POLMIC
„Karol Szymanowski w kulturze XX i XXI wieku"
Międzynarodowa Konferencja Naukowa – Zakopane, 1-4 X 2017
„Mózg Festival”
XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych
II Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego
Katowice, 18–20 września 2017 roku

wydarzenia

2015 2016 2017 2018 2019
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Od 3 do 29 października 2017 roku odbędą się Krakowskie Koncerty Akordeonowe: IV Koncert Prawykonań Utworów Akordeonowych oraz koncerty Sceny Młodych Akordeonistów.

Scena Młodych Akordeonistów to nowy projekt, który ma za zadanie promować młodych absolwentów klas akordeonu uczelni wyższych. Koncerty w ramach tego cyklu odbędą się 15 oraz 29 października 2017 roku w Przestrzeni Ruchu i Tańca „Kontakt” (Kraków, ul. Szpitalna 40) o godz. 19:00.

W tym roku zaprezentują się Mateusz Dudek oraz Piotr Krzaczkowski, wyróżniający się absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie, wielokrotni laureaci konkursów instrumentalnych, którzy wykonają recitale solowe. W programie znajdą się transkrypcje muzyki klasycznej, jak i oryginalne kompozycje napisane na akordeon solo, między innymi utwory Macieja Zielińskiego, Wiesława Cienciały, Jacka Kopca i Wiaczesława Siemionowa.

Wstęp na wydarzenia jest wolny. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki I Tańca.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.


IV Koncert Prawykonań Utworów Akordeonowych odbędzie się 3 października 2017 roku o godz. 18:00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego (ul. Basztowa 9, Kraków).

Wydarzenie ma na celu prezentację wysokiej jakości artystycznych kompozycji z udziałem akordeonu, jeszcze nie prezentowanych publicznie. W IV edycji koncertu zostaną wykonane utwory: Kilka minut obecności na sopran i akordeon Zbigniewa Bargielskiego, Sonata na akordeon i gitarę Macieja Zimki, In Shadow World We Hide in Light na dwa akordeony i warstwę elektroakustyczną Szymona Stanisława Strzelca, Jenny’s Soul. Or Dirks #2 na akordeon ćwierćtonowy, taśmę i wideo Piotra Peszata, Suita tańców wirtualnych na klarnet, wiolonczelę i akordeon Rafała Wnuka oraz Utwór na konserwatorów, konferansjera i akordeon w roli drugoplanowej Bożeny Boba-Dygi. Wykonawcami koncertu będą: Wiesław Ochwat (akordeonista, zwycięzca wielu prestiżowych nagród na konkursach instrumentalnych, obecnie doktorant Akademii Muzycznej w Krakowie), Aleksandra Lelek (wiolonczelistka, zdobywca wielu prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach wiolonczelowych, obecnie doktorantka w Akademii Muzycznej w Krakowie, stypendystka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa), Piotr Lato (klarnecista, adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie), Miłosz Mączyński (gitarzysta, asystent w Akademii Muzycznej w Krakowie), a także sami kompozytorzy: Maciej Zimka (akordeonista i kompozytor, zdobywca wielu nagród na konkursach w kraju i zagranicy, stypendysta Stypendium Twórczego Miasta Krakowa) i Bożena Boba-Dyga (artystka polisensoryczna: śpiewaczka, poeta, konserwator dzieł sztuki). Gościnnie wystąpią: Katarzyna Feć, Monika Topolska (narzędzia konserwatorskie) oraz lektor Arkadiusz Sfora.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Zamówienia Kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.


Do 8 października 2017 roku potrwa XIII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica”.

„Muzyka ma ogromne zdolności wyrażania piękna każdej kultury. Ze swej natury może sprawić, że zabrzmią wewnętrzne harmonie. Podnosi intensywne i głębokie emocje, a swoim czarem wywiera głęboki wpływ”,- tak oto pisał o muzyce św. Jan Paweł II. Słowa te pięknie ilustrują ideę Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki „Sacrum et musica”: dążenie do wielkiej harmonia mundi.

XIII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki, organizowany przez łomżyńską Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego, odbędzie się na terenie Łomży oraz pobliskich miejscowości (Grajewo, Kadzidło, Kupiski, Ostrołęka, Ostrów Mazowiecka, Piątnica, Szczuczyn, Śniadowo, Zambrów, Kolno, Czyżew). Udział w Festiwalu wezmą takie znane zespoły, jak Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego i Giancarlo de Lorenzo, Warszawski Chór Chłopięcy i Męski przy UMFC, Wrocław Baroque Ensemble i Chór NFM pod batutą Andrzeja Kosendiaka oraz znakomici soliści, w tym Anna Jeremus-Lewandowska, Tomasz Piluchowski i Stanisław Kuk. Artyści zaprezentują bardzo różnorodny repertuar i obsady wykonawcze, między innymi utwory Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i Wojciecha Kilara.

Szczegółowy program – na stronie: http://www.filharmonia.lomza.pl