Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2007 2008 2009 2010 2011
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Codziennie od 1 maja do 26 września 2009 roku (oprócz niedziel i świąt), o godzinie 12.00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie (Stare Miasto, ul. Świętojańska 8) odbywać się będzie szósta edycja cyklu pt. „Wielkie Organy w Archikatedrze”. Cykl „Wielkie Organy w Archikatedrze” to koncerty na żywo na Wielkich Organach Archikatedry Warszawskiej w wykonaniu najlepszych polskich organistów (podczas każdego koncertu - ok. 25 minut - wykonywany jest m.in. utwór legendarnego organisty katedry warszawskiej Mieczysława Surzyńskiego, za życia zwanego polskim Bachem) oraz zwiedzanie podziemi i grobowców Archikatedry Warszawskiej – miejsce spoczynku m.in: arcybiskupów warszawskich, Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, książąt mazowieckich, Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej – Gabriela Narutowicza, Ignacego Mościckiego, Stanisława Wojciechowskiego, Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Jana Paderewskiego, oraz laureata nagrody Nobla - Henryka Sienkiewicza.

Archikatedra Św. Jana Chrzciciela stanowi jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. W jej murach wygłaszał kazania ksiądz Piotr Skarga, Władysław IV Waza zaprzysiągł swoje pacta conventa, tu miały miejsce śluby, koronacje 2 władców Polski, pogrzeby wielu osobistości oraz została zaprzysiężona Konstytucja 3 maja. Do dziś odbywają się w niej ważne uroczystości narodowe. Tu na początku XXw. pracował i tworzył wybitny kompozytor, improwizator i organista Mieczysław Surzyński. Bazylika została wyposażona w 1987r. we wspaniałe, najwyższej klasy Wielkie Koncertowe Organy. 60 głosowy instrument zbudowała niemiecka firma Eule.


Od 1 do 31 sierpnia 2009 roku trwać będzie we Wrocławiu kolejna edycja Forum Musicum. W repertuarze planowanych wydarzeń koncertowych pojawią się pewne nowości. Na gruncie koncertów kameralnych przez cały czas trwania festiwalu przeplatać się będą trzy kręgi repertuarowe. Pierwszy z nich obejmie serię recitali na barokowych instrumentach dętych, kolejny krąg to muzyka epok wcześniejszych: repertuar średniowieczny i renesansowy, i wreszcie krąg trzeci: muzyka współczesna wykonywana na dawnych instrumentach, zjawisko nie tak nowe jak można by pomyśleć, jednak w Polsce bardzo mało znane. W programie festiwalu znajdą się także trzy wydarzenia koncertowe większego formatu. Punktem kulminacyjnym będzie efektowny spektakl taneczny Ballet de nations w wykonaniu baletu dworskiego Cracovia Danza. Ponadto planowany jest występ grupy młodzieżowej – najlepszego zespołu wyłonionego podczas kaliskiego przeglądu młodzieżowych zespołów muzyki dawnej Schola Cantorum. Kilkakrotnie w czasie trwania festiwalu zagra też głośna muzyka w plenerze. Będą to specjalnie przeznaczone do grania na wolnym powietrzu renesansowe i średniowieczne instrumenty dęte. Pojawią się w miejscach historycznych, przed koncertami, a także w mniej reprezentacyjnych, ważnych częściach miasta.


ERA NOWE HORYZONTY 2009 odbędzie się w dniach 23 lipca – 2 sierpnia 2009 roku. Jak co roku wydarzenia muzyczne stanowią bardzo ważną część festiwalu. Muzyka obecna będzie nie tylko w Klubie Festiwalowym, ale również w Operze Wrocławskiej, gdzie prezentowane będą filmy z muzyką na żywo. Film Guya Maddina Piętno na umyśle zostanie pokazany z muzyką konstruowaną na żywo przez foley artists, narratorką i orkiestrą (24 lipca 2009). Geoff Smith zagra podczas projekcji najstarszej w historii kina pełnometrażowej zachowanej animacji Przygody księcia Achmeda w reżyserii Lotte Reiniger z 1926 roku (30 lipca 2009), a projekcji filmu Skarb rodu Arne Mauritza Stillera będzie towarzyszyć występ Trio Leszka Możdżera (1 sierpnia 2009).

W ciągu 11 dni wystąpi aż 25 wyjątkowych zespołów i projektów. W tym roku scena muzyczna festiwalu zmienia nieco swoje oblicze. Klub festiwalowy we wrocławskim Arsenale opanują artyści z krajów, będących bohaterami filmowych retrospektyw ENH 2009 - Kanady, Szwecji i Węgier. Będzie to niepowtarzalna okazja usłyszeć (w wielu przypadkach po raz pierwszy w Polsce) czołowych kanadyjskich Djów, liderów szwedzkiej muzyki eksperymentalnej, czy zaskakujących w swej oryginalności Węgrów! Artyści zaproponują bardzo różne brzmienia: od tanecznych, elektronicznych, do rockowych i akustycznych. Wystąpią również legendy muzyki alternatywnej - Lydia Lunch i Mark Stewart, których artystyczne życie zainspirowało wielu współczesnych artystów.


W dniach 1-5 sierpnia 2009 roku odbędzie się Warszawski Festiwal Chóralny "Na Królewskim Trakcie". Miejscami koncertów w wykonaniu chórów i zespołów wokalnych będą piękne kościoły Starego Miasta i Krakowskiego Przedmieścia. Wystąpią artyści z różnych krajów i różnych kulturowych kręgów: słynne Ensemble Organum Marcela Pérèsa z Francji, Tercet Wokalny z Salento we Włoszech, ukraiński Chór Credo z Kijowa pod batutą Bohdana Plisza oraz Cappella Corale Varsaviana pod dyrekcją Romana Rewakowicza. Wstęp wolny.

Więcej


Festiwal LETNIA FILHARMONIA aukso – Wigry 2009 odbędzie się już po raz dziesiąty na Suwalszczyźnie w dniach 26 lipca – 9 sierpnia 2009 roku. Ze względu na jubileuszowy charakter tegoroczna edycja zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie.

Program koncertów wypełnią dzieła stanowiące kanon światowej literatury muzycznej, obok których zabrzmi również polska muzyka. W związku z przypadającą w roku 2009 dwusetną rocznicę śmierci Józefa Haydna w programie znajdą się jego symfonie i koncerty instrumentalne. Solistami tegorocznej edycji będą wybitni artyści związani z dwoma najważniejszymi konkursami polskimi: pianistka Ewa Pobłocka, laureatka Konkursu im. F. Chopina w Warszawie, dwoje skrzypków – zdobywców nagród Konkursu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu: Agata Szymczewska i Piotr Pławner oraz śpiewaczka Urszula Kryger. Podczas szczególnego koncertu w Suwałkach wystąpi też artysta jazzowy Jarosław Śmietana, który wraz ze swoim zespołem i orkiestrą AUKSO przedstawi autorski program pt. Suita jesienna. Gościem Festiwalu będzie tym razem jeden z najsłynniejszych dyrygentów polskich – Jacek Kaspszyk, związany regularnymi występami z czołowymi ośrodkami muzycznymi i zespołami w Polsce (m.in. Filharmonia Narodowa oraz Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Filharmonia im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu, Sinfonia Varsovia) i na świecie (m.in. Opera w Wilnie, London Symphony, Royal Philharmonic, Yomiuri Nippon Symphony Orchestra oraz Filharmonia w Tokio). Po raz pierwszy zatem podczas Festiwalu dyrygencka batuta powędruje w ręce Gościa, bowiem ów światowej sławy artysta zaszczyci FILHARMONIĘ także swym czynnym udziałem i poprowadzi jeden z koncertów orkiestrowych. Odbędzie się także spotkanie z Jackiem Kaspszykiem, które poprowadzi Rafał Augustyn. Drugim festiwalowym Gościem będzie wybitny kompozytor Eugeniusz Knapik, którego utwory znajdą się w programach koncertów FILHARMONII.

Dla miejscowej publiczności, a zwłaszcza dla uczniów szkół muzycznych, Festiwal daje także okazję uczetniczenia w wydarzeniach towarzyszących: warsztatach mistrzowskich (Ewa Pobłocka) i spotkaniach z wykonawcami oraz corocznymi Gośćmi FILHARMONII. Wyłonieni w wyniku współpracy Fundacji ze szkołami muzycznymi i twórczym środowiskiem lokalnym młodzi adepci sztuki oraz ich pedagodzy po raz kolejny będą mieli okazję spotykać się z zaproszonymi artystami w Domu Pracy Twórczej nad Wigrami oraz w salach Szkoły Muzycznej I i II st. w Suwałkach. Wspólną pracę podczas mistrzowskich zajęć podsumuje koncert o charakterze promocyjnym, włączony jak zwykle w kalendarz wydarzeń festiwalowych.

Więcej


Sierpniową odsłonę 10. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" zainaugurują dwa koncerty w dniach 1 i 2 sierpnia 2009 roku. Pierwszy z nich odbędzie się o godz. 18.00 w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Lipcach Reymontowskich. Projekt „Ludowe Figle” łączy elementy polskiego folkloru, muzyki etnicznej z różnych zakątków świata oraz jazzu, neo soulu, r&b i muzyki klubowej. W wykonaniu tak charyzmatycznych wokalistek, jak Anna Serafińska, Patrycja Gola, Irena Kijewska, Anna Karamon, Katarzyna Dereń i Aleksandra Nowak połączenie tych elementów daje nowe, zaskakujące brzmienie, będące czymś więcej niż sumą cech poszczególnych muzycznych stylów. Artystki wykorzystują m.in. takie melodie ludowe, jak: Dziura w desce, Kukułeczka, Stworzona je koza czy Czerwone jagody. Tego dnia oprócz koncertów zespołów ludowych odbędzie się również kiermasz, wystawy i wiele innych atrakcji, które przygotował dla melomanów Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Lipcach Reymontowskich. Wystąpią: Amatorski Zespół Regionalny im. Władysława Stanisława Reymonta, Kapela Ludowa „Borynioki” i Zespół Śpiewaczy „Lipconki”. Na kiermaszu sztuki ludowej będzie można obejrzeć i kupić wyroby garncarskie, wycinanki, artykuły zdobnictwa papierowego, hafty i rzeźby. Warto spróbować potraw kuchni regionalnej: pierogów, chleba ze smalcem i ogórkiem kwaszonym, lipieckiego ciasta drożdżowego i innych.

Dzień później, w niedzielę 2 sierpnia 2009 roku o godz. 19.00 w bazylice w Łowiczu odbędzie się koncert muzyki dawnej zatytułowany Requiem sarmackie. Kompozycje z XVI-XVIII wieku - Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i Damiana Stachowicza – wykonają soliści: Katarzyna Wiwer-Monita – sopran, Paul Esswood – kontratenor, Zygmunt Magiera – tenor i Marcin Wolak – bas oraz Polska Orkiestra XVIII wieku pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego, rektora Akademii Muzycznej w Krakowie.


Już po raz osiemnasty w Rzeszowie będzie rozbrzmiewać latem muzyka organowa, w ramach cyklu koncertów "Wieczory muzyki organowej i kameralnej w katedrze i kościołach Rzeszowa". W siedem niedzielnych wieczorów czerwca, lipca i sierpnia – od 28 czerwca do 23 sierpnia 2009 roku - sztuka muzyczna wypełni przestrzenie pięciu świątyń: Katedry rzeszowskiej, kościoła Farnego, świątyni pod wezwanie Chrystusa Króla, kościoła Wniebowzięci Najświętszej Maryj Panny w Rzeszowie - Zalesiu oraz neogotyckiego kościoła św. Józefa na Staromieściu. Staromiejski kościół po raz pierwszy został w bieżącym roku włączony do kalendarza festiwalowych wydarzeń. Odbędzie się tu jeden z dwóch solowych recitali organowych tegorocznego cyklu koncertowego. W programach wszystkich wieczorów muzycznych będzie dominować muzyka organowa. Oprócz dzieł światowej literatury organowej, reprezentujących muzykę od wczesnego baroku po czasy współczesne, zabrzmią w rzeszowskich świątyniach utwory chóralne i kameralne.

Panoramę dwudziestowiecznej polskiej muzyki chóralnej przedstawi podczas czerwcowego koncertu inauguracyjnego jeden z najlepszych polskich zespołów chóralnych - Chór Mariański z Krakowa, pod dyrekcją swojego założyciela i dyrektora Jana Rybarskiego. Dziełami organowymi koncert dopełni krakowski artysta Marek Wolak. W lipcu zabrzmią duety gitarowe, zestawione ze sztuką improwizacji organowej, przedstawioną przez warszawskiego wirtuoza najmłodszego pokolenia polskiej organistyki, Michała Markuszewskiego. Podczas koncertów sierpniowych słuchacze będą mieli okazję uczestniczyć w recitalu, prezentującym włoską muzykę organową, w wykonaniu rzymskiego organisty Maurizio Corazza, a także poznać muzykę współczesną, wykonywaną przez polsko - rosyjski duet organowo - saksofonowy (Maria Blazewicz z Moskwy i Andrzej Rzymkowski z Krakowa). Dzieła wokalne natomiast będą rozbrzmiewać nie tylko tradycyjnie podczas koncertu w kościele w Rzeszowie - Zalesiu, gdzie w tym roku przedstawi je znakomity bas Marcin Wolak z akompaniamentem organowym tarnobrzeżanina Mariusza Rysia, lecz także podczas koncertu finałowego. Wykonawcami arii wokalnych, zarówno solowych oraz zespołowych, które złożą się na program wieczoru wieńczącego tegoroczny Festiwal, będą.... księża!, praktykujący koncertową muzykę sakralną w wokalnym kwintecie pod nazwą "Servi Domini Cantores". Reprezentują oni pięć polskich miast, gdzie prowadzą działalność duszpasterską w zgromadzeniach zakonnych i strukturach diecezjalnych. Duchownym - artystom na organach będzie towarzyszyła Agnieszka Radwan-Stefańska.

Więcej


Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki po raz kolejny zaprasza melomanów, turystów i amatorów niedzielnych spacerów w Łazienkach Królewskich i Wilanowie na plenerowe koncerty muzyki klasycznej z cyklu Koncerty pod Lipą i Koncerty Królewskie. W każdą niedzielę wakacji, od 28 czerwca do 30 sierpnia 2009 roku włącznie, odbywać się będą jak co roku: najpierw o godzinie 13.30, na Letniej Estradzie za Starą Pomarańczarnią (pod ogromnym lipowym drzewem) w Łazienkach Królewskich - Koncerty pod Lipą, a trzy godziny później, o godzinie 16.30, w Muzeum Pałacu w Wilanowie, z tym samym składem wykonawców i programem – Koncerty Królewskie. Wśród wykonawców tegorocznej edycji pojawią się znane polskie i zagraniczne orkiestry kameralne, stali wykonawcy festiwalu: Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej oraz Warszawscy Soliści Concerto Avenna. W festiwalu wezmą też udział: zespół kameralistów Filharmonii Ostravskiej Camerata Janáček (Czechy), European Saxophone Ensemble (Anglia, Austria, Belgia, Francja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Niemcy, Polska, Portugalia, Węgry, Włochy), Przemyska Orkiestra Kameralna, Nowa Orkiestra Kameralna, Orkiestra Kameralna Polish Camerata, Tarnowska Orkiestra Kameralna. Wstęp wolny.

Więcej


Fundacja Artystyczna Concentus Pro Arte i Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki zapraszają na Koncerty Promenadowe w Parku Morskie Oko, które odbywać się będą w każdą niedzielę o godz. 12.00 od 12 lipca do 30 sierpnia 2009 roku. Scenariusz, reżyseria i redakcja muzyczna - Wojciech Lewkowicz.

Więcej


W kolejne niedziele od 5 lipca do 20 września 2009 roku odbędzie się w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie (ul. Świętojańska 8) XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „ORGANY ARCHIKATEDRY”. Początek recitali organowych o godzinie 16.00.

Więcej


Tylko do 2 sierpnia 2009 roku będzie można oglądać w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie wystawę Inwazja dźwięku. Muzyka i sztuki wizualne.

Wystawa Inwazja dźwięku. Muzyka i sztuki wizualne proponuje odczytanie estetycznych relacji pomiędzy sztukami wizualnymi i muzyką w kontekście współczesnej kultury. Zamiast śledzić historię tych związków twórcy wystawy proponują przyjrzeć się rozmaitym sposobom, w jakie artyści posługują się obrazem i dźwiękiem, rozszerzając znaczenia, sugerując skojarzenia, podpowiadając nastroje, czy wręcz przeciwnie, podkreślając przesłanie poprzez kontrast charakteru muzyki i obrazu. Podejście takie może obejmować całość muzyki, a zarazem całość sztuki. Wystawa zwraca szczególną uwagę na punkty styku pomiędzy różnymi gatunkami muzycznymi, różnymi estetykami, różnymi kulturami. Próbuje pokazać, w jaki sposób pewne muzyczne konteksty określonych dzieł ujawniają krytyczny dystans wobec kulturowych, społecznych, historycznych czy politycznych norm, do których owe dzieła się odnoszą. Na wystawie znajdą się prace blisko 40 polskich i zagranicznych artystów tworzących sekwencje tematyczne: Nowa Opera, Droga, Natura, Techno, Pop, Cisza, Performance Muzyczny, Jazz, Muzyka Tradycyjna.

Artyści biorący udział w wystawie: Marina Abramovic, Francis Alÿs, Miroslaw Bałka, Dominique Blais, Céleste Boursier-Mougenot, Andrzej Bieńkowski, Libia Castro & Ólafur Ólafsson, Jeremy Deller, Latifa Echakhch, Rodney Graham, Amy Granat & Drew Heitzler, Graham Gussin, Matthew Day Jackson, Krzysztof Knittel, Peter Kogler, Katarzyna Kozyra, Robert Kuśmirowski, Piotr Lutyński, Tadeusz Makowski, Jacek Malczewski, Christian Marclay, Paweł Mykietyn, Ana Prvacki, Mark Raidpere, Anri Sala, Wilhelm Sasnal, Denis Savary, Jacek Sempoliński, Tomasz Tatarczyk, Caecilia Tripp, Su-Mei Tse, Artur Żmijewski.

Kuratorzy: Agnieszka Morawińska, Fracois Quintin, współpraca: Anna Tomczak


W poniedziałek, 3 sierpnia 2009 roku o godz. 19.00 przy pomniku Bacha (Thomaskirchhof) w Lipsku z koncertem kameralnym wystąpi polski zespół Xerxes String Quartett w składzie: Grzegorz Lalek - skrzypce, Anna Wandtke - skrzypce, Igor Kabalewski - altówka, Tomasz Baszczak - wiolonczela. Usłyszymy utwory Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego i Marcina Zielińskiego. Program dopełnią standardy jazzowe. Wstęp wolny.

Kwartet Smyczkowy Xerxes powstał w 2000 roku z inicjatywy skrzypka, Grzegorza Lelka. Jego członkowie są absolwentami warszawskiej Akademii Muzycznej oraz laureatami szeregu międzynarodowych konkursów. Oprócz muzyki klasycznej zespół ma w swoim repertuarze jazz i piosenki. Chansons. Brał udział w nagraniu wielu płyt polskich artystek muzyki rozrywkowej m.in. Katarzyny Groniec, Edyty Geppert i Anny Serafińskiej.


Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Organowy Johann Sebastian Bach 2009. Koncerty festiwalowe odbywać się będą w każdy wtorek lipca i sierpnia o godz. 20.00 w Prokatedrze Warszawskiej (Kościół Seminaryjny, ul. Krakowskie Przedmieście 52/54). Kierownictwo artystyczne - prof. dr hab. Wiktor Łyjak.

Koncerty zorganizowano we współpracy z Centrum Muzyki Religijnej w Wilnie i Associazione Organistica del Lazio w Rzymie.

Więcej


Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina zaprasza na koncerty IX Festiwalu „Letnie Wieczory Muzyczne” DZIEKANKA 2009, które odbywać się będą w każdą środę i czwartek lipca oraz sierpnia o godz. 18.00 na dziedzińcu lub w sali koncertowej Domu Studenckiego "Dziekanka" w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 56/60). W programie m.in. utwory na kwintet dęty w wykonaniu Illinois Brass Quintet, duety na akordeon i gitarę, duo fortepianowe oraz na wiolonczelę i fortepian w interpretacji Romana jabłońskiego i Krystyny Borucińskiej, a także muzyka Beskidów, tanga argentyńskie, jazz i paryskie przeboje. Kierownictwo artystyczne – Ryszard Zimak. Wstęp wolny.

Więcej


Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, Urząd Miasta Poznania, Muzeum Historii Miasta Poznania – Oddział Muzeum Narodowego i Fundacja Akademii Muzycznej w Poznaniu zapraszają na Letnie Koncerty Ratuszowe. W każdą środę lipca i sierpnia 2009 roku o godz. 17.00 w Sali Renesansowej Ratusza Poznańskiego rozbrzmiewać będzie muzyka: od kompozycji dawnych po współczesne oraz tanga i czardasze. Wstęp wolny.

Więcej


Międzynarodowy Festiwal "Letnie Koncerty Organowe" odbędzie się po raz kolejny w Krakowie w dniach 2 lipca - 13 sierpnia 2009 roku w każdy czwartek. Muzyka organowa w wykonaniu znakomitych organistów z kraju i z zagranicy rozbrzmiewać będzie w najpiękniejszych krakowskich świątyniach – OO. Karmelitów „Na Piasku”, OO. Paulinów „Na Skałce”, Bazylice Św. Floriana, Bazylice Mariackiej, Kościele Św. Krzyża. Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest Mirosława Semeniuk-Podraza – organistka, pierwsza w Polsce profesor organów Akademii Muzycznej.

Długa tradycja Festiwalu (początki sięgają 1991 roku), organizowanego przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” oraz krakowską Akademię Muzyczną świadczy o tym, jak wielkim prestiżem cieszą się koncerty, jak wielkie jest grono odbiorców i miłośników muzyki organowej. Najważniejszym zadaniem Festiwalu jest popularyzacja sztuki organowej oraz odkrywanie walorów zabytkowych polskich instrumentów. Warto przy tej okazji przypomnieć, iż wszystkie instrumenty w świątyniach festiwalowych są stworzone przez polskich budowniczych. W kościele św. Krzyża, gdzie stosunkowo niedawno zakończono rekonstrukcję organów, wykonawcą była niemiecka firma, która jednak pracowała pod okiem polskich profesorów. Udało się zastosować strój opisany w tabulaturze Jana z Lublina z 1540 roku! Dzięki temu kościół ten idealnie nadaje się na wykonania muzyki dawnej. Festiwal „Letnie Koncerty Organowe” jest doskonałym sposobem prezentacji znakomitych organistów z Polski i z zagranicy, którzy mają okazję przybliżyć słuchaczom wciąż zyskującą nową publiczność, sztukę muzyki organowej. W 2000 roku „Letnie Koncerty Organowe” były włączone w program artystyczny Festiwalu Kraków 2000, co znacząco przyczyniło się do promocji przedsięwzięcia wśród zagranicznych wykonawców, a w efekcie do promocji Krakowa jako miasta kultury europejskiej. Dziś trudno sobie wyobrazić krakowskie lato bez muzyki organowej, która co roku przyciąga coraz większe rzesze melomanów.

Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Więcej


64 Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju odbędzie się w dniach 7-15 sierpnia 2009 roku. Dziewięć festiwalowych dni wypełnią jak co roku koncerty, recitale i kursy mistrzowskie. Wystąpi liczna grupa wybitnych zagranicznych i polskich artystów. Nie ma drugiego takiego miejsca – nie tylko w Polsce, gdzie można usłyszeć w ciągu kilku festiwalowych dni, tak liczną i reprezentatywną grupę najbardziej utalentowanej młodzieży pianistycznej z całego świata - mówi Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny festiwalu.

Wśród zaproszonych na tegoroczny festiwal artystów znaleźli się m.in. Cyprien Katsaris (7 sierpnia), Eugene Indjič (13 sierpnia) i Nikolai Lugansky (finał – 15 sierpnia) oraz mieszkający obecnie w Hiszpanii polski pianista Jan Krzysztof Broja (10 sierpnia), a także uznane zespoły - Kwartet Prima Vista i Kwartet Wilanów (koncert Felix Mendelssohn, 13 sierpnia) oraz Orkiestra Wratislavia i Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Marka Pijarowskiego (Requiem Mozarta, 8 sierpnia).

Usłyszymy również grupę kilkunastu wybitnie utalentowanych młodych artystów - zwycięzców prestiżowych konkursów pianistycznych, jakie w okresie ostatnich lat odbyły się na świecie. Wystąpią Aleksandra Świgut i Julia Kociuban – laureatki ubiegłorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Warszawie (8 sierpnia), ukraińska pianistka Mariya Kim – zwyciężczyni Seoul International Music Competition 2008 (9 sierpnia), Gruzinka Khatia Buniatishvili – laureatka III nagrody Rubinstein International Piano Master Competition 2008 (10 sierpnia), koreański pianista Dong-Hyek Lim – znany polskim melomanom laureat III nagrody (ex aequo z bratem, Dong-Min Lim) podczas Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2005 roku (11 sierpnia), Jue Wang z Chin – zwycięzca ubiegłorocznego Paloma O’Shea Santander International Piano Competition (12 sierpnia), Claire Huangci – najmłodsza, 16-letnia (wówczas) uczestniczka prestiżowych konkursów im. Królowej Elżbiety w Brukseli i w Hamamatsu w 2007 roku (14 sierpnia) oraz Alexander Gavrylyuk z Ukrainy – zwycięzca Rubinstein International Piano Master Competition 2005 (14 sierpnia). Usłyszymy również laureatów tegorocznych konkursów: Van Cliburn Competition, który odbędzie się w dniach 22 maja – 7 czerwca i The Axa Dublin International Piano Competition, który zakończy się 15 maja. Ponadto podczas koncertu Promocja Młodych wystąpi trójka polskich utalentowanych, młodych artystów: pianista Piotr Różański oraz duet Kamila Wąsik – skrzypce i Karolina Nadolska – fortepian.

Towarzyszące festiwalowi Kursy Mistrzowskie poprowadzą w tym roku Prof. Oleg Maisenberg oraz Prof. Matti Reakallio, natomiast prof. Irena Poniatowska wygłosi wykład pt. Polonez-Fantazja As-dur op.61 jako forma narracyjna.

Więcej


Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki zaprasza na letnie koncerty w Łazienkach Królewskich, w Podchorążówce - w każdą sobotę sierpnia (od 8 do 29 sierpnia 2009 roku). Wystąpią znani artyści, m.in. Krzysztof Jakowicz i Piotr Pławner oraz zespół Ars Nova pod kierownictwem Jacka Urbaniaka. W programie koncertów znajdzie się muzyka dawna, klasyka oraz kompozycje XX wieku.

Więcej


Kolejne koncerty 10. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" odbędą się 8 sierpnia 2009 roku o godz. 19.00 w Klasztorze Sióstr Urszulanek w Sieradzu oraz 9 sierpnia 2009 roku o godz. 19.00 w kościele pw. św. Wojciecha w Dobroniu. Pierwszy z nich zatytułowany Dziesięć lat później zorganizowany został w rocznicę pierwszego koncertu Sieradzkiego Lata Muzycznego, poprzednika festiwalu „Kolory Polski” (7 sierpnia 1999). Dziesięć lat po tym wydarzeniu, w tym samym miejscu wystąpi Męski Chór Cerkiewny Kalophonia ze Lwowa pod dyrekcją O. Tarasa Hrudowyja, który zaprezentuje program Śpiew ikon – misterium oparte na śpiewach z tzw. irmołogionów – cerkiewnych ksiąg liturgicznych. Tego samego dnia organizatorzy zapraszają również na „Nocne podchody nad Wartą” czyli pieszy rajd po Parku Krajobrazowym Międzyrzecza Warty i Widawki. Zdjęcia wykonane podczas rajdu wezmą udział w konkursie „Mgliste zdjęcie”. Uczestnicy rajdu będą nocować w Ośrodku Wypoczynkowym „Sportowa Osada” w Burzeninie. Rajd rozpocznie się nad ranem, po jego zakończeniu nastąpi powrót do miejsca noclegowego. Wielkość grupy ograniczona. Zapisy drogą mailową: aleksandra.chciuk@filharmonia.lodz.pl

W niedzielę Pieśni do Świętych Pańskich zagra Kapela Brodów – zespół wskrzeszający pieśni i obrzędy świeckie i religijne z obszaru pierwszej Rzeczypospolitej. W programie koncertu znajdą się żywoty, legendy i powiastki o „przyjaciołach Boga”, czyli świętych, pochodzące z XVII-XIX wieku. Dawniej śpiewane były przez wszystkie stany, obecnie przetrwały tylko na wsi. W koncercie znajdą się pieśni m.in. o św. Wojciechu, św. Zofii, św. Dorocie, św. Barbarze, św. Mikołaju i św. Józefie.

Gminnym Ośrodku Kultury w Dobroniu zaprasza natomiast na wystawy: kostiumów ludowych z 13 regionów Polski i wycinanek Barbary Hasiuk-Luter, tworzonych na wzór grafiki. Wstęp wolny od godziny 16.30 do 18.30. O godzinie 17.30 w pobliskim parku rozpocznie się zabawa ludowa na kanwie wesela sieradzkiego, którą poprzedzi koncert orkiestry dętej. Wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Dobroń” i orkiestra dęta z Gminnego Ośrodka Kultury. W parku zaplanowano też inne atrakcje: wystawę i kiermasz akwarel Tomasza Krawczyka, malowanie portretów ołówkowych, degustację potraw ludowych, wystawę i kiermasz prac pań z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Dobroń (szydełka, hafty). Po koncercie o godzinie 20.30 rozpocznie się warsztat tańców polskich z udziałem Kapeli Brodów, prowadzony przez Piotra Zgorzelskiego. Będąc w Dobroniu warto też odwiedzić mini ZOO ze strusiami afrykańskimi i innymi zwierzętami egzotycznymi (ul. Przylesie 23).


W sobotę, 8 sierpnia 2009 roku rozpocznie się druga edycja Letniego Festiwalu Nowego Miasta w Warszawie. Podobnie jak w ubiegłym roku publiczność będzie miała wspaniałą okazję wpatrzenia się w architekturę i wsłuchania się w świetną muzykę polską oraz w opowieści o arcyciekawych dziejach warszawskiej dzielnicy Nowe Miasto. Festiwal potrwa do 30 sierpnia. Koncerty odbywać się będą w sierpniowe soboty (8, 15 i 29 sierpnia) i niedziele (9, 16 i 30 sierpnia).

Tegoroczna edycja szeroko zaprezentuje zagadnienia historyczne i muzyczne podczas sobotnich koncertów plenerowych oraz spacerów z jednym z najlepszych warszawskich przewodników – Andrzejem Kochanowskim. Muzycznym motywem przewodnim bieżącej edycji festiwalu będzie muzyka polska w wykonaniu najlepszych polskich artystów.

W trzy soboty na scenie plenerowej zlokalizowanej na rynku Nowego Miasta, będą prezentowane koncerty edukacyjne, po których publiczność wraz z naszym varsavianistą – Andrzejem Kochanowskim, będzie zwiedzać Nowe Miasto każdorazowo różnymi trasami. Spotkania te będą skierowane głównie do młodzieży i rodzin z dziećmi. Każdorazowo będą rozpoczynać się krótkim koncertem edukacyjnym (ok. 40 minut) na Rynku Nowego Miasta, podczas którego będą prezentowane poszczególne instrumenty orkiestrowe. Następnie słuchacze będą udawać się na spacer z przewodnikiem – Andrzejem Kochanowskim. Punktem wyjścia każdorazowo będzie Rynek Nowego Miasta. Andrzej Kochanowski przedstawi zwiedzającym kolejne nowomiejskie obiekty i związane z nimi wydarzenia legendarne i historyczne. Udział w koncertach i zwiedzaniu jest bezpłatny.

Trzy niedzielne koncerty będą odbywać się w nowomiejskich kościołach (ul. Przyrynek, ul. Zakroczymska 1, ul. Freta 10). Koncerty te w całości będą poświęcone muzyce polskiej. Prezentowane utwory zostały bardzo starannie dobrane, aby jak najpełniej zaprezentować polską kulturę muzyczną zarówno polskim słuchaczom, jak i turystom zagranicznym. W repertuarze znalazły się dzieła, skomponowane przez świetnych polskich kompozytorów. Każdy z niedzielnych koncertów zyska stosowny komentarz historyczny prezentowany przez Andrzeja Kochanowskiego w formule nawiązującej do ubiegłorocznej. Słowo o muzyce wygłosi Paweł Kos-Nowicki, który zapozna słuchaczy z wykonywanymi dziełami oraz sylwetkami ich twórców. Wstęp również jest wolny.

Podczas Festiwalu zabrzmi wiele zachwycających pereł muzycznych w wykonaniu świetnych artystów i zespołów, m.in.: Il Tempo pod kierownictwem Agaty Sapiechy, Konstanty Andrzej Kulka, Tytus Wojnowicz, Nowa Orkiestra Kameralna i in.

Więcej


V Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Sacrum non Profanum” odbędzie się w dniach 10-15 sierpnia 2009 roku w nadmorskim Trzęsaczu niedaleko Rewala. Zainauguruje go Msza koronacyjna Wolfganga Amadeusa Mozarta.

W tym roku w festiwalu wezmą udział nie tylko wybitni artyści polscy, ale również goście z Belgii, Chin, Japonii, Korei Południowej, Litwy, Niemiec i Ukrainy. Wśród największych gwiazd imprezy znaleźli się: najwybitniejsza polska skrzypaczka młodego pokolenia, laureatka najwyższej nagrody ostatniego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego - Agata Szymczewska i znakomity organista Karol Gołębiowski, który zagra na spełniających wszystkie wymogi koncertowego instrumentu –organach zamontowanych w Kościele Miłosierdzia Bożego w Trzęsaczu. W czasie trwania festiwalu jubileusz 40. lecia pracy artystycznej będzie obchodził skrzypek i pedagog, solista, kameralista i muzyk orkiestrowy - Henryk Tritt, który wystąpi podczas specjalnego koncertu jubileuszowego (12 sierpnia). Trzykrotnie zaprezentuje się Orkiestra Kameralna "Academia" pod batutą Bohdana Boguszewskiego. Jeden z koncertów festiwalowych (14 sierpnia) zorganizowany zostanie, wzorem ubiegłego roku, przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Będzie on ważnym ogniwem w cyklu promowania twórczości młodych kompozytorów polskich – w tym roku dwóch utalentowanych twórców: Michała Moca z Wrocławia i Dariusza Przybylskiego z Warszawy. Ważnym wydarzeniem festiwalowym będzie również prawykonanie kolejnego utworu Marka Jasińskiego, co stało się tradycją koncertów festiwalowych w Trzęsaczu.

Więcej


Jedna z najlepszych orkiestr symfonicznych The National Youth Orchestra of Scotland pod dyrekcją Takuo Yuasa (na zdjęciu) wystąpi po raz pierwszy w Polsce. Jej jedyny koncert w naszym kraju odbędzie się w Krakowie, 10 sierpnia 2009 roku o godz. 19.00 w Kościele św. Katarzyny (wejście od ul. Skałecznej). Koncert jest częścią jubileuszowej trasy orkiestry z okazji 30-lecie swojej działalności. W programie: Antonin Dvorak - Uwertura husycka op. 67, Richard Strauss - Poemat symfoniczny "Heldenleben" (Życie bohatera) i Witold Lutosławski - Koncert na wiolonczelę i orkiestrę (Aleksander Baillie - wiolonczela). Wstęp wolny.


Pianista Łukasz Trepczyński (na zdjęciu), absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego, dnia 15 sierpnia 2009 roku zagra recital chopinowski w ramach 50 Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Mariańskich Łaźniach (Czechy). Występ polskiego artysty rozpocznie się o godz. 10.30 w Hotelu Continental. Na festiwalu, który potrwa od 13 do 22 sierpnia 2009 roku, oprócz Łukasza Trepczyńskiego wśród polskich wykonawców znajdzie się także Varsovia Piano Trio (14 sierpnia), a finałowy koncert galowy poprowadzi zza pulpitu dyrygenckiego Łukasz Borowicz (22 sierpnia).

Szczegółowe informacje oraz program festiwalu na stronie www.chopinfestival.cz  


Noc Cracovia Sacra 2009 rozpocznie się już w wigilię Wniebowzięcia NMP, tj. 14 sierpnia, a zakończy w noc uroczystości – z 15 na 16 sierpnia. Nurtowi głównemu tegorocznego programu – odkrywanie kościołów i klasztorów, w których znajdują się koronowane obrazy Matki Bożej, towarzyszyć będzie szereg wydarzeń uzupełniających. Nie zabraknie koncertów, ciekawych wystaw oraz żywego słowa. W ofercie programowej znalazły się m.in.: Nieszpory Ludźmierskie, Koncerty organowe Fryderyka Haendla, koncert wokalno-organowy w Bazylice Mariackiej w wykonaniu Elżbiety Towarnickiej (sopran) i Marka Stefańskiego (organy), koncert w wykonaniu chóru Kameralnego z Sankt Petersburga, koncert chóru Kantorei Sankt Barbara wraz z niemiecką sopranistką Stefanie Dasch, prezentujący Magnificat J. S. Bacha oraz Completorium G. G. Gorczyckiego, kameralny koncert Styl Galant, prezentujący dzieła mistrzów XVII i XVIII wieku, czy też dokładnie o północy 15 sierpnia koncert Muzyka Witraży Stanisława Wyspiańskiego. Odbędą się także wystawy i spektakle słowno-muzyczne: Die Schuldigkeit des Ersten Verbots (Powinność pierwszego przykazania) – opera sacra Wolfganga Amadeusa Mozarta (prawykonanie w Krakowie).


Jubileuszowy X Międzynarodowy Festiwal "Kalejdoskop Form Muzycznych - Sopot 2009" odbędzie się w dniach 15-30 sierpnia 2009 roku. Koncerty odbywać się będą w każdą sobotę i niedzielę w Ewangelicko - Augsburskim Kościele pw. Zbawiciela (Łazienki Południowe). Prowadzenie koncertów: Stanisława Grażyńska i Dariusz Stanisław Wójcik – dyrektor artystyczny festiwalu. Organizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Otwartego w Gdańsku.

W programie m.in. utwory klasyczne (Bach, Mendelssohn), muzyka żydowska (Bruch, Tansman) oraz klasyka na jazzowo, kabaret w klasyce (pieśni kabaretowe Brittena i Schoenberga) i pieśni żołnierskie.

Więcej


Kolejne koncerty 10. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" odbędą się 15 sierpnia 2009 roku o godz. 19.30 w opactwie Cystersów w Sulejowie oraz 16 sierpnia 2009 roku o godz. 20.00 w Muzeum-Zamku w Oporowie. Podczas pierwszego z nich - w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - dowiemy się, jak Matkę Boską wysławiano w średniowieczu. Zespół „Bornus Consort” wykona gregoriańskie śpiewy chóralne, przeznaczone na tę uroczystość - In Assumptione Beatae Mariae Virginis według dominikańskiego Prototypu antyfonarza z 1254 roku znajdującego się w klasztorze św. Sabiny w Rzymie.

W niedzielny wieczór w Zamku w Oporowie zabrzmią natomiast „Barwy królewskie”. Spektakl taneczno-muzyczny w formie teatru dworskiego będzie okazją do prześledzenia historii Polski od jej pogańskich początków aż po okres świetności w epoce renesansu. Wystąpią zespoły: tańca dworskiego „Gratia Iuvenis” i muzyki dawnej „Sabionetta”. Artyści dbają o wierność historyczną: studiują traktaty, grają na kopiach dawnych instrumentów, umiejętności taneczne doskonalą pod okiem wybitnych choreografów, a ich kostiumy projektowane są na podstawie ikonografii z minionych epok.

Podróż w czasie rozpocznie się jednak już na kilka godzin przed koncertem. Od godziny 16.00 park obok zamku przejmie we władanie Gwardia Reprezentacyjna Bractwa Rycerskiego Miasta Nowa Dęba. „Rycerze z XVI wieku” rozbiją obóz historyczny: w każdym z trzech namiotów będzie można obejrzeć z bliska dawną broń, a nawet przymierzyć różne elementy ekwipunku. Po koncercie melomani otrzymają pochodnie i na placu naprzeciwko zamku obejrzą taniec ognia – niezwykłe widowisko z muzyką i układem choreograficznym, przygotowane przez Grupę Tancerzy Ognia „Syriusz”.


34. Festiwal Muzyka w Starym Krakowie, organizowany przez zespół Capella Cracoviensis, rozpocznie się 15 sierpnia i nieprzerwanie trwać będzie przez następne szesnaście dni, aż do 30 sierpnia 2009 roku.

Festiwal to jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych, cyklicznych wydarzeń organizowanych w Krakowie. Tegoroczna edycja oprócz siedemnastu koncertów w samym mieście obejmować będzie także dziewięć występów w malowniczych i popularnych miastach województwa małopolskiego takich, jak Zakopane, Nowy i Stary Sącz, Bochnia, Wieliczka, Trzebinia oraz Rabka. Zaproszenie na festiwal przyjęli najwybitniejsi artyści z kraju, jak i z zagranicy, największe gwiazdy oraz zespoły na co dzień występujące w znanych salach koncertowych Europy i świata. Szczególnym i przełomowym koncertem tegorocznego festiwalu będzie występ zespołu Cappella Amsterdam wraz z zespołem Akademie für Alte Music Berlin pod dyrekcją Daniela Reuss’a, w czasie którego po raz pierwszy w Krakowie zostanie wykonane oratorium Saul G. F. Haendla, na instrumentach z epoki. Na festiwalu wystąpią również takie zespoły, jak Les Sacqueboutiers de Toulouse, Los Romeros, 12 Wiolonczelistów Filharmonii Berlińskiej, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod kierownictwem Agnieszki Duczmal, a także Emanuel Ax, Doborah York i Ivan Monighetti oraz wielu innych znakomitych artystów.

Podczas Festiwalu w dniu 16 sierpnia 2009 roku odbędzie się prawykonanie utworu Sławomira Kupczaka De profundis na głosy (2008) przez Capella Cracoviensisc pod dyrekcją Ralfa Sochaczewsky'ego.

Więcej


Piąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i Jego Europa” - Od Staiera do Staiera odbędzie się w Warszawie w dniach 16-31 sierpnia 2009 roku. Wypełnią go 24 koncerty, w tym 11 symfonicznych, 13 recitali fortepianowych i koncertów kameralnych, a ich wykonawcami będzie ponad 300 artystów.

Najważniejszą postacią festiwalu będzie tytułowy Andreas Staier, wszechstronny artysta, specjalista od instrumentów klawiszowych od najwcześniejszej muzyki klawesynowej do romantycznych dzieł Schumanna, wykładowca i członek wielu zespołów, m.in. Concerto Köln, z którą wystąpi w Warszawie. Gościem festiwalu będzie również Martha Argerich, która wykona m.in. Polonez na fortepian i wiolonczelę Chopina oraz - wspólnie z braćmi Renaud i Gautierem Capuçon, podczas dwóch wieczorów - Koncert potrójny Beethovena. Zaprezentują się także Alexey Zouev i Sergey Kasprov, wychowankowie i obecnie asystenci Alexeya Lubimova oraz uczestnicy Konkursów Chopinowskich - Garrick Ohlsson, Emanuel Ax, Janusz Olejniczak oraz Magdalena Lisak.

Wydarzeniem i nowością festiwalu będą natomiast oratoria: Stworzenie świata Haydna z Orkiestrą XVIII Wieku Fransa Brüggena oraz Eliasz Mendelssohna z Collegium Vocale Gent i Orchestre des Champs-Elysees pod dyrekcją Philippe’a Herreweghe. Stworzenie świata, którym zachwycał się przez całe życie Chopin, zostanie przygotowane specjalnie dla dzieci. Dla dzieci również zostanie specjalnie adresowany program koncertu w wykonaniu trzynastoletniej Aimi Kobayashi, która wraz z zespołem Brüggena zagra Koncert d-moll Mozarta i f-moll Chopina.

Więcej


XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Wygiełzowie-Lipowcu odbędzie się jak zawsze w 6 kolejnych niedziel pomiędzy 16 sierpnia – 20 września 2009 roku. Zainauguruje go koncert poświęcony Stanisławowi Moniuszce - w 190. rocznicę urodzin Kompozytora. Na program koncertu złożą się Jego najbardziej znane pieśni oraz arie z oper, wśród których nie zabraknie najpiękniejszej, polonezowej arii Miecznika ze Strasznego Dworu. Wystąpią: Katarzyna Oles-Blacha – sopran, Anna Borucka – mezzosopran, Stanisław Kufluk – baryton i Grzegorz Biegas – fortepian. Słowo wygłosi Leon Markiewicz.

Na tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej złoży się po raz pierwszy aż 12 koncertów, a w drugą festiwalową niedzielę organizatorzy zapraszają na prawdziwy maraton koncertowy – 3 koncerty, w 3 różnych miejscach (Bobrek - Kościoł p.w. Trójcy Przenajświętszej – Dwór w Wygiełzowie – Kraków - Klasztor Norbertanek na Salwatorze), 3 różne programy, wspaniali wykonawcy – Orkiestra Kameralna Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal i cała plejada znakomitych wokalistów, którzy przedstawią najcelniejsze fragmenty oratorium Józefa Haydna Stworzenie Świata i opery Giacomo Pucciniego Siostra Angelica. Monograficzny i rocznicowy charakter będzie miał jedyny w tym roku koncert festiwalowy zaplanowany w wygiełzowskim kościele z wykorzystaniem klawesynu – wypełnią go dzieła Józefa Haydna w programie przygotowanym pod kierownictwem artystycznym Marka Toporowskiego. Po 10 latach powraca też do Wygiełzowa Wielka Dama polskiej pianistyki – Lidia Grychtołówna, w której interpretacjach zabrzmią działa Fryderyka Chopina, Claude’a Debussy’ego i Franciszka Liszta.

Do udziału w tegorocznym festiwalu zostało zaproszone liczne grono artystów zagranicznych - utalentowani przedstawiciele młodego pokolenia wokalistów ukraińskich, obecnie już soliści Opery Lwowskiej – Lubow Kaczała i Petr Radejko wraz z towarzyszącą im pianistką Jaryną Rak, rosyjsko-niemiecki duet wiolonczelowo-fortepianowy, który tworzą Dmitri Eremin i Pablo Miró Cortez oraz Orkiestra Kameralna Filharmonii w Koszycach, która zagra w Trzebini w Kościele p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Organizatorzy zapraszają również do kościołów w Chrzanowie na spotkanie z muzyką akordeonową i Triem Ars Harmonica, w Grojcu na koncert wokalnego oktetu Octava i w Libiążu na koncert organowo-skrzypcowy, w wykonaniu Michała Białko i Krzysztofa Puta.


Dnia 16 sierpnia 2009 roku o godz.19.30 w ramach III Międzynarodowego Festiwalu im. A. Gryphiusa pt. "Muzyka i Słowo" w Głogowie, podczas koncertu Berlin - Paryż - Wiedeń lata 20-te odbędzie się premierowe wykonanie utworu pt. Introdukcja z finałem „Boże, coś Polskę" op.60, poświęconego rocznicy 900-lecia Obrony Głogowa w 1109 roku. Utwór na zamówienie Urzędu Miejskiego w Głogowie skomponował i wykona Witold Smorawiński, laureat II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej U.F.A.M. w Paryżu (1997). Program koncertu dopełnią utwory Weilla, Poulenca, Kreislera w interpretacji Anny Karin Lindgren (Szwecja) - mezzosopran, Elżbiety Nawrockiej (Norwegia) - fortepian i Mariusza Monczaka (Kanada) - skrzypce.


W dniach 19-23 sierpnia 2009 roku, w pocysterskim opactwie w Paradyżu (województwo lubuskie) odbędzie się siódma edycja festiwalu „Muzyka w Raju”, organizowanego przez Fundację Muzyki Dawnej Canor oraz Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu. Każdego dnia, jak co roku, odbędą się dwa lub trzy koncerty (orkiestrowe, wokalne, kameralne i recitale), podczas których zabrzmi muzyka od wczesnego baroku po współczesność. Gośćmi tegorocznej edycji będą śpiewacy, wirtuozi gry na fletach prostych, na lutni oraz klawesynie, m.in. Viva Biancaluna Biffi - śpiew, fidel, Allan Rasmussen – klawesyn i Alexis Kossenko – flet prosty. Gospodarzem koncertów będzie jak zawsze Orkiestra Arte dei Suonatori.

Więcej


V Ogólnopolski Festiwal Promocyjny „Sierpień Talentów” odbędzie się w Katowicach w dniach 20-31 sierpnia 2009 roku. Zainauguruje go koncert muzyki i poezji polskiej poświęcony pamięci Wojciecha Korfantego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia Katowice z udziałem wybitnych śląskich artystów - Anny Góreckiej, Benona Maliszewskiego, Jacka Ropskiego i Bernarda Krawczyka.

Z 12 festiwalowych koncertów, aż 7 zorganizowanych zostało w ramach projektu „Bliżej Chopina”, jako, że przeżywamy czas wielkich narodowych przygotowań do Roku Chopinowskiego 2010. W Muzeum Archidiecezjalnym swoje chopinowskie interpretacje zaprezentują brytyjski pianista Stuart Davies, Paweł Wakarecy i Kaja Kosowska. Szczególny charakter będzie miał koncert, w którym publiczność usłyszy wszystkie ballady Chopina, każdą w innym wykonaniu – zagrają je śląscy pianiści Anna Czaicka, Oliwia Grabowska, Arnold Gniwek i Łukasz Trepczyński. Prof. Andrzej Pikul przedstawi natomiast grono utalentowanych pianistów zwracających już uwagę swoimi umiejętnościami i osiągnięciami konkursowymi. Po raz pierwszy w ramach Sierpnia Talentów organizatorzy zapraszają melomanów do Sali Koncertowej katowickiej Akademii Muzycznej, gdzie odbędzie się koncert chopinowski z udziałem znakomitych artystów – Marioli Cieniawy, Doroty Imiełowskiej i Katarzyny Oleś-Blacha. W ostatnim festiwalowym koncercie muzyka Chopina spotka się z dziełami innych wybitnych polskich kompozytorów, które wykonają japońska pianistka Ayaka Meiwa, Joanna Węgrzynowicz, Stanisław Lasoń i Piotr Sałajczyk.

Oprócz propozycji skupionych wokół projektu Bliżej Chopina znalazły się koncerty, które staną się prezentacjami wspaniałych pianistycznych talentów z Budapesztu (siostry Krisztina i Brigitta Taraszova), wybitnych młodych wokalistów ukraińskich (Lubow Kaczała i Petr Radejko), natomiast gość festiwalu – Ewa Jaślar w Bazylice o.o. Franciszkanów przedstawi laureatów polskich konkursów harfowych.

Więcej


W dniach 20-30 sieprnia 2009 roku na zamku Książ w Wałbrzychu odbędzie się VI Międzyrodowy Festiwal Kameralistyki im. Księżnej Daisy. Przez 10 festiwalowych dni muzycy i aktorzy - studenci i profesorowie będą wspólnie pracować nad utworami muzycznymi i teatralnymi, a efekty ich pracy będzie można oglądać na wieczornych koncertach i pokazach. Wystąpią: Zbigniew Zamachowski, Wojciech Malajkat, Beata Fudalej oraz muzycy: Bartłomiej Nizioł, Jakub Jakowicz i wielu innych.


Dnia 22 sierpnia 2009 roku o godz. 20:00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, z jedynym koncertem w Polsce, wystąpi Los Angeles Guitar Quartet - jeden z najwyżej cenionych zespołów kameralnych na świecie, najpopularniejszy kwartet gitarowy, wyróżniony nagrodą Grammy w kategorii najlepszy album klasyczny. Kwartet zagra w Poznaniu, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Polska Akademia Gitary. W dniu koncertu poprowadzi też otwarte warsztaty w poznańskiej Akademii Muzycznej. Wydarzenie Festiwalu, niepowtarzalne show i najwyższej jakości produkcja, zgromadzi fanów gitary z całej Polski i nie tylko.

Więcej


W dniach 22-23 sierpnia 2009 roku 10. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" zawędruje do Bedonia Przykościelnego i Poddębic. W sobotę, 22 sierpnia 2009 roku o godz. 19.00 w bedońskim kościele pw. Matki Boskiej Królowej Polski odbędzie się koncert 8 pór roku z okazji 200. rocznicy założenia Andrespola. W wykonaniu Festiwalowej Orkiestry Kameralnej z Piotrem Pławnerem w roli solisty i dyrygenta usłyszymy słynne Cztery pory roku Antonia Vivaldiego oraz napisane pod koniec lat 60. XX wieku w hołdzie koncertom Vivaldiego - Cztery pory roku Astora Piazzolli. Tego samego dnia organizatorzy zapraszają także na rajd rowerowy „Łódź – Andrespol. Na przełaj - brukiem”. Trasa będzie wiodła przez Stoki, gdzie znajdują się interesujące przedwojenne osiedla oraz oryginalne, brukowane ulice. Rowerzyści zobaczą też Mileszki, jedną z najstarszych podłódzkich wsi, obecnie dzielnicę Łodzi. Podróż potrwa ok. godziny, w tym czasie pokonamy 10–15 km. Wielkość grupy jest ograniczona. Zapisy drogą mailową: aleksandra.chciuk@filharmonia.lodz.pl.

W niedzielę, 23 sierpnia 2009 roku o godz. 19.00 w kościele pw. św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w Poddębicach Balet Dworski „Cracovia Danza” i Zespół Instrumentów Dawnych „Intrada” przedstawią Odtworzenie sceny ślubu Tekli Bielińskiej z Feliksem Łubieńskim oraz Miniatury barokowe. Przedstawienie przeniesie widzów w XVIII wiek. Złożone z obrazów – miniatur, nawiązuje do baletów, wystawianych dla króla Polski Augusta II Mocnego, wielkiego miłośnika tej sztuki. Na jego dworze zespoły francuskich tancerzy, najlepszych w ówczesnej Europie, wystawiały sceny ze słynnych baletów: Les Indes Galantes i Pygmalion J. P. Rameau, Les Caractères de la danse J. Rebel`a czy Les Fêtes Venitiennes A. Campry. Te same fragmenty w wykonaniu tancerzy „Cracovia Danza” i Zespołu Instrumentów Dawnych „Intrada” ukażą niezwykły poziom francuskiej techniki tańca barokowego (tzw. „Belle Danse”) oraz różnorodność form tanecznych baroku. Choreografie odtworzono z XVIII-wiecznych traktatów tanecznych, kostiumy powstały na podstawie dawnej ikonografii.


Siedemnasty Festiwal Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni” odbędzie się w Jarosławiu w dniach 23-30 sierpnia 2009 roku. Tematami przewodnimi tegorocznej edycji będą: muzyka liturgiczna słowiańskiego prawosławia (moskiewski Sirin i legendarny serbski śpiewak – Pavle Aksentejević) oraz łacińska i germańska muzyka z okresu karolińskiego (parysko-kolońska Sequentia i bolońska Cantilena Antiqua). Pozycją wyjątkową, monumentalną, a zarazem eksperymentem będzie wykonanie XIV-wiecznej Messe de Notre Dame przez 40-osobowy chór festiwalowy pod kierownictwem Marcela Peresa.

Koncepcja Festiwalu opiera się na prezentacji rozmaitych podejść do muzyki dawnej, pojmowanej estetycznie, a nie chronologicznie. Obok zatem muzyki dawnych epok rekonstruowanej na podstawie rozmaitych źródeł prezentowana jest muzyka tradycyjna, żywa, przekazywana nieprzerwanie z pokolenia na pokolenie. Nie jest to zatem tylko seria wyjątkowych koncertów, dobranych według bardzo szczególnego klucza, lecz też cykl spotkań, warsztatów, biesiad z tradycyjnymi tańcami różnych kultur, codziennych gregoriańskich nieszporów i jutrzni, które są dostępne wszystkim. Na seminarium „Pieśń Naszych Korzeni”, które odbywa się codziennie w południe, zapraszani są wykonawcy, którzy dali koncert poprzedniego dnia. Opowiadają o swojej muzyce, zdradzają tajniki wykonawstwa, dzielą się życiową filozofią. Okazja do nieoficjalnych spotkań nadarza się podczas wspólnych posiłków czy w Klubie Festiwalowym, gdzie każdego wieczoru po koncercie można bawić się przy dźwiękach muzyki ludowej i lampce wina.

Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu - www.festiwal.jaroslaw.pl  


Festiwal NAROL.ARTE odbędzie się już po raz drugi - w dniach 23-29 sierpnia 2009 roku w Narolu (woj. podkarpackie). Odwołuje się do wielonarodowej tradycji dawnej Galicji przy jednoczesnym wskazaniu na trzy źródła kultury, którymi są: tradycja dworska (tzw. kultura wysoka), tradycja religijna (niezależnie od wyznania czy obrządku) i tradycja plebejska (wiejska i mieszczańska). Festiwal jest rozwinięciem idei dotychczasowych imprez artystycznych organizowanych przez Akademię Narolską, takich jak Cesarsko-Królewski Jarmark Galicyjski i Narolskie Spotkania, które Fundacja Pro Academia Narolense organizuje w Narolu już od 10 lat. Wobec rosnącego z roku na rok zainteresowania wydarzeniami artystycznymi w Narolu firmowanymi przez Akademię Narolską zrodziła się potrzeba stworzenia imprezy w formule festiwalu.

Festiwal NAROL.ARTE organizowany jest jednocześnie z Warsztatami AKADEMII NAROLSKIEJ, które pod koniec sierpnia odbywają w Narolu i Tomaszowie Lubelskim.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest wolny.


W sierpniu 2009 roku w Łodzi odbędą się obchody 65. Rocznicy Likwidacji Litzmannstadt Getto, organizowane przez Urząd Miasta Łodzi. Oratorium Sprawiedliwi Tej Ziemi do muzyki Andrzeja Krauze stanowić będzie ważny punkt obchodów, w których Komitecie Honorowym udział zapowiedzieli prezydent Izraela Szymon Peres, prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Klaus oraz premier RP Donald Tusk. Jego prapremiera jest zaplanowana na 27 sierpnia 2009 roku, w dniu odsłonięcia pomnika Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Parku Ocalałych w Łodzi.

Koncert Sprawiedliwi Tej Ziemi jest poświęcony pamięci ludzi, którzy w czasie Holokaustu nieśli pomoc innym, często z narażeniem własnego życia. Ma on pomóc uchronić czyny Sprawiedliwych wśród Narodów Świata od zatarcia się w ludzkiej pamięci. W warstwie wykonawczej koncertu przewidziany jest m.in. 250. osobowy chór mieszany i dziecięcy, orkiestra symfoniczna, soliści oraz narrator. Natomiast jego treść opiera się na Starym Testamencie – są to Psalmy w częściach śpiewanych i recytowane biblijne fragmenty dotyczące sprawiedliwych.


Ostatnie sierpniowe koncerty 10. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" odbędą się w sobotę, 29 sierpnia 2009 roku o godz. 19.00 w archikolegiacie w Tumie i 30 sierpnia 2009 roku o godz. 19.00 w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła w Łasku. Sobotni występ Męskiego Zespołu Wokalnego „Kairos” wykorzystuje motyw Polski jako Państwa wielu kultur: polskiej, ukraińskiej, rosyjskiej, żydowskiej, ormiańskiej i innych. Tę różnorodność zaprezentują chórzyści. - Naszą ideą jest poznawanie poprzez muzykę i propagowanie kultury innych narodów, w tym mniejszości narodowych zamieszkujących Polskę, a jednym z celów działalności - poszerzenie horyzontów muzycznych polskiego słuchacza, obalenie stereotypów i przezwyciężenie ksenofobii i nietolerancji – wyjaśnia dyrygent, Borys Somerschaf. Przed koncertem organizatorzy zapraszają do udziału w konkursie „Kolory tumskiego nieba” na najbardziej kolorowy latawiec. Tego samego dnia, jeśli pogoda okaże się łaskawa, będzie można także polecieć balonem. W miarę możliwości wzloty odbywać się będą przed koncertem od godziny 18.

Z kolei wydarzeniem niedzielnego występu Chóru Filharmonii Łódzkiej będzie prawykonanie kompozycji Krzysztofa Grzeszczaka, napisanej na zamówienie filharmonii z myślą o tym koncercie. - Będzie to utwór na chór, oktet dęty i jedną perkusję – opowiadał kompozytor, rozpoczynając pracę nad zamówieniem. – Będzie mieć związek z datą 1 września. Chciałbym odnieść się do historii, przedstawić sytuację wojny, niewoli i odzyskania wolności. Nie będzie to jednak dosłowne. Zamierzam poruszyć ten temat nie wprost, odnieść się nie tylko do Polski. Jednym z elementów utworu chciałbym uczynić hymn dziękczynienia za wolność. Utwór będzie oparty będzie na tekstach biblijnych, w większości psalmodycznych.


W sobotę, 29 sierpnia 2009 roku o godzinie 21.00 w Teatrze Wielkim w Łodzi odbędzie się Koncert Galowy w ramach 65. Rocznicy Likwidacji przez Niemców Litzmannstadt Ghetto w Łodzi. W programie znajdą się utwory Krzysztofa Pendereckiego: Kadisz, Łódzkim Abramkom, którzy chcieli żyć. Polakom, którzy ratowali Żydów (prawykonanie) oraz Siedem bram Jerozolimy. Koncert poprowadzi sam kompozytor. Wystąpią: Olga Pasiecznik – sopran, Daniel Mizrahi - kantor i Daniel Olbrychski w roli narratora oraz chóry Filharmonii Łódzkiej, Teatru Wielkiego oraz Opery i Filharmonii Podlaskiej i orkiestry Filharmonii i Opery Łódzkiej.

Trwający 20 minut utwór Kadisz. Życie za życie. Łódzkim Abramkom, którzy chcieli żyć. Polakom, którzy ratowali Żydów na orkiestrę, chór męski i głosy solowe Penderecki napisał specjalnie na finał obchodów 65. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto. Kompozytor wykorzystał w nim teksty biblijne (fragmenty Lamentacji Jeremiasza i Księgi Daniela), kadisz jatom (modlitwę odmawianą w żałobie) oraz wiersze Abrama Cytryna. Tytułowy Abramek urodził się w 1927 roku w Łodzi. W dniu 28 sierpnia 1944 roku - dokładnie 65 lat temu - został wysłany z getta w Litzmannstadt (tak wtedy nazywała się Łódź) do Auschwitz. Jego wiersze odnalazła po wojnie siostra. Wydała je po polsku, angielsku i francusku.


Już po raz dziewiąty orkiestra Sinfonia Varsovia oraz Fundacja Sinfonia Varsovia zapraszają na Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. Podczas tegorocznej edycji, która rozpocznie się 30 sierpnia, a zakończy 13 września 2009 roku odbędzie się sześć koncertów symfonicznych oraz jedenaście kameralnych. Podczas Festiwalu Orkiestra uczci Jubileusz 25-lecia powstania zespołu.

Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu został zainicjowany w 2001 roku przez Franciszka Wybrańczyka – wybitnego menadżera, założyciela i wieloletniego dyrektora orkiestry. Ideą Festiwalu jest przybliżenie warszawskiej publiczności wielkich dzieł literatury muzycznej w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia oraz znakomitych dyrygentów i solistów. Koncerty organizowane są w miejscach nie zawsze kojarzonych z muzyką klasyczną. Jak co roku pojawimy się nie tylko w centrum, ale także w innych dzielnicach Warszawy – mówi Janusz Marynowski, dyrektor naczelny orkiestry Sinfonia Varsovia.

Tegoroczne koncerty odbędą się w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, podczas którego zostanie wręczone stypendium im. Franciszka Wybrańczyka dla najzdolniejszego ucznia szkoły muzycznej II stopnia okręgu warszawskiego, w Amfiteatrze Parku Sowińskiego (ze specjalnym programem skierowanym do najmłodszych melomanów), w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego oraz w nowej siedzibie orkiestry przy ulicy Grochowskiej 272 – byłym Instytucie Weterynarii SGGW. Wśród zaproszonych gości znajdą się m.in. trębacz Gábor Boldoczki, skrzypaczki Maria Machowska oraz Solenne Païdassi, waltornista Henryk Kowalewicz oraz dyrygenci: Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Volker Schmidt-Gertenbach oraz Wojciech Rodek.

Po raz pierwszy w dziewięcioletniej edycji festiwalu, zostanie on wzbogacony o kilkanaście koncertów kameralnych w wykonaniu muzyków orkiestry Sinfonia Varsovia. W budynkach przy ulicy Grochowskiej 272, w których jeszcze kilka lat temu leczono zwierząta, zabrzmi muzyka Schuberta, Prokofiewa, Mozarta, Szostakowicza, Paciorkiewicza czy Piazzolli. Jedenaście koncertów kameralnych zostało zaplanowanych na finał Festiwalu – 13 września.

Na koncerty w dniach 30 sierpnia i 6 września, z powodu ograniczonej ilości miejsc, obowiązują bezpłatne bilety do odbioru od dnia 26 sierpnia w godzinach 12.00 – 16.00 w Pałacu Kultury i Nauki (wejście od ul. Marszałkowskiej), IX piętro, pokój 906. Na pozostałe koncerty WSTĘP WOLNY.

Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu jest organizowany przez orkiestrę i fundację Sinfonia Varsovia dzięki wsparciu finansowym Miasta Stołecznego Warszawa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prywatnych sponsorów.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Dnia 28 sierpnia 2009 roku w Sztokholmie rusza Festiwal Muzyki Morza Bałtyckiego, Östersjöfestivalen. Ten największy festiwal muzyki poważnej w Skandynawii jest czymś więcej niż tylko ucztą dla melomanów, ambicje festiwalu sięgają znacznie dalej, ma on m.in. przybliżać do siebie kraje Morza Bałtyckiego oraz propagować ideę ochrony środowiska regionu. - Chcemy, aby festiwal przyczyniał się do pozytywnej współpracy pomiędzy ludźmi i krajami! – twierdzi Michael Tydén, dyrektor festiwalu i szef filharmonii Berwaldhallen. Tegoroczny festiwal ma charakter szczególny: w związku z 70 rocznicą wybuchu II wojny światowej jego ideą przewodnią stały się pokój i pojednanie. To dlatego 1 września w Berwaldhallen zagra Sinfonia Varsovia pod batutą Jacka Kaspszyka, która wykona między innymi Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina. Tego samego dnia, w sztokholmskiej katedrze Storkyrkan, odbędzie się koncert firmowany przez "Warszawską Jesień", w wykonaniu  European Workshop for Contemporary Music. Zespół ten wystąpi także 30 sierpnia w warszawskim Studiu im. Witolda Lutosławskiego. Młodzi, utalentowani muzycy z Polski, Niemiec i Rosji przedstawią kompozycje twórców będących także przedstawicielami tych trzech krajów. European Workshop for Contemporary Music od sześciu już lat regularnie bierze udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" i jest wspólnym projektem tego festiwalu i Niemieckiej Rady Muzycznej. Idea powołania zespołu była pokrewna przesłaniu tegorocznego Östersjöfestivalen: wzajemne poznanie i współpraca poprzez kultywowanie muzyki. Oba koncerty będzie transmitować II Program szwedzkiego radia.

Koncert dnia 1 września jest częścią większej prezentacji polskiej, która stała się możliwa dzięki bliskiemu współdziałaniu organizatorów Östersjöfestivalen, Miasta Stołecznego Warszawy oraz Instytutu Polskiego w Sztokholmie. W Berwaldhallen zostanie pokazana wystawa 60 lat temu w Warszawie. Fotografie PAP 1947-48 przygotowana przez Dom Spotkań z Historią i Polską Agencję Prasową, prezentująca archiwalne zdjęcia zrujnowanej i odradzającej się Warszawy.

Inne atrakcyjne punkty festiwalu to zaplanowany na 2 września koncert World Orchestra for Peace pod batutą Valeryego Gergieva i europejska premiera Koncertu Smyczkowego Esa-Pekka Salonen w wykonaniu Szwedzkiej Radiowej Orkiestry Symfonicznej. Wydarzeniom muzycznym podczas festiwalu towarzyszą seminaria i panele dyskusyjne na temat współpracy w ramach Morza Bałtyckiego oraz najistotniejszych problemów regionu. W tym roku „satelitarna” edycja festiwalu Muzyki Krajów Morza Bałtyckiego odbędzie się także w Brukseli (8-11 września). Będzie to jeden z najważniejszych projektów kulturalnych realizowanych w czasie szwedzkiej prezydencji w UE.

Projekt jest realizowany w ramach przygotowań m.st. Warszawy do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Więcej


Dnia 31 sierpnia 1919 roku dzięki staraniom Jarosława Drwęskiego – ówczesnego Prezydenta Miasta Poznania, w Gmachu pod Pegazem odbyła się uroczystość inaugurująca działalność polskiego teatru operowego, na którą przybyli przedstawiciele kultury polskiej – Kornel Makuszyński, Bolesław Gorczyński, Emil Młynarski, Zenon Miriam-Przesmycki, Felicjan Szopski, Michał Tarasiewicz. Nieobecna Gabriela Zapolska wysłała depeszę o treści „Szczęśliwa, dumna, pełna nadziei wchodzę dziś razem z Wami pod dach naszego teatru, którego drzwi lat tyle były dla nas zamknięte, a wnętrze niedostępne dla naszej drogiej mowy...”. Zaraz potem zabrzmiała uwertura do Halki Stanisława Moniuszki, pod dyrekcją pierwszego polskiego dyrektora poznańskiej sceny – Adama Dołżyckiego. W tym historycznym wydarzeniu uczestniczyli Józefina Zacharska (Halka), Franciszek Bedlewicz (Jontek), Liliana Zamorska (Zofia), Augustyn Wiśniewski (Janusz), Karol Urbanowicz (Stolnik), Jan Popiel (Dziemba), Gabriel Górski (Dudarz), Stanisław Drabik (Góral).

Od tego czasu tytuł ten nie schodził z afisza Opery Poznańskiej, mając swoje kolejne odsłony: w 1929 roku wznowienie na uroczystość otwarcia Powszechnej Wystawy Krajowej, w 1935 z Anielą Tomkiewiczówną i Antonim Gołębiowskim w partii Halki i Jontka, w 1947 z Zofią Fedyczkowską i Franciszkiem Arno, w 1950 z Antoniną Kawecką i Franciszkiem Arno, w 1970 z Antoniną Kawecką i Stanisławem Romańskim, w 1976 z Barbarą Zagórzanką / Krystyną Kujawińską i Józefem Kolesińskim / Marianem Koubą, w 1989 z Barbarą Kubiak i Józefem Kolesińskim i w 2000 z Marią Mitrosz i Michałem Marcem, we wznowieniach również z Galiną Kukliną i Karolem Bochańskim.

Dokładnie 90 lat od tego wydarzenia Teatr Wielki w Poznaniu pragnie przypomnieć, że to właśnie na tej scenie po raz pierwszy w niepodległej Polsce zabrzmiała muzyka Halki Stanisława Moniuszki. Że to właśnie tutaj swój kunszt wokalny i aktorski prezentowali najwybitniejsi artyści tamtych czasów. Tym bardziej w Poznaniu, w którym Teatr Wielki – Opera Poznań nosi imię ojca polskiej opery narodowej nie można zapomnieć o tym wydarzeniu, które zarówno dla Polaków w 1919 roku, jak i dla nas dzisiaj ma symboliczne znaczenie. Spotkanie okolicznościowe związane z tym jubileuszem odbędzie się w niedzielę, 30 sierpnia 2009 roku o godz. 17.00 w kuluarach Teatru. Wezmą w nim udział niezapomniani wykonawcy partii Halki i Jontka w poznańskim Teatrze: Krystyna Kujawińska, Barbara Zagórzanka, Barbara Kubiak, Maria Mitrosz, Galina Kuklina, Stanisław Romański, Marian Kołuba, Józef Kolesiński, Michał Marzec, Karol Bochański. Spotkanie poprowadzi red. Alina Kurczewska.