Polmic - FB

aktualności

Odpowiedź na pismo ZKP w sprawie przyszłości Biblioteki WTM

WTM - logotypOpowiadając na pismo Pana Prezesa Związku Kompozytorów Polskich, Mieczysława Kominka, do Pana Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego w sprawie Biblioteki Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, 12 czerwca 2024 roku Dyrektor Biura Kultury Pan Artur Jóźwik napisał, że:

"Zwróciliśmy się do komornika prowadzącego sprawę z prośbą o możliwość wstrzymania czynności do czasu należytego zabezpieczenia zbiorów znajdujących się w lokalu. Komornik wyraził na to zgodę - termin egzekucji komorniczej został przesunięty.

Warszawskie Towarzystwo Muzyczne niestety od lat nie wywiązywało się z obowiązku regulowania należności za najem zajmowanego lokalu. Sprawy związane z najmem lokalu prowadzi Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy. Jednocześnie musimy mieć na uwadze to, że samorząd jest ustawowo zobowiązany do egzekwowania należności od dłużników.

Czytaj więcej: Odpowiedź na pismo ZKP w sprawie przyszłości Biblioteki WTM

Warszawa | "Spotkania u Kompozytorów". Nowy polmic.pl i nasi goście: Tadeusz Wielecki i Adam Suprynowicz

NowyPolmic 21 6 24Zapraszamy na spotkanie i mini-koncert z cyklu "Spotkania u Kompozytorów" w warszawskiej siedzibie Związku Kompozytorów Polskich (Rynek Starego Miasta 27). 21 czerwca 2024 o godz. 17.00 po raz pierwszy zaprezentujemy odnowioną stronę polmic.pl, galerię zdjęć Andrzeja Markowskiego na 100-lecie urodzin, a także dowiemy się o pracy kompozytora i kontrabasisty Tadeusza Wieleckiego oraz muzykologa Adama Suprynowicza nad nową książką. Oczywiście zaplanowaliśmy również muzyczne i słodkie niespodzianki! Wstęp wolny!

"Spotkanie u Kompozytorów" poprowadzi dr Mieczysław Kominek – prezes ZKP, dyrektor POLMIC. Udział w wydarzeniu wezmą również: ekspert w dziedzinie Joomla! Marcin Równicki, Izabela Zymer - koordynator projektu, oraz redaktor portalu polmic.pl dr Wiktoria Antonczyk.

Podczas prezentacji odnowionej strony polmic.pl opowiemy o działalności Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC. Projekt "Najpiękniejsza jest muzyka polska – dokumentacja polskiej kultury muzycznej na stronie www.polmic.pl” realizowany jest w latach 2022–2024 dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Nauka dla społeczeństwa”.

Rozmowę z Tadeuszem Wieleckim poprowadzi Adam Suprynowicz, dziennikarz i krytyk muzyczny, przygotowujący obecnie dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wywiad-rzekę z kompozytorem:

"Tadeusz Wielecki twierdzi, że muzyka jest być może najbardziej bezpośrednim rodzajem wypowiedzi ze wszystkich sztuk, jednak "prawda, którą można z niej odczytać, nadal pozostaje tajemnicą...”. To sformułowanie może mieć dwojakie implikacje. Pierwsza to rezygnacja: „skoro owa prawda jest tajemnicą, nie warto strzępić języka – mówić o muzyce to jak tańczyć o architekturze”. Druga to ciekawość: "skoro to nadal tajemnica, największą przyjemnością ludzkiego umysłu jest ją zgłębiać – taniec o architekturze może być ekscytująco ciekawy!” Pójdziemy tą drugą ścieżką, bo Wielecki nie unika słowa, odpowiedzi, objaśnień...

Krzysztof Droba twierdził, że komentarze Tadeusza Wieleckiego stanowią integralną część jego utworów – wraz z muzyką oświetlają się wzajemnie. Dlatego spytam kompozytora o kategorie wyrazu, prawdy, o "ja” artysty i o związek metod kompozytorskich z doświadczeniem. O opis świata, w którym muzyka też ma swój udział, i jak to pole rozpoznania muzyką można zakreślić. A także o ducha improwizacji i jego wpływ na postawę kompozytorską. Czego powiedzieć się nam nie uda, powiedzą dźwięki..."

Czytaj więcej: Warszawa | "Spotkania u Kompozytorów". Nowy polmic.pl i nasi goście: Tadeusz Wielecki i Adam...

"Szlakiem polskiego sonoryzmu": Macedonia, Rumunia, Węgry, Słowacja, Armenia, Mołdawia, Litwa, Gruzja

Data wydarzenia: 14-06-24

SzlakiemSonoryzmu 24Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Już 14 czerwca 2024 roku rusza projekt "Szlakiem polskiego sonoryzmu". Jego pierwsza odsłona będzie miała miejsce w Macedonii. Pianistka Emilia Karolina Sitarz oraz flecistka Ewa Liebchen spotkają się z uczniami i studentami uczelni artystycznych ze Strugi i Ochrydy. 15 czerwca o godz. 20:00 w Centrum Kulturalnym "Brother Miladinovci" w Strudze będzie miał miejsce koncert z udziałem znanych i cenionych w środowisku muzycznym artystek, promujących polską muzykę sonorystyczną. Wstęp na wydarzenia będzie bezpłatny.

Emilia Karolina Sitarz i Ewa Liebchen poprowadzą warsztaty ze współczesnych technik wykonawczych dla pianistów i flecistów oraz wykład dla kompozytorów.

Zwieńczeniem tych spotkań będzie koncert, podczas którego obok dzieł takich polskich kompozytorów, jak Henryk Mikołaj Górecki, Marian Borkowski, Sławomir Kupczak i Maciej Jabłoński, zaprezentowane zostaną kompozycje młodych macedońskich kompozytorów inspirowane polskim sonoryzmem.

Czytaj więcej: "Szlakiem polskiego sonoryzmu": Macedonia, Rumunia, Węgry, Słowacja, Armenia, Mołdawia, Litwa,...

Łomża | Światowe prawykonanie "Koncertu-fantazji" Jerzego Maksymiuka

Data wydarzenia: 20-06-24

FL 20 6 24Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Łomżyńska Filharmonia Kameralna zaprasza na wyjątkowy koncert Orkiestry pod batutą Jerzego Maksymiuka wieńczący sezon artystyczny 2023/2024. 20 czerwca o godz. 18.30 odbędzie się światowe prawykonanie Koncertu-fantazji na skrzypce i orkiestrę kameralną, który specjalnie dla Filharmonii Kameralnej w Łomży skomponował Maestro. Partię solową wykona wybitna polska skrzypaczka Maria Machowska.

W jednej z recenzji Joanna Illuque ("Presto") słusznie zauważyła: "Jeśli za pulpitem dyrygenckim staje Jerzy Maksymiuk, to publiczność może się spodziewać nie tylko wspaniałego poziomu wykonawczego, ale też prawdziwego show z elementami performance". Podczas koncertu w Łomży wystąpi nie tylko w roli dyrygenta, lecz także kompozytora. Jego najnowszy utwór powstał w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Jak podkreśla sam kompozytor, "To będzie bardziej concerto grosso, czyli udział orkiestry kameralnej będzie większy, niż zwykle w koncertach, gdzie solowa partia dominuje".

Czytaj więcej: Łomża | Światowe prawykonanie "Koncertu-fantazji" Jerzego Maksymiuka

Zielona Góra | "Scena Muzyki Polskiej": Jakub Kuszlik

Data wydarzenia: 16-06-24

FZ 6 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

16 czerwca 2024 o godz. 19.00 w Filharmonii Zielonogórskiej, w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca "Scena Muzyki Polskiej”, odbędzie się recital Jakuba Kuszlika – laureata konkursów międzynarodowych, w tym IV nagrody na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie i nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków.

W interpretacji pianisty, o którym magazyn The Gramophone napisał: "On narodził się, by grać Chopina", usłyszymy Poloneza-fantazję As-dur op. 61 Fryderyka Chopina, Metopy Karola Szymanowskiego oraz I i II Sonaty fortepianowe Grażyny Bacewicz. Repertuar koncertu odzwierciedli więc rozwój polskiej muzyki fortepianowej.

Informacje o biletach: https://filharmoniazg.pl/events/scena-muzyki-polskiej-koncert-kameralny-4/ 

Katowice | Romantyczny recital: Lidia Grychtołówna

Data wydarzenia: 16-06-24

FS 16 6 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Filharmonia Śląska zaprasza 16 czerwca 2024 o godz. 17.00 na recital maestry Lidii Grychtołówny, w której wykonaniu usłyszymy najpiękniejsze romantyczne miniatury fortepianowe i muzykę współczesną. Recital będzie rejestrowany, a powstały materiał zostanie wykorzystany w przygotowywanym przez stację TVN filmie o działalności artystycznej pianistki.

Recital rozpocznie skomponowane w 1827 roku Impromptu Es-dur op. 90 nr 2 Franza Schuberta. Następnie usłyszymy Sceny dziecięce Roberta Schumanna – cykl 13 miniatur stanowiących muzyczny powrót do dzieciństwa, wśród których znajduje się najsłynniejszy z utworów kompozytora: poetyckie Marzenie. Skomponowane w 1897 roku Intermezzo op. 177 nr 2 Johannesa Brahmsa stanowi odzwierciedlenie zainteresowania kompozytora kołysankami.

Czytaj więcej: Katowice | Romantyczny recital: Lidia Grychtołówna

Toruń | 28. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura

Data wydarzenia: 14-06-24

Patronat medialny nad festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NovaMuzyka i Arch 24Największe hity musicali, najsłynniejsze utwory The Beatles, przeboje z filmów o Jamesie Bondzie, recital fortepianowy na Wiśle, a także koncert z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego – to wszystko czeka na nas podczas 28. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura, który odbędzie się w Toruniu w dniach 14 czerwca - 31 sierpnia 2024. Wstęp na część wydarzeń będzie bezpłatny.

Muzyka klasyczna, filmowa i rozrywkowa zabrzmi podczas tego największego festiwalu muzycznego w regionie w zabytkowych i nowoczesnych wnętrzach architektury toruńskiej, m.in. w Ratuszu Staromiejskim, Kościele św. Szczepana, CKK Jordanki oraz na barce na Wiśle.

Podczas tegorocznej edycji, oprócz gospodarzy Festiwalu - Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej - wystąpią: Gwangyang Municipal Youth Orchestra - ponad osiemdziesięcioosobowa orkiestra dęta z Korei Południowej, pianista i kompozytor Paweł Tomaszewski, Raffa Quartet, klarnecistka Elisa Lopez Amor i pianista Jan Maarten van der Mark z Hiszpanii, Jan Cieplik (bas-baryton) wraz z Grzegorzem Lewandowskim (fortepian), Imienowski Jazz Set oraz śpiewacy znani z programów typu "talent show": Daniel Cebula-Orynicz, Wioleta Malchar-Orynicz, Kamil Franczak, Małgorzata Janek i Weronika Skalska.

Czytaj więcej: Toruń | 28. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura

IV Międzynarodowy Konkurs "Muzyczne Orły"

Data wydarzenia: 20-07-24

MuzyczneOrly 24Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Fundacja "Muzyka do Potęgi" i Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina zapraszają do udziału w Międzynarodowym Konkursie "Muzyczne Orły", podczas którego przyznane zostaną nagrody w dziedzinie muzyki poważnej za wybitne osiągnięcia artystyczne, naukowe i edukacyjne w 2023 roku. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 20 lipca 2024 roku.

Nagrody zostaną przyznane w 9 kategoriach: Płyta fonograficzna, Kompozycja, Prawykonanie, Solista, Zespół kameralny, Dyrygent, Publikacja naukowa lub popularno-naukowa, Publikacja nutowa, Wydarzenie muzyczne.

Tegoroczna pula nagród wynosi 22500 PLN.
Czytaj więcej: IV Międzynarodowy Konkurs "Muzyczne Orły"

Katowice | Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Mikhaila Meringa

Data wydarzenia: 14-06-24

FS 14 6 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Śląska Orkiestra Kameralna zakończy sezon artystyczny koncertem 14 czerwca 2024 o godz. 19.00, prezentującym rozpiętość repertuaru tego zespołu pod batutą Mikhaila Meringa - Laureata XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga. W roli solisty wystąpi gitarzysta i pedagog dr hab. Łukasz Kuropaczewski, koncertujący na całym świecie.

W programie znajdą się zarówno barokowe dzieła Antonia Vivaldiego, nawiązująca do jego epoki "Canzona di barocco" współczesnego polskiego kompozytora Henryka Czyża, niezwykle interesujący koncert na gitarę, orkiestrę smyczkową i perkusję "Arioso e furioso" Mikołaja Piotra Góreckiego oraz słynna "Sonata Waldsteinowska" Ludwiga van Beethovena, którą na nowo odkryjemy dzięki orkiestrowemu opracowaniu.

Informacja o biletach: https://filharmonia-slaska.eu/production/laureat-xi-miedzynarodowego-konkursu-dyrygentow-im-g-fitelberga-kuropaczewski-vivaldi-czyz-gorecki-beethoven/