polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
XXV Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”
15–26 listopada 2017, Katowice
XII Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego
17 listopada - 3 grudnia 2017
Jubileuszowy AŻ Festiwal
24 listopada – 10 grudnia 2017, Łódź
Nadzwyczajny koncert z okazji Roku Feliksa Nowowiejskiego „Profesor Mieczysław Nowakowski in memoriam”
24 listopada 2017, Warszawa
I Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych „Per organo a quattro mani”
15–20 kwietnia 2018, Nowy Sącz

kalendarium wydarzeń

2015 2016 2017 2018 2019
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Do 6 grudnia 2017 roku potrwa VIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczno-Artystyczny Sfogato – jedyne w Krakowie cykliczne wydarzenie festiwalowe, dla którego muzyka i twórcza osobowość Fryderyka Chopina stanowi główną inspirację.

Nazwa wydarzenia – „Sfogato” – pochodzi od włoskiego słowa użytego po raz pierwszy przez Chopina jako termin muzyczny, dla opisania fragmentu Barkaroli Fis-dur op. 60. Jarosław Iwaszkiewicz zinterpretował sfogato, dookreślone przez Chopina przymiotnikiem dolce, jako moment przynoszący katharsis, ekstazę i oczyszczenie. Nawiązał tym samym do funkcji, jaką sztuka, a także muzyka, pełniła w czasach starożytnych i pełni do dnia dzisiejszego. Organizatorem festiwalu jest Towarzystwo Muzyczno-Artystyczne Sfogato, które powstało w 2010 roku z inicjatywy pianistki Marty Polańskiej – Kierownika Artystycznego Festiwalu. Celem Festiwalu jest ukazanie wieloaspektowej roli muzyki i sztuki w życiu człowieka.

Program Festiwalu obejmuje także Warsztaty pianistyczne, współorganizowane z www.martatelier.pl, prowadzone przez wybitnych pedagogów z Japonii, Rosji oraz Polski z udziałem Uczniów Szkół Muzycznych, Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Sfogato na dzwonek i sygnał oraz Konferencję (6 grudnia, godz. 9:00, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie, ul. Ingardena 4) pod hasłem Psychologia: Muzyka – Sztuka – Media, której przewodniczy prof. Helena Wrona-Polańska. Koncert laureatów Konkursu Kompozytorskiego odbędzie się podczas Konferencji.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronach: www.sfogatofestival.com, www.martatelier.pl 

Więcej


Od prawykonania utworu Thiel na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną, inspirowanego nowelą jeleniogórskiego noblisty Gerharta Hauptmanna, 8 grudnia 2017 roku rozpocznie się rezydencja kompozytora w Filharmonii Dolnośląskiej.

Prawykonanie dzieła zamówionego w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor – rezydent” obędzie się w Sali Koncertowej im. Stefana Strahla Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Utwór zabrzmi w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej i Chóru Uniwersytetu Wrocławskiego Gaudium, które wystąpią pod dyrekcją Szymona Makowskiego. Partię solową wykona Anna Patrys.

Podczas dwóch kolejnych koncertów rezydencji z utworami kompozytora-rezydenta zostaną wykonane jego Three Pieces for Chamber Orchestra (6 kwietnia 2018 r., wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej pod dyr. Łukasza Borowicza) oraz Double Game na fortepian, Układ X, Rój i Śmiech syreny na taśmę (23 maja 2018 r., wyk. Sephia Ensemble).

Andrzej Kopeć – kompozytor i artysta multimedialny, łączący twórczość muzyczną i technologie komputerowe. Jest dwukrotnym laureatem konkursów Śląskiej Trybuny Kompozytorów w Katowicach i Konkursu Młodych Kompozytorów im. T. Bairda. W swoim dorobku kompozytorskim ma dzieła na obsady solistyczne, kameralne, chóralne i orkiestrowe oraz szereg projektów wykorzystujących środki elektroniczne. Współpracuje m. in. z Warszawskim Teatrem Tańca, Teatrem Muzycznym w Lublinie, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu, Legnickim Centrum Kultury, Planetarium Niebo Kopernika, Festiwalem „Artelier" w Szczecinie. Wykłada na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Więcej – na stronie organizatora rezydencji.