Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2009 2010 2011 2012 2013
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Z okazji XXI Łódzkich Spotkań Baletowych, Teatr Wielki w Łodzi zaprasza wszystkich zainteresowanych sztuką tańca do wzięcia udziału w wyjątkowym FLASH MOBIE w choreografii Dennisa Callahana. Flash Mob odbędzie się dnia 28 kwietnia 2011 roku o godz. 18:00 w Łodzi, na rynku centrum handlowego "Manufaktury".

Dennis Callahan - amerykański choreograf na stałe współpracujący z New York Radio City Music Hall jest twórcą układów tanecznych do musicali Grease, Elizabeth i Mozart, a także autorem oryginalnej choreografii do musicalu Taniec wampirów. Współpracował z Romanem Polańskim nad powstaniem polskiej realizacji tego dzieła w Teatrze Muzycznym Roma w 2005 roku, a także m.in. w Wiedniu, Hamburgu, Stuttgarcie i Berlinie.

Mianem Flash Moba (z ang. błyskawiczny tłum) określa się krótkotrwałe wydarzenie, wykonywane w ściśle umówionym miejscu przez grupę ludzi (sztuczny tłum), gromadzącą się niespodziewanie w miejscu publicznym, na oczach przypadkowych świadków. Akcje Flash Mob organizowane są zazwyczaj za pośrednictwem Internetu (mailing, strony www) lub sms-ów. We Flash Mobach biorą udział nieznani sobie ludzie, poinformowani jedynie o terminie i planowanych działaniach. Uczestnicy akcji pojawiają się w danym miejscu, wykonują umówioną wcześniej czynność (lub serię czynności), po czym rozchodzą się w swoich kierunkach.

Aby wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu, należy wysłać maila ze zgłoszeniem chęci uczestnictwa w akcji na adres: marketing2@teatr-wielki.lodz.pl oraz nauczyć się choreografii Dennisa Callahana udostępnionej za pośrednictwem serwisu YouTube pod linkiem: http://www.youtube.com/watch?v=XzvAPN_Zud0. Dalsze instrukcje realizacyjne odnośnie udziału we Flash Mobie będą przesyłane zainteresowanym drogą mailową.


Gala wręczenia Pomorskich Nagród Artystycznych za rok 2010 połączona z koncertem odbędzie się 28 kwietnia 2011 roku o godz. 19.00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Wieczór symfoniczny rozpocznie „tatrzańska” Uwertura „Morskie Oko” Zygmunta Noskowskiego, którą w przerwie koncertu dopełni wernisaż wystawy artysty wywodzącego się z Zakopanego, Władysława Klamerusa. W pierwszej części koncertu usłyszymy także Koncert puzonowy słynnego kompozytor muzyki filmowej, Włocha Ennio Morricone. Solistą koncertu będzie solista znakomitej Bamberger Symphoniker prowadzonej przez Jonatana Notta – Angelos Kritikos, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Dętych w Aeolus i Międzynarodowego Konkursu gry na Instrumentach Dętych Blaszanych w Gdańsku (2009).

W drugiej części koncertu zabrzmią Tańce z Galanty Zoltána Kodály, napisane z okazji 80. rocznicy powstania Towarzystwa Filharmonicznego w Budapeszcie, oraz słynny La Valse Maurice’a Ravela, powstały na zamówienie Diagilewa dla słynnych Baletów Rosyjskich.

Pomorskie Nagrody Artystyczne przyznawane są corocznie przez Marszałka Województwa Pomorskiego dla wybitnych osobowości świata kultury i sponsorów na Pomorzu.


Teatr Wielki w Poznaniu i Lions Club Poznań Rotunda zapraszają na IV Koncert na rzecz Stypendium im. Wojciecha Drabowicza - Wojciech Drabowicz in memoriam. Głosy przyjaciół. W dniu 28 kwietnia 2011 roku o godz. 19.00 na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu znów zabrzmią najpiękniejsze polskie głosy operowe, a na widowni zasiądą wielbiciele pięknej muzyki, entuzjaści wysokiej kultury i ludzie o wielkiej wrażliwości na potrzeby innych.

Już po raz czwarty nazwisko Wojciecha Drabowicza (1966 – 2007) patronować będzie nagrodzie dla zdolnych, pracowitych i pełnych ludzkiego zaangażowania studentów Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej w Poznaniu, uczelni w której studiował i wykładał ten znakomity, znany na całym świecie polski baryton. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów na koncert „Wojciech Drabowicz in memoriam” oraz kwoty uzyskane od sponsorów przeznaczone są na fundusz stypendialny.
Wojciech Drabowicz w swym młodym życiu zdążył obdarować wiele osób swym talentem i poświęceniem w działalności dobroczynnej, którą realizował z zapałem mimo licznych obowiązków artysty – ambasadora polskiej kultury. Dziś środowisko polskich „Lionów” składa Mu za to podziękowanie i stara się kontynuować dzieło swego Kolegi w sposób najbardziej skuteczny – służąc innym. Dzięki obecności największych gwiazd scen operowych koncertowi towarzyszy wielkie zainteresowanie środków masowego przekazu, krytyków, ludzi kultury i nauki, a przez to zarówno koncert, jak i Stypendium zyskują wysoką rangę i prestiż.


Niemalże w przeddzień beatyfikacji Ojca Jana Pawła II, 29 kwietnia 2011 roku Filharmonia Krakowska zaprasza na koncert oratoryjny. W wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza usłyszymy Beatus vir Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Symfonię Psalmów Igora Strawińskiego, z Adamem Kruszewskim (baryton) w roli solisty.

Henryk Mikołaj Górecki skomponował Beatus vir już po wyniesieniu Karola Wojtyły na stolicę apostolską. Praca nad utworem trwała od 2 kwietnia do 19 maja 1979 roku, a prawykonanie dzieła odbyło się w Krakowie, w kościele Franciszkańskim 9 czerwca 1979 roku, podczas pierwszej pielgrzymki Papieża do Polski. W partii solowej wystąpił Jerzy Mechliński, Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadził kompozytor. Ojciec Święty, któremu dzieło zostało dedykowane, wyraził swoje uznanie dziękując publicznie Góreckiemu za dostarczenie "tak głębokiego doznania".


Prapremiera widowiska multimedialnego SPOTKANIA w dwóch niespełnionych AKTACH w dniu 29 kwietnia 2011 roku o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim w Łodzi zainauguruje XXI Łódzkie Spotkania Baletowe. Projekt jest sentymentalną podróżą w artystyczną przeszłość autorów, a zarazem otwarciem nowych dróg, w których doświadczenie przenika się z kreacyjnymi koncepcjami młodych twórców. W spektaklu wezmą udział tancerze Teatru Wielkiego w Łodzi i Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu oraz seniorzy, wywodzący się z obu zespołów. Idea i reżyseria oparte są na koncepcji Ewy Wycichowskiej, która dzięki tej inicjatywie powraca do łódzkiej opery po ponad dwudziestu latach. Grają muzycy orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi, a dodatkowym atutem widowiska są oryginalne kolaże dźwięków elektronicznych, autorstwa Krzysztofa Knittla.

Speklakl zostanie powtórzony 30 kwietnia 2011 roku.


57 młodych śpiewaków z 15 krajów z całego świata zostało zakwalifikowanych do XIV Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, który odbędzie się w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu w dniach 29 kwietnia - 8 maja 2011 roku.

Konkurs zainauguruje 29 kwietnia w bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu o godz. 20.15 polskie prawykonanie oratorium Antonína Dvořáka pt. Święta Ludmiła. Kolejnym wielkim wydarzeniem będzie koncert 5 maja, podczas którego Krzysztof Penderecki poprowadzi wykonanie swojego oratorium Siedem Bram Jerozolimy.

 Szczegółowe informacje o Konkursie – na stronie internetowej www.adasari.pl


W piątek, 29 kwietnia 2011 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się koncert inaugurujący IV Międzynarodowy Akademickiy Konkursy Oboistów i Fagocistów. Podczas wieczoru wystąpią laureaci drugiej edycji konkursu – Jan Souček (obój) oraz Vaclav Vonašek (fagot). Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej poprowadzi czeski dyrygent Stanislav Vavřinek. W programie Koncert na obój i małą orkiestrę Bohuslava Martinů, Koncert na fagot i orkiestrę C-dur Jana Křtitela Vaňhala, poemat Wełtawa z cyklu Moja Ojczyzna i Uwertura do najpopularniejszej czeskiej opery Sprzedana narzeczona Bedřicha Smetany oraz Czeska suita op. 39 Antonína Dvořáka.


Opera Śląska zaprasza 29 kwietnia 2011 roku o godz. 18.00 na niezwykły wieczór baletowy. Na bytomskiej scenie po raz kolejny obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Tańca. To święto wszystkich tancerzy i miłośników tańca ustanowione zostało w roku 1982, przez Międzynarodowy Instytut Teatralny działający pod egidą UNESCO. Datę wybrano nieprzypadkowo; 29 kwietnia 1727 roku urodził się Jean-Georges Noverre, francuski tancerz i choreograf, wielki reformator tańca, człowiek, który wyznaczył kierunki dalszego rozwoju tej dziedziny sztuki.

Gala Baletowa w reżyserii Henryka Konwińskiego z udziałem artystów – tancerzy śląskich teatrów muzycznych oraz najzdolniejszych uczniów, dyplomantów i absolwentów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu ma już swoją czteroletnią tradycję. Powstała dzięki inicjatywie bytomskiej Szkoły Baletowej - Elżbieta Mendakiewicz, dyrektor szkoły, szybko znalazła wspólny język z dyrektorem Opery Śląskiej Tadeuszem Serafinem i od tamtej pory, co roku mamy okazję gościć na bytomskiej scenie tancerzy wszystkich śląskich teatrów i zespołów tanecznych. W tym roku podczas Gali Baletowej zaprezentują się artyści Gliwickiego Teatru Muzycznego, Teatru Rozrywki w Chorzowie, Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", Opery Śląskiej w Bytomiu, Polskiego Baletu Narodowego Teatru Wielkiego w Warszawie, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Opery Krakowskiej, Opery Nova w Bydgoszczy oraz uczniowie i absolwenci Konserwatorium Tańca w Pradze i Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu.


Premiera Cyganerii Giacomo Pucciniego zainauguruje XVIII Bydgoski Festiwal Operowy w Operze Nova w dniu 30 kwietnia 2011 roku. Spektakl powróci do repertuaru bydgoskiej Opery po 33 latach od swej poprzedniej realizacji. Zaproszenie dyrekcji Opery Nova przyjął wybitny reżyser, Maciej Prus, który po raz pierwszy będzie pracował z bydgoskimi śpiewakami.Inscenizacja i reżyseria - Maciej Prus, kierownictwo muzyczne - Andrzej Knap, scenografia - Paweł Wodziński, kostiumy - Magda Biedrzycka. Wykonawcy: soliści, Chór i Orkiestra Opery Nova w Bydgoszczy.

Weryzm zobowiązuje, więc każda z trzech obsad jest młoda, wiarygodna aktorsko i psychologicznie, kipiąca energią i wzruszająca. Praca z Maciejem Prusem jest dla ekipy śpiewaków Opery Nova inspirująca. Jak mówił sam reżyser: „są znakomici - z próby na próbę potrafią mnie zachwycić". Wraz z Andrzejem Knapem, sprawującym kierownictwo muzyczne twierdzą, że bydgoska Cyganeria zachwyci także widzów.


Piąty Majowy Festiwal Muzyczny w Kazimierzu Dolnym odbędzie się w dniach 30 kwietnia - 3 maja 2011 roku. Na jego program złożą się cztery wydarzenia: kostiumowe widowisko muzyczno–taneczne Magia Dalekiego Wschodu - Śpiew!, Taniec!, Walka! (30 kwietnia), koncert Kazimierz Dolny z Janem Pawłem II – Totus Tuus (1 maja), wieczór songów Kurta Weilla w wykonaniu Bożeny Zawiślak–Dolny, solistki Opery Krakowskiej (2 maja) oraz koncert pieśni patriotycznych z okazji Święta Konstytucji Trzeciego Maja.

Szczegóły programu na stronie www.czardasz.org.pl


Bydgoski Festiwal Operowy, największa polska impreza poświęcona operze, po raz 18. odbędzie się w Operze Nova w dniach od 30 kwietnia do 14 maja 2011 roku. Przed dwa tygodnie, każdego wieczoru gmach bydgoskiej Opery będzie rozbrzmiewał muzyką i gwarem publiczności.

Tradycyjnie przegląd inscenizacji otworzy premiera Opery Nova: gospodarze rozpoczną Cyganerią Giacomo Pucciniego, w reżyserii Macieja Prusa, który po raz pierwszy pracuje z bydgoskimi śpiewakami. Wydarzeniem festiwalu będzie spektakl w wykonaniu holenderskiego zespołu muzyki dawnej „Combattimento Consort Amsterdam”, pod batutą Jana Willema de Vrienda. Wyróżnikiem i ambicją zespołu jest prezentowanie unikalnego i mało znanego, acz wartościowego artystycznie repertuaru. Publiczność będzie miała okazję wysłuchania Orlanda - jednej z najpiękniejszych oper Georga Friedricha Händla. Dzień wcześniej muzycy zagrają specjalny koncert: na barokowych instrumentach wykonają Kunst der Fuge Bacha. Operę Nova odwiedzą Teatry Wielkie z Poznania i Łodzi, ze swymi najnowszymi produkcjami: Marią Stuardą oraz Zamkiem Księcia Sinobrodego i Dydoną i Eneaszem. Amatorów lżejszego gatunku ucieszy zapewne musical Teatru Muzycznego w Gdyni Spamalot, czyli Monty Python i święty Graal. A na wielbicieli tańca czekają prawdziwe „rarytasy”: miłośnicy baletu współczesnego będą usatysfakcjonowani ponownymi odwiedzinami znakomitego Cullbergballet ze Szwecji, zaś admiratorzy twórczości Maurice’a Béjarta będą podziwiać choreografie Mistrza, wiernie przekazywane przez balet jego imienia ze Szwajcarii.

Festiwal to także okazja do spotkania młodzieży artystycznej: Opera Nova po raz trzeci udostępnia swój gmach studentom polskich i słowackich akademii muzycznych, aby zmierzyli się z pracą na scenie. Odbędzie się także piąta już edycja „kina festiwalowego”, czyli projekcje DVD na dużym ekranie.

Więcej


Dnia 30 kwietnia 2011 roku o godz. 19.30 w kościele św. Anny w Krakowie podczas uroczystej Mszy Świętej Zespół Opery Krakowskiej w hołdzie papieżowi Janowi Pawłowi II wykona Mszę Koronacyjną W. A. Mozarta. Zespół Opery uczci w ten sposób fakt beatyfikacji papieża Jana Pawła II.

Kościół św. Anny w Krakowie był jednym z najbardziej ukochanych kościołów naszego papieża w czasie, gdy był Metropolitą Krakowskim. Wykonywany utwór wpisuje się w charakter i rangę wydarzenia. Mszę Świętą odprawi ks. infułat Jerzy Bryła – duszpasterz krakowskich środowisk twórczych. W odczuciu Zespołu Opery będzie to godne przygotowanie do udziału w uroczystościach beatyfikacyjnych, które odbędą się 1 maja w Watykanie. Wydarzenie odbędzie się pod Honorowym Patronatem Arcybiskupa Krakowskiego Stanisława Kardynała Dziwisza, Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy oraz Przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierza Barczyka. Wystąpią: Katarzyna Oleś-Blacha – sopran, Agnieszka Cząstka – mezzosopran, Adam Zdunikowski – tenor, Bartosz Urbanowicz – bas, Orkiestra i Chór oraz Chór Dziecięcy Opery Krakowskiej pod batutą Tomasz Tokarczyka.


W sobotę, 30 kwietnia 2011 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Wrocławskiej wystąpi Orkiestra Kameralna „Leopoldinum”, która wykona utwory kompozytorów polskich na orkiestrę smyczkową: Serenadę Mieczysława Karłowicza, Wariacje na temat własny Henryka Wieniawskiego, Koncert podwójny na skrzypce i fortepian Giovanniego Battisty Viottiego, Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego, a także Orawę Wojciecha Kilara. Wraz z orkiestrą zagrają: Tomasz Tomaszewski – prowadzący, skrzypce, Mateusz Michał Makuch – skrzypce i Elena Nogaeva – fortepian.