Polmic - FB

aktualności

Katowice | Camerata Silesia w NOSPR: Chłopecki in memoriam

NOSPRPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

28 maja 2022 o godz. 18.00 Camerata Silesia wystąpi w siedzibie NOSPR na koncercie poświęconym pamięci Andrzeja Chłopeckiego (1950–2012). W tym roku upłynie dziesięć lat od śmierci muzykologa, którego śmiało można określić mianem legendy polskiej krytyki muzycznej.

Andrzej Chłopecki należał do grona najwybitniejszych polskich krytyków muzycznych, a jego lotność umysłu i lekkość pióra (niejednokrotnie bardzo ostrego!) stanowią wzór dla kolejnych pokoleń recenzentów.

Usłyszymy dzieła Krzysztofa Pendereckiego, Stanisława Krupowicza, Pawła Mykietyna, Aleksandra Nowaka. Koncert poświęcony jego pamięci zwieńczy Phylakterion Pawła Szymańskiego: osoba i twórczość urodzonego w Warszawie kompozytora zawsze była mu bowiem szczególnie bliska.

Czytaj więcej: Katowice | Camerata Silesia w NOSPR: Chłopecki in memoriam

Duszniki Zdrój, Kraków, Poznań, Berlin | Cykl koncertów „Panufnik, Twardowski, Górecki – arcydzieła polskiej kameralistyki XX wieku”

POLMICPatronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Cykl koncertów „Panufnik, Twardowski, Górecki – arcydzieła polskiej kameralistyki XX wieku” w wykonaniu Apeiron Trio odbędzie się w Dusznikach Zdroju, Krakowie, Poznaniu i Berlinie w dniach 28 maja – 13 czerwca 2022. Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem projektu jest przedstawienie jak najszerszemu gronu odbiorców arcydzieł polskiej kameralistyki XX wieku, w szczególności utworów na trio fortepianowe. Podczas wydarzeń w kraju i za granicą zaprezentowana zostanie muzyka wybitnych polskich kompozytorów: Andrzeja i Roxanny Panufnik, Romualda Twardowskiego oraz Mikołaja Piotra Góreckiego. Koncerty będą miały miejsce w Dworku Chopina w Dusznikach Zdroju (28 V), w Dworku Białoprądnickim w Krakowie (30 V), w Auli Szkoły Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu (9 VI) oraz w Piano Salon Christophori w Berlinie (13 V).

Czytaj więcej: Duszniki Zdrój, Kraków, Poznań, Berlin | Cykl koncertów „Panufnik, Twardowski, Górecki –...

Poznań | 51. Poznańska Wiosna Muzyczna

POLMICPatronat medialny nad festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

51. edycja festiwalu Poznańska Wiosna Muzyczna, organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich oraz Fundację Muzyczne Spotkania, odbędzie się w dniach 26–29 maja 2022. W trakcie czterech dni wybitni instrumentaliści i śpiewacy z Polski i zagranicy zagrają dziesięć koncertów, podczas których zaprezentują utwory zarówno XX-wieczne jak i te najbardziej współczesne.

Zabrzmią prawykonania kompozycji Michele Abondano, Arona Ludwiga, Sławomira Czarneckiego, Jaromira Gajewskiego, Macieja Jabłońskiego, Zbigniewa Kozuba, Artura Kroschela, Janusza Stalmierskiego, Katarzyny Taborowskiej, Sarah Westwood, Agnieszki Zdrojek-Suchodolskiej oraz Katarzyny Kwiecień-Długosz. Festiwalowe wydarzenia obejmują również Atelier – w tym roku będzie to specjalny koncert poświęcony postaci wybitnego poznańskiego kompozytora Andrzeja Koszewskiego w setną rocznicę jego urodzin. Wydarzeniem towarzyszącym festiwalu będzie recital duetu akordeonowego Amalgalis Duo.

Czytaj więcej: Poznań | 51. Poznańska Wiosna Muzyczna

Wrocław | 33. Musica Polonica Nova

NFMProgram 33. edycji festiwalu Musica Polonica Nova w dniach 25–29 maja w NFM będzie odnosić się do otaczającej nas rzeczywistości – na nowo definiować, czym jest muzyka i wyznaczać nowe drogi twórczości artystycznej. Festiwal w roku 2022 będzie przebiegać pod hasłem „daCamera”.

Festiwal potrwa pięć dni, podczas których odbędzie się siedem koncertów – nie tylko w salach koncertowych, ale też w przestrzeniach foyer Narodowego Forum Muzyki. Planowane są również wydarzenia towarzyszące, takie jak spotkania z twórcami, improwizacyjna scena „po godzinach” oraz instalacja – koncert realizowany wspólnie z BWA w przestrzeni galeryjnej.

Codziennie będziemy świadkami premier dzieł polskich twórców! Utwory G. Pstrokońskiej-Nawratil, S. Wojciechowskiego, S. Kupczaka, E. Trębacz, A. Porębskiego, J. Krzewińskiego i A. Sowy powstały w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie“, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Zamówienie Pasji M. Ryczka dofinansowano ze środków pochodzących ze stypendium Miasta Wrocławia. Utwór Denuo T. Skweresa został dofinansowany z funduszy SKE Austromechana. Zamówienie utworu Inner Voyage G. Pieńka dofinansowano ze środków AKM / austro mechana.

Czytaj więcej: Wrocław | 33. Musica Polonica Nova

Warszawa | Finał pierwszej symfonicznej trasy koncertowej Narodowej Orkiestry Dętej

POLMIC24 maja 2022 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie zabrzmi finał pierwszej symfonicznej trasy koncertowej Narodowej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Mariusza Dziubka z udziałem znakomitych solistów: Pawła Gusnara (saksofon) i Adama Rapy (trąbka).

Program wieczoru wypełnią zarówno znane dzieła w nowych aranżacjach – Bolero Maurice’a Ravela, Uwertura z Zemsty nietoperza Johanna Straussa syna, Mars z suity Planety op. 32 Gustava Holsta, czy Błękitna rapsodia George’a Gershwina z solową partią trąbki, jak również rzadko wykonywana w Polsce Uwertura pitsburska na orkiestrę dętą, fisharmonię, fortepian i perkusję Krzysztofa Pendereckiego oraz niezwykle ekspresyjny Koncert na saksofon altowy i orkiestrę dętą „Birds” japońskiego twórcy Toshio Mashimy, z improwizowaną kadencją pozwalającą na wyeksponowanie najlepszych walorów saksofonu. Słowo o muzyce wygłosi Anna Karna.

Czytaj więcej: Warszawa | Finał pierwszej symfonicznej trasy koncertowej Narodowej Orkiestry Dętej

Łódź | „Sztuka perkusyjna – historia i kierunki rozwoju”: Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Artystyczna

POLMICZakład Perkusji Akademii Muzycznej w Łodzi 24 i 25 maja 2022 organizuje Ogólnopolską Konferencję Naukowo-Artystyczną „Sztuka perkusyjna – historia i kierunki rozwoju”. Oba dni Konferencji kończyć się będą koncertami z niekonwencjonalną i wirtuozowską muzyką perkusyjną II połowy XX wieku. Na konferencję wstęp wolny. Udział w koncertach jest biletowany.

Swoje referaty przedstawią artyści z uczelni muzycznych w całej Polsce. Inaugurację Konferencji zaplanowano na godzinę 15.30 (24 maja), a zaraz po niej pierwszą część wykładów.

W ramach konferencji zaplanowano także dwa wieczorne koncerty (18.00). Połączone zespoły – The Bacewicz Percussion Ensemble i Gdańska Grupa Perkusyjna Jeunesses Musicales 24 maja zaprezentują utwory skomponowane w II połowie XX wieku, które stanowią kanon perkusyjnego kunsztu. Młodzi wirtuozi perkusji zaprezentują swoje umiejętności 25 maja, wykonując odważne i niebanalne kompozycje na zestawy instrumentów perkusyjnych, wibrafon, marimbę i zestaw werbli marszowych. Zabrzmią m. in. utwory Marty Ptaszyńskiej i Jakuba Kołodziejczyka. Koncerty poprowadzi Piotr Sutt – kierownik artystyczny wydarzenia.

Bilety na koncerty w cenie 25 zł i 15 zł nabyć można w kasie biletowej AM.

Marta Włodarczyk

Szczegółowy harmonogram i tytuły wystąpień dostępne na stronie internetowej Uczelni: http://www.amuz.lodz.pl/pl/wydarzenia/sztuka-perkusyjna-historia-i-kierunki-rozwoju 

Jerzy Stankiewicz udekorowany Złotym Medalem za zasługi dla Miasta Toul

POLMICW dniach od 29 kwietnia do 2 maja 2022 w Toul w Lotaryngii odbył się francusko-polski Festiwal Oliviera Messiaena w 30. rocznicę śmierci kompozytora. Inicjatorem i organizatorem jest muzykolog Jerzy Stankiewicz, który przygotowując to wydarzenie w Toul, w miejscu uwięzienia i osadzenia kompozytora w czerwcu 1940 r. w pierwszym obozie jenieckim (przed transportem do Görlitz), pragnął to dotąd wzmiankowane tylko fragmentarycznie wydarzenie przywrócić w biografii kompozytora. Podczas tego przedsięwzięcia mer miasta Alde Harman dokonał dekoracji Jerzego Stankiewicza Złotym Medalem za zasługi dla Miasta Toul. Ponadto Jerzy Stankiewicz zaproszony został do Komitetu Honorowego Bachowskiego Festiwalu Organowego, istniejącego w Toul ponad dwadzieścia lat.

Sprawozdanie z projektu i jego realizacji „Colloque O. Messiaen, Toul 1940”

Czytaj więcej: Jerzy Stankiewicz udekorowany Złotym Medalem za zasługi dla Miasta Toul

Gdańsk | Koncert Finałowy Konkursu Kompozytorskiego na Duet z Harfą

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICKatedra Kompozycji oraz Katedra Organów, Klawesynu, Akordeonu, Gitary i Harfy Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku zaprasza na Koncert Finałowy Konkursu Kompozytorskiego na Duet z Harfą, który odbędzie się 23 maja 2022 o godz. 18.00 w Sali Senatu w budynku czerwonym Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Przedmiotem Konkursu dla studentów klas kompozycji uczelni muzycznych w Polsce był utwór przeznaczony na dowolny duet instrumentalny z harfą, o czasie trwania mieszczącym się w przedziale 4-6 minut. Do udziału w Konkursie zgłoszono 16 kompozycji. Podczas posiedzenia w dniu 13 lutego 2022 Jury Konkursu przyznało 5 nagród i 1 wyróżnienie.

Zwycięskie kompozycje autorstwa Anny Stolarczyk, Piotra Kasiłowskiego, Szymona Kusiora oraz Magdaleny Białeckiej zostaną wykonane przez studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz profesjonalnie nagrane. Podczas koncertu laureaci otrzymają także prezenty - płyty z muzyką polską wydane przez Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koordynatorem Konkursu jest Kamil Cieślik, prodziekan Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki gdańskiej Akademii Muzycznej.

Szczegółowy program: https://amuz.gda.pl/wydarzenia/koncert-finalowy-konkursu-kompozytorskiego-na-duet-z-harfa,977 

Poznań | Premiera Koncertu Kacpra Smolińskiego

POLMIC22 maja 2022 o godz. 18.00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal prawykona Koncert na harmonijkę chromatyczną, perkusję i orkiestrę smyczkową Kacpra Smolińskiego. W roli solistów wystąpią Bartek Miler i sam kompozytor.

Koncert ten organizowany jest z okazji 85. urodzin Programu II Polskiego Radia. Będzie to także ostatnia możliwość usłyszenia Orkiestry w Auli UAM w Poznaniu przed przerwą wakacyjną.

Mimo iż, obecny sezon artystyczny został zdominowany przez pianistów, to najbliższy koncert będzie okazją do wysłuchania niecodziennego połączenia instrumentów. U boku Orkiestry prowadzonej przez Agnieszkę Duczmal wystąpią perkusista Bartek Miler oraz ceniony jazzowy muzyk Kacper Smoliński grający na harmonijce ustnej. Jego Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Muzycy zaprezentują również Divertimento Amadeus Jacka Rabińskiego, Koncert na wibrafon i orkiestrę smyczkową Emmanuela Séjourné oraz Serenadę na smyczki op. 11 Daga Wiréna.

Informacja o biletach: www.amadeus.pl