23 lipca 2017
English (United Kingdom)Polish (Poland)
wydarzenia maj 2012
2010 2011 2012 2013 2014
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Festiwal Polskich Akademii Muzycznych odbędzie się w dniach 1-6 maja 2012 roku w Centrum Promocji Kultury w Warszawie (ul. Podskarbińska 2). Wykonawcami koncertów będą najlepsi studenci z Katedr Fortepianu i Wokalistyki ośrodków akademickich w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Katowicach, Gdańsku i Bydgoszczy, rekomendowani przez swoich profesorów-mistrzów takich, jak: Jerzy Godziszewski, Małgorzata Grela, Iwona Hossa, Andrzej Jasiński, Urszula Kryger, Bogdan Makala, Agnieszka Monasterska, Włodzimierz Obidowicz, Piotr Paleczny, Jadwiga Rappe, Andrzej Tatarski, Stefan Wojtas.

Organizatorzy stawiają sobie za cel promowanie młodych, utalentowanych artystów polskich, dla których akceptacja publiczności będzie ważnym impulsem do dalszego rozwoju. Pierwsza edycja Festiwalu, o zasięgu ogólnopolskim, pozwoli na wymianę doświadczeń, poznanie odmiennych metod nauczania oraz scalenie środowiska muzycznego przed integracją z europejskimi uczelniami. Naturalną konsekwencją obecnego projektu będzie zapowiadany w 2013 roku Festiwal Europejskich Akademii Muzycznych.

Organizatorami Festiwalu są Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury, Centrum Promocji Kultury Praga Południe w Warszawie i Wydawnictwo ARKADY.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

więcej...

W dniach 28 kwietnia - 13 maja 2012 roku w Operze Nova w Bydgoszczy odbędzie się XIX Bydgoski Festiwal Operowy. Zainauguruje go premiera Rusałki Antonina Dvořáka, której realizacji podjęła się Kristina Wuss, niemiecka reżyserka młodego pokolenia, dramaturg i producent.

Bydgoska publiczność miała już okazję poznać kunszt reżyserski Kristiny Wuss oglądając jej utytułowany spektakl, operę Alcina w wykonaniu Łotewskiej Opery Narodowej na VI Bydgoskim Festiwalu Operowym w 1999 roku. W zamyśle Kristiny Wuss i Mariusza Napierały - autora scenografii i kostiumów do Rusałki, scenografia odwoływać się będzie do realnych obiektów architektonicznych Bydgoszczy. W najbliższym otoczeniu przepływającej przez Bydgoszcz rzeki Brdy - przy starych śluzach, na słynnym moście w sercu miasta - Rusałka rozpoczyna swój subtelny dialog z dalekim księżycem. W tej lirycznej baśni dla widzów od 8 do 80 roku życia, z podwodnym światem, z miejskim życiem, z balem, podczas którego przewijać się będą rozpoznawalne symbole miasta, na widzów oczekują zaskakujące niespodzianki... Na scenie pojawi się imponujących rozmiarów wierna replika mostu znajdującego się w sąsiedztwie Opery Nova, odtworzonego według dokumentacji konserwatora zabytków (o wymiarach 27 m długi / 3,70 m wysoki / 2,5 m szeroki). Nie zabraknie i innych elementów scenograficznych, rozpoznawalnych dla bydgoszczan, odnoszących do tematu przewodniego wody: fontanny ze Starego Rynku, secesyjnych domów na "pływającej wysepce"... Dodatkowo wiele sfilmowanych obrazów miasta pojawi się na projekcjach multimedialnych.

Wśród pozostałych spektakli festiwalowych znajdą się: opera Madame Curie Elżbiety Sikory Opery Bałtyckiej w Gdańsku (1 maja 2012), balet Święto wiosny Igora Strawińskiego Polskiego Baletu Narodowego (3 maja 2012), Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego Opery Krakowskiej i Teatru Wielkiego w Poznaniu (6 maja 2012), musical Wonderful Town Leonarda Bernsteina Teatru Muzycznego w Łodzi (8 maja 2012), gala gwiazd opery barokowej w wykonaniu Simone Kermes (sopran) i zespołu „La Folia” z Niemiec (11 maja 2012) oraz opera Kniaź Igor Aleksandra Borodina przygotowana przez zespół Nowaja Opera- Teatr Operowy im. Jewgenija Kołobowa w Moskwie (13 maja 2012).

Festiwalowi towarzyszyć będzie V Operowe Forum Młodych, czyli spektakle kameralne w wykonaniu studentów Akademii Muzycznych, "kino operowe", czyli projekcje DVD na dużym ekranie (z oferty Universal Music Polska) oraz wystawa "Legendy czeskich zamkówi palaców" z Czeskiego Centrum w Warszawie.

więcej...

W pierwszym tygodniu maja Częstochowa stanie się miejscem dialogu międzykulturowego. Ponad 800 wykonawców z 13 krajów świata uczestniczyć będzie w 22. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, największym wydarzeniu muzycznym Śląska. W pięknych wnętrzach zabytkowych częstochowskich kościołów rozbrzmiewać będzie muzyka różnych religii, epok i stylów.

We wtorek, 1 maja 2012 roku w Bazylice Jasnogórskiej swoje 80-lecie obchodzić będzie Wojciech Kilar, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Podczas koncertu, w którym wystąpi 300 wykonawców; połączone chóry Polskiej Federacji „Pueri Cantores” i Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej zabrzmią: Bogurodzica, Angelus i Exodus. Koncert poprzedzi otwarcie wystawy fotograficznej poświęconej Kilarowi, autorstwa Zdzisława Sowińskiego.

Wieczorem, o godz. 21.00, w Kościele Najświętszego Imienia Maryi spotkanie z muzyką sakralną wykonywaną na niezwykłych instrumentach. Austriacki duet Wiener Glasharmonika otworzy przed słuchaczami świat szklanych dźwięków granych na harmonice szklanej i verrofonie. To nie koniec propozycji z udziałem nietypowego instrumentarium. Kolejny koncert został przygotowany z myślą o wielbicielach fletni Pana, na której zagra mołdawski wirtuoz Stefan Negura, któremu towarzyszyć będzie Traffic Strings Quintet z Rumunii.

Tegoroczny festiwal to muzyczne święto z udziałem gwiazd: Akademie für Alte Musik Berlin (4 maja, Kościół Seminaryjny), Głównego Kantora Synagogi w Wiedniu Shmuela Barzilai (2 maja, Kościół Ewangelicko-Augsburski) i wreszcie – słynnego zespołu „Gregorian”. Jego historia sięga lat 90. XX wieku – kiedy to twórca zespołu Frank Peterson, pasjonat średniowiecznych klasztorów i tworzonej w ich murach muzyki, rozpoczął pracę nad zrealizowaniem swej wizji harmonicznego połączenia muzyki popularnej i chorału gregoriańskiego. Efektem była płyta Masters of Chant – Chapter I, łącząca te dwa gatunki muzyczne. Rezultat był imponujący – album zdobył tytuł platynowej płyty w Portugalii i złotej w sześciu innych europejskich krajach. Kolejne dziewięć albumów CD to następne platynowe płyty i trasy koncertowe po całej Europie i Ameryce. W Częstochowie wystąpią 5 maja w Hali „Polonia“. W programie nie zabraknie muzyki cerkiewnej. Cosmic Voices from Bułgaria, którego koncert zaplanowano 5 maja o 21.00 w częstochowskiej cerkwi, to jeden z najbardziej znanych bułgarskich chórów, który swym niezwykłym brzmieniem od lat czaruje słuchaczy na całym świecie. Zespół tworzy 18 głosów kobiecych, starannie wyselekcjonowanych w licznych przesłuchaniach prowadzonych w różnych regionach Bułgarii.

Koncert finałowy organizatorzy poświęcają zmarłemu 21 września 2011 roku twórcy festiwalu "Gaude Mater" – Krzysztofowi Pośpiechowi, pierwszemu dyrektorowi częstochowskiego projektu. Zabrzmi Requiem W. A. Mozarta w wersji liturgicznej. Części zmienne liturgii, których nie ma w partyturze Mozarta, wypełni chorał gregoriański z mszy żałobnej. Wystąpi Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis”, schola gregoriańska oraz soliści.

Festiwal poprzedzi projekt skierowany do młodych odbiorców – Etno*c, podczas którego zostaną zaprezentowane trzy kultury: egipska, lapońska i katalońska.

więcej...

Codziennie od 1 maja do 22 września 2012 roku (oprócz niedziel i świąt) o godzinie 12.00 w Kościele Św. Anny w Warszawie (Trakt Królewski, ul. Krakowskie Przedmieście 68) odbywać się będzie cykl pt. „Barokowe Organy”.

Koncerty na żywo na wspaniałych Barokowych Organach Kościoła św. Anny (ok. 30 minut) wykonuje wybitny polski organista Przemysław Kapituła oraz okazjonalnie Michał Sławecki. Podczas każdego koncertu usłyszymy arcydzieła muzyki baroku m.in.: najsłynniejszy utwór na organy – Toccatę i fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha oraz utwór Mieczysława Surzyńskiego, legendarnego organisty Archikatedry Warszawskiej, za życia zwanego „polskim Bachem”.

Kościół św. Anny jest jedną z najpiękniejszych, najstarszych i najlepiej odrestaurowanych świątyń warszawskich. Jest jedną z nielicznych świątyń, tak w znacznym procencie autentyczną, zarówno jeśli chodzi o różnorodność form stylowych samej bryły, kształtowanej w czasie prawie sześciu wieków swego istnienia, jak i wyposażenia wnętrza. Wzniesiony w drugiej połowie XV wieku gotycki kościółek powstanie swe zawdzięcza kniaziównie kijowskiej Annie z Holszańskich księżnej Mazowieckiej. W roku 1515 spłonął, a na jego miejscu zbudowano nowy, większy kościół, którego fundatorką była księżna Anna Radziwiłłówna. Pod koniec XVI wieku obok kościoła postawiono murowaną, wolno stojącą dzwonnicę. Kościół był wielokrotnie niszczony i odbudowywany w różnych stylach. Obecna klasycystyczna fasada kryje bogate barokowe wnętrze. Rekonstrukcję organów z przełomu XVII i XVIII wieku zakończono w Kościele św. Anny w 1992 roku.

Cykl „Barokowe Organy” jest bezpośrednią kontynuacją cyklu codziennych koncertów organowych w Archikatedrze Warszawskiej pt. „Wielkie Organy Archikatedry”, które w 2012 roku nie mogą odbyć się w Archikatedrze św. Jana z powodu remontu świątyni.

Szczegółowy program koncertów – na stronie www.kapitula.org/barokorg.html

Szósty Majowy Festiwal Muzyczny w Kazimierzu Dolnym odbędzie się w dniach 3-5 maja 2012 roku.

więcej...

Koncert muzyki Wojciecha Kilara (na zdjęciu) w roku jego 80. urodzin w wykonaniu artystów Tetaru Wielkiego w Łodzi odbędzie się 3 maja 2012 roku o godz. 20.30 w Archikatedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi (ul. Piotrkowska 265).

W programie: Bogurodzica, Missa Pro Pace oraz Victoria. Wystąpią: Monika Cichocka – sopran, Agnieszka Makówka – mezzosopran, Mirosław Niewiadomski – tenor i Grzegorz Szostak – bas oraz chór i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Jacka Bonieckiego.

Koncert uświetni obchody 221. rocznicy powstania Konstytucji 3 Maja. Wstęp wolny.

Uroczysty koncert symfoniczny z okazji Święta Konstytucji 3 Maja pod patronatem Marszałka Województwa Opolskiego odbędzie się w czwartek, 3 maja 2012 roku o godz. 19.30 w Katedrze Opolskiej. W wykonaniu Filharmoników Opolskich pod batutą Bartosza Żurakowskiego zabrzmi najbardziej „polska” z symfonii w literaturze muzycznej – Symfonia h-moll "Polonia" op. 24 Ignacego Jana Paderewskiego.

Uwielbiam muzykę, ale jeszcze bardziej kocham moją Ojczyznę zwykł mawiać kompozytor. Odzwierciedlenie tych słów bez trudu można odnaleźć w jego dziełach. Ignacy Jan Paderewski nazywany był największym z największych, mistrzem, królem pianistów, czarodziejem klawiatury… Większość życia spędził za granicą, gdzie odniósł niebywały sukces. W Stanach Zjednoczonych zasłynął nie tylko jako wirtuoz, lecz również dzięki usilnym działaniom na rzecz niepodległości Polski. Otrzymał tytuł „Doktor honoris causa” dziesięciu uniwersytetów w Europie i Ameryce. Symfonię h-moll Ignacy Jan Paderewski skomponował z okazji 40-lecia powstania styczniowego. Utwór wyróżnia mistrzostwo instrumentacji i różnorodność barw orkiestry.

Wstęp na koncert – wolny.

Dnia 3 maja 2012 roku o godz. 16:00 na Rynku w łódzkiej Manufakturze (ul. Drewnowska 58) odbędzie się niezwykły koncert na 100 saksofonów, towarzyszący II Międzynarodowemu Konkursowi Saksofonowemu.

SaxFest 2012 rozpocznie się 27 kwietnia i potrwa do 4 maja 2012 roku. Organizatorem konkursu jest Jacek Delong - autor książki My, saksofon wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Na wszystkie koncerty i przesłuchania wstęp wolny.

Szczegółowy program - na stronie: http://www.amuz.lodz.pl

Drugi cykl wydarzeń kulturalnych zatytułowany Wiosna z Chopinem, organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, rozpocznie się końcem kwietnia 2012 roku. W ramach cyklu w Muzeum Chopina w Warszawie i w Żelazowej Woli odbędą się spotkania autorskie, koncerty i wiele innych imprez.

Seria wyjątkowych spotkań autorskich zaplanowana została w sali koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina:
20 kwietnia 2012 o godz. 16.00 – promocja książki Fredericka Niecksa Fryderyk Chopin jako człowiek i muzyk i recital fortepianowy Marka Brachy.
26 kwietnia 2012 o godz. 16.00 – promocja książki Chopin w krytyce muzycznej (do I wojny światowej). Antologia pod red. prof. Ireny Poniatowskiej i recital fortepianowy Joanny Różewskiej.

W dniu 6 maja 2012 roku odbędzie się Otwarcie Sezonu Letniego w Żelazowej Woli. O godz. 12.00 z recitalem fortepianowym wystąpi Paweł Wakarecy. Po nim, o godz. 13.00 nastąpi otwarcie wystawy pod tytułem Żelazowa Wola. Forma i rytmy w fotografiach Adama Kaczkowskiego i promocja albumu Żelazowa Wola. Fotografie 1956-1975 Adama Kaczkowskiego, zaś o godz. 15.00 odbędzie się drugi recital fortepianowy w wykonaniu Stanisława Drzewieckiego. Dodatkową atrakcją będą warsztaty fotograficzne dla dzieci.

W ramach Wiosny z Chopinem Narodowy Instytut Fryderyka Chopina organizuje także II Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Fryderyku Chopinie dla dzieci i młodzieży do lat 17, który odbędzie się 25 maja.

Zaś w niedzielę, 3 czerwca organizatorzy zapraszają wszystkie dzieci wraz z rodzicami do Żalazowej Woli na doroczny, trzeci już, Dzień Dziecka w Żelazowej Woli, którego motywem przewodnim będą listy młodego Fryderyka. Jak co roku na najmłodszych czekać będą atrakcje przygotowane przez Instytut Chopina, m.in. gra terenowa, warsztaty malarskie, muzyczne i rzeźbiarskie, konkursy z nagrodami.

Więcej informacji – na stronie: www.wiosnazchopinem.pl

Patronat medialny nad cyklem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

60. Sesja Musica Moderna odbędzie się w Łodzi w dniach 16 kwietnia - 8 maja 2012 roku.

Jubileuszową sesję zainaugurują młodzi wykonawcy, którzy przedstawią m.in. utwory młodych kompozytorów – studentów klas kompozycji Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Wzrastające zainteresowanie studentów prezentacją własnych kompozycji oraz wykonawstwem nowej muzyki spowodowało, iż odbędą się dwa koncerty – MŁODZI KOMPOZYTORZY, MŁODZI WYKONAWCY. W koncertach sesji będą również zaprezentowane dokonania artystyczne kompozytorów i wykonawców – nauczycieli akademickich łódzkiej uczelni. Ofertę programową sesji wzbogaci Koncert Studia Komputerowego Muzyki Elektronicznej oraz wykład dr hab. Olgi Hans.

Podczas wiosennej edycji tradycyjnie organizatorzy zapraszają do Łęczycy na koncert muzyki chóralnej. Gośćmi sesji będą młodzi muzycy grający w zespołach: Warsaw Con-Temporary Ensemble oraz Tutam Saxophone Quartet. Finał sesji stanowi koncert kompozytorski Marcina Stańczyka, zorganizowany przy współpracy z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina, który odbędzie się w ramach cyklicznych prezentacji muzyki współczesnej – contem.ucha.

więcej...

W dniach 6-26 maja 2012 roku w na Zamku w Mosznej, małej opolskiej wiosce, już po raz dwudziesty ósmy odbędą się koncerty z cyklu Muzyczne Święto Kwitnących Azalii. Kierownikiem artystycznym jest Zbigniew Pawlicki, a wykonawcami koncertów będą tak znani polscy artyści, jak Krzysztof Jakowicz, Tomasz Strahl, Klaudiusz Baran, czy zespół „Il Canto”.

więcej...

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata odbędzie się po raz czwarty w dniach od 7 do 13 maja 2012 roku. W programie polska muzyka tradycyjna w wykonaniu świetnych kapel wiejskich z Opoczyńskiego, Rzeszowskiego, Lubelskiego.

Wśród zaproszonych gwiazd znajdą się: Tomasz Stańko, który w koncercie "Kujawy" (Teatr Wielki) skomentuje na trąbce starodawne pieśni, zaś Janusz Olejniczak zagra mazurki Fryderyka Chopina i Romana Maciejewskiego. Przybędą goście z Luizjany, z Niemiec, ze Szwecji, z Estonii. Festiwal otworzy koncert Artura Dutkiewicza, promujący jego nową płytę Mazurki. Posłuchamy polskich tańców ze środkowoeuropejskich kodeksów i tabulatur XVII wieku, a także utworów kompozytorów współczesnych w ich premierowych wykonaniach.

Koncertom, jak co roku towarzyszyć będą warsztaty instrumentalne, wokalne i taneczne. W sobotę, 12 maja organizatorzy zapraszają na kolorowe Targowisko Instrumentów przed Skwerem na Krakowskim Przedmieściu i najbardziej żywiołowy moment festiwalu - Noc Tańca, podczas której do tańca zagrają goście i uczestnicy festiwalu. Na zakończenie - 13 maja - dla najmłodszych zaplanowano Małe Mazurki w Fundacji 100 Pociech.

Szczegółowy program – na stronie: www.festivalmazurki.pl

„Teksty wyryte na tabliczkach preinkaskiego Peru sprzed 6 tys. lat opisują dziesiątą planetę naszego Układu Słonecznego zlokalizowaną za Plutonem. Określają ją jako planetę kolizji. Gliniane tablice Sumerów z tego samego okresu nazywają dziesiątą planetę – Nibiru, wskazując, że jej orbita jest idealnym kołem. Dla ludzi współczesnych dziesiąta planeta pozostaje ciągle w sferze spekulacji i legend…” – tak genezę swojej kompozycji Nibiru przedstawia łódzki kompozytor, Marcin Stańczyk (na zdjęciu). Utwór ten otrzymał II nagrodę podczas ubiegłorocznej 15. edycji konkursu Salvatore Martirano Award organizowanego przez Uniwersytet Illinois w Urbana-Champaign w Stanach Zjednoczonych.

We wtorek, 8 maja 2012 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej podczas koncertu monograficznego Marcina Stańczyka obok Nibiru (2009) usłyszymy m.in. Analessi Rotte (2008) oraz Three Afterimages (2008/2009).

Capella Cracoviensis zaprasza na Wielką Majówkę - cykl koncertów eksplorujących możliwości orkiestry smyczkowej CC, także w połączeniu z chórem. Koncerty odbędą się w trzy kolejne czwartki – 10, 17 i 24 maja 2012 roku w auli bł. Jakuba w klasztorze OO. Franciszkanów w Krakowie (przy ul. Franciszkańskiej).

Program pierwszego z nich, zatytułowanego fin de siècle, wypełnią kompozycje Schuberta, Weberna i Karłowicza (Serenada). Orkiestrę poprowadzi wybitny skrzypek Alessandro Moccia, gościnny koncertmistrz CC, na co dzień koncertmistrz L'Orchestre des Champs Elysées Phillippe'a Herreweghe. Tydzień później usłyszymy Missa brevis G-dur i Ave Verum Mozarta oraz Salve Regina Haydna w wykonaniu chóru i orkiestry CC pod kierownictwem Jana Tomasza Adamusa. Bohaterem trzeciego koncertu będzie Vivaldi, którego koncerty zagra Alberto Stevanin - koncertmistrz, a zarazem solista Capelli.

Koncert kompozytorski Eunho Changa odbędzie się w czwartek, 10 maja 2012 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W programie: Sanjo I na skrzypce solo (wyk. Sunyoon Won), Sanjo VI na sopran solo (wyk. Łucja Szablewska), Sanjo III na wiolonczelę solo (wyk. Adam Kręgielewski), Sanjo IV na flet solo (wyk. Ewa Liebchen) i Sanjo V na organy solo (wyk. Dariusz Przybylski).

Sanjo jest formą tradycyjnej muzyki koreańskiej, a charakteryzuje się wykorzystaniem tylko jednego instrumentu melodycznego, któremu może towarzyszyć instrument perkusyjny. W tak intymnym kontakcie z instrumentem solowym mają krystalizować się melodia i rytm. W cyklu utworów na instrumenty solowe Sanjo chciałbym zaprezentować własne widzenie tradycyjnej muzyki mojego kraju używając współczesnych środków kompozytorskich oraz instrumentów zachodnich, które w moim zamyśle imitować będą instrumenty koreańskie za sprawą użycia odpowiednich technik wykonawczych. - wyjaśnia kompozytor. - Cykl Sanjo jest ciągle otwarty, w planach są kolejne ogniwa na akordeon oraz perkusję.

więcej...

W piątek, 11 maja 2012 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy wystąpi znany wiolonczelista Dominik Połoński. Artysta wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej pod batutą Jerzego Swobody wykona dedykowany mu Koncert wiolonczelowy na prawą rękę Olgi Hans.

Program koncertu dopełni Suita baletowa "Dziadek do orzechów" Czajkowskiego oraz La valse i Bolero Ravela.

Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu zaprasza od 11 do 15 maja 2012 roku na pierwsze Europejskie Dni Operowe (European Opera Days).

W ramach projektu odbędą się spektakle operowe: Madama Butterfly Pucciniego w wykonaniu Teatru w Koszycach na Słowacji, Livietta et Tracollo Pergolesiego w wykonaniu Krakowskiej Opery Kameralnej, koncertowe wykonanie opery La serva padrona Pergolesiego przez śpiewaków z Czech z towarzyszeniem kwartetu Prima Vista oraz baletowe widowisko interaktywne dla dzieci Kot w butach Pawłowskiego w wykonaniu zespołu Opery Śląskiej.

Przedstawieniom towarzyszyć będą akcje edukacyjne (lekcja baletowa dla młodego melomana oraz wprowadzenie do opery). W programie Europejskich Dni Operowych znajdą się również retransmisje spektakli operowych oraz baletowych: Carmen – retransmisja z Covent Garden w Londynie, Tribute to Pavarotti – retransmisja koncertu z Jordanii (wystąpią Angela Gheorghiu, José Carreras, Plácido Domingo, Andrea Boccelli, Sting i Zucchero), Giselle – retransmisja z Teatru Maryjskiego w Petersburgu, Lucrezia Borgia – retransmisja z English National Opera w Londynie. Na zakończenie Europejskich Dni Operowych prawdziwa gratka zarówno dla melomanów, jak i „niewtajemniczonych”: udział - po raz pierwszy w Nowym Sączu - w bezpośredniej transmisji na żywo baletu Romeo i Julia do symfonii dramatycznej Hectora Berlioza w choreografii Sashy Waltz z National Opera de Paris.

Na spektakle oraz projekcje filmowe realizowane w sali im. Lipińskiego, lekcję baletową oraz wprowadzenie do opery Madame Butterfly wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek, które można odebrać w kasie MCK SOKÓŁ począwszy od dnia 25 kwietnia do wyczerpania wolnych miejsc. Na wszystkie inne wydarzenia - wstęp wolny. Uwaga: w razie niekorzystnych warunków atmosferycznych pokaz mody operowej w dniu 11 maja odbędzie się w sali multimedialnej, natomiast plenerowe spektakle w dniu 12 maja odbędą się w sali im. Romana Sichrawy.

Podbiła publiczność i jurorów siedmiu wielkich międzynarodowych konkursów i podczas występów m.in.: w Wielkiej Sali Konserwatorium Moskiewskiego i nowojorskim Lincoln Center, w kopenhaskiej Tivoli i Filharmonii Berlińskiej, barcelońskim Palau de Musica czy w Purcell Room w Londynie. W piątek, 11 maja 2012 roku Jadwiga Kotnowska (na zdjęciu) ponownie wystąpi z filharmonikami śląskimi w koncercie, który nie bez kozery nazwano więc Wieczorem z fletową czarodziejką. Czarować będzie polskim prawykonaniem Koncertu na flet i orkiestrę op. 39, jednego z najczęściej wykonywanych i nagrywanych kompozytorów amerykańskich, Lowella Liebermanna, nominowanego do Grammy w kategorii: współczesny kompozytor muzyki poważnej.

Na dyrygenckim podium stanie Jan Wincenty Hawel, który symfoników poprowadzi również w najsłynniejszym dziele Felixa Mendelssohna, skomponowanej przez zaledwie 19-latka uwerturze do Snu nocy letniej oraz w równie wielce przez publiczność lubianych – Planetach Gustava Holsta. Do wykonania tego ostatniego dzieła włączą się przygotowane przez Jarosława Wolanina artystki Chóru Filharmonii Śląskiej.

Koncert odbędzie się o godz. 19.00 w sali widowiskowej przy ul. Pszczyńskiej 6, Katowice-Giszowiec.

VII Dni Muzyki Feliksa Mendelssohna na Kazimierzu odbędą się w dniach 11-19 maja 2012 roku.

więcej...

W dniach 11-18 maja 2012 roku w Jeleniej Górze odbędzie się XXI Festiwal Muzyki Wiedeńskiej – najstarszy festiwal, organizowany przez Filharmonię Dolnośląską.

Wiedeń kojarzy się muzycznie najczęściej z walcem, z operetką, z szampańską zabawą. Wiedeń to wiedeńscy klasycy, muzyka największego formatu. To właśnie jest charakterystyczne dla Wiednia, że łączy dzieła kosmicznego wręcz wymiaru, jak Requiem Mozarta, z operetkami Lehara. Gdzieś pośrodku zmieścić można wspaniałą kameralistykę, która także rozpina się pomiędzy zabawą, towarzyszeniem przy uroczystej kolacji, a dramatycznym ujęciem ludzkiego losu. Te trzy nurty są obecne w Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej niemal od początku, podczas każdej kolejnej edycji.

więcej...

26. Warszawskie Spotkania Muzyczne – doroczny festiwal muzyki dawnej i nowej – odbędzie się w dniach 12-19 maja 2012 roku. Jego twórcą i dyrektorem jest kompozytor Władysław Słowiński, a organizatorem - Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich, przy współpracy Programu 2 Polskiego Radia S.A. i Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki.

To festiwal inny niż wszystkie, pełen arcydzieł nieznanych, a wartych poznania z pogranicza kilku epok: od renesansu i baroku po dzieła najnowsze. Spotkania, jak co roku, uraczą słuchaczy swoją różnorodnością: od mistrza wczesnego renesansu Johannesa Ockeghema w interpretacji francuskich śpiewaków, poprzez recital znakomitego młodego wiolonczelisty Marcina Zdunika w towarzystwie równie utalentowanej Aleksandry Świgut, aż po genialnego młodego jazzowego pianistę Marcina Maseckiego, ucznia i następcy Andrzeja Jagodzińskiego. Nie zabraknie, jak co roku, renomowanego Kwartetu Wilanów oraz znakomitej Aliny Mleczko na saksofonie z Kameralistami Filharmonii Narodowej prowadzonymi przez Krzysztofa Słowińskiego. Będą też i inne atrakcje, włącznie z projekcją zapomnianego filmu z operą Tadeusza Bairda Jutro wg Josepha Conrada. W programie festiwalu znajdą się również utwory Astora Piazzolli w brawurowym wykonaniu tria fortepianowego: Wawrowski, Kalinowski, Kominek, a także kultowych dziś twórców: Krzysztofa Pendereckiego i Pawła Szymańskiego. Wydarzeniem będą z pewnością prawykonania nowych kompozycji Edwarda Sielickiego, Grzegorza Duchnowskiego, Krzesimira Dębskiego, Tomasza Jakuba Opałki i Władysława Słowińskiego.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

więcej...

Pod wpływem wydarzeń politycznych, które nastąpiły po dojściu Adolfa Hitlera do władzy, w Karlu Amadeusie Hartmannie dokonała się niezwykła wewnętrzna przemiana estetyczna. Z twórcy burleskowego stał się kompozytorem niezwykle patetycznym. Jego Concerto funébre – katastroficzne, o niezwykłej sile ekspresji i ogromnym ładunku emocjonalnym było wyrazem moralnego i duchowego oporu niemieckiego kompozytora wobec hitlerowskiej tyranii. Premiera odbyła się jesienią 1939 roku w St. Gallen w neutralnej Szwajcarii, tuż po zbrojnym ataku Niemiec na Polskę. Impulsem do stworzenia owego dzieła były uczucia, które targały kompozytorem na wieść o okupowanej przez jego rodaków Czechosłowacji. Utwór ten stanowił wyraz protestu Hartmanna wobec zastanej sytuacji, a jego aktem solidarności z Czechami było umieszczenie dawnej melodii, często wykorzystywanej jako symbol narodowy w utworach Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoša Janáčka czy Bohuslava Martinů, znanej jako Hymn Husycki. W 1959 roku Hartmann dokonał rewizji koncertu. Dzieło to usłyszymy w sobotę, 12 maja 2012 roku i w niedzielę, 13 maja 2012 roku o godz. 18.00 w Sali koncertowej Filharmonii Wrocławskiej w interpretacji młodej niemieckiej skrzypaczki – Tanji Becker-Bender, współpracującej z takimi orkiestrami, jak: Stuttgart Radio Symphony Orchestra, Berlin Konzerthaus Orchestra, Jerusalem Symphony Orchestra czy Tokyo Philharmonic Orchestra.

Na koncercie zabrzmi również Divertimento KV 160 Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz I Sekstet B-dur op. 18 Johannesa Brahmsa nawiązujący do stylu Ludwiga van Beethovena. Utwory te usłyszymy w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum pod batutą austriackiego dyrygenta Güntera Pichlera.

Kwintetu fortepianowego A-dur op. 81 Antoniego Dvořáka oraz String Quartet Janusza Stalmierskiego (szczecińska prapremiera) będziemy mieli okazję wysłuchać 12 maja 2012 roku (sobota) podczas koncertu z cyklu Muzeum Muzyki w wykonaniu Baltic Neopolis Quartet oraz pianisty Sławomira Wilka. Jest to pierwszy koncert w ramach 4. urodzin Baltic Neopolis Orchestra. Koncert odbędzie się w Muzeum Historii Szczecina w Ratuszu Staromiejskim w Szczecinie (przy ul. Ks. Mściwoja II 8). Przed koncertem udostępnione zostaną wystawy w muzeum.

Baltic Neopolis Quartet (na zdjęciu) powstał w 2008 roku z inicjatywy muzyków - solistów Baltic Neopolis Orchestra. Tworzą go absolwenci Akademii Muzycznych z Poznania, Wrocławia i Szczecina. Podczas majowego koncertu kwartet wystąpi w składzie: Łukasz Górewicz (skrzypce), Paweł Maślanka (skrzypce), Wojciech Mazur (altówka) i Tomasz Szczęsny (wiolonczela). BNQ jest zespołem ukierunkowanym na muzykę XX i XXI wieku. Tworzy autorskie projekty i cykle koncertowe, wykorzystując zarówno typowe, jak i niekonwencjonalne przestrzenie do ich realizacji: gmachy muzeów, studia radiowe, kościoły, budynki przemysłowe. Jest grupą otwartą na oryginalne przedsięwzięcia, chłonie i rozwija nowoczesne idee i pomysły, a jej świeże spojrzenie pozwala muzykom robić rzeczy jedyne w swoim rodzaju. Koncerty łączące muzykę i inne obszary artystycznej ekspresji, współpraca ze znakomitymi artystami oraz wybitne wyczucie i talent członków zespołu czynią z niego wyróżniający się kwartet smyczkowy.

Koncert symfoniczny inaugurujący I Międzynarodowy Festiwal Historyczny we Wrocławiu „Anamneses” odbędzie się w sobotę, 12 maja 2012 roku o godz. 20.00 w Katedrze Polskokatolickiej św. Marii Magdaleny (ul. Szewska 10). W wykonaniu sopranistki Ewy Vesin i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego usłyszymy najsłynniejsze bodaj dzieło należącego do najwybitniejszych polskich kompozytorów, zmarłego w 2010 roku Henryka Mikołaja Góreckiego - Symfonię pieśni żałosnych op. 36 na sopran i orkiestrę.

Program koncertu dopełnią Lamentations I na skrzypce i wiolonczelę Pierre’a Thilloy’a w interpretacji Marcina Markowicza – skrzypce i Macieja Młodawskiego – wiolonczela. Wstęp wolny.

Celem Festiwalu Historycznego „Wiek XX. Anamneses”, odbywającego się we Wrocławiu w dniach 12-16 maja 2012 roku, jest stworzenie przestrzeni dla wspólnej debaty historyków, pisarzy, filmowców i artystów, których twórczość nawiązuje do zagadnień związanych z ważnymi momentami dwudziestowiecznej europejskiej historii. Problematyka I edycji Festiwalu zogniskowana będzie na tragicznej historii „Skrwawionych ziem” – zgodnie z terminologią zaproponowaną przez amerykańskiego historyka Timothy’ego Snydera – wielkiego obszaru Europy Wschodniej, na którym w latach 1933–1945 ojcowie dwóch wielkich totalitaryzmów XX wieku, Hitler i Stalin, dokonali masowego mordu na ok. 14 milionach cywilów i jeńców wojennych. Tytułowe odpomnienia (gr. anamnesis) to słowo klucz do idei Festiwalu, który ma być miejscem przywracania pamięci o tej mrocznej epoce w dziejach Europy oraz o rzeczywistości ją poprzedzającej.
Na Festiwal złożą się liczne wydarzenia: debaty, filmy, warsztaty, spotkania, koncerty i spektakle. Szczegółowe informacje - na stronie www.anamneses.pl

Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na koncert w sobotę, 12 maja 2012 roku o godz. 18:00 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Św. Trójcy w Warszawie (Plac Małachowskiego 1). W programie utwory a cappella m.in. Williama Byrda, Pawła Czesnokowa, Tadeusza Maklakiewicza, Romana Palestra i Urmasa Sisaka. Wstęp wolny.

Dnia 13 maja 2012 roku o godz. 18.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się kolejny koncert z cyklu "Muzyka Kresów Wschodnich". Koncert organizowany we współpracy z Muzycznym Festiwalem w Łańcucie będzie jednocześnie muzycznym prologiem i zapowiedzią tegorocznego fesiwalu. Wystąpi Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Vladimira Kiradjieva z solistami Konstantym Andrzejem Kulką – skrzypce i Tomaszem Strahlem – wiolonczela.

W programie wieczoru znajdą się utwory ze zbiorów muzykaliów łańcuckich należących do Biblioteki Muzeum - Zamku w Łańcucie. Warto zwrócić uwagę na druki muzyczne: Polonez E-dur na temat uwertury do opery "Lodoiska" Rodolphe'a Kreutzera pióra Józefa Elsnera (związanego również ze Lwowem, gdzie był kapelmistrzem orkiestry) oraz Koncert na wiolonczelę A-dur Johanna Rudolfa Zumsteega, opracowany z rękopisu przez Grzegorza Oliwę i Sinfonię B-dur Johanna Gottlieba Naumanna. Innym kompozytorem „kresowym” był urodzony w Wilnie Feliks Janiewicz.

Jak informują wszystkie leksykony, kompozycja Elsnera istniała jako wersja fortepianowa. Działo się tak do 2010 roku kiedy to zaprezentowana została jej oryginalna wersja instrumentalna, opracowana na podstawie materiałów odnalezionych w zbiorach biblioteki. Natomiast Marcello Bernardini, którego Uwerturę D-dur również będzie można usłyszeć podczas koncertu, był nadwornym kompozytorem księżnej Izabeli z Czartryskich Lubomirskiej. Perełką dedykowaną słuchaczom, choć niezwiązaną z tytułem cyklu, będzie Symfonia nr 6 d-moll op. 12/4 - G 506, La Casa del Diavolo Luigiego Boccheriniego.

Koncertowi po raz kolejny towarzyszyć będzie jednodniowa wystawa grafik Joanny Tumiłowicz zatytułowana Śpiewnik domowy.

W niedzielę, 13 maja 2012 roku o godz. 12.00 Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wystąpi w swojej siedzibie pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego. Program poranku symfonicznego wypełnią dzieła Rossiniego, Kusewickiego i Kodály’a.

Jako pierwsza wykonana będzie Uwertura do opery Jedwabna drabinka Gioacchina Rossiniego, następnie Koncert na kontrabas i orkiestrę Sergiusza Kusewickiego, z Jerzym Dybałem – pierwszym kontrabasistą Filharmoników Wiedeńskich i Opery Wiedeńskiej – w partii solowej. Poranek zakończy Suita Háry János Zoltana Kodály’a.

Komentarz do utworów wygłosi Marcin Majchrowski, redaktor muzyczny Programu 2 Polskiego Radia.

Koncert kameralny w wykonaniu Poznańskiego Tria Fortepianowego w składzie: Laura Sobolewska – fortepian, Anna Ziółkowska – skrzypce i Monika Baranowska – wiolonczela odbędzie się w niedzielę, 13 maja 2012 roku o godz. 18.00 w Auli Nova w Akademii Muzycznej w Poznaniu. W programie: Trio g-moll op. 8 Fryderyka Chopina i Trio op. 50 Krzysztofa Meyera.

Duet Lilianna Zalesińska – mezzosopran i Piotr Szymanowicz - fortepian wystąpi podczas 500. uroczystego koncertu w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze - 13 maja 2012 roku o godz. 12. W programie kwintesencja romantycznego repertuaru czyli pieśni: Chopina, Liszta, Schuberta, Schumanna.

Koncerty w Muzeum Romantyzmu organizowane są nieprzerwanie od 1971 roku, zawsze w każdą drugą niedzielę. W maju przypadnie jubileuszowy, 500. koncert.

XXXI edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2012" odbędzie się w dniach 15-19 maja 2012 roku w Białymstoku. Podczas koncertów festiwalowych będzie można usłyszeć chóry, prezentujące różne tradycje wschodniego chrześcijaństwa z takich krajów, jak: Estonia, Łotwa, Rosja, Białoruś, Izrael, Gruzja, Litwa, Serbia, Ukraina, Mołdawia, Rumunia oraz Polska. Wśród wykonawców znajdą się chóry otrzymujące wyróżnienia na wszystkich światowych imprezach tego niszowego gatunku. Wywodzących się z różnych państw i środowisk, wyznań i kultur chórzystów ze wszystkich 25 chórów biorących udział w tegorocznej edycji Festiwalu, oprócz profesjonalizmu wykonania łączy ogromny zapał do prezentowania dorobku muzycznej spuścizny wschodniego chrześcijaństwa w jego prawosławnych, staroobrzędowych, grekokatolickich, osetyjskich, gruzińskich, czy z Ziemi Świętej odmianach. Spotkają się na nim zarówno chórzyści chwalący Boga podczas nabożeństw w świątyniach, członkowie chórów akademickich, jak też i profesjonalni muzycy filharmonii. Nie jest to tylko uczta dla ucha i duszy ale też dla oczu. Występy artystów nie rzadko podkreśla ich regionalny strój, co razem tworzy wyjątkowe i niezapomniane widowisko.

Białostockie prezentacje poprzedzi koncert w Warszawie. W dniu 14 maja 2012 roku w Sali Koncertowej Galerii Porczyńskich wystąpi Kijowska Męska Kapela Chóralna im. L. Rewuckiego z Ukrainy z programem „Arcydzieła ukraińskiej chóralistyki męskiej”, łączącym kompozycje muzyki cerkiewnej z klasyczną muzyką chóralną ukraińskich kompozytorów. Jest to najbardziej znany męski ukraiński chór mający w swoim repertuarze kompozycje od muzyki cerkiewnej ukraińskich klasyków, po współczesnych kompozytorów tego gatunku, ale również aranżacje ukraińskiej muzyki ludowej. Trzy dni później, 17 maja 2012 roku w warszawskim Kościele Ewangelicko-Augsburskim p.w. Św. Trójcy odbędzie się także XXI Reprezentacyjny Koncert Muzyki Cerkiewnej w wykonaniu profesjonalnych chórów. Wystąpią: Chór „Musica Aeterna” z Jerozolimy, Gruziński Męski Zespół „Didgori” z Tbilisi, Chór „Preludiu” Narodowego Centrum Sztuki Rumunii z Bukaresztu oraz Męski Chór Państwowej Filharmonii Republiki Płn. Osetii - Ałanii z Władykaukazu (na zdjęciu).

Honorowe Patronaty nad XXXI edycją Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2012” w Białymstoku sprawują: Prezydent RP, Minister Kultury RP, Patronat Artystyczny – Krzysztof Penderecki, lokalnie patronują Prezydenci Miasta Stołecznego Warszawy i Białegostoku.

Program festiwalu – na stronie: www.festiwal-hajnowka.pl

Recital Olgi i Natalii Pasiecznik zainauguruje piątą edycję Festiwalu Kultury „Ukraińska Wiosna” - 14 maja 2012 roku w sali Waga Miejska w Poznaniu (Stary Rynek 2).

Pochodząca z Równego, mieszkająca w Warszawie, śpiewająca na najbardziej prestiżowych scenach świata, laureatka wielu międzynarodowych konkursów wokalnych, a także zdobywczyni Paszportu Polityki, Fryderyka i wielu innych nagród, okrzyknięta Słowikiem Europy – Olga Pasiecznik, wprowadzi słuchaczy w niezwykle piękny świat ukraińskiego romansu, dumek i pieśni. Przy fortepianie, jak zwykle, będzie jej towarzyszyć mieszkająca na stałe w Sztokholmie, siostra Natalia Pasiecznik, laureatka międzynarodowych konkursów pianistycznych, profesor klasy fortepianu Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie. Koncert inaugurujący Festiwal Kultury „Ukraińska Wiosna” będzie zarazem pierwszym koncertem projektu Obolon-Fest.

W ramach „Ukraińskiej Wiosny” wśród muzycznych wydarzeń zaplanowano także koncert lwowskiego chóru “A cappella Leopolis” (19 maja 2012) i Narodowej Orkiestry Instrumentów Ludowych Ukrainy (17 maja 2012).

Piąta edycja Festiwalu Kultury „Ukraińska Wiosna” (13-20 maja 2012) będzie niezwykła nie tylko ze względu na mały jubileusz. Rok 2012 to przecież czas EURO – Mistrzostw Europy w Piłce Nożne, które tym razem wspólnie zorganizują Polska i Ukraina. „Ukraińska Wiosna” to jedna z największych imprez w tej części Europy, promujących to, co najlepsze w różnych dziedzinach kultury Ukrainy. W ciągu czterech dotychczasowych edycji festiwal przekroczył granice miasta Poznania i zaznaczył swą obecność w innych miastach i miasteczkach Wielkopolski ( Gniezno, Leszno, Kórnik, Buk i Głogów). W programie koncerty, spotkania literackie i debaty politologiczne, a oprócz tego - jarmark i towarzyski mecz piłkarski.

Szczegółowe informacje - na stronie: www.poznajsasiada.org

Koncert kameralny utworów Mieczysława Weinberga odbędzie się w poniedziałek, 14 maja 2012 roku o godz. 19:00 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Kwintet fortepianowy op. 18 (1944) wykona zespół w składzie: Gabriel Chmura – fortepian, Stanisław Tomanek - I skrzypce, Łukasz Błaszczyk - II skrzypce, Igor Kabalewski – altówka i Marek Jankowski – wiolonczela, a Pieśni do słów Itzhoka Lejba Pereza op. 13 (1943) i Pieśni żydowskie do słów Samuela Galkina op. 17 (1944) usłyszymy w interpretacji Małgorzaty Pańko – mezzosopran i Gabriela Chmury – fortepian.

Na terenie Sopotu - jednego z najpiękniejszych kurortów w Polsce odbędzie się VIII Międzynarodowy Festiwal Chórów „Mundus Cantat”, w ramach którego zaplanowane zostały zarówno koncerty towarzyszące, jak i część konkursowa - w dniach 16-21 maja 2012 roku.

Tegoroczna edycja będzie miała miejsce zarówno w Trójmieście, jak i w innych częściach Pomorza, gdzie muzyka chóralna nie gości zbyt często. Koncerty towarzyszące Festiwalowi będą odbywały się przez cały rok, natomiast część konkursowa – od 16 do 21 maja. W Sopocie zagoszczą chóry m.in. z Brazylii, Czech, Litwy, Szwecji, Rosji, Finlandii oraz Polski. Tegorocznemu wydarzeniu będzie towarzyszyło hasło przewodnie Bitwa na chóry w Sopocie.

Dni 16-21 maja to najbardziej aktywny czas festiwalu - czas konkursu. Prezentacjom konkursowym mogą przysłuchiwać się zarówno wszystkie chóry, jak i wszyscy melomani śpiewu chóralnego. Wieczorami chóry, już po zmaganiach konkursowych, wezmą udział w koncertach odbywających się w kościołach sopockich. W czwartek wszyscy uczestnicy spotkają się pod Kościołem Świętego Jerzego i orszakiem z flagami swoich krajów, herbami miast i emblematami przemaszerują w stronę morza ul. Bohaterów Monte Cassino. Temu barwnemu orszakowi będzie towarzyszył śpiew i okrzyki przy akompaniamencie bębnów. Finał parady odbędzie się na molo, gdzie nastąpi uroczyste otwarcie Festiwalu i wszystkie chóry będą miały okazję zaprezentować swoją twórczość. W piątek od rana chóry będą współzawodniczyć w kolejnej kategorii muzycznej. Po czym w godzinach popołudniowych Jury wyłoni chóry, które pretendować będą do GRAND PRIX. Wieczorem zespoły zaprezentują się w kolejnych kościołach Sopotu. Sobota będzie wielkim dniem rozstrzygnięć. W godzinach porannych nastąpi zmaganie się najlepszych chórów „Mundus Cantat” o GRAND PRIX i Statuetkę Sopockiej Mewy. Z powodu wciąż remontowanej Opery Leśnej, zostanie ustawiona specjalna scena na Placu Przyjaciół w samym centrum miasta, gdzie chóry „Mundus Cantat 2012” spotkają się, aby usłyszeć ogłoszenie wyników i wspólnie świętować radość zwycięzców. W koncercie finałowym wystąpią nagrodzone zespoły oraz wyjątkowy zespół XCor z Wenezueli.

Grupa „XCor” z Wenezueli zaprezentuje swoją twórczość w trakcie wielu koncertów festiwalowych. Wenezuelski zespół wokalny składa się z pięciu muzyków, tworzących muzykę wielu gatunków, w którą wplatają ścieżki instrumentalne za pomocą wokalu. W repartuarze zespółu znajdziemy utwory stanowiące egzotyczną mieszankę przeróżnych gatunków, takich jak: salsa, pop, bolero, jazz, reggae, a nawet rock.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

W środę, 16 maja 2012 roku o godz. 19.00 w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu odbędzie się Koncert Roku w ramach Festiwalu Sztuki Młodych 2012.

Koncert Roku to impreza cykliczna, zapisana w historii Akademii Muzycznych w Polsce, której celem jest wybranie największej osobowości artystycznej. Projekt obejmuje 15 minutowe prezentacje wybitnych dyplomantów, wybranych ze wszystkich uczelni muzycznych, którzy zakończą swoją edukację do września 2012 roku. Prezentacje te mają charakter konkursu i są ocenianie przez jury składające się z wybitnych jednostek świata muzycznego, czyli Rektorów Akademii Muzycznych w Polsce oraz przewodniczącego Jury w osobie Dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wiktora Jędrzejca.
Koncert w charakterze konkursu, dający uczestnikom możliwość prezentacji scenicznej oraz rywalizacji w duchu fair-play, będzie miał formę otwartą dla publiczności. Program poszczególnych prezentacji ustalany jest indywidualnie z pedagogiem prowadzącym. Nagrodą główną dla zwycięzcy Koncertu Roku jest nagroda pieniężna, ufundowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozostałymi nagrodami dla wyróżnionych dyplomantów będą recitale w uczelniach muzycznych, które biorą udział w projekcie.

więcej...

Koncert Chóru Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego - dyrektora Polskiego Chóru Kameralnego, odbędzie się w środę, 16 maja 2012 roku o godz. 19.30 w Filharmonii w Krakowie.
W programie utwory Svena-Davida Sandströma, Thomasa Jennefelta, Ildebranda Pizzettiego, Franka Martina, Edwarda Pałłasza (Dwie pieśni do słów Osipa Mandelsztama) i Macieja Małeckiego (piosenka Kwitnie mak z przedstawienia Apetyt na czereśnie Agnieszki Osieckiej i Szedł chłopiec ze swoją dziewczyną).

Dnia 17 maja 2012 roku w Sali Moniuszki Teatru Wielkiego w Warszawie odbędzie się koncert charytatywny Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu, podczas którego w wykonaniu śpiewaków i muzyków Podhala, Spisza i Orawy wystawiona zostanie opera góralska pod tym samym tytułem autorstwa Franciszka Łojasa Kośli.

Jan Paweł II powiedział do Górali w Zakopanem na stadionie pod Wielką Krokwią: „na was zawsze można liczyć.” Odpowiedź zawarta została w słowach hołdu góralskiego, który w zamyśle swoim był hołdem wszystkich Polaków złożonym Największemu z Rodu Słowian. W poczuciu potrzeby realizacji testamentu tamtych dni podejmowane są różne inicjatywy. Jedną z takich potrzeb serca jest opera góralska w czterech odsłonach autorstwa Franciszka Łojasa Kośli.

Koncert ma cel charytatywny, a wszelkie wpływy przeznaczone zostaną na umożliwienie nauki młodym rodakom ze Wschodu. Honorowy patronat nad warszawskim przedstawieniem objęli: Bogdan Borusewicz – marszałek Senatu RP, Jego Eminencja ks. Kazimierz kardynał Nycz – arcybiskup Metropolita Warszawski, prof. Stanisław Hodorowicz – senator RP, Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marek Sowa – marszałek Województwa Małopolskiego, Waldemar Dąbrowski – dyrektor Teatru Wielkiego, Jan Kanty Pawluśkiewicz - kompozytor.

IX Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej odbędzie się w dniach 18 maja – 2 czerwca 2012 roku. Tegoroczna edycja zatytułowana została Słowo i dźwięk. Jej głównym przesłaniem jest przedstawienie bogactwa form wokalnych oraz przywołanie postaci Philippa Dulichiusa - kompozytora szczecińskiego przełomu XVI i XVII wieku.

Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej odwołuje się do muzycznej tradycji i tożsamości miejsca w kontekście historii i kultury narodów zamieszkujących Szczecin i Pomorze na przestrzeni wieków. Festiwal stawia sobie za cel wykorzystanie położenia Szczecina na styku kultury słowiańskiej, skandynawskiej i niemieckiej. Wydarzenie jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Akademia Muzyki Dawnej, Muzeum Narodowego oraz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Św. Trójcy w Szczecinie. Ideą Festiwalu jest także międzynarodowa współpraca artystów prezentujących współczesne dokonania interpretacji muzyki dawnej.

więcej...

Koło Solistów i Kameralistów Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków zaprasza na koncerty w ramach festiwalu „Inspiracje”, organizowanego w dniach 18, 19 i 20 maja 2012 roku w Auli Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie (ul. Kawęczyńska 36). W programie koncerty: Quartescape i goście z utworami polskich kompozytorów współczesnych, maraton fortepianowy oraz koncert Zagan Acoustic.

więcej...

Z inicjatywy Koła Artystyczno – Naukowego Studentów Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu 18 maja 2012 roku w siedzibie poznańskiej uczelni (aula przy ulicy św. Marcin 87) zostanie zorganizowany Międzyuczelniany Koncert Kompozytorski Młodych Twórców.

W programie utwory kompozytorów Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy: Szymona Godziemby-Trytka, Katarzyny Kempińskiej, Dariusza Kubickiego, Jacka Kujawskiego i Jędrzeja Rocheckiego, Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku: Kamila Cieślika, Dawida Kamińskiego, Rafała Kłoczka i Alicji Skrzypiec oraz Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu: Tomasza Citaka, Ewy Fabiańskiej, Ewy Kurzycy, Weroniki Lorek, Radosława Matei, Ewy Saczko, Jerzego Fryderyka Wojciechowskiego i Anny Ziółkowskiej.
Wystąpią: Marcin Bajon, Anna Barszczewska, Piotr Białas, Anna Budzyńska, Natalia Chudzicka, Marcin Drajewicz, Katarzyna Głoszkowska, Szymon Gramacki, Agnieszka Korcz, Paweł Kroczek, Katarzyna Krzykowska, Paweł Kycia, Aleksandra Machaj, Wenbin Mao, Marcin Ostrowski, Andrzej Regiec, Katarzyna Relewicz, Paulina Rogowska, Grzegorz Rudny, Wojciech Sablik, Mateusz Świtaj, Szymon Walenciak, Mateusz Wesołowski, Marta Wiśniowska, Julia Wolańska, Mateusz Wołczański, Łukasz Wójcik, Yang Xu, Lixia Lydia Zhang, Chaoran Zuo oraz kompozytorzy. Prowadzenie koncertu: Magdalena Piotrowska i Jakub Rompczyk.

więcej...

W piątek, 18 maja 2012 roku o godz. 19.30 Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wystąpi w swojej siedzibie (sala im. Grzegorza Fitelberga, plac Sejmu Śląskiego 2) pod dyrekcją wybitnego dyrygenta – Stanisława Skrowaczewskiego. W przeddzień koncertu Maestro otrzyma tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

W programie koncertu znajdzie się Music for Winds Stanisława Skrowaczewskiego oraz IX Symfonia Antona Brucknera – twórcy szczególnie bliskiego dyrygentowi. Właśnie za interpretacje symfonii Brucknera maestro Skrowaczewski otrzymał Złoty Medal Towarzystwa Mahlerowsko-Brucknerowskiego, a zarejestrowany dla Arte Nova cykl jedenastu symfonii Brucknera uhonorowany został w Cannes nagrodą w kategorii Najlepsze nagranie muzyki symfonicznej XVIII i XIX wieku. Ostatnio Amerykańskie Towarzystwo Brucknerowskie przyznało dyrygentowi szczególnie cenione wyróżnienie – Medal of Honor.

Dwudziesty „Chanterelle Festival 2012” odbędzie się w trzech odsłonach: wiosną - 19-20 i 25-26 maja, latem - 9-10 czerwca oraz jesienią - 1 października i 17 listopada. Mottem tegorocznej, jubileuszowej edycji są słowa Ryszarda Kapuścińskiego: “…inne światy i inne kultury, to są zwierciadła, w których przeglądamy się my i nasza kultura”. Koncerty i spotkania odbywać się będą w Ostrowie Wielkopolskim, Lewkowie i Gołuchowie.

Festiwal rozpoczną dwa koncerty „wstępne” – Prolog Śpiewy Polskich Świątyń w wykonaniu Schola Gregoriana Pragensis i Wiosenne Preludium Opowieści instrumentów - koncert dla dzieci, rodziców i dziadków, połączony z baśniami, opowieściami, warsztatami i wierszami. Właściwa inauguracja Festiwalu będzie miała miejsce 25 maja w Ostrowie Wielkopolskim; utwory Wacława z Szamotuł, Cypriana Bazylika, Mikołaja Gomółki, Claude’a Goudimela, Heinricha Schuetz i Jana Sebastiana Bacha wykona Kameralny Zespół Wokalny „Il Canto”. Dzień później pieśni sefardyjskie w stylu orientalnym zaprezentuje Anna Riveiro z zespołem, a wielobarwny „misz masz” tradycji muzycznych Europy z wpływami jazzu - polsko-ukraińska grupa Čači Vorba.

Czerwcowe koncerty w Zamku Książąt Czartoryskich w Gołuchowie wypełni kameralistyka: muzyka XVII-wiecznych ulic hiszpańskich i dworów włoskich w interpretacji Juliety Gonzalez de Springer – sopran i Anny Wiktorii Swobody - lutnia, teorba, gitara barokowa, world music zespołu Vołosi oraz kwartety Władysława Żeleńskiego w wykonaniu Four Strings Quartet.
Jubileuszową edycję Festiwalu zakończy koncert z okazji Światowego Dnia Muzyki w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego (1 października) i XXX Salon Muzyczny Jadwigi Jankielewicz Z historią w tle (17 listopada).

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

więcej...

Dnia 19 maja 2012 roku o godz. 20.30, podczas Nocy Muzeów, w Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta w Warszawie odbędzie się koncert utworów Tadeusza Bairda i innych polskich kompozytorów ubiegłego wieku - Krzysztofa Meyera, Witolda Lutosławskiego i Stefana Kisielewskiego. Wystąpią: Lilianna Zalesińska - mezzosopran, Piotr Szymanowicz - fortepian, Anna Błaszczyk - flet, Maria Peradzyńska-Filip - flet, Wojciech Sławiński - wiolonczela.

Pomysł koncertu zyskał przychylność Instytutu Muzyki i Tańca i jest przez niego dofinansowany w ramach programu "Nowe interpretacje".

Koncert polączony jest z otwarciem wystawy z okazji 60-lecia istnienia Muzeum Literatury.

Województwo kujawsko-pomorskie rozbrzmiewa muzyką Fryderyka Chopina nie tylko w roku jubileuszowym – za sprawą projektu Region Chopina. Dnia 19 maja 2012 roku w Chełmnie (Sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej, godz. 18.00) i 20 maja 2012 roku we wnętrzach Pałacu Romantycznego w Turznie k. Torunia (Pałac Romantyczny, godz. 17.00) odbędą się wyjątkowe koncerty poświęcone muzyce Chopina. Tego wieczoru publiczność będzie miała okazję wysłuchać pianisty Pawła Kowalskiego, który wystąpi z towarzyszeniem muzyków Barock Quartet.

Koncert w pałacu w Turznie jest nieprzypadkowy. To właśnie tutaj gościł dwukrotnie Chopin. W ostatnich latach miejsce to zostało odrestaurowane i rozbudowane, a otwarcie obiektu nastąpiło w lutym 2012 roku.

W programie znajdzie się Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina oraz Kwintet fortepianowy g-moll op. 34 Juliusz Zarębskiego.

Region Chopina to projekt Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego, który zawitał już do wielu miast i miejscowości regionu. Jego głównym założeniem jest promocja Chopina jako kulturowej marki regionu. To na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej kompozytor spędzał wakacje, tworzył i czerpał inspirację. Projekt zapoczątkowały dwa koncerty metropolitalne, które odbyły się w grudniu 2011 roku w Bydgoszczy i Toruniu. Wystąpili wówczas pianiści – Paweł Wakarecy i Michał Szymanowski. Kolejne edycje projektu miały miejsce w Grudziądzu i Włocławku z udziałem Trio Jazzowego Filipa Wojciechowskiego i Barock Quartet. Przedsięwzięcie dofinansowane jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz samorządu województwa. Organizatorami są Urząd Marszałkowski i bydgoska Fundacja Muzyka u Źródeł.

Dnia 19 maja 2012 roku o godz. 19:00 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie swoje 4. urodziny świętować będzie Baltic Neopolis Orchestra.

Wyjątkowy, urodzinowy koncert zespołu jest rezultatem owocnej współpracy szczecińskich muzyków i wynikającej z niej artystycznej synergii. Orkiestrze towarzyszyć będą jej przyjaciele: Piotr Wojtasik (trąbka), Sylwester Ostrowski (saksofon), Joanna Gajda (fortepian), Jola Szczepaniak (wokal) oraz gwiazdy sceny międzynarodowej: John Betsch (perkusja) oraz Francesco Angiuli (kontrabas). W tak znakomitym składzie muzycy wykonają utwory z płyty Piotra Wojtasika Lonely Town oraz utwory z repertuaru jazzowego.

Koncert uzupełniać będzie wystawa plakatów Baltic Neopolis Orchestra.

W dniach od 19 do 24 maja 2012 roku w Krakowie odbędzie się Festiwal Muzyka argentyńska – Europejskość dalekiego kontynentu, połączony z konferencją naukową o tym samym tytule. Głównym celem organizatorów jest zaprezentowanie różnych twarzy muzyki argentyńskiej, w tym tych mniej znanych w szerszych kręgach odbiorców. Muzyka Piazzolli, Ginastery czy Guastavino już na stałe gości w programach sal koncertowych całego świata, warto więc sięgnąć głębiej i odkryć dla polskich słuchaczy mniej znane dzieła oraz równie interesujących twórców muzyki późno-romantycznej (m.in. Castro), jak i współczesnej (m.in. Kagel, Ziegler, Bragato).

Pierwszy koncert, 19 maja, zorganizowany we współpracy z Festiwalem Wawel tango, poświęcony jest cyklom pieśni oraz muzyce kameralnej. Wystąpią – między innymi – krakowscy muzycy: śpiewaczka Adrianna Cyran-Bujak, gitarzysta Miłosz Mączyński, pianiści Anna Boczar, Marek Szlezer i Łuksz Dębski oraz wiolonczelistka Beata Urbanek-Kalinowska i skrzypaczka Izabela Szlachta-Dowgiałło.

Kolejne koncerty Festiwalu, które odbywać się będą w Sali Koncertowej oraz Auli Florianka Akademii Muzycznej w Krakowie, prezentować będą różne odsłony muzyki argentyńskiej. Wysłuchać będzie więc można muzyki na trio fortepianowe (z wybitnym wiolonczelistą i dyrygentem Ricardem Sciammarellą) czy na fortepianowy duet (wystąpią dwa tandemy: Tamara Granat i Bartłomiej Kominek oraz Łukasz Dębski i Michał Dziad). Zaprezentują się też inne zespoły kameralne, w których grać będą młodzi pedagodzy Akademii Muzycznej w Krakowie. Wyjątkowym wydarzeniem będzie odbywający się 21 maja w Auli Florianka koncert poświęcony w całości twórczości kameralnej Alberto Ginastery, podczas którego wystąpią wyróżniający się studenci klasy kameralistyki Akademii Muzycznej w Krakowie.

Szczególnymi wydarzeniami festiwalowymi będą koncerty w klimatycznych wnętrzach klubu „Alchemia” na Kazimierzu w dniach - 22 i 24 maja. Podczas pierwszego wystąpi Agata Zubel, która przedstawi wokalną muzykę Piazzolli. Drugi, zamykający Festiwal, przyniesie niezwykłe interpretacje muzyki argentyńskiej w wykonaniu Grzegorza Frankowskiego i jego zespołu.

W towarzyszącej Festiwalowi sesji naukowej wezmą udział znakomici goście. Ricardo Sciammarella poprzez cykl wykładów i kursy mistrzowskie ukaże bogactwo muzyki wiolonczelowej i kameralnej swojego kraju. Tamara Granat podczas mistrzowskiego kursu przedstawi świat duetów fortepianowych. Grzegorz Frankowski – wyśmienity znawca muzyki Piazzolli – poprowadzi wykłady poświęcone temu twórcy, zaś dr Maciej Jabłoński przybliży nam współczesną muzykę Argentyny.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

więcej...

Koncert Grające Muzeum odbędzie się w "zakopiańską noc muzeów", czyli 19 maja 2012 roku o godz. 20.30 w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem (ul. Krupówki 41). Odświeżone zostaną i odkurzone utwory muzyczne ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Usłyszymy kompozycje w różnym wieku i stylu: klasyczne, salonowe i "góralskie" - wszystkie inspirowane Tatrami lub folklorem góralskim. Wśród wykonawców Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna, Tatrzański Chór Szumny, Marek Ciesielski - fortepian. Prowadzenie: dr Maciej Pinkwart.

Koncertowi towarzyszyć będzie miniwystawa pięknych, stylowych, ilustrowanych przedwojennych okładek wydawnictw muzycznych.

Muzeum Fryderyka Chopina zaprasza na „podróż przez dźwięki, nie tylko w stronę Chopina, jakim go zwykle znamy” - podczas Nocy Muzeów z 19 na 20 maja 2012 roku.

Każdy, kto ma ochotę na - jak podają organizatorzy - nocne nicowanie, może stawić się w majową noc między godz. 18:00 a 1:00 przed Zamkiem Ostrogskich w Warszawie.

Więcej informacji – na stronie www.chopin.museum

Podczas Warszawskiej Nocy Muzeów 19 maja 2012 roku będzie można nie tylko zwiedzić liczne muzea czy galerie, ale także posłuchać muzyki klasycznej w nietypowych miejscach. Dzięki uprzejmości dyrekcji muzeów, artyści Warszawskiej Opery Kameralnej będą koncertować podczas Nocy Muzeów. Jednocześnie pragną zwrócić uwagę na rozpaczliwą sytuację Warszawskiej Opery Kameralnej.
Największą atrakcją będzie koncert plenerowy połączonych orkiestr Warszawskiej Opery Kameralnej przed Polską Akademią Nauk, przy pomniku Kopernika (ul. Krakowskie Przedmieście).
W wielu miejscach czekają zwiedzających różnorodne atrakcje muzyczne.

więcej...

Orkiestra Sinfonia Varsovia grała już prawie wszędzie. Trzeba wspomnieć o transmitowanym na żywo koncercie z fortepianem na pokładzie samolotu startującego z Düsseldorfu w sylwestrową noc przełomu 1991 i 1992 roku. Inne nietypowe „sale koncertowe”, w których występowała orkiestra to m.in. krater powstały po uderzeniu meteorytu w Szwecji, czy ogromne statki pasażerskie (festiwal Queen Elisabeth Musical Voyage). Teraz przyszedł czas na dach nowego budynku Klubu Kultury Saska Kępa.

Wspomniany koncert będzie finałem Święta Saskiej Kępy. W sobotę, 19 maja 2012 roku ok. godz. 21.30 wystąpi grupa dęta Sinfonii Varsovii pod dyrekcją Moniki Stefaniak. W programie Muzyka sztucznych ogni G.F. Haendla w opracowaniu M. Saurera.

Koncert inauguracyjny drugiego sezonu cyklu koncertowego „Warsaw Camerata à la carte!” odbędzie się w niedzielę, 20 maja 2012 roku o godz. 14:00 w Bazylice NSJ w Warszawie (ul. Kawęczyńska 53).

Formuła wydarzenia, ciesząca się wielką sympatią publiczności, jest niezmienna – to słuchacze wybierają utwory, które następnie znajdują się w programie koncertu. Podczas inauguracji usłyszymy klasyczne „smakołyki” na orkiestrę smyczkową: Suitę z czasów Holberga Edvarda Griega, I Sonatę na smyczki Gioachino Rossiniego i Suitę św. Pawła Gustava Holsta, które wykona orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego. Pojawią się również muzyczne niespodzianki, spośród których publiczność wybierze swojego faworyta na deser.

Po muzycznej uczcie tradycyjnie odbędzie się spotkanie koktajlowe z wykonawcami - z rozmowami o muzyce i ulubionych kompozycjach. Będzie również możliwość oddania głosów na utwory, które znajdą się w programie kolejnego koncertu już 17 czerwca.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Głosowanie na stronie www.warsawcamerata.pl

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

więcej...

W niedzielę, 20 maja 2012 roku Stołeczna Estrada i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina zainaugurują 53. sezon Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich. Wystąpią Anna Maria Stańczyk i Tadeusz Chmielewski.

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich są wizytówką Warszawy nieprzerwanie od ponad 60 lat. Każdy koncert gromadzi ponad trzytysięczną widownię, co daje w sezonie ponad 120 tysięcy słuchaczy. Impreza przyciąga nie tylko warszawiaków, ale i turystów, którzy odwiedzając Polskę, traktują udział w koncertach jako obowiązkowy punkt programu podczas swojego pobytu w Warszawie.

Od 20 maja do 30 września 2012 roku pod pomnikiem Fryderyka Chopina w Łazienkach w niedzielne popołudnia, dwukrotnie o godzinie 12.00 i 16.00 występować będą pianiści światowej sławy, profesorowie renomowanych uczelni muzycznych krajowych i zagranicznych, a także laureaci najważniejszych festiwali i konkursów.

Na wszystkie koncerty - wstęp wolny.

Harmonogram koncertów – na stronie: www.estrada.com.pl/55

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na koncert z cyklu „kultura.uw: czytaj i słuchaj”, połączony z promocją książki Witold Lutosławski – O muzyce. Pisma i wypowiedzi.

W 2013 roku przypadnie stulecie urodzin Witolda Lutosławskiego, wybitnego kompozytora, jednego z najważniejszych twórców kultury w Polsce XX wieku, doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. Działalność pisarska artysty pozostawała dotychczas w cieniu jego dokonań kompozytorskich. Tymczasem ów pisarski dorobek, często trudno dostępny lub dotychczas nie wydany, ujawnia bogactwo i wielokierunkowość zainteresowań autora, który był uważnym i krytycznym obserwatorem polskiego życia muzycznego, również w jego wymiarze społecznym i politycznym.

Książka zostanie zaprezentowana przez prof. Zbigniewa Skowrona, autora opracowania muzycznych pism i wypowiedzi kompozytora; jej wybrane fragmenty przeczyta Wojciech Wysocki. Ilustracją muzyczną będą pieśni Witolda Lutosławskiego - Chantefleurs et chantefables (wybór) i Karola Szymanowskiego - Rymy dziecięce op. 49 (wybór) i Słopiewnie op. 46 (wybór), w wykonaniu Joanny Freszel (sopran) i Aliny Hoffmann (fortepian).

Biuro Promocji UW i Instytut Muzykologii UW zapraszają 21 maja 2012 roku (poniedziałek) na godz. 17:00 do Sali Złotej Pałacu Kazimierzowskiego UW, Krakowskie Przedmieście 26/28. Wstęp wolny.

„Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel (…)” – jedna z najsłynniejszych sentencji dotyczących Fryderyka Chopina wypłynęła spod pióra Cypriana Kamila Norwida w 1849 roku, dzień po śmierci kompozytora. Choć obaj artyści znali się zaledwie kilka miesięcy, to jednak darzyli się sympatią i wzajemnym zrozumieniem. Z jednej strony wynikało to z tak zwanego pokrewieństwa dusz, z drugiej zaś z podobnych doświadczeń życiowych. Obaj jako młodzieńcy triumfowali w warszawskich salonach i obaj też opuścili Polskę bez świadomości, że już nigdy do niej nie powrócą.

Norwid wielokrotnie odwiedzał Chopina w jego paryskim mieszkaniu. Kompozytor zapraszał poetę na śniadania i obiady, ten zaś towarzyszył mu w częstych przechadzkach po ulicach stolicy Francji. Choć poeta uważany był za dziwaka i samotnika, którego kontakty z otoczeniem dodatkowo utrudniała postępująca głuchota, to jednak Chopin potrafił dostrzec w nim intelektualną i artystyczną oryginalność. Z kolei Norwid widział w kompozytorze muzyczną realizację głoszonych przez siebie idei, w myśl których sztuka miałaby stać się nośnikiem pierwiastków narodowych. Obaj artyści doskonale porozumiewali się na płaszczyźnie artystycznej. Sam Chopin pisał: „Norwid mię lepiej od Mickiewicza rozumie, bo kiedy Mickiewicz mnie do napisania opery narodowej popychał – Norwid, znając granice moje, nigdy się z czymś takim do mnie nie odezwał”. Krytycy i muzykolodzy są zgodni, iż istotę fenomenu muzycznego Chopina najpełniej oddaje poezja Norwida. Nekrolog, Promethidion, Fortepian Szopena, czy Czarne kwiaty napisane zostały pod wpływem silnej inspiracji osobowością polskiego kompozytora.

Owoce twórczości artystów usłyszymy podczas wieczoru poetycko-muzycznego "Chopin i Norwid", który odbędzie się w środę, 23 maja 2012 roku o godz. 19:30 w Filharmonii Wrocławskiej. Dzieła te zaprezentują najznamienitsi przedstawiciele sztuki nie tylko polskiej, ale również światowej – jeden z najwybitniejszych aktorów, reżyser i dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie – Andrzej Seweryn oraz znakomity pianista i interpretator muzyki Fryderyka Chopina – Janusz Olejniczak (na zdjęciu).

Podczas Koncertu Uniwersyteckiego, jaki będzie miał miejsce w środę, 23 maja 2012 roku o godz. 19.30 w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, wystąpi Lutosławski Quartet - jeden z zespołów przynależących do Filharmonii im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu. Zespół tworzą młodzi, kreatywni i utalentowani artyści, liderzy orkiestry Filharmonii: Marcin Markowicz – II skrzypce, Artur Rozmysłowicz – altów-ka, Maciej Młodawski – wiolonczela, a I skrzypkiem kwartetu jest jeden z najwybitniejszych wirtuozów wiolinistyki młodego pokolenia – Jakub Jakowicz.

Lutosławski Quartet skupia się przede wszystkim na wykonywaniu muzyki współczesnej oraz XX wieku, stawiając przy tym nacisk na rozpowszechnianie muzyki polskiej (m.in. Lutosławski, Bacewicz, Baird), wykonuje także kompozycje jednego z członków kwartetu – Marcina Markowicza. W repertuarze środowego Koncertu Uniwersyteckiego znalazły się zatem dwa nazwiska polskich kompozytorów XX wieku. Zespół wykona bowiem kwartety smyczkowe Karola Szymanowskiego (nr 1 op. 37) i Grażyny Bacewicz (nr 7), a ponadto Dmitrija Szostakowicza (c-moll nr 8 op. 110).

Koncert Kwartet Wilanów i Goście odbędzie się w środę, 23 maja 2012 roku o godz. 19.00 w Sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W wykonaniu zespołu w składzie: Tadeusz Gadzina, Paweł Łosakiewicz – skrzypce, Ryszard Duź – altówka i Marian Wasiółka – wiolonczela oraz zaproszonych gości - Adama Makowicza – fortepian i Elżbiety Gajewskiej – flet usłyszymy utwory W. A. Mozarta, A. Dvořáka, W. Słowińskiego i A. Makowicza.

W środę, 23 maja 2012 roku w Szczecinie rozpocznie się VIII Międzynarodowy Festiwal Saksofonowy. W programie wykłady, warsztaty, koncerty, prawykonania utworów Janusza Stalmierskiego, Alicji Gronau, Joanny Stępalskiej i Tomasza Śpiewaka. Festiwal potrwa do 16 czerwca.

Międzynarodowy Festiwal Saksofonowy jest jedyną tego typu imprezą w Polsce promującą saksofon jako instrument klasyczny. Festiwal służy zarówno melomanom, którzy mogą usłyszeć saksofon w muzyce poważnej, jak również młodym saksofonistom, którzy mają okazję wystąpić na scenie obok uznanych artystów.
- Impreza stanowi bardzo dobrą okazję do prezentacji najnowszej twórczości saksofonowej kompozytorów polskich i zagranicznych - mówi dr Dariusz Samól, pomysłodawca i współtwórca Festiwalu. - Festiwal promuje także kulturę polską za granicą. Dzięki dbałości o włączanie literatury polskiej do programów festiwalowych wzbudzamy zainteresowanie nią zaproszonych zagranicznych artystów, którzy chętnie włączają poznane w Szczecinie dzieła do swoich repertuarów koncertowych i propagują muzykę polską w świecie.

więcej...

5. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie odbędzie się w dniach 24-26 maja 2012 roku. Wydarzeniami tegorocznej edycji będą trzy wielkie koncerty: światowa premiera symultanicznego wykonania kinowej superprodukcji Pachnidło: Historia mordercy, telewizyjna gala urodzinowa świętującego 80. urodziny Wojciecha Kilara z udziałem jubilata i zaproszonych gości, a w finale - Obcy – Symfonia Biomechaniczna. Kino Sztuki i Krwi Elliota Goldenthala – niezapomniane widowisko z udziałem słynnej hollywoodzkiej pary – reżyserki Julie Taymor oraz światowej sławy kompozytora Eliota Goldenthala. Wszystkie koncerty 5. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie - wspólnego przedsięwzięcia Krakowskiego Biura Festiwalowego i radia RMF Classic - odbędą się o godz. 20.00, tradycyjnie już w hali ocynowni ArcelotMittal Poland.

Festiwal zainauguruje światowa premiera symultanicznego wykonania przeboju kinowego Pachnidło: Historia mordercy / Perfume: The Story of a Murderer (2006) - adaptacji bestsellerowej powieści niemieckiego pisarza Patricka Süskinda, w reżyserii światowej sławy niemieckiego twórcy Toma Tykwera. Produkcja jest wynikiem współpracy pomiędzy ważnymi europejskimi ośrodkami filmowymi: Festiwalem Muzyki Filmowej Fimucité (Hiszpania), Studiem Constantin Music GmbH (Niemcy), Lucerne Festival (Szwajcaria) oraz Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie. Niezapomnianą muzykę stworzoną przez Toma Tykwera, Johnny’ego Klimka i Reinholda Heila zaprezentują: Karolina Gorgol-Zaborniak (sopran), Chór Pro Musica Mundi i Sinfonietta Cracovia pod batutą doskonale znanego festiwalowej publiczności Ludwiga Wickiego.
Bohaterem drugiego dnia festiwalu będzie Wojciech Kilar - jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej cieszący się międzynarodowym uznaniem i popularnością, któremu światową sławę i spektakularny sukces przyniosła muzyka do filmu Dracula w reż. Francisa Forda Coppoli. Jest autorem muzyki do ponad 130 obrazów, współpracował z największymi twórcami współczesnego kina m.in. z Jane Campion, Francisem Fordem Coppolą, Wojciechem Hasem, Krzysztofem Kieślowskim, Tadeuszem Konwickim, Kazimierzem Kutzem, Markiem Piwowskim, Romanem Polańskim, Stanisławem Różewiczem, Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Zanussim (począwszy od Struktury kryształu stworzył muzykę do niemal wszystkich filmów tego reżysera). Podczas jubileuszowej gali zaprezentowane zostaną fragmenty filmów z jego muzyką, a na żywo zabrzmią suity z tak znanych produkcji jak m.in.: Trędowata, Ziemia obiecana, Pan Tadeusz, Pianista, Portret Damy, Dracula, czy Dziewiąte wrota. Wykonają je: Iwona Hossa z towarzyszeniem Chóru Polskiego Radia i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą José Marii Florencio. Gościem honorowym koncertu będzie sam jubilat. Na widowni zasiądą zaprzyjaźnieni z kompozytorem znakomici aktorzy, reżyserzy i gwiazdy światowego kina.
Finał piątej edycji festiwalu z pewnością zadowoli fanów kultowej sagi science fiction Obcy. Koncert – prezentujący największe przeboje kinowe, będące owocem wieloletniej współpracy duetu Julie Taymor- Eliot Goldenthal – zostanie podzielony na dwie części. W pierwszej zabrzmią suity z takich produkcji jak: Obcy: ósmy pasażer Nostromo, Obcy: decydujące starcie, Obcy 3, Obcy: Przebudzenie, a w drugiej - suity z filmów: Tytus Andronicus, Wywiad z Wampirem. Muzykę ze światowych superprodukcji zaprezentują: chór chłopięcy Pueri Cantores Sancti Nicolai, chór Pro Musica Mundi i Orkiestra Sinfonietta Cracovia prowadzone przez zaprzyjaźnionego z festiwalem, pochodzącego z Teneryfy kompozytora i dyrygenta Diego Navarro. Na widowni, wśród publiczności zasiądą Julie Taymor i Eliot Goldenthal.
Tradycyjnie już podczas festiwalu odbywać się będą Akademie Festiwalowe: niepowtarzalna możliwość bezpośredniego spotkania z ekspertami, ważnymi producentami muzyki filmowej, dyrektorami muzycznymi wielu cenionych obrazów filmowych, a także z cenionymi dziennikarzami i krytykami muzycznymi. To wyjątkowa okazja, by poznać sekrety warsztatu muzyki filmowej, poznać kulisy powstawania muzyki tworzonej na potrzeby wielkiego ekranu.
Festiwalowi towarzyszyć będzie także pasmo filmowe w Kinie Pod Baranami. 24 i 25 maja zaplanowano retrospektywę filmów Julie Taymor, podczas którego zaprezentowane zostaną takie produkcje jak: Tytus Andronikus / Titus (1999, reż. Julie Taymor, muz. Elliot Goldenthal), Burza / The Tempest (2010, reż. Julie Taymor, muz. Elliot Goldenthal), Frida (2002, reż. Julie Taymor, muz. Elliot Goldenthal) i Across the Universe (2007, reż. Julie Taymor, muz. Elliot Goldenthal). 26 maja Kino Pod Baranami pokaże natomiast filmy tworzone przez Toma Tykwera i kompozytorów Reinholda Heila, Johnny’ego Klimka: Biegnij Lola, biegnij / Lola rennt (1998) oraz Niebo / Heaven (2002).
Po raz pierwszy w historii festiwalowi towarzyszyć będzie także specjalna płyta przygotowana we współpracy z Magnetic Records. Znajdą się na niej utwory kompozytorów – gości festiwalu w latach 2008-2012.

Szczegółowy program – na stronie Festiwalu: www.fmf.fm
 

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus zaprasza na koncert, który odbędzie się w czwartek, 24 maja 2012 roku o godz. 19.00 w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W programie kompozycje Karola Lipińskiego - Uwertura D-dur i II koncert skrzypcowy D-dur op. 21 „Wojskowy” oraz Antonína Dvořáka - VIII Symfonia G-dur op. 88.

Orkiestrę poprowadzi Andriy Yurkevych, obecnie pierwszy dyrygent Narodowego Teatru Opery i Baletu Republiki Mołdawii w Kiszyniowie. W roli solistki wystąpi Dominika Falger, która od 1999 roku pełni funkcję koncertmistrza grupy II skrzypiec w Orkiestrze Wiedeńskich Symfoników.

Koncert został objęty Honorowym Patronatem Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej.

Patronat medialny nad koncertem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków oraz Koło Solistów i Kameralistów SPAM zapraszają 25 maja 2012 roku na koncert kwartetu smyczkowego Nostadema, występującego w składzie: Jakub Nowak – skrzypce, Kamil Staniczek – skrzypce, Aleksandra Demowska-Madejska – altówka i Anna Markiewicz – wiolonczela. W programie utwory Karola Lipińskiego - Siciliana op.2, Polonez nr 1 op.9, Polonez nr 2 op.9 i Polonez nr 3 op.9, Eugeniusza Morawskiego Kwartet smyczkowy i Józefa Haydna Kwartet op.20 nr 5.

Koncert odbędzie się w Salonie Instrumentów Muzycznych "Maestro" w Warszawie (ul. Nowogrodzka 50/54) o godzinie 19:00. Wstęp wolny.

Wykonanie utworów Karola Lipińskiego odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Nowe interpretacje”.

Zwyciężczyni XVI Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina – Yulianna Avdeeva – wystąpi dwukrotnie w Filharmonii Wrocławskiej: 25 maja 2012 roku wraz z Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Jacka Kaspszyka oraz 27 maja 2012 roku podczas recitalu.

W programie pierwszego koncertu znajdzie się II Koncert fortepianowy B-dur op. 19 Ludwiga van Beethovena i V Symfonia op. 100 Siergieja Prokofiewa, dwa dni później w wykonaniu rosyjskiej pianistki usłyszymy utwory J.S. Bacha – Uwerturę francuską h-moll BWV 831, F. Chopina – Barkarolę Fis-dur op. 60 i Scherzo b-moll op. 31, W. Rihma – Klavierstück nr 5 „Tombeau”, M. Ravela – Sonatinę i S. Prokofiewa – II Sonatę d-moll op. 14.

więcej...

Filharmonia w Krakowie zapraszamy na koncerty symfoniczne z udziałem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą znakomitego dyrygenta młodego pokolenia – Łukasza Borowicza, jakie odbędą się w piątek, 25 maja 2012 roku o godz. 19.30 i w sobotę, 26 maja 2012 roku o godz. 18.00.

Cztery kompozycje wypełniające program koncertów są osobnymi „bytami” muzycznymi: Maxa Brucha (1838-1920) Kol Nidrei op. 47, to „adagio według melodii żydowskich na wiolonczelę solo i orkiestrę” (1881). Ernsta Blocha (1880-1959) Schelomo (1915) jest z kolei rapsodią, także opartą na melodiach pieśni żydowskich, lecz ich kontury zacierają się w licznych przetworzeniach. W inny, pełen niepokojów świat przenoszą nas: I Symfonia (2002) Agaty Zubel (ur.1978) oraz Dmitrija Szostakowicza (1906-1975) opus 116-te: muzyka do „Hamleta” (1964) - filmu Grigorija Kozincewa.

W charakterze solisty wystąpi Adam Klocek – należący do grona wyróżniających się artystów swej generacji wiolonczelista i dyrygent, od 6 lat Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Kaliskiej.

Studenci wydziału wokalnego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina wystawią na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie Sen nocy letniej Benjamina Brittena. Spektakle operowe odbędą się 25 i 30 maja oraz 2 i 12 czerwca 2012 roku. Dyrygent - Marta Kluczyńska, reżyseria i scenografia - Beata Redo-Dobber, przygotowanie solistów - Ryszard Karczykowski i Ella Susmanek.

Wernisaż wystawy Dźwięki elektrycznego ciała. Eksperymenty w sztuce i muzyce w Europie Wschodniej 1957-1984 odbędzie się 25 maja 2012 roku o godzinie 18.00 w galerii ms2 w Muzeum Sztuki w Łodzi. Ekspozycję oglądać będzie można do 19 sierpnia.

Wystawa stanowi pierwszą próbę ujęcia skomplikowanych zależności między eksperymentalną muzyką i sztukami wizualnymi w Europie Wschodniej od lat pięćdziesiątych. Zaprezentowane zostaną filmy eksperymentalne, rzeźby dźwiękowe, instalacje oraz partytury najważniejszych i najbardziej innowacyjnych artystów tego okresu. Wiele z ważnych realizacji dla mariażu muzyki i sztuk wizualnych w Europie Wschodniej już nie istnieje. Rekonstrukcja jego dziejów wymaga zatem również rekonstrukcji prac, które dokonane zostały przy współpracy z artystami i z dbałością o wierność założeniom. Muzeum Sztuki w Łodzi udostępnia zwiedzającym dwie legendarne prace: Same tranzystory Szablocsa Esztényi’ego i Krzysztofa Wodiczki z 1969 roku oraz Kompozycję przestrzenno-muzyczną Teresy Kelm, Zygmunta Krauzego i Henryka Morela z 1968 roku.
Punktem wyjścia dla wystawy jest Eksperymentalne Studio Polskiego Radia założone przez Józefa Patkowskiego w 1957 roku. Było ono nie tylko symbolem zmiany nastawienia władz do muzyki elektroakustycznej, lecz również inkubatorem współpracy pomiędzy artystami wizualnymi i kompozytorami w dążeniu do nowoczesności symbolizowanej przez totalne dzieło sztuki. Nowy model rewolucji naukowo-technologicznej otworzył drogę do środków przeznaczonych na eksperymenty artystyczne w wielu krajach bloku. Warszawskie studio stało się również wzorem dla innych ośrodków, takich jak m.in.: Studio Nowej Muzyki (Új Zenei Stúdió) oraz Studio Elektroniczne Radia Belgrad (Elektronski Studio Radio Beograda). Ponieważ, oprócz działalności autonomicznej, miały służyć również przygotowywaniu ścieżek dźwiękowych na potrzeby kinematografii, były oczywistym miejscem spotkań artystów różnych dziedzin sztuki. Współpraca inżynierów, architektów, artystów i muzyków owocowała również w pionierskich projektach monumentalnych i niezrealizowanych konstrukcji akustycznych, w których projektowaniu brali udział na przykład: Oskar Hansen, Alex Mlynárčik czy Aleksandar Srnec. Te wizjonerskie projekty były również wyrazem wiary w sojusz różnych sztuk przy wsparciu władz poszczególnych państw na wschód od muru berlińskiego. Powstające pod wpływem Johna Cage’a, Fluxusu oraz poezji konkretnej, partytury graficzne były innym wyrazem dążenia do łączenia muzyki ze sztukami wizualnymi. Świadomi estetycznej roli przypadku kompozytorzy śmiało wkraczali w świat happeningu, performansu oraz instalacji dźwiękowych, a ich postawa może być odczytywana również jako ruch o nastawieniu demokratyzującym, który składał w ręce słuchacza i wykonawcy narzędzia do kształtowania utworu muzycznego. Obecne na wystawie prace m.in. Zygmunta Krauzego, Katalin Ladik, Bogusława Schaeffera, czy Milana Grygara stanowią przykłady tej tendencji.

W sobotę, 26 maja 2012 roku w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej (przy Al. Solidarności 76B) odbędzie się Noc Mozarta. Początek - o godz. 17.00, zakończenie - ok. 2.30 w nocy.

W trakcie Nocy Mozarta artyści Opery – soliści, muzycy, mimowie i dyrygenci – zaprezentują fragmenty (arie, duety, ensamble) 8 oper W.A. Mozarta. Będą one wykonane podczas piętnastu bloków trwających po dwadzieścia minut każdy. W przerwach pomiędzy prezentacją fragmentów oper w foyer i w oranżerii Teatru wykonane zostaną pieśni i instrumentalne utwory kameralne W.A. Mozarta. Organizatorzy chcą w ten sposób przybliżyć publiczności muzykę Mozarta i przypomnieć jednocześnie o mającym się rozpocząć 15 czerwca 2012 roku XXII Festiwalu Mozartowskim.

Wstęp na Noc Mozarta – wolny.

Cztery kwartety smyczkoweKarola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz, Michała Lorenca oraz Dymitra Szostakowicza zabrzmią w sobotę, 26 maja 2012 roku w Filharmonii Wrocławskiej w wykonaniu zespołu Lutosławski Quartet (na zdjęciu).

„Siarczyste zakończenie tej części, w którym rozbłyska swada, z jaką góralscy grajkowie zwykli szarpać puste struny swych basetli, działa jak łyk siwuchy na spragnionego” – pisał Andrzej Chłopecki o pierwszej części I Kwartetu smyczkowego Karola Szymanowskiego. Kilkadziesiąt lat wcześniej Jarosław Iwaszkiewicz głosił, że żadne z dotychczasowych dzieł kompozytora z Tymoszówki „nie dyszało takim żarem południa; (…) żarem soczystym, dojrzałym, pachnącym zbożem Ukrainy”. Utwór ten powstał w jednym z najtrudniejszych okresów w życiu kompozytora – jesienią 1917 roku, po opuszczeniu Tymoszówki, z której zmuszony był wyjechać wraz z całą rodziną z powodu zaostrzających się działań rosyjskich rewolucjonistów.
VIII Kwartet smyczkowy Dymitra Szostakowicza powstał w 1960 roku po ujrzeniu przez kompozytora zniszczonego nalotami dywanowymi Drezna. Kompozytor pracował wówczas nad muzyką do niemiecko-radzieckiego filmu Pięć dni i pięć nocy, a napisanym w zaledwie trzy dni kwartetem pragnął uczcić pamięć „Ofiar faszyzmu i wojny”. Stąd tak wstrząsająca i tragiczna wymowa dzieła. Utwór ten kompozytor potraktował w sposób niezwykle osobisty, umieszczając autocytaty oraz motyw przewodni w postaci dźwiękowego monogramu D-ES-C-H, który odpowiadał inicjałom „D. Sch” – Dymitr Schostakovich.
III Kwartet smyczkowy Grażyny Bacewicz powstał w 1947 roku w Paryżu. To jeden z najbardziej zrównoważonych wewnętrznie i dojrzałych utworów kompozytorki, stanowiący zarazem punkt zwrotny w jej karierze.
Dla niezwykle cenionego i znanego współczesnego twórcy muzyki filmowej „pisanie muzyki to rodzaj schizofrenii – wchodzenie w rzeczywistość, której nie ma, kreowanie jej”. Kwartet smyczkowy Michała Lorenca – autora muzyki m.in. do takich filmów, jak Różyczka, Kołysanka, Złoto Dezerterów czy Psy – napisany został w 2012 roku.

24. Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich odbędą się od 26 maja do 3 czerwca 2012 roku.

Tegoroczny przegląd twórczości kompozytorów krakowskich dowodzi, jak bardzo dla środowiska muzycznego ten festiwal jest potrzebny. Zaskakuje tak znacząca liczba zgłoszonych utworów do prawykonania światowego głównie kompozytorów młodych i najmłodszych. Biorąc jeszcze pod uwagę debiut krakowski zespołu młodych muzyków GLYPTOS ENSEMBLE oraz koncerty CAGE IN MEMORIAM i WARSZTAT Katedry Muzyki Współczesnej Akademii Muzycznej w Krakowie, maraton zespołów i 48 młodych wykonawców – organizatorzy pragną dowieść, że dominantą tegorocznego programu jest muzyka młodych kompozytorów wykonywana przez równie młodych wykonawców.

Ponadto krakowskie środowisko muzyczne obchodzić będzie jubileusz 85. urodzin Juliusza Łuciuka, znakomitego krakowskiego twórcy muzyki sakralnej, który zwieńczył swoją pracę kompozytorską monumentalnym tryptykiem oratoryjnym do tekstu Tryptyku Rzymskiego Bł. Jana Pawła II. Jego pieśni wykona wspaniały sopran - Bożena Harasimowicz, a utwory chóralne ceniony we Włoszech chór "Coro Della Virgola" z Pescary pod kierunkiem maestra Pasquale Veleno oraz Akademicki Chór "Organum" z solistką Izabelą Matułą.

Czekają nas atrakcyjne koncerty: recital organowy Arkadiusza Bialica, z udziałem Katarzyny Oleś-Blacha, występ waltornisty Wojciecha Kamionki, recital cymbalisty słowackiego Michala Pal'ko w bronowickiej Rydlówce czy koncert muzyki słowackiej w wykonaniu cenionego CRACOW DUO. Muzykologię reprezentować będzie prof. L'ubomir Chalupka z Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie, prezentując swoja pracę o awangardzie w muzyce słowackiej oraz Maria Ewa Sołtys, która przedstawi najnowszą książkę o swoim dziadku i ojcu, lwowskiej dynastii kompozytorów Sołtysów. Gościa ze Lwowa powita Chór "Organum" hymnem Śliczna Gwiazdo miasta Lwowa.

Festiwal Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich popularnie zwany festiwalem kompozytorów krakowskich, obecny jest wśród wydarzeń wysokiej kultury Krakowa nieprzerwanie od 1989 roku. Jego zadaniem jest prezentacja najnowszej twórczości kompozytorów szkoły krakowskiej, od klasyków i generacji profesorów, poprzez wyróżniające się średnie pokolenie, po kompozytorów najmłodszych oraz studentów kompozycji. Podstawą koncepcji programowej jest ukazanie nurtów i przemian w muzyce światowej, a rozwijaną od wielu lat specjalizacją obok podstawowej - promocji muzyki polskiej, przedstawianie twórców z krajów regionu, z Ukrainy, Białorusi, Słowacji i innych.

Dyrektorem artystycznym festiwalu i autorem koncepcji programowej jest muzykolog Jerzy Stankiewicz, prezes Oddziału Krakowskiego Związku Kompozytorów Polskich.

więcej...

W sobotę, 26 maja 2012 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się premiera opery Igora Strawińskiego Słowik wg baśni Hansa Christiana Andersena, przygotowana przez Teatr Maryjski z Sankt Petersburga.

Reżyseria - Alexander Petrov, scenografia - Vladimir Firer, choreografia - Irina Novik. Wystąpią: jako Słowik - Katarzyna Dondalska, Kamila Kułakowska, Kucharka - Joanna Cortes, Izabella Kłosińska, Rybak - Rafał Bartmiński, Pavlo Tolstoy, Cesarz chiński - Adam Kruszewski, Zbigniew Macias, Szambelan - Czesław Gałka, Mieczysław Milun, Bonza - Robert Dymowski, Piotr Nowacki, Śmierć - Anna Lubańska, Agnieszka Rehlis, Posłańcy japońscy - Krzysztof Szmyt, Jacek Kostoń, Stanisław Zyskowski.

To właściwie choreoopera, mająca zachwycać zarówno muzyką, jak pięknem ruchu, koloru i choreograficznego gestu. Przedstawienie petersburskiego Teatru Maryjskiego, wyróżniające się urodą obrazów plastycznych i perfekcyjnym wykonaniem, należy od wielu lat do stałych pozycji w repertuarze tej znakomitej sceny. Strawiński był pomysłodawcą tematów wielu swoich utworów scenicznych i współautorem lub autorem librett. Ta dbałość o literacką i filozoficzną podstawę widowisk wynikała z jego szerszej koncepcji estetyczno-etycznej, której istotą było przywrócenie zerwanej więzi Dobra i Piękna. Opowieść o cudownym ptaku, który pięknym śpiewem cieszy, wzrusza i uzdrawia, wyraża doskonale przesłanie, jakie ta koncepcja zawiera. „A słowik śpiewał tak pięknie, że cesarzowi łzy stanęły w oczach, a gdy spłynęły mu po policzkach, słowik zaśpiewał jeszcze ładniej, tak, że śpiew ten sięgał prosto do serca” – pisał Hans Christian Andersen w swojej bajce.

Spektakl zostanie powtórzony 27 maja oraz 1 i 2 czerwca 2012 roku.

Dziesiąty Festiwal Muzyki Dawnej "Anima Musica" odbędzie się w dniach 26 maja – 3 czerwca 2012 roku w Kościele Ojców Franciszkanów w Gdyni (ul. Ujejskiego 40, Wzgórze św. Maksymiliana).

więcej...

W niedzielę, 27 maja 2012 roku o godz. 18:00 w Filharmonii Krakowskiej z recitalem fortepianowym wystąpi Beata Bilińska, promująca najnowszą płytę z muzyką Modesta Musorgskiego i Sergiusza Prokofiewa, wydaną w wytwórni DUX. Podczas koncertu zabrzmią: Wariacje na temat Corellego d-moll op. 42 Siergieja Rachmaninowa, Romeo i Julia op. 75 Sergieja Prokofiewa i Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego.

Pochodząca z Krakowa Beata Bilińska należy do czołówki polskich pianistów. Od osiemnastu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując z koncertami symfonicznymi, recitalami solowymi i kameralnymi w Polsce oraz za granicą. W swoim dorobku posiada już 9 płyt CD, na których znalazły się nagrania muzyki Sergiusza Rachmaninowa, Modesta Musorgskiego, Sergiusza Prokofiewa, Fryderyka Chopina, koncerty fortepianowe L. van Beethovena, kompozycje na skrzypce i fortepian polskich kompozytorów XX wieku oraz utwory kameralne Aleksandra Tansmana. Beata Bilińska była dwukrotnie nominowana do „Paszportu Polityki” oraz dwukrotnie do nagrody „Fryderyk". Za swoje płyty otrzymała liczne nagrody fonograficzne, m.in.: dwukrotnie "Pizzicato Supersonic Award" w Luxemburgu, "Joker Award" przyznawaną przez belgijskie "Les Crescendo", "Scherzo Award" w Madrycie i "Musica Award" w Rzymie oraz najbardziej prestiżowe wyróżnienie fonograficzne MIDEM Classical Award 2008. Dnia 14 października 2011 dokonała prawykonania II Koncertu fortepianowego Wojciecha Kilara (wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod dyr. Jacka Kasprzyka).

Chóralne utwory a cappella współczesnych kompozytorów pochodzenia szwedzkiego, włoskiego, amerykańskiego i polskiego zabrzmią w niedzielę, 27 maja 2012 roku o godz. 18.00 w Oratorium Marianum we Wrocławiu. W programie znajdą się dzieła, których inspirację stanowiły kompozycje barokowe, tematyka starożytna, poezja i sztuki teatralne. W wykonaniu Chóru Filharmonii Wrocławskiej (na zdjęciu) pod batutą jana Łukaszewskiego usłyszymy opracowany przez Svena-Davida Sandströma anthem Henry’ego Purcella Hear My Prayer, O Lord, Villarosa sarialdi Thomasa Jennefelta oraz nawiązujące do źródeł starożytnej Grecji i Rzymu Due composizioni corali Ildebrando Pizzettiego.
Zabrzmi również Sleep Erica Whitacre’a do słów poety i zarazem przyjaciela kompozytora – Charlesa Anthony’ego Silvestriego. Whitacre jest pomysłodawcą i realizatorem projektu „Wirtualny chór”. Polega on na tym, że setki osób pochodzące z kilkudziesięciu krajów przesyłają audiowizualne nagrania solowych wystąpień, które następnie łączone są w jeden utwór. Projekt ten został oceniony jako „muzyczne przeżycie, które sprawdziło się lepiej niż ktokolwiek mógł przypuszczać” i cieszy się dużym powodzeniem wśród internautów.
W wykonaniu chóru usłyszymy również Dwie pieśni do słów Osipa Mandelsztama – rosyjskiego poety i prozaika autorstwa Edwarda Pałłasza, Cinq chanson d’Ariel Franka Martina na podstawie romansu Burza Williama Szekspira oraz pieśni Macieja Małeckiego do słów Agnieszki Osieckiej pochodzące z przedstawień teatralnych Apetyt na czereśnie i Jak wam się podoba.

Śląskie Towarzystwo Muzyczne wraz z Muzeum Górnośląskim w Bytomiu zapraszają w niedzielę, 27 maja 2012 roku o godz. 12.00 do sali im. G.G.Gorczyckiego w Muzeum Górnosląskim w Bytomiu na kolejny koncert z cyklu "Otium Musicum". W programie: Ludwig van Beethoven - Sonata c-moll na skrzypce i fortepian op. 30 nr 2, Joseph Szulc - Sonata na skrzypce i fortepian op. 61 i Zygmunt Stojowski - 2 miniatury: Aubade i Melodia. Wystąpią: Irena Kalinowska-Grohs – skrzypce i Barbara Pakura – fortepian.

“Otium” w starożytności oznaczało chwile, które człowiek miał wyłącznie dla siebie i przeznaczał na duchowy i intelektualny rozwój. Czas ten związany był więc głównie z czytaniem poezji i uczonych ksiąg, studiowaniem dzieł sztuki i kontemplacją piękna, myśleniem i dysputami filozoficznymi oraz wszelkimi aktywnościami umysłu i ducha. Koncerty z cyklu „Otium Musicum” stwarzają okazję do doznania tego szczególnego rodzaju samotności wśród ludzi, kiedy to możemy zatopić się w muzyce, poświęcić jej całą uwagę, bądź też w jej towarzystwie pozwolić naszym myślom krążyć swobodnie, dojrzewać pomysłom, poczuć zatrzymanie się czasu.... wszak - jak głosi maksyma wyryta na fasadzie rzymskiej katedry w Tartu - Otium reficit vires (Otium przywraca siły).

W dniach od 27 maja do 3 czerwca 2012 roku w Warszawie odbywać się będzie XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej. Wśród wykonawców tegorocznej edycji Festiwalu znajdują się m.in. Frederic Ledroit, Chór Kameralny Katedry Królewieckiej z Kaliningradu, Affabre i Poznański Chór Chłopięcy. W programie m.in: oratorium Mesjasz Georga Friedricha Händla oraz improwizacje, muzyka cerkiewna i Męka Pańska w śpiewach gregoriańskich i ambrozjańskich. Podczas Festiwalu nastąpi wręczenie Jackowi Sykulskiemu SREBRNEJ PISZCZAŁKI – nagrody Prymasa Polski.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej w Warszawie, zaliczany dziś do najpoważniejszych warszawskich festiwali i imprez tego typu w świecie, powstał w 1991 roku z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły dla uczczenia IV pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Pomyślana jednorazowo impreza przekształciła się w coroczny festiwal, który na trwałe wpisał się do kalendarza życia muzycznego Warszawy i Polski. Podstawowym jego zadaniem jest prezentacja twórczości muzycznej, związanej z chrześcijaństwem oraz innymi religiami w możliwie najbardziej atrakcyjnej dla publiczności formie. W warszawskich świątyniach wykonywana jest muzyka religijna w aspekcie historycznym i formalnym. Szczególnie ciekawie wypada promocja muzyki polskiej w bezpośredniej konfrontacji z uznanymi arcydziełami światowej literatury muzycznej (cykl „Wszystkie utwory organowe Feliksa Nowowiejskiego”, renesans twórczości legendarnego organisty Katedry Warszawskiej - Mieczysława Surzyńskiego, popularyzacja polskich tabulatur organowych).
Patronat nad Festiwalem sprawuje Arcybiskup Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski. Prymas Polski przyznaje w trakcie imprez festiwalowych swoją nagrodę - Srebrną Piszczałkę, za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce.
Wstęp na wszystkie koncerty festiwalowe jest wolny.

więcej...

Koncerty w ramach nowego, warszawskiego cyklu „Koło Muzyki Dawnej Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków prezentuje” odbędą się w dniach 27 maja oraz 3 i 24 czerwca 2012 roku (niedziele), w Kościele Ofiarowania Pańskiego przy ul. Stryjeńskich 21 na Ursynowie. Uznane zespoły specjalizujące się w interpretacji muzyki dawnej prezentować będą muzykę od średniowiecza do baroku.

27 maja zespół La Tempesta wykona oratoria pochodzące z siedemnastowiecznych Włoch, Francji i Anglii, w tym arcydzieło Giacomo Carissimiego Historia di Jephte. 3 czerwca usłyszymy średniowieczne utwory z Codex Vaticano Rossi oraz kompozycje Francesco Landiniego w wykonaniu zespołu Sabionetta. 24 czerwca zabrzmi francuska muzyka instrumentalna późnego baroku, w tym słynna L'Apothéose de Lully, w interpretacji zespołu Le Passioni dell'Anima.

Cykl zorganizowany został przez Koło Muzyki Dawnej działające przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, przy finansowej pomocy Urzędu Dzielnicy Ursynów oraz we współpracy z ZAW STOART.
Początek wszystkich koncertów o godzinie 19.00, wstęp wolny.

W niedzielę, 27 maja 2012 roku w godz. 11.00-20.00 Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie zaprasza na „Majówkę na Skarpie”.

Forte Chopina i piano Chopina. Dlaczego na każdym fortepianie brzmi inaczej? Dlaczego Chopin wolał dźwięk delikatny? Opowieść o fortepianach Chopina nie skończy się tylko na słowach. W sali koncertowej zabrzmią dwa fortepiany, a konserwator i stroiciel zdradzi tajniki mechanizmów kryjących się pod czarną klapą. Podczas warsztatów plastycznych ze studentami ASP będzie można też zerknąć na fortepiany jako znak. I wypróbować, czy fortepian zawsze musi być czarny.

Wstęp wolny.

Pełna oferta programowa instytucji biorących udział w projekcie "Majówka na Skarpie" - na: www.drogakultury.waw.pl/majowka

więcej...

W dniach 29 maja – 3 czerwca 2012 roku we Wrocławiu już po raz czwarty odbędzie się Leo Festiwal. Podobnie jak podczas poprzednich edycji, wykonawcy koncertów "będą budować mosty między różnymi dziedzinami sztuki, a także między pokoleniami. (...) coraz silniejsze są nasze związki z Wrocławiem i coraz chętniej czerpiemy z jego dziedzictwa, m.in. organizując koncerty w historycznych wnętrzach". - podkreśla Ernst Kovacic, dyrektor artystyczny Festiwalu.

Mówimy o „dźwięku” słów, „rytmie” wersetów, wyrażając w ten sposób ścisłe połączenie poezji z muzyką – w Mediatece zespoły kameralne Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum zagrają muzykę do wierszy Wisławy Szymborskiej czytanych przez Grażynę Wolszczak. Orkiestra da również koncert w przepięknie odnowionym wnętrzu wrocławskiej synagogi. Pierwszą jego część stanowić będą Metamorfozy Richarda Straussa, utwór ukazujący ponury i straszny świat zniszczeń wojennych. Druga będzie protestem przeciw śmierci i rozpadowi – usłyszymy Shalom austriackiego kompozytora Wernera Pirchnera oraz Divertimento Béli Bartóka z całą jego żywiołową witalnością.

Podczas programu „Taniec” niewielki zespół przedstawi przy akompaniamencie instrumentalistów skróconą historię tej sztuki – od tańców staropolskich, poprzez wiedeńskie i południowoamerykańskie, aż po współczesny breakdance. Do par prezentujących sztukę tańca będą mogli dołączyć chętni uczestnicy programu.

Od momentu powstania Leo Festiwalu istotnym jego elementem była współpraca z dziećmi i koncerty dla nich przeznaczone. W tym roku przedstawione zostaną czarujące i znane opowieści: Piotruś i wilk Sergiusza Prokofiewa oraz Historia Babara, małego słonia Francisa Poulenca, których narratorem będzie Radosław Pazura. Program zakończy Suita dla niegrzecznych dzieci Andrzeja Borzyma w wykonaniu chórów – „Con Brio” Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu oraz Chóru Chłopięcego Filharmonii Wrocławskiej – prowadzonych przez Małgorzatę Podzielny, przy akompaniamencie Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

więcej...

We wtorek, 29 maja 2012 roku o godz. 15.00 przed budynkiem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie (Krakowskie Przedmieście 15/17) artyści Warszawskiej Opery Kameralnej wykonają Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta. Chcą przez to zwrócić uwagę na dramatyczną sytuację swojego Teatru, zagrożonego likwidacją, i zaapelować do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wzięcie tej placówki pod skrzydła resortu kultury.

Będzie to niezwykłe wydarzenie artystyczne – wykonanie pod gołym niebem, na Trakcie Królewskim w Warszawie, przez ponad 100-osobowy zespół znakomitych artystów, jednego z najbardziej poruszających utworów muzyki klasycznej.

Koncert Anny Zaradny połączony z projekcją wideo odbędzie się w czwartek, 31 maja 2012 roku o godz. 20.00 w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie (Sala Widowiskowa - Budynek Laboratorium).

Solowe koncerty Anny Zaradny charakteryzują się gęstością formy elektronicznej, intensywną narracją i fizycznym dynamizmem. Kompozycje i improwizacje elektroakustyczne artystki w unikalny sposób odnoszą się do rytmu i przestrzeni dźwiękowej. W drugiej części wieczoru zaprezentowane zostanie wideo Octopus, zrealizowane we współpracy z Michałem Kopaniszynem i Łukaszem Pyciorem. Wideo powstało do utworu z najnowszej płyty artystki wydanej przez wydawnictwo Bocian Records.

Anna Zaradny – artystka dźwiękowa i wizualna, kompozytorka, instrumentalistka, kuratorka. Porusza się w szerokim spektrum od akustycznej muzyki improwizowanej o minimalistycznym współczesnym idiomie, do złożonej strukturalnie i kompozycyjnie, całkowicie elektronicznej, eksperymentalnej formy. Prace o charakterze wizualnym Zaradny tworzy głównie w formie instalacji, obiektu, fotografii i wideo. Artystka posługuje się w nich abstrakcyjnymi środkami wyrazu – mikro obiektami dźwiękowymi i architektonicznymi, światłem i przestrzenią. Jest również autorką muzyki do spektakli teatralnych i projektów multimedialnych. Współtwórczyni i kuratorka wydawnictwa i projektu Musica Genera. Laureatka nagrody publiczności 5. edycji konkursu „Spojrzenia 2011 – Nagroda Fundacji Deutsche Bank”.

ZKP

 Archiwum Cyfrowe Muzyki Polskiej

 

POLMIC poleca

www.sikorski.polmic.pl
www.panufnik.polmic.pl
www.serocki.polmic.pl
www.baird.polmic.pl
www.palester.polmic.pl
7+7

kliknij i posłuchaj muzyki!

włącz radio RMF Classic

Od 5 lipca do 30 sierpnia 2017 roku potrwa XVII Festiwal Letnie Wieczory Muzyczne „Dziekanka”, którego dyrektorem artystycznym jest prof. Ryszard Zimak. Koncerty odbywać się będą we środy o godz. 18.00 na zabytkowym dziedzińcu Domu Studenckiego „Dziekanka” (ul. Krakowskie Przedmieście 56/60

Więcej...

Międzynarodowa Konferencja naukowo-artystyczna „Pierre Boulez – Demiurg Nowej Muzyki” – Warszawa, 23–24 IX 2017

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie zaprasza w dniach 23–24 września 2017 roku do udziału w Konferencji naukowo-artystycznej „Pierre Boulez – Demiurg Nowej Muzyki

Więcej...

XXV Ogólnopolski Otwarty Konkurs Kompozytorski im. Adama Didura – Sanok, 24 VIII 2017

Biuro organizacyjne XXVII Festiwalu im. Adama Didura ogłasza XXV Ogólnopolski Otwarty Konkurs Kompozytorski im. Adama Didura dla twórców, którzy do dnia 31 XII 2017 r. nie ukończą 30. roku życia.

Tematem Konkursu jest pieśń, aria na głos solowy z towarzyszeniem fortepianu lub kwartetu smyczkowego

Więcej...
Zaprenumeruj nasz Newsletter!

Partnerzy POLMIC

IAMIC

Projekty POLMIC

IAMIC 2011

ArtMusFair - Warsaw 2010

DMET
 

Raport 2008

o naskontaktnasi mecenasi

Copyright © 2002-2011 Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Informujemy, że strona polmic.pl korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Użytkownicy naszego serwisu mogą określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w swojej przeglądarce. Korzystając z naszej strony, wyrażają oni zgodę na używanie cookie.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information