Polmic - FB

aktualności

Dublin | Koncert w hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu

Dublin10 października 2021 w ramach popularnej serii Sundays@Noon w Hugh Lane Gallery w Dublinie zabrzmi muzyka Krzysztofa Pendereckiego. Koncert w wykonaniu Hard Rain Soloists Ensemble pod dyrekcją Sinead Hayes odbędzie się w ramach projektu „Krzysztof Penderecki: Europa w hołdzie Mistrzowi”, który organizowany jest przez Związek Kompozytorów Polskich we współpracy z partnerami zagranicznymi.

Klamrę koncertu stanowić będą wczesne kompozycje zmarłego w marcu 2020 roku światowej sławy kompozytora, dyrygenta i pedagoga, wieloletniego Członka Honorowego oraz Prezesa Honorowego Związku Kompozytorów Polskich. Trzy Miniatury na klarnet i fortepian, nie zdradzające jeszcze śladów późniejszego radykalizmu, Krzysztof Penderecki skomponował w 1956 roku jako student Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie. Trzy lata później powstały Trzy miniatury na skrzypce i fortepian, w których przejawiają się już sonorystyczne poszukiwania kompozytora. To właśnie u progu lat 60., za sprawą zdobycia wszystkich trzech nagród w II Konkursie Młodych Kompozytorów ZKP, kariera Pendereckiego nabrała rozpędu. Wśród jego studentów w krakowskiej uczelni był m.in. Marek Stachowski, którego Audition na flet, wiolonczelę i fortepian (1970) usłyszymy podczas koncertu.

Krzysztof Penderecki przez całe życie był gorącym propagatorem muzyki najnowszej. W programie koncertu nie zabraknie zatem twórczości kompozytorów polskich młodego pokolenia. Usłyszymy ReVerse 4 (2014) Adama Porębskiego, Dance with my Breath (2015) Agnieszki Stulgińskiej oraz Lignes d’hauntologie / 1949? (2017) Pawła Sieka. Kompozycje wykona Hard Rain Soloist Ensemble (HRSE) – zespół muzyki współczesnej z Belfastu, którego misją jest prezentowanie muzyki lokalnych twórców w zestawieniu z dziełami czołowych przedstawicieli muzyki współczesnej z całego świata. Program koncertu uzupełni muzyka współczesnych kompozytorów irlandzkich: Blunt Instrument (2008-09) Grega Caffreya oraz LUCA (2017) Gráinne Mulvey.

Projekt realizowany jest przez Związek Kompozytorów Polskich / Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC oraz Contemporary Music Centre w Dublinie przy wsparciu Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Dublinie. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Więcej informacji: https://www.cmc.ie/

Katowice | Koncert z okazji 70. urodzin Aleksandra Lasonia

LasonUdział w koncercie z okazji 70. urodzin Aleksandra Lasonia w Sali Koncertowej NOSPR 10 października o godz. 18.00 weźmie udział Orkiestra Muzyki Nowej pod batutą samego jubilata i zespół Vołosi.

Muzyka to miłość, muzyka to radość, muzyka to więzi łączące nas z innymi. Koncerty w ramach tegorocznej serii „Grupa Rodzina” otworzy wydarzenie specjalne – zorganizowane, by świętować 70. urodziny kompozytora Aleksandra Lasonia.

Wydarzenie będzie nie tylko okazją do wysłuchania jednego z najciekawszych i najlepiej przyjętych utworów Lasonia – Muzyki kameralnej nr 5 „Cztery pory roku”, ale i twórczości kolejnego pokolenia tej muzycznej rodziny. Notabene, po wysłuchaniu „Czterech pór roku”, wykonanych na Festiwalu „Warszawska Jesień" w 2002 roku przez Orkiestrę Muzyki Nowej pod dyrekcją kompozytora, publiczność zażądała bisu, co na festiwalach muzyki nowej zdarza się raczej rzadko. Wiosna, Lato, Jesień i Zima połączone z koncertem zespołu Vołosi przeniesie nas w obszary piękna, niewyczerpanej energii i entuzjazmu wspólnego grania, spowitego nutą szaleństwa i zachwytu wyniesionego z krainy dzieciństwa.

Informacja prasowa organizatorów

Patronat medialny nad sezonem koncertowym NOSPR 2021 / 2022 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły – na stronie https://nospr.org.pl/pl 

Stawisko – miejsce symbiozy sztuk i kultur

StawiskoPod hasłem „Stawisko – miejsce symbiozy sztuk i kultur” Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku rozpoczyna nowe przedsięwzięcie o charakterze interdyscyplinarnym, które odbędzie się w dniach 10 października – 5 grudnia 2021. Ideą jest kontynuacja tradycji Domu Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów jako przestrzeni symbiozy sztuk, obszaru otwartego na różne kultury.

Uniwersalizm pisarskiego dorobku Jarosława Iwaszkiewicza jest m.in. efektem doświadczania wielokulturowości, towarzyszącego mu nieustannie, od najwcześniejszego okresu życia po lata ostatnie. Walorem szczególnym pisarstwa Jarosława Iwaszkiewicza jest także wrażliwość na inne dziedziny sztuki, spośród których pierwszoplanową rolę odgrywa muzyka. Odczucia muzyczne stanowią zwykle nieodłączny element przeżyć towarzyszących refleksjom wywołanym przez dzieła malarzy, rzeźbiarzy, architektów, także przez zjawiska przyrody.

Festiwal zaplanowano jako cykl pięcioletni. W tym roku poświęcony będzie związkom Iwaszkiewiczów i Domu na Stawisku z kulturą żydowską, relacjom z wybitnymi pisarzami, kompozytorami, artystami pochodzenia żydowskiego. Usłyszymy utwory Szymona Laksa, Aleksandra Tansmana, piosenki poetyckie do słów Ginczanki, Mandelsztama, Leśmiana, Tuwima, Ficowskiego, a także tradycyjną muzykę żydowską.

W programie również wystawa dokumentująca zasługi Iwaszkiewiczów w ratowaniu Żydów podczas okupacji (inspirowana faktem uhonorowania Ich pośmiertnie Medalem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata), koncerty muzyki różnych gatunków i stylów, spotkania literackie.

Alicja Matracka-Kościelny

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Strona Muzeum: http://stawisko.pl/ 

Elbląg | Inauguracja sezonu koncertowego Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: premiera „Truso” Sławomira Czarneckiego

EOKNowy sezon artystyczny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej to nowe wyzwania, a pierwsze z nich już 10 października 2021 o godz. 18:00 w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. Kameraliści pod batutą Michała Dworzyńskiego zmierzą się z twórczością Wolfganga Amadeusa Mozarta, Krzysztofa Pendereckiego i Sławomira Czarneckiego, bo najlepiej inaugurować sezon z wysokiego C, zwłaszcza C-dur!

W roli solisty wystąpi Mariusz Klimsiak – artysta, który z fortepianem u boku czuje się równie dobrze w sali koncertowej, jak i sali wykładowej. Pianista rozpoczynał muzyczną karierę w Bydgoszczy, a dziś może pochwalić się występami we Włoszech (Florencja), Hiszpanii (Alicante) i USA (Seattle, San Francisco). Solowe występy łączy z pracą pedagogiczną – jest dziekanem Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

W wykonaniu muzyków usłyszymy Trzy utwory w dawnym stylu Pendereckiego i Koncert fortepianowy Es-dur KV 271 Mozarta.

Kulminacją koncertu będzie premiera Truso Sławomira Czarneckiego. Tytuł ten sugeruje źródło inspiracji kompozytora co do miejsca i czasu. Truso to autentyczna osada z okresu wczesnego średniowiecza, której istnienie, obok źródeł pisanych, potwierdzają wykopaliska archeologiczne ostatnich lat. Znajdowało się w pobliżu dzisiejszego Elbląga. Osada leżąca nad szeroką zatoką była wielkim, jak na ówczesne czasy, portem handlowym znanym w całym regionie Bałtyku. Nie bez znaczenia było też jej oddziaływanie kulturowe. Jak podkreśla kompozytor, „To jedno źródło inspiracji wyrażane jest w archaicznych brzmieniach i surowej harmonii oraz w prostych diatonicznych motywach, których charakter, w jakimś dalekim odbiciu, ma przywodzić na myśl współczesne melodie żeglarskie z gatunku „szanty". Drugim źródłem inspiracji jest sama Elbląska Orkiestra Kameralna”. Truso to utwór o swobodnej formie poematu, gdzie kompozytor wykorzystał szerokie możliwości orkiestry, od potężnych brzmień tutti, do wirtuozowskich partii solistycznych o charakterze koncertującym. Utwór powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Tomasz Czapla

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://www.eok.elblag.eu/wydarzenia/215 

Gliwice | Jubileusz Gliwickiej Orkiestry Kameralnej

GOKGliwicka Orkiestra Kameralna zaprasza 9 października 2021 roku o godz. 18.00 do sali Scena Bojków (ul. Parkowa 5) w Gliwicach-Bojkowie na koncert z cyklu „Mistrzowskie interpretacje”. Koncert jest finałowym akcentem obchodów 20-lecia Orkiestry, która nie mogła świętować jubileuszu wraz ze swoją publicznością na żywo w 2020 roku.

Cykl „Mistrzowskie Interpretacje” realizowany jest przez Gliwicką Orkiestrę Kameralną od 2005 roku. Dzięki współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury w Gliwicach zespół po raz pierwszy zagra w nowej sali na Scenie Bojków.

Program koncertu będzie częściowo nawiązywać do zrealizowanego koncertu online, który w ramach jubileuszu 20-lecia udało się GOK nagrać w Studiu Polskiego Radia Katowice im. Jerzego Haralda w ramach programu Narodowego Centrum Kultury pt. „Kultura w sieci”. Z tego nagrania wydano również dzięki wsparciu STOART-u jubileuszową płytę CD, która jest już w sprzedaży zarówno online, jak i w wybranych sklepach muzycznych i sieci Empik w kraju. Zarówno koncert online, jak i CD są dostępne na stronie www.gliwickaorkiestra.pl.

Gliwicka Orkiestra Kameralna wystąpi pod batutą znakomitego polskiego dyrygenta młodego pokolenia Macieja Tomasiewicza, asystenta Andrzeja Boreyki w Filharmonii Narodowej i kierownika artystycznego Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Maestro poprowadził również GOK podczas nagrania jubileuszowego CD. Solistą koncertu będzie ceniony polski pianista, kameralista i pedagog Piotr Sałajczyk, laureat nagrody „Fryderyk” oraz „Orfeusz”, przyznanej „za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej”. W wykonaniu artystów usłyszymy Serenadę op.2 Mieczysława Karłowicza, Koncert fortepianowy A-dur KV 414 Wolfganga Amadeusa Mozarta i Symfonię nr 45 „Pożegnalną” Josepha Haydna.

Koncert jest finansowany z budżetu miasta Gliwice.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

http://www.gliwickaorkiestra.pl/ 

Rzeszów | Rzeszowska Jesień Muzyczna po raz piąty!

Rzeszowska JesieńV Rzeszowska Jesień Muzyczna, organizowana co roku przez Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów, odbędzie się w dniach 9–24 października 2021 w Klasztorze oo. Dominikanów oraz Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Kluczową ideę programową oddaje podtytuł tegorocznego festiwalu „Zapomniana muzyka” – jego celem jest prezentacja polskiej rzadko wykonywanej muzyki kameralnej różnych epok oraz ukazywanie jej w kontekście europejskich trendów estetycznych. W programie znajdą się m.in. utwory Juliusza Zarębskiego, Ignacego Friedmana, Mieczysława Wajnberga, Karola Szymanowskiego, a także Sebastiana Perłowskiego.

Wystąpią tacy cenieni i wszechstronni muzycy, jak Jakub Jakowicz, Bartłomiej Wezner, Piotr Lato, Bartosz Koziak, Marta Gidaszewska, Robert Łaguniak, Artur Rozmysłowicz, Dominik Płociński, Celina Kotz, Magdalena Bojanowicz, Piotr Różański, Agnieszka Kozło i Katarzyna Wasiak.

Festiwal będzie również transmitowany na kanale YouTube Stowarzyszenia. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny! Dofinansowano w ramach programu „Muzyka" realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Dofinansowano ze środków Województwa Podkarpackiego.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program i informacje o obowiązkowych bezpłatnych wejściówkach – na stronie www.spmk.com.pl/projekt/jesien 

I Festiwal „Brzmienie Fest"

Brzmienie FestFestiwal „Brzmienie Fest" to pierwsza edycja nowego projektu muzycznego Fundacji Kultura Brzmienia, która odbędzie się w województwie dolnośląskim w dniach 9 października – 13 listopada 2021. Motywem przewodnim tego cyklu koncertów jest muzyka XX i XXI wieku w aranżacjach na różne zespoły instrumentalne i w wykonaniu cenionych polskich artystów.

Festiwal odbędzie się w kilku pięknych miejscach regionu: w Zamku na Wodzie w Wojnowicach (9 i 29 października), w Zamku Kliczków (6 i 13 listopada) oraz w Starostwie Powiatowym w Trzebnicy (5 listopada). Udział w Festiwalu wezmą Time Quartet, Reed Connection Trio, Repercussion Percussion Group, flecistka Ewelina Zawiślak, skrzypek Maksymilian Grzesiak, mezzosopranistka Anna Werecka-Gryć, a także pianistki Kinga Firlej-Kubica i Iwona Sukienik. Ważne miejsce w programie Festiwalu zajmuje muzyka polska: w interpretacji artystów usłyszymy m. in. utwory Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Aleksandra Tansmana, Antoniego Szałowskiego, Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko, Justyny Kowalskiej-Lasoń i Aleksandra Brycha.

Misją Fundacji Kultura Brzmienia jest zapraszanie ludzi do świata kultury: zajmuje się organizacją wydarzeń artystycznych, łącząc muzykę z innymi dziedzinami sztuki. I Festiwal „Brzmienie Fest” jest współfinansowany przez Fundację PZU i Fundację „Lotto" im. Haliny Konopackiej.

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Strona Fundacji: https://www.facebook.com/fundacjakulturabrzmienia/ 

Jelenia Góra | „Scena dla Muzyki Polskiej": Polish Violin Duo

FDFilharmonia Dolnośląska zaprasza publiczność 7 października 2021 o godz. 13.00 na koncert kameralny współorganizowany z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu „Scena dla Muzyki Polskiej”. Utwory wybitnych polskich kompozytorów zaprezentuje Polish Violin Duo.

Duet był nominowany do ostatniej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „odkrycie roku” za niekonwencjonalność w klasycznej formie duetu. Muzycy są jeszcze studentami Akademii Muzycznych w Poznaniu i Łodzi, a mają już na swoim koncie ponad 180 nagród zdobytych na konkursach na całym świecie. Do najważniejszych osiągnieć duetu należą I nagroda i sześć nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2019) oraz I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. Artura Rubinsteina w Niemczech (2019).

W najbliższy czwartek duet skrzypcowy wykona dwa Duo Concertante B-dur na dwoje skrzypiec op. 16 nr 3 Joachima Kaczkowskiego, Kaprysy z op. 18 Henryka Wieniawskiego, Suity na dwoje skrzypiec Grażyny Bacewicz i Michała Spisaka oraz Sonatinę Tadeusza Paciorkiewicza.

Koncert jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Informacje o biletach – na stronie https://filharmonia.jgora.pl/ 

Katowice | 9. Festiwal Prawykonań: premiera instalacji dźwiękowej Barbary Kingi Majewskiej „Ciasne przejście o stromych ścianach”

NOSPRInstalacja dźwiękowa Barbary Kingi Majewskiej Ciasne przejście o stromych ścianach, która po raz pierwszy zostanie zaprezentowana 10 października o godz. 16.00 w foyer NOSPR w ramach 9. Festiwalu Prawykonań, opowiada historię elementu scenografii operowej. W instalacji stanie się on źródłem dźwięków – umieszczone w nim głośniki będą emitować dźwięki, z którymi dialog podejmą muzycy.

Barbara Kinga Majewska określa swoją instalację jako rzeźbę dźwiękową z muzyką na żywo: udział w premierze weźmie sama kompozytorka, a także altowiolistka Aleksandra Batog i wiolonczelistka Danuta Sobik-Ptok.

Punktem wyjścia dla instalacji jest horyzont teatralny z inscenizacji opery Walkiria Richarda Wagnera – mierzący 36 metrów długości i 7 metrów szerokości, ręcznie malowany, płócienny brezent. Podczas przedstawień, zwieszany ze sztankietu w głębi sceny, zamykał swoją powierzchnią przestrzeń należącą do spektaklu. Po czternastu przedstawieniach trafił w 1989 roku do magazynu i pozostał w nim przez kolejne 30 lat. W tym roku zostanie przeniesiony do foyer siedziby NOSPR w Katowicach: zamiast tłumić dźwięki, będzie tworzył dla nich rozległą i otwartą czarę.

Wydarzenie niebiletowane, wstęp wolny!

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://nospr.org.pl/pl