Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2012 2013 2014 2015 2016
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

MUZYKA WSPÓŁCZESNA NIE GRYZIE
Spotkania z kompozytorami
[seria 3]
Warszawa, 16 marca – 27 kwietnia 2014 r
.
Muzeum Historyczne m.st. Warszawy
Rynek Starego Miasta 28-42
Wstęp wolny

 
Anna Ignatowicz–Glińska
Niedziela, 16 marca 2014 r. o godz. 18:00
Wielki shake. Partytury dla ludu.
Naucz się siebie.
Edukacja kreatywna.
Ogródek.
Grzebanie w ziemi.
Ur. w 1968 r. w Warszawie. Studiowała kompozycję w klasie Włodzimierza Kotońskiego oraz improwizację fortepianową u Szábolcsa Eszténiego w Akademii Muzycznej w Warszawie (UMFC). Z tą uczelnią związana jest do dzisiaj jako pedagog. Jej wszechstronna twórczość, obejmująca muzykę kameralną, elektroakustyczna i symfoniczna jest prezentowana zarówno w Polsce, jak i za granica oraz wydawana na płytach. Ważnym obszarem działalności Anny Ignatowicz-Glińskiej jest też twórczość interdyscyplinarna łącząca muzykę, taniec i sztuki wizualne oraz publicystyka.

Katarzyna Brochocka
Niedziela, 6 kwietnia 2014 r. o godz. 18:00
Opera–cja. Komu? komu... komunikacja.
Sztuka dysonansu. Nie zawsze „ładne” jest właściwe.
Złoty środek. Miedzy przesytem a banałem.
Ur. w 1982 r. w Gdańsku. Studiowała kompozycję u Jana Antoniego Wichrowskiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, u Edwarda Knighta (Oklahoma City University) oraz u Doiny Rotaru (Universitatea Nationala de Muzica din Bucuresti). Odnosi liczne sukcesy szczególnie w dziedzinie opery kameralnej, docenianej w konkursach kompozytorskich i na festiwalach m.in. w Wiedniu, Houston, Londynie, Waszyngtonie i Nowym Jorku. Komponuje i wykonuje także muzykę ilustracyjną do spektakli w teatrach dramatycznych i lalkowych.

Jerzy Kornowicz
Niedziela, 27 kwietnia 2014 r. o godz. 18:00
O muzyce własnej. Opowieść a kontemplacja.
O muzyce dziś. Strumienie nowoczesności.
O polityce i sztuce. Demokracja a estetyka.
Ur. w 1959 r. w Lublinie. Studiował kompozycją u Tadeusza Bairda, Mariana Borkowskiego i Louisa Andriessena.
Pisze utwory na zamówienie festiwali, instytucji oraz znakomitych wykonawców z Polski i z zagranicy, m.in.: Radia BBC, festiwalu „Warszawska Jesień” i Filharmonii Praskiej. Jego kompozycje wydają m.in.: BBC Music, Signum Classic i Acte Préalable. Jest założycielem grupy wykonującej muzykę intuitywną „Kawalerowie błotni” i organizatorem licznych wydarzeń kulturalnych. Jako prezes Związku Kompozytorów Polskich i ruchu Kreatywna Polska od lat aktywnie działa na rzecz polskiej kultury.

Małgorzata Kołcz – moderator spotkań
Absolwentka klasy kontrabasu gdańskiej AM oraz filologii klasycznej poznańskiego UAM. Kameralistka i muzyk orkiestrowy m.in.: Warsaw Camerata, Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury i Filharmonii Kaliskiej. Zajmuje się również wykonywaniem muzyki eksperymentalnej.
Aktywnie działa na rzecz upowszechniania muzyki poważnej i jej twórców, projektując i organizując wydarzenia promujące kulturą wyższą.
Jest współtwórcą m.in.: projektu scenicznego „Audio Stage”, warszawskich „Letnich Festiwali Nowego Miasta”, festiwalu „Muzyka Słów Zbigniewa Herberta”. Współpracowała m.in. z festiwalami „Warszawska Jesień” i „Audio Art”.

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej (www.ptmw.art.pl) powstało w 1923 r. Jego współzałożycielem i pierwszym prezesem był Karol Szymanowski. PTMW jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), organizacji afiliowanej przy UNESCO, zrzeszającej ponad 40 państw. Towarzystwo zajmuje się między innymi popularyzacją najnowszej twórczości kompozytorskiej i promocją polskiej muzyki za granicą. Jego członkami są wybitni kompozytorzy, wykonawcy, muzykolodzy oraz miłośnicy nowej muzyki.

Cykl „Muzyka współczesna nie gryzie” ma na celu propagowanie muzyki współczesnej i jej twórców poprzez ukazywanie ich w szerszych kontekstach kulturowych i społecznych, przy zastosowaniu nowoczesnych technik prezentacji. Celem spotkań jest również przygotowanie słuchaczy do świadomego odbioru muzyki powstającej obecnie.

INFORMACJE POD NR TEL. 790 395 228 ORAZ NA WWW.PTMW.ART.PL
Organizator: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej
Mecenat: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Współpraca: Art Deco Group, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy
Patroni medialni: Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, TVP Warszawa, Presto, Wawcity.pl, MEAKULTURA

Powrót