Polmic - FB

aktualności

Wrocław | Polychoral

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NFMNarodowe Forum Muzyki zaprasza 24 kwietnia 2022 o godz. 18.00 na koncert będący spotkaniem z muzyką chóralną XX wieku. Zabrzmią bardzo różniące się od siebie dzieła czterech kompozytorów, które wykona Chór NFM pod dyrekcją Lionela Sowa.

Urodzony w 1948 roku duński kompozytor i dyrygent Bo Holten jest płodnym artystą o wszechstronnych zainteresowaniach. We własnych kompozycjach artysta stawia na komunikatywność i przystępność języka muzycznego. Na rozpoczęcie koncertu zabrzmi jego utwór In Nomine. Następnie wysłuchamy Mszy na chór podwójny autorstwa szwajcarskiego kompozytora Franka Martina, która składa się z pięciu kanonicznych części, tworzących ordinarium missae: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Agnus Dei. To prosta, surowa, piękna i jednocześnie pozbawiona ostentacji muzyka.

Czytaj więcej: Wrocław | Polychoral

Kotuszów, Ożarów, Solec-Zdrój | „Z klasyką przez Polskę”: Boarte Piano Trio

polmicPolski Impresariat Muzyczny i jego kierownik Marcin Gorayski zapraszają na kontynuację cyklu „Z klasyką przez Polskę”. Koncerty zespołu Boarte Piano Trio odbędą się 22, 23 i 24 kwietnia 2022 w Kotuszowie, Ożarowie i Solcu-Zdroju.

Zespół Boarte Piano Trio powstał w 2019. Składa się z doświadczonych kameralistów, którzy grali już w wielu renomowanych składach. Trio współtworzy trzech wybitnych polskich muzyków: pianista Konrad Skolarski, skrzypek Jarosław Nadrzycki i wiolonczelista Karol Marianowski. Członkowie zespołu są utytułowanymi artystami, laureatami wielu prestiżowych konkursów. Międzynarodową renomę zyskali dzięki licznym występom w Europie, obu Amerykach i Azji.

Czytaj więcej: Kotuszów, Ożarów, Solec-Zdrój | „Z klasyką przez Polskę”: Boarte Piano Trio

Kraków | 34. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICW dniach 23-30 kwietnia 2022 odbędzie się 34. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów organizowany przez Związek Kompozytorów Polskich Oddział w Krakowie pod patronatem honorowym Jacka Majchrowskiego, Prezydenta Miasta Krakowa. Motywem przewodnim 34. KMFK jest „Tradycja w muzyce współczesnej”. Taki temat będzie miała również tegoroczna sesja, podczas której swoje referaty wygłoszą: Jerzy Stankiewicz, Teresa Malecka, Agnieszka Draus oraz Maciej Jabłoński. Sesję poprowadzi Kinga Kiwała.

Tradycję, w kontekście twórczości kompozytorskiej, rozumiem jako kontinuum rozwoju muzyki od czasów antycznych. W XX w. muzyka awangardowa odrzuciła autorytety przeszłości. Dość szybko nastąpił jednak powrót do tradycji, ale w formie zmienionej, zasymilowanej z nowymi środkami muzycznymi. Obecnie możemy obserwować szeroki wachlarz styli, w których kompozytorzy odwołują się zarówno do czasów awangardy jak i muzyki wcześniejszej.

W związku z wojną w Ukrainie, solidaryzując się ze wszystkimi muzykami z tego kraju, postanowiłem zmienić pierwotny program tegorocznej edycji KMFK. Koncert inauguracyjny będzie poświęcony w głównej mierze kompozytorom ukraińskim. Podczas koncertu inaugurującego festiwal Orkiestra Sinfonietta Cracovia pod batutą Jurka Dybała wykona m.in. kompozycje Lubawy Sydorenko (Octagon), Igora Szczerbakowa ( „Warum?” Symfonia kameralna nr 5) i Zoltana Almashiego (Chamber Cantata). Partię skrzypiec solo w utworze Almashiego wykona ukraińska skrzypaczka Mariana Skrypa. Na tym samym koncercie zostanie zaprezentowana także Ciaccona in memoria del Giovanni Paolo II Krzysztofa Pendereckiego oraz Palimpsest Krystiana Neściora (ur. 1992), laureata 5. Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa Pendereckiego. Z kolei na koncercie Aschenbach Trio z Anglii, który obędzie się w auli Florianka – Anna Litvinenko (amerykanka z ukraińskimi korzeniami) wykona m.in. utwór Wałentyna Sylwestrowa Moments of Silence and Stillness.

Czytaj więcej: Kraków | 34. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Bruch, Skoryk i Brahms

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POSI23 kwietnia 2022 o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus wykona dzieła Maxa Brucha, Myroslava Skoryka i Johannesa Brahmsa. Za dyrygenckim pulpitem stanie Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. W roli solistów wystąpi jeden z najsławniejszych polskich duetów fortepianowych – Chopin Piano Duo, czyli pianiści Anna Boczar i Bartłomiej Kominek.

W tych tragicznych dniach wojny w centrum Europy koncert rozpocznie hymn państwowy Szcze ne wmerła Ukrajiny i sława, i wola. Zabrzmi też wzruszająca, romantyczna w wyrazie Melodia a-moll Myroslava Skoryka.

Piękne, późne dzieło Brucha, Koncert as-moll na dwa fortepiany, pełen jest dramatyzmu i emocjonalnych uniesień. Zespół Chopin Piano Duo w 2015 roku dokonał polskiego prawykonania tego koncertu (z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, pod dyrekcją Daniela Smitha).

Czytaj więcej: Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Bruch, Skoryk i Brahms

Szczecin | Gala Muzyki Poważnej Fryderyk 2022 ponownie w Operze na Zamku w Szczecinie!

POLMICGala Muzyki Poważnej Fryderyk Festiwal 2022 wpisuje się w obchody 65-lecia Opery na Zamku w Szczecinie. 22 kwietnia o godz. 18.00 w Operze uroczystą Galę uświetnią występy najwybitniejszych polskich solistów i zespołów. Opera na Zamku ponownie będzie gościć artystów nominowanych do nagrody muzycznej „Fryderyk” w jedenastu kategoriach muzyki poważnej, ukazujących różne okresy historyczne i stylistykę wykonania: od nagrań solowych i kameralnych po operowe i symfoniczne, od baroku do współczesności.

W tym roku szansę na wyjątkową statuetkę Fryderyka mają m.in.: wydawnictwa z udziałem wybitnego akordeonisty Klaudiusza Barana, nagrania z udziałem wiolonczelisty Marcina Zdunika, płyty, na których usłyszeć można AUKSO – Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.

Program wydarzenia z udziałem artystów światowej sławy, podzielony został na trzy wątki tematyczne: muzyka polska, opera barokowa oraz muzyka związana z Rokiem Romantyzmu Polskiego. Nie zabraknie także muzycznych nawiązań do aktualnej sytuacji na świecie: Baltic Neopolis Orchestra wykona utwór Tribute to Ukraine zawierający aluzję do hymnu narodowego Ukrainy. Na polski wątek gali złożą się również utwory Grażyny Bacewicz i Mieczysława Karłowicza.

Czytaj więcej: Szczecin | Gala Muzyki Poważnej Fryderyk 2022 ponownie w Operze na Zamku w Szczecinie!

Gdańsk | 12. Dni Muzyki Nowej

POLMICGdański Klub Żak zaprasza w dniach 21–24 kwietnia 2022 na 12. Dni Muzyki Nowej, w podróż w kierunku najświeższych i zaskakujących połączeń stylistycznych, gdzie świat muzyki współczesnej nawiązuje elektryzujących kontakt z elektronicznymi eksperymentami, awangardą i szeroko rozumianą jazzową improwizacją. To lawirowanie między głębią instrumentów akustycznych a syntetyką brzmień elektronicznych, między duetem a kwartetem.

Tegoroczna edycja festiwalu będzie obfitować w znakomite składy smyczkowe z Polski i zagranicy. Podczas inauguracji Festiwalu odbędzie się premiera albumu NeoQuartet String Theory, który ukaże się 21 kwietnia nakładem wydawnictwa Requiem Records. To pierwszy album z autorską muzyką członków zespołu, dźwiękowa opowieść wiodąca przez współczesną klasykę, jazz, minimal, rock, fusion, trans i techno.

Czytaj więcej: Gdańsk | 12. Dni Muzyki Nowej

Warszawa | Premiera „Psalmu" Walentyna Sylwestrowa w Filharmonii Narodowej

POLMIC26 kwietnia 2022 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej odbędzie się prawykonanie dzieła wybitnego ukraińskiego kompozytora – Walentyna Sylwestrowa – w obecności jego autora, który w ostatnich tygodniach schronił się przed okrucieństwem wojny w Berlinie. Sylwestrow przyjął zaproszenie Andrzeja Boreyki i potwierdził swój przyjazd do Warszawy. Jego dzieło jest zamówieniem kompozytorskim Instytutu Adama Mickiewicza, realizowanym ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego zaprezentuje najnowszą kompozycję tego twórcy – Psalm na wielki chór mieszany a cappella. Kompozycja została ujęta w formę ośmiu wariacji na temat ukraińskiej pieśni ludowej Oj z’za gori kam’janoj…. Udział w prawykonaniu dzieła kompozytora tak wielkiej klasy i światowej sławy zawsze jest wyjątkowym przeżyciem zarówno dla muzyków, jak i dla melomanów. Przyjazd Sylwestrowa do Warszawy w obliczu wojennej tragedii Ukrainy będzie miał dodatkowy, szczególny wymiar.

Najbardziej znanym ze średniowiecznych tekstów opisujących grozę Sądu Ostatecznego jest sekwencja Dies irae. O tym samym traktuje hymn Apparebit repentina dies, który w roku 1947 posłużył Paulowi Hindemithowi do skomponowania motetu na chór i zespół instrumentów dętych blaszanych. To niezwykle efektowne, przejmujące w wyrazie, pełne kontrastów i doskonale wykorzystujące pełną paletę brzmieniowych możliwości użytego zespołu dzieło jest stosunkowo rzadko wykonywane, tym ciekawsza będzie jego prezentacja w programie koncertu. Zabrzmi również In the Beginning Aarona Coplanda.

Materiały prasowe organizatorów

Więcej: https://filharmonia.pl/repertuar/koncert-choralny-736721830 

Dzieła polskich kompozytorów w międzynarodowych wykonaniach

NIMiTIII Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej odbędzie się w dniach 2-9 lipca 2023 roku w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. To jeden ze sztandarowych projektów Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Dzięki niemu muzyka polska i jej twórcy są promowani na szeroką, międzynarodową skalę. Rozpoczęcie naboru zgłoszeń planowane jest na początek 2023 roku.

„Narodowy Instytut Muzyki i Tańca zaprasza muzyków wszystkich narodowości do udziału w III edycji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej. To unikalne wydarzenie adresowane do pianistów i zespołów kameralnych, bez ograniczeń wiekowych, stawia sobie za cel ukazanie różnorodności i bogactwa muzyki polskiej” – mówi Lech Dzierżanowski – zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca i dyrektor artystyczny wydarzenia. „W programie uczestnicy mogą prezentować wyłącznie dzieła 60 kompozytorów polskich, takich jak np.: Grażyna Bacewicz, Roman Maciejewski, Henryk Pachulski, Zygmunt Stojowski czy Maria Szymanowska. Mamy nadzieję, że Konkurs przyczyni się do poszerzenia wiedzy międzynarodowej publiczności na temat muzyki polskiej, zwłaszcza XIX i pierwszej połowy XX wieku”.

Czytaj więcej: Dzieła polskich kompozytorów w międzynarodowych wykonaniach

Laureaci Złotych Fryderyków 2022 – muzyka poważna

polmicAkademia Fonograficzna ogłosiła laureatów Złotych Fryderyków 2022 w muzyce poważnej. Ta szczególna nagroda za całokształt osiągnięć artystycznych w 2022 roku została przyznana: Januszowi Olejniczakowi – jednemu z najwybitniejszych współczesnych chopinistów oraz Stanisławowi Gałońskiemu – uznanemu dyrygentowi i popularyzatorowi muzyki dawnej.

polmicZłoty Fryderyk uznawany jest za wyróżnienie niezwykle cenne, przyznawane za całokształt twórczości artystom szczególnie zasłużonym dla polskiej kultury muzycznej. Co roku Rada Akademii Fonograficznej przyznaje złote statuetki w kategorii muzyki rozrywkowej, jazzowej oraz poważnej. Nagrody wręczane są podczas Gali Muzyki Poważnej oraz Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu.

W tym roku Rada Akademii sekcji muzyki poważnej zdecydowała o przyznaniu Złotego Fryderyka dwóm wybitnym artystom. W piątek 22 kwietnia, podczas Gali Muzyki Poważnej, Złoty Fryderyk zostanie wręczony Januszowi Olejniczakowi i Stanisławowi Gałońskiemu.

Do tej pory nagrodą Złotego Fryderyka w kategorii muzyki poważnej uhonorowani zostali: Agnieszka Duczmal, Jan Ekier, Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Jakowicz, Jacek Kaspszyk, Wojciech Kilar, Kazimierz Kord, Konstanty Andrzej Kulka, Bernard Ładysz, Jan Łukaszewski, Jerzy Maksymiuk, Ewa Michnik, Piotr Paleczny, Krzysztof Penderecki, Jadwiga Rappé, Władysław Szpilman, Antoni Wit i Krystian Zimerman.

Organizatorami wydarzenia są Związek Producentów Audio Video oraz Akademia Fonograficzna.

Katarzyna Kowalewska

Więcej: https://fryderyki.prowly.com/186301-laureaci-zlotych-fryderykow-2022-muzyka-powazna