Polmic - FB

aktualności

III Konkurs klawesynowy im. Elżbiety Chojnackiej

KonkursKlawesynowy 16 5 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie ogłasza III Konkurs klawesynowy im. Elżbiety Chojnackiej, który odbędzie się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu w dniach 16-17 maja 2024 roku. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 kwietnia.

Pomysłodawczynią konkursu jest dr Aleksandra Gajecka-Antosiewicz – spadkobierczyni Elżbiety Chojnackiej, wybitnej polskiej klawesynistki światowej sławy. Programowa formuła konkursu prezentuje literaturę klawesynową w dwóch nurtach: dawnym (obowiązkowy utwór J. S. Bacha) i nowym. Nadrzędnym celem projektu jest popularyzacja wykonawstwa muzyki klawesynowej XX i XXI wieku, w tym utworów kompozytorów polskich (obowiązkowa pozycja repertuarowa), oraz instrumentów - historycznego i współczesnego.

Konkurs z pewnością rozbudzi pasję do wykonywania muzyki nowej. Będą mu towarzyszyły wykłady oraz spotkania uczniów i pedagogów.

W Jury konkursu zasiadają wybitni polscy klawesyniści i kompozytorzy.

Czytaj więcej: III Konkurs klawesynowy im. Elżbiety Chojnackiej

Wrocław | Koncert finałowy Wrocławskiego Forum Kameralistów: Wajnberg Trio

WroclawskieForumKam 21 4 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Wrocławscy Kameraliści i Narodowe Forum Muzyki zapraszają na koncert finałowy Wrocławskiego Forum Kameralistów 21 kwietnia 2024 o godz. 12.30 w NFM. Piotr Sałajczyk, Szymon Krzeszowiec i Arkadiusz Dobrowolski, czyli Wajnberg Trio, zaprezentuje młodzieńcze utwory wielkich kompozytorów - Andrzeja Panufnika i Ericha Korngolda.

Trio fortepianowe op. 1 zostało skomponowane przez dziewiętnastoletniego zaledwie Panufnika w 1934 roku. Po II wojnie światowej kompozytor zrekonstruował z pamięci partyturę utrzymanego w romantycznej estetyce dzieła, które spłonęło podczas Powstania Warszawskiego w jego warszawskim mieszkaniu. Było to pierwsze poważne osiągnięcie kompozytorskie Panufnika: w prawykonaniu Tria uczestniczył w 1936 roku student Konserwatorium Warszawskiego Mieczysław Wajnberg – patron trójki wykonawców.

Czytaj więcej: Wrocław | Koncert finałowy Wrocławskiego Forum Kameralistów: Wajnberg Trio

Kraków | 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kraków | 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów odbędzie się w dniach 20- 28 kwietnia 2024 roku. Motywem przewodnim będzie "Matematyczność w muzyce". Taki temat będzie również miała sesja muzykologiczna w ramach Festiwalu. Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie kompozytor i animator kultury Jerzy Kornowicz - w latach 2003-2015 Prezes Związku Kompozytorów Polskich, a od 2015 Dyrektor festiwalu "Warszawska Jesień". Na 36. KMFK zaprezentowane zostaną utwory kompozytorów z Polski, Australii, Danii, Francji, Japonii, Kosowa, Niemiec, Ukrainy, USA i Wielkiej Brytanii. Odbędą się 24 prawykonania światowe oraz 4 pierwsze wykonania w Polsce. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny!

Podczas inauguracji festiwalu, która będzie miała miejsce 20 kwietnia o godz. 18.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, w części oficjalnej odbędzie się uroczystość udekorowania prof. Wołodymira Hrabowskiego, muzykologa z Drohobycza (Ukraina) Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w uznaniu jego zasług dla kultury polskiej oraz za propagowanie w Ukrainie Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów. Udekorowany również zostanie prof. dr hab. Marcel Chyrzyński Odznaką „Honoris Gratia” nadaną przez Prezydenta Miasta Krakowa w uznaniu zasług dla Krakowa i jego mieszkańców. Podczas koncertu w wykonaniu orkiestry Sinfonietty Cracovii pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak zabrzmią kompozycje Zoltana Almashiego, Jerzego Kornowicza, Olgierda Juzali-Depratiego (prawykonanie światowe) oraz Krzysztofa Pendereckiego.

Czytaj więcej: Kraków | 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Warszawa | Rodzinne warsztaty „Opowiedz mi bajkę” na Ursynowie

Opowiedz 20 4 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Jubileusz 100. rocznicy założenia Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej obchodzi kreatywnie i zaprasza na rodzinne warsztaty „Opowiedz mi bajkę”. W sobotę 20 kwietnia 2024 o godz. 11:00 po raz kolejny odbędą się w MAL Kłobucka 14, we współpracy z Towarzystwem Rozwijania Aktywności Dzieci „Szansa”. Zajęcia są dedykowane dzieciom w wieku 3-8 lat oraz ich rodzicom.

Warsztaty poprowadzą: kompozytor i pianista Jarosław Siwiński i kontrabasistka Małgorzata Kołcz - twórcy projektu, oraz ich muzyczny gość Marta Maslanka, znakomita multiinstrumentalistka, która zagra na cymbałach.

Zajęcia trwają ok. 90 minut z krótką przerwą.

Udział w warsztatach jest bezpłatny - liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązuje wcześniejsza rejestracja uczestników zajęć. Zgłoszenia są przyjmowane:

Czytaj więcej: Warszawa | Rodzinne warsztaty „Opowiedz mi bajkę” na Ursynowie

Katowice | II Game Music Fest

GameMusicFest 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

II Game Music Fest - interdyscyplinarny festiwal poświęcony tematyce muzyki w grach wideo, organizowany przez Filharmonię Śląską - odbędzie się w dniach 19-21 kwietnia 2024 roku. W programie znalazły się 3 koncerty, w tym wielkie show w katowickim Spodku, wystawa, wernisaż i panel dyskusyjny.

Festiwal muzyki z gier swój interdyscyplinarny charakter zawdzięcza współpracy pomiędzy Filharmonią Śląską a licznymi partnerami. Uczelnie, firmy, instytucje publiczne, fundacje - współdziałanie z nauką, biznesem czy samorządem pozwala na przygotowanie spektakularnych koncertów, wystaw, paneli dyskusyjnych, a także na organizację wydarzeń w różnych lokalizacjach.

Czytaj więcej: Katowice | II Game Music Fest

Jędrzejów, Pińczów, Bogoria | „Z klasyką przez Polskę” Ãtma Quartet

Z klasyka 19 4 24W dniach 19-21 kwietnia 2024 w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „Z klasyką przez Polskę” Ãtma Quartet (Aleksandra Kupczyk, Katarzyna Denkiewicz, Karalina Orsik, Andrzej Bauer) wystąpi w województwie świętokrzyskim: w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, w Domu Ariańskim – Muzeum Regionalnym w Pińczowie oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Bogorii.

Słowo "Ãtma" w sanskrycie i filozofii hinduskiej oznacza duszę, jaźń, psyche. Nazwa zespołu nawiązuje też do willi Atma Karola Szymanowskiego, którego utwory są ważną pozycją w repertuarze kwartetu. Ãtma Quartet powstał w 2016 roku. Od początku istnienia prowadzi intensywną działalność koncertową, popularyzując muzykę kameralną, w tym polską w kraju i na świecie.

Czytaj więcej: Jędrzejów, Pińczów, Bogoria | „Z klasyką przez Polskę” Ãtma Quartet

Wrocław | Impresje na sopran i altówkę

Impresje na sopran i altówkę w NFMPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Sporo pracy musiało kosztować niecodzienny małżeński duet sopranistki i altowiolisty – Aleksandry Kubas-Kruk i Szymona Kruka – znalezienie odpowiedniego dla siebie repertuaru. Okazuje się jednak, że w XX wieku, a potem na początku obecnego stulecia, kompozytorzy tworzyli dzieła na głos sopranowy i altówkę wystarczająco często, żeby artyści nagrali wspólnie płytę Impressions (2022), nie musząc nawet wspierać się muzycznymi transkrypcjami. Dzieła te usłyszymy w NFM 18 kwietnia 2024 o godz. 19.00.

Koncert duetu w Narodowym Forum Muzyki otworzy kołysanka Gute Nacht Paula Hindemitha stanowiąca zakończenie kantaty zatytułowanej Serenaden. Zamkną koncert Dwie Impresje – kompozycje dedykowane małżeńskiemu duetowi autorstwa związanego z Wrocławiem artysty Leszka Wisłockiego. Zawarte są w nich odniesienia do folkloru podhalańskiego, który fascynuje twórcę od czasów młodości.

Czytaj więcej: Wrocław | Impresje na sopran i altówkę

Łódź | II Specjalistyczne seminarium metodyki muzycznej dla nauczycieli "Musica Expert"

Musica Expert - 2024Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Fundacja "Muzyka do potęgi" zaprasza do udziału w specjalistycznym seminarium metodyki muzycznej dla nauczycieli "Musica Expert", które odbędzie się w łódzkiej sali Templum (ul. Sierakowskiego 3) w dniach 22-24 kwietnia 2024 roku w formie hybrydowej: stacjonarnie i online. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 17 kwietnia.

Seminarium skierowane jest do nauczycieli gry na instrumentach, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie nauczania gry na instrumentach (flet, fortepian, klarnet i saksofon), repertuaru pedagogicznego (w tym muzyki polskiej) oraz psychologii.

Czytaj więcej: Łódź | II Specjalistyczne seminarium metodyki muzycznej dla nauczycieli "Musica Expert"

Bydgoszcz | Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Humaniści, erudyci, odkrywcy. Badacze kultury muzycznej"

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Humanisci 17 4 24W dniach 17-18 kwietnia 2024 w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Humaniści, erudyci, odkrywcy. Badacze kultury muzycznej". Obrady będą transmitowane na kanale YT bydgoskiej Akademii Muzycznej.

„Dźwięk może być przedmiotem, ale to człowiek jest podmiotem; […] klucz do zrozumienia muzyki tkwi w relacji istniejącej pomiędzy podmiotem i przedmiotem” pisał John Blacking rozważając zagadnienia muzykalności człowieka. Tym razem wiosenne spotkanie naukowe w Bydgoszczy poświęcone zostanie sylwetkom powszechnie znanych, a także lokalnych badaczy, omówione zostaną ich publikacje, które w centrum zainteresowań stawiały kulturę muzyczną, pomagając zrozumieć ową złożoną relację pomiędzy człowiekiem i światem dźwięków.

Omówiona zostanie działalność zarówno muzykologów, teoretyków muzyki, etnomuzykologów, socjologów muzyki, których wiedza i doświadczenie pozwoliły na prowadzenie szeroko zakrojonych projektów badawczych, jak i entuzjastów, których niegasnąca pasja przyczyniła się do utrwalenia pewnych faktów kulturowych oraz zinterpretowania ich z innej perspektywy.

Czytaj więcej: Bydgoszcz | Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Humaniści, erudyci, odkrywcy. Badacze kultury...