Polmic - FB

calendar of events

2021 2022 2023 2024 2025
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Encore 1 12 23Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

„Encore” – choreograficzny spektakl o miłości z wykonywaną na żywo muzyką Lucii Długoszewski (1925-2000), amerykańskiej kompozytorki, uczennicy Johna Cage’a i Edgara Varèse, choreografki i wynalazczyni – będzie miał swą premierę 1 grudnia 2023 roku o godz. 19.00 w społecznej instytucji kultury Hashtag Lab. W modernistycznej willi przy Barskiej 29 zatańczą Liwia Bargieł- Kiełbowicz i Stanisław Bulder. Spektakl od lat 16.

“Spektakl „Encore” jest moim powrotem do sztuki kontemplacyjnej, metafizycznej. Moja refleksja zwraca się w kierunku miłości. Przyglądam się jej u podstaw, jako pierwotnej, czystej twórczej sile. Motywacje do działania mamy różne, jednakże to właśnie miłość wydaje mi się tą najbardziej budującą” – mówi choreografka i tancerka Liwia Bargieł-Kiełbowicz.

Muzykę Lucii Długoszewski wykona Zofia Dutkiewicz (flet), Martyna Kułakowska (fortepian) i Olga Przybył (perkusja).

Drugi pokaz odbędzie się 3 grudnia o 19.00.

Producent: Stowarzyszenie Supermarket Artystyczny. Współproducent: Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab.

Spektakl „Encore” zrealizowany został dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy.

Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

Informacja o biletach: https://hashtaglab.pl/event/encore/ 


FreszelDuo 1 12 23W dniach 3-7 grudnia 2023 Freszel Duo wystąpi z koncertami na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Występy artystów odbędą się w ramach projektu Polish Music on Stage / US Edition prowadzonego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca od 2022 roku. Artyści rozpoczną swoją amerykańską trasę koncertem 1 grudnia w West Charleston Library w Las Vegas. 3 grudnia zagrają w Muzeum Holocaustu w Las Vegas, 5 grudnia w Domu Polskim w Seattle, a 7 grudnia w Steinway Gallery w San Francisco.

Joanna Freszel i Łukasz Chrzęszczyk podczas czterech recitali wykonają zróżnicowany program, prezentując zarówno pieśni, cykle wokalne, jak i utwory na fortepian solo. W repertuarze znalazł się wybór kompozycji Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego oraz wielkich polskich twórców o żydowskich korzeniach – Szymona Laksa, Aleksandra Tansmana, którego losy splotły się kilka razy ze Stanami Zjednoczonymi czy popularnego w USA Mieczysława Wajnberga.

Koncerty zorganizowane zostały we współpracy z partnerskimi instytucjami amerykańskimi w ramach projektu Polish Music on Stage / US Edition finansowanego z programu Kultura inspirująca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego promującego kulturę polską za granicą. Partnerami strategicznymi wydarzeń są Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku i Polish Music Center w Los Angeles. Wśród partnerów projektu są również Holocaust Museum Los Angeles, Polish Home Association Seattle, Steinway & Sons, Polish Club Las Vegas.

Projekt Polish Music on Stage / US Edition jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura inspirująca. Prezentowany we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz Polish Music Center w Los Angeles.

Informacja prasowa organizatorów

https://nimit.pl/aktualnosci/polska-muzyka-w-usa-polish-music-on-stage-us-edition-koncerty-w-grudniu/ 


KoncertLaureatow 2 12 23Patronat medialny nad konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

2 grudnia, 2023 roku o godz. 19.00 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. A. Osieckiej (ul. Myśliwiecka 3/5/7/) będzie miał miejsce Koncert Laureatów XVIII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Kazimierza Serockiego 2023. Wstęp wolny!

Koncert rozpocznie „Suita Preludiów" Kazimierza Serockiego w wykonaniu pianisty Krzysztofa Kozłowskiego.

Po uroczystości wręczenia nagród usłyszymy utwory laureatów w wykonaniu Hashtag Ensemble: The Flow Uriego Brenera (Izrael), Encendiendo Luca Vago (Włochy) oraz ~ minus ~ VII < Picture Book of Mist &gt>  Masato Kimura (Japonia).

Nagrody zostały ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partner Wydarzenia: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Patronat Honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Związek Kompozytorów Polskich.

Współorganizacja Koncertu Laureatów: Program 2 Polskiego Radia.

Partnerzy Konkursu: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 


RezydencjeMobilne 23Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

„Rezydencje mobilne OMN" to nowy cykl koncertów Orkiestry Muzyki Nowej, który potrwa do 20 grudnia 2023 roku. Koncerty zorganizowano we współpracy z Akademią Muzyczną w Łodzi (w ramach 11. AŻ Festiwalu), Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach (w ramach wyjątkowego I Międzynarodowego Sympozjum Naukowego „Perspektywy Nowych Mediów: sztuka – design – nauka – technologia”, zapowiadającego obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024) i z Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu.

W programie koncertów znajdą się arcydzieła światowej literatury muzycznej ostatnich dekad zestawiane z najciekawszymi polskimi utworami XX i XXI wieku oraz prawykonaniami kompozycji twórców związanych z lokalnymi środowiskami artystycznymi. Koncertom towarzyszyć będą warsztaty artystyczne, prelekcje i wydarzenia interdyscyplinarne. Ważnym elementem tego projektu będzie udział studentów, uczniów i … publiczności w wykonaniach niektórych utworów!

Orkiestra Muzyki Nowej od lat współpracuje Pracownią Działań Multimedialnych katowickiej ASP, a w szczególności z prof. Marianem Oslislo, który na koncercie 2 grudnia wykona partię live graphics. Improwizowane Kalki oraz partytury graficzne Ewy Synowiec zostały przygotowane przez OMN pod dyr. Szymona Bywalca na 33. Festiwal Musica Polonica Nova w Wrocławiu. Na koncercie w ASP ukażą nowe oblicze, jeszcze bardziej multimedialne. Zabrzmią również kompozycje Michaela Beila i Terry'ego Riley'a.

Ostatni koncert „Rezydencji mobilnych OMN” zaplanowano 16 grudnia w pięknie odrestaurowanej Sali koncertowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bytomiu. W programie znajdują się trzy znane dzieła 2. połowy XX wieku (Luciana Beria, Witolda Lutosławskiego, Pawła Mykietyna) pozwalające publiczności nieobeznanej z muzyką współczesną doświadczyć nowych brzmień oraz podziwiać czołową wykonawczyni muzyki nowej - Agatę Zubel. Słuchaczy do wspólnej gry zaprosi kompozytor Przemysław Scheller w prawykonaniu utworu partycypacyjnego W lesie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Strona Orkiestry: https://www.omn.art.pl/ 


Opowiedz 2 12 23Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza dzieci w wieku 3-8 lat z rodzicami na ostatnie w tym roku bezpłatne warsztaty improwizacji „Opowiedz mi bajkę", które odbędą się w sobotę 2 grudnia 2023 roku o godz. 11.00 w warszawskiej Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI (ul. Tyniecka 40a). W planie jak zawsze dużo: muzyki, improwizacji, grania na instrumentach i dobrej zabawy.

Warsztaty poprowadzą improwizatorzy: akordeonista Bartosz Kołsut, kontrabasistka Małgorzata Kołcz oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński.

Prócz zabaw z improwizacjami i książkami, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na perkusjonaliach. Zajęcia trwają ok. 90 minut z krótką przerwą.

Udział w warsztatach jest bezpłatny - liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązuje wcześniejsza rejestracja uczestników zajęć.

Zapraszamy również do udziału dzieci ze specjalnymi potrzebami i ich rodziców.

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt pod nr tel. 790 395 228.

Szczegóły: www.ptmw.art.pl oraz https://fb.me/e/42uXKqjg5 


FreDro 2 12 23Prawykonanie światowe FreDro - poematu na chór dziecięcy, orkiestrę symfoniczną i aktorów lalki autorstwa Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej do libretta Karoliny Jefmańskiej to bez wątpienia najważniejsze wydarzenie muzyczne 2023 roku z udziałem Chóru Dziecięcego Filharmonii Sudeckiej. Muzyczna opowieść dla dzieci opowiedziana przez dzieci 2 grudnia 2023 roku o godz. 18.00 w Wałbrzychu.

Jest to przedstawiona z perspektywy dzieci, niecodzienna opowieść o samolubnych działaniach człowieka w przyrodzie, o ludzkich przywarach i pozytywnych cechach. Literacką kanwą utworu są, jak wskazuje tytuł poematu, postacie z tekstów, bajek i dramatów Aleksandra Fredry, którego 230. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Kompozycja zostanie wykonana przez Chór Dziecięcy Filharmonii Sudeckiej prowadzony przez Annę Kupczyńską, aktorów lalki – Piotra Starczaka i Anetę Głuch-Klucznik oraz Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny.

Poemat FreDro został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Informacja o biletach: https://filharmoniasudecka.pl/prawykonanie-poematu-fredro/ 


KompozytorzyPoznanscy 2 12 23Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Związek Kompozytorów Polskich zapraszają na koncert w ramach cyklu "Kompozytorzy poznańscy i ich goście", który odbędzie się w Akademii 2 grudnia 2023 roku o godz. 19.00. Wstęp wolny!

Zabrzmią utwory kompozytorów, należących do poznańskiego i wrocławskiego oddziałów Związku Kompozytorów Polskich w wykonaniu Mateusza Ryczka (elektronika), Wojciecha Jelińskiego (puzon) i Piotra Nowaka (trąbka).

W programie znajda się cROSSFAdE 4 Cezarego Duchnowskiego na puzon, trąbkę i elektronikę, Dualabilis III Pawła Hendricha na puzon i komputer, Alchemia dźwięku Mateusza Ryczka na trąbkę i elektronikę, Chamber Music V Michała Janochy na puzon, trąbkę i elektronikę, Hybryda Rafała Zapały na trąbkę i elektronikę oraz Frottage Katarzyny Taborowskiej-Kaszuby na puzon i elektronikę.

Poprowadzi koncert muzykolog Julia Gołębiowska.

Dodatkowe informacje: https://amuz.edu.pl/event/kompozytorzy-poznanscy-i-ich-goscie-2-12-2023/ 


Nie bój się improwizować w grudniuPatronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Młodzi muzycy nie boją się improwizować, a znakomitym dowodem na to jest bardzo duże zainteresowanie, jakim cieszyła się kolejna edycja warsztatów Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej dla muzycznej młodzieży „Nie bój się improwizować"! Tym razem wzięli w niej udział uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. nr 5 im. H. Wieniawskiego w Warszawie. 2 grudnia 2023 o godz. 15:00 w Sali Koncertowej PSM (ul. Globusowej 24, Warszawa) z udziałem uczestników warsztatów i prowadzących. Wstęp wolny!

Warsztaty przygotowali i prowadzili: kontrabasistka Małgorzata Kołcz oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński. Oboje od wielu lat stosując nowoczesne metody w edukacji, propagują ideę nauczania improwizacji najmłodszych, pracując z dziećmi w różnych częściach Polski.

Młodzież podczas warsztatów uczyła się jak improwizować, poznawała różne techniki wydobywania dźwięków, a nawet zbudowała instrumenty. Podsumowaniem tej współpracy jest zbliżający się koncert, który odbędzie się w sobotę. Gwarantowana świetna atmosfera oraz utwory improwizowane.

Szczegóły koncertu: https://fb.me/e/3FWmdmi37 


Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

KonkursBacewicz 23Akademia Muzyczna w Łodzi zaprasza na III Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz. Jego inauguracją będzie koncert symfoniczny 3 grudnia 2023 roku w Sali Koncertowej Akademii (ul. Żubardzka 2a). Dwuetapowe przesłuchania zostaną rozegrane w dniach 4-9 grudnia w Sali Kameralnej uczelni. Wyniki konkursu poznamy 9 grudnia podczas koncertu laureatów. Na przesłuchania i finałowy koncert z wręczeniem nagród wstęp jest wolny.

Tegoroczna odsłona, jak i dwie poprzednie, dedykowana jest skrzypkom wszystkich narodowości i nie obowiązuje w niej limit wieku. W przesłuchaniach konkursowych weźmie udział 74 skrzypków z 28 krajów świata.

Oceniać ich będzie międzynarodowe jury, któremu przewodniczyć będzie Łukasz Błaszczyk. W jury zasiądą także: Adam Balas, Bartosz Bryła, Eszter Haffner, Szymon Krzeszowiec i Bogdana Pivnenko.

Uczestnicy obowiązkowo wykonają dwie pozycje z dorobku Grażyny Bacewicz, przy czym Kaprys polski jest obowiązkową pozycją w II etapie.

Obok nagród głównych o łącznej wartości prawie 50000 złotych jury przyzna specjalną nagrodę za najlepsze wykonanie kompozycji Grażyny Bacewicz.

Konkurs zainauguruje koncert symfoniczny, podczas którego wystąpi skrzypaczka Maja Ludwika Tomaszewska-Klimek z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej łódzkiej Akademii pod batutą Alexandra Humali.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Karol Młynarczyk Wojewoda Łódzki, Grzegorz Schreiber Marszałek Województwa Łódzkiego, Hanna Zdanowska Prezydent Miasta Łodzi.

Regulamin dostępny jest na stronie https://www.amuz.lodz.pl/index.php/pl/wydarzenia/iii-miedzynarodowy-konkurs-skrzypcowy-im-grazyny-bacewicz 


Cynk 3 12 23Jubileuszowy koncert Magdaleny Cynk, prezesa Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego i członka Związku Kompozytorów Polskich będzie miał miejsce 3 grudnia 2023 roku godz. 18:00 w Sali Wielkiej toruńskiego Dworu Artusa. Będziemy także świadkami prawykonania utworu do obrazu Wojciecha Siudmaka „Kolumny świadomości”, który został skomponowany przez artystkę specjalnie na potrzeby koncertu. Wstęp wolny!

W programie jubileuszowego koncertu z okazji 35-lecia pracy artystycznej znajdą się kompozycje stworzone przez Magdalenę Cynk na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Będą to dzieła chóralne, kameralne i solowe oraz na małą orkiestrę smyczkową. Zabrzmią między innymi utwory napisane z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, a także emocjonalna „Dumka dla Ukrainy” czy pieśni na sopran i zespół jazzowy do słów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Do udziału w koncercie Magdalena Cynk zaprosiła Chór Młodzieżowy Semper Iuvenes oraz Chór Dziecięcy Gioia di Cantare z Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu pod kierunkiem Renaty Szerafin-Wójtowicz. Ponadto wystąpi orkiestra Cappella Gedanensis oraz soliści z Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Sponsorem wydarzenia jest Honorowy Consul Finlandii.

Partnerem wydarzenia jest Cappella Gedanensis, Szkoła Muzyczna i Pomorskie Towarzystwo Muzyczne.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń.

Wydarzenie odbędzie się w ramach Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Szczegółowe informacje: https://artus.torun.pl/events/jubileuszowy-koncert-magdaleny-cynk-2023/ 


Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NOSPR 3 12 233 grudnia 2023 roku o godz. 12.00 NOSPR poprowadzi Anna Sułkowskaj-Migoń, zwyciężczyni międzynarodowego konkursu dyrygenckiego La Maestra w Paryżu. W roli solisty wystąpi waltornista Paweł Cal, laureat czołowych nagród na wielu innych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach.

W jego interpretacji usłyszymy Concertino e-moll na waltornię i orkiestrę op. 45 Carla Marii von Webera - utwór, który należy do najtrudniejszych dzieł przeznaczonych na róg.

Koncert rozpocznie wykonanie Scherzo symfoniczne „Stańczyk” op. 1 Ludomira Różyckiego. „Już w tem dziele młodzieńczem wyciśnięte jest wyraźnie piętno indywidualności Różyckiego. Groteskowość postaci królewskiego trefnisia na tle tragizmu ówczesnej epoki uplastycznia się tu za pomocą kilku doskonałych, wzajemnie kontrastujących tematów” – pisał w biografii kompozytora Adam Wieniawski w 1928 roku. Jako ostatnia zabrzmi VIII Symfonia h-moll „Niedokończona” Franza Schuberta.

Informacja o biletach: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/nospr-sulkowska-migon-cal 


NOSPR Kwartet 3 12 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kluczem do ułożenia programu koncertu w NOSPR ramach cyklu pt. „Kwartet Śląski. Arcydzieła z kontrapunktem polskim" 3 grudnia 2023 roku o godz. 18.00 jest 90. rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego. Specjalnie na tę okazję Joanna Wnuk-Nazarowa skomponowała Kwintet smyczkowy pamięci Krzysztofa Pendereckiego, będący jej hołdem dla zmarłego przed trzema laty kompozytora.

W programie znajdzie się również I Kwartet „Już się zmierzcha” Góreckiego. Kwartet Śląski wielokrotnie sięgał po kwartety mistrza, a pierwszego „Fryderyka” w 1995 roku muzycy otrzymali właśnie za nagranie płyty z muzyką Góreckiego.

Gościem specjalnym Kwartetu Śląskiego będzie Tymoteusz Bies – laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego. Muzycy wspólnie podejmą się wykonania Kwintetu fortepianowego Roberta Schumanna, ze słynnym marszem pogrzebowym w drugiej części.

Więcej: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/kwartet-slaski 


Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Wstępem do obchodów 90. rocznicy urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego – wielkiego kompozytora i patrona Filharmonii Śląskiej – będzie koncert kameralny w miejscu jego narodzin. Odbędzie się on 3 grudnia o godz. 18.00 w Centrum Kultury „Zameczek” w Czernicy. To będzie wyjątkowe preludium do wydarzeń, które zaplanowano na 9 grudnia – tym razem już w murach gmachu Filharmonii Śląskiej.

Podczas koncertu w Czernicy wystąpi barytonista Jakub Burgieł, a towarzyszyć mu będzie Kwintet Smyczkowy Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Artyści zaprezentują zgromadzonej publiczności utwory, które wybrzmią także niecały tydzień później z estrady Filharmonii Śląskiej. Pierwszym z nich będą Trzy pieśni będące wyrazem żałoby Góreckiego po matce – zmarłej, gdy kompozytor miał zaledwie 2 lata. Dalsza część koncertu będzie okazją do wysłuchania kwartetów smyczkowych Już się zmierzcha i Quasi una fantasia.

Wydarzenie organizowane w ramach 11. Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego Górecki 90.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Informacja o biletach: https://filharmonia-slaska.eu/production/czernica-gorecki-borgiel-kwintet-smyczkowy/ 


Ginastera 5 12 235 grudnia 2023 roku Studium Muzyki Nowej oraz Pracownia Antropologii Kultury Muzycznej UMFC (kierownik: dr hab. Leszek Lorent) organizuje w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina konferencję, wystawę i koncert poświęcone twórczości Alberta Ginastery w 40. rocznicę jego śmierci.

Podczas koncertu o godz. 20.00 w sali koncertowej UMFC zostanie wykonane monumentalne dzieło Ginastery Cantata para America magica na orkiestrę perkusyjną, 2 fortepiany, celestę i sopran dramatyczny solo (Diana Gemborys) do słów tekstów prekolumbijskich w języku nahuatl.

Zostanie również prawykonany utwór Krzysztofa Kiciora ... so to speak na perkusję i live electronics.

Wszystkie wydarzenia odbywają się pod patronatem Ambasady Argentyny w Warszawie.

Szczegóły: https://chopin.edu.pl/szczegoly-wydarzenia/950_konferencja-naukowa-alberto-ginastera-40-rocznica-smierci 


NOSPR 7 12 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dwaj wielcy artyści zaliczani do polskiej szkoły kompozytorskiej z pasją pisali muzykę kameralną. III Kwartety smyczkowe Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego, którzy w 2023 roku obchodziliby 90. urodziny, zaprezentują w NOSPR 7 grudnia o godz. 19.30 Beata Ogryzek (skrzypce), Aleksander Daszkiewicz (skrzypce), Martyna Dziechciarz (altówka) i Natalia Kurzac-Kotula (wiolonczela).

Czterowiersz Władimira Chlebnikowa zakończony słowami „Gdy umierają ludzie – śpiewają pieśni” stał się mottem III Kwartetu „...pieśni śpiewają” Góreckiego, kierując uwagę ku sprawom ostatecznym. Po premierze utworu Bohdan Pociej w „Tygodniku Powszechnym” nazwał go „Kwartetem pieśni żałobnych”.

III Kwartet smyczkowy Pendereckiego nosi podtytuł „Kartki z nienapisanego dziennika”: kompozytor wspomina dzieciństwo i młodość, tworząc zajmującą, wielowątkową opowieść, nostalgiczną i stanowiącą dźwiękową autorefleksję nad pochodzeniem i istotą jego języka muzycznego.

Więcej: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/gorecki-and-penderecki 


HashtagLab 7 12 23Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Pierwszy rok działalności repertuarowej Hashtag Ensemble na własnej scenie w Społecznej Instytucji Kultury Hashtag Lab zwieńczy koncert “Genre Roulette” 7 grudnia 2023 roku o godz. 19:00. Jest jednocześnie podsumowaniem rezydencji kompozytorskiej Matthew Shlomowitza przy Hashtag Ensemble, w związku z czym zespół prawykona tego wieczoru nowe opracowanie jego kompozycji Glücklich, Glücklich, Freude, Freude wraz z solistą – znakomitym brytyjskim pianistą Markiem Knoopem. Koncert realizowany jest we współpracy z Orkiestrą Sinfonia Varsovia i Instytutem Adama Mickiewicza.

Od początku swojego istnienia Hashtag Lab jest sceną otwarta, oferującą artystyczne interpretacje rozmaitych gatunków na najwyższym poziomie, prezentującą programy bez repertuarowych kompromisów - "Genre Roulette".

Nowe opracowanie swojej kompozycji Glücklich, Glücklich, Freude, Freude Matthew Shlomowitz - jedna z najbardziej elektryzujących osobowości muzyki współczesnej – zadedykował Hashtag Ensemble, z którym współpracuje od 2016 roku (zespół prawykonywał już takie jego utwory, jak Fast Medium Swing i Explorations Vol4). Podczas grudniowego prawykonania do zespołu dołączą Mark Knoop, specjalizujący się w wykonawstwie muzyce współczesnej, a także muzycy orkiestry Sinfonia Varsovia: Amelia Kowalewska i Henryk Kowalewicz.

Informacja o biletach: https://hashtaglab.pl/event/genre-roulette/ 


NFM 7 12 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023/2024 NFM objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Lutosławski Quartet 7 grudnia 2023 o godz. 19.00 w NFM prawykona trzy kwartety! Pierwszym z nich będzie prezentacja młodzieńczego I Kwartetu smyczkowego „A song for string quartet” Hanny Kulenty, który ta światowej sławy kompozytorka zdecydowała się udostępnić wykonawcom po czterdziestu latach od jego napisania. Drugi to skomponowany przez Dona Davisa specjalnie dla wrocławskiej grupy III Kwartet smyczkowy „Screaming Into The Void”, a w finale zaś będziemy świadkami prawykonania VI Kwartetu smyczkowego Marcina Markowicza, drugiego skrzypka Lutosławski Quartet.

Kwartet Davisa, twórcy muzyki do oryginalnej filmowej trylogii The Matrix, po zaprezentowaniu go przez zespół w Nowym Jorku podczas Jazztopadu, będzie miał w Narodowym Forum Muzyki swoją polską premierę. Utwór napisany dla Lutosławski Quartet na zamówienie Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, dedykowany został pamięci Krzysztofa Pendereckiego oraz pamięci ofiar wojny w Ukrainie.

Pozostała część programu koncertu także prezentuje się fascynująco. Muzycy sięgną po twórczość Pawła Mykietyna, który również nie traktuje tradycyjnej formy kwartetu jedynie jako reliktu przeszłości, a ciągle poszukuje dla niej nowych możliwości realizacji, i wykona jego najnowszy kwartet smyczkowy ukończony przez artystę w 2022 roku.

Informacja o biletach: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10237 


Siwinski Jaroslaw 2023Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej   zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat z warszawskich przedszkoli i szkół na koncerty „Dominobajki” z muzyką Jarosława Siwińskiego 7 grudnia o godz. 10:00 i 12:00 w PROM-ie Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23. Koncerty są bezpłatne, ale obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

  Dzieci wraz z artystami będą układać bajki jak muzyczne domino i świetnie przy tym się bawić.

  Utwór „Dominobajki” składa się z 15 działających na dziecięcą wyobraźnię abstrakcyjnych, bajkowych elementów, jak Rycerz Atanazy, Srebrne Orzechy, Rakieta Kosmiczna, Drzwi, Gonitwa itd., z których uczestnicy koncertu komponują własne mikroopowieści. Następnie perkusista Leszek Lorent, kontrabasistka Małgorzata Kołcz oraz sam kompozytor zaprezentują te opowieści, wykonując stosowne fragmenty w ustalonej przez dzieci kolejności. W wykonywaniu części z nich udział ma także publiczność.  

Swój udział należy zgłosić poprzez formularz: https://forms.gle/6UZBmMxsUiAFPeeFA    

„Dominobajki” odbywają się w ramach projektu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej „Warszawa kreatywna 2023”, współfinansowanego przez m.st. Warszawę.

Szczegóły: www.facebook.com/ptmw1923 


ArtMintaka 23

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Jubileuszowy V Świąteczny Festiwal "Art Mintaka" odbędzie się w dniach 8-10 grudnia 2023 roku w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Zabrzmią najnowsze utwory wybitnych polskich kompozytorów oraz recitale wspaniałych instrumentalistów. Wszystkie prawykonane utwory są zamówione przez Fundację Polskiej Muzyki Kameralnej Art Mintaka specjalnie na ten festiwal. Wstęp wolny!

Po raz pierwszy zabrzmią Imbody Nikolet Burzyńskiej na flet, gitarę, wiolonczelę i tubę, Osobliwość Calabiego-Yau Rafała Gorzyckiego na flet, gitarę, wiolonczelę i tubę, Quatre chant’s sur ce qui n'est plus là Marcina Stanczyka na cztery instrumenty melodyczne, Rewolucje Aleksandra Nowaka na fet i tubę oraz Liturgy of the Objects Wojtka Błażejczyka na perkusję i elektronikę.

Udział w wydarzeniu zapowiedzieli perkusista Miłosz Pękała, pianista Piotr Nowicki, wiolonczelista Gustaw Bafeltowski, Herbert Piano Trio (weźmie udział w Koncercie Kopernikańskim), gitarzysta i kompozytor Raphael Rogiński (koncert będzie promował jego nowy album), i wielu innych...

Podczas koncertów festiwalowych prezentowane będą prace plastyczne Stanisława Stasiulewicza.

Partnerzy: Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Fundacja PZU, Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, PWM Edition.

Projekt współfinansowany z budżetu miasta Bydgoszczy. Zadanie współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Sponsorzy: Yamaha Music, Yama – Nissan, Suzuki, Dacia, Renault, SsangYong Dealer, Agencja reklamowa VST.

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Szczegółowy program: www.artmintaka.com 


Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

TuwimWajnberg 8 12 23Instytut Mieczysława Wajnberga zaprasza w dniach 8-10 grudnia 2023 roku na 104. urodziny swojego patrona w Warszawie. W programie muzyczno-literackim znalazły się: koncert w wykonaniu Ewy Leszczyńskiej (sopran), Katarzyny Budnik (altówka), Marcina Zdunika (wiolonczela) i Marii Sławek (skrzypce), spotkanie poświęcone poezji Juliana Tuwima i spacer po terenie małego getta. Wstęp wolny

W urodzinowy piątek o 18:00 w Księgarni Czarnego na warszawskiej Woli dr Magdalena Piotrowska-Grot (Uniwersytet Łódzki), Agnieszka Kuś i dr Aleksander Laskowski (NIFC) opowiedzą o wyjątkowej relacji Wajnberga z twórczością Tuwima, o tym jak przekłada się słowo na muzykę, a także o znaczeniu poezji Tuwima dla mieszkańców i mieszkanek warszawskiego getta. Pospotkaniu zabrzmią dwa cykle pieśni: „Biblia cygańska” op.57 i „Stare listy” op.77 w opracowaniu Marii Sławek.

10 grudnia o 11:00 spacer po terenie małego getta śladami Mary Berg poprowadzi Agnieszka Kuś. Spotykamy się na ulicy Siennej 41.

Tego samego dnia na stronie Instytutu opublikowany zostanie ebook autorstwa Agnieszki Kuś poświęcony Mary Berg.

Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy pod adresem instytut@instytutwajnberga.org 

Projekt finansowany przez Miasto st. Warszawa.

Współorganizator: Księgarnia Czarnego.

Dodatkowe informacje: https://instytutwajnberga.org/projekty/ 


Piotr Moss8 grudnia 2023 roku o godz. 19.00 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej i Chór Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego pod batutą Tomasza Bugaja prawykonają Te Deum Piotra Mossa, który skomponował utwór na zamówienie Filharmonii Podkarpackiej. W roli solistów wystąpią Mariusz Godlewski (baryton) i Ilona Krzywicka (sopran).

Zarówno Symfonia d–moll Cesara Francka, która rozpocznie koncert, jak i Te Deum Mossa, są świadectwem szacunku kompozytorów do tradycji i dziedzictwa wielkich mistrzów.

Te Deum oparte jest na tekście wczesnochrześcijańskiego hymnu, który inspirował wielu kompozytorów na przestrzeni różnych epok. Jak podkreślił kompozytor: „Postanowiłem i ja zmierzyć się z tym wspaniałym, bardzo bogatym w emocje, tekstem. Moje Te Deum powstało na przełomie lat 2018 i 2019. Kompozycja jest jednoczęściowa, składa się z kilkunastu sekwencji przedzielonych interludiami orkiestrowymi. Muzyka mocno związana jest z tekstem, w wielu momentach ma wręcz charakter ilustracyjny – szczególnie gdy padają tak fundamentalne dla tradycji europejskiej muzyki religijnej słowa jak: sanctus, gloria, filius, domine czy miserere. W partyturze utworu można zresztą znaleźć wiele aluzji do muzyki klasycznej. Pojawiają się tu m.in. echa bachowskich chorałów i wokaliz”.

Informacja o biletach: https://filharmonia.rzeszow.pl/produkt/koncert-symfoniczny-33/ 


FestiwalSwidra 23Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. Józefa Świdra odbędzie się: 17 konkursowych prezentacji chórów z Polski, Czech, Słowacji, Łotwy i Malty; spotkanie z Krzesimirem Dębskim oraz Rafałem Rozmusem; Ogólnopolska Konferencja Naukowo-artystyczna "Wyzwania wykonawcze współczesnej chóralistyki", Uniwersyteckie Forum Dyrygenckie, koncert "Serial dźwięków czyli dźwięki z seriali" w wykonaniu gościa specjalnego Festiwalu Silesian Chamber Choir Ad libitum oraz koncerty festiwalowe w Cieszynie, Krakowie, Ustroniu, Zebrzydowicach, Gorzycach i Łaziskach Górnych. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe wstęp jest wolny.

Tegoroczny Festiwal rozpocznie się 6 grudnia Uniwersyteckim Forum Dyrygenckim, podczas którego młodzi dyrygenci z muzycznych kierunków uniwersyteckich będą współzawodniczyć o tytuł najlepszego dyrygenta, prowadząc chór dziecięcy, chór dorosłych oraz orkiestrę smyczkową.

8 grudnia w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy” będzie miał miejsce koncert gościa specjalnego Festiwalu - Silesian Chamber Choir Ad libitum pod dyrekcją prof. dr hab. Izabelli Zieleckiej-Panek - wieloletniej dyrygentki Choru Uniwersytetu Śląskiego Harmonia w Cieszynie. W programie znajdą się utwory z najbardziej znanych polskich i zagranicznych seriali i filmów. Znane tematy serialowe zostały specjalnie zaaranżowane na wielogłosowy zespół wokalny przez Krzesimira Dębskiego.

W tegorocznej edycji VIII Międzynarodowego Konkursu Chóralnego im. Józefa Świdra rywalizować będzie 12 zespołów chóralnych z Polski, Słowacji, Czech, Łotwy, Malty, Ukrainy. Zespoły wystąpią w 17 prezentacjach chóralnych i ubiegać się będą o nagrodę główną - Puchar JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego oraz o nagrody specjalne ufundowane przez patronów honorowych Festiwalu:

  • za najlepsze wykonanie utworu muzyki współczesnej
  • za najciekawszą interpretację utworu o charakterze sakralnym
  • za najlepsze wykonanie utworu Prof. Józefa Świdra
  • za najciekawsze wykonanie utworu kompozytora związanego z Górnym Śląskiem lub Śląskiem Cieszyńskim
  • za najciekawszą interpretację utworu inspirowanego folklorem
  • nagroda specjalna w roku 2023 za najlepsze prawykonanie utworu polskiego, żyjącego kompozytora.

9 grudnia o godz. 18:30 w Kościele Jezusowym odbędzie się Koncert Laureatów, podczas którego zostanie ogłoszony werdykt jury.

Organizatorem Festiwalu jest Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji, Instytut Sztuk Muzycznych oraz Fundacja Muzyka Bez Granic.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: J.M. Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek, Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek, Burmistrz Miasta Cieszyna Gabriela Staszkiewicz, J.E. Ks. Arcybiskup Metropolita Katowicki Adrian Józef Galbas Sac, J.E. Biskup Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego dr Adrian Korczago.

Szczegółowy program: https://us.edu.pl/instytut/ismuz/2023/11/23/viii-miedzynarodowy-festiwal-muzyki-im-profesora-jozefa-swidra/ 


Arboretum 9 12 23Koncert finałowy V Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Krzysztofa Pendereckiego będzie miał miejsce 9 grudnia 20230 roku o godz. 18.00 w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Pendereckiego w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu. Utwory sześciu finalistów zaprezentuje Radomska Orkiestra Kameralna pod batutą Szymona Morusa.

Przyznane zostaną trzy nagrody regulaminowe,a także nagroda publiczności. W trakcie przerwy każda osoba obecna na koncercie będzie mogła wskazać na przygotowanych wcześniej kartach do głosowania jeden z utworów, który jej zdaniem był najlepszy. Po przeliczeniu głosów, kompozycja, która uzyska największe poparcie otrzyma nagrodę publiczności w wysokości 5 000 zł.

Dofinansowano przez Gminę Miasta Radomia. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Mecenas Konkursu: International Tobacco Machinery Poland Sp. z o.o.

Szczegółowy program: www.rok.art.pl 


DniGoreckiego 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Na 2023 rok przypada 90. rocznica urodzin Patrona Filharmonii Śląskiej. Dlatego tegoroczne Międzynarodowe Dni Henryka Mikołaja Góreckiego i ich 11. edycja przybrały zupełnie nowy, inny i bardziej intensywny kształt. Kulminacja obchodów nastąpi 9 grudnia. W Filharmonii Śląskiej odbędzie się prawdziwy maraton muzyczny – całodniowy cykl koncertów, wypełnionych muzyką Góreckiego. W programie wydarzenia dla dorosłych i dzieci, dla wielbicieli kameralistyki i wielkiej symfoniki, poszukiwaczy nowych odkryć i koneserów ponadczasowo uwielbianych dzieł.

Koncertom towarzyszyć będą wystawy oraz spotkania – z Jadwigą Górecką i Anną Górecką oraz z Danielem Cichym, dyrektorem – redaktorem naczelnym Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i dr Beatą Bolesławską-Lewandowską, autorką monografii o Henryku Mikołaju Góreckim.

Otworzy Dni koncert studentów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, którzy wykonają znane i lubiane przez najmłodszych utwory dla dzieci Henryka Mikołaja Góreckiego. Następnie Chór Filharmonii Śląskiej pod batutą Jarosława Wolanina zaprezentuje słynne utwory chóralne kompozytora. Po południu zespoły złożone z artystów Filharmonii Śląskiej zaproszą na Lunch kameralny, podczas którego będzie można zapoznać się z kameralną odsłoną muzyki Góreckiego, w tym doskonale znanym Kwartetem smyczkowym "Już się zmierzcha".

O godz. 17 Śląską Orkiestrę Kameralną poprowadzi zwycięzca X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga Su-Han Yang, pod którego batutą zabrzmią takie dzieła, jak Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową, Trzy utwory w dawnym stylu, II kwartet smyczkowy "Quasi una fantasia", oraz premierowa odsłona opracowanego specjalnie na tę okazję utworu Trzy pieśni na głos niski. Solistami będą Jakub Borgiel i Aleksandra Gajecka- Antosiewicz. Tego wieczoru odbędzie się także recital Anny Góreckiej, która wystąpi wraz z córką, wykonując utwory fortepianowe Henryka Mikołaja Góreckiego w sali kameralnej Filharmonii.

Kulminacją obchodów będzie koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta. Solistką podczas koncertu będzie Olga Bezsmertna, sopranistka znana z najważniejszych estrad świata, w tym Wiener Staatsoper czy Teatro alla Scala. W ich wspólnym wykonaniu zabrzmi najsłynniejsza z symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego – III Symfonia "Symfonia pieśni żałosnych".

Na pożegnanie, w późnych godzinach wieczornych, w sali kameralnej wystąpią Aleksandra Blanik, Łukasz Długosz, Andrzej Jungiewicz i grupa perkusyjna Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej, którzy zamkną Maraton niezwykle ciekawymi utworami Good night oraz Valentine piece.

Partnerem Wydarzenia jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne PWM.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Szczegóły: https://filharmonia-slaska.eu/repertuar-roczny/?wpt_day=2023-12-09 


HashtagLab 9 12 23Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

9 grudnia 2023 o godz. 10.00 i 12.00 Hashtag Lab zaprasza w ramach cyklu "ĄsąBąble" na przedświąteczny, międzypokoleniowy koncert dla całej rodziny. W wykonaniu Hashtag Ensemble usłyszymy improwizacje na tematy piosenek o zimie oraz utwory, poświęcone temu świątecznemu okresowi.

Muzycy z Hashtag Ensemble "zapakują prezenty w dźwięki", aby dać nam więcej frajdy z odkrywania. W dźwiękach ukryte będą melodie, które niosą nam dobro i pokój na ten grudniowy czas – tak jak np. kolęda z III kwartetu smyczkowego Pēterisa Vasksa.

Ostatni w tym roku koncert ma charakter międzypokoleniowy, a wykona go familia smyczkowców: dwoje skrzypiec, altówka i wiolonczela. Całe rodziny będą mogły stworzyć wspólnie brzmiące ozdoby świąteczne!

Informacja o biletach: https://hashtaglab.pl/event/smyki-i-pierniki/ 


Dominobajki 9 12 23Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

9 grudnia 2023 roku o godz. 11:00 w Terminalu Kultury Gocław (ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego 24) odbędzie się kolejny interaktywny koncert dla dzieci (6 – 12 lat) i rodziców „Dominobajki", organizowany przez Polskie Towarzystw Muzyki Współczesnej. Wstęp bezpłatny!

Zabrzmią „Dominobajki” Jarosława Siwińskiego na fortepian, perkusję, showmana i publiczność dziecięcą. Utwór składa się z 15 działających na dziecięcą wyobraźnię abstrakcyjnych, bajkowych elementów, jak Rycerz Atanazy, Srebrne Orzechy, Rakieta Kosmiczna, Drzwi, Gonitwa itd., z których uczestnicy koncertu komponują własne mikroopowieści. Następnie muzycy grają te opowieści, wykonując stosowne fragmenty w ustalonej przez dzieci kolejności.

Wykonawcy: Jarosław Siwiński (fortepian), Leszek Lorent (perkusja), Małgorzata Kołcz (przewodnik publiczności).

Kompozycja powstała na zamówienie poznańskiego Centrum Sztuki Dziecka i była wielokrotnie z powodzeniem, ku uciesze dzieci, wykonywana. To jeden z licznych utworów powstałych dla CSD specjalnie po to, aby młodej publiczności przybliżać język muzyki współczesnej.

Bezpłatne wejściówki można pobrać ze strony https://biletyna.pl/koncert/DOMINOBAJKI-koncert-muzyki-wspolczesnej-dla-dzieci  lub w kasie/biletomacie w Terminalu Kultury.

Koncert odbywa się w ramach programu PTMW „Warszawa kreatywna", który jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.

Małgorzata Kołcz

Więcej o wydarzeniu: https://fb.me/e/gfDvPuVXp 


KoncertMuzykiPol 9 12 23Wyjątkowy warszawski Koncert Muzyki Polskiej będzie miał miejsce 9 grudnia 2023 o godz. 16.00 w Time for Chopin. Wystąpią znakomici polscy artyści: sopranistka Aleksandra Resztik i pianista Piotr Latoszyński. Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów, Oddział w Warszawie, a finansuje koncert Dzielnica Śródmieście. Wstęp wolny!

To będzie prawdziwa uczta dla ducha w ten śnieżny czas - zabrzmią utwory Fryderyka Chopina, Feliksa Nowowiejskiego, Grażyny Bacewicz, Łucjana Kamieńskiego i Stanisława Moniuszki.

Liczba miejsc jest ograniczona: w sprawie rezerwacji należy kontaktować się, przesyłając zgłoszenie na adres mailowy oddzialwarszawa@spmk.com.pl 

Dodatkowe informacje: https://www.facebook.com/TimeforChopin 


NOSPR 10 12 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program koncertu 10 grudnia 2023 roku o godz. 18.00 w NOSPR został skomponowany na zasadzie kontrastu – prawykonania młodych kompozytorów zestawiono z klasyką muzyki współczesnej. Taki zresztą jest cel programowy całego cyklu "Muzyka najnowsza", któremu przewodzi zespół Orkiestry Muzyki Nowej pod batuta Szymona Bywalca.

Dimorphos (księżyc planetoidy Didymos) Tomasza J. Opałki na klarnet basowy, bassethorn i orkiestrę, daje duże pole do popisu wykonawcom na wykorzystanie wszystkich ciekawych efektów współczesnych technik wykonawczych tych niskobrzmiących instrumentów.

Dopamina Mateusza Ryczka skomponowana została na trąbkę i orkiestrę. Prawykonanie utworu ma szansę spowodować wzrost tego hormonu u słuchaczy!

W roli solistów wystąpią Piotr Nowak (trąbka), Roman Widaszek (basethorn) i Jadwiga Czarkowska (klarnet basowy).

Kammermusik nr 1 Paula Hindemitha ma stanowić dla prawykonań Tomasza Opałki i Mateusza Ryczka punkt oparcia i odniesienia do kontekstu najnowszej historii muzyki.

Informacja o biletach: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/orkiestra-muzyki-nowej-bywalec-nowak-widaszek-czarkowska 


NOSPR 11 12 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Owocną współpracę NOSPR, Konserthuset Stockholm i Instytutu Polskiego w Sztokholmie celebrować wypada tanecznie i z przytupem, zwłaszcza że wielki finał przypada na obchody 110. jubileuszu urodzin Witolda Lutosławskiego. 11 grudnia 2023 roku o godz. 19.30 w siedzibie NOSPR uczestnicy Akademii NOSPR i RSPO Academy, zjednoczeni w jednym zespole, zagrają m.in. opracowania 10 tańców polskich jubilata i Apollonian Dances Alberta Schnelzera.

W wykonaniu zespołu pod batutą Zofii kiniorskiej zabrzmią ponadto Kwintet dęty Grażyny Bacewicz i Children of the Fire Gabrielli Smith.

Jak wiadomo, w Szwecji rozpowszechniony jest tradycyjny taniec ludowy, który nazywa się „polska”, a więc podczas najbliższego koncertu czeka na publiczność również taneczna niespodzianka.

Koncert dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania: Realizacja programu stypendialno-mentorskiego Akademia NOSPR.

Wizyta studyjna RSPO Academy odbędzie się w ramach projektu „Instytucje przyszłości 2023" i w ramach programu MKiDN „Kultura inspirująca".

Bezpłatne wejściówki na wydarzenie dostępne na stronie: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/scena-mlodych-akademia-nospr-i-rspo-academy 


Koffler 13 12 2313 grudnia 2023 roku o godz. 17.30 w siedzibie Związku Kompozytorów Polskich (Rynek Starego Miasta 27) będzie miało miejsce spotkanie rozpoczynające realizację projektu pt. "Józef Koffler - kompozytor lwowski i europejski" z udziałem przedstawicieli Komitetu Organizacyjnego. Dr Michał Piekarski wygłosi wykład o Józefie Kofflerze, wprowadzając słuchaczy w problematykę, która będzie przedmiotem nowego portalu internetowego.

Nowa strona poświęcona będzie życiu i aktywności twórczej polskiego artysty żydowskiego pochodzenia Józefa Kofflera – kompozytora, pedagoga i muzykologa, który urodził się 28 listopada 1896 roku w Stryju (obecnie Ukraina), a zginął prawdopodobnie w 1944 roku, w okolicach Krosna. W ramach projektu planowane są także wykłady i spotkania upowszechniające dotychczasowe ustalenia badawcze oraz powstałą w wyniku nowych badań wiedzę o Józefie Kofflerze.

Budowa nowego portalu będzie kontynuacją serii monograficznych stron Związku Kompozytorów Polskich poświęconych wybitnym osobowościom polskiej muzyki i muzykologii, w ramach której do tej pory opublikowane zostały strony m.in. Romana Palestra (palester.polmic.pl), Andrzeja Panufnika (panufnik.polmic.pl), Tadeusza Bairda (baird.polmic.pl), Kazimierza Serockiego (serocki.polmic.pl) oraz Zygmunta Mycielskiego (mycielski.polmic.pl) . Do budowy portalu wykorzystane zostaną przede wszystkim własne zasoby Związku Kompozytorów Polskich zgromadzone w Bibliotece Naukowej ZKP - partytury, nagrania, teksty źródłowe oraz prace naukowe: książki, artykuły w czasopismach i pracach zbiorowych. Planowane jest pozyskanie praw do publikacji od autorów i wydawców nagrań, książek i artykułów znanych do tej pory tylko wąskim kręgu specjalistów.

Komitet Organizacyjny:

  • dr hab. Iwona Lindstedt, prof. UW – kierownictwo naukowe
  • Izabela Zymer, Biblioteka Naukowa ZKP-Polmic – koordynator
  • dr hab. Beata Bolesławska-Lewandowska, prof. ISPAN
  • dr Michał Piekarski, Instytut Historii Nauki PAN

Projekt pt. "Józef Koffler - kompozytor lwowski i europejski" uzyskał dofinansowanie w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II - Popularyzacja nauki” Ministra Edukacji i Nauki.


Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Warszawskie studio eksperymentu - odsłona grudniowaFinałowy koncert I Warszawskiego Studia Eksperymentu z udziałem legendarnego tubisty Zdzisława Piernika oraz kontrabasisty Sławka Janickiego, pomysłodawcy projektu, będzie miał miejsce 13 grudnia 2023 roku o godz. 20:00 w Hashtag Labie. Artyści wykonają Projekt Bogusława Schaeffera. Odbędzie również premiera ostatniego w tym sezonie multidyscyplinarnego dzieła Sonokinetic Cosmodernism autorstwa Qby Janickiego i Rafała Ryterskiego.

Głównym zamysłem projektu Sonokinetic jest wykorzystanie ruchu źródła dźwięku w przestrzeni jako zabiegu wykonawczego i kompozytorskiego. Zamysł ten uzyskany jest poprzez wykorzystanie wielokanałowego, mobilnego systemu dźwiękowego: kilka głośników przenośnych znajdą się w dyspozycji publiczności i będą zmieniać swoje położenie w przestrzeni w trakcie trwania występu. Dystrybucja sygnału audio w ramach wspomnianego systemu odbywa się przy pomocy dedykowanego oprogramowania. Dzięki temu powstanie improwizowany utwór, tzw. rzeźba soniczna na perkusję amplifikowaną oraz elektronikę z czynnym udziałem publiczności, która otrzyma także pewne instrukcje wykonawcze.

Sonokinetic jest projektem zainicjowanym w roku 2020 przez Qbę Janickiego w ramach stypendium artystycznego Miasta Stołecznego Warszawy, do którego realizacji zaprosił programistę oraz kompozytora Rafała Ryterskiego. Z uwagi na pandemię COVID-19 Sonokinetic nie doczekał się jeszcze swojej premiery, a więc w ramach I Warszawskiego Studia Eksperymentu zaprezemtowany zostanie po raz pierwszy. Na potrzeby Warszawskiego Studia Eksperymentu projekt Sonokinetic został rozwinięty o warstwę wizualną w wykonaniu Kamila Czapigi, występującego pod pseudonimem Cosmodernism.

Artysta ten zajmuję się tworzeniem żywych wizualizacji wykorzystując mikroskop oraz inne odmiany precyzyjnej optyki do amplifikacji wizualnej reakcji fizycznych i chemicznych zachodzących przy łączeniu szerokiej gamy barwników, cieczy i obiektów. Swój styl określa mianem mikrochemicznego futuryzmu, którego efekty powstają w wyniku eksperymentowania z wyżej wspomnianymi elementami w najbardziej pierwotny sposób tj. metodą prób i błędów.

Organizatorem wydarzenia jest Mózg Foudation – Fundacja Muzyki współczesnej i Form Interdyscyplinarnych.

Strona projektu: www.wse.mozg.pl 


Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

GdanskaSztukaInterpretacji 23Podczas koncertów XIV Gdańskiej Sztuki Interpretacji Muzyki Akordeonowej w dniach 13-14 grudnia 2023 prawykonane zostaną cztery utwory współczesnych polskich twórców, prezentowana będzie klasyka literatury akordeonowej, jak i transkrypcje. Wstęp na koncerty jest wolny!

Gościem specjalnym projektu będzie kompozytor prof. Zbigniew Bargielski. 13 grudnia o g. 18.00 w Patio Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w wykonaniu akordeonisty Pawła Zagańczyka (organizatora wydarzenia) i klarnecisty Andrzeja Wojciechowskiego po raz pierwszy zabrzmi jego kompozycja "Statek szaleńców" na akordeon i klarnet. Ponadto prawykonane zostaną ACC 4 Krzysztofa Olczaka i Splashes samego Zagańczyka. Koncertowi towarzyszyć będą wizualizacje Marty Prabuckiej i Kornela Kowalskiego.

14 grudnia podczas koncertu "Nie tylko TANGO! o g. 18.00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego wystąpi utalentowany student gdańskiej Akademii Muzycznej akordeonista Albert Woelke wraz ze swoim zespołem (Józefina Bałdyka – skrzypce, Paweł Żyłowski – gitara elektryczna, gitara akustyczna, Jakub Kucharek – fortepian, Jakub Kaczkowski – kontrabas). Młodzi artyści prawykonają kompozycję Fusy swojego kolegi Franciszka Ruska, a także zaprezentują utwory K. Olczaka, S. Montagueu'a i A. Piazzolli.

Koncerty dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Strona projektu: https://www.facebook.com/AccordionConvention 


Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Opolskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Filharmonia Opolska 15.12.23W 2023 roku minęło 150 lat od narodzin Witolda Maliszewskiego. Jego dzieła zabrzmią 15 grudnia o godz. 19.00 w Filharmonii Opolskiej w ramach cyklu "Polska muzyka zapomniana". Orkiestrę Filharmonii poprowadzi maestro Przemysław Neumann. W roli solistów wystąpią Joanna Kędzior (sopran) i Maciej Kułakowski (wiolonczela).

Dzięki pracy wielu zaangażowanych osób (między innymi dyrektora Przemysława Neumanna, edytorów materiałów nutowych, muzyków i reżyserów dźwięku) w dorobku Orkiestry znajduje się trzypłytowy album prezentujący symfoniczne kompozycje Maliszewskiego, a w przygotowaniu jest już kolejna płyta, tym razem z utworami koncertowymi.

Podczas grudniowego koncertu usłyszymy wariacje Królewna Basia na sopran i orkiestrę op. 33 do słów Janiny Gillowej oraz Suitę na wiolonczelę i orkiestrę op. 20, która (w późniejszej wersji z towarzyszeniem fortepianu) uzyskała II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. A. de Smitha w Paryżu (1923).

Na zakończenie mury Filharmonii wypełnią się dźwiękami IV Symfonii Gustava Mahlera.

Więcej o koncercie i biletach: https://filharmonia.opole.pl/wydarzenia/niebianska-wizja/ 


FS 15 12 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

15 grudnia 2023 roku o godz. 19.00 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta wykona związane z tradycyjnymi melodiami tanecznymi utwory Karola Szymanowskiego, Antonína Dvořáka oraz Johannesa Brahmsa. Co więcej, wraz ze znakomitym pianistą Piotrem Sałajczykiem, filharmonicy prawykonają tego wieczoru Koncert fortepianowy Aleksandra Nowaka.

Kompozytor najchętniej eksploruje w ostatnich latach teren opery i dramatu muzycznego, ale sięga też nierzadko po różnego rodzaju i rozmiaru formy koncertujące pisane dla wybitnych solistów. Tym razem usłyszymy Concerto per mezzo na fortepian i orkiestrę, zamówione przez Filharmonię Śląską.

Cztery tańce polskie Szymanowskiego powstały na zamówienie Oxford University Press jako dzieło fortepianowe. Wersja orkiestrowa, którą usłyszymy, jest instrumentacją Grzegorza Fitelberga: będzie to zatem nawiązanie do zakończonej niedawno XI edycji Konkursu. Zabrzmią ponadto Tańce słowiańskie Dvořáka oraz Tańce węgierskie Brahmsa.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Utwór Concerto per mezzo pochodzi z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Informacja o biletach: https://filharmonia-slaska.eu/production/tance-szymanowski-dvorak-brahms-salajczyk-shemet/ 


FZ 12 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Zielonogórskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zwieńczeniem 32. edycji Festiwalu Smyczkowego w Filharmonii Zielonogórskiej będzie koncert zatytułowany „(Il tema) con variazioni" 15 grudnia 2023 o godz. 19.00. Podczas wielkiego finału nie może zabraknąć arcydzieł muzyki wiolinistycznej, a także wielkiej literatury symfonicznej oraz utworu Patrona Filharmonii.

Wystąpią znakomici artyści, a wśród nich skrzypaczka Amelia Maszońska i pianistka Martyna Kubik, zaś Orkiestrę Filharmonii Zielonogórskiej poprowadzi bułgarski dyrygent Vladimir Kiradjiev, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu.

Wieczór rozpocznie mozartowska Sonata, której temat wykorzystywał w swych monumentalnych Wariacjach na orkiestrę symfoniczną op. 132 Max Reger. Innym popisem kunsztu sztuki wariacyjnej są Wariacje bez tematu Tadeusza Bairda, w których podstawą dla kolejnych przekształceń jest quasi improwizowany temat prezentowany przez solistę na początku utworu. Dopełnieniem programu będzie jedno z największych arcydzieł literatury skrzypcowej – Koncert a-moll Antonina Dvořáka.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej: http://filharmoniazg.pl/events/il-tema-con-variazioni-koncert-finalowy-festiwalu-smyczkowego/ 


Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

VideoPartytury 16 12 2316 grudnia 2023 roku o godz. 18.15 w warszawskim Quality Studio na Konwiktorskiej 7 odbędzie się otwarta sesja nagraniowa utworów dla dzieci „Video partytury" Anny Jędrzejewskiej w wykonaniu uczniów szkół muzycznych z Warszawy. Wstęp wolny! 

Edukacyjny projekt „Video partytury" - cykl miniatur dla dzieci - został zrealizowany w ramach stypendium artystycznego Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy. Seria utworów dla dzieci to animacje filmowe, które sugestywnie i intuicyjnie nakierowują na bardziej abstrakcyjną muzykę oraz uczą słuchania atonalnej faktury muzycznej. Praca nad odczytaniem video partytur, rozmowy z dziećmi, uwrażliwienie na sonorystykę i myślenie abstrakcyjne w praktyce wykonawczej i twórczej są, zdaniem kompozytorki, najbardziej interesującymi formami rozwoju zainteresowań młodych artystów.

Podczas sesji nagraniowej wystąpią: Wojtek Grzelak (wiolonczela), Oliwia Drejewicz (kontrabas), Tomek Rudolf (fortepian), Leon Boursin (trąbka). Udział w wydarzeniu wezmą również Kamil Kowalski (layout graficzny) i Małgorzata Kaznowska-Filipek (animacja).

Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: email - a.jedrzejewska@onet.pl; tel.: 660863612


Czytanie Dźwiękiem warsztatyPatronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Jak zacząć improwizować? Wystarczy przyjść na warsztaty „Czytanie dźwiękiem” organizowane przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej w ramach programu „Warszawa kreatywna", który jest współfinansowany przez m.st. Warszawę. Wszyscy, którzy lubią muzykować - młodzież (minimum 13 lat) i dorośli - mogą przyjść 16 grudnia 2023 roku o godz. 18:00 w Miejsce Aktywności Lokalnej na warszawskim Ursynowie przy ul. E. Lokajskiego 3. Tym razem warsztaty poprowadzą: Jarek Kordaczuk (monokton i sensory ruchu), Jarosław Siwiński (syntezator), Małgorzata Kołcz (kontrabas) i Grzegorz Ociepka (aktor). Wszyscy są mile widziani - amatorzy i profesjonaliści. Udział w warsztatach jest bezpłatny! Spotkajmy się!

Będzie świetnie, przyjemnie, NIE GŁOŚNO i oczywiście bardzo twórczo. Każdy z uczestników dostanie zadanie na miarę swoich chęci i możliwości.

Pierwsza część zajęć odbędzie się w kilkuosobowych grupach, w których można będzie poznać się i porozmawiać za pomocą dźwięków, „malować” dźwiękowe portrety i pejzaże. Podczas warsztatów poznamy, jak uprawiać aleatoryzm kontrolowany, sonoryzm i kolektywną improwizację.

Można przynieść swoje ulubione instrumenty. Dla uczestników, którzy nie przyniosą własnych instrumentów, organizatorzy zaproponują interesujące instrumentarium. Wykorzystane będą m.in. skonstruowane przez Jarka Kordaczuka sensory ruchu, uruchamiające określone dźwięki elektroniczne.

Finał warsztatów zostanie poprowadzony przez aktora - Grzegorza Ociepkę - czytającego specjalnie przygotowane w formie partytury tekstowej opowiadanie. Towarzyszyć mu będzie ilustracja muzyczna wykonywana przez uczestników warsztatów. Będzie realizowana kolektywnie, ale przewidujemy też fragmenty popisów solowych.

Na zakończenie warsztatów o godz. 20:00 możemy zaprosić rodziny i znajomych na krótki koncert, podczas którego zagrają wszyscy razem - uczestnicy i prowadzący warsztaty „Czytanie dźwiękiem”.

Zajęcia będą trwać ok. 3 godziny.

Udział w warsztatach jest bezpłatny - liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązuje wcześniejsza rejestracja uczestników zajęć. Zgłoszenia są przyjmowane na dwa sposoby:

Organizatorzy zapraszają również chętnych uczestników ze specjalnymi potrzebami.

Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa Szczegóły: https://www.facebook.com/events/1334697280517003/ 


Królowa ŚnieguPatronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Wyczekiwany powrót na deski Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu baletu „Królowa Śniegu", którego premiera nastąpiła w tym roku, z muzyką Przemysława Zycha w choreografii Roberta Bondary odbędzie się w magicznym okresie przedświątecznym. Ponownie zobaczymy go na scenie pod Pegazem w dniach 16-22 grudnia 2023.

Z wielu baśniowych opowieści Hansa Christiana Andersena „Królowa Śniegu” jest tą, którą doskonale można przełożyć na język tańca. Lustrzane odbicia, lodowe przestrzenie, skrzące się płatki śniegu sprawiają, że kroki bohaterów są niepewne, a każdy z nich szuka swojego ruchu i rytmu. Wśród nieoczywistych, mamiących nasze zmysły przestrzeni, Robert Bondara opowiada historię o zagubieniu i odwadze, o poszukiwaniu i rezygnacji, o dorastaniu i stracie, o różnorodności. Na wiele sposobów można snuć baśń o Kaju, który uległ złudzeniu.

Kierownikiem muzycznym spektaklu jest Aleksander Gref.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Informacja o biletach: https://opera.poznan.pl/pl/kalendarium 


Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023/2024 NFM objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NFM 17 12 23Dwudziestoletni skrzypek Wojciech Niedziółka, wciąż jeszcze student łódzkiej Akademii Muzycznej, był w zeszłym roku jedynym Polakiem, który zakwalifikował się do drugiego etapu Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego. Podczas swojego recitalu w Narodowym Forum Muzyki 17 grudnia 2023 o godz. 12.30 połączy on tradycyjny wirtuozowski repertuar dziewiętnastowieczny z impresyjnym utworem Krzysztofa Pendereckiego, młodszym od pozostałych utworów o około sto lat. Przy fortepianie towarzyszyć mu będzie dobrze znany publiczności NFM Michał Francuz, który to akompaniował młodemu muzykowi również podczas poznańskiego turnieju.

Wiele okazji do pokazania swoich umiejętności Niedziołka będzie miał podczas wykonania Cadenzy Krzysztofa Pendereckiego. W programie występu nie mogło zabraknąć dzieła z dorobku Henryka Wieniawskiego. Wojciech Niedziółka wybrał utwór stworzony przez kompozytora, kiedy ten był jeszcze młodszy niż sam on sam, bo Wariacje op. 15 Wieniawski napisał, kiedy miał zaledwie dziewiętnaście lat.

Zabrzmią również kompozycje Ernesta Chaussona, Johannesa Brahmsa i Pabla Sarasatego.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10245 


Andrzej Cwojdzinski 18 12 23Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

18 grudnia 2023 roku o godz. 19:00 w Trybunale Koronnym w Lublinie odbędzie się spotkanie autorskie z dr Marią Ziarkowską – autorką książki pt. „Andrzej Cwojdziński. Człowiek i Dzieło”. Książka została wydana przez Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. W. Lutosławskiego w Lublinie dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Badania Marii Ziarkowskiej dotyczące sylwetki Andrzeja Cwojdzińskiego odsłaniają nie tylko życie, ale i głębokie zrozumienie twórczości kompozytora, poprzez szczegółowe analizy wybranych dzieł i kontekstu, w którym powstały.

Autorka publikacji poznała osobiście nieżyjącego już kompozytora. Podczas premiery książki będzie okazja do przywołania wspomnień o nim, a także do zadawania Marii Ziarkowskiej pytań, dotyczących publikacji i badań.

Patronat honorowy objęło Stowarzyszenie Niepublicznych Szkół Artystycznych „ProArte”.

Kontakt w sprawie wydarzenia: szkolamuzyczna.lublin@gmail.com; tel. 81 450 57 44.


DUX2014Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Debiutancka płyta „Tansman Trio plays Tansman" od 18 grudnia 2023 roku dostępna będzie w salonach Empik, sklepach muzycznych i na stronie wydawcy - www.dux.pl. Niebawem najnowszy album monograficzny zespołu, poświęcony twórczości światowej sławy polskiego kompozytora Aleksandra Tansmana, pojawi się również na wszystkich platformach streamingowych.

Ten zespół powstał dzięki odkryciu nieznanych dzieł Aleksandra Tansmana na trio smyczkowe. Jego twórczość stała się dla skrzypaczki Roksany Kwaśnikowskiej, altowiolistki Agnieszki Podłuckiej i wiolonczelistki Zuzanny Sosnowskiej impulsem, by propagować ją szerzej, a także uczynić z kompozytora-emigranta swego patrona.

Udział w nagraniu debiutanckiej płyty tria wziął jeden z czołowych pianistów młodego pokolenia, Tomasz Ritter.

W błyskotliwych interpretacjach młodzi muzycy wykorzystują pełen potencjał indywidualnego i kameralnego kunsztu wykonawczego, potwierdzając swoje osiągnięcia uhonorowane licznymi nagrodami na wiodących polskich i zagranicznych konkursach. Zderzenie indywidualności artystycznych jest dla nich inspiracją, impulsem wyzwalającym radość wspólnego muzykowania wyraźnie słyszalną w każdej minucie nagrania.

W utrzymanych w stylistyce neoklasycyzmu i późnego romantyzmu utworach Tansmana humor i wirtuozeria przeplatają się z nostalgią, kompozytor sięga po ciekawe rozwiązania harmoniczne i sonorystyczne, szczególnie chętnie sięgając po zrytmizowane smyczkowe unisona i technikę pizzicato.


Audio Stage w WarszawiePatronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza na emocjonujący wieczór, który połączy muzykę współczesną, teatr i taniec, czyli „Audio Stage"! Prawykonania preludiów Bartosza Kowalskiego oraz monodramów audioscenicznych Żanety Rydzewskiej, Rafała Ryterskiego i Sławomira Wojciechowskiego odbędą się 19 grudnia 2023 roku o godz. 18.00 w Laboratorium CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie (ul Jazdów 2). Wstęp jest wolny.

„Audio Stage" jest dedykowany sztukom performatywnym. Formy muzyczno-teatralne – monodramy i preludia do nich, które w jego ramach powstają - funkcjonują jako pozycje repertuaru teatralnego oraz jako elementy wydarzeń muzycznych. Do udziału w Audio Stage są zapraszani kompozytorzy specjalizujący się w muzyce eksperymentalnej, którzy przygotowują utwory we współpracy z aktorami, mimami i tancerzami.

Podczas najbliższego wieczoru premier odbędzie się spotkanie z twórcami i artystami, a następnie koncert prawykonań 3 monodramów audioscenicznych. Premierowe utwory zostaną poprzedzone preludiami muzycznymi – rodzajami małych uwertur z elementami teatru instrumentalnego. W tym roku skomponował je Bartosz Kowalski, który wystąpi wraz z klarnecistą Michałem Górczyńskim.

Strona projektu: www.audiostage.pl 


NFM 20 12 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023/2024 NFM objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

„Sky Tower” to nazwa, którą wszyscy wrocławianie kojarzą z drapaczem chmur od ponad dekady dominującym skyline stolicy Dolnego Śląska (a więc widzianą z oddali jej typowo wielkomiejską panoramę). Władysław Szymański, znany organista, rektor Akademii Muzycznej w Katowicach, zatytułował w ten sam sposób swój najnowszy utwór, który osobiście prawykona w trakcie recitalu w NFM 20 grudnia 2023 roku o godz. 19.30.

Oprócz jego własnej kompozycji usłyszymy też dzieła najwybitniejszych twórców muzyki na ten instrument z przełomu XIX i XX wieku – okresu, w którym dzięki ulepszeniom poczynionym w jego konstrukcji, kompozytorzy mogli sięgać po inspiracje nieobecne w literaturze organowej poprzednich stuleci. Zabrzmią Festival Toccata Percy’ego Fletchera, II Sonata organowa e-moll Augusta Gottfrieda Rittera, kilka opracowań kolęd i pastorałek z czterotomowego zbioru Livre de Noëls Alexandre'a Guilmanta i V Symfonia organowa Charles’a-Marii Widora.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10264 


Małe Archiwum Wielkich spraw - spotkanie onlineBiblioteka Naukowa Związku Kompozytorów Polskich zaprasza na spotkanie online pt. „Małe archiwum wielkich spraw. Archiwum Akt Związku Kompozytorów Polskich na portalu zbioryspoleczne.pl", które odbędzie się 21 grudnia 2023 roku o godz. 11.00 na platformie Google Meet. Spotkanie podsumowuje projekt „Archiwum Akt Związku Kompozytorów Polskich w Otwartym Systemie Archiwizacji OSA", który realizowano w tym roku dzięki wsparciu uzyskanemu w programie „Kultura cyfrowa". Pracownicy Biblioteki oraz zaproszeni partnerzy - Pan Piotr Maculewicz, kierownik Gabinetu Zbiorów Muzycznych BUW, i Pani Magdalena Borowiec, kustosz Archiwum Kompozytorów Polskich BUW - opowiedzą o owocach swojej współpracy.

Celem projektu jest opracowanie, digitalizacja, udostępnienie i umożliwienie ponownego wykorzystywania do celów popularyzacyjnych, edukacyjnych, artystycznych i naukowych 300 dokumentów z Archiwum Akt Związku Kompozytorów Polskich, przechowywanych w Bibliotece-Fonotece ZKP. Akta Archiwum Związku Kompozytorów Polskich przez wiele dekad można było czytać wyłącznie stacjonarnie w siedzibie ZKP. Obecnie część dokumentów udostępniono bezpłatnie w Internecie, tak aby każdy zainteresowany, z Polski i ze świata, mógł z niego korzystać w wybranym przez siebie miejscu i czasie.

Partnerami projektu są Centrum Archiwistyki Społecznej oraz Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (Archiwum Kompozytorów Polskich). Dzięki współpracy z Centrum Archiwistyki Społecznej rozpoczęto wprowadzanie danych do udostępnianego przez CAS Otwartego Systemu Archiwizacji (OSA), a tym samym na zbudowaną przez CAS stronę zbioryspoleczne.pl. BUW dostarcza bibliotekarzom ZKP porad eksperckich.

W ramach realizacji zadania opracowano, zeskanowano i opublikowano najstarsze protokoły posiedzeń zarządu głównego ZKP, począwszy od roku 1945. Jest to szczególny zbiór dokumentów - z jednej strony bardzo delikatnych, z drugiej cieszących się dużym zainteresowaniem i często użytkowanym. Ich zabezpieczenie oraz publikacja online zapewni lepszy do nich dostęp użytkownikom Archiwum, a zarazem zabezpieczy te bezcenne akta przed zniszczeniem.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Link do wydarzenia: https://meet.google.com/fod-pedq-gug 


Kilar in memoramPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Macieja Tomasiewicza zaprosi melomanów na wieczór muzyki Wojciecha Kilara w ramach cyklu „PGE – HoloGramy". Stanie się to nieprzypadkowo 22 grudnia 2023 o godz. 19.00, bo właśnie pod koniec miesiąca będziemy obchodzić 10. rocznicę odejścia tego niezwykłego kompozytora.

Koncert będzie okazją do zetknięcia się z wieloma obliczami twórczości Wojciecha Kilara. Zabrzmi jego słynna Orawa, Preludium chorałowe, podczas których pozostaniemy w kręgu góralskich inspiracji, Ricordanza o zdecydowanym wydźwięku, a także przykłady gatunku, bez którego sylwetka Wojciecha Kilara nie mogłaby być w pełni oddana, czyli muzyki filmowej. Usłyszymy tematy z Pana Tadeusza, Ziemi obiecanej, Pianisty, Smugi cienia, a także z Soli ziemi czarnej.

Wspaniała muzyka i hołd dla światowej sławy kompozytora, silnie związanego z Śląskiem i Katowicami, połączą się ze specjalnie zaprojektowanymi hologramami.

Aleksandra Kabus

Więcej: https://filharmonia-slaska.eu/production/wojciech-kilar-in-memoriam-pge-hologramy/?=2 


NadKrakowem 26 12 23Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Jeśli Święta Bożego Narodzenia, to kolędy! Zawsze chętnie słuchane, bez których trudno wyobrazić sobie ten świąteczny czas. Gdy wybrzmiewają do tego w pięknej przestrzeni, zyskują pełnię swojego wyrazu. Tak będzie w drugi dzień Świąt, 26 grudnia 2023 roku o godz. 19.00 w gościnnej zawsze dla sztuki krakowskiej bazylice Jezuitów przy ul. Kopernika 26. Wstęp na koncert jest wolny!

Kolędy polskie i nie tylko w opracowaniach Nowowiejskiego i Skoczylasa, do tego muzyka organowa na Boże Narodzenie w wykonaniu znakomitych artystów: sopranistki Wiktorii Bisztygi i tenora Rafała Kobylińskiego SJ, z udziałem wirtuoza organów Marka Stefańskiego, rozgrzeją serca wszystkich, którzy zechcą spędzić świąteczny wieczór przy tej jedynej w swojej ekspresji i magicznym klimacie muzyce.

Osobliwym słowem całości dopełni Jarosław Naliwajko SJ – prefekt Bazyliki – i człowiek wielu artystycznych talentów.

Przybywajcie całymi rodzinami! Będzie także okazja do wspólnego kolędowania!

Organizatorem koncertu jest Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE przy współpracy z bazyliką Jezuitów w Krakowie, Radą Dzielnicy II Grzegórzki oraz Młodzieżowym Domem Kultury przy ul. Grunwaldzkiej w Krakowie.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej: http://arsproarte.pl/#/home/nad-krakowem-gwiazdka-swieci-swiateczny-koncert-u-jezuitow 


Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Uroczysty Koncert Kolęd w Dworze ArtusaTeatr Otwarty w Gdańsku zaprasza na Uroczysty koncert kolęd na zakończenie Roku Włodzimierza Tetmajera. W wykonaniu znanych i cenionych artystów scen polskich 30 grudnia 2023 roku o godz. 18.00 w Wielkiej Sali Wety gdańskiego Dworu Artusa zabrzmią polskie kolędy i fragmenty dzieł Przerwy-Tetmajera.

Włodzimierz Tetmajer był człowiekiem wielu talentów – uzdolniony malarz, odważny polityk, wrażliwy poeta, wnikliwy badacz języka oraz etnograf. Zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia odzwierciedlił w swoich dziełach malarskich, poezji i pracach etnograficznych. Jego rozprawa pt. „Gody i godnie Święta, czyli okres Świąt Bożego Narodzenia w Krakowskiem” wydana została przez Komisję Antropologiczną Akademii Umiejętności w Krakowie w 1898 roku. Tekst osobiście bogato zilustrował. Właśnie najciekawsze fragmenty tej pracy zaprezentowane zostaną podczas koncertu.

Dariusz S. Wójcik (bas, dyrektor Teatru Otwartego), Marlena Borowska (sopran), Jacek Szymański (tenor), Tianji Liu (baryton), Kazimierz Milewski (klarnet, saksofon) oraz pianiści Rafał Lewandowski i Anna Mikolon wykonają kolędy autorstwa Jana Maklakiewicza, a także tradycyjne pastorałki polskie.

Atmosfera Bożego Narodzenia, niepowtarzalny klimat świąt, tradycja, są tym pięknem, które nas łączy, a nie dzieli. Doświadczyć tego po raz kolejny będziemy mogli śpiewając znane wszystkim od dziecka kolędy wraz z artystami!

Bilety w cenie 40 PLN do nabycia na miejscu w dniu koncertu. Rezerwacja biletów: 600 290 214


FO 31 12 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Opolskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Jeszcze w 2023 roku podczas sylwestrowych koncertów 31 grudnia o godz. 18.00 i 21:30 artyści Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera zabiorą słuchaczy w podróż do lat dwudziestych ubiegłego stulecia.

Kartka z kalendarza anonsuje imieniny Sylwestra, a po zachodzie słońca roztacza się magia ostatnich godzin roku. Właśnie wtedy wspomnimy czasy, kiedy to w naszym kraju przyzwyczajaliśmy się do życia w niepodległej ojczyźnie.

Ten świąteczny wieczór wypełnią przeboje takich polskich artystów, jak Eugeniusz Bodo, Sława Przybylska, Hanka Ordonówna, Mieczysław Fogg, Aleksander Żabczyński, Tola Mankiewiczówna, Zabrzmią również piosenki z repertuaru Elli Fitzgerald i Franka Sinatry. Za pulpitem dyrygenckim stanie Daniel Nosewicz, a w roli solistów wystąpią Sylwia Różycka, Zofia Nowakowska, Jakub Szydłowski i Wojciech Myrczek.

Informacja o biletach: https://filharmonia.opole.pl/