Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2022 2023 2024 2025 2026
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

logo Teatr Wielki PoznańPatronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncerty kolęd w wykonaniu chóru Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu odbędą się 3 stycznia 2024 roku o godz. 18:00 i godz. 20:00.

Koncert kolęd Chóru poznańskiej Opery to na świątecznej liście przyjemności – pozycja obowiązkowa, równie wyczekiwana jak piernik, prezenty i choinka. To muzyczna uczta składająca się z polskich kolęd i pastorałek oraz znanych bardziej i mniej utworów bożonarodzeniowych z całego świata. To także chwila wytchnienia i spotkanie z najbliższymi (w ich towarzystwie najlepiej zjawić się na koncercie) oraz… nieoceniania powtórka z repertuaru kolędowego.

Niech zatem tradycji stanie się zadość: kolędujmy z chórem poznańskiej Opery!

Informacja prasowa organizatorów

Więcej: https://opera.poznan.pl/pl/koncert-koled-2024 


Botor Henryk JanPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert w Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego 5 stycznia 2024 roku o godz. 19.00 przypomni o Bożym Narodzeniu. Wszystko to za sprawą Henryka Jana Botora – kompozytora i organisty, który wraz z Chórem Filharmonii Śląskiej pod batutą Jarosława Wolanina zabierze nas w świat najpiękniejszych kolęd i pastorałek.

Henryk Jan Botor jako organista koncertował w Polsce, Holandii i Niemczech wykonując również własne kompozycje oraz improwizacje. Jako kompozytor z kolei jest laureatem licznych nagród, w tym I nagrody na Konkursie Kompozytorskim Vox Basilicae Calissiensis w Kaliszu, I nagrody na Konkursie Kompozytorskim w Mikołowie, czy III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Muzyka Ogrodowa w Krakowie.

Zanurzmy się więc w anielskim brzmieniu głosów – ludzkich i organowych, które w doskonałej harmonii ożywią świąteczną atmosferę. Zabrzmią kolędy w opracowaniu Botora oraz improwizacje organowe na tematy kolęd.

Więcej: https://filharmonia-slaska.eu/production/koncert-koledowy-botor-chor/ 


NFM 14 1 24

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Przypadek filmowej adaptacji Chłopów Władysława Reymonta, która została polskim kandydatem do Oscara, jest szczególny. Charakterystyczna technika animacji polega na malowaniu każdej klatki filmu farbą olejną na płótnie, co odsyła do łatwo rozpoznawalnych kodów kulturowych, dobrze znanych estetyk młodopolskiego malarstwa. Podkreśla to ścieżka dźwiękowa, którą przygotował Łukasz L.U.C. Rostkowski i Rebel Babel Film Orchestra. Artyści wraz z Sutari, Marią Pomianowską, Karoliną Skrzyńską i NFM Orkiestrą Leopoldinum zaprezentują ją podczas koncertu w NFM 14 stycznia 2024 roku o godz. 19.00, a na ekranie towarzyszyć im będą fragmenty tego niezwykłego filmu.

Łukasz L.U.C. Rostkowski w tym projekcie DK Welchman i Hugh Welchmana do międzynarodowej orkiestry Rebel Babel Film Orchestra zaprosił najciekawszych twórców muzyki ludowej, tworząc przekrojowe kompendium dawnej muzyki słowiańskiej.

Podczas komponowania ścieżki dźwiękowej zrezygnowali ze zdobyczy współczesnej techniki i sięgnęli po tradycyjne instrumentarium, by wytworzyć obecność minionego świata, jego dźwięków i afektów. Żeby odtworzyć doświadczenia dźwiękowe mieszkańców dawnej wsi muzycy nagrania realizowali w skansenie i drewnianej chacie.

Bilety są już w sprzedaży: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10231 


NOSPR 14 1 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NOSPR zaprasza na koncert świąteczny z udziałem publiczności 14 stycznia 2024 roku o godz. 16.00 i 19.00 oraz wspólne śpiewanie polskich kolęd z Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak.

Wraz z chórem wystąpią kwartet smyczkowy i sekcja rytmiczna złożona z muzyków NOSPR.

Warto pielęgnować tę wyjątkową polską tradycję rodzinnego muzykowania z okazji Bożego Narodzenia: według Kościoła katolickiego można to robić aż do święta Ofiarowania Pańskiego, czyli Matki Bożej Gromnicznej, przypadającego dopiero na początku lutego.

Zaśpiewajmy kolędy wspólnie z tymi, którzy pieśni bożonarodzeniowe śpiewają wprost anielsko! Napisy ze słowami wyświetlane będą na ekranie!

Informacja o biletach: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/koncert-koledowy-2-2 


UMFC 15 1 24W ramach cyklu "UMFC Kameralnie" w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina 15 stycznia 2024 roku o godz. 19.00 będzie miał miejsce koncert z okazji 90-lecia urodzin i 70-lecia pracy twórczej Mariana Borkowskiego. Recital w wykonaniu dr hab. Marcina Tadeusza Łukaszewskiego będzie promował płytę Marian Borkowski: Complete Works for Solo Piano (Marcin T. Łukaszewski), wydaną przez Chopin University Press.

Album zawiera wszystkie utwory prof. dr. hab. Mariana Borkowskiego, laureata Nagrody Honorowej ZKP (2008), przeznaczone na fortepian solo w interpretacji prof. dr. hab. Marcina Tadeusza Łukaszewskiego. Płyta wpisuje się w świętowanie potrójnego jubileuszu prof. Borkowskiego: dziewięćdziesięciolecia urodzin, siedemdziesięciolecia pracy twórczej i pięćdziesięciopięciolecia pracy pedagogicznej.

W programie recitalu znajdą się takie utwory Jubilata, jak Toccata, Cztery mazurki, Siedem preludiów, Dwa mazurki, Interludia romantyczne, Fragmenti oraz Nokturny prof. dr. hab. Pawła Łukaszewskiego.

Obowiązują bezpłatne bilety!


Dodatkowe informacje - na stronie https://chopin.edu.pl/szczegoly-wydarzenia/841_marian-borkowski-90-lecie-urodzin-i-70-lecie-pracy-tworczej 


DUX2055Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach projektu Polskich Kameralistów Collegium Cantorum "Antologia Polskiej Twórczości a Cappella" 16 stycznia 2024 roku ukaże się najnowszy album “Tadeusz Paciorkiewicz - Choral Works” (DUX 2055). Dostępny będzie na platformach Spotify, Amazon Music, Apple Music i Tidal oraz w sklepach sieci Empik.

Dorobek kompozytorski Tadeusza Paciorkiewicza jest bardzo bogaty i niezwykle różnorodny, ale - co najważniejsze w kontekście projektu - kompozytor uchodzi za mistrza utworów chóralnych a cappella. Motywem przewodnim wydanej przez DUX płyty są utwory, które można umiejscowić w nurcie narodowym: zainspirowane folklorem Pieśni kurpiowskie, Z chopinowskich pieśni (wspomnienie największych mistrzów), muzyka sakralna (Litania polska, Ave Regina caelorum), chwytająca za serce liryka wielkich poetów w kompozycjach Orfeusz w lesie, Sen żołnierza, Na most warszawski.

Utwory zostały nagrane przez częstochowski zespół Polscy Kameraliści Collegium Cantorum pod dyrekcją Janusza Siadlaka, inicjatora projektu.

Partnerem płyty jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Zadanie zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, oraz ze środków Województwa Śląskiego.


Neofonia 17 1 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 17-18 stycznia 2024 roku w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu odbędzie się XII edycja Ogólnopolskiej Studencko-Doktoranckiej Konferencji Naukowej „Neofonia”. Nadchodzące rozważania prowadzone będą pod hasłem "Nowe Brzmienia Chóralistyki". Konferencji towarzyszyć będą Międzyuczelniany Koncert Kompozytorski, Koncert Chóralnych Prawykonań oraz dźwiękowa instalacja interaktywna. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem prof. dr hab. Hanny Kostrzewskiej Rektor Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.

Tegoroczną "Neofonię" rozpocznie Międzyuczelniany Koncert Kompozytorski, podczas którego będzie można wysłuchać kompozycji kameralnych oraz elektroakustycznych twórców młodego pokolenia, reprezentujących polskie uczelnie muzyczne z Warszawy, Wrocławia i Poznania. Po koncercie nastąpi otwarcie dźwiękowej instalacji interaktywnej, stworzonej przez studentów specjalności kompozycja elektroakustyczna. Będzie ona dostępna do godz. 20:00 oraz następnego dnia w godzinach od 10:00 do 18:00 w Cafe Nova.

18 stycznia o godzinie 10:45 wykład inaugurujący część konferencyjną wygłosi dr hab. Anna Wilczewska z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku - dyrygentka chóralna, która na co dzień pracuje także z założonym przez siebie Chórem Kameralnym “441 Hz”. W swoim wystąpieniu skupi się na problematyce notacji oraz grafiki muzycznej we współczesnej muzyce chóralnej. Następnie studenci przedstawią swoje refleksje dotyczące najnowszej chóralistyki, a całość zwieńczy dyrygencko-kompozytorski panel dyskusyjny. Wydarzenie jest doskonałą okazją do wymiany spostrzeżeń i doświadczeń młodych badaczy wywodzących się z różnych ośrodków akademickich. Część konferencyjna wydarzenia odbywać się będzie w Sali Prezydenckiej.

Wieczorem 18 stycznia o godzinie 18:00 w sali koncertowej Aula Nova studenci kompozycji poznańskiej Akademii Muzycznej zaprezentują swoje spojrzenie na najnowszą chóralistykę podczas Koncertu Chóralnych Prawykonań. Wykonanych zostanie sześć kompozycji powstałych z myślą o wydarzeniu i przeznaczonych zarówno na chór a cappella, jak i łączących chóralistykę z muzyką elektroakustyczną. Podczas koncertu wystąpi Projektowy Zespół Wokalny Muzyki Współczesnej, nad którym opiekę merytoryczną sprawuje dr Sławomira Raczyńska.

Wydarzenia zostały zorganizowane z inicjatywy Koła Artystyczno-Naukowego Studentów Kompozycji i Teorii Muzyki AM w Poznaniu. Koncert Chóralnych Prawykonań współorganizowany jest przez Katedrę Dyrygentury Chóralnej.

Szczegółowy program konferencji dostępny będzie na stronie internetowej www.amuz.edu.pl 

oraz na stronie Koła na Facebooku www.facebook.com/kanamp2012 


NOSPR 19 1 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Bezkompromisowe interpretacje liryki wokalnej XX i XXI wieku usłyszymy 19 stycznia 2024 roku o godz. 19.30 w NOSPR w wykonaniu kompozytorki i śpiewaczki Agaty Zubel oraz mieszkającej na stałe w Paryżu koreańskiej pianistki Chae-Um Kim.

Program ich wspólnego recitalu jest bardzo przekrojowy – od przepięknych pieśni Korngolda i Wagnera, przez muzyczne opracowanie wierszy Eina Leina autorstwa zmarłej niedawno wybitnej fińskiej kompozytorki Kaiji Saariaho, aż do dzieł najmłodszych: rozbudowanego cyklu do sonetów Elizabeth Barrett Browning spod pióra Słowenki Niny Šenk oraz powstałego w 2023 roku utworu hiszpańskiego kompozytora José Maríi Sáncheza-Verdú. I właśnie w Hiszpanii kończy się ta muzyczna wędrówka – brawurowym cyklem pieśni Manuela de Falli opartych na tamtejszym folklorze.

Informacja o biletach: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/muzyka-najnowsza-agata-zubel-and-chae-um-kim 


Roczny patronat medialny nad koncertami z udziałem Jana Wachowskiego, laureata III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej, objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

160rocznica powstania 20 1 24Muzeum Historii Polski zaprasza na uroczysty koncert muzyki symfonicznej, który odbędzie się z okazji obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego - 20 stycznia 2024 roku o godz. 19:00 w Sali Audytoryjnej Muzeum. Muzyka polska zabrzmi w wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa i pianisty Jana Wachowskiego pod dyrekcją Norberta Twórczyńskiego.

To wydarzenie muzyczne będzie hołdem dla bohaterskich uczestników zrywu przeciwko zaborcy rosyjskiemu i walki o niepodległość Polski.

Koncert otworzy efektowny Mazur z opery Halka Stanisława Moniuszki, będącej ważnym dziełem narodowej literatury operowej. Następnie usłyszymy Koncert fortepianowy a-moll Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu utalentowanego Jana Wachowskiego. Pianista otrzymał II Nagrodę III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej, Nagrodę POLMIC w formie rocznego patronatu medialnego za najlepsze wykonanie utworu skomponowanego po 1945 roku oraz Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu fortepianowego skomponowanego po 1945 roku.

Po przerwie Orkiestra zaprezentuje muzykę do baletu Pieśń o ziemi Romana Palestra, w której kompozytor połączył elementy folkloru ze współczesnym mu językiem muzycznym.

Koncert zorganizowany w ramach programu obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Informacja prasowa organizatorów

Informacja o biletach: https://muzhp.pl/wydarzenia/zaproszenie-na-koncert-symfoniczny-moniuszko-paderewski-palester#date-51 


Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XXI”Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

„Łańcuch XXI” w XXI wieku i polskie prawykonania dzieł Ahmeda Adnana Sayguna, Willy'ego Burkharda, Ingvara Lidholma, Giacinta Scelsiego i Sándora Veressa. W dniach 20 stycznia – 4 lutego 2024 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W.Lutosławskiego odbędzie się XXI edycja Festiwalu Witolda Lutosławskiego. Program przedsięwzięcia, organizowanego przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, nawiązuje do obchodów trzydziestej rocznicy śmierci kompozytora.

Jego dziełom, prezentowanym podczas każdego z pięciu koncertów, towarzyszyć będą rzadko wykonywane utwory wybitnych przedstawicieli muzycznego modernizmu. Zabrzmi sześć polskich prawykonań, w tym premiera nieznanej i niedokończonej Passacaglii na orkiestrę Albana Berga w opracowaniu Christiana von Borriesa.

Wystąpią renomowani soliści, zespoły kameralne i orkiestry: skrzypek Artiom Sziszkow, pianista Andrzej Karałow, oboista Maksymilian Lipień, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Chain Ensemble, AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, a także Meccore String Quartet. Na podium dyrygenckim — Bassem Akiki, Andrzej Bauer, Michał Klauza i Marek Moś.

PROGRAM: www.lutoslawski.org.pl 

BILETY: https://polskieradio.bilety24.pl 


NFM 20 1 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023/2024 NFM objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Alena Baeva należy do najbardziej cenionych skrzypaczek naszych czasów. Wraz z NFM Orkiestrą Leopoldinum 20 stycznia 2024 roku o godz. 18.00 artystka zaprezentuje swoją interpretację Koncertu skrzypcowego e-moll Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego, czyli jednego z najsłynniejszych utworów tego typu w historii muzyki. W programie znalazły się także dwie kompozycje na smyczki – autorstwa Daga Wiréna oraz Mieczysława Karłowicza.

Utwór Mendelssohna słynie z błyskotliwej orkiestracji, traktowanej zazwyczaj drugoplanowo przez kompozytorów koncertów tych czasów. Kwestia, jak zabrzmi w aranżacji na smyczki wszechstronnego australijskiego muzyka i dyrektora Australian Chamber Orchestra, Richarda Tognettiego (który miał okazję prowadzić NFM Orkiestrę Leopoldinum podczas Witold Lutosławski World Days), jest wobec tego niezwykle intrygująca.

NFM Orkiestrę Leopoldinum poprowadzi tego wieczoru zastępczyni koncertmistrza, skrzypaczka Magdalena Ziarkowska-Kołacka. W wykonaniu zespołu zabrzmi m. in. Serenada C-dur op. 2 Mieczysława Karłowicza, która powstała w 1897 roku podczas studiów kompozytora w Berlinie.

Dodatkowe informacje: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10172 


Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NeverTwice KNSClassicalŚwiatowa premiera „Never twice the same” - debiutanckiego albumu Cuore Piano Trio wydanego przez hiszpańską wytwórnię KNS Classical- odbędzie się 23 stycznia 2024 roku na wszystkich platformach streamingowych. W najbliższych miesiącach repertuar płytowy usłyszeć będzie można podczas trzytygodniowego tournée zespołu w Kanadzie, a także w Polsce, Austrii (Musikverein Wien), Danii, USA i we Włoszech.

„Dobór dzieł przypomina atmosferę najbarwniejszej epoki zachodniego świata, dzięki niezwykłej kolorystyce, przeplataniu klimatów, delikatności stylu i różnorodności ekspresji. W sumie są to utwory łatwe w odbiorze, ale trudne do wykonania, wymagające instrumentalnej wirtuozerii i błyskotliwego przerzucania się z nastroju w nastrój. To muzyka prosta, ale na swój sposób wyrafinowana, efektowna, lecz nie pozbawiona głębi, a prezentowane wykonanie młodych artystów, dodaje pełnię i żywiołowość przeżycia. Nagranie stylowe, z gustem, z rozmachem, ze wzmożoną zmysłowością i zapamiętaniem w pełnym oddaniu się emocji" - napisał Krzysztof Lipka o tym albumie.

Trio w składzie: Zuzanna Małgorzata Budzyńska – skrzypce, Jadwiga Roguska – wiolonczela, Szymon Ogryzek – fortepian, to jedyny w historii polski zespół kameralny z własnym cyklem koncertów w prestiżowej Musikverein w Wiedniu. Zdobyli takie nagrody, jak Młody Promotor Polski 2023, Studencki Nobel 2020 czy Koryfeusz Muzyki Polskiej 2019. Ich najnowsza płyta zawiera rzadko wykonywane utwory polskie, francuskie, amerykańskie i argentyńskie autorstwa Ludomira Różyckiego, Germaine Tailleferre, Paula Schoenfielda oraz Astora Piazzolli.

Patronatem płytę objęli Harvard Club of Poland, Julian Cochran Foundation oraz Województwo Lubelskie w ramach programu „Lubelskie – Smakuj życie!”.

Płyta została wydana dzięki dofinansowaniu Fundacji Il Cuore Dell’Arte oraz STOART.

Strona zespołu: https://www.cuorepianotrio.com/ 


FO 26 1 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach cyklu "Filharmonia Opolska Kameralnie" 26 stycznia 2024 roku o godz. 19.00 wystąpi Wolańska - Gajda Duo, czyli pianistka Julia Wolańska-Gajda i akordeonista Michał Gajda.

Artyści zaprezentują pełne intensywnych emocji Wariacje na temat Paganiniego Witolda Lutosławskiego, Sonatę na akordeon i fortepian op. 57 Bernharda Molique'a, Prélude, Fugue et Variation op.18 Césara Francka oraz tanga Astora Piazzolli.

Duo Wolańska - Gajda ma na swoim koncie szereg prestiżowych nagród i wyróżnień. Występowali w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na świecie: Nowojorskiej Carnegie Hall, Filharmonii Berlińskiej, Mozarteum Saal w Salzburgu, Musikverein w Wiedniu, Kioi Hall w Tokio czy Guri Art Hall w Seulu. W ich repertuarze można usłyszeć muzykę napisaną oryginalnie na ten skład oraz szereg autorskich transkrypcji. W 2021 roku nakładem wytwórni DUX ukazała się ich debiutancka płyta Transkrypton z autorskimi aranżacjami arcydzieł muzyki klasycznej, które m.in. usłyszymy podczas koncertu styczniowego.

Informacja o biletach: https://filharmonia.opole.pl/wydarzenia/kameralny-karnawal/ 


GalaBaletowa 26 1 24Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu zaprasza na noworoczną galę baletową w dniach 26-28 stycznia 2024 roku - to podróż przez świat baletu prezentująca różne jego odsłony, style i estetyki. W czasie jej trwania miłośnicy najpiękniejszych klasycznych baletów i współczesnych miniatur chorograficznych znajdą coś dla siebie.

Poznańscy tancerze wykonają najciekawsze fragmenty choreografii z rozległego repertuaru Baletu Teatru Wielkiego, przygotowane przez wybitnych artystów z całego świata. Od tryskającego baletowymi fajerwerkami fragmentu z „Don Kichota” Ludwig Minkus, po pełen niepokojącego piękna duety w choreografii współczesnych twórców.

Zobaczymy miniatury taneczne do muzyki Johanna Sebastiana Bacha, Cesarego Pugniego, Johanna Straussa, Josepha Shabasona, Howarda Harper-Barnesa, Jule'a Styne'a, zespołu Radiohead, a także duet Parysa i Heleny z baletu Troja(n) Gabriela Kaczmarka w choreografii Viktora Davydiuka.

Informacja prasowa organizatorów

Informacja o biletach: https://opera.poznan.pl/pl/kalendarium 


NOSPR 27 1 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Pierwszy w tym roku koncert Kwartetu Śląskiego w ramach cyklu "Arcydzieła z kontrapunktem polskim" 27 stycznia 2024 o godz. 18.00zadedykowany został Witoldowi Lutosławskiemu, który skończyłby w tym roku – 111 lat. Stąd w programie – jego Kwartet smyczkowy.

W programie także Witold Maliszewski, nauczyciel Witolda Lutosławskiego, który skomponował Kwintet smyczkowy z dwiema wiolonczelami. Muzykom Kwartetu Śląskiego towarzyszyć będzie znakomity szwedzki wiolonczelista Mats Lidström, członek jury pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.

Wieczór rozpocznie się ostatnim Kwartetem smyczkowym Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego.

Więcej: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/arcydziela-z-kontrapunktem-polskim-witold-lutoslawski 


FZ 27 1 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Zielonogórskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach programu „Scena Muzyki Polskiej", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, 27 stycznia 2024 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda wystąpi Equilibrium String Quartet.

Sulamita Ślubowska (I skrzypce), Małgorzata Malke (II skrzypce), Anna Nowak-Pokrzywińska (altówka) i Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela) wykona kwartety polskich twórców: Kwartet smyczkowy C-dur op. 8 nr 1 Józefa Elsnera, Wariacje na temat własny op. 21 Władysława Żeleńskiego oraz III Kwartet smyczkowy e-moll „Fantazja” Zygmunta Noskowskiego.

W styczniu odbędzie się premiera najnowszej płyty Equilibrium String Quartet poświęcona fantazjom na kwartet smyczkowy, na której znajdzie się również zachwycający III Kwartet „Fantazja" Noskowskiego.

Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Scena Muzyki Polskiej”, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Informacja o biletach: http://filharmoniazg.pl/events/equilibrium-string-quartet-scena-muzyki-polskiej/ 


FILMOWY KONCERT KARNAWAŁOWY w Filharmonii ŚląskiejPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego zaprasza fanów muzyki z filmów i seriali na koncert 28 stycznia 2024 roku o godz. 17.00 w ramach cyklu „PGE HoloGramy". Tłem dla wydarzenia będzie niesamowita oprawa hologramowa, która połączona m.in. z muzyką polskich twórców, zapewni niezapomniane wrażenia.

W programie znajdą się ścieżki dźwiękowe z takich produkcji, jak Polskie drogi (autorem muzyki jest Andrzej Kurylewicz), Vabank (Henryk Kuźniak), Alternatywy 4 i Janosik (Jerzy Matuszkiewicz), 07 zgłoś się (Włodzimierz Korcz), Czterej pancerni i pies (Adam Walaciński), Wojna domowa (Janusz Mych), a także Piraci z Karaibów, Indiana Jones i in.

Wystąpi Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Radosława Dronia, a w roli solisty usłyszymy perkusistę Krzysztofa Nowakowskiego.

Bilety dostępne na: https://filharmonia-slaska.eu/production/koncert-kameralny-nowakowski-dron-slaska-orkiestra-kameralna-pge-hologramy/