Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2015 2016 2017 2018 2019
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

W dniach 7 lipca – 1 września 2017 roku odbędzie się 51. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, organizowany przez Filharmonię Koszalińską.

Międzynarodowy Festiwalu Muzyki Organowej jest jedną z najstarszych tego typu imprez w kraju, trzecią pod względem stażu. Jedną z idei festiwalu jest przywracanie do dawnej świetności instrumentów, jakie znajdują się na terenie Pomorza Środkowego. W ciągu dwóch letnich miesięcy odbędzie się w ramach festiwalu 29 koncertów. Tradycyjnie w piątki o 19.15 będą się odbywały koncerty w koszalińskiej katedrze, a poza tym wiele koncertów poza Koszalinem: w Darłowie, Dźwirzynie, Sarbinowie, Mielnie, Białogardzie, Bobolicach, Szczecinku oraz po raz pierwszy w Szczeglinie, co jest możliwe dzięki remontowi historycznych organów firmy Felkner.

Koncert rozpoczynający festiwal odbędzie się 7 lipca w koszalińskiej katedrze i będzie w całości poświęcony muzyce Feliksa Nowowiejskiego. Organistą i dyrygent Jerzy Kukla poprowadzi IX Symfonię organową Nowowiejskiego oraz 3 duże dzieła symfoniczne: uwerturę z opery Legenda Bałtyku, poemat Śmierć Ellenai z recytacją poezji Juliusza Słowackiego oraz Marsz pretorianów ze sławnego oratorium Quo vadis.

Na zakończenie festiwalu melomani usłyszą prawykonanie ostatniego dzieła koszalińskiego kompozytora Andrzeja Cwojdzińskiego – oratorium do słów ks. Henryka Romanika Tryptyk z Dawidem Pieśniarzem w wykonaniu artystów koszalińskich: Orkiestry Filharmonii Koszalińskiej, chórów koszalińskich z chórem Politechniki w roli głównej oraz czwórki solistów.

Program Festiwalu dostępny jest na stronie: http://filharmoniakoszalinska.pl


1 września 2017 roku o godz. 19:00 w ramach III Turnieju Muzyków Prawdziwych 2017 odbędzie się koncert „Nowowiejski w 3D”.

Muzyka tradycyjna, regionalny folklor i miłość do swojej małej ojczyzny to trzy cechy wspólne wszystkich tych, którzy wystąpią podczas Turnieju Muzyków Prawdziwych. W Filharmonii Szczecińskiej spotkają się najlepsi ludowi muzykanci z różnych regionów Polski. Turniej Muzyków Prawdziwych to konfrontacja i zarazem spotkanie twórców muzyki ludowej, czerpiących z różnych źródeł: od rekonstrukcji, przez folk, jazz, aż po muzykę eksperymentalną. W tym roku wystąpi ponad 200 wykonawców, a konkurs odbędzie się w czterech kategoriach: soliści instrumentaliści, soliści wokaliści, zespoły instrumentalne oraz wokalno-instrumentalne, zespoły śpiewacze. Dodatkowo, po raz pierwszy, zaprezentują się zespoły taneczne.

Obchodzona w tym roku 140. rocznica urodzin Feliksa Nowowiejskiego to wyjątkowy pretekst do przyjrzenia się tej części twórczości kompozytora, która czerpie inspiracje bezpośrednio z motywów muzyki ludowej. Nowowiejski chętnie korzystał z bogactwa polskiego folkloru, pisał pieśni i utwory inspirowane melodiami z Górnego Śląska, Wielkopolski, Kujaw i Małopolski, sięgał również po muzykę ludową z rodzimej Warmii. Na program koncertu 1 września w szczecińskiej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza złożą się wybrane utwory Nowowiejskiego, a także pieśni, które stanowiły materiał źródłowy dla kompozytora. Rekonstrukcje tradycyjnych melodii, klasyczne wykonanie dzieła zgodnie z zapisem kompozytorskim i twórcza interpretacja we współczesnej aranżacji Macieja Prochaski – to trzy wymiary muzyki Nowowiejskiego, przygotowane specjalnie na trzeci Turniej Muzyków Prawdziwych. Koncert będzie transmitowany na żywo w Internecie na kanale YouTube Filharmonii.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://filharmonia.szczecin.pl


„Kolory Polski” to letnia propozycja Filharmonii Łódzkiej dla melomanów, którzy chcą połączyć słuchanie muzyki w najlepszym wykonaniu ze zwiedzaniem zabytków regionu łódzkiego. Festiwal potrwa od 1 lipca do 2 września 2017 roku, zaś koncert-preludium Festiwalu odbędzie się już 17 czerwca w Stacji Nowa Gdynia.

Niemal każdy z około dwudziestu koncertów odbywa się w innym miejscu: w starych kościołach i klasztorach, tajemniczych zamkach i muzeach, bogatych w cenne eksponaty, choć czasem niedocenianych, a często – w plenerze, w otoczeniu dworskich parków czy na leśnej polanie. Rozbrzmiewa tam muzyka znacznie swobodniejsza i bardziej różnorodna od tego, co filharmonia proponuje słuchaczom od jesieni do wiosny. W programie dominują autorskie projekty, inspirowane folklorem i sztuką dawną, oraz niekonwencjonalne opracowania muzyki klasycznej i rozrywkowej. Występują zarówno słynni artyści o ustalonej renomie, jak i młodzi muzycy, którzy rozpoczynają dopiero swoją karierę. Wiele projektów powstaje specjalnie dla festiwalu. Rzadko spotykane instrumenty, artyści ludowi na estradzie razem z profesjonalistami, odważne improwizacje – to propozycja dla tych, którzy nie boją się wyjść poza utarte ścieżki obcowania z muzyką.

W programie wydarzenia nie zabraknie dzieł polskich kompozytorów współczesnych. Podczas koncertu inaugurującego Festiwal 1 lipca w Skierniewicach zabrzmią m. in. Psalm 100 M. Jasińskiego i Totus tuus H. M. Góreckiego. 9 lipca mieszkańcy Dobronia usłyszą Concerto Grosso „All antica per archi” A. Koszewskiego w wykonaniu Kwintetu smyczkowego Multicamerata. 20 sierpnia w Krośniewicach sekstet wokalny proModern wykona kompozycje do sonetów Williama Shakespeare’a autorstwa polskich twórców, m.in. K. Dębskiego, K. Herdzina, P. Łukaszewskiego, S. Moryto, T. Opałki, D. Przybylskiego, M. Zielińskiego, M. Bembinowa. Podczas koncertu finałowego pt. „Adam Sztaba symfonicznie” odbędzie się premiera kompozycji Marsz autorstwa A. Zagajewskiego, która powstała specjalnie na zamówienie Festiwalu.

Szczegółowy program – na stronie: http://filharmonia.lodz.pl/pl/kolory-polski 


Od 24 czerwca do 2 września 2017 roku potrwa letni festiwal Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej „Nova Muzyka i Architektura”.

XXI letni festiwal „Nova Muzyka i Architektura” w wakacyjne miesiące odbywać się będzie zarówno w zabytkowych, jak i nowoczesnych przestrzeniach Torunia. Do współpracy podczas tegorocznej edycji zaproszeni są soliści oraz zespoły kameralne z całego świata.

Podczas wieczoru inauguracyjnego, odbywającego się w trakcie obchodów święta miasta, w Toruniu wystąpi wirtuoz gitary Marcin Dylla, który z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej wykona brawurowy Concierto de Aranjuez Joaquina Rodrigo. W pierwszą sobotę lipca zespół Tubicinatores Gedanenses zaprezentuje tzw. Turmmusic, koncertując z Wieży i Dziedzińca Ratusza Staromiejskiego. W interpretacji artystów z Polski – skrzypaczki Anny Marii Staśkiewicz, pianisty Pawła Wakarecy oraz towarzyszącego im wiolonczelisty Marcina Zdunika usłyszymy dwa Tria fortepianowe: Panufnika i Schuberta. Natomiast laureatka ostatniej edycji międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Toruń 2016 w ramach nagrody za zajęcie III miejsca wykonana recital składający się z kompozycji Mozarta, Prokofieva, Schuberta i Wieniawskiego.

Całość repertuaru muzycznego prezentowanego w trakcie festiwalu ubogaci występ gościnny zespołu Filharmonii Pomorskiej, który na specjalnie ustawionej barce na Bulwarze zaprezentuje dzieło Haendla Muzyka na wodzie. Po raz kolejny będziemy również mieli okazję podziwiać efekt współpracy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej z letnią akademią pianistyczną Paderewski Piano Academy, kiedy to utalentowana młodzież z całego świata zaprezentuje największe dzieła pianistyczne Chopina, Griega, Beethovena i Mozarta.

Koncertem wieńczącym festiwal będzie program „Od La Scali do Broadway’u”, podczas którego goście z USA – sopranistka Karen Slack oraz dyrygent Richard Rosenberg w towarzystwie TOS zaprezentują wybrane fragmenty z najsłynniejszych oper i musicali.

Szczegółowy program – na stronie: http://muz-arch.pl/ 


Do 2 września 2017 roku potrwa rowerowe tournée koncertowe pianistki Barbary Drążkowskiej. Tournée obejmie osiem koncertów w Lidzbarku Warmińskim, Suwałkach, Wigrach, Białymstoku, Włodawie, Okunince, Krasnymstawie i Lublinie.

Barbara Drążkowska specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej, jest znana z niekonwencjonalnego podejścia do muzyki. Ukończyła z wyróżnieniem studia w poznańskiej Akademii Muzycznej. Mieszkając w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, a obecnie w Belgii, Barbara zyskała mocną pozycję w europejskim środowisku muzycznym. Współpracowała z takimi osobistościami, jak Paweł Mykietyn, Agnieszka Duczmal, Nicholas Lens, Sidi Larbi, Cherkaoui, David Dawson, Szymon Brzóska, Maria Pages. Występowała na festiwalach i w salach koncertowych całego świata – Sydney Opera House, NCPA w Pekinie, Auditorium Parco della Musica w Rzymie, „Warszawska Jesień”, Ars Musica w Brukseli, Sounds New w Canterbury i inne. Ma w swoim dorobku pięć płyt i kilkadziesiąt koncertów.

Młoda utalentowana pianistka już po raz drugi wyrusza w świat na rowerze, by dzielić się swoją pasją gry na fortepianie. W tamtym roku pokonała trasę Szczecin – Kopenhaga; w tym roku podczas artystycznej wyprawy „Green Pianist na Green Velo” zaprezentuje utwory Szymona Brzóski, skomponowane na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat podczas współpracy kompozytora z pianistką. Jest to repertuar z albumu Murmur, który Barbara Drążkowska nagrała ostatnio w studiu Leszka Możdżera, a płyta ukaże się pod koniec roku.

Szczegóły - na stronie pianistki.


W dniach 2–17 września 2017 roku odbędzie się XVIII Międzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn”.

Festiwal na stałe wpisał się w letni kalendarz wydarzeń kulturalnych Pomorza stając się jedną z turystycznych wizytówek regionu. W tym roku przypada 5. rocznica śmierci patronki Festiwalu Marii Fołtyn, legendy wokalistyki polskiej i wielkiej propagatorki twórczości Stanisława Moniuszki. Za życia Maria Fołtyn była wielką orędowniczką Teatru Otwartego i zwolenniczką idei międzynarodowych spotkań w ramach Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych”. Wielokulturowy charakter Festiwalu nawiązuje do wielokulturowego dziedzictwa Sopotu i Pomorza. Wyjątkowe przestrzenie na terenie Sopotu wypełni muzyka od baroku do współczesności. W programie znajdą się też utwory polskich kompozytorów: Stanisława Moniuszki, Henryka Wieniawskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Feliksa Nowowiejskiego.

Podczas XVIII Międzynarodowego Festiwalu Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn Sopot 2017 swoją kontynuację mieć będzie Kurs Mistrzowski dla Śpiewaków, który od 5 lat wiernie towarzyszy wydarzeniom festiwalowym. Zajęcia ze śpiewakami posiadającymi juz niemałe doświadczenie, jak i z tymi, którzy dopiero są na starcie, poprowadzą znakomici śpiewacy i pedagodzy: prof. dr hab. Bogdan Makal – Kierownik Katedry Wokalistyki Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu i dr Jacek Szymański – dyrektor programowy festiwalu, związany z kursem od samego początku. 4-dniowy Kurs Mistrzowski dla Śpiewaków zwieńczy Koncert „Canto amore mio” dedykowany Marii Fołtyn, która zawsze dbała o rozwój młodych artystów i zachęcała ich do wykonywania muzyki polskiej.

Nowością programową sopockiego festiwalu będzie 3-dniowy Plener Malarski „Inspiracje muzyczne w malarstwie” z udziałem pedagogów i uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni-Orłowie.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program i informacja o biletach – na stronie: http://www.teatrotwarty.pl


Między 2 a 9 września 2017 roku odbędzie się XXV Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku.

Tradycje muzyczne Głogówka sięgają czasów średniowiecza. Z miastem związani byli Mikołaj z Koźla, Bartłomiej Pękiel, Georg Brikner, Johannes Sedlatzek, Gerhard Strecke, Carl Zuschneid i Ludwig van Beethoven. Niemiecki kompozytor występował w Głogówku jesienią 1806 roku. Stało się to za sprawą Franza Joachima Wenzla Oppersdorffa, VIII ordynata rodu władającego głogóweckim zamkiem, któremu Beethoven dedykował IV Symfonię B-dur op. 60.

Wydarzenia tych historycznych już czasów upamiętniane są poprzez coroczne organizowanie Śląskiego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Pomysłodawcą i głównym organizatorem pierwszych imprez poświęconych pamięci kompozytora był znany muzykolog Zbigniew Pawlicki oraz Towarzystwo Śpiewacze „Harfa” z Warszawy. Od 2008 roku dyrektorem Festiwalu jest dziennikarz muzyczny Jacek Woleński.

W programie tegorocznego wydarzenia znalazły się koncerty iście uroczyste, a dobrany repertuar świadczy o nieprzeciętności tego wydarzenia. Oprócz dzieł Beethovena i kompozytorów zachodnioeuropejskich zabrzmią utwory Mieczysława Karłowicza, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego, Mikołaja Góreckiego i Roxanny Panufnik. Utwory zaprezentują Aleksandra Bugaj, Jakub Kuszlik, Anna Malesza, Julianna Petzuch, Adam Tomaszewski, Trio 134 K ze Słowenii, NFM Trio Smyczkowe Leopoldinum, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Przemysława Neumanna, NFM Orkiestra Kameralna Leopoldinum pod dyrekcją Tomasza Tomaszewskiego oraz Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz.

Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.

Więcej – na stronie: http://muzeum.glogowek.pl


W dniach 2–29 września 2017 roku odbędzie się festiwal The September Concert.

The September Concert po raz pierwszy odbył się w 2002 roku w Nowym Yorku jako skromne, jedynie lokalne wydarzenie. Stopniowo jego ranga wzrastała, aż rozwinął się do projektu o zasięgu globalnym. Jest to festiwal, manifestujący poprzez muzykę pokój i humanitaryzm. The September Concert bazuje na trzech podstawowych zasadach: wolności dla organizacji różnego typu wydarzeń artystycznych; jedności ponadkulturowej; organizacji wydarzeń artystycznych o charakterze non-profit. Uczestniczą w nim muzycy i artyści w każdym wieku, każdej płci, narodowości i wyznania. Muzyka rozbrzmiewać będzie w miejscach, w których spotykają się ludzie, od parków, szkół, kościołów, szpitali, domów handlowych, poprzez kawiarnie, restauracje, galerie i księgarnie, aż do sal kameralnych i koncertowych. Wszystkie koncerty są bezpłatne, a wykonawcy i organizatorzy nie pobierają opłaty za wykonanie programu, wypożyczenie sali czy nagłośnienie.

W programie Festiwalu znajdzie się między innymi polska muzyka poważna. Podczas koncertu inaugurującego Festiwal 2 września „Wokół muzyki fletowej i kameralnej” zabrzmią utwory Tadeusza Szeligowskiego. 8 września w sali Urzędu Miasta Poznania odbędzie się koncert kameralny „Szymanowski in memoriam”. Recital przywoła atmosferę ukochanych przez Kompozytora Tatr i wprowadzi poetycki klimat Młodej Polski. Maria Jaskulska-Chrenowicz (sopran) i Elżbieta Spychała (fortepian) wykonają wybór Pieśni Kurpiowskich oraz pieśni do słów Kazimierza Tatmajera i Tadeusza Micińskiego. W poznańskim Salonie Muzycznym Feliksa Nowowiejskiego 20 września będzie miało miejsce wydarzenie „Muzyczna podróż szlakiem Feliksa Nowowiejskiego”.

Szczegółowy program – na stronie Festiwalu.


Od 2 lipca po 17 września 2017 potrwa tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”, który zaliczany jest do najpoważniejszych warszawskich festiwali.

Festiwal powstał w 1994 roku z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest kierownikiem artystycznym festiwalu. Koncerty festiwalowe odbywają się każdego roku przez trzy letnie miesiące (lipiec, sierpień, wrzesień) w kolejne niedziele o godz. 16.00 w Archikatedrze św. Jana (ul. Świętojańska 8).

Archikatedra warszawska jest jednym z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. Jest również wręcz wymarzonym miejscem do prezentacji muzyki organowej. Na odbiór interpretacji muzycznych składają się tu wrażenia wynikłe z piękna i potęgi brzmienia nowoczesnych organów oraz atmosfery i sakrum świątyni. Na chórze kościoła jedna z najznakomitszych firm niemieckich „Eule” zbudowała w 1987 roku mechaniczne organy. Ten wielki 60-głosowy instrument jest przykładem znakomitego kunsztu organmistrzowskiego. Wyjątkowo trafny projekt instrumentu, jakość wykonania, walory artystyczne i uniwersalność pozwalają na prezentację muzyki wszystkich epok.

Festiwal każdego roku gości doskonałych organistów-wirtuozów z całego niemal świata, którzy zapewniają bardzo wysoki poziom artystyczny przedsięwzięcia. W tym roku wystąpią Fabio Ciofini, Sergio Paolini, Silvano Rodi, Giampaolo Di Rosa, Ennio Cominetti (Włochy), Stanislav Šurin (Słowacja), Jean-Christophe Geiser (Szwajcaria), Didier Hennuyer (Francja), Hans Ole Thers (Dania) i Piotr Rachoń (Polska). Dyrektor Fundacji „Festiwal Muzyki Sakralnej” Przemysław Kapituła podczas koncertu 3 września zaprezentuje m. in. twórczość organową Feliksa Nowowiejskiego.

Szczegółowy program – na stronie: http://www.kapitula.org/ 


Do 3 września 2017 roku potrwa V Międzynarodowy Festiwal „Emanacje”.

Festiwal jest największym w regionie wydarzeniem artystycznym, przez całe lato ożywiający Małopolskę. Nazwa festiwalu nawiązuje do młodzieńczego utworu Krzysztofa Pendereckiego. Napisane w 1959 roku Emanacje na dwie orkiestry smyczkowe zdobyły trzecią nagrodę na II Konkursie Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich w kwietniu 1959. Pierwsza edycja festiwalu „Emanacje” odbyła się w 2013 roku – roku jubileuszu 80. urodzin Pendereckiego. W miesiącach letnich festiwalowe wydarzenia odbywają się w każdy weekend oferując małopolskiej publiczności i gościom regionu bogatą ofertę muzyczną w wykonaniu najlepszych muzyków młodego pokolenia oraz ich mistrzów.

Repertuar koncertów obejmuje recitale solowe, koncerty kameralne, jak również muzykę symfoniczną i jazz. Program festiwalu to propozycja muzyczno-architektonicznej podróży. Wyznaczony przez kolejne wydarzenia szlak prowadzi przez miejsca niezwykłe, czasem popularne, czasem zapomniane, ale z pewnością warte odwiedzenia: dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach i Szymbarku, zabytkowe kopalnie soli w Wieliczce i Bochni, liczne zabytki sakralne i małopolskie zamki w Niepołomicach, Nowym Wiśniczu, Suchej Beskidzkiej, Dębnie, Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Willa Karola Szymanowskiego „Atma” w Zakopanem. Sercem Emanacji jest niezmiennie Centrum w Lusławicach. Podczas tegorocznej edycji zabrzmią tam m. in. utwory Krzysztofa Pendereckiego, Aleksandra Tansmana, Jerzego Bauera i Janusza Bieleckiego.

Szczegółowy program – na stronie Festiwalu: www.emanacje.pl 


Do 24 września 2017 roku potrwa XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej, odbywający się w Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie-Lipowcu.

Muzyka zagości tam jak zwykle dotąd w jego pięknych obiektach – tych zabytkowych – drewnianym kościele z Ryczowa, dworze z Drogini – i w nowym amfiteatrze. Podczas dziesięciu niedzielnych koncertów wystąpią renomowani polscy artyści i wielu zagranicznych gości. Muzyka wokalna jest z pewnością znakiem 27. edycji. Obserwując entuzjazm festiwalowej publiczności, z jaką przyjmuje muzykę wokalną, do udziału w koncercie inauguracyjnym w wygiełzowskim dworze zostali zaproszeni wyróżniający się młodzi wokaliści – Aleksandra Opała, Aleksander Kruczek i rozwijająca swoje umiejętności w Polsce ormiańska wokalistka Hasmik Sahakyan. Podobnie w pierwszą wrześniową niedzielę, w zabytkowym kościele z Ryczowa zaśpiewają laureaci Międzynarodowego Konkursu Solowej Wokalistyki Sakralnej „Ars et Gloria”: Kamil Bień, Michał Janicki i Szymon Kobyliński. W Trzebini w koncercie dedykowanym temu miastu z okazji 200-lecia nadania praw miejskich wystąpi Poznański Chór Kameralny pod dyr. Bartosza Michałowskiego, a w Jaworznie coraz bardziej wyraziście zaznaczający swoją obecność w życiu koncertowym zespół „Cracov Singers”.

Tegoroczny kalendarz festiwalowy posiada równie różnorodne i atrakcyjne dla publiczności propozycje koncertów muzyki kameralnej z udziałem flecistki Jadwigi Kotnowskiej, która wystąpi w duecie z pianistką Hanną Holeksą, międzynarodowego tria fortepianowego „Cantabria”, ukraińskiego kwartetu instrumentów ludowych „Labirynt”, zjawiskowego zespołu wirtuozów akordeonu „Symetrio”, duetu czeskich artystów Aneta Ručková i Josef Kratochvíl oraz zespołu instrumentów dętych blaszanych Silesian Brass Artists.

W interpretacji artystów usłyszymy m. in. utwory polskich twórców: Stanisława Moniuszki i Jana Maklakiewicza.

Szczegółowy program – na stronie: http://www.silesia.art.pl


Do 8 października 2017 roku potrwa XIII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica”.

„Muzyka ma ogromne zdolności wyrażania piękna każdej kultury. Ze swej natury może sprawić, że zabrzmią wewnętrzne harmonie. Podnosi intensywne i głębokie emocje, a swoim czarem wywiera głęboki wpływ”,- tak oto pisał o muzyce św. Jan Paweł II. Słowa te pięknie ilustrują ideę Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki „Sacrum et musica”: dążenie do wielkiej harmonia mundi.

XIII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki, organizowany przez łomżyńską Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego, odbędzie się na terenie Łomży oraz pobliskich miejscowości (Grajewo, Kadzidło, Kupiski, Ostrołęka, Ostrów Mazowiecka, Piątnica, Szczuczyn, Śniadowo, Zambrów, Kolno, Czyżew). Udział w Festiwalu wezmą takie znane zespoły, jak Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego i Giancarlo de Lorenzo, Warszawski Chór Chłopięcy i Męski przy UMFC, Wrocław Baroque Ensemble i Chór NFM pod batutą Andrzeja Kosendiaka oraz znakomici soliści, w tym Anna Jeremus-Lewandowska, Tomasz Piluchowski i Stanisław Kuk. Artyści zaprezentują bardzo różnorodny repertuar i obsady wykonawcze, między innymi utwory Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i Wojciecha Kilara.

Szczegółowy program – na stronie: http://www.filharmonia.lomza.pl


V Dolnośląski Festiwal Muzyczny to wydarzenie cykliczne, trwające od września do grudnia 2017 roku.

Koncerty festiwalowe odbędą się w historycznych obiektach, pałacach, kościołach Dolnego Śląska. Podczas przedsięwzięcia swój repertuar zaprezentują uznani artyści, m. in. Clair obscur – kwartet związany z Berliner Philharmoniker, Chór i Orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w premierowym programie „Lux Aeterna” Thomasa Corneliusa, kwintet związany z Narodowym Forum Muzyki Lutos Air Quintet.

W programie Festiwalu ważne miejsce zajmuje muzyka polska XX–XXI wieków. Podczas inauguracji Festiwalu 3 września w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławie Duo del Gesu (Arnoud Kamiński i Krzysztof Tymendorf) wykonają Ciaccona In memoriam Giovanni Paolo II Krzysztofa Pendereckiego. 17 września w polanickim Teatrze Zdrojowym mezzosopranistka Magdalena Kulig oraz pianista Thomas Cornelius zaprezentują w towarzystwie charyzmatycznego niemieckiego kwartetu saksofonowego Clair Obscur pieśni Mieczysława Karłowicza w opracowaniu Corneliusa. Powstały w stulecie urodzin Witolda Lutosławskiego LutosAir Quintet – obecnie jeden z najbardziej aktywnych i wszechstronnych polskich zespołów dętych – 22 października w Pałacu Żelazno wykona m. in. Kwintet na instrumenty dęte Tadeusza Szeligowskiego.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stronie Festiwalu.


W dniach 3 września – 22 października 2017 roku odbędzie się XVIII Warszawski Festiwal Organowy „Organy Śródmieścia”.

Festiwal powstał w 2000 roku z inicjatywy warszawskiego organisty Przemysława Kapituły i odbywa się corocznie w kolejne niedziele września i października w różnych kościołach znajdujących się na terenie warszawskiej Dzielnicy Śródmieście i wyposażonych w koncertowe organy. W ciągu ostatnich stuleci wzniesiono w warszawskich świątyniach kilkadziesiąt różnego typu organów piszczałkowych. W Śródmieściu Warszawy są przeróżne instrumenty, które bardzo często nadają się doskonale do działalności koncertowej. Wystarczy wymienić organy zaliczane do „ekstraklasy koncertowej” w Archikatedrze św. Jana, lub instrument zabytkowy w Katedrze Polowej, czy instrument stojący nie na chórze organowym, ale w nawie głównej kościoła św. Marcina. Niemalże każda świątynia posiada organy zwracające na siebie uwagę. Wiele zabytkowych śródmiejskich instrumentów jest doskonale wyremontowanych, budowane są też nowe organy. Warszawski Festiwal Organowy „Organy Śródmieścia” ma za zadanie ożywiać i prezentować różne organy Śródmieścia oraz ukazywać w sposób w pełni profesjonalny, całe śródmiejskie „bogactwo organowe” jako ważny element Kultury Śródmieścia i Warszawy.

W kolejne niedziele września i października w śródmiejskich kościołach odbędzie się szereg recitali organowych w wykonaniu organistów z Polski i Włoch. Program każdego recitalu dopasowany jest do specyfiki konkretnego instrumentu. W wykonaniu artystów zabrzmią między innymi dzieła Karola Szymanowksiego, Feliksa Nowowiejskiego i Mieczysława Surzyńskiego. Koncerty poprzedzi komentarz z informacją, dotyczącą historii i budowy organów.

Szczegółowy program – na stronie: www.kapitula.org 


4 września 2017 roku w Grodzisku Mazowieckim będzie miał miejsce drugi koncert ogólnopolskiego Festiwalu „Obrazy z Conrada”, organizowanego w ramach Roku Josepha Conrada Korzeniowskiego.

Podczas Festiwalu „Obrazy z Conrada”, który potrwa do 26 listopada 2017 roku, odbędą się prawykonania utworów powstałych na motywach czterech powieści Josepha Conrada, które skomponowali kompozytorzy polscy. Na drugim koncercie zostanie zaprezentowana kompozycja Jarosława Siwińskiego.

O godz. 18:30 w Restauracji „Babie Lato” przy ul. Spółdzielczej 9 odbędzie się spotkanie autorskie, którego gościem będzie kompozytor i pianista Jarosław Siwiński oraz aktor i reżyser Leszek Zduń. Rozmowę poprowadzi inicjatorka Festiwalu Małgorzata Kołcz. Goście spotkania opowiedzą przede wszystkim o najnowszej kompozycji Opowieść z płytkiego morza powstałej na motywach powieści Josepha Conrada Ocalenie oraz o literaturze patrona festiwalu.

Po spotkaniu o godz. 19:30 w sali widowiskowej Centrum Kultury Grodzisk Mazowiecki przy ul. Spółdzielczej 9 odbędzie się premiera utworu Siwińskiego wraz z recytacjami fragmentów Ocalenia J. Conrada w wykonaniu Leszka Zdunia (recytacje) i Zespołu kameralnego Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej pod dyrekcją Sławka Adama Wróblewskiego.

Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki będą do odbioru w kasach kina Centrum Kultury Grodzisk Mazowiecki.

Projekt powstał w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Conrad 2017”.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie www.ptmw.art.pl


W dniach 7–17 września 2017 roku we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku odbędzie się 52. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego pod tytułem „Recitar cantando”, który symbolizuje rozszerzenie formuły programowej.

Programowe ramy 52. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans są niezwykle szerokie, można wyznaczać je na wiele sposobów. Najważniejszymi punktami tej programowej triangulacji są: 450. rocznica urodzin Claudio Monteverdiego i 250. śmierci Georga Philippa Telemanna; 500 lat od początków reformacji, z całym sztafażem muzycznych rozbieżności i punktów wspólnych, które zaistniały w kulturze i sztuce; dzieje ważnej średniowiecznej sekwencji (Stabat Mater) versus XX-wieczna refleksja nad ostatecznymi prawdami wiary albo romantyzm z jego fantastyczną duchowością. Wreszcie problem dla sztuki odwieczny i nierozwiązywalny, czyli konfrontacja emocjonalności z racjonalizmem. To osnowa festiwalu, z którą splecie się wiele wątków pobocznych, drobniejszych, ale nie mniej ważnych. Zabrzmi również polska muzyka XIX–XXI wieku. Et exspecto… jednego z największych kompozytorów XX wieku Oliviera Messiaena zostanie wykonane obok potężnej partytury Uru-Anna (Światło Nieba) z 1999 roku – fragmentu monumentalnego cyklu Freski Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. Także zabrzmi repertuarowy rarytas – kantata Widma Stanisława Moniuszki, oparta na II części Mickiewiczowskich Dziadów. Ważnym efektem programu edukacyjnego towarzyszącego festiwalowi Wratislavia Cantans (42. Kurs Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej) będzie koncert „Młodzi mistrzowie”, podczas którego uczestnicy wykonają m. in. Sonety miłosne Tadeusza Bairda.

Do Wrocławia przyjadą renomowani artyści. Gośćmi Festiwalu będzie cała plejada muzyków i grup specjalizujących się w wykonawstwie historycznym. Nie zabraknie zespołów Narodowego Forum Muzyki. We wrześniu we Wrocławiu będziemy mogli podziwiać niezwykłych śpiewaków: Tomáša Krála, Karinę Gauvin, Hanę Blažikovą, Furia Zanasiego, Willarda White’a czy Zacharego Wildera.

Szczegółowe informacje – na stronie: http://www.nfm.wroclaw.pl/wratislavia-cantans-2017 


W dniach 8–17 września 2017 roku w Gdańsku odbędzie się XII Goldberg Festival.

Festiwal powstał w 2006 roku, w którym przypadała 250. rocznica śmierci Johanna Gottlieba Goldberga (1727–1756), urodzonego w Gdańsku klawesynisty i kompozytora. Tegoroczna edycja odbywa się w 290. rocznicę urodzin gdańskiego klawesynisty. Nazwisko Goldberga przeszło do historii muzyki dzięki Wariacjom Goldbergowskim Johanna Sebastiana Bacha (BWV 988), których, jako jego uczeń, był pierwszym wykonawcą. Pomysłodawczynią i obecnym dyrektorem Festiwalu jest dr hab. Alina Ratkowska, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Impreza zrodziła się z chęci przybliżenia szerszej publiczności muzycznego dziedzictwa dawnego Gdańska. Ideą nadrzędną Festiwalu Goldbergowskiego jest prezentacja najciekawszych interpretacji muzyki dawnej z wykorzystaniem oryginalnego instrumentarium, a także ukazywanie zjawisk artystycznych inspirowanych muzyką dawną.

Nawiązana współpraca z Biblioteką Gdańską PAN owocuje wykonaniami najcenniejszych zachowanych dzieł z twórczości gdańskich mistrzów epoki baroku. W finale tegorocznej edycji zabrzmią kantaty ze zbiorów Biblioteki autorstwa gdańskiego kompozytora Johanna Jeremiasa du Graina w interpretacji Goldberg Baroque Ensemble i Goldberg Vocal Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Szadejko. Natomiast 10 września w Kościele Św. Trójcy będzie miał miejsce spektakl Teatru Adama Walnego Gould Wariacje. Spektakl nawiązywać będzie do wykonania Wariacji Goldbergowskich Glenna Goulda i historii, związanej z wysłaniem nagrania w kosmos przez NASA. Wydarzenie jest odpowiedzią na jedno z założeń festiwalu, aby w trakcie jego trwania prezentować współczesne zjawiska artystyczne, powstałe z inspiracji muzyką dawną.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie: http://goldbergfestival.pl 


9 września 2017 roku w Kłodzku i Międzylesiu rozpoczną się tegoroczne dolnośląskie warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”, organizowane przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.

Warsztaty „Opowiedz mi bajkę” będą kontynuacją zajęć, które od 2015 roku są realizowane w Warszawie, a od 2016 również na terenie Ziemi Kłodzkiej. W tym roku zajęcia będą odbywać się w ramach dwóch projektów w Wilanowie, Kłodzku, Domaszkowie i Międzylesiu od września do listopada br. dla 25-osobowych grup dzieci w wieku 3-5 lat oraz dla dzieci w wieku 6-8 lat. Łącznie odbędzie się 25 warsztatów. Główną ideą projektu jest nauka improwizacji oraz rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci. Warsztaty pomogą w odkrywaniu przez dzieci świata muzyki współczesnej oraz instrumentów i uwrażliwią je na różne aspekty muzyki oraz otoczenia dźwiękowego w nowatorskiej, atrakcyjnej formie. Profesjonalni artyści i wykonawcy zachęcą dzieci do tworzenia własnych opowiadań na podstawie ilustracji z książek. Zajęcia te będą połączeniem improwizacji dziecięcej i improwizacji muzycznych gości.

9 września gośćmi warsztatów będą: flecistka Karina Maria Kamizela oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński. Warsztaty poprowadzi pochodząca z Kłodzka kontrabasistka Małgorzata Kołcz (absolwentka tutejszej PSM) i aktor Grzegorz Ociepka. Podczas pierwszych zajęć prócz zabaw z improwizacjami i książkami, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na perkusjonaliach. Zajęcia trwają 90 minut z krótką przerwą; uczestnikom aktywnie towarzyszą ich opiekunowie.

Kolejne warsztaty odbędą się 7 października i 4 listopada br.

Udział w warsztatach jest bezpłatny – liczba miejsc jest ograniczona, dlatego uczestnicy proszeni są o wcześniejszą rejestrację na zajęcia pod numerem telefonu 790 395 228 oraz e-mailem warsztaty@artdecogroup.eu.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: warsztaty w Kłodzku

                 warsztaty w Międzylesiu


 

Harmonogram warsztatów

9 września

Kłodzka Szkoła Muzyczna

ul. Kościuszki 8

57-300 Kłodzko

  • godz. 10:00-11:30 – dzieci w wieku 3-5 lat
  • godz. 12:00-13:30 – dzieci w wieku 6-8 lat

 

9 września

MGOK Międzylesie

Plac Wolności 15

57-530 Międzylesie

  • godz. 16:00.-17:30 – dzieci w wieku 3-8 lat

 


Program 2 Polskiego Radia, Polska Orkiestra Radiowa i Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny zapraszają na koncert inaugurujący Sezon Koncertowy Polskiej Orkiestry Radiowej 2017/2018. 10 września o godz. 18.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego sezon zainauguruje wykonanie koncertowe opery komicznej Karola Kurpińskiego Szarlatan, czyli wskrzeszanie umarłych.

Opera powstała w 1814 roku według libretta Alojzego Żółkowskiego, przysposobionego przez Joannę Kulmową. Całość dzieła została ponownie opracowana w 1972 przez Jerzego Dobrzańskiego. Wyboru tekstów mówionych do obecnego wykonania dokonał Janusz Kukuła. Opera opowiada historię prawdziwej i bezwarunkowej miłości, stawiającej czoła okrutnym, wyrachowanym intrygom. Poznamy piękną Julię, tęskniącą za zaginionym ukochanym Alfonsem, wyrachowanego Fantuzjusza, narzuconego Julii przez ojca narzeczonego oraz tajemniczego cudotwórcę Alinata. Dowiemy się kim jest tajemniczy Alinat - mędrcem, czy szarlatanem i jakie cuda potrafi uczynić. Jedno jest pewne – wszystko kończy się dobrze.

Główne partie wykonają: Anna Wolfinger (sopran), Anna Lubańska (mezzosopran), Tomasz Rak (baryton), Łukasz Załęski (tenor), Robert Gierlach (bas-baryton), Bartłomiej Misiuda (baryton) i Witold Żołądkiewicz (baryton). Polska Orkiestra Radiowa wystąpi pod batutą Michała Klauzy, który jednocześnie objął kierownictwem artystycznym wykonanie całego dzieła.

Bilety do kupienia na stronie sklep.polskieradio.pl oraz w kasie przed koncertem.

Więcej: http://www.polskieradio.pl


W dniach 11 września – 6 października 2017 roku odbędzie się 55. Bydgoski Festiwal Muzyczny „Kontrasty. Polska i sąsiedzi”.

Bydgoskie Festiwale Muzyczne zostały zainicjowane w maju 1963 roku, początkowo jako festiwale dawnej muzyki polskiej. Były odpowiedzią na rosnące zainteresowanie dziejami i kulturą rodzimą w związku ze zbliżającym się milenium państwa polskiego. Z biegiem lat do programów festiwalowych wprowadzone zostały dzieła kompozytorów współczesnych, a szczególnie te, które pisane były na zamówienie bydgoskiego Festiwalu m.in. Twardowskiego, Pendereckiego, Kilara, Góreckiego. Od 1992 roku Festiwale zmodyfikowały swoją formułę, odbywały się pod hasłem „Integracja Europy w muzyce”, a od 2016 roku pod hasłem „Kontrasty”.

Tegoroczny 55. Bydgoski Festiwal Muzyczny „Kontrasty. Polska i sąsiedzi” ma być preludium do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, kiedy skupimy się na kulturze polskiej i jej wkładzie w kulturę Starego Kontynentu. Koncerty wrześniowego Festiwalu prezentować będą dziedzictwo kulturowe i artystów z Polski i krajów naszych geograficznych sąsiadów oraz sąsiadów wewnętrznych – Żydów i Romów. Eksponowane będą te elementy kultury krajów ościennych, które w sposób naturalny przeniknęły do naszej narodowej twórczości, jak i te diametralnie nas różniące. Wśród zaproszonych artystów są: słynny nowojorski kantor Joseph Malovany, wielka polska śpiewaczka Aleksandra Kurzak, soliści Denis Neustroev, Irina Mikhailova, Muza Rubackyte, Dmytro Hubjak, znakomity czeski zespół muzyki dawnej Schola Gregoriana Pragensis pod dyrekcją Davida Ebena oraz wspaniała Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna z Wilna pod dyrekcją Modestasa Pitrenasa. W interpretacji artystów usłyszymy m. in. dzieła Romualda Twardowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Andrzeja Panufnika.

Szczegółowy program – na stronie: http://www.filharmonia.bydgoszcz.pl


12 września 2017 roku o godz. 19:00 w ramach 52. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego w Narodowym Forum Muzyki (Sala Główna) zostanie zaprezentowana kantata Widma Stanisława Moniuszki.

Programowe ramy 52. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans są niezwykle szerokie. Zabrzmi również polska muzyka XIX–XXI wieku, między innymi fragment monumentalnego cyklu Freski Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil Uru-Anna (Światło Nieba), Sonety miłosne Tadeusza Bairda oraz jedno z zapomnianych dzieł Stanisława Moniuszki – niezwykła kantata Widma. Rekonstrukcji oryginalnej partytury Moniuszki dokonał Maciej Prochaska.

Niemal zapomniana dziś kantata Widma to utwór, który już krótko po premierze cieszył się dużą popularnością. Dzień po pierwszym publicznym wykonaniu kompozycji w „Dzienniku Warszawskim” pisano: „Widma są tym w muzyce, czym Dziady w literaturze”. Oparta na II części Mickiewiczowskich Dziadów kantata to dzieło przepełnione motywami muzyki ludowej i wiernie oddające treść literackiego oryginału. Zrządzeniem losu przez lata było w cieniu nieco młodszej kompozycji Moniuszki – Strasznego dworu. Dziś Widma wracają do sal koncertowych, by zachwycać swym oryginalnym brzmieniem. Skąd wzięło się u Moniuszki zainteresowanie Dziadami? Niektórzy badacze sugerują, że nie tylko ze względu na fascynacje twórczością jednego z wieszczów. Ponoć kompozytor miał okazję wziąć udział w pogańskim rytuale zadusznym, a potem zapragnął go wiernie odtworzyć za pomocą muzyki.

12 września usłyszymy utwór w wykonaniu Chóru NFM i Wrocławskiej Orkiestry Barokowej pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka. W roli solistów wystąpią: Jarosław Bręk, Aleksandra Kubas-Kruk, Antoni Szuszkiewicz, Mikołaj Szuszkiewicz, Jerzy Butryn, Bogdan Makal, Mariola Cierpioł i Michał Ziemak.

Więcej – na stronie: http://www.nfm.wroclaw.pl


14 września 2017 roku o godz. 19.30 w kawiarni Nowy Świat Muzyki Messages Quartet wykona zapomniane kwartety smyczkowe Szymona Laksa.

Spośród pięciu kwartetów smyczkowych Szymona Laksa zachowały się tylko trzy, napisane po drugiej wojnie światowej. Ich autor, utalentowany skrzypek i kompozytor, a jednocześnie płodny pisarz i tłumacz, cudem przeżył hitlerowską okupację. Jak sam przyznawał w Oświęcimiu uratowała go muzyka – podczas niemal trzyletniego pobytu w obozie zagłady pełnił funkcję kapelmistrza orkiestry męskiej. Dzięki czwórce młodych artystek z Messages Quartet możemy usłyszeć niesłusznie zapomnianą muzykę ocalonego z Zagłady. Trzy kwartety utrzymane są w stylu neoklasycznym lecz każdy posiada własną specyfikę: III nawiązuje do polskiej muzyki ludowej, IV do bluesa i jazzu, V zabarwiony jest ekspresjonizmem.

Messages Quartet, założony w 2014 roku, swą działalność skupia wokół muzyki polskiej XX i XXI wieku, propagując szczególnie tę wciąż odkrywaną i rzadko wykonywaną. Nazwa zespołu nawiązuje do słynnego II Kwartetu smyczkowego „Messages” (1980) Andrzeja Panufnika. Zespół jest laureatem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w lutym 2016 roku został laureatem Programu Stypendialnego „Młoda Polska”, dzięki któremu wydał swą debiutancką płytę z kompletem zachowanych kwartetów smyczkowych Szymona Laksa (DUX).

ZOBACZ: wydarzenie na FB.


14 września 2017 roku, w 103. rocznicę urodzin patrona wydarzenia, w Dąbrowie Górniczej rozpocznie się XI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka.

Impreza ta przyciąga młodych artystów z całego świata, każdego roku grających na innych instrumentach zgodnie z założeniem kolejnych edycji. Tym razem muzycy rywalizować będą w specjalnościach: skrzypce, altówka i obój. Organizatorzy odnotowali również rekordową jak dotąd liczbę 144 zgłoszeń, m. in. z Izraela, Japonii, Singapuru, Brazylii i USA. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody (zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają po 12 000 zł) oraz pamiątkowe statuetki. Oceniać ich będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem znakomitego oboisty, prof. dr hab. Tomasza Miczki z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Konkurs tradycyjnie rozpocznie uroczysty koncert w dniu narodzin Michała Spisaka, podczas którego publiczność będzie miała okazję wysłuchać Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą znakomitego młodego dyrygenta z Singapuru Boon Hua Liena. Wielbicieli wielkiej pianistyki z pewnością zachwyci gra Anny Góreckiej, córki wybitnego kompozytora. Zgodnie z tradycją konkursu zaprezentuje się również laureat poprzedniej edycji: koncert swą grą uświetni trębacz Aleksander Kobus. Muzycy zaprezentują m. in. Serenadę Michała Spisaka, Koncert na fortepian i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego oraz utwory Wojciecha Kilara (Orawa, Mazur i Polonez z „Pana Tadeusza”).

XI edycja otwiera nową dekadę w historii dąbrowskiego konkursu, w związku z czym na publiczność czekają zmiany. Po raz pierwszy III etap – finałowy z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego – zrealizowany będzie w formie trzech wieczornych koncertów, dostępnych dla publiczności za okazaniem bezpłatnych wejściówek możliwych do odebrania w kasie Pałacu Kultury Zagłębia.

Sczegóły – na stronie: http://spisakkonkurs.pl/ 


14 września 2017 roku o godz. 18:00 w warszawskiej Galerii Kordegarda (Krakowskie Przedmieście 15/17) odbędzie się wernisaż wystawy „60 Warszawskich Jesieni”, organizowanej przez Związek Kompozytorów Polskich i Narodowe Centrum Kultury.

W roku jubileuszowym 60. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” Prezes ZKP dr Mieczysław Kominek, Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” Jerzy Kornowicz oraz Dyrektor NCK dr hab. Rafał Wiśniewski zapraszają na wystawę „60 Warszawskich Jesieni”, która prezentuje plakaty Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej z lat 1956–2017. Wystawa potrwa do 1 października 2017 roku.

Wystawie towarzyszyć będą instalacja interaktywna @piacere Adama Porębskiego i Dariusza Jackowskiego oraz cykl spotkań z wybitnymi przedstawicielami świata sztuki „Moja Warszawska Jesień”. W dniach 16–23 września o godz. 18:00 publiczność będzie miała okazję spotkać się z szanownymi gośćmi Festiwalu: Jerzym Maksymiukiem (16 września), Agatą Zubel (17 września), Zygmuntem Krauze (18 września), Jerzym Artyszem (19 września), Jolantą Bilińską (20 września), Joanną Wnuk-Nazarową (21 września), Stanisławem Krupowiczem (22 września) i Tadeuszem Wieleckim (23 września).

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.


W dniach 15–23 września 2017 roku odbędzie się jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

Festiwal, który ma w tym roku swoją 60. jubileuszową edycję, podejmie temat, stanowiący istotę i tożsamość „Warszawskiej Jesieni”: fenomen a w a n g a r d y. Pierwsze „Warszawskie Jesienie” z całą pewnością „wiedziały”, czym awangarda jest. Sześćdziesiąta Jesień przyjrzy się awangardzie „po przejściach”. Stąd słowo – klucz i temat jubileuszowego festiwalu – Trans / Awangardy: awangarda w transgresji, w ruchu jak w transie.

Usłyszymy dzieła kompozytorów pokolenia wchodzącego w życie muzyczne wraz z pierwszymi Jesieniami, które będą zestawione z idiomami kompozytorów młodej i średniej generacji. Nie zabraknie światowych premier – zamówień „Warszawskiej Jesieni”. Będą to m.in. utwory: Artura Zagajewskiego, Haakona Thelina, Szymona Stanisława Strzelca, Jana Duszyńskiego, Piotra Tabakiernika, Mauro Lanzy, Lubawy Sydorenko, Maxima Kolomiietsa, Vladimira Gorlinskiego, Wojciecha Błażejczyka i Wenchen Qina. Usłyszymy je w najlepszych wykonaniach polskich i zagranicznych orkiestr, zespołów i solistów, m. in. Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Liebreicha, Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, Experimentalstudio des SWR z Fryburga, orkiestry EWCM pod dyrekcją Rüdigera Bohna, Tempo Reale z Florencji, Les Percussions de Strasbourg, Nostri Temporis.

Po raz drugi na „Warszawskiej Jesieni” pojawi się pasmo „Warszawska Jesień Klubowo” z utworami powstałymi specjalnie z uwzględnieniem klubowej atmosfery i specyfiki. Jubileuszowy festiwal zaprosi również na premierowe wydarzenia towarzyszące: spotkania z kompozytorami i wykonawcami, warsztaty kompozytorskie (po raz pierwszy!), audycje jesiennego radia internetowego, koncert młodych kompozytorów „New Music Incubator” oraz koncert Koła Młodych przy Związku Kompozytorów Polskich.

Szczegółowy program – na stronie: http://www.warszawska-jesien.art.pl


15 września 2017 roku o godz. 16.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się koncert „Nowe utwory z krajów Grupy Wyszehradzkiej”, organizowany przez Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, Central European Music Forum i Narodowe Centrum Kultury.

W roku jubileuszowym 60. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” Mieczysław Kominek, Prezes Związku Kompozytorów Polskich, oraz Jerzy Kornowicz, Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, zapraszają na koncert, podczas którego odbędą się prawykonania utworów zamówionych u kompozytorów z krajów Grupy V4.

Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca zaprezentuje Gesichtsstudien słowackiej kompozytorki Jany Kmiťovej (2017), Raindrops on Plastic Rooftops czeskiego autora Martina Wiesnera (2017), Metamorphosis węgierskiego kompozytora Andrása Gábora Virágha (2017) oraz Karpaty Jakuba Szafrańskiego (2017).

Wstęp na koncert jest wolny.

Dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.


Dwustu artystów Orkiestry i Chóru Filharmonii Narodowej wystąpi podczas jubileuszowego 150. koncertu w ramach cyklu „Mazowsze w Koronie”. 15 września 2017 roku o godz. 19:00 wykonają w radomskiej katedrze trzy monumentalne dzieła Wojciecha Kilara. Dzień wcześniej 14 września o godz. 18:00 w radomskiej Łaźni będzie można wziąć udział w wyjątkowym wieczorze wspomnień o kompozytorze.

Podczas tegorocznej czternastej edycji festiwalu „Mazowsze w Koronie” przypadnie 150. koncert cyklu. Na jubileusz organizatorzy przygotowali szczególny repertuar i zaprosili wyjątkowych wykonawców. 15 września o godz. 19:00 w Katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu wystąpi Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej pod batutą Jakuba Chrenowicza. Oba zespoły, w sumie w dwustuosobowym składzie, wykonają w katedrze trzy monumentalne dzieła Wojciecha Kilara: kantatę Angelus na sopran, chór mieszany i orkiestrę, którą kompozytor dedykował swojej żonie Barbarze (partię solową zaśpiewa Magdalena Schabowska); Exodus na chór mieszany i orkiestrę, dedykowany reżyserowi Krzysztofowi Zanussiemu oraz Krzesany – poemat symfoniczny, który Wojciech Kilar napisał właśnie dla Filharmonii Narodowej.

To wielkie wydarzenie poprzedzi wieczór wspomnień o kompozytorze. 14 września o godz. 18:00 w Łaźni – Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii odbędzie się spotkanie, w którym weźmie udział m.in. Barbara Gruszka-Zych – poetka, dziennikarka, autorka biograficznej książki pt. Wojciech Kilar. Takie piękne życie oraz państwo Krajewscy – przyjaciele rodziny Kilarów. Pan Krajewski przez wiele lat pełnił funkcję zaufanego kierowcy Wojciecha Kilara. Po spotkaniu publiczność będzie miała okazję wysłuchać kameralnego koncertu w wykonaniu pianistki Agnieszki Kopackiej, flecistki Marii Lewickiej oraz sopranistki Magdaleny Schabowskiej – solistki Filharmonii Narodowej, która ścieżkę swojej muzycznej edukacji rozpoczęła właśnie w Radomiu. Prezentowane będą utwory kameralne kompozytora m.in. Sonatina na flet i fortepian z 1951 r. Spotkaniu będzie towarzyszyć wystawa zdjęć Bartłomieja Barczyka – autora fotografii wykonanych m.in. w domu kompozytora w Katowicach.

Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Więcej szczegółów na www.mazowszewkoronie.pl 


16 września 2017 roku o godz. 11:00 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Dobra 56/66) odbędzie się Konferencja Festiwali Muzyki Nowej.

W roku jubileuszowym 60. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” Prezes Związku Kompozytorów Polskich Mieczysław Kominek, Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Jerzy Kornowicz i Dyrektor Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Zbigniew Skowron zapraszają na Konferencję Festiwali Muzyki Nowej, która będzie miała miejsce w Sali im. Bogumiła Lindego BUW.

Podczas Konferencji odbędzie się spotkanie przedstawicieli europejskich festiwali muzyki współczesnej, którzy zaprezentują swoje przedsięwzięcia. Ponadto po dyskusji panelowej podpiszą wspólnie „Proklamację Warszawską”, wyrażającą stanowisko festiwali nowej muzyki wobec zmieniającego się świata.

Udział w wydarzeniu wezmą: Cecilia Balestra (dyrektor „Milano Musica” – Associazione per la musica contemporanea), Juriy Bulka (koordynator lwowskiego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Contrasts”), Björn Gottstein (dyrektor artystyczny Donaueschinger Musiktage), Henk Heuvelmans (Gaudeamus Muziekweek z Utrechtu), Anna Huuskonen (producent Musica Nova, Helsinki), Kristýna Konczyna (menadżer Ostrava Center for New Music, Ostrava Days, NODO Festival), Jerzy Kornowicz (dyrektor Festiwalu „Warszawska Jesień”), Martin Q Larsson (dyrektor zarządzający Nordic Music Days 2017, London), Graham McKenzie (dyrektor artystyczny Huddersfield Contemporary Music Festival), Remigijus Merkelys (dyrektor artystyczny i wykonawczy International Contemporary Music Festival GAIDA, Wilno), Oleksandr Perepelytsia i Karmella Tsepkolenko (dyrektorzy International Festival of Modern Art Two Days and Two Nights of New Music), Krzysztof Pietraszewski (kurator Sacrum Profanum Festival), Miroslav Pudlák (dyrektor Contempuls – Prague Contemporary Music Festival), Krešimir Seletković (dyrektor artystyczny Music Biennale Zagreb), Oľga Smetanová (sekretarz generalny ISCM World New Music Days 2017, Vancouver), Vladimir Tarnopolski (dyrektor artystyczny Moscow Forum – International Festival of Contemporary Music) oraz Joanna Wnuk-Nazarowa (dyrektor naczelny i programowy NOSPR, Festiwal Prawykonań).

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne: język polski / język angielski.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.


16 września 2017 roku o godz. 19.30 w Bazylice oo. Franciszkanów w Katowicach odbędzie się koncert „Polska i jej historia” w ramach cyklu „Co mi w duszy gra?”.

„Co mi w duszy gra?” to cykl koncertów, poświęconych prezentacji twórczości Feliksa Nowowiejskiego, których program został skonstruowany w oparciu o odpowiedzi na pytanie, które jest zawarte w tytule projektu. Koncerty „odpowiedzi” odnoszą się do źródeł inspiracji kompozytora. Podczas koncertu 16 września, który nosi tytuł „Polska i jej historia”, poza utworami Feliksa Nowowiejskiego usłyszymy wybrane Psalmy Mikołaja Gomółki.

Utwory wykona Poznański Chór Kameralny – obecnie jeden z najlepszych polskich chórów szczycący się wieloma sukcesami artystycznymi, m.in. Grand Prix uznanych konkursów chóralnych, zdobyciem nagrody L’Orphée d'Or 2015, przyznanej przez Académie du Disque Lyrique w Paryżu czy nominacji do nagrody "Fryderyk" 2015 za dwupłytowy album z muzyką Pasquale Anfossiego. Łączy w sobie najlepsze tradycje polskiej chóralistyki oraz pełne pasji, otwarte podejście do sztuki. Zespół powstał w 2005 roku z inicjatywy Bartosza Michałowskiego, wówczas asystenta prof. Stefana Stuligrosza, dzisiaj dyrektora Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie. Współwykonawcami wrześniowego koncertu w panewnickiej Bazylice o.o. Franciszkanów będą znakomici młodzi artyści. Baryton Radosław Góra rozwija swoje wokalne umiejętności pod kierunkiem dr. hab. Jarosława Bręka w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Jakub Pankowiak jest już koncertującym organistą i absolwentem poznańskiej uczelni oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie kształcił się pod kierunkiem prof. dr hab. Magdaleny Czajki. Artyści zaprezentują również utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, Andrzeja Koszewskiego, Marka Raczyńskiego, Michaela McGlynna i Maurice’a Duruflé’a.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.silesia.art.pl


16 września 2017 roku o godz. 22:30 Koło Młodych Związku Kompozytorów Polskich zaprasza na koncert „Electro | Impro night”, który odbędzie się w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Electro | impro night to koncert elektroakustyczny z sześcioma nowymi projektami kompozytorów młodego pokolenia. Głównym założeniem wydarzenia jest wykorzystanie w utworach o różnych koncepcjach elementu improwizacji. Wydarzenie odbędzie się w ramach imprez towarzyszących 60. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

Podczas koncertu odbędzie się prawykonanie kompozycji autorstwa Moniki Szpyrki, Żanety Rydzewskiej, Piotra Bednarczyka, Pawła Malinowskiego, Izabeli Smelczyńskiej i Mateusza Śmigasiewicza, a także Andrzeja Karałowa i Jurka Przezdzieckiego, które powstały w 2017 roku. Kompozytorzy łączą w swoich utworach organiczne brzmienie instrumentów z warstwą elektroniczną, przetworzeniami w czasie rzeczywistym (live electronics) oraz brzmieniami syntezatorowymi. W programie znalazły się także kompozycje, w których warstwa dźwiękowa została poszerzona o warstwę wizualną (wizualizacje, instalacje) autorstwa Kingi Bartniak.

Wstęp na koncert jest wolny.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

Więcej


16 września 2017 roku o godz. 19:00 Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus zaprasza na Koncert inauguracyjny rozpoczynający sezon artystyczny 2017/2018, który będzie miał miejsce w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

W nowy sezon, pełen bardzo atrakcyjnych propozycji repertuarowych, Sinfonia Iuventus wkroczy 16 września w Filharmonii Narodowej pod batutą swego Dyrektora artystycznego – Mirosław Jacek Błaszczyk poprowadzi wykonanie dwóch arcydzieł ukazujących dwa różne oblicza koncertu. Monumentalny i nowatorski Koncert skrzypcowy D-dur op. 77 (1878) Johannesa Brahmsa to wyraz przyjaźni kompozytora i wielkiego skrzypka jego epoki, Josepha Joachima; tworząc go, intensywnie korzystał z konsultacji wirtuoza. W Warszawie wykonawcą partii solowej będzie Jakub Jakowicz, należący do najbardziej prominentnych wiolinistów polskich swojego pokolenia.

Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego swą nazwą niejako „polemizuje” z założeniami gatunku sugerującymi konfrontowanie solisty i orkiestry. To raczej nawiązanie do dawnej formy „koncertu zespołowego”, w którym jednakową, quasi-solistyczną wirtuozerią popisywali się wszyscy muzycy orkiestry. Zamówiony przez Witolda Rowickiego w 1950 roku, został ukończony po czterech latach. Kompozytorem miotały wątpliwości i rozterki – utwór „na motywach ludowych” miał się wpisywać w preferowany w ponurych czasach socrealizmu nurt folklorystyczny, ale trywialność oraz polityczny kontekst tego nurtu były Lutosławskiemu skrajnie obce. Stworzył więc dzieło niezależne od tych postulatów, rozwijające raczej najlepsze idee artystycznej sublimacji folkloru. Żywiołowe, barwne, perfekcyjne w swej konstrukcji dzieło zyskało trwałe uznanie publiczności i dyrygentów.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronie: http://sinfoniaiuventus.pl


18 września 2017 roku o godz. 16.00 w warszawskiej siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (Warszawa, ul. Fredry 8) odbędzie się koncert „Jesień 2017” z cyklu „Muzyczne Pory Roku”.

Podczas koncertu zorganizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich – Oddział Warszawski przy współpracy Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zostaną zaprezentowane utwory polskich kompozytorów współczesnych, takich jak Paweł Łukaszewski, Piotr Moss, Sławomir Czarnecki i Sławomir Zamuszko. Ponadto odbędą się prawykonania Down Dariusza Przybylskiego, Ściany Płaczu (KOTEL) Jana Oleszkowicza, Tria Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko oraz Mazurków Edwarda Sielickiego.

Utwory zabrzmią w wykonaniu znakomitych kameralistów: altowiolisty Lecha Bałabana, skrzypka Jana Bałabana, wiolonczelisty Macieja Mazurka oraz pianisty Krzysztofa Sowińskiego.

Koncert dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Muzyka”.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.


II Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego odbędzie się w dniach 18–20 września 2017 roku.

Inauguracja Konkursu Kwartetów będzie miała miejsce w katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego 18 września o godz. 19:00. Podczas koncertu inauguracyjnego w Auli im. B. Szabelskiego wystąpi Meccore String Quartet.

Przesłuchania I i II etapu odbędą się 19 i 20 września w godzinach 11.15–14.00. Program I etapu obejmuje wykonanie jednego z Kwartetów smyczkowych Josepha Haydna op. 33 i IV Kwartet smyczkowy Aleksandra Tansmana jako utwór obowiązkowy. Podczas II etapu uczestnicy zaprezentują jeden z dwóch Kwartetów smyczkowych Karola Szymanowskiego; jeden wybrany z grupy kwartetów Kodaly’ego, Nielsena, Janáčka, Berga, Brittena lub Bartoka oraz jeden kwartet do wyboru spośród kompozytorów z kraju pochodzenia kandydata, napisany po 1945 roku. W Jury Konkursu zasiądą: Marek Czech – Royal String Quartet, Arkadiusz Kubica – Silesian Quartet, Mats Lindstrom – Royal Academy London, Peter Schuhmayer – Artis Quatet Vienna oraz Paweł Zalejski – Apollon Musagettes Quartet.

Po ogłoszeniu wyników Konkursu 20 września o godz. 19:00 odbędzie się Koncert Laureatów.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.


Koło Młodych Związku Kompozytorów Polskich zaprasza na Koncert laureatów Konkursu Kompozytorskiego im. Z. Mycielskiego, który odbędzie się w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina 19 września 2017 roku o godz. 16.00.

W trakcie koncertu zostaną zaprezentowane kompozycje laureatów VIII Konkursu Kompozytorskiego im. Zygmunta Mycielskiego, przedmiotem którego był utwór na 5 do 8 wykonawców (skrzypce, altówka, wiolonczela, klarnet, klarnet basowy, saksofon altowy, akordeon, perkusja, fortepian). W programie znalazły się zarówno kompozycje czysto akustyczne, jak i wykorzystujące live electronics, a także utwory, w których warstwa dźwiękowa została poszerzona o warstwę wizualną (identyfikacja wizualna) autorstwa Kingi Bartniak. Utwory wykonają: Aleksandra Bednarczyk, Anna Chmielińska, Olga Chwaszczewska, Dominik Frankiewicz, Anna Sułkowska, Tamara Kurkiewicz, Jakub Muras, Mateusz Rajkowski, Pablo Sánchez-Escariche Gasch, Mateusz Stankiewicz, Przemek Wojciechowski otaz Trio Layers. W interpretacji muzyków zabrzmią prawykonania Coloriage na ensemble (2017) Adama Diesnera, io na ensemble (2017) Tomasza Szczepanika oraz Kompozycji izorytmicznej nr 2 (wersja trzecia) na flet altowy, kontrabas i akordeon (2017) Ryszarda Lubienieckiego.

Ponadto zostaną zaprezentowane utwory zaproszonych gości Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich: Pawła Kwapińskiego, Martyny Koseckiej i Dominika Lasoty.

Wstęp na koncert jest wolny.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.


22 września 2017 roku o godz. 22:30 w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina będzie miał miejsce koncert grupy kompozytorskiej gen~.rate, który jest wydarzeniem towarzyszącym 60. MFMW „Warszawska Jesień".

Nazwa koncertu „gen~.rate:zoomed” odnosi się do sytuacji, w której odbiorca ma możliwość niemal bezpośredniego kontaktu z wykonawcą – kompozytorzy postanowili wykorzystać przestrzeń sali koncertowej w sposób niekonwencjonalny, umiejscawiając widzów na scenie, widownię natomiast pozostawiając zupełnie pustą. W ten sposób odbiorca będzie miał wgląd w techniczną stronę wykonywania, obserwując z bliska pracę nie tylko muzyków, ale również realizatorów dźwięku oraz osób odpowiedzialnych za projekcję wideo. Zajmując określone miejsce na scenie, odbiorca sam zadecyduje o tym, z jakiej perspektywy będzie odbierać całe wydarzenie. Dodatkowo, zamontowane na scenie i poza nią kamery, projektor oraz ekran pozwolą na projekcję w czasie rzeczywistym obrazu widzianego oczami osoby znajdującej się na widowni. Odbiorca – przebywający na scenie i obserwujący jednocześnie na ekranie klasyczny punkt widzenia – będzie miał okazję zastanowić się, w jaki sposób zmiana perspektywy wpływa na percepcję. Program zakłada prezentację utworów nie tylko czysto akustycznych, ale również audiowizualnych, a także instalacji dźwiękowych.

W programie znalazły się utwory twórców młodego pokolenia z grupy kompozytorskiej gen~.rate w składzie: Aleksandra Kaca, Teoniki Rożynek, Żaneta Rydzewska i Rafał Ryterski. Grupa powstała w 2014 roku w Warszawie z inicjatywy czwórki kompozytorów, którzy przy współpracy z grafikami i reżyserami dźwięku zorganizowali dotychczas sześć koncertów – prawykonań swoich kompozycji. W ramach koncertu 22 września wykonany zostanie także utwór-instalacja francusko-duńskiego kompozytora Loïca Destremau. Muzyka Destremau była wykonywana na licznych festiwalach muzyki współczesnej, a w styczniu 2017 roku jego utwór zainaugurował uroczystą ceremonię otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury, której tytuł na rok 2017 roku przypadł miastu Aarhus.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

Więcej


W dniach 22 wrze


W dniach 22 września - 1 października 2017 roku w Toruniu odbędzie się nowy Festiwal Siły Natury „Ziemia, planety, gwiazdy".

Siły Natury to nowy interdyscyplinarny projekt Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w formie festiwalu, który odbywać się będzie przez kolejne 3 lata w regionie kujawsko-pomorskim. Pierwsza edycja nosi tytuł „Ziemia, planety, gwiazdy". Ideą projektu jest prezentacja artystycznych związków i relacji pomiędzy żywiołami a muzyką. W ramach zadania odbędą się koncerty symfoniczne z oprawą multimedialną, koncerty kameralne, recital, otwarte próby generalne, projekcja filmowa, wystawa zdjęć, wykłady, cykl audycji muzycznych dla dzieci z małych miejscowości, konkurs plastyczny i konkurs kompozytorski. Wszystkie działania są spójne pod kątem merytorycznym i dotyczą tematyki zadania. Związek przedstawionego programu z naturą jest czynnikiem nadrzędnym. Do udziału zostali zaproszeni wybitni polscy artyści, uznani na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Podczas koncertu inaugurującego Festiwal 22 września w Sali Koncertowej CKK Jordanki o godz. 19:00 zostanie zaprezentowany m. in. utwór Magdaleny Cynk Planetoida 12999 Toruń. W przestrzeni kosmicznej oprócz znanych już przed wiekami planet unosi się również Toruń. Takie miano (a dokładnie – 12999 Toruń) nosi planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu trzech lat i 157 dni, odkryta w 1981 roku przez Edwarda Bowella. Na cześć tego ciała niebieskiego toruńska kompozytorka napisała swoje dzieło, które należy do cyklu 19 miniatur pisanych na różnorodne składy wykonawcze Planetoidy. Kompozycje te dedykowane są miastom oraz wybitnym postaciom nauki i sztuki, związanym z kulturą polską i mającym swoich imienników w Kosmosie. Planetoida Toruń napisana została na inaugurację Roku Astronomii w 2009 i zadedykowana jest rodzinnemu miastu.

Szczegółowe informacje – na stronie: http://tos.art.pl


W dniach 22–29 września 2017 roku w Zabrzu odbędzie się jubileuszowa V edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego — poziom 320.

Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego — poziom 320 od początku swojego istnienia prezentował muzykę klasyczną w niebanalny sposób, korzystając z szeregu nowatorskich rozwiązań: kreatywnie eksploatując multimedia, wprowadzając elementy tańca, a nawet akrobatyki. Czy jubileuszowa edycja dorówna poprzednim, zasługując na muzyczne świadectwo z wyróżnieniem? O tym musicie się przekonać sami, odwiedzając w dniach 22–29 września osadzoną w postindustrialnej scenerii zabrzańską Kopalnię Guido oraz Sztolnię Królowa Luiza.

Podczas koncertu inauguracyjnego 23 września w unikatowej sali koncertowej kopalni Guido — 320 metrów pod ziemią— gwiazda światowej wiolinistyki skrzypek Dmitry Sitkovetsky obok utworów Pendereckiego zaprezentuje wraz ze swoim Sitkovetsky Trio legendarną już aranżację prawdziwego przeboju muzyki barokowej — nastrojowych Wariacji Goldbergowskich J. S. Bacha. Festiwal zawsze prezentował muzykę korzystając z nowatorskich, interdyscyplinarnych i multimedialnych rozwiązań. W tym roku kontynuować te tradycje będzie wiedeńska artystka Irina Titova, której widowiskowe, piaskowe animacje biją rekordy popularności w stolicy muzyki. Performerka specjalnie na ten koncert przygotowała piaskową interpretację arcydzieła Bacha.

Z kolei wybitny fiński wiolonczelista Arto Noras 28 września zaprezentuje śląskiej publiczności dedykowaną mu przez Pendereckiego Suitę na wiolonczelę solo oraz I Koncert wiolonczelowy C. Saint-Saënsa z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej, która dodatkowo wykona w swojej siedzibie Uwerturę uroczystą Dymitra Szostakowicza oraz Entratę Patrona Festiwalu. Podziemnym wykonaniem tego utworu — które odbyło się w Kopalni Guido w obecności kompozytora — rozpoczęła się pięć lat temu historia Festiwalu.

Ponad 200 artystów zgromadzonych na estradzie w postindustrialnej scenerii Sztolni Królowa Luiza przystąpi do wykonania monumentalnego dzieła Pendereckiego Siedem bram Jerozolimy na finał Festiwalu. Tym stosunkowo rzadko prezentowanym ze względu na gigantyczny aparat wykonawczy utworem już 29 września zadyryguje sam jego twórca. Kompozycję — obok szeregu znakomitych śpiewaków i recytatora (Hossa, Sikora, Lubańska, Zdunikowski, Nowacki, Holland) — wykonają w Zabrzu Sinfonietta Cracovia oraz Chór Filharmonii Krakowskiej.

Szczegółowy program – na stronie: http://penderecki320.com


23 września 2017 roku o godz. 19.00 w kościele p. w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku odbędzie się koncert kompozytorski Aleksandry Garbal.

Współorganizatorzy: Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku, Burmistrz Toszka oraz Związek Kompozytorów Polskich zaprasza na koncert kompozytorski Aleksandry Garbal pt. „Caritas Christi urget nos”, zorganizowany z okazji Triduum związanego z rekoronacją XVII wiecznego Obrazu Matki Bożej Toszeckiej. Koncert odbędzie się pod Honorowym Patronatem J.E. Biskupa Gliwickiego Jana Wieczorka oraz J.M. Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Antoniego Dębińskiego.

W programie koncertu znajdzie się siedem prawykonań kompozycji solowych na organy i fortepian, a także wokalno-instrumentalnych autorstwa Aleksandry Garbal do tekstów poetów z różnych epok od średniowiecza po wiek XXI, w językach łacińskim, włoskim, polskim i niemieckim. Utwory wykonają Lilianna Zalesińska (mezzosopran), Piotr Szymanowicz i Aleksandra Garbal (fortepian), Agnieszka Hyla i Waldemar Krawiec (organy), Adam Kędzia i Wojciech Wojdyła (dzwony orkiestrowe i kotły) oraz cztery chóry: Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej w Gliwicach pod dyrekcją prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody, Gliwicki Zespół Chorałowy pod dyrekcją Ks. Adama Kozaka, Chór Tryl pod dyrekcją Marii Garbal oraz Chór dziecięcy uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I-go stopnia w Strzelcach Opolskich pod dyrekcją kompozytorki.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.


28 września 2017 roku o godz. 20.00 w warszawskim klubie „Mózg Powszechny” (ul. Zamoyskiego, 20) odbędzie się kolejny koncert z cyklu wystąpień mistrzowskich „SuperSam + 1”, organizowany przez Fundację Muzyki Współczesnej i Form Interdyscyplinarnych „Mózg Foundation”.

„SuperSam + 1” to cykl wystąpień mistrzowskich. Projekt koncentruje się głównie wokół muzyki, ale przewiduje też udział innych form wyrazu, takich jak performance, multimedia, monodram. Podczas „SuperSam + 1” prezentowani są uznani artyści polscy i zagraniczni nastawieni na działania autorskie, eksperymentalne i innowacyjne. „Super” w tytule oznacza, że program budowany jest w oparciu o artystów uznanych – mistrzów. „Sam” mówi o występie solowym, ale i o twórczym osamotnieniu. „+ 1” w tytule oznacza, że każdy wieczór uwieńczony jest występem w duecie. W większości przypadków artyści spotykają się na scenie po raz pierwszy. 28 września na scenie klubu „Mózg Powszechny” spotkają się Jan Jelinek i Piotr Kurek.

Podejście do muzyki Jana Jelinka w głównej mierze opiera się na przekształcaniu dźwięków, przenoszeniu parametrów popu w abstrakcyjną, zredukowaną i strukturalną elektronikę. Obchodząc zasady tradycyjnej muzykalności, Jelinek tworzy kolaże z maleńkich fragmentów dźwięków, pochodzących z samplerów, magnetofonu, odtwarzaczy multimedialnych i innych urządzeń nagrywających. Artysta często wykorzystuje pętle i delikatne modulowanie, aby wydobyć istotę utworu i dookreślić ją i jednocześnie ukryć jego źródło.

Piotr Kurek, zamieszkały w Warszawie muzyk, znany jest z projektów Piętnastka oraz solowych albumów wydanych w kraju i za granicą. Współpracował z grupami teatralnymi i tańca współczesnego: TR Warszawa, Stary Teatr, Lubelski Teatr Tańca, Centre Chorégraphique National de Rillieux-la-Pape oraz Paper Tiger. Jest autorem bądź współautorem wielu projektów instrumentalnych m.in. Heroiny, Suaves Figures (z Sylvią Monnier), Piętnastka (z Hubertem Zemlerem), ABRADA (z Francesco de Gallo). Uczestniczył w festiwalach muzycznych i teatralnych, m.in. Unsound, Malta Festival, CTM, UH Fest, OFF Festival.

Patronat medialny nad cyklem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronie: http://www.supersam.mozg.pl/ 


W dniach 23 września – 11 listopada w Bydgoszczy i 28 listopada – 2 grudnia 2017 roku w Warszawie odbędzie się XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych „Mózg Festival”.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych „Mózg Festival” jest spotkaniem artystów tworzących i poruszających się we wszystkich rejonach muzyki współczesnej, sztuki performance, audio i wideo instalacji, w których muzyka odgrywa istotną rolę. Do udziału w wydarzeniu zapraszani są artyści z całego świata, gdyż jednym z założeń festiwalu jest jego wielokulturowość oraz prezentacje sprzyjające poznawaniu i rozumieniu wieloaspektowości kultur. Festiwal prezentuje muzykę improwizowaną i eksperymentalną, najnowsze techniki wykonawcze oraz połączenia interdyscyplinarne w kontekście i poszanowaniu tradycji. Do udziału w festiwalu zapraszane są wybitne indywidualności świata sztuki oraz młodzi artyści, których dotychczasowe działania noszą znamiona wyjątkowych.

Wszystkie działania artystyczne traktowane są jako środek, który prowadzić ma do głębszego poznania otaczającej nas rzeczywistości i przemian zachodzących na świecie. Hasło tegorocznej edycji to „Come down to Earth” (Zejdźmy na Ziemię). Program Festiwalu obejmuje instalacje, lekcje, projekcje filmowe, Wieczory Muzyki Improwizowanej z udziałem muzyków lokalnych i gości festiwalu, warsztaty i koncert Dziecięcej Orkiestry Improwizującej pod kierownictwem Jerzego Rogiewicza oraz koncerty poszczególnych zespołów. Wystąpi m. in. Ensemble Tuning, który tworzą wyjątkowi muzycy: flecista i kompozytor Tomasz Pawlicki – koncertmistrz Opery Nova w Bydgoszczy, Kuba Ziołek – laureat Paszportu Polityki 2016, lider kilku zespołów z pogranicza muzyki eksperymentalnej, elektronicznej i improwizowanej oraz lider projektu, perkusista i kompozytor Rafał Gorzycki, zaliczany do grona najważniejszych artystów współczesnego jazzu oraz kameralistyki w Polsce i Europie. Założeniem tego tria jest praca nad brzmieniem, jego transformowanie i ekspozycja jako głównej składowej muzycznej.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program Festiwalu dostępny jest na stronie: http://www.festiwal.mozg.pl 


24 września 2017 roku w łódzkim Teatrze Wielkim odbędzie się specjalny koncert, podczas którego będą rywalizować z sobą finaliści konkursu kompozytorskiego na operę Człowiek z Manufaktury: Katarzyna Brochocka i Rafał Janiak.

Dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi Paweł Gabara i dyrektor łódzkiej Manufaktury Sławomir Murawski podpisali w maju 2016 roku umowę o współpracy i ogłosili Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski na operę Człowiek z Manufaktury, która nawiązywać będzie treścią do historii łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego i współczesnych losów jego tekstylnego imperium. Do udziału w konkursie zgłosiło się 40 kompozytorów z Polski, Hiszpanii, Iranu, USA i Włoch. 5 stycznia na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi odbył się półfinał. Zgodnie z regulaminem jednego twórcę wybierała Publiczność, a drugiego wskazywało Jury. Publiczność oddała za pośrednictwem Internetu ponad 53 tysiące głosów. Najwięcej uzyskała Katarzyna Brochocka. Jury wybrało do finału kompozycję Rafała Janiaka. Kompozytorzy zakwalifikowani do III etapu otrzymali zadatki w kwocie 5000 złotych na napisanie I aktu opery.

Podczas finału konkursu w wykonaniu I aktu opery w wersji estradowej wezmą udział soliści, chór i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Wojciecha Rodka. W głównych partiach wystąpią: Małgorzata Walewska (Zofia), Stanisław Kierner (Poznański w kompozycji Rafała Janiaka), Aleksander Kunach (Poznański w kompozycji Katarzyny Brochockiej) i Wojciech Pszoniak (Przybysz).

W związku z tym, że dla organizatorów bardzo ważny jest głos Publiczności, podczas finałowego koncertu odbędzie się również głosowanie na najlepszego kompozytora zdaniem Słuchaczy/Widzów. Mecenasem konkursu i fundatorem nagród jest łódzka Manufaktura. Zwycięzca otrzyma 45000 złotych. Prapremiera utworu odbędzie się na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi w listopadzie 2018 roku z okazji 185. rocznicy urodzin Izraela Poznańskiego. W maju 2019 roku na terenie Manufaktury w Łodzi zostanie zaprezentowana wersja plenerowa opery.

Więcej – na stronie: http://www.operalodz.com/


24 września 2017 roku w Spodku odbędzie się przedsięwzięcie z okazji 85. rocznicy urodzin Wojciecha Kilara pt. „Kilar w rocznicę urodzin. Katowice 2017”.

Współgospodarzem koncertu jest Miasto Katowice, a wydarzenie uświetni tegoroczne 152. urodziny Katowic – Miasta Muzyki UNESCO. Dwugodzinny spektakl muzyczny rozegra się na dwóch dużych scenach, w towarzystwie skrojonej na miarę wielkiego widowiska oprawy wizualnej i spektakularnych efektów świetlnych. Obok fragmentów koncertów fortepianowych, Krzesanego, Orawy, Siwej Mgły, w repertuarze znajdą się również dzieła muzyki filmowej, m.in.: Marsz Kawalerii z „Kroniki Wypadków Miłosnych” w reż. Andrzeja Wajdy, Mazur z „Zemsty” w reż. Andrzeja Wajdy, Pieśń o Małym Rycerzu z „Przygód Pana Michała” w reż. Jerzego Hoffmana, Polonez z „Pana Tadeusza” w reż. Andrzeja Wajdy, Walc z „Trędowatej” w reż. Jerzego Hoffmana, Walc z „Ziemi Obiecanej” w reż. Andrzeja Wajdy, The Party z „Draculi” w reż. F. F. Copolli.

W spektakularnym widowisku udział wezmą: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą maestro Jerzego Maksymiuka, Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. Gościem specjalnym koncertu będzie Ingolf Wunder, światowej sławy pianista, laureat II nagrody w XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

Więcej – na stronie: http://www.nospr.org.pl


W dniach 26 września – 1 października 2017 roku w Krakowie odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Sacrum Profanum.

Festiwal Sacrum Profanum powstał w 2003 roku we współpracy Biura Festiwalowego Kraków 2000, Filharmonii Krakowskiej oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Od trzeciej edycji festiwal koncentruje się na prezentowaniu muzyki XIX i XX w. według klucza narodowego. Tematyka tegorocznej odsłony jest związana z kulturą Rumunii. Formuła Sacrum Profanum poza cyklem koncertów otworzyła się na inne sztuki: operę, wystawy i instalacje audio art. Stylistycznie program tworzy alchemiczną mieszankę trzech nurtów: od XX-wiecznej muzyki współczesnej, przez awangardę, aż po nurt indie classical. Bezpłatne koncerty, spotkania, warsztaty i dyskusje uzupełniają program Festiwalu Sacrum Profanum. Poza trzema bezpłatnymi koncertami, sześcioma wydarzeniami, przygotowanymi wspólnie z magazynami „Glissando” i „Fragile”, Sacrum Profanum zaprasza na trzy spotkania literackie, które wprowadzą słuchaczy w szerszy kontekst współczesnej kultury i literatury rumuńskiej.

W programie Festiwalu znalazła się również polska muzyka współczesna. Podczas koncertu „Eastman / East Men odbędzie się polska premiera utworu instrumentalnego wirtuoza syntezatorów modularnych Roberta Piotrowicza Mewo Pan (2017). Natomiast podczas koncertu 30 września, w całości zamówionego przez festiwal Sacrum Profanum, przez Spółdzielnię Muzyczną zostanie premierowo wykonany utwór Sokushinbutsu (2017) Pawła Kulczyńskiego, specjalizującego się w syntezatorach modularnych, połamanych rytmach i instalacjach dźwiękowych. W programie przedostatniego koncertu Festiwalu Sacrum Profanum „Muzyczka/Samotność dźwięków” – improwizacje w wykonaniu Evana Ziporyna, Adriena Lambineta, Kamila Szuszkiewicza, Mikołaja Pałosza, Kuby Sokołowskiego, Tomasza Stańko oparte na kompozycjach Henryka Mikołaja Góreckiego, Eugeniusza Rudnika, Tomasza Sikorskiego i samego Tomasza Stańko.

Więcej: http://sacrumprofanum.com


W dniach 28 września – 6 grudnia 2017 roku odbędzie się VIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczno-Artystyczny Sfogato – jedyne w Krakowie cykliczne wydarzenie festiwalowe, dla którego muzyka i twórcza osobowość Fryderyka Chopina stanowi główną inspirację.

Nazwa wydarzenia – „Sfogato” – pochodzi od włoskiego słowa użytego po raz pierwszy przez Chopina jako termin muzyczny, dla opisania fragmentu Barkaroli Fis-dur op. 60. Jarosław Iwaszkiewicz zinterpretował sfogato, dookreślone przez Chopina przymiotnikiem dolce, jako moment przynoszący katharsis, ekstazę i oczyszczenie. Nawiązał tym samym do funkcji, jaką sztuka, a także muzyka, pełniła w czasach starożytnych i pełni do dnia dzisiejszego. Organizatorem festiwalu jest Towarzystwo Muzyczno-Artystyczne Sfogato, które powstało w 2010 roku z inicjatywy pianistki Marty Polańskiej – Kierownika Artystycznego Festiwalu.

Celem Festiwalu jest ukazanie wieloaspektowej roli muzyki i sztuki w życiu człowieka. Tradycją festiwalową jest, że Koncert Inauguracyjny odbywa się zawsze w ostatni czwartek września. Jest to nawiązanie do Wieczorów Czwartkowych organizowanych w Warszawie przez ojca Fryderyka Chopina, Mikołaja. Tegoroczny festiwal zainauguruje koncert „Chopin Soirée” (Willa Decjusza, Sala Balowa, 28 września 2017, godz. 18), podczas którego zabrzmią m. in. dzieła Chopinowskie.

Koncert 22 października 2017 roku w Kościele p.w. Św. Wojciecha (Os. Bronowickie, ul. Św. Wojciecha 4, g. 18:45) odbędzie się w dniu wspomnienia Świętego Jana Pawła II, a także w roku jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Program Festiwalu obejmuje także Warsztaty pianistyczne, współorganizowane z www.martatelier.pl, prowadzone przez wybitnych pedagogów z Japonii, Rosji oraz Polski z udziałem Uczniów Szkół Muzycznych, Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Sfogato na dzwonek i sygnał oraz Konferencję (6 grudnia, godz. 9:00, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie, ul. Ingardena 4) pod hasłem Psychologia: Muzyka – Sztuka – Media, której przewodniczy prof. Helena Wrona-Polańska. Koncert laureatów Konkursu Kompozytorskiego odbędzie się podczas Konferencji.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronach: www.sfogatofestival.com, www.martatelier.pl 

Więcej


28 września 2017 roku o godz. 18:00 w BIbliotece Publicznej w dzielnicy Wilanów odbędzie się wieczór poetycko-muzyczny Cezarego Macieja Dąbrowskiego „Słowo jak muzyka".

Podczas wieczoru poetycko-muzycznego autor będzie opowiadał o swojej drodze twórczej oraz przedstawi wiersze, opowiadania, fraszki, łącząc je z miniaturami fortepianowymi i pieśniami. Cezary Maciej Dąbrowski - kompozytor, poeta, pianista, perkusista. Debiutował w 2014 roku tomem Wiersze sercem pisane. Rok później ukazała się jego pierwsza płyta Zaplątany w Twoje włosy. Wiersze i miniatury fortepianowe oraz drugi tom poezji Brudnopis. W jego dorobku znajdują się także książki Ech, żywocie... i Wierszem i Prozą. Cezary Maciej Dąbrowski łączy w swojej twórczości muzykę i poezję.

Wstę na wydarzenie jest wolny.


W roku 2017 obchodzimy dwie rocznice związane z patronem Filharmonii Krakowskiej, Karolem Szymanowskim – jubileusz 135-lecia urodzin i 80. rocznicę śmierci kompozytora. Z tej okazji przygotowany został prolog festiwalu Szymanowski / Polska  / Świat – festiwalu, którego pełna edycja planowana jest na przyszły sezon artystyczny. Koncerty objęte wspomnianym hasłem odbędą się w dniach od 28 do 30 września 2017 roku i stanowią różne formy muzycznej prezentacji – koncert kameralny, recital pieśni oraz koncert symfoniczny.

Podczas pierwszego z koncertów prologu 28 września o godz. 19.30 wystąpi ceniony od prawie czterdziestu lat działalności Kwartet Śląski. W wykonaniu zespołu zabrzmią dwa arcydzieła muzyki kameralnej: II Kwartet Karola Szymanowskiego oraz III Kwartet smyczkowy Pieśni śpiewają Henryka Mikołaja Góreckiego, urzeczywistnione kontinuum dzieła Szymanowskiego w muzyce XXI wieku (prawykonanie w 2005 roku).

Drugi koncert 29 września o godz. 19.30 to recital pieśni w mistrzowskim wykonaniu sopranistki Olgi Pasiecznik z towarzyszącą jej przy fortepianie siostrą Natalią. W programie recitalu znalazły się wybrane Pieśni kurpiowskie Szymanowskiego, które zabrzmią w otoczeniu pieśni kompozytorów ukraińskich – Mykoły Łysenki, Jakiwa Stepowyja i Wiktora Kosenki, doskonale oddających ducha kultury Ukrainy.

Ostatnie ogniwo festiwalowego prologu to koncert symfoniczny w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Gabriela Chmury 30 września o godz. 18.00. W tej festiwalowej odsłonie ujawnią się nowe odczytania czterech dzieł Szymanowskiego: Etiudy fortepianowej b-moll w opracowaniu na orkiestrę Grzegorza Fitelberga (przyjaciela kompozytora i propagatora jego dzieł), wybór Pieśni kurpiowskich (opr. na sopran i orkiestrę), Penthesilea – pieśń na sopran i orkiestrę do słów z dramatu homeryckiego Achilles Stanisława Wyspiańskiego (w partii solowej Iwona Hossa) oraz II Symfonia B-dur. Dzień po krakowskim wykonaniu, program ten zaprezentowany zostanie w kościele pod wezwaniem Świętego Krzyża w Zakopanem, w ramach obchodów jubileuszu 40-lecia Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.


W dniach 29 września – 1 października 2017 odbędzie ósma edycja festiwalu „Szalone Dni Muzyki”, organizowanego przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia. W ciągu trzech dni w przestrzeniach Teatru Wielkiego Opery Narodowej odbędzie się 55 koncertów, na których wystąpi niespełna 1000 artystów z całego świata. W tym roku motywem przewodnim jest „La Danse” – taniec.

Organizatorzy tegorocznej odsłony „Szalonych Dni Muzyki” pragną pokazać publiczności, jak ogromną rolę taniec od zawsze odgrywał w muzyce. Na festiwalu nie zabraknie gwiazd światowych scen muzycznych, takich jak Alena Baeva czy Apollon Musagète Quartett. Obok uznanych artystów Szalone Dni Muzyki zapraszają również do udziału najlepsze zespoły ze szkół muzycznych z całego kraju, dając młodym artystom okazję do wystąpienia przed szeroką publicznością.

Program festiwalu obejmuje przede wszystkim najciekawsze przykłady inspiracji tańcem w muzyce klasycznej. Oprócz tego w repertuarze znajdą się utwory prezentujące oddziaływanie tańca na inne gatunki muzyczne, od musicalu przez muzykę filmową po jazz, a także liczne przykłady tanecznych wpływów w muzyce ludowej i orientalnej. Ponadto w trakcie festiwalu odbywać się będą pokazy i warsztaty taneczne, spotkania edukacyjne oraz specjalne koncerty dla dzieci. Zabrzmi również polska muzyka XX-XXI wieku. Podczas recitalu Aleksandra Dębicza usłyszymy zestawienie mazurków, skomponowanych na przestrzeni kilku epok: od Chopina, Paderewskiego, przez indywidualny styl Szymanowskiego, który odcisnął ogromny wpływ na twórczość kompozytorów XX-wiecznych, w tym właśnie  Kilara i Maciejewskiego, aż po mazurki w ujęciu najmłodszej generacji twórców na przykładzie 27-letniego Ignacego Zalewskiego. Koncert zakończy własna improwizacja Aleksandra Dębicza na temat mazurka.

Szczegółowy program festiwalu dostępny na stronie: http://www.szalonednimuzyki.pl/


29 września 2017 roku o godz. 19:30 w Filharmonii Narodowej będzie miała miejsce inauguracja sezonu artystycznego 2017/2018.

Ramy koncertu tworzą dwa utwory Krzysztofa Pendereckiego: Polonez oraz Powiało na mnie morze snów… Pieśni zadumy i nostalgii na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę. Oba powstały na zamówienie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina i dotyczyły szczególnych okoliczności związanych z wielkim polskim kompozytorem. Polonez na orkiestrę symfoniczną został wykonany w 2015 roku podczas uroczystego koncertu inaugurującego XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny imienia Fryderyka Chopina. Penderecki nazwał swój utwór „apoteozą poloneza”. Jest to w istocie orkiestrowa fantazja, w której charakterystyczna dla tego tańca figura rytmiczna pełni podstawową rolę.

Między dwoma utworami Krzysztofa Pendereckiego usłyszymy jedno z ostatnich dzieł Philipa Glassa, amerykańskiego twórcy świętującego w tym roku 80. urodziny: Double Concerto for Two Pianos and Orchestra . W roli solistek wystąpią światowej sławy pianistki Katia i Marielle Labèque.

Premiera cyklu pieśni odbyła się podczas koncertu zamykającego obchody Roku Chopinowskiego 2010 (200. rocznica urodzin wielkiego kompozytora). W ostatniej części postać Chopina pojawia się we fragmentach wiersza Norwida Fortepian Chopina, którym towarzyszą początkowe akordy Marsza żałobnego z Sonaty b-moll Chopina.

źródło: organizator


Miłośników muzyki organowej Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza w dniu 29 września 2017 roku o godz. 19:00 do sali koncertowej na wyjątkowe wydarzenie, jakim będzie Koncert symfoniczny inaugurujący cykl „Mistrzowskie Recitale Organowe”.

Fakt, iż Feliks Nowowiejski, patron Filharmonii, pozostawił w swojej spuściźnie kompozytorskiej wiele kompozycji organowych był jednym z powodów, dla których w repertuarze Filharmonii pojawił się nowy cykl muzyczny.

Jako soliści w koncercie wystąpią znakomici organiści: Marek Stefański i Agnieszka Radwan-Stefańska, a orkiestrę symfoniczną filharmoników warmińsko-mazurskich poprowadzi Piotr Sułkowski. W wywiadzie w publikacji 72. sezon artystyczny Filharmonii, Marek Stefański o programie recitalu powiedział: „Chcę zaproponować w pierwszej części koncertu podróż przez organową Europę, poczynając od muzyki wielkiego Johanna Sebastiana Bacha, aż po dwudziesty wiek, oczywiście uwzględniając również twórczość Feliksa Nowowiejskiego, bo bez niej koncert w Olsztynie nie może się odbyć. Będzie, więc polska muzyka organowa oraz twórczość kompozytorów niemieckich, poczynając od Bacha, po monumentalną, cykliczną formę romantyczną Gustava Adolfa Merkela, czyli tych kultur w muzyce organowej, które tworzą szeroką panoramę tej wspaniałej sztuki. […] W drugiej części koncertu do organów dołączy orkiestra Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii pod dyrekcją Maestro Piotra Sułkowskiego. Cieszę się niezmiernie, że w tej części koncertu weźmie udział moja małżonka, Agnieszka Radwan-Stefańska, wielce utalentowana i znakomita organistka, z którą wspólnie z orkiestrą wykonamy znane utwory na organy i orkiestrę Tomaso Albinoniego i Georga Friedricha Haendla”. Ponadto w programie piątkowego koncertu usłyszymy kompozycje Olivier’a  Messiaen’a i Ottorino Respighi’ego.