Polmic - FB

aktualności

Wyniki I etapu 64. Konkursu Kompozytorów im. Tadeusza Bairda

KonkursBairda 22 pDnia 3 lutego 2023 został rozstrzygnięty I etap 64. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda, organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich.

Jury, które obradowało w składzie: Bartłomiej Kominek (przewodniczący), Maciej Negrey, Dariusz Przybylski, Bartłomiej Wąsik i Wojciech Widłak, po zapoznaniu się z 17 nadesłanymi na Konkurs utworami do II etapu wybrało następujące utwory:
  • Iluzja - godło    XC189045
  • Waves - godło    AZYx11UQ
  • Qualia - godło    Stochos20
  • ConfRotation - godło    CERES
Utwory, które zostały zakwalifikowane do II etapu Konkursu, zostaną wykonane podczas koncertu finałowego w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w dniu 16 kwietnia br. o godz. 12.00.
O Konkursie: https://www.zkp.org.pl/index.php/pl/nasze-dzialania/konkurs-im-bairda

Wrocław | XI Musica Electronica Nova. Co się będzie działo? Znamy program!

MusicaElectronicaNova 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

11. Festiwal Musica Electronica Nova odbędzie się we Wrocławiu w dniach 13–21 maja 2023 roku. Tegorocznej edycji przyświecać będzie hasło "Kaleidophonia".

Jak podkreśla dyrektor Festiwalu Pierre Jodlowski "Planujemy kontynuować niektóre z projektów, które rozpoczęliśmy w poprzednich edycjach: dedykowane muzyce akustycznej Akusma Forum, projekty performatywne, zamówienia nowej muzyki u kompozytorów polskich i zagranicznych, projekty skierowane do młodszych odbiorców oraz partnerską relację z NFM Filharmonią Wrocławską. Chcemy zaprosić publiczność na zróżnicowane drogi, którymi podążają dzisiejsi kompozytorzy, oraz stworzyć festiwal, który będzie przestrzenią wolnej ekspresji i dialogu z odbiorcą".

W programie znalazły się prawykonania światowe Just a little beat Pawła Hendricha, W biały, biały dzień Marty Śniady, Ogród cyklów Mateusza Śmigasiewicza. Osobny koncert poświęcony zostanie Oddziałowi Wrocławskiemu Związku Kompozytorów Polskich.

Szczegółowy program - na stronie https://www.nfm.wroclaw.pl/festiwale/musica-electronica-nova

Katowice | Kwartet Śląski: „Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji"

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NOSPR 11.2.23W ramach cyklu „Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji” (17 kwartetów, 6 koncertów, 1 wykonawca) 11 lutego 2023 o godz. 18.00 w NOSPR odbędzie się kolejny koncert Kwartetu Śląskiego, który tym razem zaprezentuje IV, VI i IX Kwartety kompozytora.

Przyczyniając się w istotny sposób do odkrywania na nowo muzyki Mieczysława Wajnberga, Kwartet Śląski postawił sobie niezwykle wymagające zadanie: rejestrację wszystkich 17 kwartetów tego zapomnianego, polsko-żydowsko-rosyjskiego kompozytora. To dopiero drugi zespół na świecie, któremu udało się sprostać temu wyzwaniu.

W tym sezonie mamy wyjątkowy przywilej usłyszenia kompletu niezwykłych kwartetów Mieczysława Wajnberga na żywo, śledzenia zmian zachodzących w jego języku muzycznym i podążania śladem ukrytych na kartach partytur dedykacji. Przed nami zatem IV Kwartet smyczkowy op. 20, IX Kwartet smyczkowy op. 80 i VI Kwartet smyczkowy op. 35.

Informacja o biletach: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/kwartet-slaski-mieczyslaw-wajnberg 

Katowice | Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej i Monika Sendrowska

FS 10.2.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Tryptyk śląski Witolda Lutosławskiego zabrzmi 10 lutego 2023 o godz. 19.00 w wykonaniu znakomitej sopranistki Moniki Sendrowskiej oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta.

Tryptyk śląski zabierze nas w świat pięknych śląskich pieśni miłosnych (Oj, mi się owiesek wysypywa, A w tej studni źródło bije oraz Kukułeczka kuka).

Obok tego wspaniałego dzieła rodzimego twórcy znajdzie się IV Symfonia Gustava Mahlera, w której również usłyszymy śpiew Moniki Sendrowskiej.

Realizacja koncertu pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Wiecej o programie: https://filharmonia-slaska.eu/production/mahler-iv-symfonia-sendrowska-shemet-orkiestra-symfoniczna/

Wrocław | Rapsodie espagnole

NFM 9.2.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

9 lutego 2023 o godz. 19.00 po raz pierwszy w Narodowym Forum Muzyki wystąpią Krzysztof Książek i Agnieszka Zahaczewska-Książek, czyli Książek Piano Duo, zwycięscy II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w kategorii zespołów kameralnych. Tego wieczoru w repertuarze pianistów znajdzie się efektowna Rapsodie espagnole Maurice’a Ravela, a także dzieła polskich kompozytorów – Fryderyka Chopina i Aleksandra Tansmana.

Rondo C-dur na dwa fortepiany op. 73 Fryderyka Chopina, datowane na 1828 rok, pochodzi z okresu warszawskiego w twórczości kompozytora. Utwór funkcjonuje zarówno w wersji na fortepian solo, jak i na dwa fortepiany.

La Grande Ville Aleksandra Tansmana to z kolei przykład muzyki stworzonej do baletu opartego na jednej z baśni duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena. Słyszalne są w niej elementy jazzu, z którym kompozytor miał okazję zetknąć się podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/9289

 

Toruń | „Scena muzyki polskiej”: Atom String Quartet

ScenaMP 9.2.23Podczas toruńskiego koncertu z cyklu "Scena Muzyki Polskiej", organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, 9 lutego 2023 o godz. 18.00 w Sali Kameralnej CKK Jordanki wystąpi jeden z najbardziej intrygujących polskich kwartetów smyczkowych - Atom String Quartet.

Zespół sięgnie po mniej znane utwory najwybitniejszych polskich kompozytorów: od Fryderyka Chopina po Krzysztofa Pendereckiego, przekładając je na własny język improwizującego kwartetu smyczkowego. Muzycy wybrali głównie kompozycje oryginalnie napisane na inne instrumenty (bądź na głos) i odległe gatunkowo od kwartetu smyczkowego.

Opracowanie każdej z nich wzbogacone jest o liczne improwizacje, będące od lat cechą charakterystyczna kwartetu.

Informacja o biletach: https://tos.art.pl/wydarzenia/scena-muzyki-polskiej-1

Poznań | Penderecki / Wajnberg

TWPoznan 8.2.23Patronat medialny – Polskie Centrum Informacji muzycznej POLMIC.

Pomiędzy melancholią a radością życia, kameralną fakturą i monumentalnym brzmieniem… Wajnberg i Penderecki to bohaterowie koncertu 8 lutego 2023 o godz. 19:00 w Auli Uniwersyteckiej przygotowanego przez Jacka Kaspszyka z muzykami Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

VI Symfonia „Pieśni chińskie” Krzysztofa Pendereckiego to najbardziej liryczna i najłagodniejsza kompozycja w jego dorobku. Orientalne inspiracje utworu oddaje nie tylko warstwa tekstowa, będącą parafrazą wierszy starochińskich poetów, ale także użycie erhu – dwustrunowego instrumentu chińskiego, na którym zagra Anna Krysztofiak.

Również kompozycja Wajnberga, pomimo że jest wspomnieniem grozy II wojny światowej, niesie pocieszenie. Wajnberg – kompozytor trzech światów, jak książkę o nim zatytułowała Danuta Gwizdalanka – napisał XXI Symfonię „Kadysz” w hołdzie ofiarom warszawskiego getta. Sam twórca stracił najbliższych w czasie wojny. Wplecione w muzyczną tkankę symfonii cytaty przywołują postać ojca kompozytora, który był skrzypkiem. Z pamięci wyłaniają się zatem chwile szczęśliwe i bliskie, odsuwając tym samym grozę i strach.

Czytaj więcej: Poznań | Penderecki / Wajnberg

Premiera albumu „Kalejdoskop spojrzeń" Aleksandry Garbal - muzyka fortepianowa w wykonaniu kompozytorki

Garbal Kalejdoskop 7.2.23Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Premiera dwupłytowego albumu Kalejdoskop spojrzeń Aleksandry Garbal (Acte Préalable Ltd AP0552-53) odbędzie się 7 lutego 2023 o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Strzelcach Opolskich. Wtedy też płyty trafią do dystrybutorów w Polsce, Niemczech, Francji, Beneluksie, Wielkiej Brytanii, Danii, Japonii i USA.

Kalejdoskop spojrzeń zawiera 21 kompozycji-improwizacji skomponowanych przez Aleksandrę Garbal pod wpływem wydarzeń minionych lat, jakie miały miejsce na świecie. Album nagrany został przez kompozytorkę w 2022 roku na fortepianie firmy Calisia. Fortepian w koncepcji autorki odgrywa symboliczną rolę neorenesansowego śpiewaka wykonującego madrygały i recytatywy. Źródłem inspiracji stały się teksty Starego i Nowego Testamentu.

Elementami spajającymi cykl fortepianowy są motywika i ewolucyjne traktowanie form poszczególnych miniatur, także neomodalny język harmoniczny nawiązujący do twórczości francuskich i włoskich impresjonistów, ornamentyka i wirtuozeria oraz nadrzędna rola barwy dźwięku, jej migotliwość ukazana poprzez rytmikę.

Czytaj więcej: Premiera albumu „Kalejdoskop spojrzeń" Aleksandry Garbal - muzyka fortepianowa w wykonaniu...

Sanok | XVIII Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic”

Bieszczady bez 23 prPatronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Już po raz 18. Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” zagości w Sanoku, na Podkarpaciu. W dniach 4-12 lutego 2023 w Bieszczadach zagrają najwięksi Mistrzowie, jak i młodzi adepci pianistyki. Większość koncertów będzie transmitowana online. Relację przeprowadzą również TVP3 Rzeszów, TVP Kultura, Polskie Radio Rzeszów, Dwójka – program II PR i Radio Dla Ciebie.

Uczestnicy XVIII edycji Forum wezmą udział w koncertach, lekcjach pokazowych i indywidualnych z Mistrzami, kursach specjalistycznych i seminariach, wykładach tematycznych z zaproszonymi gośćmi, w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Młody Wirtuoz”, Konkursie Pianistycznym o „Złotego Parnasa” oraz Konkursie „Pedagog Wirtuozów” dla nauczycieli. Nagroda „Młody Kompozytor 2023" ufundowana została przez Związek Kompozytorów Polskich.

Czytaj więcej: Sanok | XVIII Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic”