgu wykonawców i słuchaczy. Zostały odkryte w Lublinie w 2002 roku w unikatowym egzemplarzu pierwodruku wydanego w roku 1581 przez krakowską oficynę Garwolczyka. Monumentalną opowieść o stworzeniu świata Hebdomas, to jest siedem tegodniowych piosnek... przekazuje Klonowic pięknym staropolskim słowem odzianym w szatę prostych, ale melodyjnych pieśni. Płynące dostojnie strofy niczym filmowe kadry przesuwają przed nami obrazy stwarzania i porządkowania świata w jego niezmierzonym bogactwie, a zachwyt nad jego harmonią i pięknem przeradza się w polifoniczny hymn na cześć Stwórcy. Pieśni Klonowica ukazują go jako poetę godnego stanąć tuż obok Jana Kochanowskiego.

Prawykonanie Hebdomas odbyło się 4 lipca 2009 roku na XXXI Festiwalu Muzyki Dawnej w Starym Sączu. Pierwsze wykonanie w Warszawie, w Pałacu Wilanowskim będzie miało miejsce 12 lipca 2009 roku o godz. 16.oo. Wystąpią zespoły Ars Nova i Subtilior Ensemble pod kierownictwem Jacka Urbaniaka. Wykonawcy dokonają również nagrania kompozycji, które ukaże się w 2010 roku w formie książki z dołączoną płytą.

Read more


W dniach od 29 maja do 5 lipca 2009 roku, w trzech miejscowościach Gminy Komorniki (Komorniki, Plewiska i Wiry) odbędzie się 4. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej – Komorniki 2009. Koncerty festiwalowe wypełni muzyka wokalna, kameralna i organowa.

Organizatorem tegorocznej edycji festiwalu jest Urząd Gminy Komorniki, Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz parafie p.w. św. Andrzeja Apostoła w Komornikach, św. Faustyny w Plewiskach i św. Floriana w Wirach.

Read more


Na IX Koncerty Przed Hejnałem zaprasza w każdą niedzielę lipca o godz. 11.15 Muzeum Ratusz w Białymstoku. Wystąpi Trio Akordeonowe Bogdana Obryckiego w składzie: Andrzej Grabowski, Rafał Gontarski i Patryk Sztabiński (5 lipca 2009), Kwartet Warszawski TROMBASTIC (12 lipca 2009), pianista Wojciech Świętoński (19 lipca 2009) i Patrycja Gabrel – mezzosopran oraz pianiści Tadeusz Trojanowski i Krzysztof Kiercul (26 lipca 2009).


Koncerty XI Letniego Festiwalu Muzycznego w Płocku usłyszeć będzie można w każdy piątek i niedzielę lipca w miejscach chętnie odwiedzanych przez płocczan oraz gości m.in. na Starym Rynku, Amfiteatrze, Bazylice Katedralnej, Muzeum Mazowieckim. Zainauguruje je występ Płockiej Orkiestry Symfonicznej z udziałem wirtuoza instrumentów klawiszowych – Ricka Wakemana, znanego z występów z grupą Yes i kariery solowej.

Letni Festiwal Muzyczny w Płocku to impreza cykliczna, która istnieje już ponad 10 lat. W jego ramach odbywają się koncerty symfoniczne, kameralne, oratoryjne, prezentowana jest muzyka jazzowa i popularna, głównie w zabytkowych częściach miasta. Muzyka w najpiękniejszych miejscach Płocka spotyka się ze znakomitym odbiorem licznie przybywającej na te koncerty publiczności i jest ciekawym uzupełnieniem bogatej letniej oferty kulturalno-turystycznej proponowanej przez miasto.

Wstęp na wszystkie koncerty w ramach XI Letniego Festiwalu Muzycznego jest bezpłatny.

Read more


Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki po raz kolejny zaprasza melomanów, turystów i amatorów niedzielnych spacerów w Łazienkach Królewskich i Wilanowie na plenerowe koncerty muzyki klasycznej z cyklu Koncerty pod Lipą i Koncerty Królewskie. W każdą niedzielę wakacji, od 28 czerwca do 30 sierpnia 2009 roku włącznie, odbywać się będą jak co roku: najpierw o godzinie 13.30, na Letniej Estradzie za Starą Pomarańczarnią (pod ogromnym lipowym drzewem) w Łazienkach Królewskich - Koncerty pod Lipą, a trzy godziny później, o godzinie 16.30, w Muzeum Pałacu w Wilanowie, z tym samym składem wykonawców i programem – Koncerty Królewskie. Wśród wykonawców tegorocznej edycji pojawią się znane polskie i zagraniczne orkiestry kameralne, stali wykonawcy festiwalu: Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej oraz Warszawscy Soliści Concerto Avenna. W festiwalu wezmą też udział: zespół kameralistów Filharmonii Ostravskiej Camerata Janáček (Czechy), European Saxophone Ensemble (Anglia, Austria, Belgia, Francja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Niemcy, Polska, Portugalia, Węgry, Włochy), Przemyska Orkiestra Kameralna, Nowa Orkiestra Kameralna, Orkiestra Kameralna Polish Camerata, Tarnowska Orkiestra Kameralna. Wstęp wolny.

Read more


Kolejna odsłona 10. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" - Koncert (trochę) improwizowany – odbędzie się 5 lipca 2009 roku o godz. 20.00 na terenie elektrowni EC1 w Łodzi. Maciej Tubis, łódzki pianista o klasycznym wykształceniu (Akademia Muzyczna w Łodzi) i swobodnym, bynajmniej nieklasycznym podejściu do muzyki, zaprasza na koncert Retrospekcja. Tytuł przywołuje jedną z jego ważniejszych kompozycji, a jednocześnie niesie informację o charakterze programu: nawiązuje on do koncertu, który odbył się w Filharmonii Łódzkiej 10 maja ubiegłego roku i został nagrany na płytę CD. Wówczas Maciej Tubis wykonywał swoje utwory z orkiestrą, tym razem będzie to Polish String Quintet. Dzięki zmianie obsady utwory nabiorą nowych walorów brzmieniowych. Podobnie jak przed rokiem, improwizowana partia solisty zostanie zderzona ze ściśle określoną partią zespołu. Elementy improwizacji znajdą się też w jazzującej partii kontrabasu. „Podczas tego koncertu pianista w szczególny sposób uzewnętrznia się przed publicznością – wyjaśnia Tubis. – Na sposób improwizacji wpływa m.in. miejsce występu, atmosfera sali, liczba słuchaczy.” Artysta planuje też niespodziankę: napisany specjalnie dla filharmonii utwór zawierający dźwięki e i c1, nawiązujący do nazwy miejsca koncertu.

Na godzinę przed koncertem, o godzinie 18.00, zostanie otwarty dla zwiedzających teren EC1. Budynki najstarszej łódzkiej elektrowni, która ruszyła w 1907 roku i służyła łodzianom przez niemal sto lat, pokażą melomanom pracownicy EC1. Przybliżą historię budynków, zakładu pracy, który tu niegdyś funkcjonował, i obecnego założenia Nowego Centrum Łodzi.


W kolejne niedziele od 5 lipca do 20 września 2009 roku odbędzie się w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie (ul. Świętojańska 8) XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „ORGANY ARCHIKATEDRY”. Początek recitali organowych o godzinie 16.00.

Read more


Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Warszawie zaprasza na cykl niedzielnych "Wieczorów Organowych" w lipcu 2009 roku. Utwory organowe największych kompozytorów grać będą studenci Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina. Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 18:00 w kościele Świętej Trójcy (przy pl. S. Małachowskiego 1). Wstęp wolny.

Kościół będzie otwarty już od godz. 17:00 i każdy będzie mógł swobodnie zwiedzić świątynię. Po koncercie o godz. 19:00 rozpoczyna się nabożeństwo wieczorne.


Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Organowy Johann Sebastian Bach 2009. Koncerty festiwalowe odbywać się będą w każdy wtorek lipca i sierpnia o godz. 20.00 w Prokatedrze Warszawskiej (Kościół Seminaryjny, ul. Krakowskie Przedmieście 52/54). Kierownictwo artystyczne - prof. dr hab. Wiktor Łyjak.

Koncerty zorganizowano we współpracy z Centrum Muzyki Religijnej w Wilnie i Associazione Organistica del Lazio w Rzymie.

Read more


Amerykański zespół Kronos Quartet, dla którego Henryk Mikołaj Górecki napisał trzy swoje słynne kwartety smyczkowe, wystąpi 9 lipca 2009 roku w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w ramach Szczecin Music Fest. Tym razem artyści zaprezentują się w repertuarze lżejszym.

Powołany do życia w 1973 roku przez Davida Harringtona Kronos Quartet jest uznawany za najbardziej znany kwartet smyczkowy świata. Specjalizuje się w wykonywaniu muzyki współczesnej. Liczba utworów skomponowanych przez różnych artystów specjalnie dla grupy sięga już około 600, jednak sekret niezwykłej popularności zespołu tkwi w niemal niespotykanej otwartości stylistycznej. Zainteresowania muzyków obejmują niezwykle rozległe obszary muzycznego świata. Wykonywali i wykonują muzykę eksperymentalną, dawną i antyczną, jazz, tango, meksykański folk, muzykę filmową, wreszcie współpracują z licznymi wykonawcami szeroko rozumianej muzyki popularnej (Tom Waits, David Bowie, Björk, Dave Matthews, Nelly Furtado czy Amon Tobin to tylko niektórzy z nich). Szerokim echem odbiły się również smyczkowe aranżacje kompozycji Jimiego Hendrixa.

Szczecin Music Fest jest pierwszym szczecińskim festiwalem prezentującym najważniejsze zjawiska wspołczesnej world music (muzyki świata) i jazzu. Poza kwartetem Kronos w tegorocznej jego edycji wezmą udział takie gwiazdy, jak Jazz Bigband Graz (25 kwietnia), Nicola Conte (24 maja), Orchestra Baobab (4 czerwca), Chick Corea (24 czerwca) i Calexico (7 lipca).


Tytani Baroku - to tytuł pierwszego z czterech koncertów letniej edycji VIII Sądeckiego Festiwalu Muzyki Organowej "L'Arte Organica". Dnia 10 lipca 2009 roku o godz. 19.00 w nowosądeckiej Bazylice św. Małgorzaty wystąpi jeden z najbardziej utalentowanych organistów swojego pokolenia, laureat wielu międzynarodowych konkursów organowych - Gerhard Gnann z Niemiec. Kolejne koncerty będą miały miejsce 15 i 30 lipca, a letnią edycję festiwalu zakończy recital prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy, będącej jednocześnie kierownikiem artystycznym festiwalu, w dniu 5 sierpnia. Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

Read more


W dniach 11-19 lipca 2009 roku odbędzie się w Olsztynie VI Międzynarodowy Kurs i Konkurs Gitarowy. Odwiedzą go gwiazdy światowej gitarystyki, program wypełnią rewelacyjne koncerty, lekcje mistrzowskie i konkurs dla wszystkich. Wśród zaproszonych artystów znaleźli się: Zoran Dukic /Chorwacja/, Rolf Lislevand /Norwegia/, Maximo Diego Pujol /Argentyna/, Marcin Dylla /Polska/, DUO MELIS (Susana Prieto, Alexis Mozurakis) /Hiszpania, Grecja/, Łukasz Kuropaczewski /Polska/, Marek Pasieczny /Polska/, Gabriel Bianco /Francja/, Goran Krivokapic /Chorwacja/, Grzegorz Krawiec /Polska/, DUO JONCOL (Britta Smith, Carles Guisado) /Niemcy, Hiszpania/, Vladimir Dotsenko /Ukraina/, Tatiana Asmołkowa /Rosja/, Bogusław Teryks /Niemcy/ i Filharmonia Warmińsko-Mazurska.

Oprócz zmagań konkursowych i lekcji mistrzowskich organizatorzy zaplanowali liczne koncerty. Codziennie o godz. 19.00 odbywać się będą recitale gitarowe i występy zespołów:

• 11 lipca /sobota/ - Zamek olsztyński, Sala Kopernikowska - ROLF LISLEVAND /Norwegia/

• 12 lipca /niedziela/ - sala Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej - ŁUKASZ KUROPACZEWSKI /Polska/

• 13 lipca /poniedziałek/ - sala Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej - VLADIMIR DOTSENKO/Ukraina/, GORAN KRIVOKAPIC /Chorwacja/

• 14 lipca /wtorek/ - sala Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej - GABRIEL BIANCO /Francja/

• 15 lipca /środa/ - sala Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej - DUO JONCOL BRITTA SMITH/Niemcy/, CARLES GUISADO/Hiszpania/, MAXIMO DIEGO PUJOL /Argentyna/

• 16 lipca /czwartek/ - sala Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej - ZORAN DUKIC

• 17 lipca /piątek/ - sala Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej - Koncert symfoniczyny
Filharmonia Warmińsko-Mazurska, dyrygent - Janusz Przybylski, GRZEGORZ KRAWIEC /Polska/, DUO MELIS: Susana Prieto /Hiszpania/, Alexis Muzurakis /Grecja/
Prawykonanie kompozycji Marka Pasiecznego

• 18 lipca /sobota/ - sala Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej - MARCIN DYLLA

• 19 lipca /niedziela/ - sala Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej - KONCERT LAUREATÓW

Regulamin konkursu – w dziale „konkursy”, informacje o kursie gitarowym – w dziale „kursy/sesje


Kolejny koncert 10. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" odbędzie się w 11 lipca 2009 roku o godz. 21.00 w kościele pw. św. Idziego w Inowłodzi. Muzykę słowiańską, m.in. melodie góralskie, łemkowskie, huculskie, bałkańskie oraz tańce w rytmach oberka zaprezentują artyści „Kwartetu Jorgi” – zespołu-legendy polskiej sceny folkowej. Twórczość zespołu ma imponującą podbudowę teoretyczną. Maciej Rychły prowadził badania nad muzyką starożytnej Grecji, których podsumowaniem jest płyta Metamorfozy - Music of Ancient Greece. O otwartości muzyków najlepiej świadczy fakt, że do swoich płyt włączają utwory Chopina, Szymanowskiego czy Lutosławskiego. Płyta Jorgi – Chopin to pierwsza próba odczytania motywów ludowych w twórczości Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego przy użyciu polskiego ludowego instrumentarium. Na uwagę zasługuje też album Kwartet Jorgi, nagrany w Biskupinie. „Chodziło o przestrzeń i głębszy oddech – wyjaśniają muzycy. – Zachciało nam się patrzeć na drugi brzeg jeziora, przywoływać czas zaprzeszły nocą wiosenną.”

Dzień później, 12 lipca, Festiwal zawędruje do kościoła opactwa Cystersów w Sulejowie. O godz. 19.00 wystąpi tu dwoje wybitnych śpiewaków operowych - Eliza Kruszczyńska (sopran) i Daniel Borowski (bas). Artyści przedstawią program, w którym słynne arie sąsiadują z dziełami religijnymi. Wokalistom będzie towarzyszyć Michał Olszewski, koncertujący organista.

Organizatorzy zapraszają też na atrakcje turystyczne. Zachęcają do udziału w spływie kajakowym Nutka adrenaliny przed koncertem (w Sulejowie). Spływ na trasie Trzy Morgi – Sulejów będzie wiódł przez urokliwe tereny Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, wpisanego do unijnej sieci obszarów chronionych (program „Natura 2000”). Przebieg trasy należy do łatwych; dystans 19 km zajmie ok. 5 godz. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy drogą mailową: aleksandra.chciuk@filharmonia.lodz.pl


Już po raz osiemnasty w Rzeszowie będzie rozbrzmiewać latem muzyka organowa, w ramach cyklu koncertów "Wieczory muzyki organowej i kameralnej w katedrze i kościołach Rzeszowa". W siedem niedzielnych wieczorów czerwca, lipca i sierpnia – od 28 czerwca do 23 sierpnia 2009 roku - sztuka muzyczna wypełni przestrzenie pięciu świątyń: Katedry rzeszowskiej, kościoła Farnego, świątyni pod wezwanie Chrystusa Króla, kościoła Wniebowzięci Najświętszej Maryj Panny w Rzeszowie - Zalesiu oraz neogotyckiego kościoła św. Józefa na Staromieściu. Staromiejski kościół po raz pierwszy został w bieżącym roku włączony do kalendarza festiwalowych wydarzeń. Odbędzie się tu jeden z dwóch solowych recitali organowych tegorocznego cyklu koncertowego. W programach wszystkich wieczorów muzycznych będzie dominować muzyka organowa. Oprócz dzieł światowej literatury organowej, reprezentujących muzykę od wczesnego baroku po czasy współczesne, zabrzmią w rzeszowskich świątyniach utwory chóralne i kameralne.

Panoramę dwudziestowiecznej polskiej muzyki chóralnej przedstawi podczas czerwcowego koncertu inauguracyjnego jeden z najlepszych polskich zespołów chóralnych - Chór Mariański z Krakowa, pod dyrekcją swojego założyciela i dyrektora Jana Rybarskiego. Dziełami organowymi koncert dopełni krakowski artysta Marek Wolak. W lipcu zabrzmią duety gitarowe, zestawione ze sztuką improwizacji organowej, przedstawioną przez warszawskiego wirtuoza najmłodszego pokolenia polskiej organistyki, Michała Markuszewskiego. Podczas koncertów sierpniowych słuchacze będą mieli okazję uczestniczyć w recitalu, prezentującym włoską muzykę organową, w wykonaniu rzymskiego organisty Maurizio Corazza, a także poznać muzykę współczesną, wykonywaną przez polsko - rosyjski duet organowo - saksofonowy (Maria Blazewicz z Moskwy i Andrzej Rzymkowski z Krakowa). Dzieła wokalne natomiast będą rozbrzmiewać nie tylko tradycyjnie podczas koncertu w kościele w Rzeszowie - Zalesiu, gdzie w tym roku przedstawi je znakomity bas Marcin Wolak z akompaniamentem organowym tarnobrzeżanina Mariusza Rysia, lecz także podczas koncertu finałowego. Wykonawcami arii wokalnych, zarówno solowych oraz zespołowych, które złożą się na program wieczoru wieńczącego tegoroczny Festiwal, będą.... księża!, praktykujący koncertową muzykę sakralną w wokalnym kwintecie pod nazwą "Servi Domini Cantores". Reprezentują oni pięć polskich miast, gdzie prowadzą działalność duszpasterską w zgromadzeniach zakonnych i strukturach diecezjalnych. Duchownym - artystom na organach będzie towarzyszyła Agnieszka Radwan-Stefańska.

Read more


Fundacja Artystyczna Concentus Pro Arte i Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki zapraszają na Koncerty Promenadowe w Parku Morskie Oko, które odbywać się będą w każdą niedzielę o godz. 12.00 od 12 lipca do 30 sierpnia 2009 roku. Scenariusz, reżyseria i redakcja muzyczna - Wojciech Lewkowicz.

Read more


Koncert z cyklu IV Letniego Festiwalu "Wokół arcydzieł kameralistyki" odbędzie się w niedzielę, 12 lipca 2009 roku o godz.12.00 w sali koncertowej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu (ul. Korfantego 34). Wystąpi BMF Trio w składzie: Bartłomiej Wezner - fortepian, Michała Szałach- skrzypce i Filip Syska – wiolonczela. W programie: Johannes Brahms - II Trio fortepianowe C-dur op. 87 oraz Dymitr Szostakowicz - II Trio fortepianowe e-moll op. 67.

Bilety do nabycia w kasie muzeum przed koncertem, rezerwacja tel. (+48 32) 281 97 33.


Festiwal Polskie Camino de Santiago odbędzie się w dniach 17-26 lipca 2009 roku w kilkunastu miejscach na szlaku między Gnieznem a Jakubowem. Wykonawcami cyklu koncertów będą: Orkiestra Kameralna l`Autunno pod dyrekcją Adama F. Banaszaka, jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych młodego pokolenia Meccorre String Quartet oraz jazzowe Trio Contrapunctum. W programie znajdą się utwory m.in. Arvo Pärta, Henryka Mikołaja Góreckiego, Feliksa Mendelssohna oraz Stefana Bolesława Poradowskiego.

Ideą festiwalu jest stworzenie muzycznej podróży wzdłuż polskiego odcinka średniowiecznego traktu pielgrzymkowego wiodącego do grobu św. Jakuba w hiszpańskim Santiago de Compostela. Trakt – o czym mało kto pamięta – rozpoczynał się w Polsce. Dziś odtworzony (oznakowany, z miejscami noclegowymi) prowadzi, jak dawniej do hiszpańskiego Santiago de Compostela. Tej niezwykłej podróży do grobu Apostoła muzyka towarzyszyła od wieków. W samej Hiszpanii znaleźć można niezliczone muzyczne zabytki związane z Drogą. Trakt, jego idea, jest niezwykłą inspiracją aż do dziś. Renomowane zespoły takie, jak Gabrieli Consort pod kierownictwem Paula McCreesha czy English Baroque Soloists pod dyrekcją Sir Johna Eliota Gardinera wyruszały w muzyczną drogę po hiszpańskim odcinku trasy. Organizatorzy polskiego festiwalu stawiają sobie za cel stworzenie cyklu koncertów na trasie pielgrzymki w Polsce.

Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

Read more


Międzynarodowy Festiwal „Dni Muzyki Karola Szymanowskiego” odbędzie się w Zakopanem w dniach 18-26 lipca 2009 roku. Jego organizatorem jest Towarzystwo im. Karola Szymanowskiego.

W programie tegorocznego festiwalu znajdą się obok muzyki Patrona Towarzystwa utwory takich m.in. kompozytorów, jak: B. Pękiel, G.G. Gorczycki, F. Lessel, W.A. Mozart, L. van Beethoven, F. Chopin, J. Zarębski, G. Bacewicz. Szczególnie wyeksponowana zostanie twórczość Carla Nielsena (Dania) w związku z zawartym porozumieniem o współpracy między Towarzystwem im. Karola Szymanowskiego i Towarzystwem im. Carla Nielsena w Kopenhadze. W tym roku program Dni Muzyki Karola Szymanowskiego przewiduje udział Oktetu wokalnego „Octava” (18 lipca), Anny Kijanowskiej (USA, 19 lipca), Beaty Warykiewicz-Siwy i Joanny Domańskiej (20 lipca), Klaudii Kidoń (Dania, 22 lipca) i Anne Øland (Dania, 22 i 24 lipca), Ayaki Meiwa (Japonia, 25 lipca) i Kameralistów Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Joanny Domańskiej (26 lipca). Koncerty komentować będzie Karol Rafał Bula – prezes Towarzystwa. Szczególnie interesująco zapowiadają się posiady góralskie z gościem Andrzejem Kosowskim, redaktorem naczelnym Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Krakowie (21 lipca) oraz wykład Knuda Kettinga, prezesa Towarzystwa Muzycznego im. Carla Nielsena (Dania, 22 lipca) na temat twórczości wybitnego duńskiego twórcy.

Read more


Kolejne koncerty 10. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" odbędą się 18 i 19 lipca 2009 roku. Pierwszy z nich, o godz. 20.00 w klasztorze Księży Salezjanów w Lutomiersku wypełnią Frazy z Kresów w interpretacji Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. W programie lutomierskiego koncertu połączą muzykę barokową (H. Purcell, G. F. Haendel) z dziełami XX-wiecznymi. Usłyszymy m.in. prawykonanie utworu Kresy Mikołaja Hertla, znanego zarówno jako twórca muzyki elektronicznej, jak i kompozytor piosenek (m.in. dla Ireny Jarockiej, Anny Jantar, Alicja Majewskiej). Kresy to hołd złożony matce i innym znaczącym dla kompozytora osobom, pochodzącym z Kresów Wschodnich. Zawiera frazy o charakterze polskim, litewskim i białoruskim.

Z propozycji turystycznych na uwagę zasługuje przejażdżka zabytkowym tramwajem, który powiedzie melomanów z Łodzi do Lutomierska, na koncert „Kolorów Polski”.

W niedzielę, 19 lipca 2009 roku o godz. 17.00 organizatorzy zapraszają do arboretum w Rogowie. Tym razem będzie można nie tylko posłuchać muzyki, ale wystąpić razem z artystami. Co więcej – zagrać na własnoręcznie zbudowanych instrumentach. Koncert i warsztaty, skierowane nie tylko do dzieci, poprowadzi zespół Puch-Puch czyli Bogdan Kupisiewicz i Mariusz Puchłowski. Podczas warsztatów, które rozpoczną się trzy godziny przed koncertem, z materiałów przywiezionych przez artystów i pod ich okiem będzie można skonstruować trzy rodzaje fletów: poprzeczny, krawędziowy, tzw. kena (indiański), oraz nej – ustawiany do ust ukośnie. Uczestnicy warsztatów będą się uczyć gry na swoich fletach i wystąpią podczas koncertu wraz z artystami.

Tego samego dnia odbędzie się również rajd rowerowy „Na przełaj - piaskami” z Łagiewnik do Rogowa przez atrakcyjne tereny Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Z Parkiem związana jest postać poety i pisarza Jarosława Iwaszkiewicza, który w Podróżach do Polski pisał: „Dolina ciągnąca się od Byszew do Skoszew jest moim ulubionym zakątkiem, najmilszym mi bodaj obok Sandomierza na kuli ziemskiej.” Dystans ok. 50 km pokonany zostanie w ciągu 5-6 godz. Powrót po koncercie pociągiem osobowym z Rogowa do Łodzi Fabrycznej o godz. 21.37. Wielkość grupy ograniczona. Zapisy: aleksandra.chciuk@filharmonia.lodz.pl

Zamiast rajdu rowerowego można wybrać przejażdżkę rogowską kolejką wąskotorową. Pociąg z Rogowa odjeżdża do Jeżowa o godz. 11.15, powrót o 12.45, w tym czasie przystanek na ognisko na stacji w Jeżowie (z własnym prowiantem). Pociąg do Głuchowa odjeżdża o 13.15, powrót o 16.20, w tym czasie zwiedzanie z przewodnikiem późnobarokowego kościoła św. Wacława w Głuchowie i ognisko w Jeżowie.


Już po raz trzeci laureaci prestiżowego programu stypendialnego dla młodych muzyków ruszają w trasę koncertową. Jej organizatorem jest Fundacja J&S Pro Bono Poloniae. Pierwszym miastem, w którym wystąpi orkiestra Agrafki Muzycznej będzie tradycyjnie Warszawa. Koncert odbędzie się 18 lipca 2009 roku na najwyższym tarasie widokowym stolicy – 30. piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Później orkiestra odwiedzi Kazimierz Dolny, Baranów Sandomierski, Szczawnicę, Krynicę Zdrój, Zakopane i Kraków, gdzie 25 lipca zakończy trasę koncertową.

Orkiestrę Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej tworzy 26 młodych muzyków, laureatów programu stypendialnego o tej samej nazwie. Zostali wybrani spośród setek uczniów szkół muzycznych z całej Polski. Poza niewątpliwym talentem odznaczają się nieprzeciętną osobowością oraz kreatywnością. Mimo młodego wieku, mogą śmiało konkurować ze swoimi starszymi kolegami – profesjonalnymi muzykami.

W tegorocznym repertuarze znajdą się utwory pochodzące z różnych epok i stylów muzycznych. Będzie można usłyszeć zarówno znajome utwory klasyczne i tematy filmowe, jak i nowe zaskakujące aranżacje standardów jazzowych, melodii polskiej muzyki dawnej w towarzystwie rytmów bałkańskich czy dalekowschodniej egzotyki. Utwory od klasycznych po współczesne będą wykonywane zarówno przez całą orkiestrę Agrafki Muzycznej, jak i jej składy kameralne. Wspaniała muzyka w niekonwencjonalnej oprawie zabrzmi w miejscach niezwykłych. W Warszawie słuchając utworów Beethovena czy Piazzolli będzie można jednocześnie podziwiać panoramę miasta z XXX piętra Pałacu Kultury i Nauki, w Zakopanem kolekcję miejskiej galerii sztuki, zaś w Baranowie Sandomierskim tzw. „Mały Wawel” – renesansowy zamek, który będzie gościł orkiestrę na swoim dziedzińcu.

Na wszystkie koncerty wstęp jest bezpłatny.

Read more


Bogusław SchaefferŚwiatowe prawykonanie Kwartetu smyczkowego nr 17 Bogusława Schaeffera odbędzie się w niedzielę, 19 lipca 2009 roku o godz. 20.00 w The Abby Aldrich Rockefeller Sculpture Garden w The Museum of Modern Art w Nowym Jorku, w ramach cyklu koncertów Summergarden 2009.

The Museum of Modern Art we współpracy z The Juilliard School i Jazz at Lincoln Center od wielu lat prezentuje podczas Summergarden koncerty jazzowe i nowej muzyki. Młodzi wirtuozi z New Juilliard Ensemble pod kierownictwem Joela Sachsa będą wykonywać nowe kompozycje kameralne, autorstwa kompozytorów z całego świata, które nigdy jeszcze nie były prezentowane w Nowym Jorku. W lipcową niedzielę odbędzie się światowa premiera nowego, napisanego w 2006 roku Kwartetu smyczkowego nr 17 Bogusława Schaeffera, wpisująca się w obchody 80. urodzin polskiego Artysty. Program koncertu dopełnią dzieła Jorga Widmanna, Davida Flynna i Daniela Bernarda Roumain.


Śląskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza na kolejne koncerty w ramach IV Letniego Festiwalu "Wokół Arcydzieł Kameralistyki", które odbędą się w dwie niedziele – 19 i 26 lipca 2009 roku o godz. 12.00 w Muzeum Gornośląskim w Bytomiu (przy ulicy Korfantego 34). Podczas pierwszego z nich usłyszymy dwa kwartetowe arcydzieła: Kwartet smyczkowy B-dur op. 12 Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego i Kwartet smyczkowy d-moll "Śmierć i dziewczyna" Franciszka Schuberta. Wykonawcą utworów będzie Kwartet Akademos, którego styl gry łączący "męską siłę z kobiecą wrażliwością" - wydaje się być najbliższym estetyce zawartej w obydwu utworach. Koncert w następną niedzielę zakończy tegoroczny festiwal. W wykonaniu Lorien Trio w składzie: Agnieszka Kaczmarek-Bialic - harfa, Alicja Molitorys - flet i Aleksandra Batog – altówka usłyszymy nastrojowy, pełen poezji program, na który złożą się: Sonata na harfę, flet i altówkę Claude'a Debussy'ego, Ogród radości i smutku Sofii Gubajduliny, Księga tajemnic nocy Alexandra Shymko i Trio elegijne Arnolda Baxa.


ERA NOWE HORYZONTY 2009 odbędzie się w dniach 23 lipca – 2 sierpnia 2009 roku. Jak co roku wydarzenia muzyczne stanowią bardzo ważną część festiwalu. Muzyka obecna będzie nie tylko w Klubie Festiwalowym, ale również w Operze Wrocławskiej, gdzie prezentowane będą filmy z muzyką na żywo. Film Guya Maddina Piętno na umyśle zostanie pokazany z muzyką konstruowaną na żywo przez foley artists, narratorką i orkiestrą (24 lipca 2009). Geoff Smith zagra podczas projekcji najstarszej w historii kina pełnometrażowej zachowanej animacji Przygody księcia Achmeda w reżyserii Lotte Reiniger z 1926 roku (30 lipca 2009), a projekcji filmu Skarb rodu Arne Mauritza Stillera będzie towarzyszyć występ Trio Leszka Możdżera (1 sierpnia 2009).

W ciągu 11 dni wystąpi aż 25 wyjątkowych zespołów i projektów. W tym roku scena muzyczna festiwalu zmienia nieco swoje oblicze. Klub festiwalowy we wrocławskim Arsenale opanują artyści z krajów, będących bohaterami filmowych retrospektyw ENH 2009 - Kanady, Szwecji i Węgier. Będzie to niepowtarzalna okazja usłyszeć (w wielu przypadkach po raz pierwszy w Polsce) czołowych kanadyjskich Djów, liderów szwedzkiej muzyki eksperymentalnej, czy zaskakujących w swej oryginalności Węgrów! Artyści zaproponują bardzo różne brzmienia: od tanecznych, elektronicznych, do rockowych i akustycznych. Wystąpią również legendy muzyki alternatywnej - Lydia Lunch i Mark Stewart, których artystyczne życie zainspirowało wielu współczesnych artystów.


Ostatnie dwa lipcowe koncerty 10. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" odbędą się w Inowłodzi i Wielgomłynach. Dnia 25 lipca 2009 roku o godz. 21.00 w kościele pw. Św. Idziego w Inowłodzi wystąpi „Gadająca Tykwa” czyli zespół, który inspiruje się muzyką etnicznych plemion afrykańskich, żyjących w bezpośrednim kontakcie z naturą. Muzycy nie poprzestają jednak na inspiracjach etnicznych. Dźwięk balafonów, ngoni i didgeridoo łączą z brzmieniem dawnych instrumentów europejskich, sięgają też do folkloru wiejskiego i miejskiego różnych krajów Europy, także Polski (m.in. miejski folklor Warszawy). Na koncertach korzystają więc także z takich instrumentów, jak gitara, kontrabas i waltornia. Wplatają elementy improwizacji jazzowych i melodii reggae. „Muzyka „Gadającej tykwy” to muzyka ludyczna – wyjaśniają artyści. – Służy okazaniu radości, uciesze, zabawie. Jest współczesnym folkowym głosem dużego miasta Europy. Żyjąc w mieście XXI wieku otaczamy się muzyką wszystkich zakątków świata.

W sobotę odbędzie się również spływ kajakowy Nutka adrenaliny przed koncertem (w Inowłodzu) z Tomaszowa Mazowieckiego do Inowłodza, na obszarze Spalskiego Parku Krajobrazowego w dolinie Pilicy. Po drodze będzie można podziwiać m.in. bujną roślinność dawnej Puszczy Pilickiej z dwusetletnim drzewostanem. Trasa ma łagodny przebieg. Spływ będzie trwać ok. 5 godzin. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: aleksandra.chciuk@filharmonia.lodz.pl

Dzień później, 26 lipca 2009 roku o godz. 19.00 w klasztorze Ojców Paulinów w Wielgomłynach odbędzie się kolejny koncert folkowy, tym razem jednak z regionów Hiszpanii i … Indii. Wystąpi zespół „Indialucia” pod kierunkiem Michała Czachowskiego. Artyści nagrali w 2005 roku album Indialucia, łączący dwa style muzyczne. Nagrania powstawały przez pięć lat, głównie w Indiach i w Hiszpanii. Album otrzymał nagrody za najlepszą płytę 2005 roku: Wirtualne Gęśle i Folkowy Fonogram Roku oraz nominację do Fryderyka 2006. Wiosną tego roku zespół wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Kultur „Ollin Kan” 2009 w Meksyku.

Jeśli pogoda okaże się łaskawa, Wielgomłyny będzie można też obejrzeć z lotu ptaka – a raczej, balonu. Jeden lot balonu na uwięzi trwa ok. 5 min. Do balonu mieszczą się trzy osoby oraz pilot. Koszt: 20 zł od osoby. Balon będzie do naszej dyspozycji przez jedną godzinę przed koncertem od godziny 18.


Festiwal Chopiniana - VII Dni Fryderyka Chopina w Warszawie odbędą się w dniach 25-30 lipca 2009 roku. W tym roku Chopin ukazany zostanie nie tylko w odsłonie klasycznej, ale także teatralnie, tanecznie i na jazzowo. Wśród nowych inspirujących propozycji festiwalowych są koncerty: Chopin Warsaw/Paris, Czekamy na Chopina, Chopin Ambiente, Julian Fontana – w cieniu Chopina, Nokturn oraz oczywiście stały punkt: Maraton pianistyczny pod Pomnikiem Chopina w Łazienkach Królewskich.

Festiwal jest realizowany już od 2002 roku i jest pierwszym letnim festiwalem chopinowskim, związanym z Warszawą. Od innych festiwali, których patronem jest Fryderyk Chopin, różni się tym, że inspirując się życiem i twórczością najwybitniejszego polskiego kompozytora, czyni to w nowatorski sposób. Pomija formę tradycyjnego recitalu fortepianowego. Organizowany zazwyczaj w ostatni tydzień lipca, na stałe wpisał się już do kalendarza najbardziej znanych letnich imprez w Polsce. Tradycją Chopinianów są koncerty w miejscach, związanych w różny sposób z życiem i twórczością kompozytora: w Bazylice św. Krzyża, gdzie spoczywa Serce Chopina i w Belwederze, gdzie młody kompozytor grywał Wielkiemu Księciu Konstantemu podczas prywatnych audiencji, w Kościele ss. Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie Chopin grywał na organach podczas specjalnych mszy przedpołudniowych dla uczniów i studentów. W tym roku, jak zwykle, Chopiniana zagoszczą w Łazienkach, między innymi pod Pomnikiem Chopina – w najbardziej chyba znanym polskich miejscu chopinowskich koncertów.

Fryderyk Chopin był nie tylko wybitnym pianistą i kompozytorem, miał również zainteresowania literackie, ogromne poczucie humoru i talent komiczny a jego życie i pełne emocji dzieła nieustannie inspirują artystów różnych dziedzin sztuki do tworzenia nowych. Dlatego Chopiniana to festiwal wielu sztuk, gdzie obok koncertów kameralnych i symfonicznych znalazły się takie wydarzenia, jak wieczór filmowy, spektakle teatralne, wieczór baletowy, pokaz mody, inspirowanej muzyką Chopina, Chopin na jazzowo.

Read more


Festiwal LETNIA FILHARMONIA aukso – Wigry 2009 odbędzie się już po raz dziesiąty na Suwalszczyźnie w dniach 26 lipca – 9 sierpnia 2009 roku. Ze względu na jubileuszowy charakter tegoroczna edycja zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie.

Program koncertów wypełnią dzieła stanowiące kanon światowej literatury muzycznej, obok których zabrzmi również polska muzyka. W związku z przypadającą w roku 2009 dwusetną rocznicę śmierci Józefa Haydna w programie znajdą się jego symfonie i koncerty instrumentalne. Solistami tegorocznej edycji będą wybitni artyści związani z dwoma najważniejszymi konkursami polskimi: pianistka Ewa Pobłocka, laureatka Konkursu im. F. Chopina w Warszawie, dwoje skrzypków – zdobywców nagród Konkursu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu: Agata Szymczewska i Piotr Pławner oraz śpiewaczka Urszula Kryger. Podczas szczególnego koncertu w Suwałkach wystąpi też artysta jazzowy Jarosław Śmietana, który wraz ze swoim zespołem i orkiestrą AUKSO przedstawi autorski program pt. Suita jesienna. Gościem Festiwalu będzie tym razem jeden z najsłynniejszych dyrygentów polskich – Jacek Kaspszyk, związany regularnymi występami z czołowymi ośrodkami muzycznymi i zespołami w Polsce (m.in. Filharmonia Narodowa oraz Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Filharmonia im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu, Sinfonia Varsovia) i na świecie (m.in. Opera w Wilnie, London Symphony, Royal Philharmonic, Yomiuri Nippon Symphony Orchestra oraz Filharmonia w Tokio). Po raz pierwszy zatem podczas Festiwalu dyrygencka batuta powędruje w ręce Gościa, bowiem ów światowej sławy artysta zaszczyci FILHARMONIĘ także swym czynnym udziałem i poprowadzi jeden z koncertów orkiestrowych. Odbędzie się także spotkanie z Jackiem Kaspszykiem, które poprowadzi Rafał Augustyn. Drugim festiwalowym Gościem będzie wybitny kompozytor Eugeniusz Knapik, którego utwory znajdą się w programach koncertów FILHARMONII.

Dla miejscowej publiczności, a zwłaszcza dla uczniów szkół muzycznych, Festiwal daje także okazję uczetniczenia w wydarzeniach towarzyszących: warsztatach mistrzowskich (Ewa Pobłocka) i spotkaniach z wykonawcami oraz corocznymi Gośćmi FILHARMONII. Wyłonieni w wyniku współpracy Fundacji ze szkołami muzycznymi i twórczym środowiskiem lokalnym młodzi adepci sztuki oraz ich pedagodzy po raz kolejny będą mieli okazję spotykać się z zaproszonymi artystami w Domu Pracy Twórczej nad Wigrami oraz w salach Szkoły Muzycznej I i II st. w Suwałkach. Wspólną pracę podczas mistrzowskich zajęć podsumuje koncert o charakterze promocyjnym, włączony jak zwykle w kalendarz wydarzeń festiwalowych.

Read more