Polmic - FB

aktualności

Poznań | 51. Poznańska Wiosna Muzyczna

POLMICPatronat medialny nad festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

51. edycja festiwalu Poznańska Wiosna Muzyczna, organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich oraz Fundację Muzyczne Spotkania, odbędzie się w dniach 26–29 maja 2022. W trakcie czterech dni wybitni instrumentaliści i śpiewacy z Polski i zagranicy zagrają dziesięć koncertów, podczas których zaprezentują utwory zarówno XX-wieczne jak i te najbardziej współczesne.

Zabrzmią prawykonania kompozycji Michele Abondano, Arona Ludwiga, Sławomira Czarneckiego, Jaromira Gajewskiego, Macieja Jabłońskiego, Zbigniewa Kozuba, Artura Kroschela, Janusza Stalmierskiego, Katarzyny Taborowskiej, Sarah Westwood, Agnieszki Zdrojek-Suchodolskiej oraz Katarzyny Kwiecień-Długosz. Festiwalowe wydarzenia obejmują również Atelier – w tym roku będzie to specjalny koncert poświęcony postaci wybitnego poznańskiego kompozytora Andrzeja Koszewskiego w setną rocznicę jego urodzin. Wydarzeniem towarzyszącym festiwalu będzie recital duetu akordeonowego Amalgalis Duo.

Czytaj więcej: Poznań | 51. Poznańska Wiosna Muzyczna

Wrocław | 33. Musica Polonica Nova

NFMProgram 33. edycji festiwalu Musica Polonica Nova w dniach 25–29 maja w NFM będzie odnosić się do otaczającej nas rzeczywistości – na nowo definiować, czym jest muzyka i wyznaczać nowe drogi twórczości artystycznej. Festiwal w roku 2022 będzie przebiegać pod hasłem „daCamera”.

Festiwal potrwa pięć dni, podczas których odbędzie się siedem koncertów – nie tylko w salach koncertowych, ale też w przestrzeniach foyer Narodowego Forum Muzyki. Planowane są również wydarzenia towarzyszące, takie jak spotkania z twórcami, improwizacyjna scena „po godzinach” oraz instalacja – koncert realizowany wspólnie z BWA w przestrzeni galeryjnej.

Codziennie będziemy świadkami premier dzieł polskich twórców! Utwory G. Pstrokońskiej-Nawratil, S. Wojciechowskiego, S. Kupczaka, E. Trębacz, A. Porębskiego, J. Krzewińskiego i A. Sowy powstały w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie“, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Zamówienie Pasji M. Ryczka dofinansowano ze środków pochodzących ze stypendium Miasta Wrocławia. Utwór Denuo T. Skweresa został dofinansowany z funduszy SKE Austromechana. Zamówienie utworu Inner Voyage G. Pieńka dofinansowano ze środków AKM / austro mechana.

Czytaj więcej: Wrocław | 33. Musica Polonica Nova

Warszawa | Finał pierwszej symfonicznej trasy koncertowej Narodowej Orkiestry Dętej

POLMIC24 maja 2022 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie zabrzmi finał pierwszej symfonicznej trasy koncertowej Narodowej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Mariusza Dziubka z udziałem znakomitych solistów: Pawła Gusnara (saksofon) i Adama Rapy (trąbka).

Program wieczoru wypełnią zarówno znane dzieła w nowych aranżacjach – Bolero Maurice’a Ravela, Uwertura z Zemsty nietoperza Johanna Straussa syna, Mars z suity Planety op. 32 Gustava Holsta, czy Błękitna rapsodia George’a Gershwina z solową partią trąbki, jak również rzadko wykonywana w Polsce Uwertura pitsburska na orkiestrę dętą, fisharmonię, fortepian i perkusję Krzysztofa Pendereckiego oraz niezwykle ekspresyjny Koncert na saksofon altowy i orkiestrę dętą „Birds” japońskiego twórcy Toshio Mashimy, z improwizowaną kadencją pozwalającą na wyeksponowanie najlepszych walorów saksofonu. Słowo o muzyce wygłosi Anna Karna.

Czytaj więcej: Warszawa | Finał pierwszej symfonicznej trasy koncertowej Narodowej Orkiestry Dętej

Łódź | „Sztuka perkusyjna – historia i kierunki rozwoju”: Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Artystyczna

POLMICZakład Perkusji Akademii Muzycznej w Łodzi 24 i 25 maja 2022 organizuje Ogólnopolską Konferencję Naukowo-Artystyczną „Sztuka perkusyjna – historia i kierunki rozwoju”. Oba dni Konferencji kończyć się będą koncertami z niekonwencjonalną i wirtuozowską muzyką perkusyjną II połowy XX wieku. Na konferencję wstęp wolny. Udział w koncertach jest biletowany.

Swoje referaty przedstawią artyści z uczelni muzycznych w całej Polsce. Inaugurację Konferencji zaplanowano na godzinę 15.30 (24 maja), a zaraz po niej pierwszą część wykładów.

W ramach konferencji zaplanowano także dwa wieczorne koncerty (18.00). Połączone zespoły – The Bacewicz Percussion Ensemble i Gdańska Grupa Perkusyjna Jeunesses Musicales 24 maja zaprezentują utwory skomponowane w II połowie XX wieku, które stanowią kanon perkusyjnego kunsztu. Młodzi wirtuozi perkusji zaprezentują swoje umiejętności 25 maja, wykonując odważne i niebanalne kompozycje na zestawy instrumentów perkusyjnych, wibrafon, marimbę i zestaw werbli marszowych. Zabrzmią m. in. utwory Marty Ptaszyńskiej i Jakuba Kołodziejczyka. Koncerty poprowadzi Piotr Sutt – kierownik artystyczny wydarzenia.

Bilety na koncerty w cenie 25 zł i 15 zł nabyć można w kasie biletowej AM.

Marta Włodarczyk

Szczegółowy harmonogram i tytuły wystąpień dostępne na stronie internetowej Uczelni: http://www.amuz.lodz.pl/pl/wydarzenia/sztuka-perkusyjna-historia-i-kierunki-rozwoju 

Gdańsk | Koncert Finałowy Konkursu Kompozytorskiego na Duet z Harfą

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICKatedra Kompozycji oraz Katedra Organów, Klawesynu, Akordeonu, Gitary i Harfy Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku zaprasza na Koncert Finałowy Konkursu Kompozytorskiego na Duet z Harfą, który odbędzie się 23 maja 2022 o godz. 18.00 w Sali Senatu w budynku czerwonym Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Przedmiotem Konkursu dla studentów klas kompozycji uczelni muzycznych w Polsce był utwór przeznaczony na dowolny duet instrumentalny z harfą, o czasie trwania mieszczącym się w przedziale 4-6 minut. Do udziału w Konkursie zgłoszono 16 kompozycji. Podczas posiedzenia w dniu 13 lutego 2022 Jury Konkursu przyznało 5 nagród i 1 wyróżnienie.

Zwycięskie kompozycje autorstwa Anny Stolarczyk, Piotra Kasiłowskiego, Szymona Kusiora oraz Magdaleny Białeckiej zostaną wykonane przez studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz profesjonalnie nagrane. Podczas koncertu laureaci otrzymają także prezenty - płyty z muzyką polską wydane przez Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koordynatorem Konkursu jest Kamil Cieślik, prodziekan Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki gdańskiej Akademii Muzycznej.

Szczegółowy program: https://amuz.gda.pl/wydarzenia/koncert-finalowy-konkursu-kompozytorskiego-na-duet-z-harfa,977 

Poznań | Premiera Koncertu Kacpra Smolińskiego

POLMIC22 maja 2022 o godz. 18.00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal prawykona Koncert na harmonijkę chromatyczną, perkusję i orkiestrę smyczkową Kacpra Smolińskiego. W roli solistów wystąpią Bartek Miler i sam kompozytor.

Koncert ten organizowany jest z okazji 85. urodzin Programu II Polskiego Radia. Będzie to także ostatnia możliwość usłyszenia Orkiestry w Auli UAM w Poznaniu przed przerwą wakacyjną.

Mimo iż, obecny sezon artystyczny został zdominowany przez pianistów, to najbliższy koncert będzie okazją do wysłuchania niecodziennego połączenia instrumentów. U boku Orkiestry prowadzonej przez Agnieszkę Duczmal wystąpią perkusista Bartek Miler oraz ceniony jazzowy muzyk Kacper Smoliński grający na harmonijce ustnej. Jego Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Muzycy zaprezentują również Divertimento Amadeus Jacka Rabińskiego, Koncert na wibrafon i orkiestrę smyczkową Emmanuela Séjourné oraz Serenadę na smyczki op. 11 Daga Wiréna.

Informacja o biletach: www.amadeus.pl 

Łańcut | 61. Muzyczny Festiwal w Łańcucie

POLMICPatronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dziewięć dni Muzycznego Festiwalu w Łańcucie od 21 maja do 5 czerwca 2022 roku przypada na czas szczególny, w którym muzyka powinna jednoczyć w nadziei na pokój i przypominać, że piękno „ucieleśnione” w muzycznym dziele jest „płaszczem dobra”. Symbolikę tej myśli podkreśli „Wieczór Solidarności z Narodem Ukraińskim” (2 VI) w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej, podczas którego wystąpią artyści z Polski i Ukrainy.

Ale pierwszym akordem Muzycznego Festiwalu w Łańcucie będzie koncert 21 V, w Filharmonii Podkarpackiej, którego gościem będzie José Cura – światowej sławy argentyński śpiewak, kompozytor i dyrygent. Wybitnemu tenorowi towarzyszyć będzie chorwacko-słoweńska sopranistka Martina Zadro, a Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej zadyryguje Hiszpan David Giménez. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej wystąpi także 5. czerwca – na zakończenie Festiwalu. Za pulpitem dyrygenckim stanie wówczas uznany portugalski kompozytor i multiinstrumentalista Rodrigo Leão, określony niegdyś przez Pedro Almodóvara jako „jeden z najbardziej inspirujących kompozytorów na świecie”, który zaprezentuje autorską muzykę filmową.

Czytaj więcej: Łańcut | 61. Muzyczny Festiwal w Łańcucie

Sopot | 18. Międzynarodowy Festiwal Chóralny Mundus Cantat

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMIC18. edycja Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Mundus Cantat Sopot 2022 odbędzie się w dniach 21-29 maja 2022, a Sopot po raz kolejny stanie się rozśpiewanym miastem! W tegorocznej edycji weźmie udział 13 chórów z całego świata, w tym z Angoli i Filipin. Gościem festiwalu będzie zeszłoroczny zdobywca Sopockiej Mewy – Chór ASBeek. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Po raz pierwszy po pandemicznej przerwie do Sopotu przyjadą ponownie zespoły zagraniczne – będziemy mogli usłyszeć je na żywo, a nie w wirtualnej odsłonie jak to było przez ostatnie 2 lata. W konkursie staną w szranki chóry z Angoli, Filipin, Łotwy, oraz reprezentanci Polski z Łodzi, Gniewu, Wejherowa, Przodkowa, Gdańska i Gdyni. Uczestników będzie oceniało międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr hab. Beaty Wróbleskiwej, prof. Akademii Muzycznej w Gdańsku.

W ramach festiwalu odbędą się koncerty towarzyszące: muzyka polskich twórców zabrzmi w sopockich kościołach, Muszli Koncertowej oraz w Domu Pomocy Społecznej w Sopocie dla podopiecznych tejże placówki. W programie znajdą się również dwa barwne i widowiskowe wydarzenia.

Czytaj więcej: Sopot | 18. Międzynarodowy Festiwal Chóralny Mundus Cantat

Sanok | III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

POLMICPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Przed nami III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, który odbędzie się w dniach 17–22 maja 2022 w Sanoku. Przez sześć dni (codziennie o godz. 19.00) miłośnicy muzyki będą mieli okazję wziąć udział w wyjątkowych koncertach w sanockich kościołach. W ramach Festiwalu odbędą się również Międzynarodowe Kursy Muzyki Organowej i Kameralnej i II Ogólnopolski Konkurs Młodych Organistów.

Poza solowym brzmieniem organów podczas tegorocznych koncertów będziemy mogli usłyszeć w interpretacji znakomitych polskich wirtuozów dzieła na organy z klarnetem, wiolonczelą czy saksofonem autorstwa kompozytorów z całego świata, w tym prawykonanie światowe utworu Ave Maria Mirosława Gąsieńca oraz kompozycje Piotra Rojka, Zdzisława Nowackiego, Mieczysława Surzyńskiego, Konstantego Gorskiego.

Melomani, którzy nie będą mogli być obecni na koncertach w kościołach, w czasie rzeczywistym będą mogli obejrzeć ich transmisje w czasie rzeczywistym w Internecie. Streaming realizować będzie firma Ars Sonora z Łodzi.

Czytaj więcej: Sanok | III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej