Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2010 2011 2012 2013 2014
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Dwudziesty „Chanterelle Festival 2012” odbędzie się w trzech odsłonach: wiosną - 19-20 i 25-26 maja, latem - 9-10 czerwca oraz jesienią - 1 października i 17 listopada. Mottem tegorocznej, jubileuszowej edycji są słowa Ryszarda Kapuścińskiego: “…inne światy i inne kultury, to są zwierciadła, w których przeglądamy się my i nasza kultura”. Koncerty i spotkania odbywać się będą w Ostrowie Wielkopolskim, Lewkowie i Gołuchowie.

Festiwal rozpoczną dwa koncerty „wstępne” – Prolog Śpiewy Polskich Świątyń w wykonaniu Schola Gregoriana Pragensis i Wiosenne Preludium Opowieści instrumentów - koncert dla dzieci, rodziców i dziadków, połączony z baśniami, opowieściami, warsztatami i wierszami. Właściwa inauguracja Festiwalu będzie miała miejsce 25 maja w Ostrowie Wielkopolskim; utwory Wacława z Szamotuł, Cypriana Bazylika, Mikołaja Gomółki, Claude’a Goudimela, Heinricha Schuetz i Jana Sebastiana Bacha wykona Kameralny Zespół Wokalny „Il Canto”. Dzień później pieśni sefardyjskie w stylu orientalnym zaprezentuje Anna Riveiro z zespołem, a wielobarwny „misz masz” tradycji muzycznych Europy z wpływami jazzu - polsko-ukraińska grupa Čači Vorba.

Czerwcowe koncerty w Zamku Książąt Czartoryskich w Gołuchowie wypełni kameralistyka: muzyka XVII-wiecznych ulic hiszpańskich i dworów włoskich w interpretacji Juliety Gonzalez de Springer – sopran i Anny Wiktorii Swobody - lutnia, teorba, gitara barokowa, world music zespołu Vołosi oraz kwartety Władysława Żeleńskiego w wykonaniu Four Strings Quartet.
Jubileuszową edycję Festiwalu zakończy koncert z okazji Światowego Dnia Muzyki w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego (1 października) i XXX Salon Muzyczny Jadwigi Jankielewicz Z historią w tle (17 listopada).

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej...


21. Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Drum Fest” odbędzie się w dniach 26 września – 21 października 2012 roku.

Gwiazdami tegorocznej edycji będą: Dennis Chambers (perkusja), Scott Henderson (gitara) i Jeff Berlin (bas) czyli HBC Trio, które wystąpi 13 października 2012 roku w Filharmonii Opolskiej, Pat Mastelotto (perkusja i elektronika), Tony Levin (Chapman Stick), Markus Reuters (Warr Guitar) i Terry Bozzio (perkusja) czyli amerykańskie trio muzyków rockowych Stick Men, którego będziemy mogli posłuchać 21 października 2012 roku również w Filharmonii w Opolu, oraz Mike Portnoy (perkusja), Billy Sheehan (bas), Tony MacAlpine (gitara elektryczna, keyboard) i Derek Sherinian (keyboard), którzy zagrają na dwóch koncertach: 17 października 2012 roku w Filharmonii Opolskiej oraz dzień później. Na „Drum Fest 2012” zaprezentuje się także Virgil Donati – wirtuoz instrumentów perkusyjnych, Allan Holdsworth – brytyjski gitarzysta i kompozytor oraz basista Anthony Crawford. Ta trójka znakomitych muzyków wystąpi na dwóch koncertach w Polsce: 5 października 2012 roku w Chorzowskim Centrum Kultury, a dwa dni później – w Filharmonii w Opolu.
Podczas 21. edycji Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego zagrają również: Brian Tichy, Doug Aldrich, Michael Devin, Carmine Appice, Vinny Appice, John McCoy, Fabbio Cerrone, Jack Meille - DRUM WARS, Jojo Mayer, Benny Greb, Mark Ford, She-e Wu, Anders Åstrand oraz kwartet Fourth Floor.
Festiwalowym koncertom towarzyszyć będą konkursy: IX Ogólnopolski Konkurs Gry na Zestawie Perkusyjnym, skierowany do młodych perkusistów do 25. roku życia (termin rejestracji – 17 września 2012) oraz konkurs wibrafonowy i marimbowy dla uczniów i studentów uczelni muzycznych z całej Polski.

Szczegółowe informacje o Festiwalu i konkursach – na stronie: www.drumfest.pl
ZOBACZ: program Festiwalu - plik pdf


Filharmonia Pomorska zaprasza na Jubileuszowy 50. Bydgoski Festiwal Muzyczny, który odbędzie się w dniach 12 września – 5 października 2012 roku.

więcej...


W dniach 28 września – 5 października 2012 roku Opera Wrocławska zaprasza na Festiwal Opery Współczesnej.

Trzecią edycję odbywającego się w cyklu dwuletnim Festiwalu zainauguruje Pułapka Zygmunta Krauzego w reżyserii Eweliny Pietrowiak. Libretto, na podstawie dramatu Tadeusza Różewicza, opracował kompozytor we współpracy z Grzegorzem Jarzyną. Kolejne pozycje Festiwalu to: La liberta chiama la liberta Eugeniusza Knapika (30 września) i Ogród Marty Cezarego Duchnowskiego (3 października).

Wydarzeniem Festiwalu będzie koncertowe wykonanie Aniołów w Ameryce Petera Eötvösa (29 września), należącego do największych indywidualności współczesnej muzyki. Muzyka skomponowana została na podstawie nagrodzonego Pulitzerem kultowego dramatu Tony'ego Kushera.

W programie Festiwalu nie zabraknie prezentacji w wykonaniu zespołów zagranicznych. Zobaczymy balet Tajemnica Sinobrodego z Hessisches Staatstheater Wiesbaden do muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego i Philippa Glassa (2 października) oraz Zítra se bude Aleša Březiny i Jiří Nekvasila, przygotowany przez Národní Divadlo z Pragi (5 października).


Wieczór pamięci Zygmunta Mycielskiego odbędzie się w Międzynarodowym Dniu Muzyki, 1 października 2012 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Wystąpią: Stanisława Mikołajczyk-Madej – sopran, Joanna Stachurska – fortepian i Andrzej Szypuła – słowo. Koncertowi towarzyszyć będzie promocja książki Niby – dziennik ostatni 1981 – 1987 Zygmunta Mycielskiego.

Koncert poprzedzi otwarcie wystaw Z życia i twórczości Zygmunta Mycielskiego i 5 lat plenerów malarskich w Wiśniowej - o godz. 17.30 w foyer Filharmonii.

Tego samego dnia, w godz. 11.00 – 15.00 w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego odbędzie się VII Ogólnopolska Sesja Naukowa „Musica Resoviana” zatytułowana Zygmunt Mycielski – życie i twórczość.

Organizatorzy: Towarzystwo im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej, Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, Instytut Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Rzeszowskie Towarzystwo Muzyczne.


Koncert specjalny z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, w ramach Chanterelle Festival, odbędzie się w poniedziałek, 1 października 2012 roku godz. 19.30 w Synagodze Ostrowskiej.

W programie: opery Haendla i arie di bravura przeplatane muzyką dwudziestowieczną, nawiązującą do baroku. Wystąpią: Maria Rozynek – sopran i Orkiestra Kameralna L'Autunno pod dyrekcją Adama Banaszaka.

Gość Specjalny - Sławomir Pietras, dyrektor polskich teatrów operowych, publicysta, pedagog, popularyzator muzyki.

Więcej


Laureaci II Ogólnopolskiego Turnieju Wiolonczelistów i Kontrabasistów zaprezentują się 1 października 2012 roku o godz. 19:00 w Sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wystąpią: Marta Kordykiewicz - wiolonczela, Marianna Sikorska - wiolonczela, Ilona Basiak - wiolonczela, Dobrawa Czocher - wiolonczela, Karol Nasiłowski – kontrabas, Marcin Kusek - wiolonczela (gościnnie) oraz Agnieszka Kozło, Yumi Palleschi, Maria Sterczyńska, Kamil Borkowski – fortepian. W programie: G. F. Händel – Sonata a-moll na kontrabas i fortepian (transkrypcja Koncertu obojowego g-moll HWV 287), H. Fryba – Preludium z Suity w dawnym stylu na kontrabas solo, St. B. PoradowskiKaprys op. 67 nr 1 na kontrabas solo, J. BauerPassacaglia prawie w dawnym stylu na wiolonczelę i fortepian, L. Boccherini – Sonata G-dur G. 15 na 2 wiolonczele, P. A. Locatelli – Sonata D-dur na wiolonczelę i fortepian, D. Szostakowicz – Sonata d-moll op. 40 na wiolonczelę i fortepian (fragmenty) i C. Debussy – Sonata na wiolonczelę i fortepian.


XXI Jesienny Festiwal Muzyczny „Alkagran” odbędzie się w Czechowicach-Dziedzicach w dniach 1-7 października 2012 roku.
Festiwal ten jest związany z osobą Andrzeja Krzanowskiego – wybitnego kompozytora i akordeonisty, mającego duże zasługi głównie dla muzyki akordeonowej. Odbywa się w Czechowicach-Dziedzicach od 1991 roku. Podczas kolejnych edycji prezentowana jest nie tylko muzyka Andrzeja Krzanowskiego. Paleta repertuaru obejmuje wszystkie epoki, są wykonywane również dzieła najnowsze – często młodych kompozytorów. Regularnie organizowane są koncerty dla dzieci i młodzieży oraz konkursy muzyczne. Od roku 2000 odbywają się naprzemiennie w cyklu dwuletnim konkursy akordeonowe im. A. Krzanowskiego – Ogólnopolski i Międzynarodowy, słynące z niezwykle wysokiego poziomu wykonawczego.
W 2012 roku głównym wydarzeniem Festiwalu jest IV Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy im. Andrzeja Krzanowskiego. Konkurs ten odbywa się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Głównymi organizatorami imprezy są: Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach oraz Mała Akademia Muzyki.

Więcej


Koncert jubileuszowy Janusza Olejniczaka w dniu urodzin odbędzie się 2 października 2012 roku o godz. 19.00 na Sali Moniuszki Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Jubilatowi towarzyszyć będzie orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka.


Narodowa Akademia Muzyczna im. Antoniny W. Nieżdanowej z Odessy zaprezentuje się w środę, 3 października 2012 roku o godz. 19.00 w Sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wystąpią: Olena Stakhovska sopran, Gavrilina Alla sopran liryczny, Victor Melnyk tenor liryczny, Ganna Rallo perkusja, Tetiana Semenova fortepian i Kyeong-Yeon Seo fortepian. W programie m.in.: St. Moryto5 pieśni do słów Eliasza Rajzmana, G. Puccini – sceny z opery Cyganeria, F. Chopin – Pieśni [wybór] i N. Rosauro – Koncert na marimbę i fortepian.


W sezonie 2012/13 bywalcy koncertów Młodej Filharmonii stały adres odnajdą przy ul. H. Sienkiewicza 3 w Chorzowie. Chorzowskie Centrum Kultury udziela gościny temu stałemu cyklowi koncertowemu Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w związku z jej remontem.

Pierwsze dwa koncerty odbędą się w środę, 3 października 2012 roku, a kolejne dwa zaplanowano na piątek, 5 października 2012 roku. Na inaugurację cyklu w nowym sezonie wybrano muzykę polską – twórcy narodowej opery Stanisława Moniuszki i najwybitniejszego po Fryderyku Chopinie, Karola Szymanowskiego. Orkiestrę Symfoniczna w tych koncertach prowadzi Jan Wincenty Hawel, Moniuszkowe arie zaśpiewa bas Paweł Konik. Słowem po muzyce oprowadza Regina Gowarzewska.


VIII Festiwal Wiolonistyczny im. Bronisława Hubermana odbędzie się w dniach 3-16 października 2012 roku w Częstochowie.

Pierwszy koncert Festiwalu będzie miał miejsce w zmodernizowanym gmachu Filharmonii Częstochowskiej przy ul. Wilsona, który w tym dniu zostanie po raz pierwszy otwarty po trwającym kilka lat remoncie. Podczas zaplanowanej na 3 października 2012 roku inauguracji filharmonia otrzyma także imię wielkiego skrzypka Bronisława Hubermana, patrona Festiwalu.

Bronisław Huberman był nie tylko wybitną osobowością muzyczną, ale także zaangażowanym w sprawy społeczne i polityczne intelektualistą o szerokim spektrum zainteresowań. Niestrudzenie szerzył ideę zjednoczonej Europy (zwanej wówczas Paneuropą), z jego inicjatywy powołano do istnienia słynną dziś Izraelską Orkiestrę Filharmoniczną. Jako uczeń Józefa Joachima koncertował w obecności Johannesa Brahmsa i Antonina Dvoraka, będąc łącznikiem pomiędzy wielką sztuką wiolinistyczną XIX wieku, a światem muzyki pierwszej połowy XX wieku. Spuścizna artystyczna i intelektualna Hubermana plasuje go wśród najbardziej zasłużonych obywateli urodzonych w Polsce u progu XX wieku.

Ósma edycja częstochowskiego Międzynarodowego Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana ujawnia w swoim programie wszystkie ważne aspekty zarówno spuścizny Mistrza, jak i osiągnięć wiolinistyki ostatnich lat: występy znakomitych, światowej renomy artystów, promocję młodych skrzypków, otwarcie na rozmaite gatunki muzyczne, jak jazz i folk, przenikania stylistyczne i kulturowe, różnorodność repertuaru.

Więcej


XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej odbędzie się w Gdyni w dniach 15 września – 14 października 2012 roku. W sześciu kościołach podczas dziewięciu koncertów zabrzmi muzyka w wykonaniu blisko trzystu muzyków z siedmiu krajów.

Usłyszymy muzykę od renesansowej po romantyczną – dobrze znane dzieła Bacha, Händla, Corellego, Mozarta, czy Dworaka, kompozycje unikatowe oraz polskie prawykonania utworów mistrzów minionych epok. Belgijski chór kameralny Psallentes zaprezentuje program związany z liturgicznym świętem Bożego Ciała (16 września), zaginioną muzykę cerkiewną I Rzeczypospolitej wykona ukraiński chór kameralny A' capella Leopolis i zespół puzonów i trąbek barokowych Starck Compagnay pod dyrekcją Tomasza Ślusarczyka(23 września), a Missa Dicit Dominus Matthaeusa Pipelare'a zaprezentuje belgijski zespół Capilla Flamenca (30 września).

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej stawiają sobie za cel prezentację najnowszych dokonań polskich zespołów, chórów i orkiestr, ze szczególnym uwzględnieniem tych, pochodzących z regionu polskiego Wybrzeża. Dlatego podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji, zaprezentują się najlepsze pomorskie zespoły- Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Orkiestra Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, Zespół Muzyki Dawnej Capella Gedanensis a także soliści - Danuta Dulska-Mossakowska, Maria Perucka i Roman Perucki. Koncerty festiwalowe odbędą się w sześciu gdyńskich kościołach: św. Andrzeja Boboli na gdyńskim Obłużu, Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka, Kościele Garnizonowym MW Matki Boskiej Częstochowskiej, Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, Kolegiacie Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz w Kościele św. Antoniego.

więcej...


Z okazji 130. rocznicy urodzin wybitnego polskiego kompozytora, pianisty, pedagoga i krytyka muzycznego – Karola Szymanowskiego, Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze przygotowała dwa koncerty symfoniczne pt. Fenomen Karola Szymanowskiego.

Pierwszy, który odbędzie się 5 października 2012 roku o godz. 19.00, rozpoczną oczywiście dzieła Karola Szymanowskiego. Etiuda b-moll op. 4 nr 3 w opracowaniu Grzegorza Fitelberga oraz II Koncert skrzypcowy op. 61 – poświęcony przyjacielowi kompozytora, Pawłowi Kochańskiemu. Drugą część koncertu wypełnią utwory Claude Debussy’ego. Popołudnie fauna, najsłynniejsza i najczęściej wykonywana kompozycja orkiestrowa Debussy’ego oraz Morze, na który to utwór składają się trzy połączone w całość szkice symfoniczne. Wystąpią: znany skrzypek Piotr Pławner oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka.

Drugi z koncertów – 12 października 2012 roku o godz. 19.00 - rozpocznie Uwertura koncertowa E-dur op. 12 Karola Szymanowskiego. Następnie usłyszymy Antonína Dvořáka Pieśni biblijne op. 99 w wokalnym wykonaniu Rafała Pawnuka, laureata Nagrody Publiczności w Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w ramach 3. Letniej Akademii Śpiewu w Gdańsku. Na zakończenie zabrzmi jedno z najwybitniejszych dzieł Karola Szymanowskiego - balet Harnasie. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej poprowadzi Jerzy Swoboda.


Koncert inaugurujący sezon artystyczny 2012/2013, połączony z uroczystym wręczeniem Maestro Jackowi Kaspszykowi (na zdjęciu) Medalu Elgar Society, odbędzie się w piątek, 5 października 2012 roku o godz. 19.00 w sali koncertowej Filharmonii we Wrocławiu. W programie – kompozycje Edwarda Elgara - In the South op. 50 (Alassio), Koncert wiolonczelowy e-moll op. 85 i Wariacje „Enigma” op. 36. W roli solisty wystąpi wiolonczelista Leonard Elschenbroich.

Sir Edward Elgar uważany jest za jednego z najwybitniejszych kompozytorów angielskich. Jego Pomp and Circumstance Marches zaraz po hymnie God Save the Queen jest najczęściej rozpoznawalnym utworem w Wielkiej Brytanii. Sławę zyskał w 1899 roku, po oszałamiającym sukcesie Wariacji „Enigma”, które dość szybko ogłoszono arcydziełem. Na uwielbienie rodaków zasłużył również serią patriotycznych pieśni skomponowanych podczas I wojny światowej.


IX Międzynarodowy Festiwal Muzyki "PAX ET BONUM PER MUSICAM" odbędzie się w dniach 5-14 października 2012 roku w kościele p.w. św. Antoniego we Wrocławiu-Karłowicach.

Więcej


VII Festiwal Muzyki Oratoryjnej „Musica Sacromontana” odbędzie się w Gostyniu w dniach 29 września – 7 października 2012 roku.

Festiwal zainauguruje opera Faust, skomponowana przez Księcia Antoniego Radziwiłła do dramatu Johanna Wolfganga von Goethe. Światowa prapremiera kompozycji odbyła się 1835 roku w Berlinie, kilka lat po śmierci Radziwiłła i Goethego. Warto zaznaczyć, że Faust Radziwiłła był pierwszą w historii muzyczną adaptacją słynnego dramatu. Podczas festiwalu dzieło wykonają soliści, Poznański Chór Kameralny i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego.

W programie pozostałych trzech koncertów znajdą się kompozycje Józefa Zaidlera, Piotra Niestrawskiego i Wolfganga Amadeusza Mozarta (30 września 2012), Krzysztofa Pendereckiego i Antona Dvoraka (6 października 2012) oraz Alfonsa Szczerbińskiego (7 października 2012).

Szczegółowy program Festiwalu – na stronie: www.jozefzeidler.eu


Filharmonia Krakowska zaprasza na bezprecedensowy projekt zatytułowany „Weekend w Filharmonii”, jaki będzie miał miejsce w sobotę, 6 października 2012 roku w godzinach od 17.00 do ok. 24.00.

Projekt obejmuje kilka koncertów kierowanych do różnych grup odbiorców, począwszy od wielbicieli argentyńskiego tanga (koncert kameralny Tango – tradycyjnie i inaczej z udziałem wybitnej klawesynistki Elżbiety Chojnackiej i bandoneonisty Maxa Bonnaya) czy jazzu (wieczorne Jam session classic znakomitych pianistów jazzowych: Piotra Orzechowskiego – laureata I nagrody na Montreux Jazz Piano Competition 2011 w Szwajcarii oraz Dominika Wani).

Przedsięwzięcie to nie pomija również bardziej konserwatywnych odbiorców muzyki poważnej – do nich w sposób szczególny kierowany jest monograficzny koncert zatytułowany Beethoven Essentials, podczas którego Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Pawła Przytockiego wykona I Koncert fortepianowy C-dur z laureatem III Międzynarodowego Konkursu im. L. van Beethovena w Bonn – Heinrichem Alpersem w roli solisty oraz Fantazję c-moll op. 67 wykonywana wraz z Chórem FK; czy wreszcie słuchaczy recitali fortepianowych (The World of Piano z młodymi wirtuozami tego instrumentu – Julią Kociuban, Piotrem Różańskin i Piotrem Kosińskim).

Bilet na każdą cząstkę wieczoru kosztuje jedynie 10 zł.


W kolejne niedziele od 2 września do 21 października 2012 roku w śródmiejskich kościołach odbędzie się XIII Warszawski Festiwal Organowy „Organy Śródmieścia”.

Program każdego recitalu dopasowany jest do specyfiki konkretnego instrumentu. Koncerty poprzedza komentarz z informacją dotyczącą historii i budowy organów.

więcej...


XIII Festiwal „Muzyczne Konfrontacje” odbędzie się w dniach 30 września – 21 października 2012 roku. Tegoroczna edycja zapoczątkowuje cykl trzech imprez festiwalowych (od XIII do XV), zaplanowanych na lata 2012-2014 pod wspólnym hasłem tematycznym „Stawisko w muzyce polskiej”.

Zbliżające się rocznice: 85-lecia istnienia Domu na Stawisku oraz 30-lecia funkcjonowania Muzeum skłaniają do podsumowań, a zwłaszcza do podkreślenia szczególnej roli, jaką ów Dom odegrał i odgrywa nadal w polskiej tradycji i kulturze. Szczególne znaczenie muzyki na Stawisku wiąże się z wyjątkową rangą i pozycją, jaką ta sztuka zajmowała w życiu i twórczości obojga Iwaszkiewiczów: „Muzyka jest dla mnie najwyższą ze sztuk […] to prawdziwy język bogów” – pisał Jarosław Iwaszkiewicz. Poznawanie dzieł literatury muzycznej było dla Anny Iwaszkiewicz pokonywaniem kolejnych stopni wtajemniczenia na drodze ku Absolutowi. Nie powstałoby wiele dzieł muzycznych, związanych bezpośrednio czy pośrednio z Iwaszkiewiczami, z ich Domem, gdyby nie inspirujące oddziaływanie atmosfery tego miejsca, wreszcie – gdyby nie szczególna wrażliwość, różnorodność muzycznych zainteresowań i fascynacji Jarosława i Anny Iwaszkiewiczów. Kult dzieł Bacha, Chopina i Szymanowskiego, stała obecność na Stawisku wybitnych muzyków, kompozytorów za życia Gospodarzy (na czele z Szymanowskim, Panufnikiem, Lutosławskim, Rubinsteinem) i w czasach funkcjonowania Muzeum (na czele z Góreckim, Kilarem czy Anderszewskim), intensywne życie koncertowe tego miejsca przez 85 lat ugruntowało pozycję Stawiska jako autentycznego ogniska żywej kultury muzycznej.

Alicja Matracka-Kościelny

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

więcej...


Dnia 7 października 2012 roku o godz.19.00 w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu odbędzie się koncert, kończący warsztaty zorganizowane w ramach projektu „Młodzi Śpiewacy Małopolski”. Specjalnym gościem i jego wykonawcą będzie Andrzej Dobber – jeden z najwybitniejszych współczesnych barytonów, solista teatrów operowych (m.in. Metropolitan Opera, Covent Garden, La Scala, teatr Maryjski), laureat Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.

Projekt „Młodzi Śpiewacy Małopolski” zakłada promowanie utalentowanych śpiewaków i ich artystyczny rozwój poprzez umożliwienie kontaktu młodym wokalistom pochodzącym z Małopolski z autorytetem wokalistyki, wybitnym mistrzem – pedagogiem o sławie europejskiej – prof. Heleną Łazarską, a także kształtowanie wrażliwości artystycznej wśród mieszkańców regionu oraz popularyzację muzyki polskiej. W ramach projektu odbędą się warsztaty wokalne i koncert. W warsztatach wokalnych wezmą udział małopolscy śpiewacy: Sylwia Olszyńska – sopran, Anna Wilk - sopran, Jadwiga Postrożna - mezzosopran, Andrzej Lampert - tenor, Dawid Biwo – bas-baryton. Ze śpiewakami pracować będą prof. Helena Łazarska, Zofia Kilanowicz oraz dwaj pianiści-akompaniatorzy: Marcin Kozieł oraz Bartłomiej Wezner. Zakończeniem warsztatów będzie uroczysty koncert, otwarty dla publiczności.


W niedzielę, 7 października 2012 roku o godz. 18.00 w Archikolegiacie w Tumie odbędzie się koncert muzyki oratoryjnej. W monumentalnym wnętrzu średniowiecznego romańskiego kościoła zabrzmią Msza Nelsońska d-moll J. Haydna oraz Locus inaestimabilis łódzkiego kompozytora Krzysztofa Grzeszczaka. Pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza i Dawida Bera wystąpią Orkiestra i Chór Filharmonii Łódzkiej, Chór Kameralny „Vivid Singers” oraz soliści.


Katedra Fortepianu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie zaprasza w dniach 7-11 października 2012 roku na koncerty z cyklu Wszystkie dzieła fortepianowe Karola Szymanowskiego w 130. rocznicę urodzin Kompozytora, w wykonaniu studentów i absolwentów klasy prof. Bronisławy Kawalla przy współpracy wykł. Lucjana Benisza i dr Joanny Świtlik.

W niedzielę, 7 października 2012 roku o godz. 17.00 wystąpią: Misato Tokuda, Żaneta Pniewska, Wojciech Pyrć, Justyna Lechman i Miho Tokuda. W ich wykonaniu usłyszymy: Preludium cis-moll, Mazurki op. 50, Fantazję C-dur op. 14, Metopy op. 29, Walc romantyczny oraz I Sonatę c-moll op. 8. Słowo wprowadzające wygłosi prof. dr hab. Zofia Helman (UW). Tego samego dnia o godz. 16.30 w Foyer Sali Koncertowej nastąpi również otwarcie wystawy pt. Karol Szymanowski. Źródła i inspiracje.

W poniedziełek, 8 października 2012 roku o godz. 19.00 w interpretacji Shoko Miyake, Andrzeja Karałowa, Justyny Lechman i Pawła Filka zabrzmią Preludia op. 1, Etiudy op. 4, Maski op. 34, Etiudy op. 33, Mazurki op. 50 nr 9–12 oraz II Sonata A-dur op. 21.

Trzy dni później, 11 października 2012 roku o godz. 19.00 Piotr Fidelus, Miho Tokuda, Maciej Piszek, Justyna Lechman, Andrzej Karałow i Paweł Filek wykonają Preludium i fugę cis-moll, Mazurki op. 50 nr 17–20, Wariacje b-moll op. 3, Tańce polskie, Wariacje h-moll na polski temat ludowy op. 10, Mazurki op. 62, III Sonatę op. 36 oraz IV Symfonię (Symphonie Concertante) op. 60.


Muzyka wokalno-instrumentalna, zwłaszcza o tematyce religijnej, szczególnie dostojnie brzmi we wnętrzach sakralnych. W niedzielę, 7 października 2012 roku w salę koncertową przemieni się monumentalna romańska Archikolegiata w Tumie koło Łęczycy. O godz. 18.00 usłyszymy tam Mszę Nelsońską Josepha Haydna i Locus inaestimabilis łódzkiego kompozytora współczesnego Krzysztofa Grzeszczaka. Wystąpią Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej oraz Chór Kameralny „Vivid Singers”, a dyrygować będą Dawid Ber i Jakub Chrenowicz.

Utwór Locus inaestimabilis został skomponowany na uroczystość 850-lecia Archikolegiaty w Tumie i wtedy też – w maju ubiegłego roku – odbyło się jego prawykonanie. - Idea utworu koncentruje się wokół MIEJSCA. Miejsca szczególnego, nieocenionego, niewypowiedzianego – wyjaśnia kompozytor. Zastosowane środki kompozytorskie, takie jak polichóralność i przestrzenne ustawienie niektórych instrumentów, podkreślają rozwiązania architektoniczne kolegiaty i jej perfekcyjną akustykę.

Koncert rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp wolny.


XVII Festiwal Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego odbędzie się w Bielsku-Białej w dniach 9-14 października 2012 roku. Tegoroczna edycja poświęcona została dwóm rocznicom. Z okazji 130. rocznicy urodzin Karola Szymanowskiego na festiwalu będzie rozbrzmiewała polska muzyka inspirowana górami. Słuchacze festiwalu będą także mogli usłyszeć muzykę Wojciecha Kilara, który w roku 2012 obchodzi 80. rocznicę urodzin.

Festiwal otworzy 9 października recital skrzypcowy ubiegłorocznej zwyciężczyni Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego - Soyoung Yoon. Na koncercie zabrzmią m.in. Wariacje na temat własny op.15 oraz Capriccio Valse in E major op. 7 Henryka Wieniawskiego, Subito Witolda Lutosławskiego oraz Nocturn i Tarantella Karola Szymanowskiego.
W ramach obchodów 130. rocznicy urodzin Karola Szymanowskiego na koncercie 11 października w wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczaka usłyszymy Trzy tańce symfoniczne Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Symfonię koncertującą i Harnasie Karola Szymanowskiego. Partię fortepianu wykona Anna Górecka, zaś partię wokalną – Wiesław Ochman.
Dzień później Orkiestra Symfoniczna Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej pod dyrekcją Andrzeja Kucybały zagra Preludium chorałowe i Orawę Wojciecha Kilara, Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Etiudę b-moll Karola Szymanowskiego.
Z okazji 80. urodzin Wojciecha Kilara podczas koncertu 13 października utwory Jubilata: Kościelec 1909, II koncert fortepianowy, Siwa mgła i Krzesany wykona Orkiestra Symfonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita. Partie solowe wykonają Beata Bilińska (fortepian) i Jarosław Bręk (śpiew).

Więcej


Michał Lorenz napisał muzykę do ok. 175 filmów, w tym do tak znanych obrazów, jak Śluby panieńskie Filipa Bajona, Psy Władysława Pasikowskiego, Prowokator Krzysztofa Langa czy Złoto dezerterów Janusza Majewskiego. Za swoje kompozycje otrzymał szereg nagród, m.in. trzykrotnie Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Filmowej i Medialnej w Bonn (za Nic Doroty Kędzierzawskiej).

Muzyce filmowej Michała Lorenza będzie poświęcony koncert we wtorek, 9 października 2012 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej. Wystąpi zespół „DesOrient” w składzie: Marta Maślanka – cymbały, Małgorzata Szarlik – skrzypce, Klaudiusz Baran – akordeon, Bogdan Kupisiewicz – gitara, Mariusz Puchłowski – flety, Robert Siwak – instrumenty perkusyjne, Michał Woźniak – kontrabas.

W programie tematy z filmów, seriali i przedstawień teatralnych, m.in.: Przedwiośnie (2001), Bandyta (1997), 300 mil do nieba (1989), Oficer (2004–2005), Statyści (2006), Złoto dezerterów (1998), Daleko od okna (2000), Ojciec Mateusz (2008), Śluby panieńskie (2010), Jan Paweł II. Szukałem Was (2011), Różyczka (2010).


- Można studiować dawne życie muzyczne, po prostu chodząc po kościołach - mówił Jan Tomasz Adamus 25 września 2012 roku, podczas pierwszego koncertu z edukacyjnego cyklu Capelli Cracoviensis, Matinée dla juniorów i seniorów - Trzeba tylko patrzeć, w których i gdzie znajdują się empory muzyczne, przeznaczone dla muzyków balkony, na których ustawiani byli śpiewacy i instrumentaliści.

Pierwsza seria matinée, zatytułowana jest Muzyka przestrzenna i odnosi się do łączenia natury muzyki z przeznaczoną dla niej przestrzenią: nie tylko architektoniczną, ale sakralną czy świecką, albo określonym momentem w przebiegu liturgii. W trakcie pierwszego koncertu, obok młodzieńczej Missa brevis G-dur Mozarta, zabrzmiało także wyjątkowej piękności Salve Regina Haydna, w trakcie drugiego Marcin Szelest poprowadził i objaśniał historię muzycznego Wawelu przełomu XVI i XVII wieku.

Kolejne spotkanie – we wtorek 9 października 2012 roku - poświęcone zostanie motetom Bacha i Schütza. Wszystkie mają miejsce w Auli bł. Jakuba w klasztorze Franciszkanów (wejście z placu przy Plantach) i odbywają się w stałym terminie - wtorek, godz. 11.

Bilety w cenie 5 zł do nabycia przed koncertem.

ZOBACZ: program cyklu koncertów - plik pdf


AD LIBITUM 2012. Festiwal muzyki improwizowanej odbędzie się w dniach 10-16 października 2012 roku w Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski w Warszawie. W tym roku do współpracy z improwizującymi muzykami zaproszeni zostali artyści wideo, vje, artyści nowych mediów elektronicznych.

Rewelacyjna norweska wokalistka Maja Ratkje wystąpi z Aleksandrem Janickim, Pierre Jodlowski z Anną Zaradny i Cezarym Duchnowskim, zespół Kwartludium z Robinem Rimbaud „Scannerem”, który stworzy też duet z Mirosławem Bałką. Ponadto w programie performance Daito Manabe, rzeźba dźwiękowa czeskiego zespołu Marijan, znakomity dj Ignaz Schick wraz z Michałem Brzezińskim, Mats Lindström, kizzy dinetics, Alexey Kruglov, Yuri Yaremchuk i inni.

Cztery maratony wspólnych działań artystów w Laboratorium CSW Zamek Ujazdowski zamknie wielki finał (16 października): kwartet legendarnego Anthony’ego Braxtona w radiowym Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego.

Więcej


Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, po udanych próbach prezentacji spektakli i koncertów operowych oraz baletowych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem podczas Europejskich Dni Operowych w maju 2012 roku, postanowiło stworzyć nowy projekt, opierający się na koncepcji prezentacji spektakli operowych i baletowych na ekranie sali im. Lucjana Lipińskiego w sądeckim „Sokole”. Projekt został nazwany TRANS-OPERA i obejmuje 8 spektakli transmitowanych na żywo oraz retransmitowanych z renomowanych teatrów i festiwali operowych w całej Europie w okresie od października 2012 do maja 2013 roku.

Dzięki eksperymentalnemu połączeniu filmu z przedstawieniem na żywo Metropolitan Opera stworzyła nową jakość w sztuce – pisał entuzjastycznie „The Los Angeles Times” po pierwszej transmisji z nowojorskiego teatru w 2006 roku. Atmosfera transmisji jest niezwykła: widzowie śledzą spektakl lepiej niż publiczność zasiadająca na widowni: z różnych perspektyw, z użyciem zbliżeń, kamera często porusza się wśród artystów, śledząc dramaturgię i tempo akcji, współtworząc klimat i napięcia. Widzowie mają poczucie bezpośredniego uczestnictwa w spektaklu i znajdują się w gronie tysięcy widzów, oglądających w tym samym momencie to samo przedstawienie na całym świecie.

Więcej


Koncert muzyki polskiej zainauguruje rok akademicki 2012/2013 w Akademii Muzycznej w Poznaniu w czwartek, 11 października 2012 roku o godz. 18.00 w Auli Nova. W programie: Concerto grosso na orkiestrę smyczkową Andrzeja Koszewskiego, Koncert fortepianowy Tadeusza Szeligowskiego, Adagietto z opery Raj utracony Krzysztofa Pendereckiego i Livre pour orchestre na orkiestrę symfoniczną Witolda Lutosławskiego.

Wystąpią: Piotr Szychowski – fortepian i Orkiestra Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu pod batutą Jerzego Salwarowskiego.

Wstęp wolny.


Koncert symfoniczny w ramach jubileuszu 60-lecia Filharmonii Opolskiej odbędzie się w piątek, 12 października 2012 roku o godz. 19.00 w Sali koncertowej Filharmonii w Opolu. Solistą wieczoru będzie amerykański pianista Neal Larrabee - laureat IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego. W jego wykonaniu usłyszymy II Koncert fortepianowy B-dur op. 83 Johannesa Brahmsa. Artyście towarzyszyć będą Filharmonicy Opolscy pod batutą Bartosza Żurakowskiego. Program koncertu dopełni IV Symfonia Es-dur Romantyczna Antona Brucknera.


W piątek, 12 października 2012 roku o godz. 19.30 na estradzie Filharmonii Krakowskiej wystąpi gościnnie Orkiestra Filharmonii z Zagrzebia pod batutą jednego z największych dyrygentów naszych czasów, cenionego zarówno na Wschodzie, jak i Zachodzie Europy – Dmitrija Kitajenki. Artysta regularnie dyryguje prestiżowymi orkiestrami takimi, jak: Berlin Philharmonic Orchestra, Leipzig Gewandhaus Orchestra, Vienna Symphony Orchestra, Zagreb Philharmonic Orchestra, Philharmonia Orchestra in London, Orchestre Philharmonique de Radio France, Budapest Festival Orchestra. Jego nagrania wszystkich symfonii Szostakowicza z Cologne Gürzenich Orchestra w 2005 roku otrzymały między innymi nagrodę Echo Klassik – jedną z najbardziej znaczących nagród na gruncie muzyki klasycznej. Z kolei jego nagrania symfonii Prokofiewa zostały uznane przez krytykę jako wybitne i wzorcowe. Karierę Kitajenki rozpoczęła wygrana na pierwszym Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Herberta von Karajana w Berlinie w 1969 roku. Artysta w wieku zaledwie 29 został zaangażowany jako główny dyrygent w Teatrze im. Strawińskiego w Moskwie, a w 1976 został powołany na stanowisko głównego dyrygenta Filharmonii Moskiewiskiej, która pod jego batutą zyskała renomę jednej z wiodących orkiestr na muzycznej arenie międzynarodowej. Na Zachód Europy przeniósł się w 1990 roku.
W wykonaniu Orkiestry Filharmonii z Zagrzebia pod kierunkiem Maestro Kitajenki usłyszymy Hommage a Sorkočević chorwackiego kompozytora Borisa Papandopulo, I Koncert wiolonczelowy Dymitra Szostakowicza ze znakomita Moniką Leskovar w roli solistki oraz Symfonię Manfred Piotra Czajkowskiego.
Patronat nad koncertem objął Ambasador Republiki Chorwacji - Ivan Del Vechio.


W piątek, 12 października 2012 roku o godz. 19.30, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zainauguruje kolejny sezon artystyczny. Pierwszy abonamentowy koncert poprowadzi Krzysztof Penderecki (na zdjęciu).

W partii solowej wystąpi Soyoung Yoon – zwyciężczyni ostatniej edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2011). W jej wykonaniu melomani usłyszą I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego. W drugiej części koncertu orkiestra zaprezentuje III Symfonię Krzysztofa Pendereckiego.

Przed koncertem, o godz. 18.45 w sali 211 CCK, odbędzie się spotkanie z prof. Leonem Markiewiczem, który omówi wykonywane tego wieczoru utwory.

Koncert rozpocznie się o godz. 19.30, w siedzibie NOSPR (sala im. Grzegorza Fitelberga, Katowice, plac Sejmu Śląskiego 2).


W piątek, 12 października 2012 roku rozpocznie się 12. edycja Festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka "Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu". W programie znajdą się 2 koncerty symfoniczne i 20 kameralnych.

Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka "Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu" to wyjątkowy projekt, zainicjowany w 2001 roku przez wieloletniego dyrektora orkiestry – Franciszka Wybrańczyka. Ta cykliczna impreza, dostępna dla bardzo szerokiej publiczności (wstęp wolny), wpisała się już na stałe w pejzaż kulturalny Warszawy i zyskała sympatię jej mieszkańców. Ideą festiwalu jest przedstawienie słuchaczom różnych form muzyki klasycznej w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Varsovia oraz znakomitych solistów i dyrygentów. W tym roku wystąpią m.in. japońska pianistka Etsuko Hirose i Hrachya Avanesyan - skrzypek ormiańskiego pochodzenia. Sinfonię Varsovię poprowadzą Paweł Kotla i Aziz Shokhakimov. Podczas dwóch koncertów symfonicznych, które odbędą się dwóch praskich kościołach (Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku i Kościół Najczystszego Serca Maryi na Pl. Szembeka), zostaną zaprezentowane działa Beethovena, Dvořáka i Schuberta.

Ponadto Sinfonia Varsovia zaprasza do swojej siedziby przy ul. Grochowskiej 272 na 18 koncertów kameralnych w wykonaniu muzyków orkiestry (13 i 20. października 2012). W programie m.in. utwory Bacha, Mozarta, Schumanna, Griega i Gershwina.

Festiwal potrwa do 20 października 2012 roku.

Wstęp wolny.

Więcej


W dniach 13-28 października 2012 roku Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zaprasza na koncerty XXII Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych z udziałem najwybitniejszych polskich artystów młodego pokolenia.

W tym roku, do ich licznego grona, które obejmuje 80 uczestników reprezentujących różne muzyczne specjalności dołączą młodzi artyści z Ukrainy, Czech, Słowacji, Austrii i Stanów Zjednoczonych. Tradycyjnie, przeważająca liczba festiwalowych koncertów została zorganizowana w Katowicach. Odbędą się w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, Studiu Koncertowym Radia Katowice, Sali Parnassos Biblioteki Śląskiej, Muzeum Archidiecezjalnym, katowickich kościołach i domach kultury. Festiwal wędrował będzie także po wielu miastach Polski, a jego zagraniczna trasa obejmie St. Ètienne, Koszyce, Ostrawę i po raz pierwszy Opawę, partnerskie miasto Katowic, gdzie śląscy artyści wystąpią w zabytkowym Kościele św. Wacława.

Do szczególnych wydarzeń należeć będą z pewnością koncerty z udziałem Gości Festiwalu: jednego z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów – Tomasza Strahla, który zagra w duecie z pianistką Agnieszką Przemyk-Bryła; słynnego polskiego męskiego sekstetu wokalnego Affabre, który wystąpi w koncercie zatytułowanym „Klasyka żartem i serio”, amerykańskiego kwartetu gitar Tantalus Quartet i specjalizującej się w muzyce dawnej wokalistki Karoliny Brachman. Zaśpiewa ona w ramach festiwalu z {oh!}Orkiestrą Historyczną, pierwszym na Śląsku profesjonalnym zespołem młodych artystów grającym na instrumentach historycznych pod kierownictwem artystycznym Martyny Pastuszki.

Jak zawsze, w ramach festiwalu Silesia zorganizowała koncerty promujące w sposób szczególny muzykę polskich twórców. Pierwszy z nich „Karol Lipiński – Nowe Interpretacje”, który odbędzie się w 24 października o godz.18.00 w Studiu Polskiego Radia Katowice, został zaplanowany wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu „Nowe Interpretacje”. Jego celem jest zachęcenie polskich artystów do sięgania po rodzimy repertuar, zwłaszcza ten słabo rozpowszechniony w życiu muzycznym. Również w Radiu Katowice odbędą się październikowe koncerty projektu „Portrety Kompozytorów Polskich”, który Silesia realizuje z Fundacją Banku Zachodniego WBK w ramach programu „Bank Ambitnej Młodzieży”. Tym razem muzyczny portret Karola Szymanowskiego, którego 130. rocznicę urodzin właśnie obchodzimy, zaprezentują uczestnicy XXII Festiwalu.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu - plik pdf


Carl Loewe i Piotr Klimek - szczecińscy kompozytorzy, żyjący i tworzący w dwóch różnych epokach, będą bohaterami pierwszego jesiennego koncertu Baltic Neopolis z cyklu „Muzeum Muzyki”. Ich kompozycji, w tym jednego światowego prawykonania, będzie można wysłuchać 13 października 2012 roku w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego w Szczecinie.

Carl Loewe przyjechał do Szczecina w 1820 roku i przez ponad czterdzieści lat swojego życia tworzył i rozwijał atmosferę muzyczną w mieście. Swoją miłością do muzyki doprowadził do wykonania w Szczecinie wielu wybitnych dzieł, m. in. Pasji według św. Mateusza i Pasji według św. Jana Jana Sebastiana Bacha. W 1827 roku poprowadził szczecińskie prawykonanie IX Symfonii Ludwiga van Beethovena oraz światowe prawykonanie dzieła Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego - uwertury koncertowej do Snu nocy letniej Williama Szekspira. Przyjacielem Carla Loewego był Carl von Blankensee, który przełożył na język niemiecki ballady Adama Mickiewicza, a Loewe, zachwycony polskimi prądami wyzwoleńczymi, sam będąc romantykiem, skomponował do nich muzykę, tworząc nowy gatunek solowej ballady romantycznej.

Ta sama misja – rozwoju kulturalnego Szczecina – towarzyszy Piotrowi Klimkowi, urodzonemu w 1973 roku współczesnemu kompozytorowi. Klimek pisze muzykę symfoniczną, chóralną, kameralną i elektroniczną. Od 1991 roku silnie związany z teatrem, napisał muzykę do ponad 80 realizacji scenicznych. Tworzy instalacje dźwiękowe oraz bierze udział w projektach z pogranicza różnych dziedzin sztuki. Lista utworów jego autorstwa zdaje się nie mieć końca. Piotr Klimek od 1998 roku związany jest z Uniwersytetem Szczecińskim, a od 2010 roku wykłada przedmioty muzyczne na Wydziale Edukacji Muzycznej oraz Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie.

Koncert w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie zestawi twórczość obydwu artystów i pozwoli na muzyczną podróż w czasie. Usłyszymy Kwartet smyczkowy nr 4 op. 26 Carla Loewego w wykonaniu Baltic Neopolis Quartet oraz Feroce na altówkę i wiolonczelę Piotra Klimka w wykonaniu Emilii Goch oraz Tomasza Szczęsnego. Będzie to jednocześnie światowa premiera utworu.


W sobotni wieczór 13 października 2012 roku Filharmonia Krakowska gościć będzie jednego z najbardziej błyskotliwych polskich dyrygentów młodego pokolenia – Michała Dworzyńskiego, który poprowadzi Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej. Jego międzynarodowa kariera błyskawicznie rozwinęła się po zwycięstwie w Donatella Flick Conducting Competition w Londynie w 2006 roku. Artysta do współpracy zaprosił wiolonczelistę Jeremy'ego Findlay'a (na zdjęciu), w którego interpretacji usłyszymy II Koncert wiolonczelowy e-moll Victora Herberta.
Za klucz do programu tego wieczoru można obrać wątek emigracji twórców - kompozytorów. Urodzony w Łodzi Aleksander Tansman (1897-1986) wyjechał z Polski w roku 1919. Orkiestra Filharmonii Krakowskiej wykona jego Quatre danses polonaises pour orchestre z 1931 roku - krótką suitę złożoną z polki, kujawiaka, dumki i oberka – stylizowanych, lecz utrzymanych w bliskości ludowych pierwowzorów. Victor Herbert (1859-1924) przyszedł na świat w Irlandii, w 1886 emigrował zaś do Stanów Zjednoczonych i został koncertmistrzem wiolonczel orkiestry Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Sergiusz Rachmaninow, którego III Symfonia a-moll zabrzmi w drugiej części koncertu, opuścił Rosję w grudniu 1917 i osiadł na stałe w Stanach Zjednoczonych, gdzie zmarł w 1943 roku.


Od 13 października 2012 roku w kinie Helios Nowe Horyzonty we Wrocławiu transmitowane będą na żywo opery z The Metropolitan Opera.

Kino Helios Nowe Horyzonty w sezonie 2012/2013 pokaże na swoich ekranach 12 spektakli w mistrzowskim wykonaniu legendarnego zespołu nowojorskiej The Metro-politan Opera. Widzowie za pośrednictwem bezpośredniego połączenia satelitarnego będą mogli oglądać transmisje przedstawień w najwyższej jakości dźwięku i obrazu. W sobotę, 13 października o 18.30, odbędzie się pierwsza transmisja – inscenizacja Napoju miłosnego Gaetano Donizettiego. Wystąpią m.in. Anna Netrebko, jedna z najlepszych i najpopularniejszych sopranistek naszych czasów oraz polski baryton Mariusz Kwiecień. Autorem inscenizacji jest Bartlett Sher, znakomity reżyser teatralny, musicalowy i operowy, laureat prestiżowych wyróżnień, m. in. Tony Award i Drama Desk Award. Prelekcję przed transmisją wygłosi wybitny znawca muzyki operowej Piotr Nędzyński. Spektakle zawierają polskie tłumaczenie.

Na cykl The Met: Live in HD złoży się dwanaście spektakli (w tym dwa premierowe) bezpośrednio transmitowane poprzez satelitę do wybranych kin na całym globie. W programie znalazły się wybitne dzieła: Otello Giuseppe Verdiego (27 października 2012), Burza Thomasa Adèsa (premiera, 10 listopada 2012), Łaskawość Tytusa Wolfganga Amadeusza Mozarta (1 grudnia 2012), Bal maskowy Verdiego (8 grudnia 2012), Aida Verdiego (15 grudnia 2012), Trojanie Hectora Berlioza (5 stycznia 2013, Maria Stuarda Donizettiego (premiera, 19 stycznia 2013), Rigoletto Verdiego (16 lutego 2013), Parsifal Richarda Wagnera (2 marca 2013), Francesca da Rimini Riccardo Zandonaia (16 marca 2013), Juliusz Cezar Georga Friderica Handela (27 kwietnia 2013).

Karnety na spektakle dostępne w sprzedaży internetowej na stronie www. heliosnh.pl oraz w kinie Helios Nowe Horyzonty. Karnet na 12 spektakli – 600 zł, karnet na 6 dowolnie wybranych spektakli – 360 zł, pojedynczy bilet – 80 zł.

Więcej informacji – na: www.heliosnh.pl


Koncert GENERACJA 3.0. słowo – dźwięk – obraz w wykonaniu doktorantów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się w niedzielę, 14 października 2012 roku o godz. 17.00 w Sali koncertowej UMFC. Wystąpią: Jakub Dmeński klawesyn, Temina Cadi Sulumuna harfa, Alicja Wołyńczyk saksofon, Ye Young Sohn sopran, Jakub Chachulski organy, Michał Czubaszek dyrygent oraz Eun-Jin Hwang fortepian, Katarzyna Muranty-Sawicka, Łukasz Sawicki (made in cosmos) wizualizacje. W programie m.in.: J. C. F. Fischer, H. Renié, Th. Escaich, Ph. Hersant, E. Dell’Acqua, A. Berg, J. S. Bach, I. Jankowski, Ł. Godyla.


Od blisko dwóch dekad jesienią rozbrzmiewa we Wrocławiu muzyka wiedeńskich mistrzów: walce, polki, arie operetkowe. Muzyka, która - mimo że bliska tysiącom słuchaczy – niemal całkiem zniknęła z repertuaru mediów, filharmonii, oper i teatrów. Tegoroczna, dziewiętnasta już odsłona Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej w dniach 14-21 października 2012 roku będzie swojego rodzaju wstępem do edycji przyszłorocznej, jubileuszowej. A że taki jubileusz zasługuje na szczególną oprawę oraz nadzwyczajny program, już teraz jego organizatorzy postanowili rozszerzyć spektrum muzycznych wydarzeń, zapraszając do udziału w nich nową, młodszą niż do tej pory, publiczność.
Począwszy od 2012 roku Jana Ślęka - twórcę i dyrektora artystycznego festiwalu - wspierają w jego pracy miłośnicy muzyki skupieni wokół Fundacji For Art, mającej doświadczenie m.in. w organizacji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego „Młody Paganini”. Program tegorocznego, XIX Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej pozwoli publiczności spragnionej dobrze znanej muzyki Straussa, Lehára, Stolza i Lannera, poznać także współczesne oblicze austriackiej stolicy, miasta otwartego na różne style i estetyki. Kiedyś cesarsko-królewskiej metropolii, a dziś – centrum wspaniałej kultury.
W niedzielę, 14 października o godz. 19 w Filharmonii Wrocławskiej posłuchamy zespołu Roby’ego Lakatosa, spadkobiercy wspaniałej tradycji cygańskich wirtuozów skrzypiec, dumy cesarsko-królewskich Austro-Węgier. Pochodzący z Budapesztu artysta cieszy się międzynarodową sławą, koncertuje w najbardziej prestiżowych salach, a w swoim dorobku ma płyty nagrywane dla renomowanej wytworni Deutsche Grammophon. Roby Lakatos, obdarowany fenomenalnym, żywiołowym talentem, odebrał gruntowne klasyczne wykształcenie. Dzięki wspaniałej technice oraz nieposkromionej wyobraźni bez trudu potrafi połączyć muzykę klasyczną z tym, co może ją ubarwić, a jednocześnie jej nie spłycić: jazzem, muzyką węgierskich Cyganów, bałkańską, żydowską.
W czwartek, 18 października o godz. 19 w Auli Leopoldinum Uniwersytetu Wrocławskiego z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej im. Johanna Straussa wystąpią laureaci międzynarodowych konkursów dla młodych śpiewaków.
Koncert galowy z udziałem wiedeńskiej Volksoper – sopranistki Martiny Dorak i tenora Eugenea Amesmanna – zaplanowany został na niedzielę, 21 października (godz. 19). Znakomitym śpiewakom towarzyszyć będzie Orkiestry Festiwalowej im. Johanna Straussa pod kierunkiem Jana Ślęka, a w repertuarze koncertu, oprócz słynnych arii operetkowych, znajdą się także walce i polki Josepha Lannera, Johanna Straussa, syna, Roberta Stolza i Franza Lehára.
Koncert poprowadzi wieloletni przyjaciel festiwalu – prof. Jan Miodek.
Tradycją festiwalu są koncerty poza Wrocławiem. W tym roku artystów gościć będzie Kinoteatr Piast w Ostrzeszowie (19 października, godz. 19).

Więcej


Sezon koncertowy Austriackiego Forum Kultury rozpocznie koncert Arcus Ensemble Wien (na zdjęciu) w dniu 14 października 2012 roku w siedzibie Forum w Warszawie (ul. Próżna 8). Trio wystąpi w składzie: Andreas Schablas (klarnet), Erich Oskar Huetter (wioloczela) i Janna Polyzoides (fortepian). To muzycy o dużym dorobku koncertowym i płytowym, a także pedagogicznym, znani w Austrii i wielu innych krajach, występowali także w Polsce. W wykonaniu zespołu usłyszeć będzie można: Trio B-Dur op. 11 "Gassenhauer-Trio" Ludwiga van Beethovena, Fünf Stücke (1999-2000) Friedricha Cerhi, 4 miniatury na trio Paula Juona i Trio (1937) Nino Roty.

Kolejny koncert już 4 dni później - w czwartek, 18 października 2012 roku o godz. 19.00, poświęcony w całości muzyce saksofonowej. Wystąpią trzy utalentowane, młode saksofonistki - Cornelia Högl z Austrii i Modern Sax Duo, które współtworzą Dorota Samsel i Alicja Wołyńczyk. Program koncertu obejmuje transkrypcje utworów tak znanych kompozytorów, jak Bach i Beethoven oraz dzieła wielu innych, współczesnych, austriackich i nie tylko, dedykujących swą twórczość oryginalnie saksofonowi, wśród nich: Julia Schreitl, Walter Hartley, Viola Falb, Christoph Siman, Alexander Kral, Thierry Escaich, Jindrich Feld.


Koncert „Chór i organy” to pierwsza propozycja Wrocławskich Kameralistów dla wrocławian po długiej wakacyjnej przerwie. Na koncercie chóru Cantores Minores Wratislavienses usłyszymy muzykę religijną najwybitniejszych mistrzów dawnych epok przeznaczoną na chór z organami, m.in. Magnificat II Cl. Monteverdiego, Gloria z mało znanej w Polsce Mszy Orindio Bartoliniego (XVII w.), wirtuozowskie dzieła Jacka Różyckiego, Marcina Mielczewskiego i Heinricha Schütza, jak i polifoniczne utwory a cappella Bartłomieja Pękiela, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego oraz Preludium organowe g-moll D. Buxtehudego.

Z chórem Cantores Minores Wratislavienses pod dyrekcją Piotra Karpety wystąpi Marta Niedźwiecka, która zagra na pozytywie organowym.

Koncert odbędzie się 14 października 2012 roku o godz. 18:00 we wrocławskim ratuszu. Wstęp wolny.


W niedzielę, 14 października 2012 roku o godz. 17.00 w zabytkowym Domu Kawalera spółki DEMEX w Zabrzu (ul. Hagera 41) odbędzie się wernisaż Fortepianum - permanentnej wystawy instrumentów klawiszowych.

Instrumenty pochodzą z prywatnych kolekcji unikalnych dawnych fortepianów i analogowych instrumentów elektronicznych Marka Toporowskiego i Katarzyny Drogosz, udostępnionych szerszej publiczności do celów koncertowych, warsztatowych, dydaktycznych, popularyzatorskich. Wśród eksponatów znalazły się m.in. dawne fortepiany Longman & Broderip, ok. 1790 - najstarszy grający strunowy instrument klawiszowy w Polsce, Raedecker - ok. 1830, klawesyn wirginalizowany zbudowany przez Michaela Scheera w 1985 roku oraz dwa analogowe instrumenty elektroniczne - Hammond Commodore i Wurlitzer 4037.

Podczas uroczystego otwarcia wystawy usłyszymy utwory m.in. Wincentego Lessla, Fryderyka Chopina, Tekli Bądarzewskiej i Henryka Warsa. Wykonawcy to osoby związane z klasą klawesynu Akademii Muzycznej w Katowicach: Katarzyna Drogosz, Irmina Obońska, Marek Pilch, Marek Toporowski.

Więcej informacji – na stronie: www.marektoporowski.blogspot.com


Od pierwszego Dnia Papieskiego filharmonicy śląscy spontanicznie włączają się w jego obchody przypominające nauczanie błogosławionego Jana Pawła II. I w tym roku Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego przygotowała specjalny koncert na ten dzień. W niedzielę, 14 października 2012 roku w katowickiej archikatedrze p.w. Chrystusa Króla wystąpią dwa jej zespoły – Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą jej twórcy, Jana Wincentego Hawela, oraz przygotowany przez Jarosława Wolanina Chór FŚl. Solistami będą: Elżbieta Kolorz – sopran, Magdalena Pilarczyk – alt, Dionizy Madoń – tenor i Michał Schoppa – baryton . Początek koncertu o godz. 20. Wstęp wolny.

W programie koncertu najpierw pojawi się Concerto grosso F-dur op. 6 nr 2 Georga Friedricha Händla (1685-1759),a w drugiej części Koncertu papieskiego słuchaczom zaprezentowana zostanie Missa brevis D-dur KV 194 Wolfganga Amadeusa Mozarta (1756-1791).


Koncert Muzyczne Dialogi odbędzie się w Sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w poniedziałek, 15 października 2012 roku o godz. 19.00. Wystąpią: Marta Włodarczyk sopran, Bartosz Ludkiewicz fortepian, Karina Górka fortepian, Anita Wąsik skrzypce, Dominik Płociński wiolonczela, Mateusz Czech fortepian, Yumi Palleschi fortepian. W programie: B. Britten – Lachrymae. Reflections on a Song of Dowland op. 48a na altówkę i fortepian, J. Nin – Suita hiszpańska (Seguida española) na wiolonczelę i fortepian, K. Szymanowski6 Pieśni do słów Kazimierza Tetmajera op. 2 na sopran i fortepian, R. Sakamoto – 1919 na fortepian, skrzypce, wiolonczelę oraz taśmę i S. Rachmaninow – Tańce symfoniczne op. 45 na 2 fortepiany. Opieka artystyczna: prof. zw. Maja Nosowska.


Konserwatorium Krakowskie im. Witolda Lutosławskiego, Austriacki Konsulat Generalny w Krakowie i Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu zapraszają na koncert, który odbędzie się w poniedziałek 15 października 2012 roku o godz. 18.00. Wystąpią młodzi pianiści austriaccy: Matias Alzola i Yunus Hermann, uczestnicy Pianistycznego Programu Europejskiego. Usłyszymy dzieła Fryderyka Chopina, George’a Crumba, Franciszka Liszta, Arnolda Schönberga i Aleksandra Skriabina.

Koncert odbędzie się w MCK „Sokół” w sali im. Romana Sichrawy.


Od 15 do 21 października 2012 roku ponownie w Warszawie rozbrzmiewać będzie muzyka ukraińska - od chóralnej klasyki w wykonaniu Chóru "Kijów", poprzez lirykę wokalną Olgi Pasiecznik, muzykę kameralną Lwowskiego Tria Fortepianowego, głos najmłodszego pokolenia kompozytorskiego Ukrainy w postaci Ensemble Nostri Temporis po finałowy koncert z udziałem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy pod dyrekcją Wołodymyra Sirenki. W ramach 4. Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie dla tej prezentacji gościnnie otworzy swoje sale Filharmonia Narodowa. Koncert z udziałem Chóru "Kijów" odbędzie się w Kościele Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.
W ramach festiwalu zaplanowane zostały także spotkania: we wtorek, 16 października 2012 roku o godz. 12.00 z kompozytorem Igorem Szczerbakowem – Prezesem Związku Kompozytorów Ukrainy, a w piątek, 19 października 2012 roku o godz. 12.00 z Walentynem Sylwestrowem – najbardziej dziś znanym w świecie kompozytorem ukraińskim. Spotkania odbędą się w siedzibie Związku Kompozytorów Polskich przy Rynku Starego Miasta 27.

Więcej


Dnia 16 października 2012 roku w ramach VIII Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana w Częstochowie odbędzie się prawykonanie Koncertu podwójnego na perkusję, wiolonczelę i orkiestrę Olgi Hans (na zdjęciu). Utwór zadedykowany jest Dame Evelyn Glennie i Dominikowi Połońskiemu, którzy wykonają go po raz pierwszy we wtorek, a towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod batutąAdama Klocka.

Olga Hans o swoim utworze: "Koncert podwójny na perkusję, wiolonczelę i orkiestrę napisałam w 2012 roku specjalnie dla dwojga wspaniałych solistów: Dame Evelyn Glennie i Dominika Połońskiego, którzy już od pewnego czasu planowali wspólny występ. Myślę, że chyba rzadko stosowane połączenie w partii solistycznej instrumentów perkusyjnych i wiolonczeli tworzy zupełnie nowe jakości brzmieniowe tym bardziej, że wiolonczela dość często jest tu traktowana również jak instrument perkusyjny, gdzie partie obojga solistów korespondują ze sobą, a niekiedy następuje nawet odwrócenie ról: perkusyjna wiolonczela – melodyczna perkusja. Utwór składa się z trzech odmiennych, lecz połączonych wspólnym motywem rytmicznym części granych attacca."

Więcej


W dniu 16 października 2012 roku w Łodzi, w ramach „Jesiennych dni muzyki organowej i kameralnej w Archikatedrze Łódzkiej” odbędzie się koncert pt. „Santo Subito”.

Koncert organizowany jest przez Rzymskokatolicką Parafię Archikatedralną (przy ul. Piotrkowskiej 265), w 34. rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża. Wystąpią soliści Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie: Robert Dymowski — bas baryton, Julia Karlowa — sopran Ryszard Nowaczewski – narrator oraz chór i orkiestra „Grodzieńskie Słowiki” pod dyrekcją Alicji i Andrzeja Binert. Wstęp wolny.


Warszawscy Soliści Concerto Avenna oraz Anna Wandtke-Wypych skrzypce, Sebastian Wypych kontrabas i Andrzej Mysiński kierownik artystyczny wystąpią w środę, 17 października 2012 roku o godz. 19.00 w Sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W programie koncertu znajdą się cztery kompozycje polskich twórców: Fantazja i wariacje na motywach z opery „Lunatyczka” Belliniego op. 23 na skrzypce i orkiestrę Karola Lipińskiego, Duo Concertante na skrzypce i kontrabas Krzysztofa Pendereckiego, Koncert kontrabasowy op. 26 (opr. A. Mysiński) Stefana B. Poradowskiego i 4 utwory w polskim stylu na orkiestrę smyczkową Stanisława Moryty.

Prezentacja utworu Karola Lipińskiego jest współfinansowana ze środków Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu „Nowe interpretacje”.