Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2012 2013 2014 2015 2016
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

ƒorte.ƒortissimo. ƒilharmonia

Maestoso. Kaspszyk/Strusińska.
Symfonicznie

5 września

piątek
19:30

Program koncertu inauguracyjnego łączy cztery różne wymiary. Radość świętowania początku i jego podniosły cha¬rakter ogłasza fanfara Krzysztofa Pendereckiego. Dzieło Marka Jasińskiego symbolizuje twórczość kompozytorów urodzonych w powojennym Szczecinie, którzy zajęli już ważne miejsce w życiu muzycznym Polski i Europy. Wykonanie „Powraca¬jących fal” to hołd złożony patronowi Filharmonii oraz pod¬kreślenie europejskiego wymiaru muzyki polskiej. Natomiast Beethovenowska IX Symfonia, wykonana w Szczecinie po raz pierwszy w roku 1827 z inicjatywy Carla Loewego, symbolizuje szczyt muzyki światowej i nasze zakorzenienie w klasycznej przeszłości.
Koncert poprowadzi znakomity, świetnie rozpoznawalny w świecie dyrygent Jacek Kasprzyk i obiecująca artystka mło¬dego pokolenia Ewa Strusińska, stojąca od roku na czele szcze¬cińskiej orkiestry. Usłyszymy jeden z najlepszych zawodowych zespołów chóralnych ValstsAkadēmiskaisKorisLatvija z Rygi, oraz legendarny chór Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, koncertujący w naszej Filharmonii niemal od początku swego istnienia. Wreszcie wystąpi czworo uzna¬nych śpiewaków-solistów: Aga Mikolaj, Katarina Bradić, Tho¬mas Mohr oraz Stephan Klemm.

Vivo. Pasadena.
Tanecznie

6 września

sobota
19:00

W roku 1969 JognaArthy odnalazł na strychu domu w Man¬chesterze olbrzymi zbiór aranżacji swingu i muzyki tanecznej z okresu międzywojnia. Był to początek zespołu Pasadena RoofOrchestra, biorącego swą nazwę od znanego standar¬du „Home in Pasadena”. Od czterdziestu pięciu lat, jedenastu muzyków udowadnia, że swing wciąż żyje i stał się już klasyką atrakcyjną dla publiczności całego świata. Grali m.in. w USA, Japonii, Hongkongu, Malezji, Abu Dhabi, Niemczech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. W tym czasie wydali ponad czter¬dzieści płyt winylowych, singli, CD, DVD i wielokrotnie występo¬wali w radiu i telewizji. Nagrali też muzykę m.in. do filmu „Just a Gigolo” z Davidem Bowie i Marleną Dietrich w swojej ostatniej roli. Wśród tych, z którymi grali są Robbi Williams i Bryan Ferry.
Ich koncerty są prawdziwym widowiskiem. Stylowy wizerunek muzyków tworzą białe garnitury i fraki, przypominające złotą epokę swinga. Występy zespołu słyną z niezwykłego poczucia humoru wokalisty, konferansjera, tancerza i lidera orkiestry Duncana Gallowaya.
Są mistrzami w swoim gatunku, przypominającymi muzykę amerykańską z okresu Wielkiej Depresji oraz brytyjską muzykę taneczną.

Scherzo. Fabryka Sztuki.
Rodzinnie

7 września

niedziela
17:00

Konwencja „speakingconcert” to autorski pomysł poznańskiej fundacji Fabryka Sztuki. Jest to połączenie muzyki i opowieści o niej, snutej przez prowadzącego koncert dyrygenta Marcina Sompolińskiego, wprowadzającego słuchaczy w świat dźwię¬ków. Chcą dotrzeć zarówno do młodzieży i zarazić ją muzycz¬ną pasją, ale również do starszych słuchaczy, by pokazać, że muzyka łączy pokolenia. Dokonuje się to poprzez fuzję muzyki, sztuki, nowoczesnych multimediów, tradycji i szczypty dobrego humoru.
Koncert zapowiada się jako prawdziwe multimedialne widowi¬sko, rozgrywające się w różnych przestrzeniach całego gma¬chu. Wypełni się on grupami muzyków, którzy będą obecni w Sali Słonecznej za pośrednictwem wielkiego ekranu. Orkie¬strze Symfonicznej Filharmonii Szczecińskiej towarzyszyć bę¬dzie Szczecińska Młodzieżowa Orkiestra Kameralna, składająca się z uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiej-skiego w Szczecinie.
Punkt kulminacyjny wieczoru to wspólne muzykowanie z legendarnym Chórem Akademickim Politechniki Szczeciń¬skiej, przywołanym dzięki archiwalnemu nagraniu. Przygoto¬wania tej niezwykłej aranżacji, o charakterze historycznego palimpsestu, podjął się pochodzący ze Szczecina znakomity kompozytor Zbigniew Kozub.

Espressivo. Ostrowski
Quintet/Bem. Jazzowo

8 września

poniedziałek
19:00

Koncert, będący projektem japońskiego pianisty MakotoKuriya i szczecińskiego saksofonisty Sylwestra Ostrowskie¬go to duża porcja dobrego jazzu. Zaproszenie do współpra¬cy przyjęli trębacz Piotr Wojtasik, kontrabasista EssietOkonEssiet oraz perkusista Newman Taylor Baker. Razem stwo¬rzyli Ostrowski Quintet. Zespół koncertował już w Polsce, m.in. w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce. Ma za sobą udaną trasę koncertową po Japonii, gdzie wystąpił m.in. w Yamaha Ginza Hall. Do Japonii powraca też po szczeciń¬skim koncercie. Zespół nagrał płytę „Just Music” w znakomitym InningStudios w Tokio.
W Szczecinie z muzykami wystąpi pierwsza dama polskiego jazzu Ewa Bem, zachwycająca nie tylko swymi umiejętnościa¬mi wokalnymi, poszukiwaniami repertuarowymi i stylistyczny¬mi, ale także nienagannymi manierami estradowymi. Wspólnie zaprezentują nowe kompozycje, stworzone przez członków grupy.

Virtuoso. 12 Cellisten.
Kameralnie

9 września

wtorek
19:00

Die 12 Cellisten der Berliner Philharmoniker grają wspólnie od ponad trzydziestu lat, acz skład zespołu ulega zmianom. Na znakomitych, siedemnasto- i osiemnastowiecznych instru¬mentach wykonują utwory specjalnie dla nich aranżowane i pi¬sane. Swe dzieła dedykowało im już niemal stu kompozytorów.
Ich charakterystyczne brzmienie jest łatwo rozpoznawalnei niemożliwe do naśladowania, a pomysł wykonywania muzyki na grupie tych samych instrumentów niewątpliwie nawiązuje do działającego na dworze Ludwika XIII i Ludwika XIV zespo¬łu LesVingt-quatreViolonsdu Roy. Dziś porównać ich można chyba tylko z okazjonalnie grywającą grupą The London Viola Sound, składającą się z czterdziestu ośmiu altowiolistów.
Koncerty berlińskich wiolonczelistów nie są zbyt częste ze względu na ich codzienne zaangażowanie w prace orkiestry. Grali m.in. w Carnegie Hall, Imperial Palace w Tokio, a także dla gości kanclerza Niemiec podczas oficjalnych wizyt państwo¬wych. Są więc w Szczecinie zespołem niezmiernie pożądanym.
Na program „Szczecin – Paryż Północy”, który zaprezentują, składają się utwory muzyki popularnej w latach trzydziestych XX wieku, nagrane niedawno na płycie pt. „Fleur de Paris ”.

Rondo. Zespoły szczecińskie.
Performatywnie

10 września

środa
10:00

W holu, obu salach koncertowych i na czwartym piętrze Filharmonii przez cały dzień prezentować się będą szczecińskie zespoły. W towarzystwie przewodnika słuchacze będą poru¬szać się między tymi przestrzeniami, słuchając ich piętnasto¬minutowych występów.

Blok 1 10:00 – 11:00 Słowiki, Don Diri Don
Blok 2 11:15 – 12:30 Podkultura, Gamelan, Belcanto, Pau Pa Rau
Blok 3 12:45 – 14:00 Kępisty Quartet, Hejnał, Cafe Rico, MusicaSedina
Blok 4 14:15 – 15:30 Ułani Kapitalizmu, Dynamic Piano Trio, State In Air, Pajestka – Kostecki
Blok 5 15:45 – 17:00 Bloco Pomerania, Free Blues Band, Vigoroso
Blok 6 17:15 – 18:30 Hypnotic Jazz Quartet, Sweet Four

Rondo. Szczecin/Jimek/Klimek.
Performatywnie

10 września

środa
19:00

Zwieńczenie dnia stanowi koncert z utworami dwóch zwią¬zanych ze Szczecinem kompozytorów. Usłyszymy „Non Su¬icidalSelfInjuries” Piotra Klimka, którego prawykonanie miało miejsce na miejscu dzisiejszej Filharmonii w 2012 roku. Partia taśmy powstała z przetworzonych przez kompozytora dźwię¬ków z placu budowy. Z kolei premierowe „Pięć pieśni o tęskno¬cie” Klimka, do tekstów poetyckich w pięciu różnych językach, opowiada historię uniwersalnego uczucia, które jest też wiel¬kim tematem powojennej historii naszego miasta. Wykonaniu towarzyszyć będą prezentacje multimedialne Krzysztofa Kizie¬wicza oraz fotografie Radosława Kurzaja.
Wydarzenie zakończy „Crux” na orkiestrę symfoniczną i trzech solistów Radzimira Dębskiego (JIMKA), który wystąpi również jako dyrygent. Jak pisze kompozytor, język jego dzieł „to schi¬zofrenicznie różnorodna mieszanka światów, kolorów i języ¬ków muzycznych. Utworem rządzą ciągłe i gwałtowne zmiany, bogactwo środków, technik i faktur”.

Tranquillo. Dudziński.
Wizualnie

11 września

czwartek
19:00

Andrzej Dudziński – rysownik, grafik, malarz, karykaturzysta oraz fotografik – to autor słynnego Dudiego, czyli rozczochra¬nego ptaka, który co tydzień kontestował polską rzeczywi¬stość lat siedemdziesiątych w kultowym czasopiśmie „Szpilki”, a także powstałego w Nowym Jorku po wprowadzeniu stanu wojennego Pokraka, „kulki na nóżkach z owadzimi oczami”, publikowanego później przez „Tygodnik Powszechny”. Pisał Czesław Miłosz: „Humor cyklu Pokraka nie jest […] ponury czy zjadliwy, raczej przyjmuje świat, którego nie da się uchwycić w staroświecko uładzone formy, czyli pokraczność, czy jak się też mówi, groteskowość, jest weń wpisana, ku naszemu niepo¬kojowi, ale i zabawie”.
Zobaczymy dyptyk artysty dedykowany nowej siedzibie szcze¬cińskiej Filharmonii. Prezentacja połączona zostanie z werni¬sażem nieprezentowanych dotąd w Szczecinie wcześniejszych prac artysty, istniejących na granicy między abstrakcją a sztuką przedstawiającą, unikających podziału na sztukę czystą i użyt¬kową. „Kreska Dudzińskiego ma swego rodzaju surową pew¬ność siebie, jest zarazem kontrolowana i anarchiczna” – pisał jeden z amerykańskich krytyków.

Finale. Steve Vai.
Symfonicznie

12 września

piątek
19:00

Steve Vai został sklasyfikowany na pięćdziesiątym trzecim miejscu listy stu najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszechczasów (ranking „Guitar World”, 2004).
Gra już od ponad trzydziestu lat i zdobył trzy nagrody Grammy. Recenzenci mówią wprost: jego wirtuozeria i mistrzostwo kompozycyjne nie mają swojego odpowiednika na całej światowej scenie muzycznej. Nic dziwnego, że zdobył tytuł jednego z najlepszych gitarzystów heavymetalowych na świecie. On sam twierdzi, że najbardziej interesuje go to,co jeszcze nie zostało zagrane.
Jako dwudziestolatek dołączył do zespołu Franka Zappy. Współpracował m.in. z Joe Satrianim, OzzymOsbournem, Da¬videm Lee Rothem i Johnem Lydonem. Inspirowali go Jimmy Page, Brian May czy RitchieBlackmore. Sam również stał się inspiracją dla wielu uznanych muzyków.
Ale Vai to nie tylko znakomity muzyk, ale też filantrop sponso¬rujący instrumenty młodym muzykom i zapalony pszczelarz. Tym razem zagra wraz ze szczecińskimi filharmonikami pod batutą Ewy Strusińskiej.


Powrót