Polmic - FB

aktualności

Prawykonanie utworu „Nemesis" autorstwa Piotra Matusika

m16 grudnia 2016 roku w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Bielsko-Białej o godz. 18.00 będzie miało miejsce prawykonanie utworu Nemesis autorstwa Piotra Matusika.

Koncert Szkolnej Orkiestry Symfonicznej ZPSM im. S. Moniuszki pod dyrekcją Andrzeja Kucybały będzie w całości poświęcony muzyce polskiej. Podczas wydarzenia zabrzmią Góralska ballada Zenona Kowalowskiego, poemat symfoniczny Śmierć Ellenai Feliksa Nowowiejskiego w opracowaniu Andrzeja Bukowskiego. Na szczególną uwagę zasługuje prawykonanie dwóch kompozycji: Kolby Adama Porębskiego (utwór został wyróżniony na XII Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego w 2014), a także Nemesis Piotra Matusika. Jego utwór na skrzypce i fortepian z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej został zamówiony w 2016 roku przez Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Bielsku-Białej w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Partie solowe wykonają skrzypek Bartosz Dworak oraz sam kompozytor.

Piotr Matusik jest pianistą i kompozytorem, absolwentem wydziału jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. dr hab. Wojciecha Niedzieli, z którym od października 2015 roku koncertuje w duecie fortepianowym. Jest członkiem akustyczno-jazzowego kwartetu skrzypka Bartosza Dworaka oraz liderem zespołu Piotr Matusik Quartet. Poza jazzem zajmuje się również muzyką alternatywną i elektroniczną.

Wstęp na koncert jest wolny.

Orkiestra Muzyki Nowej / W oczekiwaniu na Boże Narodzenie

k18 grudnia 2016 roku o godz. 18.00 w Sali Kameralnej NOSPR odbędzie się prawykonanie utworu napisanego dla Orkiestry Muzyki Nowej przez Adama Bałdycha z udziałem syryjskiej wokalistki Dimy Orso i Adama Bałdycha jako solisty.

Ostatnie w tym roku spotkanie z Orkiestrą Muzyki Nowej wpisuje się w swym repertuarze w przedświąteczny czas oczekiwania na Narodzenie Dzieciątka Jezus. Zróżnicowany program koncertu sięga w tak odmienne stylistycznie obszary jak muzyka Johanna Sebastiana Bacha (opracowanie chorału Vom Himmel hoch, da komm’ich Her), czy prawykonanie kompozycji znakomitego jazzowego skrzypka Adama Bałdycha.

Adam Bałdych jest laureatem praktycznie wszystkich najważniejszych konkursów jazzowych w Polsce. W recenzji zamieszczonej we Frankfurter Allgemeine Zeitung, niemiecki krytyk Ulrich Olshausen pisał: „Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego”. Prawykonana tego wieczoru Antiphona. 5 psalmów syryjskich na głos, skrzypce i orkiestrę kameralną łączy w sobie elementy jazzu i wpływy orientalne, muzykę improwizowaną z klasycznym zespołem kameralnym.

Zamykające koncert Midday Prayers gruzińskiego kompozytora Giji Kanczelego należą do większego cyklu zatytułowanego Życie bez Bożego Narodzenia. W swej narracji poważne, a w barwie ciemne, przywołują smutną refleksję, że były i nadal są kraje, w których z powodów wojen, totalitaryzmów i ustrojów politycznych jawne przeżywanie radości z nadejścia Bożego Dzieciątka jest niemożliwe.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.nospr.org.pl

Koncert Świąteczny na Grochowskiej

kOrkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza na Koncert Świąteczny na Grochowskiej pt. Świątecznie w klasycznym wydaniu, podczas którego publiczność wysłucha wykonań bożonarodzeniowych i adwentowych utworów. Koncert odbędzie się 16 grudnia 2016 roku o godz. 18:00 (ul. Grochowska 272, Warszawa).

Już po raz 7. Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza mieszkańców Warszawy oraz miłośników wspólnego kolędowania na Koncert Świąteczny. Zabrzmią nie tylko polskie kolędy, ale również klasyczne utwory świąteczne oraz adwentowe. Tym razem z orkiestrą Sinfonia Varsovia wystąpią: harfistka Zuzanna Elster i oboiści Arkadiusz Krupa i Adam Szlęzak. Dodatkowo w towarzystwie orkiestry oraz a cappella zaśpiewa Chór Kameralny Varsoviae Regii Cantores, który wykona m. in. Alleluja, chwalmy Pana Romualda Twardowskiego. Następnie orkiestra z solistami zagrają Concerto grosso Bożonarodzeniowe Corellego, Danse sacrée et danse profane na harfę i smyczki Debussy’ego oraz Koncert na 2 oboje C-dur autorstwa Albinoniego. Na koniec chór wraz z orkiestrą wspólnie wykonają znane wszystkim tradycyjne polskie kolędy Lulajże Jezuniu, Przybieżeli do Betlejem oraz Do szopy, hej pasterze zapraszając jednocześnie do wspólnego kolędowania.

Po koncercie organizatorzy zapraszają na wigilijny poczęstunek, który odbędzie się pod gołym niebem w magicznej świątecznej oprawie.

Wstęp na koncert jest wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Więcej informacji - na stronie: www.sinfoniavarsovia.org

Akordeonowa sztuka wykonawcza na przełomie XX i XXI wieku

aW dniach 12-16 grudnia 2016 roku w łódzkiej Akademii Muzycznej odbędzie się Międzynarodowa Sesja Naukowo-Artystyczna „Akordeonowa sztuka wykonawcza na przełomie XX i XXI wieku”.

Pięć dni sesji wypełnią koncerty, wykłady, lekcje mistrzowskie i nagrania z udziałem pedagogów i studentów uczelni muzycznych z Łodzi, Bratysławy, Lublany i Turku. Na zaproszenie organizatorów do Łodzi przyjadą uznani mistrzowie akordeonu: prof. Rajmund Kákoni, dr Milan Osadský (Słowacja), prof. Mikko Luoma (Finlandia) oraz prof. Borut Zagoranski (Słowenia). Wraz z pedagogami łódzkiej Akademii Muzycznej, prof. Bogdanem Dowlaszem, prof. Zbigniewem Ignaczewskim i dr Leszkiem Kołodziejskim, będą prowadzić lekcje mistrzowskie i wykłady.

Na otwarcie zaplanowano mistrzowski koncert pedagogów (12 grudnia), który odbędzie się w ramach cyklu „Wieczory muzyczne” w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej. Zabrzmią utwory na akordeon solo takich kompozytorów, jak m. in. Mikołaj Majkusiak, Andrzej Krzanowski i Bronisław Kazimierz Przybylski. W sesji wezmą udział również studenci z zagranicy (Bratysława, Lublana, Helsinki i Turku) i będą doskonalić swój artystyczny warsztat razem ze studentami z Łodzi w ramach lekcji mistrzowskich, które zaplanowane zostały od wtorku do piątku.

Podczas koncertu finałowego (16 grudnia) studenci akordeoniści wystąpią solo i w kameralnych składach, prezentując kompozycje przygotowane podczas zajęć sesyjnych. Efektem wspólnej pracy będzie również płyta CD wydana przez Akademię po sesji.

Sesja odbywa się w ramach międzyuczelnianej wymiany studentów i pedagogów Programu Erasmus+. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

ZOBACZ: program PDF.

Jubileusz 95. urodzin profesora Mieczysława Tomaszewskiego

tNarodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza na jubileusz 95. urodzin profesora Mieczysława Tomaszewskiego, który odbędzie się 12 grudnia 2016 roku o godz. 17.00 w Kinotece (Plac Defilad 1, Warszawa).

Z okazji 95. urodzin prof. Tomaszewskiego Instytut stworzył jego filmowy portret – 30-minutowy dokument pt. Imperatyw. Premiera tego wyjątkowego obrazu będzie miała miejsce podczas spotkania, na którym również zostanie zaprezentowane najnowsze dzieło Profesora, długo oczekiwana książka Chopin 2. Uchwycić nieuchwytne.

Tom Chopin 2. Uchwycić nieuchwytne dopowiada treści i wątki kanonicznej już monografii Chopin. Człowiek, dzieło, rezonans. W przeciwieństwie do niej nie stanowi jednolitej całości, lecz powstawał – jako owoc nieustającej fascynacji autora fenomenem i paradoksem twórczości autora nokturnów i ballad – na przestrzeni minionego półwiecza.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Link do zwiastuna filmu: https://youtu.be/2spXZEN814o 

II Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. Józefa Świdra

sOd 7 do 11 grudnia 2016 roku potrwa II Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. Józefa Świdra. Program Festiwalu obejmuje koncerty, sesje naukowe, warsztaty artystyczne oraz konkurs chóralny.

Festiwal powstał z inicjatywy Reprezentacyjnego Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”. To jeden z najstarszych zespołów regionu, obecnie funkcjonujący przy Instytucie Muzyki tejże uczelni. Patron festiwalu był długoletnim, zasłużonym dyrektorem Instytutu Muzyki, wspierającym działalność chóru. Celem festiwalu jest promocja i upowszechnianie twórczości kompozytorskiej Józefa Świdra oraz kompozytorów związanych ze Śląskiem Cieszyńskim.

Koncerty festiwalowe zaplanowano w kilku miejscowościach Śląska Cieszyńskiego. Festiwal zainauguruje recital fortepianowy łotewskiej artystki Gleby Belyaev w Sali Kameralnej Uniwersytetu Śląskiego, a tego samego dnia w Sali Koncertowej PSM I i II st. w Cieszynie na Zamku odbędzie się koncert pt. „Józef Świder – muzyka na instrumenty dęte”, na którym zabrzmią utwory kompozytora wydane niedawno przez PWM. Utwory te nagrane zostały także na płycie.

Koncert finałowy uświetni natomiast polskie prawykonanie ostatniego utworu Józefa Świdra Singet dem Herrn ein Neues Lied na kwartet solistów, chór dziecięcy, chór mieszany i orkiestrę (11 grudnia, Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach).

W ramach festiwalu odbędą się również wydarzenia o charakterze naukowym i dydaktycznym – Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Kreacje wykonawcze współczesnego rynku kultury” (07.12.2016), Warsztaty międzynarodowe i seminarium dla dyrygentów (08-09.12.2016) oraz Międzynarodowy Konkurs Chóralny im. prof. Józefa Świdra (09-10.12.2016).

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

5. Dni Muzyki: Mieczysław Karłowicz

kW dniach 11 – 17 grudnia 2016 roku odbędą się „5. Dni Muzyki: Mieczysław Karłowicz”, organizowane przez Akademię Muzyczną w Krakowie w 140. rocznicę urodzin kompozytora.

Dni Muzyki to wydarzenie muzyczne i naukowe, które dedykowane jest zawsze określonemu twórcy – rodzimemu lub obcemu, prezentowanemu na tle epoki. Koncerty mają za zadanie nie tylko ukazać najpełniej twórczość bohatera Dni Muzyki, lecz także przybliżyć muzykę z danej epoki, utwory rówieśników, patronów lub kompozycje prezentujące pokrewną stylistykę.

W tym roku 5. edycja Dni Muzyki poświęcona została wybitnemu polskiemu twórcy okresu Młodej Polski Mieczysławowi Karłowiczowi. W ramach projektu naukowo-artystycznego oprócz koncertów symfonicznych, kameralnych oraz recitali odbywa się międzynarodowa sesja naukowa. W tym roku, dzięki uprzejmości i wsparciu Pani Rektor dr hab. Małgorzaty Janickiej-Słysz oraz dr Agnieszki Draus, sesja ta będzie wyjątkowo bogata, a jej rozpiętość tematyczna pozwoli na przybliżenie sylwetki Mieczysława Karłowicza w sposób kontekstowy i możliwie najpełniejszy. Wydarzeniom, odbywającym się w ramach projektu, towarzyszą też dwie wystawy fotografii. Pierwsza prezentować będzie oryginalne zdjęcia zrobione przez Mieczysława Karłowicza w Tatrach na początku XX wieku, druga to wystawa zdjęć Tatr autorstwa Krzysztofa Wojnarowskiego.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie: www.dnimuzyki.art.pl

Prapremiera „Pieśni do słów własnych” Klaudii Pasternak

p10 grudnia 2016 roku na Bielańskiej Scenie Kameralnej (Żeromskiego 29, Warszawa) o godz. 12.00 będzie miała miejsce prapremiera dzieła Klaudii Pasternak Pieśni do słów własnych.

Klaudia Pasternak to współczesna kompozytorka młodego pokolenia. Nowo powstały utwór Pieśni do słów własnych na sopran, mezzosopran, baryton i orkiestrę smyczkową, skomponowany na zamówienie Mazowieckiego Teatru Muzycznego w Warszawie, to kompozycja wyjątkowa, odbiegająca od głównego nurtu twórczości kompozytorki, jakim jest muzyka nowa.

W warstwie muzycznej Pieśni odnaleźć można fascynację twórcami muzyki romantycznej i postromantycznej, powrotu do melodyjnych tematów, soczystej harmonii i emocjonalnego brzmienia smyczków. Kompozytorka stosuje ulubione tonacje koła kwintowego, jak es-moll czy Fis-dur. Każda z siedmiu pieśni ma swój niepowtarzalny wyraz, tematykę i styl, których wspólnym mianownikiem jest postać kompozytorki.

Cykl do słów Klaudii Pasternak zabrzmi w wykonaniu Magdaleny Krysztoforskiej-Beucher (sopran), Magdaleny Wachowskiej (mezzosopran), Jakuba Gąski (tenor), Marcina Bronikowskiiego (baryton), Orkiestry smyczkowej Mazowieckiego Teatru Muzycznego pod dyrekcją kompozytorki.

Prapremiera utworu odbędzie się w ramach programu „Kolekcje” – Priorytet „Zamówienia Kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

Republika Dźwięku – Archipelag Andriessen

kW dniach 10–20 grudnia 2016 roku odbędzie się X jubileuszowa edycja przedsięwzięcia „Skup Dźwięków Nowych i Używanych – Republika Dźwięku”, obejmującego warsztaty improwizacji oraz koncert z udziałem grupy „Kawalerowie Błotni” i aktywnych uczestników warsztatów.

Projekt „Skup Dźwięków Nowych i Używanych - Republika Dźwięku – Archipelag Andriessen”, realizowany przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, ma na celu przygotowanie przez uczestników warsztatów pod okiem nauczycieli utworu, opartego na formie „De Staat” Luisa Andriessena, oraz wspólnego koncertu. Podczas pięciu otwartych spotkań warsztatowych uczestnicy zdobędą umiejętności twórczego współdziałania w grupie, wspólnej pracy nad przygotowaniem utworu, doświadczenie występu scenicznego oraz zapoznają się z różnymi aspektami muzyki współczesnej i warsztatem twórczym nauczycieli. W warsztatach mogą wziąć udział osoby pragnące rozszerzyć swoje doświadczenia o elementy improwizacji zespołowej.

Przygotowywany utwór stanowić będzie rodzaj wariacji „na temat” formy „De Staat” Luisa Andriessena. Wszystkie proporcje oryginału, jak i ogólny charakter faktury poszczególnych odcinków zostaną zachowane. Inna będzie dźwiękowość – w wyniku innego instrumentarium i innego języka muzycznego. Jak zwykle każdy uczestnik warsztatów wniesie swoje instrumenty lub dźwięki. Partytura powstanie z nałożenia na oryginalny tekst „De Staat” partytury graficznej przygotowanej przez Jerzego Kornowicza. Powstanie rodzaj „dynamicznej partytury”, która będzie w trakcie koncertu wyświetlana na monitorach. W ten sposób publiczność zostanie „wciągnięta” w narrację utworu.

Warsztaty i koncert mają otwarty charakter i są bezpłatne.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

Nagranie koncertu dostępne jest pod linkiem: www.youtube.com

Czytaj więcej: Republika Dźwięku – Archipelag Andriessen