Polmic - FB

calendar of events

2021 2022 2023 2024 2025
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

POSI 7.1.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus zaprasza 7 stycznia 2022 roku na monograficzny koncert symfoniczny poświęcony muzyce Rafała Jackiewicza. Koncert z udziałem artysty w roli solisty odbędzie się o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Saksofonista i dyrygent Rafał Jackiewicz, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, zwycięzca wielu krajowych oraz międzynarodowych konkursów, konsekwentnie rozwija swoje kompozytorskie zainteresowania i talenty, najwięcej uwagi poświęcając oczywiście instrumentowi, którym włada szczególnie mistrzowsko.

W programie monograficznego koncertu obok cyklu pięciu utworów na saksofon, jazzowe trio i orkiestrę zabrzmi także czysto orkiestrowy Poemat. W partiach solowych wystąpią Piotr Dziadkowiec (fortepian), Maciej Kitajewski (gitara basowa) i Adam Golicki (perkusja). Za dyrygenckim pulpitem stanie Wojciech Semerau-Siemianowski.


Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegóły na www.sinfoniaiuventus.pl 


Koledy 8.1.23 prPatronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

"Kolędy, pastorałki i nie tylko…" to druga edycja charytatywnego koncertu kolędowego, który odbędzie się 8 stycznia 2023 roku w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach. Młodzi utalentowani katowiccy muzycy i kompozytorzy zagrają dla Domu Aniołów Stróżów, zajmującego się pomocą dzieciom i młodzieży z ubogich dzielnic Śląska i Zagłębia.

Poprzednia edycja koncertu dla Wspólnoty Burego Misia w 2022 roku przyniosła dochód 2500 zł, który został przekazany tej organizacji. Podczas tegorocznego wydarzenia orkiestra symfoniczna, band i soliści wykonają autorskie kompozycje autorstwa studentów Akademii Muzycznej w Katowicach oraz aranżacje tradycyjnych kolęd i pastorałek; odbędzie się także premiera Sleigh Parade - A Dosen Visages of Joy Macieja Segeta.

Koncert do tej pory został objęty patronatami honorowymi: Prezydenta Miasta Katowice, JM Rektora Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Przewodniczącego Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Warty podkreślenia jest wkład Fundacji Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia z siedzibą w Sosnowcu, która jest sponsorem koncertu, a także ofiarność darczyńców, którzy umożliwili przeprowadzenie loterii w czasie trwania wydarzenia, przekazując nagrody rzeczowe, dzięki czemu zbiórka pieniędzy połączona będzie z formą zabawy, a są nimi: Biblioteka Śląska, Miasto Katowice, sklep Gryfnie, Wrotka Katowice, Laserhouse Katowice oraz Freak Park Będzin.

ZOBACZ: wydarzenie na FB


NFM 12.1.23 prPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Podczas koncertu w Sali Kameralnej Narodowego Forum Muzyki 12 stycznia 2023 o godz. 19.00 pojawi się utytułowany śpiewak Szymon Komasa, który zaprezentuje bogaty wybór pieśni. Ponadto repertuar wzbogacą cieszące się niegasnącą sławą dzieła Johannesa Brahmsa oraz arcydzieła muzyki francuskiej pochodzące z dorobku Claude’a Debussy’ego czy Erika Satiego – w aranżacji na dwa fortepiany, przy których zasiądą Sophia Muñoz oraz Adama Kośmieja.

Stefan Kisielewski wyznawał ideę muzyki czystej, wolnej od jakichkolwiek sensów i znaczeń. Zrobił jednak wyjątek, komponując w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia wokalne miniatury liryczne do słów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, oddające intymny charakter poezji i będące zaprzeczeniem myśli przewodniej jego własnej twórczości. Komasa wykona dwie z nich, należące do cyklu Siedem pieśni: Modlitwę ślepego lunatyka oraz Prośbę o wyspy szczęśliwe.

Zabrzmią też przedwojenne pieśni Grażyny Bacewicz: Róże oraz Samotność, będące przykładem subtelnej, a równocześnie pełnej kunsztu liryki miłosnej.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/9244 


ScenaMuzyki 1.23Nowy rok – nowe koncerty w ramach „Sceny Muzyki Polskiej", organizowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca! Już 12 stycznia 2023 o godz. 18.00 w toruńskim Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki wystąpią altowiolistka Katarzyna Budnik i pianista Grzegorz Mania.

Program koncertu – mimo pozornego zróżnicowania – łączy wspólny klasyczno-romantyczny pierwiastek.

Koncert otwiera utrzymana w późnoromantycznym stylu sonata Wojciecha Gawrońskiego. Usłyszymy także Sonatę-Fantasię g-moll op. 106 Philippa Scharwenki na altówkę i fortepian.

Do programu włączona jest także trzecia sonata, napisana przez Mieczysława Wajnberga w 1945 roku. Sonata na altówkę i fortepian op. 28 została niedawno nagrana przez duet, i jest to pierwsze w Polsce fonograficzne nagranie tego utworu w wersji na altówkę i fortepian.

Pomiędzy sonatami wplecione zostały miniatury na altówkę i fortepian: Serenada Mieczysława Karłowicza i Fantazja Zygmunta Stojowskiego, obie o wyraźnie lirycznym charakterze i urozmaiconej harmonii.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej: https://tos.art.pl/wydarzenia/scena-muzyki-polskiej-0 


NOSPR 13.1.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Uroczysta Inauguracja organów NOSPR odbędzie się 13 stycznia 2023 o godz. 19.30. Tego wieczoru po raz pierwszy zabrzmi najnowsza kompozycja Esy-Pekki Salonena Koncert na organy i orkiestrę, dzieło współzamówione przez NOSPR i zaprzyjaźnione, najlepsze sale koncertowe w Europie.

Solową partię wykona Iveta Apkalna – charyzmatyczna łotewska organistka, która jako pierwsza wirtuozka tego instrumentu na świecie została uhonorowana prestiżową nagrodą ECHO Klassik.

Esa-Pekka Salonen poprowadzi orkiestrę nie tylko we własnej kompozycji, ale i w dwóch dziełach reprezentujących europejski modernizm: balecie-pantomimie Cudowny Mandaryn Béli Bartóka oraz IV Symfonii Witolda Lutosławskiego.

Więcej: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/nospr-esa-pekka-salonen-iveta-apkalna-inauguracja-organow-w 


FP 13.1.23 pr

Wyjątkowy koncert z okazji jubileuszu 70-lecia „upaństwowienia” Filharmonii Pomorskiej oraz inauguracji roku obchodów 100-lecia urodzin Andrzeja Szwalbego odbędzie się 13 stycznia 2023 o godz. 19.00. Pod batutą Mykoły Diadiury zabrzmi muzyka wielkich polskich kompozytorów. Koncert rozpocznie się od prawykonania fanfary autorstwa Oskara Hrankowskiego – zdobywcy I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie na fanfarę „70 lat Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy”.

Usłyszymy następnie Małą suitę na orkiestrę symfoniczną Witolda Lutosławskiego, IV Symfonię „Tansman Epizody” Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Koncert fortepianowy a-moll patrona instytucji Ignacego Jana Paderewskiego. W roli solisty wystąpi Jakub Kuszlik – laureat IV Nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina.

Honorowy Patronat nad Jubileuszem 70-lecia Filharmonii Pomorskiej oraz 100. rocznicy urodzin Andrzeja Szwalbego objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski.

Informacja o biletach: https://filharmonia.bydgoszcz.pl/kalendarz/70-lat-filharmonii-pomorskiej/ 


NOSPR 15.1.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Drugi koncert w ramach inauguracji organów w NOSPR odbędzie się 15 stycznia 2023 o godz. 12.00. Wystąpi Julian Gembalski - organista i organolog, który jest autorem koncepcji nowego instrumentu oraz pełni rolę eksperta w całym projekcie. Podczas swojego recitalu ukaże się w roli nie tylko wykonawcy, ale także kompozytora i improwizatora.

Prawykonując Epitafium, twórca chce uczcić pamięć swojego absolwenta i wieloletniego współpracownika zmarłego w 2020 roku. Wiara w obietnicę szczęścia wiecznego zostanie tu wyrażona cytatami pieśni o Miłosierdziu Bożym i gregoriańskiej antyfony In paradisum.

Zabrzmią również Preludium i fuga C-dur BWV 547 Johanna Sebastiana Bacha i utwory należące do kanonu francuskiej literatury organowej: Pièce héroïque Césara Francka, I Sonata organowa d-moll Alexandre'a Guilmanta oraz Litanie JA 119 – najsłynniejszy utwór organowy Jehana Alaina.

Koncerty organowe realizowane są dzięki projektowi: „Budowa organów koncertowych oraz zakup instrumentów i niezbędnego wyposażenia dla NOSPR w Katowicach" finansowanemu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, Priorytet VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, Działanie 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury.

Elementy składowe nowych organów wyprodukowane zostały przez słoweńską firmę Organ-Building Škrabl - Orglarstvo Škrabl w porozumieniu z architektem siedziby NOSPR, Tomaszem Koniorem oraz prof. Julianem Gembalskim.

Więcej: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/julian-gembalski 


Amadeus 15.1.23 prOrkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus zaprasza na pierwszy w Nowym Roku koncert zespołu 15 stycznia 2023 o godz. 18.00. W Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odbędzie się prawykonanie dyptyku na dwa flety i orkiestrę kameralną Nie odwracaj się! Joanny Wnuk-Nazarowej.

W roli solistów wystąpią dwoje znanych flecistów: Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Po przerwie zespół pod batutą Anny Duczmal-Mróz wykona I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 Maxa Brucha w aranżacji Agnieszki Duczmal. Partię solowa wykona wybitny skrzypek, laureat wielu nagród muzycznych Krzysztof Jakowicz. Usłyszymy ponadto Concerto Grosso nr 2 B.84 Ernesta Blocha.

Informacja o biletach: www.amadeus.pl 


Patronat medialny nad projektem objęło polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

DUX1900Już 18 stycznia 2023 na rynek fonograficzny trafia pierwszy krążek Apeiron Trio Polish Piano Trios, wydany pod skrzydłami prestiżowej wytwórni DUX. Wielokrotnie nagradzany na międzynarodowej arenie muzycznej polski zespół oddaje w ręce słuchaczy album z polskimi triami fortepianowymi.

Choć popularność samej obsady wykonawczej, pod względem dedykowanych jej utworów ustępuje jedynie kwartetowi smyczkowemu, artyści postanowili zarejestrować kompozycje dotychczas słabo obecne w obiegu koncertowym i fonograficznym.

Trzy spośród nich to utwory pochodzące z epoki romantycznej i postromantycznej. Ostatnia z kolei, powstała pod koniec XX wieku, w zaskakujący sposób pokazuje, że trio fortepianowe wciąż stanowi dla polskich kompozytorów atrakcyjne medium wykonawcze, poprzez które możliwy jest twórczy dialog z tradycją.

Album dostępny od 18 stycznia w sklepie internetowym DUX, salonach Empik, dobrych sklepach muzycznych oraz na platformach streamingowych.

Informacja prasowa organizatorów

Singiel promujący nowy album: https://e-muzyka.ffm.to/apeirontriorhapsodyforviolincelloandpianoop33 


NFM 20.1.23

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Z jednej strony Ucieszne figle Dyla Sowizdrzała, z drugiej zaś brzmienia ogniw dramatu muzycznego, który na zawsze zmienił dzieje historii muzyki, a ponadto dzieła Vytautasa Barkauskasa i Witolda Lutosławskiego – wypełnią różnorodny repertuar koncertu 20 stycznia 2023 o godz. 19.00.

Koncert wiolonczelowy Witolda Lutosławskiego powstawał w latach 1969–1970 z myślą o legendarnym wiolonczeliście Mścisławie Rostropowiczu, który wkrótce prawykonał to dzieło wraz z Orkiestrą Symfoniczną Bournemouth pod dyrekcją Edwarda Downesa. W roli solisty tego wieczoru wystąpi znamienity wiolonczelista Nicolas Altstaedt. NFM Filharmonią Wrocławską zadyryguje maestra Keri-Lynn Wilson.

Więcej o programie: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/9265 


FO 20.1.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Delikatniejszą od symfoniki, ale często jednocześnie bardziej angażującą muzykę kameralną usłyszymy 20 stycznia 2023 o godz. 19.00 w interpretacji Wojciecha Niedziółki. Wraz z pianistą Michałem Francuzem wykona utwory Henryka Wieniawskiego, Ludwiga van Beethovena i Karola Szymanowskiego.

19-letni wirtuoz jest półfinalistą oraz najwyżej sklasyfikowanym Polakiem XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, a także finalistą konkursu skrzypcowego „International Louis Spohr Competition for Young Violinists” w Weimarze. Współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach jako solista w ramach programu „Prezentacje” oraz jako koncertmistrz „Penderecki Youth Orchestra”. Jest laureatem programu stypendialnego Narodowego Centrum Kultury – „Młoda Polska”.

Wybrane przez muzyków kompozycje stanowią część programu konkursowego – usłyszymy m.in. nowe interpretacje Legendy i Fantazji brillante na tematy z opery „Faust” Ch. Gounoda op. 20 Henryka Wieniawskiego oraz Źródło Aretuzy z cyklu Mity Karola Szymanowskiego.

Informacja o biletach: https://filharmonia.opole.pl/wydarzenia/najlepszy-polak-na-wieniawskim/ 


POSI 21.1.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

21 stycznia 2023 roku o godz. 19.00 w warszawskim Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego będzie miał miejsce koncert karnawałowy Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. W repertuarze - utwory cenionych kompozytorów: Johna Williamsa, Jeffa Beala i Leonarda Bernsteina. W roli solistów wystąpią Michał Barański (gitara basowa i kontrabas), Michał Tokaj (fortepian), Łukasz Żyta (perkusja) oraz muzycy Sinfonii Iuventus pod dyrekcją Przemysława Neumanna.

W 2023 roku przypada 105. rocznica urodzin wielkiego dyrygenta i kompozytora, Leonarda Bernsteina. To dobra okazja, by przypomnieć jego dokonania, z których szczególnie kochany jest musical West Side Story. Zawsze chętnie słuchany wybór efektownych symfonicznych tańców z musicalu dopełni barwna, żywiołowa uwertura do operetki Kandyd tegoż autora.

Wielkim nazwiskiem muzyki filmowej jest John Williams, obchodzący w 2022 roku 90. urodziny. Podczas koncertu zabrzmi jego łączący liryzm i brzmieniowy splendor główny temat filmu Park Jurajski Stevena Spielberga. Usłyszymy również Concerto for Jazz Bass Jeffa Beala.

Więcej o programie: https://sinfoniaiuventus.pl/williams-beal-bernstein-koncert-karnawalowy/ 


SV 21.1.23Kolejne, trzecie spotkanie Sinfonii Varsovii z Markiem Janowskim i Ludwigiem van Beethovenem 21 stycznia 2023 o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej można traktować jak zaproszenie do tego kręgu Dantejskiego raju, w którym przebywają muzycy: Beethoven, Schubert, Penderecki, a za sprawą muzyki Schuberta także Mozart.

Koncert jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Dyrygent-rezydent”, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Otwierającą koncert Chaconne in memoria del Giovanni Paolo II można odczytać jako hołd Sinfonii Varsovii dla Krzysztofa Pendereckiego, jej wieloletniego dyrektora muzycznego i artystycznego.

Siła woli bijąca z utworów Pendereckiego ma swój archetyp w twórczości Ludwiga van Beethovena, a w szczególności jego III Symfonii Es-dur – znanej pod lakonicznym określeniem Eroiki. Pomiędzy dwoma utworami składającymi hołd wielkim jednostkom znalazła się w programie V Symfonia B-dur D. 485 Franza Schuberta, najskromniejsza obsadowo i najbardziej optymistyczna ze wszystkich symfonii wiedeńskiego kompozytora.

Koncert zrealizowany dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Paweł Siechowicz

Informacja o biletach – na stronie: https://teatrwielki.pl/repertuar/kalendarium/2022-2023/marek-janowski-i-sinfonia-varsovia-koncert-nadzwyczajny/termin/2023-01-21_19-00/ 


NOSPR 22.1.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W programie recitalu Ivety Apkalnej w ramach koncertów inaugurujących nowe organy w NOSPR 22 stycznia 2023 o godz. 18.00 znajdziemy kanoniczne dzieła literatury organowej. Natomiast najnowszym wkładem w duchowy wymiar muzyki organowej będzie premierowa kompozycja Zwierciadła mistyczne Dariusza Przybylskiego. Utwór ten powstał na zamówienie NOSPR.

Zasadniczą treścią programu jest duchowość, zarówno w religijnym, jak i świeckim odcieniu. Łotewska artystka, uznawana za jedną z najbardziej charyzmatycznych organistek, zaprezentuje również bachowski tryptyk Toccata, Adagio, Fuga C-dur BWV 564, słynną Toccatę z V Symfonii organowej f-moll Charlesa-Marie Widora, Funérailles z cyklu Harmonies poétiques et religieuses Franza Liszta, Évocation II Thierry’ego Escaicha, Toccatę Aivarsa Kalējsa oraz dyptyk Lionela Rogga z cyklu Deux visions de l’Apocalypse.

Koncerty organowe realizowane są dzięki projektowi: „Budowa organów koncertowych oraz zakup instrumentów i niezbędnego wyposażenia dla NOSPR w Katowicach" finansowanemu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, Priorytet VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, Działanie 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury.

Więcej: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/iveta-apkalna 


1863 22.1.23Widowisko muzyczne „1863 – Ku Wolności", które połączy utwory muzyczne z epoki z animacjami i filmami historycznymi, zainauguruje oficjalne ogólnopolskie obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Na wyjątkowe widowisko muzyczne, które przybliży widzom najważniejsze wydarzenia oraz postacie zaangażowane w ten najdłużej trwający zryw narodowy, zapraszają Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biuro „Niepodległa" oraz Muzeum Historii. Koncert będzie można obejrzeć w niedzielę 22 stycznia 2023 roku o godz. 19.00. na antenie TVP Historia. Retransmisja na antenie TVP1 została zaplanowana na godz. 22.20.

Widowisko rozpoczynające dwuletnie obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego przypomni pieśni powstańcze, które zabrzmią w nowych aranżacjach Hadriana Filipa Tabęckiego; ponadto prawykonane zostaną kompozycje do wierszy Marii Konopnickiej, Cypriana Kamila Norwida oraz Adama Asnyka. Na deskach Teatru Narodowego wystąpią m.in.: Katarzyna Moś, Marek Bałata, Dagadana, Łukasz Drapała, Jarosław Gajewski, Michał Kowalonek, Marcin Przybylski, Janusz Radek, Ania Rusowicz, Olga Szomańska, Sławomir Uniatowski, którym towarzyszyć będzie Orkiestra Polskiego Radia. Za scenariusz i reżyserię odpowiadają Bolesław Pawica i Marcin Kołaczkowski.

Widowisko będzie połączeniem aktorskich występów scenicznych, muzycznych występów solistów oraz krótkich animacji filmowych. Te ostatnie będą wykorzystywane w całym okresie obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego w ramach wystawy edukacyjnej Muzeum Historii Polski.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej: https://www.tvp.pl/program-tv/1863-ku-wolnosci-koncert-inaugurujacy-obchody-160-rocznicy-powstania-styczniowego/63baa8f0d03410a72d379080 


ScenaMuzyki 24.1.23Program realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca "Scena Muzyki Polskiej" ma na celu przywracanie do życia i prezentację całego bogactwa polskiej twórczości kompozytorskiej. W ramach IV edycji tego programu 24 stycznia 2023 o godz. 19:00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpi Gidaszewska / Łaguniak / Koziak Trio. Wykonawcy zaprezentują repertuar stworzony z mało znanych, odkrytych na nowo utworów rodzimych kompozytorów.

Program koncertu zawiera utwory czterech polskich twórców, których kompozycje są wykonywane wciąż zbyt rzadko na estradach w kraju i za granicą.

Romantyczna Suita op.71 Maurycego Moszkowskiego oraz reprezentująca przełom okresów neoklasycznego i ekspresjonistycznego w twórczości Romana Palestra Sonata na dwoje skrzypiec i fortepian należą do wybitnych dzieł w literaturze kameralnej napisanych na ten rzadko spotykany na estradach skład instrumentalny. Partita na skrzypce i fortepian również została napisana w szczytowym momencie rozwoju nurtu neoklasycznego - w twórczości Grażyny Bacewicz. Natomiast na początku recitalu usłyszymy neoklasyczną Sonatinę Aleksandra Tansmana na flet lub skrzypce i fortepian (1925).

Więcej: https://nimit.pl/wydarzenia/gidaszewska-laguniak-koziak-trio-scena-muzyki-polskiej/ 


WitoldLutoslawskiWorld 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Witold Lutosławski World Days to nowa, szczególna inicjatywa upamiętniająca wielkiego polskiego kompozytora i patrona Narodowego Forum Muzyki – Witolda Lutosławskiego. Między rocznicami urodzin i śmierci artysty, w ramach międzynarodowego projektu realizowanego co trzy lata, odbędą się koncerty, podczas których wykonane zostaną rozmaite dzieła mistrza. Pierwsza odsłona odbędzie się w dniach 27 stycznia - 3 lutego 2023 roku, a więc czasie szczególnym – to wówczas przypadnie 110. rocznica urodzin kompozytora.

Idea projektu zakłada przede wszystkim promowanie twórczości Lutosławskiego. W ramach najbliższej odsłony wydarzenia odbędą się cztery koncerty, podczas których na estradzie pojawią się muzycy światowego formatu, w tym m.in. zwycięzca VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Garrick Ohlsson, czy ceniony australijski skrzypek oraz dyrygent, dyrektor artystyczny Australijskiej Orkiestry Kameralnej, Richard Tognetti. Wśród wykonawców nie zabraknie również muzyków należących do zespołów Narodowego Forum Muzyki – NFM Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją maestra Giancarla Guerrero, NFM Orkiestry Leopoldinum, Lutosławski Quartet, LutosAir Quintet, a także chórów: Chóru Dziewczęcego NFM i Chóru Chłopięcego NFM.

Spośród katalogu dzieł Lutosławskiego zabrzmią m.in. powstała na zamówienie Chicago Symphony Orchestra słynna III Symfonia, Partita, nawiązująca do przedklasycznej osiemnastowiecznej tradycji muzyki instrumentalnej, Livre pour orchestre, w którym artysta sięgnął po aleatoryzm kontrolowany, a także piosenki dla dzieci.

Szczegółowy program: https://www.nfm.wroclaw.pl/repertuar?type=nfm&festival[]=15& 


NOSPR 27.1.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

27 stycznia 2023 o godz. 19.30 w gościnnych progach siedziby NOSPR wystąpią Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Chór mieszany Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie, tenor Andrzej Lampert, baryton Szymon Mechliński i wiolonczelista Hayoung Choi. Pod dyrekcją Łukasza Borowicza wykonają dzieła Tadeusza Szeligowskiego, a także Friedricha Guldy i Hectora Berlioza.

Tadeusz Szeligowski jest patronem Filharmonii Poznańskiej jako jej twórca i pierwszy dyrektor. Jego pełna energii i humoru Uwertura komediowa otworzy iście karnawałowy w duchu, choć wyrafinowany w treści, gościnny koncert poznańskiej orkiestry.

Przed koncertem, o godz. 18.30, w sali kameralnej odbędzie się spotkanie z Piotrem Matwiejczukiem, który omówi wykonywane tego wieczoru utwory. Wejście na prelekcję jest bezpłatne, do uczestnictwa w prelekcji uprawnia okazanie karty abonamentowej lub biletu na koncert.

Więcej: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/orkiestra-filharmonii-poznanskiej-lukasz-borowicz 


ChopinUniversity 27.1.23Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina zaprasza 27 stycznia 2023 o godz. 19.00 na premierę płyty Chopin University Electronic Music Studio w Sali Audytoryjno-Kinowej im. Karola Szymanowskiego. Na płycie znalazły się kompozycje elektroakustyczne Tomasza Opałki, Żanety Rydzewskiej, Wojciecha Błażejczyka, Sławomira Wojciechowskiego, Mateusza Śmigasiewicza, Andrzeja Kopcia i Krzysztofa Kiciora.

Wśród wykonawców są między innymi Małgorzata Walentynowicz, Martyna Zakrzewska, Magdalena Bojanowicz, Leszek Lorent, Andrzej Karałow.

Premiera odbędzie się podczas wyjątkowego wydarzenia – Kina Dźwięku. Będzie to prezentacja dziewięciu kompozycji elektronicznych stworzonych w Chopin University Electronic Music Studio w systemie dźwięku przestrzennego Dolby Atmos.

Będzie można wysłuchać także pierwszej polskiej kompozycji elektronicznej – Etiudy na jedno uderzenie w talerz Włodzimierza Kotońskiego – zmiksowanej w systemie Dolby Atmos. System ten, zapewniający wyjątkowe, immersyjne doznania przestrzenne, po raz pierwszy w Polsce zostanie wykorzystany przez kompozytorów muzyki współczesnej do projekcji kompozycji elektronicznych.

Program Chopin University Cinema w sezonie 2022/2023 przygotowuje Jerzy Petersburski jr. Wydawcą płyty jest Chopin University Press.

Szczegóły: https://chopin.edu.pl/szczegoly-wydarzenia/665_chopin-university-cinema-kino-dzwieku 


ScenaMuzyki 27.1.23Repertuar rzadko prezentowany i arcydzieła polskiej muzyki w interpretacjach znakomitych artystów – to wszystko podczas kolejnego koncertu kameralnego 27 stycznia 2023 o godz. 19.00 w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie w ramach projektu „Scena Muzyki Polskiej”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Piękno polskiej muzyki zajaśnieje w ciepłej i głębokiej barwie altówki oraz w towarzystwie bogatego w różne brzmienia fortepianu. To wszystko w doborowym towarzystwie wykonawców: Katarzyny Budnik, laureatki m.in. Fryderyka 2014 za płytę solową „Viola Recital” oraz Grzegorza Mani, cenionego pianisty i kameralisty.

Usłyszymy sonaty na altówkę i fortepian Wojciecha Gawrońskiego, Philippa Scharwenki i Mieczysława Wajnberga oraz Serenadę G-dur Mieczysława Karłowicza i Fantazję op. 27 Zygmunta Stojowskiego.

Informacja prasowa organizatorów

Informacja o biletach: https://filharmonialubelska.pl/2022/scena-muzyki-polskiej-koncert-kameralny/ 


Lancuch 23 prPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego oraz Program 2 Polskiego Radia zapraszają na jubileuszową, dwudziestą odsłonę Festiwalu Witolda Lutosławskiego “Łańcuch” w dniach 28 stycznia – 12 lutego 2023. Koncerty odbywać się będą w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Dominantą programową Festiwalu Witolda Lutosławskiego „Łańcuch” są najwartościowsze zjawiska i trendy w polskiej i światowej kulturze muzycznej, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Lutosławskiego oraz artystów związanych z nim w sposób istotny i zasługujący na wyeksponowanie. Będziemy świadkami polskich prawykonań utworów Alexandra Goehra, Wallingforda Rieggera, Pera Nørgårda, Sándora Szokolay’a, Franka Martina, Sándora Veressa i Willema Pijpera.

W programie tegorocznego Festiwalu są dwa koncerty kameralne z udziałem Kwartetu V4 oraz Anny Radziejewskiej i Karola Kozłowskiego wraz z orkiestrą Chain Ensemble. Podczas trzech koncertów symfonicznych na festiwalowej estradzie wystąpią: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, którą dyrygować będzie Robertas Servenikas, Ewa Leszczyńska (sopran) i Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Yaroslava Shemeta oraz Sinfonia Varsovia pod batutą Martijna Dendievela.

Bilety dostępne na https://www.bilety24.pl/organizator/polskie-radio-sa-682.html  lub w kasie Studia na godzinę przed koncertem.

Zuzanna Dłużniewska

Szczegółowy program koncertów dostępny na www.lutoslawski.org.pl 


SC 29.1.23Patronat medialny nad Koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Podczas koncertu z cyklu „Sinfonietta Nova” 29 stycznia 2023 o godz. 18.00 w krakowskim Teatrze Łaźnia Nowa utwory Kroke zabrzmią w świeżej odsłonie: w aranżacji Krzysztofa Herdzina na orkiestrę. Sinfonietta Cracovia i znany krakowski zespół wystąpią pod batutą kompozytora.

Herdzin przygotował aranżacje na okoliczność wydania albumu Feelharmony, który ukazał się nakładem EMI w 2012 roku. Po nieco ponad dziesięciu latach to niezwykłe wydarzenie artystyczne, które połączyło we wspólnym projekcie grono znakomitych muzyków, odżyje po raz kolejny na nowohuckiej scenie Teatru Łaźnia Nowa, który jest współorganizatorem koncertów w cyklu Sinfonietta Nova.

Materiał na płytę zawiera najpopularniejsze utwory Tomasza Kukurby, Jerzego Bawoła i Tomasza Lato, absolwentów krakowskiej Akademii Muzycznej.

Informacja o biletach: https://www.sinfonietta.pl/koncerty/kroke-feelharmony 


FN 31.1.23Program recitalu pianisty Tymoteusza Biesa 31 stycznia 2023 o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie prezentuje utwory składające się w barwną mozaikę przekrojowo obrazującą różnorodność muzyki polskiej końca XIX stulecia i XX wieku. Koncert współorganizowany jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Scena Muzyki Polskiej” i finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zawiera dzieła zakorzenione w doświadczeniach romantyzmu (Ludomir Różycki, Preludia op. 2), odwołujące się do estetyki brillante (Ignacy Jan Paderewski, Polonez H-dur op. 9 nr 6), nawiązujące do stylistyki baroku (Mieczysław Wajnberg, Dwie Fugi), czerpiące z polskiej muzyki tradycyjnej (Karol Szymanowski, Mazurki op. 62), a także dzieła o charakterze programowym, czy wręcz do pewnego stopnia ilustracyjnym (Szymanowski, Maski op. 34).

Przypomnimy, ze pianista, reprezentowany przez Stowarzyszenie Ludwiga van Beethovena, wziął udział w nagraniu trzech albumów studyjnych zawierających dzieła  F. Chopina, W. A. Mozarta, F. Schuberta, K. Szymanowskiego, M. Wajnberga, F. Poulenca, C. Debussy’ego i K. Pendereckiego.

Informacja prasowa organizatorów

Informacja o biletach: https://filharmonia.pl/repertuar/scena-muzyki-polskiej-176742947-505927085-592197056


Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023/2024 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POSI 13 1 23Koncert karnawałowy Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyrekcją Piotra Wacławika „The rite of marimbas" będzie miał miejsce 13 stycznia 2024 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Pierwszy koncert po Nowym Roku wypełnią dźwięki marimby i skrzypiec, a przede wszystkim prawykonanie Koncertu na skrzypce, skrzypce barytonowe, marimbę i orkiestrę „Symphonic Syncopation" Mateusza Smoczyńskiego.

W pierwszej części koncertu zabrzmi Koncert na marimbę i orkiestrę smyczkową „Soar" australijskiego perkusisty i kompozytora Roberta Oetomo. Koncert ten łączy inspiracje klasyczne oraz… wpływy rock’n’rolla. W partii solowej zaprezentuje się wibrafonista i kompozytor Miłosz Rutkowski.

W drugiej części zabrzmi premierowy utwór Mateusza Smoczyńskiego Symphonic Syncopations, czyli koncert na skrzypce, skrzypce barytonowe, marimbę i orkiestrę. Jest to dzieło, w którym autor nie ukrywa swojej fascynacji sztuką amerykańskiego kompozytora-minimalisty Johna Adamsa. W partiach solowych usłyszymy samego Mateusza Smoczyńskiego (skrzypce i skrzypce barytonowe) oraz marimbistkę Elwirę Ślązak.

Nie zabraknie też pełnego symfonicznego brzmienia, a to za sprawą dwóch słynnych kompozycji: uwertury fantastycznej Bajka Stanisława Moniuszki oraz scherza symfonicznego Paula Dukasa Uczeń czarnoksiężnika.

Więcej: https://sinfoniaiuventus.pl/the-rite-of-marimbas-koncert-karnawalowy/