Polmic - FB

aktualności

Warszawa | #10 Meaning Detected w Hashtag Lab

Hashtag Lab 4 kwietniaPatronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Od 10 lat Hashtag Ensemble niestrudzenie odkrywa nowe sposoby współtworzenia muzyki. Podczas koncertu „#10 Meaning Detected" 4 kwietnia 2024 roku o godz. 19.00 zespół zagra utwory zadedykowane solistom, dzięki którym powstają różnorodne projekty Hashtag Lab. Odbędzie się również premiera płyty „Futility” (Kairos) z muzyką Rafała Zapały.

Wystąpią: Marta Piórkowska (skrzypce), Dominik Płociński (wiolonczela), Magdalena Kordylasińka-Pękala (perkusja) i Oliwier Andruszczenko (klarnet).

Jako pierwsza w ich wykonaniu zabrzmi kompozycja Kwadraty na trójkąty Rafała Zapały, która znalazła się na nowej płycie „Futility”, zawierającej zestaw kompozycji partycypacyjnych, włączających publiczność w proces wykonania tej muzyki na żywo.

Czytaj więcej: Warszawa | #10 Meaning Detected w Hashtag Lab

Niemodlin, Toszek, Kędzierzyn-Koźle | „Z klasyką przez Polskę"

Niemodlin, Toszek, Kędzierzyn-Koźle | „Z klasyką przez Polskę"Duet młodych polskich wirtuozów - klarnecista Andrzej Ciepliński i pianista Tymoteusz Bies wystąpią w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „Z klasyką przez Polskę" 4 kwietnia 2024 roku o godz. 18.00 w Ośrodku Kultury w Niemodlinie im. Agnieszki Osieckiej, 5 kwietnia o godz. 17.30 w Centrum Kultury „Zamek w Toszku" oraz 6 kwietnia o godz. 15.00 w Domu Kultury „Chemik" w Kędzierzynie-Koźlu.

Czytaj więcej: Niemodlin, Toszek, Kędzierzyn-Koźle | „Z klasyką przez Polskę"

Nagroda Związku Kompozytorów Polskich za zasługi na polu edukacji muzycznej 2024

WieczorekMarlenaPrezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich, na posiedzeniu w dniu 27 marca 2024, przyznało (dziewiątą w historii) Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich za zasługi na polu edukacji muzycznej.

Otrzymała ją: Marlena Wieczorek oraz Fundacja Meakultura – za kreatywność i konsekwencję w działaniach na rzecz edukacji muzycznej, w tym za niebanalne projekty realizowane w ramach kampanii społecznej „Save the Music", a w szczególności za wydaną w 2023 roku książkę Muzyka dla myślących. Przewodnik po stereotypach muzycznych.

Uroczystość wręczenia Nagrody zaplanowana jest podczas 67. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

Warszawa | „Opowiedz mi bajkę”: rozpoczyna się nabór warszawskich grup przedszkolnych i szkolnych

Opowiedz 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, obchodzące w 2024 roku stulecie powstania, dzięki współfinansowaniu Miasta Stołecznego Warszawy, będzie kontynuować swój edukacyjny program „Warszawa kreatywna”. Jednym z jego ogniw są warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”. Rozpoczyna się nabór warszawskich grup przedszkolnych i szkolnych (klasy 0-3 szkół podstawowych) do udziału w tych bezpłatnych warsztatach, które potrwają od kwietnia do listopada.

Czytaj więcej: Warszawa | „Opowiedz mi bajkę”: rozpoczyna się nabór warszawskich grup przedszkolnych i szkolnych

53. Konferencja Muzykologiczna ZKP „Muzyka nie-absolutna”

53. Konferencja Muzykologiczna ZKP „Muzyka nie-absolutna”53. Konferencja Muzykologiczna ZKP poświęcona „Muzyce nie-absolutnej” odbędzie się w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w dniach 3–5 października 2024 roku. Przewidywane są wystąpienia indywidualne w postaci referatów do 20 minut, szersze panele z udziałem co najmniej 3 prelegentów do 60 minut oraz wystąpienia o charakterze krótkich komunikatów do 10 minut. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 10 kwietnia 2024 roku.

Organizatorzy proponują objąć refleksją muzykę, która: 
  1. powstaje w wyniku inspiracji płynących z różnych źródeł, przenikaną „fluidami pochodzącymi z wielu wymiarów”,
  2. wywołuje rezonans – „generuje wibracje” wśród artystów reprezentujących różne dyscypliny sztuki,
  3. wymaga zaangażowania innych mediów i nowoczesnych technologii do pełnego wybrzmienia,
  4. stawia znaki zapytania w sferze obecności i nieobecności sensów i znaczeń.
Czytaj więcej: 53. Konferencja Muzykologiczna ZKP „Muzyka nie-absolutna”

Wrocław | X Studencka Konferencja Naukowa „Wieloznaczność dźwięku”

Wieloznacznosc 2024Patronat medialny nad Konferencją sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

X Studencka Konferencja Naukowa „Wieloznaczność dźwięku”, organizowana przez Koło Naukowo-Artystyczne Kompozycji i Teorii Muzyki działające przy Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, odbędzie się w formie hybrydowej w terminie 9-10 maja 2024 r. w siedzibie Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego oraz za pośrednictwem usługi do komunikacji internetowej Microsoft Teams. Tematem przewodnim jubileuszowej X edycji wydarzenia jest "Uniwersalizm a indywidualność twórcy". Termin nadsyłania abstraktów upływa 31 marca.

Celem Konferencji jest interdyscyplinarna dyskusja dotycząca fenomenu dźwięku, a także dzielenie się doświadczeniem oraz innowacyjnymi technikami stosowanymi w badaniach dotyczących muzyki.

W Konferencji mogą wziąć udział studenci studiów pierwszego oraz drugiego stopnia, doktoranci oraz absolwenci kierunków "teoria muzyki", "muzykologia" oraz innych dyscyplin akademickich, którym bliska jest tematyka Konferencji.

Czytaj więcej: Wrocław | X Studencka Konferencja Naukowa „Wieloznaczność dźwięku”

III Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski SAX and VILLAS 2024

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Sax and Villas 24Willa Lentza w Polsce, Villa la Padula we Włoszech oraz Escola Artística Do Conservatório De Música Calouste Gulbenkian (Portugalia) zapraszają do udziału w III Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim SAX and VILLAS 2024. Jego przedmiotem jest stworzenie nowych kompozycji na zespoły kameralne z udziałem saksofonu. Konkurs jest otwarty dla kompozytorów ze wszystkich krajów świata w wieku do lat 35. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 marca 2024 roku.

Konkurs ma na celu wzbogacenie muzycznej literatury kameralnej, a jego przedmiotem są utwory na następujące składy instrumentalne do wyboru:

  • Trio o składzie: dwa saksofony (do wyboru sopran, alt, tenor, baryton w dowolnej konfiguracji) i fortepian
  • Duo saksofon z fortepianem (do wyboru sopran, alt, tenor, baryton)
  • Kameralna orkiestra saksofonowa złożona z 8 do 12 saksofonów (np.: Snino lub sopran, SSAAATTTBBBs).

Czas trwania kompozycji określa się̨ od 10 do 12 minut.

Czytaj więcej: III Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski SAX and VILLAS 2024

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej dla dzieci i młodzieży „ESSA!”

Essa - konkurs muzyki polskiejPatronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Tarasy Kultury i Fundacja „Muzyka do Potęgi" zapraszają do udziału w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej dla dzieci i młodzieży „ESSA!" w dniach 25-26 kwietnia 2024 roku. Zgłoszenia należy przesłać do dnia 31 marca.

Tytułowe słowo konkursu „Essa" to współczesne młodzieńcze określenie swobody i radości, uznane przez lingwistów za Młodzieżowe Słowo Roku (2022). Celem wydarzenia jest promocja muzyki polskiej wszystkich epok i upowszechnianie polskiej twórczości kompozytorskiej przez uzdolnione dzieci i młodzież we wszystkich specjalnościach.

Dyrektorem konkursu jest dr hab. Agata Górska-Kołodziejska, zastępcą dyrektora - dr hab. Ewelina Zawiślak.

W konkursie mogą brać udział uczniowie instrumentaliści i wokaliści oraz zespoły kameralne, chóry i orkiestry szkół muzycznych wszystkich typów. Konkurs skierowany jest także do dzieci i młodzieży kształcących się poza trybem zinstytucjonalizowanym (nauka prywatna, domy kultury i inne).

Czytaj więcej: Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej dla dzieci i młodzieży „ESSA!”

Warszawa | Paweł Szymański @ 70!

Szymanski70 28 3 24Z okazji 70. urodzin Pawła Szymańskiego 28 marca 2024 roku o godz. 20.00 odbędzie się specjalny koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Wstęp wolny! Koncert będzie retransmitowany na antenie Dwójki 4 kwietnia o 19.30.

Swoją strategię kompozytorską Paweł Szymański określa jako surkonwencjonalizm, czyli grę konwencjami muzyki – dawnej i nowej, naruszanie reguł znanego języka, których owocem są nowe dzieła zawierające elementy języka tradycji. Podczas koncertu jubileuszowego usłyszymy kilka jego utworów reprezentujących różne okresy twórczości: Villanelle (1981), Dwie etiudy na fortepian (1986), Pięć utworów na kwartet smyczkowy (1992), Recalling a serenade (1996), Fotografia z przyjęcia urodzinowego (Kwartet Śląski w cieniu Bartoka) (1998), Composing a fugue suddenly interrupted by the ghost of Franz Liszt (2020).

Czytaj więcej: Warszawa | Paweł Szymański @ 70!