Polmic - FB

aktualności

Poznań | Koncert muzyki polskiej w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMIC24 sierpnia o godz. 14.00 w Sali Posiedzeń im. Seweryna Mielżyńskiego w Poznaniu odbędzie się wyjątkowy koncert muzyki polskiej zorganizowany przez Prezesa Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Koncert w wykonaniu Apeiron Trio będzie uświetnieniem 150. rocznicy śmierci Antoniego Stolpe oraz zapowiedzią płyty CD, która zostanie wydana przez firmę fonograficzną DUX w grudniu 2022 roku.

Album zawierać będzie dzieła wybitnych, ale niesłusznie zapomnianych polskich kompozytorów z przełomu XIX i XX wieku, m.in. Ludomira Różyckiego, Henryka Melcera-Szczawińskiego oraz Antoniego Stolpe.

Kompozycje tych twórców będzie można wysłuchać podczas koncertu w wykonaniu tria fortepianowego, w którego skład wchodzą muzycy związani z poznańskim środowiskiem muzycznym: Hanna Lizinkiewicz (fortepian), Piotr Kosarga (skrzypce) oraz Jan Czaja (wiolonczela). Muzycy są wielokrotnymi laureatami ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów muzycznych oraz stypendialnych. Do najważniejszych sukcesów zespołu należą m.in.: II nagroda w 2nd „Sviatoslav Richter” International Piano Competition (South Korea), II nagroda w I International Instrumental Performance Competition oraz wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki, organizowanego przez NIMiT.

Czytaj więcej: Poznań | Koncert muzyki polskiej w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk

Szczecin | Finałowy koncert 10. edycji International Lutosławski Youth Orchestra

POLMICFinałowy koncert 10. edycji International Lutosławski Youth Orchestra będzie miał miejsce 19 sierpnia 2022 o godz. 19:00 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. To niezwykły projekt edukacyjny oraz pierwsza w Polsce w pełni międzynarodowa orkiestra młodzieżowa, która powstała w 2013 roku, kiedy obchodziliśmy setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego.

Co roku Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprasza młodych, utalentowanych muzyków z całego świata do wzięcia udziału w warsztatach orkiestrowych pod okiem cenionych instrumentalistów i pedagogów.

Z okazji jubileuszowej edycji International Lutosławski Youth Orchestra zagra nie tylko jeden, jak do tej pory, koncert symfoniczny, a dwa! Pierwszy z nich odbędzie się w głównej sali berlińskiego Konzerthausu, a drugi w złotej Sali szczecińskiej Filharmonii.

Czytaj więcej: Szczecin | Finałowy koncert 10. edycji International Lutosławski Youth Orchestra

Poznań | Premiera „Pieśni żałobnych” w choreografii Moniki Błaszczak

POLMIC13 sierpnia 2022 roku odbędzie się premiera Pieśni Żałobnych w choreografii Moniki Błaszczak z muzyka Karola Nepelskiego — spektaklu teatru tańca w amfiteatrze Bramy Poznania nad rzeką Cybiną w ramach programu „Zamówienia choreograficzne”, realizowanego przez NIMiT. Premiera będzie wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi sztuk społecznych OFF Opera.

Monika Błaszczak w swojej najnowszej pracy site-specific prowadzi dialog z dziedzictwem przyrodniczym rzeki Cybiny otaczającej historyczne centrum Poznania. Choreografka wykorzystuje autorską praktykę ruchową Solilokwium — łączącą somatykę, hauntologię oraz poszukiwanie doświadczenia żałoby w ciele. Swoją refleksję nad przemijaniem tworzy w oparciu o indywidualną, zbiorową i międzypokoleniową pamięć, a także pamięć ciała, miejsc, lasów, ziemi, roślin, wody i krajobrazu.

Tkanką muzyczną spektaklu są tradycyjne pieśni żałobne w wykonaniu poznańskiego chóru Pogłosy pod kierownictwem Joanny Sykulskiej — laureata Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia Nowa Tradycja. Kompozytor Karol Nepelski i dramaturżka Patrycja Kowańska sięgają do historycznego materiału źródłowego, poszukując w nim motywów związanych z naturą, przemijaniem i ludowymi obrzędami.

Czytaj więcej: Poznań | Premiera „Pieśni żałobnych” w choreografii Moniki Błaszczak

Kraków | XLVII Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”

POLMICXLVII Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie" odbędzie się w dniach 15–31 sierpnia 2022 roku. Artyści współpracujący z bliźniaczym festiwalem „Muzyka w Starym Lwowie" również wezmą udział w tegorocznej edycji krakowskiego projektu.

Zaproszenie na festiwal przyjęli znani artyści, którzy sami proponują program, a przez to gwarantują jego najdoskonalszą interpretację: Śląska Orkiestra Kameralna, Daniel Stabrawa, Wirtuozi Lwowa, Collegium Zieleński, Triplum Męski Kwartet Wokalny, Królewscy Rorantyści, Čiurlonis String Quartet i inni znani wykonawcy. Jak zwykle artyści wystąpią w zabytkowych wnętrzach i dziedzińcach Krakowa: Synagoga Tempel, Kościół Ewangelicki, Katedra na Wawelu, Bazylika Mariacka, krużganki klasztoru oo. Franciszkanów, Kościół św. Piotra i Pawła, Kościół Bożego Ciała, krużganki klasztoru Cystersów w Mogile, Bazylika NSJ oo. Jezuitów, kościół sióstr Norbertanek i Kościół oo. Augustianów.

Czytaj więcej: Kraków | XLVII Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”

Zielona Góra | VI Corno Brass Music Festival

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

polmicW programie VI Corno Brass Music Festival w dniach 15–20 sierpnia 2022 w Zielonej Górze znajdzie się sześć koncertów o zróżnicowanym charakterze, podczas których w głównej roli wystąpią oczywiście instrumenty dęte blaszane. Usłyszymy także Orkiestrę Filharmonii Zielonogórskiej pod kierunkiem Radka Baboráka oraz zespół jazzowy z Nikolą Kołodziejczykiem na czele.

Corno Brass Music Festival to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego odbędą się koncerty jazzowy, bigbandowy, muzyki filmowej, kameralny, symfoniczny i koncert uczestników, wystawa instrumentów oraz wydarzenia otwarte dla szerokiej publiczności w kilku lokalizacjach Zielonej Góry. Do udziału w tegorocznej edycji zaproszono 30 światowej sławy artystów – solistów i członków tak znakomitych orkiestr, jak Berliner Philharmoniker, Filharmonia Narodowa, NOSPR, Hollywood Studio, Duńska Orkiestra Symfoniczna czy Deutsche Sinfoniorchester Berlin. W międzynarodowych warsztatach weźmie udział 90 kursantów z całego świata.

Podczas koncertu inauguracyjnego prawykonany zostanie utwór Kołodziejczyka Turning Table. Zamówienie utworu Nikoli Kołodziejczyka przez Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Czytaj więcej: Zielona Góra | VI Corno Brass Music Festival

Warszawa | I Mokotowski Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

polmicPatronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncerty I edycji Mokotowskiego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej odbędą się w niedziele – 14, 21 oraz 28 sierpnia 2022 – o godz. 18:00 w Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie przy ul. Rakowieckiej 61. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny!

Program trzech koncertów zawiera szeroki przekrój literatury muzycznej – wokalnej i instrumentalnej, począwszy od wczesnego baroku, a skończywszy na muzyce XX wieku. Wykonawcy poszczególnych koncertów są wybitnymi artystami łączącymi ogromną sugestywność przekazu z komunikatywnością artystycznych kreacji; pochodzą z Gdańska, Warszawy oraz Lipska.

Czytaj więcej: Warszawa | I Mokotowski Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

Warszawa | 18. Festiwal „Chopin i jego Europa”

polmicW dniach 14-31 sierpnia 2022 roku w Warszawie odbędzie się międzynarodowe święto muzyki – Festiwal „Chopin i jego Europa”. W programie – ponad 30 koncertów.

Zaplanowano recitale fortepianowe w wykonaniu mistrzów fortepianu, w tym Bruce’a Liu, zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego w 2021 roku. Światowej sławy orkiestry i kameralistów usłyszymy aż w 16 koncertach, nie zabraknie także muzyki wokalnej: wybitni soliści wystąpią z recitalami, zaś gratką dla miłośników opery będzie koncertowe wykonanie Un giorno di regno, ossia il finto Stanislao Giuseppe Verdiego. European Union Youth Orchestra pod batutą Gianandrea Nosedy zaprezentuje Smutną opowieść op. 13 Mieczysława Karłowicza. Natomiast Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Andriya Yurkevycha wykona dzieła symfoniczne Zygmunta Noskowskiego i Witolda Maliszewskiego. Kwintet fortepianowy f-moll op. 18 Mieczysława Wajnberga zabrzmi podczas koncertu kameralnego 27 sierpnia.

Czytaj więcej: Warszawa | 18. Festiwal „Chopin i jego Europa”

Zielona Góra | Koncerty w ramach obchodów 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich

POLMICZ okazji 800-lecia istnienia Zielonej Góry i 700-lecia nadania praw miejskich w sierpniu 2022 odbędą się koncerty, organizowane przez Miasto.

13 sierpnia o godz. 19:00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej Reed Connection Trio prawykona Cantabile e Scherzando Czesława Grabowskiego oraz MASKI Żarty na bok! Katarzyny Kwiecień-Długosz; zaprezentuje również dzieła Aleksandra Tansmana, Wolfganga Amadeusa Mozarta i Ludwiga van Beethovena.

20 sierpnia o godz. 17:00 odbędzie się wielki koncert „800 instrumentów na 800-lecie miasta Zielona Góra”. Każdy może zgłosić chęć przyłączenia się do nietypowej orkiestry: celem przedsięwzięcia jest stworzenie największej orkiestry miejskiej w Polsce i wykonanie utworu Hallelujah Leonarda Cohena na wszystkich istniejących instrumentach.

Wstęp wolny!

Gryfin, Pyrzyce, Baniewice | „Z klasyką przez Polskę”: Atom String Quartet

POLMICJeden z najoryginalniejszych polskich zespołów kameralnych – Atom String Quartet – wystąpi 11 sierpnia 2022 w Gryfińskim Domu Kultury o godz. 18.00, 12 sierpnia w Pyrzyckim Domu Kultury o godz. 18:00 oraz 13 sierpnia o godz. 19:00 w Winnicy Turnau w Baniewicach. Koncerty odbędą się w ramach projektu „Z klasyką przez Polskę".

W interpretacji światowej sławy zespołu usłyszymy polską muzykę – romantyczną i współczesną: Souvenir de Posen Henryka Wieniawskiego i Miniaturę nr 3 na klarnet i fortepian Krzysztofa Pendereckiego w opracowaniu prymariusza Kwartetu, Dawida Lubowicza, dwa utwory w opracowaniu Mateusza Smoczyńskiego (Mazurek C-dur op. 24 nr 2 Fryderyka Chopina i Arię z Trzech utworów w dawnym stylu Pendereckiego), utwór Paź królowej wiolonczelisty Kwartetu Krzysztofa Lenczowskiego oraz Souvenir de Wilno Michała Zaborskiego i Pod jaworem Mieczysława Karłowicza w aranżacji altowiolisty zespołu.

Czytaj więcej: Gryfin, Pyrzyce, Baniewice | „Z klasyką przez Polskę”: Atom String Quartet