polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
130. lat Akademii Muzycznej w Krakowie
25 lutego 2018, Kraków
Muzyczne dedykacje – kiedy głos bywa inspiracją
28 lutego 2018, Warszawa
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz

aktualności

Katowice | Nowe spojrzenie na przemijanie – Młodzi

nospr25 lutego 2018 roku o godz. 19.00 w katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia będzie miało miejsce prawykonanie Desensorium Wojciecha Michno.

Wojciech Michno (1992) jest absolwentem, a obecnie doktorantem w klasie kompozycji prof. Eugeniusza Knapika w katowickiej Akademii Muzycznej. W odkompozytorskim komentarzu do utworu Desensorium czytamy: „Sensorium to ośrodek mózgowy koordynujący wrażenia zmysłowe lub ogół wrażeń zmysłowych. Stanowiący zaprzeczenie tytuł Desensorium dotyczy obcowania ze światem pozazmysłowym (nadzmysłowym?) – zwrócenia się w stronę transcendencji, kontemplacji. Koncepcja ta umotywowana jest chęcią wyjścia poza współczesną rzeczywistość, której jednym z przejawów jest permanentne odbieranie przez nas coraz nowszych, silniejszych i liczniejszych wrażeń zmysłowych wywołujących w ostateczności negatywne skutki. Te dwa światy (hiper-zmysłowy i pozazmysłowy) stanowiły inspirację dla utworu. Uwidacznia się to zarówno w formie muzycznej, jak i w zastosowanych jakościach brzmieniowych na przestrzeni całego utworu”.

Ponadto podczas koncertu zabrzmi utwór Skin angielskiej kompozytorki Rebecci Saunders. Skin na sopran i orkiestrę kameralną powstało pod wpływem twórczej reakcji kompozytorki na widowisko telewizyjne Trio duchów Samuela Becketa. W wykonaniu Orkiestry Muzyki Nowej pod dyrekcja Szymona Bywalca usłyszymy również Fora Alastaira Greiga, działającego w Londynie. W roli solistów wystąpią Joanna Freszel (sopran) i Rafał Zambrzycki (skrzypce).

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie: http://www.nospr.org.pl

Warszawa | Wieczór z muzyką polską XX wieku

wok25 lutego 2018 roku o godz. 16:30 w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbędzie się kolejny koncert artystów Warszawskiej Opery Kameralnej z cyklu „Koncerty kameralne w Wilanowie”, podczas którego zabrzmi muzyka polska XX wieku.

Polska muzyka kameralna XX wieku, bez najmniejszej dozy przesady, należy do czołówki nie tylko europejskiej ale i światowej. Nie od dzisiaj również wiadomo, że właśnie w kameralnych formach, kompozytorzy osiągają wyżyny artystycznego kunsztu, a w transparentnych, wolnych od orkiestrowego przepychu utworach, tworzonych z myślą o kwartetach, duetach czy solistach z towarzyszeniem akompaniamentu, jak pod lupą widać kunszt twórcy. Lutowy koncert znakomitego Warsaw Opera Quartet – zespołu wirtuozów instrumentów smyczkowych – da możność smakowania tego, co w polskiej literaturze kameralnej ważkie. W roli solisty wystąpi klawesynista Krzysztof Garstka.

Bezspornie Karol Szymanowski i jego I kwartet smyczkowy, podobnie jak Koncert klawesynowy Henryka Mikołaja Góreckiego (tu w wersji kameralnej) oraz ikoniczna dla polskiego minimalizmu Orawa Wojciecha Kilara (też w wersji na kwartet smyczkowy), to perły polskiej literatury muzycznej. Aż chce się powiedzieć, odwołując do kolokwializmu, że mamy do czynienia z przebojami nasze XX-wiecznej muzyki, a obecność tych kompozycji w programie bezspornie staje się magnesem dla tych, którzy nie przegapią okazji do bezpośredniego kontaktu z ta muzyką. Program koncertu dopełnią dwa dzieła Mariana Sawy, w klawesynowym wykonaniu.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://repertuar.operakameralna.pl

Jelenia Góra | Koncert inauguracyjny 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego

zoom19 lutego 2018 roku o godz. 20:00 w Filharmonii Dolnośląskiej Wojciech odbędzie się koncert „Kilar – muzyka filmowa” inaugurujący 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Zoom – Zbliżenia.

Tegoroczny 21. MFF Zoom – Zbliżenia organizowany jest w ramach projektu „Filmowy raj – tradycja, teraźniejszość i przyszłość regionu”. Odbędą się międzynarodowe konkursy filmowe, projekcje specjalne polskich i czeskich filmów, spotkania z wybitnymi twórcami oraz działania mające służyć promocji polsko-czeskiego pogranicza. Powstało tu bowiem wiele filmów fabularnych i dokumentalnych. Wiele z nich doczekało się miana kultowych.

Podczas koncertu inauguracyjnego zabrzmi muzyka do znakomitych filmów, skomponowana przez Wojciecha Kilara, uważanego obecnie za jednego z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej naszych czasów. Współpracował z wieloma sławnymi reżyserami, takimi jak Krzysztof Zanussi, Andrzej Wajda, Francis Ford Coppola czy Roman Polański. Jest laureatem wielu nagród, w tym między innymi zdobywcą Cezara z najlepszą muzykę do filmu Pianista Romana Polańskiego, którą zaprezentuje Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Szymona Makowskiego. Zespół wykona również muzykę z filmów Dracula, Pan Tadeusz, Trędowata, Ziemia obiecana, Sami swoi, Zemsta, Kronika wypadków miłosnych, Bilans kwartalny i Smuga cienia.

Dużą atrakcją dla widzów będzie projekcja filmu Na chwilę tu jestem i tylko na chwilę… 21 lutego. To unikalny film z życia regionu, który powstał z fragmentów niemieckich, polskich i czeskich dokumentalnych filmów archiwalnych. Projekcji towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo przez Zespół Kameralny STRUNA K, który tworzą muzycy związani na co dzień z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.zoomfestival.pl/ 

Wyniki I Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa Pendereckiego 2017

kpW dniu 15 lutego 2018 roku w Krakowie odbyło się posiedzenie Jury 1. Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa Pendereckiego 2017.

Na konkurs nadesłano dwadzieścia partytur z takich krajów, jak Australia, Chiny/USA, Grecja, Grecja/Niemcy, Hong Kong, Japonia/Wielka Brytania, Litwa, Norwegia/Wielka Brytania, Polska, Ukraina, z czego trzy zostały odrzucone z powodu niezgodności z regulaminem.

Jury obradowało w składzie: Marcel Chyrzyński (przewodniczący), Zbigniew Bargielski, Ivan Buffa (Słowacja) i Wojciech Widłak. Sekretarzem Konkursu była Aleksandra Patalas. Jury, po zapoznaniu się z 17 partyturami, postanowiło przyznać Nagrodę Główną w wysokości 1 000 USD utworowi Quintet in five scenes (Godło: ≈).

Ponadto Jury postanowiło przyznać dwa honorowe równorzędne wyróżnienia za utwory:

Strumienie (Godło: 940227) oraz

U_topia (Godło: L90709L).

Po otwarciu kopert okazało się, iż zdobywcą Nagrody Głównej jest Orestis Papaioannou (Grecja/Niemcy). Wyróżnionymi kompozytorami są Olgierd Juzala-Deprati z Polski (Godło 940227) oraz Lina Tonia z Grecji (Godło L90709L).

Oficjalne odczytanie protokołu oraz prawykonanie utworu zdobywcy Nagrody Głównej odbędzie się podczas koncertu w dniu 18 kwietnia 2018 roku o godz. 19.00 w Auli „Florianka” przy ul. Sereno Fenn’a 15 w Krakowie. Koncert ten będzie miał miejsce w ramach 30. Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów Krakowskich, a nagrodzony utwór wykonany zostanie przez Quasars Ensemble ze Słowacji.

Gratulujemy!

Lublin | V Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich

flW dniach 16 luty – 9 marca 2018 roku w Filharmonii Lubelskiej odbędzie się V Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich.

W tym roku w programie Festiwalu znajda się nie tylko utwory Henryka i Józefa Wieniawskich, ale także kompozytorów, którzy w jakiś sposób byli z nimi związani: Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Eugène Ysaÿe, Claude’a Debussy’ego i Piotra Czajkowskiego.

Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod batutą dyrektora artystycznego Filharmonii Piotra Wajraka. Na program występu złożą się IV Symfonia „Włoska” A-dur op. 90 Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego oraz utwory tegorocznego jubilata Krzysztofa Pendereckiego: Adagio z III Symfonii (wersja na orkiestrę smyczkową) i II Koncert „Metamorphosen” na skrzypce i orkiestrę. Partię solową wykona znakomity skrzypek Jakub Haufa, laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych, I koncertmistrz orkiestry Sinfonii Varsovii i profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej w Poznaniu.

W kolejnych tygodniach swoim udziałem festiwal uświetnią także m.in. pianista Michał Szymanowski (23 lutego), skrzypek Maciej Lulek (2 marca) czy pianistka Joanna Ławrynowicz (9 marca). Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod batutą Zygmunta Rycherta, Rubena Silvy i Cheung Chau. Podczas koncertu finałowego po raz pierwszy w Lublinie zostanie wykonany Harmonies de soir op. 31 na kwartet smyczkowy i orkiestrę Eugène’a Ysaÿe’a, belgijskiego skrzypka, ucznia Henryka Wieniawskiego i współpracownika jego brata Józefa.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie Filharmonii.

Katowice | IV Festiwal Katowice Kultura Natura

nosprPrezydent Miasta Katowice Marcin Krupa i Dyrektor Artystyczny NOSPR Alexander Liebreich zapraszają na czwartą edycję Festiwalu Katowice Kultura Natura, który odbędzie się w dniach 11–20 maja 2018 roku.

Jak co roku program Festiwalu otwarty jest na wszystkie epoki historyczne i gatunki i jak co roku do Katowic przyjadą światowej klasy muzycy, którzy z całą pewnością zaprezentują wykonania najwyższej próby. W tym roku tematem Festiwalu Katowice Kultura Natura jest „Dziecięctwo”.

Na Festiwalu, wzorem poprzednich edycji, zagości muzyka kameralna. 14 maja festiwalowy liederabend uświetni światowej sławy tenor Ian Bostridge. We wtorek 15 maja wystąpi, wymieniany wśród najważniejszych kwartetów, francuski Quatuor Ebène.

W programie Festiwalu nie zabraknie muzyki dawnej, reprezentowanej tym razem przez Orkiestrę Historyczną, której koncert 12 maja uświetni wiolonczelista Jean-Guihen Queyras.

Częścią Festiwalu będą także dwa koncerty abonamentowe Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą dyrektora artystycznego Festiwalu Alexandra Liebreicha (koncert otwarcia 11 maja i koncert czwartkowy 17 maja). Ten drugi koncert NOSPR będzie okazją do wysłuchania słynnego już Requiem Tigrana Mansuriana, którego nagranie dokonane przez Alexandra Liebreicha i kolejnych gości Festiwalu RIAS Kammerchor, było w tym roku m. in. nominowane do nagrody „Grammy” i zostało uhonorowane nagrodą International Classical Music Awards. Znakomity RIAS Kammerchor wystąpi podczas Festiwalu także 16 maja.

Na dwóch koncertach Festiwal gościć będzie słynną Tonhalle-Orchester Zürich i jej dyrektora artystycznego Lionela Bringuiera. 19 maja zespół wykona Les espaces du sommeil Witolda Lutoslawskiego; w roli solisty wystąpi baryton Nathan Berg. Podczas koncertu 20 maja orkiestrze towarzyszyć będzie jeden z najlepszych na świecie pianistów Leif Ove Andsnes, który w piątek 18 maja wystąpi także w recitalu solowym.

Bilety na koncerty dostępne są w kasie i w systemie sprzedaży online od 15 lutego.

Więcej informacji na http://kulturanatura.eu/ 

Warszawa | POLIN Music Festival: Roots’n’Fruits

polinW dniach 16–18 lutego 2018 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN będzie miał miejsce festiwal muzyczny, którego inauguracyjna edycja odbędzie się pod hasłem "Roots’n’Fruits".

Czym jest muzyka żydowska? Czym jest żydowska tożsamość dla współczesnych kompozytorów i wykonawców? Gdzie splatają się korzenie współczesnej muzyki izraelskiej i polskiej? Jakie owoce może przynieść spotkanie kompozytorów i wykonawców z Izraela, Polski i innych krajów żydowskiej diaspory? Na te pytania będziemy szukać odpowiedzi podczas POLIN Music Festiwalu.

Podczas pierwszego koncertu dedykowanego Zygmuntowi Rolatowi wystąpi Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą izraelskiej dyrygentki Bar Avni, zdobywczyni 2 nagrody w X Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, a towarzyszyć jej będą soliści: Michael Guttman, Jing Zhao i David Krakauer. Wieczór rozpocznie uwertura Oberon Carla Marii von Webera. Utwór ten w 1936 roku zakończył koncert inauguracyjny Palestine Symphony Orchestra – założonej przez pochodzącego z Częstochowy skrzypka żydowskiego pochodzenia Bronisława Hubermana.

W drugim dniu festiwalu zabrzmi m. in. muzyka amerykańskich kompozytorów żydowskiego pochodzenia – Steve’a Reicha, Johna Zorna i Davida Krakauera. O godz. 21:00 na scenie Muzeum POLIN w towarzystwie Michaela Guttmana i Jing Zhao wystąpi Martha Argerich. Artystka jest ikoną muzyki klasycznej naszych czasów. Od triumfu w Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w 1965 pianistka współpracuje z najważniejszymi orkiestrami i artystami w Europie, Azji i obu Amerykach. W programie kompozycje Szymona Laksa, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Ernesta Blocha oraz Dymitra Szostakowicza.

Trzeci dzień POLIN Music Festival odbędzie się pod hasłem „Żydowskie tango”. Będzie to spotkanie z żydowskim tangiem w różnych, czasem nieoczywistych, jego odsłonach. Obok muzyki klasycznej, to właśnie tango jest pasją inicjatora POLIN Music Festivalu – Michaela Guttmana, wybitnego skrzypka i popularyzatora muzyki izraelskiej na świecie. Michael Guttman jest także fundatorem fortepianu Steinway, który usłyszeć można podczas koncertów w Muzeum POLIN.

Więcej: www.polin.pl/pl/polin-music-festival 

Warszawa | IX interdyscyplinarny festiwal wielkopostny Nowe Epifanie 2018

neKról – to temat, wokół którego skupiają się wszystkie wydarzenia tegorocznej 9. edycji Festiwalu Nowe Epifanie. Organizator wydarzenia – Centrum Myśli Jana Pawła II – zaprasza na interdyscyplinarny, wielkopostny festiwal, który potrwa od 14 lutego do 25 marca 2018 roku.

Podstawowym celem Festiwalu Nowe Epifanie jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II. Formuła Festiwalu ma charakter interdyscyplinarny i obejmuje prezentację przedstawień teatralnych, widowisk muzycznych w przestrzeniach sakralnych, wystaw, pokazów filmowych poruszających w nowoczesny sposób tematykę religijną i teologiczną oraz towarzyszących im spotkań dyskusyjnych, prowokujących do refleksji oraz odnawiających dialog religii ze sztuką.

W ramach Festiwalu organizatorzy zachęcają artystów oraz widzów do odkrywania postaci króla. W kontekście Wielkiego Postu najważniejszym z króli jest Jezus Chrystus. Jego panowanie opiera się na paradoksach i wprowadza nowy ład. Otwiera to pole do rozmowy zarówno na temat władzy, związanych z nią przymiotów, jak też służby i ofiary.

Jak co roku znaczące miejsce w programie mają wydarzenia muzyczne. 18 lutego o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się premiera widowiska muzycznego Jestem w reżyserii Krzysztofa Czeczota z muzyką Mateusza Szemraja, Bartłomieja Pałygi i Wojciecha Lubertowicza. Widowisko oparte na Biblii przygotowali twórcy audiobooka Biblia Audio. Superprodukcja. Tym razem artyści skupią się na rozważaniach nad losami biblijnych królów. Kolejna premiera muzyczna odbędzie się również w Studiu Koncertowym. 4 marca o godz. 19.00 usłyszymy prawykonanie napisanego przez Ignacego Zalewskiego na Festiwal Nowe Epifanie utworu Stabat Mater na głos biały, multiperkusję, pięć instrumentów oraz chór.

Szczegółowy program Festiwalu – na stronie http://noweepifanie.pl 

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego

ksNarodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zaprasza do udziału w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego. Pierwszą edycję zaplanowano w dniach 10-23 września 2018 roku.

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego to inicjatywa, mająca na celu popularyzację polskiej muzyki na świecie oraz utrwalanie w świadomości odbiorców znaczenia postaci Karola Szymanowskiego i jego twórczości, będącej istotną częścią narodowego dziedzictwa kulturowego.

Organizatorem Konkursu jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, współorganizatorami: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Katowice, Polskie Radio S.A., Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem. Przedsięwzięcie finansowane jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Katowice.

Konkurs będzie miał miejsce w Katowicach – Mieście Kreatywnym Muzyki UNESCO – w cyklu 5-letnim, w 5 kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet smyczkowy i kompozycja.

Przesłuchania konkursowe I i II etapu odbywać się będą równolegle w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Finał konkursu, w trakcie którego solistom towarzyszyć będzie orkiestra NOSPR, i uroczysta gala odbędą się w sali koncertowej NOSPR.

Terminy nadsyłania zgłoszeń:

•fortepian – 31.05.2018 r.

•skrzypce – 31.05.2018 r.

•kwartet smyczkowy – 31.05.2018 r.

•śpiew – 31.05.2018 r.

•kompozycja – 16.08.2018 r.

Przewidywana pula nagród we wszystkich pięciu kategoriach to 287 000 EUR. Oprócz nagród głównych (I, II i III nagroda w każdej kategorii), we wszystkich kategoriach wykonawczych zostaną przyznane nagrody specjalne za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego, a w kategoriach "Skrzypce" i "Śpiew" – także nagroda dla najlepszego pianisty-kameralisty.

Regulaminy i karty zgłoszeń dostępne są na stronie: http://www.nospr.org.pl/pl/konkurs-szymanowskiego/ 

Patronat medialny nad Konkursem objęlo Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.