Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2012 2013 2014 2015 2016
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Codziennie od 1 maja do 4 października 2014 roku (oprócz niedziel i świąt), o godzinie 12.00 w Kościele Św. Anny w Warszawie (Trakt Królewski, ul. Krakowskie Przedmieście 68) odbędzie się festiwal pt. „Barokowe Organy”.

Koncerty na żywo na barokowych organach Kościoła św. Anny (ok. 30 minut) wykonuje ceniony polski organista Przemysław Kapituła oraz okazjonalnie Michał Sławecki i Kamil Steć. Podczas każdego koncertu usłyszymy arcydzieła muzyki baroku m.in.: najsłynniejszy utwór na organy – Toccatę i fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha oraz utwór Mieczysława Surzyńskiego, legendarnego organisty Archikatedry Warszawskiej za życia zwanego „polskim Bachem”. Artyści koncertują w stroju barokowym.

Rekonstrukcję organów z przełomu XVII i XVIII wieku zakończono w Kościele św. Anny w 1992 roku. Brzmienie organów jest kapitalne, przenosimy się w czasie i słuchamy dźwięków sprzed 300 – 400 lat. Kościół św. Anny jest jedną z najpiękniejszych, najstarszych i najlepiej odrestaurowanych świątyń warszawskich. Wzniesiony w drugiej połowie XV wieku gotycki kościółek powstanie swe zawdzięcza kniaziównie kijowskiej Annie z Holszańskich księżnej Mazowieckiej. W roku 1515 spłonął, a na jego miejscu zbudowano nowy, większy kościół, którego fundatorką była księżna Anna Radziwiłłówna. Pod koniec XVI wieku obok kościoła postawiono murowaną, wolno stojącą dzwonnicę. Kościół był wielokrotnie niszczony i odbudowywany w różnych stylach. Obecna klasycystyczna fasada kryje bogate barokowe wnętrze. Zwiedzanie kościoła robi na każdym z nas wielkie wrażenie.

Więcej informacji – na: www.kapitula.org i www.facebook.com/BarokoweOrgany


1 lipca 2014 roku rozpocznie się jeden z najstarszych w Europie Festiwali Organowych – 57. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie. Wieloletnia tradycja, urzekający dźwięk organów, wysoki poziom wykonawców oraz piękno Katedry Oliwskiej, przyciągają co roku tysiące melomanów. Tegoroczny program Festiwalu także zapowiada się obiecująco. Koncerty odbywać się będą w każdy wtorek i piątek od 1 lipca do 26 sierpnia 2014 roku w Katedrze w Oliwie o godzinie 20:00.

Gdańsk to miasto o bogatej tradycji organowej. Muzyka od wieków rozbrzmiewała w zabytkowej Katedrze Oliwskiej, umożliwiając melomanom obcowanie z muzyką wykonywaną na królewskim instrumencie, jakim niewątpliwie są organy, przybliżając im również historię tej świątyni, bogactwo jej architektury, rzeźby i malarstwa. Organy oliwskie są słynnym na cały świat symbolem muzyki organowej. Ideą organizacji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie jest podtrzymywanie tej wielowiekowej gdańskiej tradycji organowej. Charakter Festiwalu (prezentacja muzyki organowej, symfonicznej, w wirtuozowskich wykonaniach), wakacyjny okres organizacji koncertów oraz usytuowanie Katedry Oliwskiej (w zabytkowej dzielnicy Gdańska, w bezpośrednim sąsiedztwie pocysterskiego parku miejskiego) zachęca mieszkańców Trójmiasta, jak i turystów odwiedzających latem nadmotławskie miasto, do licznego uczestnictwa w koncertach, do obcowania z kulturą wysoką.

Na program 57. Festiwalu Oliwskiego złoży się 16 specjalnie przygotowanych programów koncertowych. Interesująco przedstawia się twórczy dialog/muzyczne zestawienie generacji doświadczonych artystów (Alexander Fiseisky, Kåre Nordstoga, Gerard Gillen) z przedstawicielami młodej generacji organistów (Giampaolo Di Rosa, Hansjörg Albrecht, Martin Baker). Ten swoisty kontrast artystyczny pozwoli na ukazanie twórczości organowej w kontekście różnych szkół organowych oraz różnorodnych praktyk wykonawczych. Podczas tegorocznej odsłony Festiwalu odbędzie się kilka koncertów premierowych. 1 lipca, na otwarcie Festiwalu, Roman Perucki wraz z Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą wybitnego polskiego dyrygenta Łukasza Borowicza wykona po raz pierwszy w Gdańsku Metasinfonię for Organ, Strings and Timpani Sir Andrzeja Panufnika, w roku 100. rocznicy urodzin tego wybitnego polskiego kompozytora. Niemiecki artysta Hansjörg Albrecht 18 lipca po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje projekt "Wagner-Pèlerinage" - Preludia i uwertury Ryszarda Wagnera w opracowaniu na organy. 5 sierpnia będzie miała miejsce światowa premiera utworu Giampaolo Di Rosa – Sarabande (2014) w wykonaniu kompozytora. Kolejną światową premierą będzie wykonanie przez Johannesa Skudlika, jemu dedykowanego utworu Petera Wittricha - Concerto 2 „Pax”. 26 sierpnia Jerzy Kukla po raz pierwszy w historii wykona wersję organową kompozycji Bronisława Kazimierza Przybylskiego Jordan. Ponadto podczas tego koncertu Jerzy Kukla z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej zaprezentuje rzadko wykonywaną w Polsce IX Symfonię Feliksa Nowowiejskiego. Będzie to zarazem koncert w ramach obchodów jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej tego artysty.

Więcej


W dniach 30 czerwca – 4 lipca 2014 roku w siedzibie Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie (ul. Jasnogórska 30) odbędą się ogólnopolskie warsztaty interpretacji muzyki organowej i fortepianowej Mariana Sawy. Warsztaty te są organizowane w Częstochowie już po raz trzeci (poprzednie odbyły się w latach 2010 i 2012). Gospodarzem jest częstochowska szkoła muzyczna, zaś współorganizatorami Centrum Edukacji Artystycznej i Towarzystwo im. Mariana Sawy.

Marian Sawa (1937–2005) był wybitnym polskim kompozytorem (napisał ponad 1000 utworów), organistą, improwizatorem i pedagogiem. Szczególnie ceniona jest jego muzyka organowa (skomponował na ten instrument niemal dwieście utworów) i chóralna. Był także znany częstochowskiej publiczności, gdzie zabrzmiała m.in. jego Missa Claromontana na chór mieszany, organy i kotły. Kompozytor zmarł 27 kwietnia 2005 roku, nie doczekawszy prawykonania, które miało miejsce 1 maja 2005 w Bazylice Jasnogórskiej. Jako pedagog był związany z warszawską Akademią Muzyczną im. F. Chopina (obecnie Uniwersytet), UKSW oraz średnimi szkołami muzycznymi. Jego muzyka odznacza się wysokimi walorami artystycznymi. W opinii znawców – wykonawców i muzykologów – jest najwybitniejszym po autorze Roty – Feliksie Nowowiejskim, polskim kompozytorem muzyki organowej. Twórczość Sawy ma także dużą wartość pedagogiczną, co potwierdzają organizowane w Częstochowie warsztaty, a także (co dwa lata w Warszawie) konkursy organowe jego imienia. To właśnie Marian Sawa jest autorem popularnej piosenki dziecięcej Kolorowe kredki, śpiewanej przez wszystkich niemal przedszkolaków.

Wykładowcami podczas tegorocznych warsztatów będą: prof. Marietta Kruzel-Sosnowska i dr hab. Marcin Tadeusz Łukaszewski. W ramach warsztatów, oprócz zajęć z młodzieżą i studentami, przewidziane są wykłady teoretyczne i koncerty – otwarte dla szerszej publiczności. Drugiego dnia warsztatów, we wtorek 1 lipca (początek o godz. 19.00) w auli częstochowskiej szkoły, odbędzie recital fortepianowy Marcina Łukaszewskiego, złożony w całości z utworów fortepianowych Sawy. Przewidziane są również światowe prawykonania utworów dotąd niewykonywanych. Warto wspomnieć, że w 1994 w auli szkoły muzycznej Łukaszewski dokonał prawykonania Czterech mazurków Sawy (w obecności kompozytora). W czwartek, 3 lipca (początek o godz. 19.00), również w auli szkoły muzycznej, swój recital z muzyką organową Mariana Sawy będzie miała Marietta Kruzel-Sosnowska. W piątek zaś, 4 lipca (początek o godz. 16.00) przewidziany jest koncert w wykonaniu uczestników warsztatów.

Powyższe wydarzenia otwierają szereg imprez artystycznych i naukowych organizowanych w dziesiątą rocznicę śmierci Mariana Sawy, które będą się odbywać przez cały rok 2015 w różnych ośrodkach w Polsce. Częstochowa wpisuje się w ten nurt w znaczący sposób.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny i otwarty dla publiczności.

(M. T. Łukaszewski)


14. Festiwal Ogrody Muzyczne odbędzie się w dniach 27 czerwca - 19 lipca 2014 roku na Dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.

Gościem Honorowym tegorocznego festiwalu będzie Republika Włoska, która 1 lipca 2014 roku obejmie Prezydencję w Unii Europejskiej. 14. edycja Ogrodów, zatytułowana Evviva l’arte, poświęcona zostanie muzyce i kulturze kraju, będącego prawdziwą kolebką europejskiej sztuki każdego rodzaju i gatunku. Ojczyznę Palestriny, Gabrielich, Monteverdiego, Vivaldiego, Pucciniego, Verdiego i setek innych kompozytorów, śpiewaków i dyrygentów. A przecież nie można zapominać o całej sztuce włoskiego ludu, od pieśni weneckich gondolierów, po repertuar rodem z gorącego Neapolu. „Włoskie” Ogrody Muzyczne w Warszawie, to największe opery i najsłynniejsze prezentacje baletowe, umiejętne łączenie świata muzyki klasycznej z muzyką lekką, wydarzenia i projekcje filmów opowiadających o typowej włoskiej radości życia i wiele, wiele innych ważnych muzycznych i artystycznych tematów.

Ideą naczelną festiwalu jest prezentowanie zjawisk oryginalnych, mało znanych w Polsce. O związkach polskiej kultury z kulturą Włoch będą mówili goście festiwalu, znakomici polscy pisarze, artyści i podróżnicy. Festiwal Ogrody Muzyczne to jednak jak zwykle i przede wszystkim: opera, balet, film, koncerty i widowiska muzyczne, czyli po prostu… dobra muzyka: na żywo i na ekranie.

Wśród artystów i gości tegorocznego Festiwalu znajdą się: Giovanni Sollima i Orchestra Popolare, la Notte della Taranta, AUKSO, Janusz Wawrowski, Szymon Krzeszowiec, Aleksander Gebert, Piotr Ptak, Bartosz Bednarczyk, Bałtycki Teatr Tańca, Lang Lang, Herbie Hancock, Martha Argerich, Luciano Pavarotti, Sting, Bono, Eric Clapton, Sheryl Crow, Erwin Schrott, Izadora Weiss, Marek Zagańczyk, Tomasz Thun-Janowski, Bożena Kociołkowska, Beata Maja Gellert, Stanisław Leszczyński, Olena Leonenko, Janusz Głowacki, Andrea Andermann, Agata Passent, Leonardo Masi, Bogusław Kaczyński, Dorota Roqueplo, Giancarlo Russo.

Nad festiwalem czuwa niezmiennie od 14 lat pomysłodawca, jego twórca i dyrektor generalny – Ryszard Kubiak.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Ogrody Muzyczne, jego Gospodarzem – Zamek Królewski w Warszawie a Współorganizatorem – Stołeczna Estrada. Gość Honorowy to Włochy, reprezentowane przez: Ambasadę Włoską i Włoski Instytut Kultury.

Szczegółowy program festiwalu – na stronie: www.ogrodymuzyczne.pl/program  


Philharmonic Music Summer, czyli letnie koncerty Filharmonii Krakowskiej w Krzysztoforach przy Rynku Głównym 35, odbywać się będą w każdy wtorek lipca i sierpnia.

Podczas pierwszego z koncertów – 1 lipca 2014 roku - wystąpi zespół Celtic Triangle, czyli unikatowe trio czerpiące inspirację z muzycznych korzeni Szkocji.

Zespół tworzą znakomici muzycy: Lindsay Davidson – wirtuoz gry na dudach, Irena Czubek-Davidson – pierwsza harfistka Filharmonii Krakowskiej oraz Katarzyna Wiwer - śpiewaczka znana z żywiołowości i wyjątkowej osobowości scenicznej. W programie aranżacje starych szkockich pieśni i melodii oraz nowe kompozycje wykorzystujące elementy muzyki tradycyjnej i starych form muzycznych.

Letnie koncerty Filharmonii powstają w ramach cyklu THEATRUM MUSICUM.

Więcej


Koncerty Międzynarodowego Festiwalu Organowego Johann Sebastian Bach 2014 odbędą się w Warszawie w każdy wtorek lipca i sierpnia o godz.20.00, w Kościele Seminaryjnym (Prokatedrze Warszawskiej) przy ul.Krakowskie Przedmieście 52/54.

Festiwal Johann Sebastian Bach jest festiwalem o najdłuższej w stolicy tradycji. Organizowany jest przez Warszawskie Towarzystwo Muzyczne we współpracy z kilkoma europejskimi stowarzyszeniami, m.in. Centrum Muzyki Religijnej w Wilnie, Associazione Organistica del Lazio w Rzymie, La Chiave di Volta (Rzym) czy Semana Internacional de órgano de Madrid (Hiszpania). Udział wybitnych polskich i europejskich wykonawców gwarantuje wysoki poziom artystyczny festiwalu. Kierownictwo artystyczne festiwalu sprawuje prof. Wiktor Łyjak, znany polski organista, koncertujący w kraju i zagranicą, rzeczoznawca ds. organów MKiDN, pracownik naukowy PAN.

Koncerty odbywają się na oryginalnym instrumencie firmy „Wacław Biernacki”, który jako jedyny w Warszawie ocalał po II wojnie światowej. W programie obok muzyki J. S. Bacha, znajdują się również utwory kompozytorów doby baroku, klasycyzmu, romantyzmu oraz liczne transkrypcje i utwory powstałe w oparciu o temat B-A-C-H. Częstym i istotnym wydarzeniem są również światowe prawykonania utworów współczesnych i utworów pisanych specjalnie dla konkretnego wykonawcy. Dzięki temu festiwal nabiera uniwersalnego charakteru i cieszy się wielkim zainteresowaniem nie tylko melomanów, ale również publiczności warszawskiej, turystów krajowych i zagranicznych.

Więcej


W dniach 10 maja - 31 sierpnia 2014 roku odbędzie się czwarta edycja Letnich Koncertów na Grochowskiej. Jak co roku, Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza w każdą sobotę i niedzielę na kameralne koncerty do swojej siedziby przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.

Letnie Koncerty na Grochowskiej to cykl koncertów, prezentujących wybitnych artystów młodego pokolenia. W tym roku będą to m.in. Anna Maria Staśkiewicz (skrzypce), Marek Bracha, Tomasz Ritter (fortepian), Marcin Zdunik, Dominik Płociński (wiolonczela), Marianna Bednarska (marimba) i Piotr Przedbora (gitara). Wystąpią również stypendyści Fundacji Sinfonia Varsovia oraz uczestnicy elitarnego projektu Akademia Sinfonia Varsovia: Stanisław Podemski (skrzypce) i Izabela Berdy (obój). Wśród solistów nie zabraknie artystów na co dzień tworzących Sinfonię Varsovię, w tym liderów sekcji: Marcela Markowskiego (wiolonczela) i Katarzyny Budnik-Gałązki (altówka), która w tym roku została laureatką Fryderyka za album: Viola recital (DUX). Podczas Letnich Koncertów na Grochowskiej zaprezentują się także zespoły kameralne, m.in. Ravel Piano Duo, Flute o’clock, Haniszewska - Kandulski Duo, proModern, BMF Piano Trio i Aperto Trio.

Koncerty tradycyjnie już poprzedzone będą słowem wstępnym muzykologów i krytyków muzycznych, wprowadzającym słuchaczy w klimat i rys historyczny prezentowanych dzieł. O wykonywanych podczas Letnich Koncertów na Grochowskiej utworach opowiadać będą: Michał Bruliński, Mariusz Gradowski, Karolina Kolinek-Siechowicz, Agata Kwiecińska, Piotr Maculewicz, Agata Mierzejewska, Agnieszka Topolska i Jan Topolski.

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program koncertów


Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie zaprasza na Letnie Wieczory Muzyczne DZIEKANKA 2014. Koncerty odbywać się będą we wszystkie środy lipca i sierpnia. Inauguracja - 2 lipca 2014 roku o godz. 18.00.

Więcej


Festiwal w Oliwie to nie wszystko, co mogą usłyszeć melomani na Pomorzu w wakacje. 2 lipca 2014 roku w Jastrzębiej Górze odbędzie się inauguracja IX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Słowo i Muzyka u Jezuitów”.

Malownicza Jastrzębia Góra, oddalona od centrów kultury i centrów ekonomiczno-gospodarczych, dzięki organizacji Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego "Słowo i muzyka u Jezuitów" (tradycyjnie towarzyszącemu Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie) stała się prężnie rozwijającym się ośrodkiem kultury muzycznej, którego centrum stanowi jastrzębiogórski kościół pw. św. Ignacego Loyoli. Rokrocznie honorowym gościem festiwalu jest wybitny polski kompozytor Maestro Krzysztof Penderecki.

Jastrzębiogórskiej publiczności swe umiejętności zaprezentują zaproszeni organiści, instrumentaliści i wokaliści – artyści z najwyższej światowej półki oraz wybitnie utalentowani artyści młodego pokolenia. Niedawno powstałe, dedykowane Maestro Krzysztofowi Pendereckiemu, duże organy koncertowe kościoła p.w. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze są magnesem przyciągającym artystów oraz polskich i zagranicznych turystów odwiedzających latem ten malowniczy zakątek Polski. Wystąpią m.in. organiści prof. Roman Perucki wraz z Marią Perucką i Łukaszem Długoszem, Giampaolo Di Rosa, Janusz Szadowiak czy Classical Concert Chamber Orchestra. Dodatkowym atutem festiwalu będzie spektakl słowno muzyczny, podczas którego na organach zagra Andrzej Chorosiński, za recytację natomiast odpowiadać będzie Michał Chorosiński. Audytorium będzie miało ponadto szansę porównywać różnorodne brzmienia instrumentów innych niż tradycyjne dla festiwalu organy, m.in. skrzypce, flety, różne rodzaje trąbek i cytr, fortepian i akordeon. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Więcej


42. edycja Letnich Koncertów Organowych i Kameralnych we Władysławowie odbędzie się w dniach 3 lipca – 21 sierpnia 2014 roku, w każdy czwartkowy wieczór o godz. 20:00 w Kościele pw. Wniebowzięcia N.M.P.. Honorowy Patronat nad festiwalem objęła Burmistrz Władysławowa, dr Grażyna Cern. Wstęp na koncerty jest wolny.

Wakacyjny cykl koncertów muzyki klasycznej wpisał się na stałe w obraz letniego Władysławowa. Zainaugurował go w 1973 roku śp. Eugeniusz Brańka – kompozytor, dyrygent i organista z Częstochowy. W 2014 roku, w lipcu przypada jego 5. rocznica śmierci. Chcąc uhonorować inicjatora i wieloletniego dyrektora festiwalu, a także Honorowego Obywatela Władysławowa, Organizatorzy podjęli decyzję o nadaniu Letnim Koncertom Organowym i Kameralnym jego imienia.

Co roku Festiwal daje możliwość obcowania z muzyką na światowym poziomie tysiącom melomanów. Zasługa w tym Organizatorów, tj. Centrum Kultury, Promocji i Sportu we Władysławowie, tamtejszej Parafii Wniebowzięcia NMP, a także Dyrektora Artystycznego – Karola Lipińskiego-Brańki, którzy traktują LKOiK jako imprezę priorytetową i prestiżową. W tym roku dodatkowo partnerami edycji są Stowarzyszenie im. Eugeniusza Brańki oraz Europejska Sieć Kultury Młodych CulturNet.

Tegoroczna, 42. już edycja, obfitować będzie w różnorodność stylistyczną oraz wykonawczą. Wystąpią artyści aż z 9 krajów, tj. Japonii, Izraela, Włoch, Holandii, Francji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy oraz Polski. Wśród nich znajdą się m.in. gwiazdy światowych scen, sopranistki Miriam Sharoni (Izrael) oraz Abigail Kelly (Wielka Brytania), cenieni wirtuozi organów: prof. Józef Serafin, Jarosław Wróblewski oraz Virgile Monin (Francja), a także zespoły wokalne – znakomita Octava Ensemble, czy Chór Kameralny 441Hz. Towarzyszyć im będą orkiestry festiwalowe, w tym roku i kameralna smyczkowa, i dęta.

Formuła koncertów, wzorem roku ubiegłego zamyka się w koncertach tematycznych. I tak podczas muzycznych premier usłyszymy m.in. prawykonania współczesnych dzieł, zamówionych przez Dyrektora Artystycznego z myślą o tegorocznym Festiwalu u polskich kompozytorów, w tym cykl pieśni do sł. Emily Dickinson, młodego, wyróżniającego się kompozytora Adama Porębskiego. Podczas kolejnych wieczorów będziemy mieli okazję posłuchać m.in. koncertu muzyki polskiej, muzyki z bursztynowego szlaku, czy utworów prosto z królewskiego Krakowa. Niezwykle ciekawie zapowiada się koncert wieńczący tegoroczną edycję – finał „na cztery ręce i cztery nogi”, w wykonaniu duetu organowego Hiroko Inoue (Japonia) - Jean-Pierre Steijvers (Holandia).

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Więcej


Występ Ewy Podleś, Polska Gala Operowa i wykonanie Polskiego Requiem Krzysztofa Pendereckiego to tylko część bogatego programu 10. edycji Festiwalu Muzyki Polskiej, który odbędzie się w Krakowie w dniach 4-20 lipca 2014 roku.

Od 10 lat krakowscy melomani oraz spragnieni kontaktu z polską kulturą turyści mogą uczestniczyć w festiwalu, który – na najszerszą w Polsce skalę – propaguje utwory z dorobku rodzimych kompozytorów. Od początku pomysłem organizatorów festiwalu było, by promować polską muzykę poprzez jej prezentację w wykonaniu światowej klasy artystów. Pod tym względem także dziesiąta edycja Festiwalu powinna zachwycić publiczność.

4 lipca podczas Inauguracji 10. Festiwalu Muzyki Polskiej, będziemy świadkami prezentacji dzieł wielkich indywidualności XX wieku. Cztery różne pokolenia, cztery odmienne pomysły muzyczne i jedna cecha łącząca Karola Szymanowskiego, Andrzeja Panufnika, Krzysztofa Pendereckiego i Pawła Mykietyna - nowatorskość. W koncercie udział wezmą: Łukasz Długosz, wybitny wirtuoz-flecista, laureat licznych konkursów fletowych w Polsce i za granicą oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, ciesząca się dużym poważaniem w kraju i na arenie międzynarodowej, a nad całością zapanuje charyzmatyczny maestro Alexander Liebreich, okrzyknięty przez prasę jednym z najbardziej rokujących i interesujących przedstawicieli nowej generacji dyrygentów.

13 lipca, w niedzielę festiwal zaprasza na Polską Galę Operową. Tego wieczoru przeniesiemy się w świat szlacheckich dworków, mieszczańskich domków i pod strzechy górali. Zabrzmią sławne arie i partie chóralne operowych twórców umiejących wyrazić całe bogactwo polskich tradycji. Bez ich melodii nie bylibyśmy w stanie wyobrazić sobie polskiej twórczości operowej: Stanisław Moniuszko z fragmentami oper Halka, Hrabina i Paria, Feliks Nowowiejski (Legenda Bałtyku), Władysław Żeleński z arią z opery Janek i Roman Statkowski z polonezem z Marii. Wspaniałych wrażeń dostarczą nam wybitni soliści wraz z Chórem Polskiego Radia oraz Sinfonią Iuventus pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego. Zaśpiewa Elżbieta Szmytka (sopran), zaś partię tenorową wykona Andrzej Lampert.

W trzecim tygodniu festiwalu, w sobotę, odbędzie się „przegląd” polskiej twórczości pieśniowej w wykonaniu fenomenalnej, światowej sławy śpiewaczki Ewy Podleś (kontralt). Dzięki niej będziemy mogli prześledzić, jak gatunek pieśni ewoluował w twórczości wielkich polskich kompozytorów. Ewa Podleś wystąpi w towarzystwie Garricka Ohlssona, zwycięzcy VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Podczas finałowego koncertu Festiwalu, 20 lipca usłyszymy monumentalne dzieło Krzysztofa Pendereckiego Polskie Requiem w przestrzeni sakralnej – w kościele św. Katarzyny – w wykonaniu znakomitych śpiewaków, Chóru Filharmonii Krakowskiej i Sinfonii Iuventus pod dyrekcją Macieja Tworka. 

Podczas festiwalu zostanie również wręczona, już po raz czwarty, nagroda Złotej Polskiej Muzy. Wyróżnienie to przyznawane jest od 2008 roku, co dwa lata przez organizatorów festiwalu - Stowarzyszenie Muzyki Polskiej - za wybitny wkład w promocję muzyki polskiej na świecie.

Więcej


37. Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Gdańsku rozpocznie się koncertem 4 lipca 2014 roku i potrwa do 29 sierpnia. Koncerty odbywają się w każdy piątek o godz. 20:15 w gdańskiej Bazylice Mariackiej.

Festiwal w Bazylice Mariackiej wpisał się już na stałe w życie muzyczne Gdańska. Ta corocznie organizowana impreza, która odbywa się w okresie letnim, zachęca gdańszczan oraz turystów przebywających w Trójmieście do wzięcia udziału w tym niepowtarzalnym wydarzeniu kulturalnym. W tym roku będziemy mieli okazję usłyszeć oprócz znakomitych wykonawców, organistów i zespołówz polski i zagranicy, również młodych dobrze zapowiadający się muzyków którzy dopiero rozpoczynają swoją muzyczną karierę.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej powstał dzięki inicjatywie prof. Bogusława Grabowskiego, który od 1978 roku był pomysłodawcą Dominikańskich Koncertów, a od 1985 roku jest głównym organistą Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku oraz Dyrektorem Festiwalu. Coroczne letnie koncerty odbywają się w piątki lipca i sierpnia, o godz. 20.15, co nawiązuje do przedwojennych piątkowych koncertów organowych. Do udziału w Mariackich Wieczorach zapraszani są soliści instrumentaliści, zespoły kameralne, soliści wokaliści, chóry, niekiedy również duże aparaty brzmieniowe orkiestr symfonicznych.

Bilety w cenie: 15/25 PLN do nabycia na godzinę przed koncertem w bazylice.

Więcej


Od 21 czerwca do 20 lipca 2014 roku, przez pięć letnich weekendów, w Ogrodzie Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie odbywać się będzie wyjątkowy festiwal muzyczny – Strefa Ciszy Royal Łazienki Music Festival. Letnią rezydencję króla Stanisława Augusta wypełnią dźwięki muzyki klasycznej, jazzowej i tradycyjnej. Wybitni artyści z Polski i z zagranicy wykonają blisko 150 koncertów, których będzie można wysłuchać w miłej, letniej atmosferze, na łonie natury.

Strefa Ciszy Royal Łazienki Music Festival to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń muzycznych lata. Nie ma tu ogromnych konstrukcji scenicznych i inwazyjnego nagłośnienia. Koncerty odbywają się w cichych, malowniczych zakątkach Ogrodu, bezpośrednio na trawie. Dzięki temu muzyki można słuchać w przyjemnej atmosferze, z rodziną i przyjaciółmi, a artyści dostępni są na wyciągnięcie ręki.

- Nieprzypadkowo wybraliśmy rozpoczęcie Festiwalu Strefa Ciszy w dniu Święta Muzyki, 21 czerwca. Tego samego dnia, nasi zagraniczni Partnerzy projektu Ogrody Światła, we Francji, Rosji, Niemczech oraz w Chinach, celebrują ten dzień, organizując otwarte koncerty w otoczeniu przyrody. – mówi Tadeusz Zielniewicz, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie – W tym dniu gościmy w Łazienkach Królewskich francuski zespół Zamku Château de Lunéville, naszej partnerskiej rezydencji. Tego samego dnia w Pałacu na Wyspie, odbędzie się uroczyste otwarcie królewskiej Kolekcji Obrazów Stanisława Augusta oraz wystawy z cyklu Stanisław August mecenas i kolekcjoner - Tajemnica klejnotu Stanisława Augusta.

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu, przez 5 letnich weekendów, na 6 scenach zagra ponad 300 artystów z kraju i ze świata. Na scenach plenerowych, a także w Amfiteatrze i Teatrze Stanisławowskim usłyszeć będzie można artystów światowego formatu. Szczególnym uznaniem publiczności cieszy się Paolo Pandolfo - nie tylko arcymistrz violi da gamba, ale również jedyny na świecie gambista jazzujący, który wraz ze swym bratem - trębaczem jazzowym oraz znakomitymi muzykami z Włoch, Norwegii i Hiszpanii, przedstawi program zatytułowany Travel Notes, w którym wykonują własne kompozycje inspirowane muzyką z różnych stron świata. Wystąpi także Rosyjska Orkiestra Rogów - zespół absolutnie unikalny w skali światowej, wskrzeszający zapomnianą, XVIII-wieczną rosyjską tradycję orkiestr rogów, która nie ma swego odpowiednika w całej kulturze europejskiej. Niezwykłe połączenie stworzą: Władysław "Adzik" Sendecki - według New York Village Voice, jeden z pięciu najlepszych pianistów jazzowych na świecie oraz Atom String Quartet - jeden z kilku na świecie kwartetów smyczkowych grających jazz. Ich koncert na festiwalu „Strefa Ciszy” będzie polską prapremierą ich nowego, wspólnego projektu. Usłyszymy także Quartuor Stanislas - zespół-rezydent Zamku Château de Lunéville. Nazwa zespołu pochodzi od imienia króla Stanisława Leszczyńskiego - ostatniego Księcia Lotaryngii, który rządził i mieszkał w Zamku w Lunéville przez prawie 30 lat. Występ najlepszej polskiej orkiestry barokowej Arte dei Suonatori z Koncertami Branderburskimi J.S. Bacha będzie z pewnością prawdziwą ucztą nie tylko dla fanów muzyki dawnej. Na festiwalu nie zabraknie również tak znanych artystów i zespołów, jak Sinfonia Viva i Krzysztof Herdzin, Milos Valent, Jan Rokyta i Solamente Naturali, Marcin Masecki z orkiestrą Polonezy oraz Orkiestra Dęta OSP Nadarzyn - uważana za jedną z najlepszych orkiestr dętych w Europie, która przyjedzie na festiwal „Strefa Ciszy” prosto z tournée w Grecji.

Szczególne miejsce w grupie gości Łazienek Królewskich zajmują dzieci i rodziny, dlatego nie mogło zabraknąć dla nich specjalnych atrakcji - mówi Magdalena Lewna, Kierownik Ośrodka Edukacji Muzealnej, stąd Festiwalowi będzie towarzyszył bogaty program edukacyjny, kierowany do młodszych uczestników i ich rodziców. Będą to warsztaty rodzinne, happeningi oraz koncerty dla Melomaluszków.

Szczegółowy program festiwalu - na stronie: www.strefaciszyfestival.pl


XVIII Festiwal „Europa – Toruń. Muzyka i Architektura” odbędzie się w dniach 24 czerwca – 30 sierpnia 2014 roku. Ideą projektu, organizowanego przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną, jest prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych, historycznych wnętrzach.

W programie tegorocznej edycji festiwalu znalazły się kompozycje od baroku po współczesność. Wykonawcami koncertów będą zespoły i znakomici soliści zarówno z Polski, jak i zza granicy. W tym roku poszerzony został również program o gości z Chin, grających na tradycyjnych instrumentach ludowych. W odrestaurowanym Kościele ewangelickim św. Szczepana usłyszymy niebanalne połączenie instrumentalne w wykonaniu mistrzów-instrumentalistów – światowej sławy flecisty Łukasza Długosza oraz profesora i jurora międzynarodowych konkursów, organisty Romana Peruckiego. Całość wzbogaci oprawa wizualna w postaci pokazu przygotowanego przez profesjonalną firmę oświetleniową. Miłośnikom jazzu organizoatorzy proponują występ Pianohooligana Piotra Orzechowskiego ze swoim zespołem – High Definition - kwartetem jazzowym, który atakuje polski przemysł muzyczny sztuką z pograniczna jazzu, klasyki i muzyki współczesnej. Zespół wykonuje muzykę wymykającą się wszelkim schematom - intrygującą, zaskakującą, awangardową. Każdy ich występ jest swoistym teatrem muzycznym. W 2011/2012 roku kwartet zdobył Grand Prix na trzech znanych europejskich konkursach, w tym prestiżowym Jazz Hoeilaart 2011. Festiwalowe koncerty uświetnią także dwa zespoły wokalne – chór Cantores Minores Wratislavienses, najbardziej znany i zasłużony zespół wokalny w Polsce, oraz kontynuując tradycję niezwykle popularnych koncertów muzyki gospel - Claret Gospel Choir z Wybrzeża Kości Słoniowej. Interesująco zapowiada się przedpołudnie i Wieczór Wojskowy, w trakcie których, podczas pokazów zaprezentują się połączone siły dwóch orkiestr wojskowych – toruńskiej i warszawskiej. Jak co roku do Torunia przyjedzie również elita pianistycznej młodzieży z całego świata, by podczas tegorocznej edycji Paderewski Piano Academy zaprezentować dzieła największych mistrzów. Znakomicie zapowiada się Wieczór Romantyczny w wykonaniu wybitnego pianisty Wojciecha Waleczka, któremu towarzyszyć będzie Kwartet Smyczkowy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.Podczas Wieczoru Sonat zaprezentuje się Daroch Duo, w składzie z Tomaszem Darochem - zwycięzcą oraz zdobywcą tytułu Grand Prix VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. W trakcie Wieczoru Przebojów zagra Katarzyna Duda, laureatka Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Tibora Vargi w Sion, koncertująca z wieloma renomowanymi orkiestrami z Meksyku, Francji, Niemiec, Czech, Rosji oraz Polski. Tradycyjnie, na zakończenie festiwalu odbędzie się mistrzowski Wieczór Operowy, przygotowany przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną pod dyrekcją dyrektora Opery Nova – Macieja Figasa z udziałem trójki znakomitych śpiewajków - Dariusza Stachury, Pawła Skałuby i Adama Szerszenia.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

więcej...


W lipcu mieszkańcy Warszawy i słuchacze Programu 2 Polskiego Radia znowu będą mogli wsłuchać się w piękną muzykę baroku i szlachetną barwę instrumentów historycznych. XXI Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej odbędzie się w dniach 5-13 lipca 2014 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Tematem przewodnim tegorocznej edycji Akademii jest Georg Philipp Telemann i jesień muzycznego baroku.

Jak co roku w ramach MLAMD do Warszawy zawita Simon Standage, wybitny skrzypek specjalizujący się w wykonawstwie muzyki XVII i XVIII wieku. Wśród zaproszonych gości zagranicznych są Daniel Brüggen i Nicholas Parle. Grono pedagogów tworzą także uznani artyści z Polski, m.in. Anna Radziejewska, Cezary Szyfman, Małgorzata Wojciechowska, Lilianna Stawarz, Teresa Kamińska. Lipcowa Akademia Muzyki Dawnej zaprosiła również znaną tancerkę, choreografa, historyka sztuki i pedagoga – Romanę Agnel, która poprowadzi zajęcia z tańca historycznego. Dyrektorem artystycznym Akademii jest Agata Sapiecha – założycielka MLAMD.

XXI Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej to także cykl koncertów, które codzienne od 5 do 13 lipca będą się odbywały w Wilanowie, na UMFC, BUW i Zamku Królewskim. Inauguracja 5 lipca będzie miała miejsce w Studiu Koncertowym Polskiego Radia, gdzie wystąpią zespoły Collegium Musicum 90 i Il Tempo. Wydarzenie to uhonoruje dwie okazje – 20 lat współpracy obu zespołów, a także 20 lat zaangażowania Simona Standege’a w MLAMD. Koncert będzie transmitowany przez Pr.2 Polskiego Radia w ramach Europejskiej Unii Nadawców.

Interesującym wydarzeniem będzie wystawa starodruków z czasów Kochanowskiego i późniejszych oraz instrumentów z rodziny lutni. Prezentacja odbędzie się 9 lipca w BUW, a po niej wystąpi Jan Čižmář z recitalem lutniowym.

XXI Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej zakończy się wspólnym występem uczestników i pedagogów w niedzielę 13 lipca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

Więcej


„Jest w jego muzyce miejsce na przestrzeń i ciszę, nastrój skłaniający do kontemplacji i zadumy, na piękno melodii i brzmienia. Są to, rzec można, dźwiękobrazy wyśnione” – pisze o Grzechu Piotrowskim miesięcznik „Jazz Forum”. Znany saksofonista wystąpi w sobotę, 5 lipca 2014 roku w pabianickim kościele św. Mateusza z muzykami Atom String Quartet. Koncert pt. Grzech akustycznie odbędzie się w ramach XV edycji „Kolorów Polski”. W programie autorskie kompozycje wykonawców. Przed koncertem, o godz. 16.00, na Starym Rynku 1 zacznie się spacer po Pabianicach z przewodnikiem Towarzystwa Przyjaciół Łodzi.

W 2014 roku przypada 650-lecie potwierdzenia praw miejskich Brzezin. Z tej okazji młody kompozytor Nikola Kołodziejczyk napisał Koncert brzeziński – utwór będzie mieć swoje prawykonanie podczas kolejnego koncertu „Kolorów Polski” – w niedzielę, 6 lipca 2014 roku o godz. 19.00 w brzezińskim kościele pw. Podwyższenia Świętego Krzyża (ul. Kościuszki 48). Koncert przeznaczony jest na trąbkę, dwie maszyny do pisania, maszynę do szycia, kwartet dęty, puzon, wokalizy i trio jazzowe; ten niecodzienny skład nawiązuje do historii miasta. Kompozytor wyeksponował w utworze hejnał Brzezin. Do miasta można dotrzeć z wycieczką autokarową Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. W programie zwiedzanie zabytków na trasie i w miejscowości docelowej. Wyjazd o godz. 12.00, koszt 50 zł.

Więcej informacji o nadchodzących koncertach Kolorów Polski - na stronie: www.kolorypolski.pl


Koncerty organowe w Stegnie to doskonała, wakacyjna oferta, która z pewnością uatrakcyjni sobotnie popołudnia na Wybrzeżu. Pierwszy koncert Międzynarodowego Festiwalu Organowego odbędzie się w sobotę, 5 lipca 2014 roku o godzinie 16:00 w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie. Festiwal potrwa do 16 sierpnia.

Podczas pierwszego dnia festiwalu wysłuchać będzie można koncertu organowego w wykonaniu prof. Romana Peruckiego, któremu towarzyszyć będą wspaniali skrzypkowie – Maria i Łukasz Peruccy. Koncert inaugurujący będzie udanym wstępem do wartościowych koncertów, które odbędą się w ramach tegorocznej edycji festiwalu. Dla pomorskich melomanów oraz turystów zaprezentują się znakomici artyści z Polski i Gdańska, a także z zagranicy. Stegna gościć będzie nie tylko Niemców i Austriaków, ale także wspaniałą Classical Concert Chamber Orchestra z USA. Brzmienie organów urozmaicone zostanie także innymi instrumentami (pojawią się wspomniane już skrzypce, trąbka) oraz doskonałym brzmieniem sopranu. Występ sopranistki Danuty Mossakowskiej-Dulskiej odbędzie się podczas ostatniego z koncertów.

Coroczną imprezą towarzyszącą festiwalowi będzie Koncert odpustowy w Niedźwiedzicy, w Kościele św. Jakuba, podczas którego, organistce Annie Osińskiej towarzyszył będzie grający na cytrze Grzegorz Tomaszewski. To wydarzenie odbędzie się 26 lipca o godz. 13:00.

Więcej


Summer Music Festival w Wieliczce odbędzie się w dniach 5-12 lipca 2014 roku.

Festiwal zainauguruje operetka Johanna Straussa Noc w Wenecji na dużym dziedzińcu Zamku Żupnego w Wieliczce. Dzieło wprowadzi w klimat beztroskiej karnawałowej zabawy, w której wszystkie reguły czy konwenanse zostają zawieszone. Wystarczy założyć maskę, by książę zamienił się rolą ze sługą, a księżna z pokojówką. Na drugie muzyczne spotkanie, tym razem pośród solnych ścian komory im. Alfonsa Długosza w Muzeum w kopalni organizatorzy zapraszają 9 lipca o godz. 18.00. Będzie to koncert utworów autorskich Agnieszki Chrzanowskiej pt. Piosenki do mężczyzny pod greckim niebem pisane. Artystka podzieli się różnymi stanami ducha wynikającymi z relacji z drugą osobą. Gościem specjalnym będzie Marco Lo Russo, włoski wirtuoz akordeonu.

Więcej


Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza na 55. sezon Koncertów Chopinowskich. W każdą niedzielę miłośnicy muzyki Chopina mogą spotkać się pod pomnikiem kompozytora, aby odpocząć przy dźwiękach fortepianu.

Koncerty Chopinowskie są wizytówką Warszawy i jedną z najważniejszych imprez kulturalnych odbywających się w kraju. Nie bez przyczyny każdy koncert gromadzi ponad 3 tysiące słuchaczy, co w sezonie daje w sumie ponad 120 tysięcy odbiorców. W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat wystąpili tu wszyscy najwybitniejsi pianiści, m.in. Barbara Hesse – Bukowska, Krystian Zimerman, Dang Tai Son czy Rafał Blechacz. Koncerty przyciągają nie tylko warszawiaków, lecz także turystów, którzy traktują udział w nich jako obowiązkowy punkt programu podczas swojego pobytu w Warszawie.

Niedzielne recitale będą odbywać się o godzinie 12.00 i 16.00 od 18 maja do końca września. Wstęp wolny.

Aktualności na temat koncertów można znaleźć na facebooku: www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie


W dniach od 6 lipca do 21 września 2014 roku w Archikatedrze Warszawskiej św. Jana Chrzciciela (ul. Świętojańska 8) odbędzie się XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”. Koncerty odbywać się będą w kolejne niedziele o godz. 16:00.

Festiwal zaliczany jest do najpoważniejszych przeglądów muzyki organowej w Europie. Powstał w 1994 roku z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest kierownikiem artystycznym festiwalu. Koncerty festiwalowe odbywają się każdego roku przez trzy letnie miesiące (lipiec, sierpień, wrzesień).

Archikatedra warszawska jest jednym z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. Jest również wręcz wymarzonym miejscem do prezentacji muzyki organowej. Na odbiór interpretacji muzycznych składają się tu wrażenia wynikłe z piękna i potęgi brzmienia nowoczesnych organów oraz atmosfery i sakrum świątyni. Na chórze kościoła, jedna z najznakomitszych firm niemieckich – Eule, zbudowała w 1987 roku mechaniczne organy. Ten wielki, 60-głosowy instrument jest przykładem znakomitego kunsztu organmistrzowskiego. Wyjątkowo trafny projekt instrumentu, jakość wykonania, walory artystyczne i uniwersalność pozwalająca na prezentacje muzyki wszystkich epok, uzasadniają zaliczenie organów do najlepiej rozumianej „ekstraklasy koncertowej”.

Festiwal „Organy Archikatedry” każdego roku gości doskonałych organistów-wirtuozów z całego niemal świata, którzy zapewniają wysoki poziom artystyczny przedsięwzięcia.

Więcej


W niedzielę, 6 lipca 2014 roku w Kościele Garnizonowym Bazylice Mniejszej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu o godzinie 16:00 będzie miał miejsce koncert niezwykły. W pierwszą rocznicę śmierci maestro Marka Tracza zabrzmi dzieło, którym był on zafascynowany - Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Spięło ono klamrą życie dwóch niezwykłych artystów: zarówno samego kompozytora, jak i dyrygenta. Dla Mozarta była to ostatnia kompozycja, która wyszła spod jego ręki, dla maestro okazało się ono ostatnim dziełem, którym zadyrygował – w Katedrze opolskiej w 2010 roku.

Kiedy w marcu 2005 roku orkiestra i chór Silesian Singers and Players pod dyrekcją maestro Marka Tracza wykonywali Requiem wrocławska Bazylika pękała w szwach. Zasłuchani w kolejne części słuchacze zadawali sobie pytanie, jak to możliwe, że tak popularne i często wykonywane dzieło może jeszcze zadziwić. Kiedy wybrzmiały więc ostatnie dźwięki oklaskom nie było końca. Niezwykła wrażliwość oraz nadzwyczajne rozumienie zapisanych w partyturze emocji sprawiały, że każde kolejne wykonanie Requiem pod batutą Marka Tracza stawało się wielkim świętem.

Wykonawcy koncertu: Monika Michaliszyn – sopran, Barbara Krahel – mezzosopran, Tomasz Tracz – tenor, Radosław Żukowski – bas oraz orkiestra i chór Silesian Singers & Players pod dyrekcją Marzeny Diakun.

Wstęp wolny.


W 2014 roku już po raz dziewiąty będzie można uczestniczyć w koncertach zorganizowanych przez Polską Filharmonię Bałtycką im. F. Chopina w Gdańsku wraz z parafią rzymskokatolicką pw. Zwiastowania Pana w Żarnowcu. Koncerty Cysterskiego Lata Muzycznego będą odbywały się w niedziele od 6 lipca do 17 sierpnia 2014 roku - o godzinie 20:30.

Gotycki kościół o barokowym wnętrzu zapewni niezwykły klimat podczas słuchania koncertu oraz da szczególną oprawę potężnemu brzmieniu organów. Program wydarzenia został ułożony tak różnorodnie, że każdy znajdzie coś wyjątkowego dla siebie. Będzie można posłuchać kompozycji organowych w wykonaniu wybitnych artystów, którym towarzyszyć będą soliści oraz krajowe i zagraniczne chóry i zespoły, takie jak: Chór kościoła St. Martini w Brunszwiku oraz Classical Concert Chamber Orchestra. Na organach zagrają: Roman Perucki, Wolfgang Kleber, Bogdan Narloch, Marcin Armański, Mateusz Rzewuski, Witold Zalewski i Hanna Dys. Oprócz dźwięku organów usłyszymy także piękne brzmienie skrzypiec, idealnie komponujący się z organami fagot, fletnię Pana – instrument o korzeniach mitologicznych oraz rzadko spotykaną współcześnie cytrę. Doskonałym urozmaiceniem będzie także występ sopranistki Danuty Mossakowskiej-Dulskiej.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Więcej


Od 26 czerwca do 29 lipca 2014 roku w bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu odbywać się będzie, pod kierownictwem artystycznym prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy, XIII Sądecki Festiwal Muzyki Organowej „L’Arte Organica”.

Ideą Festiwalu jest popularyzacja literatury muzycznej, na ogół mało znanej, stworzonej z myślą o organach jako instrumencie koncertowym lub muzyki przetransponowanej, zaaranżowanej na organy. Wstęp wolny.

więcej...


Ponad 800 twórców i niemal 160 projektów artystycznych zobaczymy podczas trzech festiwali: Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie, Innych Brzmień Art & Music Festival w Lublinie oraz Innego Wymiaru w Białymstoku organizowanych w ramach projektu Wschód Kultury 2014.

Wschód Kultury to największe przedsięwzięcie tego typu w Polsce scalające wydarzenia artystyczne mające miejsce w trzech różnych miastach Polski Wschodniej. Rzeszów, Lublin i Białystok organizują festiwale, które łączy wspólna idea: współpraca kulturalna z krajami Partnerstwa Wschodniego oraz budowa porozumienia ponad granicami państw, a w tym roku dzięki wykonawcom z całego świata - nawet kontynentów.

Tegoroczną edycję Wschodu Kultury rozpoczął Europejski Stadion Kultury, odbywający się w dniach 26-29 czerwca 2014 roku w Rzeszowie. Na festiwal złożyło się wiele wydarzeń artystycznych - koncerty, wystawy, przedstawienia, atrakcje dla najmłodszych i inne. Najważniejszym z nich był Koncert Główny, podczas którego usłyszeliśmy specjalnie stworzone na to wydarzenie kolektywy polskich i zagranicznych artystów oraz kultową brytyjską formację White Lies.

W ramach Wschodu Kultury odbędzie się również Inne Brzmienia Art & Music Festival, organizowany w dniach 8-13 lipca 2014 roku w Lublinie. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, w tym występy prawdziwych światowych znakomitości. Największym wydarzeniem będą koncerty gwiazd takich, jak Goldfrapp, Asian Dub Foundation czy The Tiger Lillies. Przewidziano również specjalny projekt Big Lao Che Band oraz występ Yat-Kha. Do Lublina przyjadą także muzycy z USA (Cheer-Accident), Izraela (Kruzenshtern&Parohod), Rosji (St. Petersburg Ska-Jazz Review), Ukrainy (Serhij Żadan i Sobaki v Kosmose), Gruzji (The Bear Fox, Asea Sool), Białorusi (Pafnuty’s Dream,Serebryanaya Svadba) i Polski (w tym m.in. reprezentujący wytwórnię Kilogram Records).

Pod koniec wakacji, w dniach 28-31 sierpnia 2014 roku w Białymstoku odbędzie się festiwal Inny Wymiar. W jego programie znajdzie się wiele premierowych inicjatyw w tym m.in. projekty poświęcone kulturze i tradycji białoruskiej mniejszości narodowej, koncerty muzyki elektronicznej, wystawa Pozbawienie, pokaz gruzińskiego filmu Chemi Bebia z muzyką Funki Porcini wykonaną na żywo, opera marionetkowa Kantata o kawie, wystawa Mirosława Bałki w Krynkach oraz multimedialna instalacja zdjęć mody. Kulminacyjnym punktem festiwalu i jego najważniejszym wydarzeniem będzie ogólnopolska premiera plenerowego spektaklu operowo-tanecznego The Fairy Queen Henry Purcella.

Więcej o programie Wschód Kultury – na: www.wschodkultury.eu


Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego zaprasza w lipcowe wieczory do uczestnictwa w XXXVII Dniach Muzyki Karola Szymanowskiego. Dziesięć koncertów w dniach 9-19 lipca 2014 roku w Zakopanem wypełnią perły polskiej muzyki fortepianowej, kameralnej i chóralnej, zawsze w najlepszych wykonaniach. Ponadto koncerty 14 i 19 lipca włączone są w obchody Roku Kolberga i prezentują muzykę narodową w twórczości Karola Szymanowskiego i późniejszych kompozytorów polskich.

Historia Dni Muzyki Karola Szymanowskiego sięga 1977 roku, kiedy to z inicjatywy Macieja Pinkwarta, kustosza Muzeum Karola Szymanowskiego, zorganizowano w Zakopanem pierwszy festiwal poświęcony Karolowi Szymanowskiemu. Do 1987 roku Dni Muzyki Karola Szymanowskiego odbywały się w marcu, a później we wrześniu. Począwszy od X edycji festiwal odbywa się w lipcu – miesiącu największego natężenia turystyki na Podhalu. Koncerty symfoniczne i kameralne organizowane są w okazałych kościołach i atrakcyjnych galeriach Zakopanego. W 2014 roku organizatorzy zapraszają do Willi Atma, Galerii Orskiego, Teatru Witkacego, Dworca Tatrzańskiego, Galerii Hasiora oraz Muzeum Tatrzańskiego.

Więcej


Kolejną propozycją wśród „organowych” przystanków Gdańskiego Lata Muzycznego 2014 jest Jastarnia. W tym sezonie koncerty rozpoczną się 10 lipca i potrwają aż do 14 sierpnia 2014 roku. Odbywać się będą w każdy czwartek o godzinie 19:00 w Kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni. Wstęp wolny.

Koncerty organowe w Kościele Najświętszej Marii Panny wpisały się już na trwałe w kalendarz nadmorskich imprez kulturalnych. Co więcej, uzupełniają doskonale cykle festiwali organowych, których będzie można wysłuchać tego lata na Wybrzeżu. Organizatorzy zadbali zarówno o bogaty repertuar, jak i udział doskonałych wykonawców z Polski i zagranicy. Dodatkowo, nastrojowe brzmienie organów podkreślają urokliwe wnętrza kościoła w Jastarni. W tym roku, do Jastarni przyjadą organiści najwyższej klasy; prosto z Niemiec, Włoch i Węgier.

W propozycjach repertuarowych znalazły się zarówno kompozycje znanych twórców, jak i tych, których utwory gra się znacznie rzadziej. Usłyszymy Bacha, Brahmsa, Chopina czy Nowowiejskiego. Melomani będą mieli szansę zapoznać się z nazwiskami całkiem nowymi: Lemmens, Mailly, Cminetti, Farkas, Morandi, Vierne, Hakim. Atrakcyjność poszczególnych programów podnosi fakt, że każdy organista układał go według swojego pomysłu. Indywidualny charakter występów pozwoli pomorskim melomanom oraz turystom poznać artystów dzięki ich muzycznym upodobaniom.
 

Więcej


Pierwsze w historii Zamku Książ w Wałbrzychu wielkie widowisko plenerowe odbędzie się 11 lipca 2014 roku o godz. 21.00.

W tym dniu reprezentacyjny Dziedziniec Honorowy zamieni się w dużą scenę muzyczną. Zaprezentowane zostanie jedno z najsłynniejszych na świecie dzieł - kantata sceniczna Carmina Burana Carla Orffa, oparta na średniowiecznym zbiorze pieśni. Ponad 70 artystów na scenie, zapierająca dech w piersiach sceneria największego w województwie Zamku, wspaniałe głosy i piękna inscenizacja stanowić będą z pewnością wydarzenie sezonu w Wałbrzychu.

Wystąpią: Anna Lichorowicz (Dziewczyna) – sopran, Tomasz Maleszewski (Łabędź) – tenor, Łukasz Rosiak (Stary Poeta) – baryton, Katarzyna Neugebauer – fortepian, Michał Rot – fortepian, Zespół Repercussion (Jacek Muzioł - kier. art. grupy), Festiwalowy Chór Dziecięcy, Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej, Gwardia Gryfa, Małgorzata Sapiecha Muzioł – dyrygent i Maciej Michałkowski - inscenizacja widowiska.


Muzyka „Opowieści z Ziemi”, którą zaprezentuje Angela Gaber Trio w sobotę, 12 lipca 2014 roku w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Konstantynowie Łódzkim w ramach festiwalu „Kolory Polski”, to sztuka pogranicza. Zarówno w sensie geograficznym, jak i stylistycznym. Obok pieśni ukraińskich, polskich i łemkowskich słychać w niej wpływy rosyjskie, serbskie i romskie. Prostota pieśni ludowych kontrastuje z ultranowoczesnym brzmieniem samplerów. Artyści swobodnie żonglują muzycznymi konwencjami, dużą rolę w swoim projekcie przyznając improwizacji. Przed koncertem, o godzinie 17.00 odbędzie się spacer po Konstantynowie Łódzkim z przewodnikiem Towarzystwa Przyjaciół Łodzi.

Dzień później, w niedzielę 13 lipca 2014 roku w kościele Ewangelicko-Reformowanym w Zelowie odbędzie się premierowy koncert projektu „Vol. 67” zespołu Lautari, nawiązującego do opracowań fortepianowych polskich pieśni i tańców ludowych dokonanych przez Oskara Kolberga i zamieszczonych w 67 tomie jego Dzieł wszystkich. Lautarowie to Cyganie mieszkający i muzykujący na Wołoszczyźnie. Są śpiewakami i instrumentalistami. Tworzą zespoły (tarafy) słynące z charakterystycznego brzmienia skrzypiec, choć muzycy wykorzystują również ney, kobzy oraz cymbały, gitarę, kontrabas czy akordeon. Od nich nazwę zaczerpnął zespół Lautari (w składzie Michał Żak – instrumenty dęte, Maciej Filipczuk – skrzypce, Jacek Hałas – fortepian, akordeon, Marcin Pospieszalski – kontrabas), który po kilku latach milczenia powraca na muzyczną scenę z autorskim projektem „Vol. 67”. Przed koncertem organizatorzy zapraszają na dodatkowe atrakcje: przejażdżkę konną po mieście, trasę questingową „Śladami Braci Czeskich po Zelowie”, wystawy fotografii i malarstwa w Domu Kultury oraz wycieczkę Towarzystwa Przyjaciół Miasta Łodzi, która poprowadzi m.in. przez Sędziejowice, Szlak młynów nad Grabią i Rezerwat Święte Ługi.

Więcej informacji – na stronie: www.kolorypolski.pl


Koncert "Rozwijamy Region w Dobrym Tonie" Aliny Mleczko i Baltic Neopolis Orchestra obejmuje utwory polskich kompozytorów, w całości przeznaczone na saksofon i smyczki. Proponowane kompozycje to efekt kilkuletnich poszukiwań artystycznych Jerzego Derfla (znany chociażby jako autor muzyki do kultowego Misia), Krzysztofa Herdzina i Jacka Grudnia. Utwory prezentują szerokie i niespotykane spektrum brzmień saksofonu przełomu XX i XXI wieku w połączeniu z orkiestrą smyczkową. Koncert w ramach festiwalu „Media i Sztuka” odbędzie się w Darłowie na scenie przy ul. Kąpieliskowej w sobotę, 12 lipca 2014 roku o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Alina Mleczko - saksofonistka, pedagog, doktor sztuk muzycznych. Jest pierwszą kobietą, która ukończyła klasę saksofonu w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Davida Pitucha i Krzysztofa Herdera. W 1995 roku zadebiutowała w Filharmonii Narodowej wykonując Fantazję na saksofon sopranowy i orkiestrę smyczkową Heitora Villa-Lobosa. Wydała pięć solowych płyt, z czego dwie nominowane były do nagrody fonograficznej Fryderyk. We Francji została nagrodzona przez magazyn "Classique" za płytę Siesta. Otrzymała także wyróżnienie Rewelacja Audio Video za płytę Fiesta. Amerykańskie pismo muzyczne "Saxophone Journal" poświęciło jej artykuł, wymieniając jako jedną z najlepszych, najbardziej interesujących saksofonistek świata.

W programie sobotniego koncertu Aliny Mleczko i Baltic Neopolis Orchestra znajdą się kompozycje: Concerto na saksofon sopranowy i smyczki Jacka Grudnia, Mała sonata na saksofon altowy i kwintet smyczkowy Jerzego Derfla, Opowieści bajkowe Krzysztofa Herdzina oraz Oblivion (aranż.: F. Lipski) i Libertango (aranż.: V. Vassilev) Astora Piazzolli.

„RPO – Rozwijamy Region w Dobrym Tonie” to cykl koncertów kameralnych odbywających się w Województwie Zachodniopomorskim, w miejscach, które skorzystały ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Projekt jest przykładem integrowania działań inwestycyjnych i kulturalnych w regionie. Cykl koncertów wzbogaca ofertę kulturalną małych ośrodków miejskich, a umożliwiając spotkanie mieszkańców oraz turystów z wysoką kulturą muzyczną spełnia ważną funkcję edukacyjną. Koncerty są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Koncert w Darłowie promuje projekt "Budowa promenady przy latarni morskiej w Darłówku Wschodnim".


Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zaprasza na cykl recitali fortepianowych "Chopin nad wodami Motławy", który odbędzie się w dniach 14-17 lipca 2014 roku. Niepowtarzalny klimat zrewitalizowanej po dawnej elektrociepłowni wnętrz Filharmonii na Ołowiance i wyjątkowa lokalizacja na wyspie w sercu starego Gdańska, tworzą doskonały klimat do wieczornych serenad z muzyką Fryderyka Chopina, Beethovena, Schumanna, Brahmsa i innych kompozytorów. Koncerty odbywać się będą codziennie o godz. 20:30.

Właśnie to połączenie niepowtarzalnego klimatu zabytkowego wnętrza XIX-wiecznej elektrowni, sąsiedztwa wód rzeki Motławy i szlachetnych dźwięków fortepianu czyni cykl „Chopin nad wodami Motławy” doskonałym pomysłem na spędzenie letnich wieczorów. Foyer Salonu Gdańskiego zamienia się wtedy w tętniącą życiem i muzyką przestrzeń. I w tym roku, zarówno turyści, jak i wielbiciele, wyjątkowego, muzycznego klimatu będą mogli przebierać wśród propozycji repertuarowej tego niezwykłego cyklu, który wpisał się już na stałe w kalendarz trójmiejskich imprez kulturalnych.

Podczas tegorocznej edycji wystąpią znani Polski pianiści, sopranistka Julia Iwaszkiewicz oraz goście zza granicy – między innymi pianista z Chin, Yuting He. Nie zabraknie doborowych nazwisk, cenionych wirtuozów. Wśród nich warto wymienić choćby: Adama Piórkowskiego, Pawła Rydla, Bogdana Kułakowskiego czy Kordiana Górę.

Tegoroczny cykl „Chopin nad wodami Motławy” to również koncert z udziałem Orkiestry Symfonicznej PFB w ramach IV Światowego Zjazdu Gdańszczan 2014 (25 lipca, godz. 20.00).

Więcej


Przez dwa wakacyjne tygodnie, od 14 do 25 lipca 2014 roku Akademia Muzyczna w Krakowie będzie rozbrzmiewać muzyką perkusyjną w międzynarodowym wykonaniu. Po raz dziesiąty odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła i Inspiracje”.

Festiwal poprzedzi III edycja Kursów Perkusyjnych ASTAPER, prowadzonych wspólnie przez cztery europejskie uczelnie muzyczne: Musik Hohschule Freiburg, Conservatorio Superior J. Rodrigo z Valencji, Conservatorio C. Pollini z Padwy i Akademię Muzyczną z Krakowa. Jednym z elementów Festiwalu będzie koncert przygotowany przez uczestników kursów, studentów tychże uczelni, pod okiem wybitnych pedagogów – perkusistów, profesorów: Bernharda Wulffa, Massimo Pastore i Jana Pilcha. Przez dwa lipcowe tygodnie Akademia Muzyczna w Krakowie będzie rozbrzmiewać muzyką perkusyjną w międzynarodowym wykonaniu. Z zaproszonych gości usłyszymy i zobaczymy – bo aspekt wizualny jest nieodłączną atrakcją muzyki perkusyjnej – wybitnych przedstawicieli różnych odmian muzyki perkusyjnej.

Pierwszy koncert w środę 16 lipca będzie prezentacją utworów przygotowanych przez zespoły z poszczególnych uczelni, biorących udział w kursach. Kolejnym dniem koncertowym będzie sobota 19 lipca, kiedy to wystąpią dwa duety: Drumbassadors z Holandii i Duet Maseli/Głyk z Polski. Drumbassadors to zespół od lat uznawany za jeden z oryginalniejszych i znakomicie odbieranych przez publiczność wykonawców. Ich sposób traktowania zestawów bębnów, na których grają i to, ile muzyki potrafią z nich wydobyć są naprawdę imponujące. Drugi duet to bardzo dobrze znani polskiej publiczności koncertów jazzowych, znakomici wibrafoniści. Koncert ten poprzedzą dwudniowe warsztaty prowadzone przez Wima de Vries i Rene Creemensa czyli duet Drumbassadors (18 i 19 lipca).

W piątek 25 lipca, na zakończenie festiwalowych wydarzeń, odbędzie się koncert finałowy kursów ASTAPER, na którym usłyszymy utwory przygotowane podczas trwania kursów. Będzie to zróżnicowany i urozmaicony program, prezentujący różnorodne oblicza muzyki perkusyjnej. Usłyszymy m.in. Siderals Marty Ptaszyńskiej na dwa kwintety perkusyjne i projekcję świetlną, Microphonie Karlheinza Stockhausena na sześciu perkusistów, tam tam i elektronikę, tradycyjną muzykę gamelanową, utwór Lalo Davilla na 16 głosów i wirtualnego perkusistę, a także utwory z nurtu body percussion. Wykonawcami będą połączone zespoły perkusistów z Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Polski.

Będzie to pierwsza część jubileuszowej edycji Festiwalu, którego kontynuacja odbędzie się jesienią – w dniach od 17 do 20 listopada. Wtedy będziemy mogli uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez jednego z najwybitniejszych edukatorów jazzowych Chucka Israelsa z USA. Podczas listopadowego koncertu usłyszymy i obejrzymy reaktywację projektu „Inside Drumming”, który swą premierę miał dokładnie 20 lat wcześniej i był jedną z pierwszych prób łączenia muzyki, plastyki, animacji i video projekcji. Czy przetrwał próbę czasu i jak będzie odbierany po latach? Z pewnością listopadowy koncert dostarczy odpowiedzi na te wątpliwości.

Wszystkie koncerty Festiwalu odbywać się będą w Sali Koncertowej przy ul. św. Tomasza 43. Na koncerty 19, 25 lipca oraz 20 listopada bilety w cenie 20 (N) oraz 10 (U) do nabycia na godzinę przed koncertami, uczniowie i studenci wstęp wolny za okazaniem legitymacji.


32. Festiwal „Dźwięki Północy” odbędzie się w dniach 16-20 lipca 2014 roku w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.

To wydarzenie unikatowe ze względu na swój północny wątek, niespotykany w formule innych przeglądów. Celem festiwalu jest popularyzacja współczesnej muzyki inspirowanej tradycyjną kulturą krajów nadbałtyckich, poprzez szeroką prezentację dokonań wybitnych artystów polskich i skandynawskich. Do udziału w 32. edycji „Dźwięków Północy” zaproszono artystów utalentowanych i uznanych na polskiej i światowej scenie folkowej: Kapelę ze wsi Warszawa, Nordic fiddlers bloc, Wimme Saari, Gjermund Larsen trio, Sväng, Otako, HabadeDuo i Same suki.

W ramach 32. Festiwalu Dźwięki Północy odbędą się także Warsztaty Muzyki Tradycyjnej. Finałem warsztatów będzie Noc Tańca – zabawa przy muzyce tradycyjnej granej na żywo, otwarta dla szerokiej publiczności. Impreza będzie wyjątkową okazją, aby doświadczyć bogactwa muzyki tradycyjnej Polski i Norwegii.


W dniach 17-22 lipca 2014 roku odbędzie się pierwsza edycja Ogólnopolskiego Festiwalu ,,Muzyka polska na Żuławach”, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Elbląska Orkiestra Kameralna. Poza repertuarem niekwestionowanym atutem wydarzenia są miejsca, w których będą realizowane festiwalowe koncerty - zabytkowe wnętrza gotyckich kościołów.

Już w lipcu Kościoły: w Pasłęku (17 lipca - Kościół p.w. św. Bartłomieja), Dzierzgoniu (18 lipca - Kościół p.w. Trójcy Przenajświętszej), Krzyżanowie gm. Stare Pole (19 lipca - Kościół p.w. św. Barbary), Nowym Dworze Gdańskim (20 lipca - Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego), Pruszczu Gdańskim (21 lipca - Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego) oraz w Jantarze gm. Stegna (22 lipca - Kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła), zamienią się w wyjątkowe sale koncertowe, otwarte dla szerokiego grona słuchaczy. W każdym miejscu poza koncertem głównym (godz. 19:00) odbędzie się otwarta próba generalna adresowana do dzieci i młodzieży (godz. 16:00). Poprowadzi je Jarosław Praszczałek.

W programie festiwalowych koncertów znajdą się utwory: Souvenir la mer Baltic op. 24 Karola Lipińskiego, Nokturn op. 27 nr 2 Fryderyka Chopina, Polonez D-dur Henryka Wieniawskiego, Melodia Ignacego Jana Paderewskiego, Serenada Mieczysława Karłowicza, Oberek 1 Grażyny Bacewicz, Pięć melodii ludowych Witolda Lutosławskiego, Suita staropolska Andrzeja Panufnika oraz Orawa Wojciecha Kilara. Prezentowane utwory inspirowane są rodzimym folklorem, nawiązującym do melodii ludowych pochodzących z różnych regionów Polski. Wszystkie dzieła charakteryzują się różnorodnością barw - od delikatnych, subtelnych po żywe, skoczne, pełne ekspresji i wyrazu.

W festiwalowych koncertach weźmie udział znakomity solista Janusz Wawrowski, wybitny dyrygent Maestro Marek Moś oraz Elbląska Orkiestra Kameralna, którą tworzą ją młodzi i utalentowani muzycy.

Projekt Festiwal ,,Muzyka polska na Żuławach” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Wydarzenia artystyczne, priorytet: Muzyka.

Więcej


Widowisko plenerowe Czarodziejski flet - operę W.A. Mozarta w dużej skali, w otwartej przestrzeni, będzie można obejrzeć i posłuchać dwukrotnie podczas XXIV Festiwalu Mozartowskiego 18 i 19 lipca 2014 roku o godz. 21.00.

Pałac w Wilanowie ze swoją fasadą oraz przestrzenią dziedzińca utworzy idealną oprawę dla spektaklu, który zrealizowany zostanie przy użyciu najnowocześniejszych technik multimedialnych. Scenografia oparta na artystycznych wizualizacjach, projekcjach slajdowych i video, mappingu oraz specjalnych efektach świetlnych wykorzysta przestrzeń dziedzińca oraz fasadę Pałacu w Wilanowie jako „ekran”.

Pozornie Czarodziejski flet to baśniowa opowieść o przygodach poszukiwaczy uprowadzonej księżniczki. W rzeczywistości jednak jest on wspaniałą historią niosącą ze sobą głębokie wartości humanistyczne. Znajdziemy tu również liczne odniesienia do symboliki masońskiej zarówno w muzyce, jak i w tekście libretta. Czarodziejski flet niesie przesłanie braterstwa i deklaruje, że prawdziwa mądrość człowieka nie kryje się w tajemnych księgach i obrzędach, lecz w jego czynach.


W piątek, 18 lipca 2014 roku w Stacji Nowa Gdynia w Zgierzu wokalistka Marta Król zaprezentuje publiczności festiwalu „Kolory Polski” utwory ze swojej drugiej płyty Thank God I’m a Woman: od jazzu poprzez wyrafinowany pop aż do fascynacji muzyką brazylijską, ukazując głównie kompozycje autorskie oraz interpretacje kilku jazzowych standardów ubiegłego stulecia.

Dzień później w Karczmie Letniej „Raz na Wozie” w Buczku k. Brzezin skrzypek Maciej Filipczuk, uczeń wiejskiego mistrza Kazimierza Mety wystąpi ze swoim projektem Maciej Filipczuk & Goście Weselni. Program koncertu zdominuje muzyka z regionu rawsko-opoczyńskiego, pod kątem muzycznego folkloru uznawanego za jeden z najciekawszych w województwie łódzkim. Oprócz koncertu organizatorzy zapraszają melomanów na inne atrakcje: zabawy dla dzieci w wieku 6-12 lat z kapelą Gęsty Kożuch Kurzu (godz. 16.00-17.00), warsztaty przyśpiewek prowadzone przez Joannę Gancarczyk i zespół Maciek Filipczuk & Goście Weselni oraz warsztaty taneczne z kapelą Gęsty Kożuch Kurzu (17.00-18.30, liczba miejsc ograniczona, zapisy: kolorypolski@filharmonia.lodz.pl),  a także zabawę taneczną, podczas której zagrają wszyscy artyści występujący podczas koncertu oraz Kapela Władka Gmaja i kapela DiaBuBu (20.00). Ponadto odbędzie się Jarmark Produktów Regionalnych oraz degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w oparciu o receptury zebrane w XIX w. przez Oskara Kolberga.

W niedzielę, 20 lipca 2014 roku festiwal „Kolory Polski” zawędruje do Bednar. W tamtejszym kościele pw. św. Macieja Apostoła i św. Małgorzaty wystąpi Lena Ledoff z projektem Jazz loves Barok!, w którym jazzowe środki wyrazu – specyficzna harmonia, rytm, brzmienie sekcji rytmicznej, dają wykonawcom możliwość zaprezentowania utworów wielkich kompozytorów w nieco innym świetle. Podczas koncertu o godz. 18.00 usłyszymy m.in. połączenie kompozycji Jana Sebastiana Bacha, Tarquinio Meruli i Henry’ego Purcella z utworami Theloniousa Monka, Stinga czy The Doors. Na koncert można wybrać się z wycieczką organizowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi. Na jej trasie znajdzie się Bolimowski Park Krajobrazowy, Bolimów, Humin i Joachimów. W Bednarach odbędzie się także festyn oraz prezentacja modelu organów piszczałkowych, przygotowana przez organmistrza Andrzeja Sutowicza.

Szczegółowe informacje o koncertach – na stronie: www.kolorypolski.pl


Warszawskie planetarium Niebo Kopernika zaprasza melomanów i miłośników astronomii na wyjątkowe „Koncerty pod gwiazdami”.

W każdy piątek, od 18 lipca do 29 sierpnia 2014 roku o godzinie 19.00 odbywa się koncert muzyki klasycznej lub współczesnej, wzbogacony o projekcje wyświetlane na kopule planetarium.

Więcej


W internetowym głosowaniu na operę, którą Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku wyświetli 19 lipca 2014 roku na Targu Węglowym wzięło udział 880 osób. Z przewagą 34% głosów „za” wygrał Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wraz z Jerzym Snakowskim operę na żywo komentować będzie Katarzyna Hołysz – sopranistka i mezosopranistka współpracująca m.in. z Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Łódzką i Operą Bałtycką.

Widzowie obejrzą zapis plenerowego spektaklu wystawionego w 2013 roku na Jeziorze Bodeńskim w Bregencji w wykonaniu Chóru Filharmonii Praskiej oraz Wiedeńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Patricka Sommersa. Główne role zagrali wówczas: Alfred Reiter (Sarastro), Norman Reinhardt (Tamino), Ana Durlovsk (Królowa Nocy), Bernarda Bobro (Pamina), Daniel Schmutzhard (Papageno).

Warto zabrać na pokaz opery również dzieci. Wyświetlany spektakl jest dynamiczną, baśniową inscenizacją, która z pewnością spodoba się najmłodszym widzom.

- Spektakl bez gwiazdorskiej obsady, ale czy tylko gwiazdy potrafią śpiewać? Ta inscenizacja czarodziejskiej opery Mozarta powinna przypaść do gustu zarówno pokoleniom wychowanym na Szancerze, jak i tym, które gustują w Tolkienie. To widowisko totalne, które rozgrywa się na lądzie, wodzie i w powietrzu. Są tu i potężne lalki, i akrobacje, i pirotechnika, i nurkowie, i unosząca się w powietrzu Królowa Nocy. Pomimo mnogości środków scenicznych czuć żelazną rękę reżysera, poważne podejście do muzyki a także to, że i realizatorzy, i wykonawcy, i co najważniejsze także publiczność mieli niesamowitą frajdę tworzyć i oglądać tę inscenizację – opowiada Jerzy Snakowski.

Pozostałe opery w internetowym głosowaniu na portalu www.trojmiasto.pl uzyskały kolejno: Cyganeria Pucciniego – 29% głosów, Aida Verdiego – 18% głosów, Artaserse Vinciego – 10% głosów, Napój miłosny Dionizettiego – 9% głosów.


Międzynarodowy Festiwal i Kurs Muzyczny „Od Chopina do Góreckiego” odbędzie się w dniach 21 lipca – 2 sierpnia 2014 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Więcej


XV LETNIA FILHARMONIA aukso odbędzie się w Wigrach w dniach 25 lipca – 2 sierpnia 2014 roku i – po raz pierwszy w południowej odsłonie – w Pieninach w dniach 8-10 sierpnia 2014 roku. Głównym rysem jubileuszowej edycji festiwalu będzie osoba i twórczość Andrzeja Panufnika (stulecie urodzin). Wykonane zostaną trzy jego utwory: Koncerty skrzypcowy i wiolonczelowy, Suita staropolska.

Honorowym Gościem Festiwalu będzie żona Andrzeja Panufnika, Lady Camilla Jessel Panufnik z Wielkiej Brytanii, która spotka się ze słuchaczami, aby opowiedzieć o swoim domu rodzinnym i życiu z wybitnym polskim kompozytorem.

Podczas Festiwalu będzie także okazja do zaprezentowania nowego programu AUKSO z zespołem muzyki etniczno-jazzowej Vołosi (triumfatorów Festiwalu Nowa Tradycja 2010), który w sposób szczególny zabrzmi zwłaszcza w południowym regionie Polski - na ziemiach, z których pochodzą tematy niektórych utworów. Nie zabraknie również arcydzieł klasyki (utworów Mozarta, Beethovena, Chopina, Schumanna).

XV LETNIA FILHARMONIA aukso będzie próbą podsumowania dotychczasowego dorobku tyskiego zespołu, od początku działającego pod kierownictwem wybitnego skrzypka, kameralisty i dyrygenta, Marka Mosia. 14 lat temu AUKSO było jeszcze zespołem studenckim i w ramach warsztatów wybrało się do (nieistniejącego już dziś) Domu Pracy Twórczej w Wigrach, aby przez kilkanaście letnich dni intensywnie popracować. Efektem były pierwsze publiczne koncerty dla mieszkańców Suwalszczyzny i wczasowiczów przebywających w tym regionie. Po 14 latach do udziału w jubileuszowej edycji rozbudowanego już, corocznego Festiwalu zaproszeni zostali "ojcowie chrzestni" orkiestry - artyści, którzy dali jej na tym początkowym etapie bezcenny impuls i zachętę do wytężonej pracy nad poziomem artystycznym - pianista Janusz Olejniczak oraz wiolonczelista Andrzej Bauer. Nie zabraknie wśród solistów także artystów młodszego pokolenia, o wybitnych już jednak osiągnięciach (liczne nagrody na konkursach międzynarodowych) i dokonaniach (udział w renomowanych festiwalach w Polsce i za granicą). Należą do nich wiolonczelista Marcin Zdunik i pianistka Aleksandra Świgut, a także skrzypek Janusz Wawrowski.

Centralne miejsce w programach koncertów zajmie twórczość Andrzeja Panufnika, świetnego dyrygenta i jednego z najbardziej utalentowanych kompozytorów polskich w czasach powojennych (syna wybitnego polskiego konstruktora skrzypiec), którego stulecie urodzin obchodzimy w 2014 roku. Od wielu lat śląskie środowisko muzyczne podtrzymuje kontakty z rodziną kompozytora mieszkającą w Anglii. Zaszczytem będzie możliwość goszczenia Lady Panufnik, która w tym wyjątkowym również dla niej roku, aktywnie uczestniczy w wielu wydarzeniach dedykowanych pamięci jej męża.

W ramach ciągłego poszerzania repertuaru klasycznego orkiestry AUKSO Marek Moś zadyryguje na Festiwalu dwoma arcydziełami – III i IV Symfonią Ludwiga van Beethovena (w ubiegłym roku wykonane zostały I i II Symfonia, entuzjastycznie przyjęte przez publiczność). W związku z tym do stałego tj. smyczkowego składu orkiestry kameralnej doangażowana zostanie sekcja dęta oraz perkusyjna. Skład ten wykorzystany zostanie także do wykonania Koncertu wiolonczelowego Andrzeja Panufnika, Roberta Schumanna, Koncertu fortepianowego Fryderyka Chopina oraz przede wszystkim Koncertu potrójnego na fortepian, skrzypce i wiolonczelę C-dur Ludwiga van Beethovena. Jeden z wieczorów, jak co roku, przeznaczony zostanie na muzykę z pogranicza klasyki i innych nurtów muzycznych. Tym razem posłuchamy nieco muzyki etnicznej. Bogate doświadczenia orkiestry AUKSO i Marka Mosia poszerzą się bowiem o współpracę z zespołem Vołosi. Formacja ta w 2010 roku odniosła ogromny sukces na Festiwalu "Nowa tradycja" w Warszawie, a w 2011 zdobyła Grand Prix dla najlepszego utworu world music w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU. Zespół czerpie inspirację z ludowej tradycji muzycznej Karpat, gra w sposób żywiołowy, łącząc oryginalne i odległe od wszelkich banałów aranżacje z klasycznym kunsztem wykonawczym.

Wydarzeniom koncertowym będzie towarzyszył wątek edukacyjny – warsztaty pianistyczno-kameralne pod artystyczną pieczą solistów Festiwalu.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Między 25 lipca a 3 sierpnia 2014 roku odbędzie się w Świdnicy XV Międzynarodowy Festiwal Bachowski. Jego program jak co roku wypełni muzyka dawna w najpiękniejszych historycznych wnętrzach.

Festiwal Bachowski w Świdnicy odbywa się zawsze na przełomie lipca i sierpnia w najpiękniejszych zabytkach miasta i Ziemi Świdnickiej. Organizatorem jest fundacja im. J.S. Bacha z prezesem w osobie Ryszarda Wawryniewicza, a dyrektorem artystycznym Jan Tomasz Adamus.

W programie jubileuszowej edycji Festiwalu znajdą się m.in. kantaty Bacha, pieśni Mendelssohna, utwory Mozarta, Haydna, Beethovena, Chopina i innych wybitnych kompozytorów. Zabrzmią też dwa wielkie tytuły operowe: Dydona i Eneasz Henry’ego Purcella oraz Don Giovanni Wolfganga Amadeusza Mozarta w interpretacji zespołu Capella Cracoviensis. Wystąpią m.in. legendarny angielski dyrygent Andrew Parrott oraz berlińska Akademie für Alte Musik.

Więcej


W piątek, 25 lipca 2014 roku w galerii i! w Krakowie odbędzie się kolejny koncert z cyklu „muzykoterapia”, podczas którego będzie można zapoznać się z twóczością Kacpra Ziemianina - rodowitego krakusa, który od kilku lat studiuje AudioArts za granicą (Londyn, Haga). Spotkanie otworzy dyskusja z udziałem artysty o aktualnych trendach nauczania na renomowanych uczelniach zagranicznych, po której organizatorzy zapraszają na dwa solowe występy: Kacpra Ziemianina i Konrada Gęcy.

„Muzykoterapia” powstała jako cykl koncertów z muzyką swobodnie improwizowaną i eksperymentalną w krakowskiej Eszewerii w styczniu 2009 roku. Aktualnie promuje przede wszystkim sztukę dźwięku i sztuki wizualne, stawiając akcent na poszukiwania własnego języka twórczej wypowiedzi w oderwaniu od powszechnie znanych ram gatunkowych.

Więcej informacji – na profilu FB: https://www.facebook.com/krakowmuzykoterapia

Więcej


Od 26 lipca do 17 września 2014 roku na terenie Ziemi Lubuskiej, Wielkopolski i Dolnego Śląska trwać będzie III edycja cyklu koncertowego „Przedsionek Raju”.

W ramach cyklu odbędzie się 35 koncertów. Ponadto we wrześniu, w pocysterskim opactwie w Paradyżu-Gościkowie, muzycy koncertujący w ramach „Przedsionka Raju” dokonają nagrań płytowych.

W tym roku odwagę, by zmierzyć się z przedsionkowym wyzwaniem, zadeklarowali: Komalé Akakpo (salterio), Elena Andreyev (wiolonczela), VivaBiancaLuna Biffi (śpiew, fidel), Joanna Boślak-Górniok (klawesyn), Étienne Galletier (teorba, gitara), Bolette Roed (flety proste) oraz consort fletów prostych Snów Consort.

Pomysłodawcami cyklu koncertowego „Przedsionek Raju” byli organizatorzy i muzycy festiwalu „Muzyka w Raju”. W ciągu trzech lat wydarzenie przekształciło się z „odprysku” festiwalu w samodzielne przedsięwzięcie, któremu patronują lokalne społeczności i lokalne samorządy. Dzięki niemu twórcy projektu - Fundacja Muzyki Dawnej „CANOR” - przypominają o wspaniałych lubuskich zabytkach zagubionych gdzieś pośród lasów i jezior. Muzyka dawna okazuje się jeszcze jednym inspirującym kluczem pozwalającym odkrywać nowe wymiary tych miejsc i ich skomplikowanej historii. Ziemia Lubuska – Early Music Land.

Więcej


Cezariusz Gadzina, kwartet saksofonowy Morpheus, orkiestra Warsaw Camerata i Karolina Paczyńska na rozpoczęcie VII Letniego Festiwalu Nowego Miasta.

W Warszawie w dniach od 26 lipca do 10 sierpnia 2014 roku już po raz siódmy odbędzie się Letni Festiwal Nowego Miasta, dedykowany miłośnikom muzyki polskiej, zabytków i historii warszawskiego Nowego Miasta. W ciągu trzech weekendów tegorocznej edycji odbędzie się 12 imprez. Program festiwalu jak zawsze bardzo różnorodny i niezwykle ciekawy. Można więc wybrać się na koncerty plenerowe, koncerty orkiestrowe w nowomiejskich kościołach, spacery z przewodnikiem po Nowym Mieście oraz koncerty przygotowane specjalnie dla najmłodszych.

W pierwszym tygodniu festiwalowym w sobotę 26 lipca o godz. 11:30 w ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a) wystąpi kwartet saksofonowy Morpheus. Następnie o 12:30 sprzed kościoła św. Jacka (ul. Freta 10) będzie można wyruszyć z przewodniczką Karoliną Paczyńską, trasą wiodącą przez pałace Nowego Miasta. W niedzielę 28 lipca o godz. 11:30 najmłodsi słuchacze spotkają się z Filharmonią Przedszkolaka w ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a). Tego samego dnia o godz. 13:00 w kościele p.w. św. Jacka (ul. Freta 10) wydarzenia pierwszego weekendu festiwalowego zamknie Koncert Warszawski – prezentujący muzykę kompozytorów związanych z Warszawą. Zabrzmią więc utwory: Fryderyka Chopina, Andrzeja Panufnika i Macieja Małeckiego. Wystąpi saksofonista Cezariusz Gadzina i orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego.

Kolejne weekendy festiwalowe to w dalszym ciągu muzyka polska i zwiedzanie Nowego Miasta: w soboty - koncerty plenerowe w wykonaniu duetu perkusyjnego Piotr Iwicki i Milo Kurts (2 sierpnia) oraz tria stroikowego Wachnik Trio (9 sierpnia) i spacery z przewodniczką Karoliną Paczyńską. W niedzielne przedpołudnia najmłodszych czeka dalsza podróż w świat muzyki w towarzystwie Filharmonii Przedszkolaka. Muzyka polska w festiwalowe niedziele to muzyczne rarytasy. W wykonaniu zespołu muzyki dawnej La Tempesta (3 sierpnia), pierwszy raz w Warszawie zabrzmią Psalmy Pokutne renesansowego kompozytora Szymona Madelki, a na finał tegorocznego VII Letniego Festiwalu Nowego Miasta Kwartet Wilanów (10 sierpnia) wykona muzykę Karola Kurpińskiego, Karola Szymanowskiego i Władysława Słowińskiego.

Wszystkie wydarzenia VII LFNM 2014 będą odbywać się na warszawskim Nowym Mieście: przedpołudniowe koncerty plenerowe w soboty i w niedziele w ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a) i niedzielne koncerty w kościołach: pw. św. Jacka (ul. Freta 10), Stygmatów św. Franciszka (ul. Zakroczymska 1) i Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (ul. Przyrynek 2).

Wstęp na wszystkie koncerty i spacery z przewodnikiem jest wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Jazzman Wojciech Myrczek wystąpi w sobotę, 26 lipca 2014 roku w Aleksandrowie Łódzkimw ramach festiwalu „Kolory Polski”. 27-letni muzyk jest zwycięzcą konkursów: SHURE Montreux Jazz Voice Competition 2013, Jazz Voices 2011 (Litwa) oraz Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu (2007). Podczas koncertu towarzyszyć mu będzie pianista Paweł Tomaszewski, laureat Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej, Jazz Juniors czy Festiwalu „Jazz nad Odrą”. Razem zaprezentują materiał, który zarejestrowali na mającą się ukazać lada dzień płytę „Myrczek & Tomaszewski”. Tego dania organizatorzy festiwalu zapraszają także na dodatkowe atrakcje: spacer po Aleksandrowie Łódzkim z przewodnikiem Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, rajd rowerowy „Szlakiem aleksandrowskich dworków”, otwarte warsztaty fotograficzne, wycieczkę „Poznajemy Aleksandrów Łódzki” i wystawę poplenerową prac Koła Plastycznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Niepisaną festiwalową tradycją stały się familijne koncerty na polanie w Rogowie. W niedzielę, 27 lipca 2014 roku organizatorzy zapraszają małych i dużych na projekt autorstwa Janusza i Kai Prusinowskich, Piotra Piszczatowskiego oraz Michała Żaka, który zainspirowany został dziecięcymi zabawami. „Kiedy byłam mała, bawiliśmy się na podwórku na 1001 sposobów, a przejętym od starszych dzieci albo wymyślanym przez nas na miejscu grom i zabawom towarzyszyły różnorakie wyliczanki – wspomina Kaja Prusinowska, pedagog, śpiewaczka i malarka. – Z nostalgii za tym światem, będącym nie tylko świadectwem bogatej dziecięcej wyobraźni, ale także interesującej twórczości muzycznej, zrodził się pomysł na płytę Gdzie się podział Kusy Janek? utrwalającą dziecięce wyliczanki i piosenki. Zabawy polne i salonowe, taneczne i zręcznościowe były niegdyś w ciągłym użyciu i mimochodem przekazywano je z pokolenia na pokolenie; obecnie trzeba zadbać, by nie uległy zapomnieniu”. Koncert rozpocznie się o godzinie 17.00, jednak jak zawsze do Rogowa warto wybrać się nieco wcześniej. Zachęcamy do spaceru po Arboretum i odwiedzenia wystawy pszczelarskiej połączonej z degustacją Miodów Ziemi Brzezińskiej, Wzniesień Łódzkich i Rawki, przygotowanej przez Rejonowe Koło Pszczelarzy w Brzezinach. Szczególnej uwadze rodzin polecamy czytanie bajek Kolbergowskich ze zbioru Aż tu nagle..., które rozpocznie się o godzinie 16.00.

Szczegółowe informacje – na: www.kolorypolski.pl


V Międzynarodowy Cykl Koncertów Organowych na zabytkowych organach firmy Schlag und Söhne z 1900 roku w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie (Al. Solidarności 74) odbywać się będzie od marca do listopada zawsze w czwartą niedzielę miesiąca oraz w trzecią niedzielę grudnia 2014 roku o godzinie 19.00. Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 19.00. Wstęp wolny.

Terminy recitali:

  • 23.03.2014 Thomas Lennartz (Drezno)
  • 27.04.2014 Jarosław Tarnawski (Poznań)
  • 25.05.2014 Tomas Trotter (Birmingham)
  • 22.06.2014 Heiko Holtmeier (Berlin)
  • 27.07.2014 Stefan Schmidt (Würzburg)
  • 24.08.2014 Tobias Aehlig (Paderborn)
  • 28.09.2014 Pierre Pincemaille (Paryż/Saint-Denis)
  • 26.10.2014 Stefan Palm (Neuss)
  • 23.11.2014 Jarosław Wróblewski (Warszawa)
  • 21.12.2014 Michał Markuszewski (Warszawa)

Szczegóły – na: www.festiwal.reformowani.pl


Jarmark Dominikański w Gdańsku każdego roku przyciąga tłumy turystów i mieszkańców Pomorza. Związane z nim atrakcje na długo potrafią zająć nawet najbardziej wymagających. Jednakże po dniu spędzonym na przeszukiwaniu straganów warto zrelaksować się przy dźwiękach pięknej muzyki. Stała imprezą towarzyszącą Jarmarkowi od lat są Koncerty Organowe w Bazylice św. Mikołaja. Bezpłatne występy najznakomitszych artystów z całego świata odbywać się będą w niedziele (godz. 14:30) i poniedziałki (godz. 20:00) od 27 lipca do 11 sierpnia 2014 roku.

Gdańsk to miasto o bogatej, kilkusetletniej tradycji organowej. Tutaj znajduje się wiele znakomitych, zabytkowych instrumentów. Tutaj tworzyli tacy artyści, jak Jan Pieterszoon Sweelinck czy Friedrich Wilhelm Markull. Ideą organizacji „Koncertów organowych z okazji Jarmarku św. Dominika”, odbywających się rokrocznie od ponad 20 lat, jest podtrzymywanie tej wielowiekowej tradycji oraz propagowanie i prezentacja muzyki organowej w wykonaniu wybitnych artystów – organistów i instrumentalistów z polskich i światowych ośrodków muzycznych. Sezon letni oraz odbywająca się w Gdańsku słynna na cały świat impreza artystyczno – handlowa, Jarmark św. Dominika, sprzyjają ruchowi turystycznemu, a dogodne usytuowanie Bazyliki św. Mikołaja, zróżnicowany i przystępny repertuar koncertów, bezpłatny wstęp na wszystkie koncerty cyklu zachęca Gdańszczan oraz turystów do licznego udziału w koncertach. Ponadto cykl „Koncertów organowych z okazji Jarmarku św. Dominika” ma wymiar edukacyjny: piękna muzyka organowa rozbrzmiewa w zabytkowych murach kościoła św. Mikołaja, przybliżając tym samym publiczności historię tej barokowej świątyni, bogactwo jej architektury, rzeźby i malarstwa.

Więcej


Od kilku lat gdańszczanie i turyści odwiedzający Gdańsk mają okazję uczestniczyć w muzycznych spotkaniach w historycznych obiektach grodu nad Motławą dzięki cyklowi koncertów "Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska".

W ramach tegorocznej edycji, która odbędzie się w terminie 28 lipca – 14 sierpnia, Polska Filharmonia Bałtycka zorganizuje w zabytkowych wnętrzach Gdańska 14 koncertów kameralnych połączonych z prelekcjami prof. Jerzego Sampa na temat historii miasta oraz jego zabytków. Cykl koncertowy stanowić będzie doskonałą promocję gdańskich artystów oraz Gdańska, jego historii i tradycji.

Wstęp bezpłatny.

Więcej


Koncert Kilar na jazzowo w wykonaniu Kuby Stankiewicza (na zdjęciu) odbędzie się w czwartek, 31 lipca 2014 roku o godz. 18.30 w Sali Kameralnej Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.

Znakomity pianista jazzowy zaimprowizuje w oparciu o tematy z utworów Wojciecha Kilara. Dwanaście przepięknych melodii z filmów, do których zmarły pod koniec ubiegłego roku kompozytor pisał muzykę, zabrzmi po raz pierwszy na kieleckiej estradzie. Wszystkie utrwalone zostały na płycie wydanej w ubiegłym roku. Wydawnictwo, wysoko ocenione przez krytyków muzycznych, cieszy się również zasłużonym powodzeniem nie tylko wśród miłośników jazzu.

Koncert jednak nie będzie wiernym odtworzeniem nagranego krążka. Jak zapowiedział artysta – repertuar, który może być poszerzony o kilka innych kompozycji Wojciecha Kilara, jego dobór, kolejność, będzie autorską koncepcją tworzoną ad hoc, podyktowaną nastrojem na sali. Wiele zatem zależeć będzie od słuchaczy, którzy na pewno nie pozostaną obojętni na piękno gry, niezwykłe wyczucie melodii i improwizacyjny talent artysty.