Polmic - FB

aktualności

XIII Konkurs Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców 2020

PTMWPolskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej ogłasza nabór zgłoszeń do XIII Konkursu Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców 2020. Konkurs objęty został patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W związku z pandemią Konkurs odbędzie się w innej, niż dotychczas, formie – przesłuchania uczestników zostaną przeprowadzone wyłącznie online w dniach 24–30 października 2020 roku. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 października 2020 roku.

W konkursie mogą wziąć udział wszyscy uczący się i studiujący w Polsce instrumentaliści i wokaliści (bez względu na obywatelstwo) oraz obywatele polscy uczący się i studiujący za granicą.

Przedmiotem konkursu jest muzyka XX i XXI wieku. Program musi zawierać co najmniej jeden utwór kompozytora polskiego. Jeden z wybranych do wykonywania utworów musi pochodzić z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, który dostępny jest na stronie https://pwm.com.pl

W skład Jury wchodzą: Dariusz Przybylski, Anna Dorota Władyczka i Maciej Żółtowski.

Organizatorzy doceniają ogromną pracę i rolę nauczycieli w przygotowaniu programu na konkurs. Z tego powodu każda nagroda regulaminowa (za wyjątkiem nagród specjalnych dla akompaniatorów) będzie dzielona po połowie między laureata i jego mistrza. Pozaregulaminowe nagrody rzeczowe przygotowało Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Laureaci wezmą udział w uroczystym koncercie, który odbędzie się 20 listopada 2020 roku w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana Warszawie.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Regulamin Konkursu oraz dokumenty do pobrania – na stronie http://ptmw.art.pl/xiii-konkurs-muzyki-xx-i-xxi-wieku-dla-mlodych-wykonawcow-2020-informacja-wstepna/ 

Chopin online

ChPRZ miłości do Fryderyka Chopina powstają czasem projekty, które łączą pozornie tylko odległe światy. Kiedy przyjrzymy się dokładniej, okazuje się, że łączy je więcej niż myśleliśmy. Chór Polskiego Radia zaprasza na premierowy koncert „Urodziny Chopina”, który transmitowany będzie online 9 czerwca 2020 roku o godz. 19.30.

Tym razem po twórczość najsłynniejszego polskiego kompozytora sięgnęli muzycy jazzowi i klasyczni – utwory Chopina usłyszymy we wspólnym wykonaniu Chóru Polskiego Radia, wokalistki Doroty Miśkiewicz i tria w składzie: Paweł Tomaszewski (fortepian, aranżacje), Robert Kubiszyn (bas) i Paweł Dobrowolski (perkusja). Całością pokieruje Maria Piotrowska-Bogalecka.

Chopin niemal od zawsze inspiruje jazzmanów, którzy mimo zmieniających się stylów i mód nieustannie sięgają po muzykę genialnego kompozytora. Prawdziwą kopalnią harmonicznych inspiracji są Chopinowskie mazurki i preludia. To właśnie te utwory usłyszymy w aranżacjach autorstwa Pawła Tomaszewskiego na chór, zespół jazzowy i głos. Dopełnieniem programu będzie kompozycja Macieja Małeckiego Walc scherzo. Przeznaczony na chór mieszany, utwór powstał w 2010 roku z okazji dwusetlecia urodzin Fryderyka Chopina, o czym świadczy tytuł odwołujący się do dwóch kolejnych Chopinowskich gatunków, które w repertuarze ma każdy koncertujący pianista. Warto przy tej okazji dodać, że fortepian jest bliski Małeckiemu, który sam jest pianistą – dyplom z wyróżnieniem otrzymał w warszawskiej uczelni w 1965 roku w klasie prof. Natalii Hornowskiej. I choć muzyka kompozytora powstała w XX-XXI w., to nie brak w niej odwołań do romantyzmu, o czym świadczy choćby Walc scherzo.

Koncert transmitowany będzie online / LIVE na kanale YouTube Chóru Polskiego Radia.

Koncert „Navigatio. Amor. Urodziny Chopina" z cyklu „Chór Polskiego Radia - dedykacje muzyczne” dofinansowano ze środków Gminy Miejskiej Kraków oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Balet „Pieśń o ziemi” – premiera online

ONZOpera na Zamku w Szczecinie zaprasza 6 czerwca 2020 roku na premierę online baletu Pieśń o ziemi z żywiołową muzyką Romana Palestra w choreografii włoskiego mistrza tańca Paola Mangioliego.

Pieśń o ziemi jest częścią spektaklu Wieczór baletów polskich zrealizowanego w 2019 roku przez zespół Opery na Zamku pod kierownictwem muzycznym Jerzego Wołosiuka. Pieśń o ziemi Palestra to trzy kompozycje nawiązujące do polskich tradycji – sobótki, wesela i dożynek. Obok motywów ludowych kompozytor wprowadza własne tematy, sięga też do nowoczesnych środków wyrazu, stosując ostrą, często atonalną harmonię, gwałtownie pulsującą rytmikę, kontrasty i spięcia dynamiczne. Jak pisał Roman Palester: „Dzieło jest zbudowane w formie trzyczęściowej suity. Każda z części wykorzystuje wiele tańców i melodii ludowych (mazurka, krakowiaka, oberka, poloneza itd.), które jednak zostały opracowane zgodnie z wszelkimi zasadami współczesnej techniki harmonicznej i instrumentacyjnej. Dla kompozytora było w tym przypadku interesujące ukazanie, w jakim stopniu ten folklorystyczny materiał może być połączony ze współczesną mową muzyczną i współczesnymi środkami wyrazu”.

Choreografia do spektaklu jest dziełem włoskiego artysty Paola Mangioliego, dyrektora baletu narodowego na Malcie. Zaskakującej choreografii szczecińskiej inscenizacji towarzyszy ogromny ładunek energii w muzyce oraz kostiumy i scenografia rodem z Matrixa. Paolo Mangioli nie odzwierciedlił w kompozycji tanecznej fabuły dzieła. Przedstawił natomiast złożoną relację współczesnego człowieka ze światem cyfrowym.

Balet Pieśń o ziemi będzie można oglądać na kanale Opery na Zamku w Szczecinie w serwisie YouTube.

Koncert pod gwiazdami online: Marcin Łukaszewski

CNKPrzed nami kolejny „Koncert pod gwiazdami online”, który odbędzie się 5 czerwca 2020 roku o godz. 19:00. Planetarium Centrum Nauki Kopernik zaprasza na niezwykłą podróż w świat muzyki i gwiazdozbiorów.

Każdy koncert to unikatowe połączenie wykonywanej na żywo muzyki z wizualizacjami kosmosu, wyświetlanymi w Planetarium. Odwiedzimy gwiazdy, planety i inne ciała niebieskie, poznając odległe zakątki Wszechświata. To zarówno przeżycia artystyczne, jak i refleksja na temat naszego miejsca we Wszechświecie. Koncerty realizowane są w ramach projektu #Kopernikwsieci: Festiwal Przemiany i Koncerty pod gwiazdami. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura w sieci”.

Udział w koncercie 5 czerwca weźmie dr hab. Marcin Łukaszewski – pianista, kompozytor i teoretyk muzyki, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Marcin Łukaszewski jest absolwentem klasy fortepianu prof. Bronisławy Kawalli, prof. Jana Ekiera i prof. UMFC Edwarda Wolanina oraz studiów podyplomowych w zakresie wykonawstwa muzyki współczesnej, teorii muzyki oraz kompozycji. Specjalizuje się w muzyce fortepianowej twórców polskich XX i XXI wieku. Jest laureatem konkursów kompozytorskich, autorem szeregu publikacji o twórczości kompozytorów polskich, m.in. Franciszka Lessla, Piotra Perkowskiego i Mariana Sawy. W jego wykonaniu usłyszymy utwory Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego, Mariana Sawy, Mariana Borkowskiego, a także Aleksandra Skriabina, Franza Liszta, Jeana Sibeliusa, Johannesa Brahmsa, Claude’a Debussy’ego i Gustava Holsta.

Link do transmisji online: https://youtu.be/i0LOfP4CSMk 

Dzień Dziecka z Profesorem Wiolinkiem

OKZ okazji Dnia Dziecka Opera Krakowska zaprasza najmłodszych melomanów na spotkanie z Profesorem Wiolinkiem w ramach projektu muzyczno-edukacyjnego. 1 czerwca 2020 roku w mediach społecznościowych Opery Krakowskiej dzieci będą mogły zaśpiewać ze Smokiem Operokusem, zobaczyć premierowy odcinek Wiolinkowej Telewizji, a wieczorem – w ramach dobranocki – obejrzeć spektakl Profesor Wiolinek i grający wieloryb.

Profesor Wiolinek, czyli postać powołana do życia przez Pawła Wójtowicza – koncertmistrza Orkiestry Opery Krakowskiej, kompozytora, reżysera i scenarzysty – dla wielu młodych widzów był pierwszym przewodnikiem po krainie muzyki. Otwierał drzwi do świata dźwięków, opery i dziecięcych marzeń. Był to pierwszy serial muzyczny wystawiany w Operze Krakowskiej od 2014 roku. Edukacyjna forma spektakli aktywizowała dziecięcą wyobraźnię i uczyła, czym jest muzyka. Pamiętając wielkie zainteresowanie, jakie towarzyszyło serialowi, Paweł Wójtowicz – autor muzycznej oprawy spektakli – postanowił przypomnieć historie, piosenki, postacie, zaprosić dzieci do udziału w ciekawych konkursach i zabawach, tworząc Wiolinkową TV.

1 czerwca już o godz. 8:00 na Facebooku i YouTube Opery Krakowskiej zagości Smok Operokus, polecając najmłodszym piosenkę Chochlik Figaro, wykonywaną przez Michała Kutnika. Po jej przesłuchaniu można będzie wraz ze Smokiem zaśpiewać karaoke. O 14:00 Paweł Wójtowicz zaprasza do obejrzenia pilotażowego odcinka Wiolinkowej TV. W ten sposób Profesor powróci w formie YouTube’owego vloga – tam go jeszcze nie było! Z kolei o stałej porze przedstawień w teatrze, czyli 18:30, zaprezentowany zostanie siódmy epizod przygód Wiolinka – archiwalne nagranie spektaklu Profesor Wiolinek i grający wieloryb. Podczas spektaklu dzieci poznają m.in. historię i budowę fortepianu oraz twórczość Fryderyka Chopina.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Smyczkowe zarażanie na ekranie

EOKKilkadziesiąt metrów kwadratowych, niezbędny dystans między pulpitami i smyczki w ręku – tyle wystarczy Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej, aby zarażać muzyką. Instytucja rusza z cyklem koncertów online – początek już 31 maja 2020 o godz. 18:00 na Facebookowym profilu EOK.

Podczas najbliższego koncertu zaprezentowane zostaną dzieła Wolfganga Amadeusa Mozarta, Romualda Twardowskiego i wielu innych mistrzów partytury.

W ramach cyklu „Elbląska Orkiestra Kameralna zaraża muzyką online” co dwa tygodnie, w niedzielne popołudnia, na Facebooku EOK będą emitowane koncerty z udziałem Orkiestry. Z sali koncertowej Ratusza Staromiejskiego każdorazowo popłyną najpiękniejsze dźwięki Polski, Europy i świata, obejmujące tak muzykę dawnych wieków, jak i muzykę współczesną.

Wystarczy ekran smartfonu, telefonu lub komputera by usłyszeć muzyczne arcydzieła w interpretacji znakomitych polskich artystów.

Tomasz Czapla

„Po Cichu. O muzyce i literaturze”. Daniel Cichy w najnowszym cyklu rozmów online Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

PWMCzy o muzyce da się mówić na aż 444 sposoby? Czy prawo autorskie jest dla każdego? Czy premiera płyty może być bardziej ekscytująca od prawykonania? Odpowiedzi na te i inne fascynujące pytania o kulisy muzyki można poznać podczas najnowszego cyklu rozmów online dyrektora-redaktora naczelnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr. Daniela Cichego z czołowymi postaciami polskiej kultury. Cykl potrwa do 21 czerwca 2020.

W serii spotkań „Po Cichu. O muzyce i literaturze” z kompozytorami, autorami, artystami związanymi z Polskim Wydawnictwem Muzycznym i wydawnictwem fonograficznym Anaklasis dowiemy się o ich nowych kompozycjach, o artystycznych inspiracjach, o historii powstawania najpiękniejszej muzyki i pasjonujących książek oraz o przygotowywanych publikacjach.

27 maja o najnowszych odkryciach dotyczących Stanisława Moniuszki opowie prof. dr hab. Magdalena Dziadek, autorka książki Podróż przez dźwięki, poświęconej Stanisławowi Moniuszce. Dzień Dziecka stanie pod znakiem literatury dla najmłodszych melomanów. Daniel Cichy do domowego studia zaprosi Katarzynę Huzar-Czub, autorkę opowiadającą najmłodszym o najznamienitszych polskich kompozytorach. W Święto Muzyki – 21 czerwca – Daniel Cichy porozmawia z Danutą Gwizdalanką o istocie sztuki dźwięków. Podstawą do dyskusji będzie jej najnowsza publikacja Symfonia na 444 głosy.

Nie zabraknie również inspirujących rozmów o współpracy kompozytorów z wykonawcami oraz o kulisach działalności fonograficznej. Daniel Cichy odwiedzi znanych artystów związanych z powołaną przez PWM wytwórnią Anaklasis: kompozytorów Macieja Zielińskiego i Zygmunta Krauzego, bas-barytona Tomasza Koniecznego i jazzmana Kubę Stankiewicza.

Odsłony cyklu będą pojawiać się na kanale YouTube i na facebookowym profilu PWM.

Tydzień z Festiwalem Muzyki Filmowej pełen niezapomnianych wrażeń!

FMFSiedem dni wypełnionych koncertami, wspomnieniami i premierowymi recitalami – prawdziwa magia muzyki. Przełom maja i czerwca należał będzie do Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. W dniach 26 maja – 1 czerwca 2020 roku odbędzie się 13. edycja Festiwalu online. Razem #zostańmywdomu i oglądajmy na Facebooku FMF oraz słuchajmy na falach RMF Classic.

13. FMF online to koncerty wybrane z pięciu ostatnich lat festiwalu, które po raz pierwszy obejrzymy w Internecie w całości. 26 maja usłyszymy zarejestrowany przed rokiem w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy udziale chóru Pro Musica Mundi koncert „Cinema Chorale”. W klimat weekendu wprowadzi nas jeden z najukochańszych koncertów publiczności FMF – „All Is Film Music”, czyli gala 10-lecia festiwalu, w programie której znalazła się m. in. muzyka Jana A.P. Kaczmarka i Abla Korzeniowskiego. Dzień później zaprezentowana zostanie „Międzynarodowa Gala Seriali” z 2015 roku, która będzie wstępem do tego, co czeka nas w przyszłym roku, czyli drugiej TV Series Gala. Ten wieczór spędzimy w towarzystwie utworów z polskich i zagranicznych seriali, w tym muzyki Łukasza Targosza z serialu Wataha i Bartosza Chajdeckiego z serialu Czas honoru. Niedziela przeniesie nas wspomnieniami do 2016 roku na „Galę Muzyki Filmowej: Animacje. Ścieżki dźwiękowe do filmów animowanych” — zarówno pełnometrażowych, krótkometrażowych, jak i telewizyjnych i seriali. A na deser prawdziwy Dzień Dziecka z FMF, czyli „Koncert Disneya: Magia muzyki”.

Ponadto codziennie będą się odbywały premierowe recitale cyklu „LIVE from studio”, w których muzycy z całego świata zagrają wprost z domów i studiów nagraniowych. Przyznane zostaną dwie nagrody: FMF Young Talent Award i Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku 2019.

W trakcie trwania festiwalu na antenie RMF Classic oraz na facebookowych profilach FMF i RMF Classic prezentowane będą też liczne wywiady i ciekawostki. Na radiowych falach, codziennie o 21:00 czeka też na słuchaczy retransmisja koncertów.

Szczegółowy program – na stronie http://fmf.fm/ 

Rozpoczął się nabór do programu „Białe plamy – muzyka i taniec” 2020 / 2021

IMiTProgram „Białe plamy – muzyka i taniec” skierowany jest do polskich i zagranicznych badaczy, którzy planują prowadzenie badań w Polsce lub na świecie, dotyczących zaniedbanych lub mało znanych obszarów polskiej muzyki lub tańca, bez ograniczeń gatunkowych. Priorytety badawcze tej edycji programu dotyczą kompozytorów Władysława Żeleńskiego i Henryka Pachulskiego.

Oczekiwanym efektem wykonanych badań są opracowania w formie pisemnej (np. praca muzykologiczna, artykuł naukowy, katalog twórczości, baza danych, rekonstrukcja utworu, opracowanie krytyczno-źródłowe itp.) z zakresu np. twórczości kompozytorskiej, działalności artystycznej, aktywności muzykologicznej, kultury muzycznej i recepcji muzyki lub tańca w Polsce oraz historii, teorii i estetyki tańca polskiego.

Termin nadsyłania zgłoszeń do edycji programu 2020 / 2021 upływa 30 czerwca 2020 roku.

Zgłoszenia należy przesyłać wyłącznie w wersji elektronicznej. Podpisany i zeskanowany wniosek należy wysłać wraz z załącznikami a) i b) w jednym pliku pdf na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z tytułem wiadomości: „Białe plamy – muzyka i taniec” – wniosek.

Termin wyboru zgłoszeń przez komisję opiniującą upływa 27 lipca 2020 roku. Po tym terminie lista projektów zatwierdzonych przez komisję zostanie ogłoszona na stronie internetowej Instytutu. Jeżeli pełna pula środków przeznaczonych na edycję 2020 / 2021 programu nie zostanie wyczerpana, Dyrektor Instytutu może w dalszym terminie ogłosić drugą turę naboru zgłoszeń.

Budżet programu w edycji 2020 / 2021 wynosi 150 000 zł.

Regulamin dostępny jest na stronie https://imit.org.pl/programy/departament-muzyki/4430