Polmic - FB

calendar of events

2008 2009 2010 2011 2012
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Koncert muzyki polskiej XIX i XX wieku zatytułowany Gitara nad Wisłą odbędzie się 26 kwietnia 2010 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wystąpią: Krzysztof Stępień, Maciej Kopczyński, Robert Guzik, Radosław Bołtuć, Paweł Sokołowski, Adam Oleńczak, Andrzej Heimowski, Grzegorz Mańkowski, Grzegorz Krawiec, Krzysztof Stępień, Konstanty Szemraj – gitary, Krzysztof Garstka – klawesyn, Ewelina Siedlecka – sopran. W programie utwory Chopina, Bobrowicza, Mrońskiego, Lutosławskiego, Oleńczaka, Pasiecznego i Tansmana. Opieka artystyczna – prof. Marcin Zalewski.


Happening inaugurujący autorski projekt Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Roku Jubileuszowym 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina pt. Chopin łączy pokolenia odbędzie się 26 kwietnia 2010 roku (poniedziałek) w Nowym Sączu na Rynku i ul. Jagiellońskiej w godz. 14-17. Zaprezentuje się grupa happeningowa „Wesołe miasteczko”, działająca przy Teatrze Kreatury w Gorzowie Wielkopolskim, „Mors” czyli młody artysta sądecki oraz „Styles” - student Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

 Projekt, którego wydarzenia będą miały miejsce od kwietnia do grudnia 2010 roku, zakłada prezentację twórczości Fryderyka Chopina, przybliżenie biografii kompozytora oraz ukazanie różnorodności inspiracji czerpanych do dziś z jego muzyki. Łącząc wielorakie działania artystyczne, edukacyjne oraz integracyjne, zawiera szereg powiązanych ze sobą wydarzeń artystycznych - koncert, wystawy, warsztaty plastyczne, seanse filmowe, happeningi uliczne.


W czwartek, 29 kwietnia 2010 roku o godzinie 20.00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku odbędzie się koncert The Colours of Space. Improwizacje na organy i saksofon, promujący najnowszą płytę Bogusława Grabowskiego i Macieja Sikały. Artyści rozpoczęli współpracę w 2007 roku. Pozytywne recenzje z koncertów skłoniły muzyków do rejestracji materiału na płycie, na której zapisali improwizacje, które powstały w magicznej akustyce Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.


Bobby McFerrin i Morphing Vienna Chamber Orchestra wystąpią w Archikatedrze Częstochowskiej dnia 30 kwietnia 2010 roku, inaugurując XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Będzie to pierwszy w Polce koncert wirtuoza śpiewu jazzowego z orkiestrą.


XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" odbędzie się w Częstochowie w dniach 30 kwietnia – 6 maja 2010 roku. Tradycyjnie w programie koncertów znajdą się utwory od średniowiecza do współczesności.

Wydarzeniem festiwalu będzie koncert z udziałem znanego wokalisty jazzowego Bobby’ego McFerrina, który po raz pierwszy w Polsce wystąpi z orkiestrą. Tegoroczna edycja nawiąże także do wielkich rocznic kompozytorskich - z okazji 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina obejrzymy spektakl muzyczny Z fascynacji Chopinem w reż. Katarzyny Deszcz. Podczas finałowego koncertu usłyszymy z kolei Siedem Bram Jerozolimy Krzysztofa Pendereckiego. Miejsce prawykonań polskich kompozytorów zajmie w tym roku koncert Z historii festiwalowych prawykonań. Nie zabraknie natomiast współczesnego prawykonania dzieła Józefa Elsnera - Mszy op.22 na chór męski i zespół instrumentów dętych, które odbędzie się 2 maja podczas Inauguracji Liturgicznej Festiwalu.
Jak co roku do udziału w festiwalu zostali zaproszeni uznani artyści z 20 krajów: Morphing Vienna Chamber Orchestra, zespół Rozaneh (Iran), Retrospect Ensemble (Wielka Brytania), Vilnius Municipal Choir "Jauna Muzika" (Litwa), "Schola Gregoriana Pragensis" (Czechy), The Sakala Brothers (Zambia), Joseph Malovany (USA), Zespół Staroruskiej Muzyki Religijnej Sirin (Rosja), James Oxley (Wielka Brytania), Paul Esswood (Wielka Brytania), Ensemble "AL-KINDI" (Syria/Turcja), Sandra Trattnigg (Austria), Zespół "De Caelis" (Francja). Nie zabraknie również znakomitych polskich zespołów – wystąpi Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Chór i Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego, Chór Synagogi pod Białym Bocianem, Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej, Polska Orkiestra XVIII wieku, Chór Kameralny Cantores Minores Wratislavienses, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Polski Chór Kameralny "Schola Cantorum Gedanensis", Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia", Chór Polskiego Radia.

Dodatkowo publiczność będzie mogła uczestniczyć w synkretycznych widowiskach ("Logos" – Międzynarodowy Projekt Różnych Kultur), spektaklach muzycznych, wernisażu wystawy malarstwa Stanisława Rodzińskiego Droga Krzyżowa. Ponownie festiwalowi towarzyszyć będzie projekt ETNO*C, skierowany do ludzi zainteresowanych muzyką i sztuką całego świata; tegoroczna edycja dotyczyć będzie trzech kultur (celtyckiej, żydowskiej, indyjskiej). Od 30 kwietnia do 2 maja 2010 roku odbędzie się szereg warsztatów (tanecznych, muzycznych, kulinarnych) oraz koncertów pokazujących specyficzne cechy danych społeczności.
Festiwalowi towarzyszy także III Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Człowiek – Wiara – Kultura” oraz Seminarium dla Dyrygentów, Muzyków, Muzykologów.

Read more


Czwarty Majowy Festiwal Muzyczny w Kazimierzu Dolnym odbędzie się w dniach 30 kwietnia - 3 maja 2010 roku. Jego organizatorem jest Fundacja Pomocy Artystom Polskim CZARDASZ wraz z Urzędem Miasta w Kazimierzu Dolnym. Na cykl wydarzeń złożą się koncerty i spektakle słowno-muzyczne, których celem jest poszerzenie oferty kulturalnej w okresie długiego weekendu majowego o muzykę elegancką, lekką i przyjemną, reprezentującą kulturę różnych narodów w atrakcyjnych wykonaniach. Na program tegorocznego festiwalu złoży się pięć koncertów: spektakl słowno-muzyczny pt. Bo mnie Matka moja miła na słowika urodziła, koncert z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, recital Pauliny Bisztygi, spektakl rewiowo-kabaretowy Od piosenki kabaretowej do Broadwayu oraz koncert muzyki sakralnej.

Read more


Koncert kończący regularny cykl spotkań z muzyką współczesną "contem.ucha" w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się w piątek, 30 kwietnia 2010 roku o godz. 19:00.

 Filharmonia Łódzka jako jedyna w Polsce w swoim stałym repertuarze proponuje i otwiera się na muzykę, która obecnie powstaje. To rzadkość i wyjątek. Polska literatura muzyczna XXI wieku dzięki Filharmonii Łódzkiej wzbogaciła się o I Symfonię "Capax Dei" Sławomira Kupczaka na chór i wielką orkiestrę symfoniczną. Utwór został zamówiony przez Filharmonię na finał drugiego sezonu koncertów muzyki współczesnej "contem.ucha" (w zeszłym roku z podobnej okazji powstała eXntropia Dobromiły Jaskot). Ponadto usłyszymy 33 Noms na orkiestrę i dwa soprany Ivana Fedele i Koncert fortepianowy Pawła Szymańskiego. Wystąpią: Maciej Grzybowski – fortepian, Valentina Coladonato i Julia Henning – śpiew oraz Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina pod batutą Massimiliana Caldi. Przygotowanie chóru – Maciej Salski.


W piątek, 30 kwietnia 2010 roku o godz. 19.00 odbędzie się kolejny koncert z cyklu Obchody Roku Chopinowskiego w Filharmonii Wrocławskiej. Obok Koncertu fortepianowego e-moll Chopina, w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Wrocławskiej usłyszymy także muzykę baletową z opery Hrabina Stanisława Moniszki oraz Symfonię nr 3 Piotra Czajkowskiego o przydomku Polska. Koncert fortepianowy zabrzmi w wykonaniu pianisty Krzysztofa Jabłońskiego, urodzonego we Wrocławiu laureata III nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1985), a także licznych międzynarodowych konkursów pianistycznych, koncertującego na estradach Europy, Ameryki Północnej, Meksyku, Izraela, Japonii, Korei. Orkiestrę poprowadzi Łukasz Borowicz, od 2007 roku dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej, uznany za jednego z czołowych dyrygentów młodego pokolenia początku XXI wieku, laureat wielu nagród, w tym m.in. Paszportu Polityki (2007).

Koncert dedykowany Teatrowi Wielkiemu w Poznaniu z okazji 100-lecia.