Polmic - FB

koncerty

2009 2010 2011 2012 2013
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Dnia 14 kwietnia 2011 roku o godz. 18.00 w sali koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie (ul. Okólnik 1) odbędzie się pierwsze z cyklu spotkań autorskich, organizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w ramach cyklu „Wiosna z Chopinem”. Rozmowę z Mariolą Wojtkiewicz, autorką książki Żelazowa Wola, poprowadzi Artur Szklener.

Historia Żelazowej Woli związana jest nierozerwalnie z Fryderykiem Chopinem. To miejsce, gdzie polski kompozytor przyszedł na świat prawie 200 lat temu. I choć Chopinowie przenieśli się na stałe z Żelazowej Woli do Warszawy, gdy Fryderyk był jeszcze niemowlęciem, cała rodzina regularnie tam powracała przy okazji wakacji a nawet świąt. Na temat Żelazowej Woli powstało wiele różnych opracowań. Jednak większość z nich nie było oparta na gruntownych badaniach źródłowych lub traktowała temat selektywnie. Stąd w literaturze rozprzestrzeniły się fałszywe informacje, nieświadomie powtarzane przez kolejnych autorów.
Najnowsza książka Marioli Wojtkiewicz pt. Żelazowa Wola. Dzieje Domu Chopina po raz pierwszy porządkuje historię tego miejsca od momentu zakupienia majątku przez Ludwikę Skarbek aż do czasów współczesnych. Autorka w oparciu o zachowane dokumenty starała się zweryfikować i wyjaśnić niektóre błędne przekazy i wnioski egzystujące w ludzkiej świadomości do dzisiaj, wzbogacając treść o szereg nowych szczegółów i ustaleń. Książka podzielona została na dwie części. W historycznej, obejmującej cały XIX wiek czytelnik znajdzie m. in. informacje dotyczące wyglądu zabudowań dworskich Skarbków, zarówno tych domniemanych („pałac” Skarbków) jak i tych, których istnienie zostało potwierdzone źródłowo (Stary Dwór i Oficyna), dowie się, gdzie dokładnie urodził się Chopin oraz pozna więcej szczegółów bliskiej znajomości między rodziną Skarbków i Chopinów. Usystematyzowana również została wiedza na temat kolejnych właścicieli majątku. Część ta kończy się rozdziałem poświęconym uroczystości odsłonięcia pomnika ku czci Chopina w 1894 roku. To moment przełomowy w historii Żelazowej Woli, bodziec, który po latach doprowadzi do wykupu oficyny z rąk prywatnych. O trudnościach związanych z nabyciem „Domku Chopina”, jego odbudowie, początkach muzeum traktuje część druga publikacji.