Polmic - FB

aktualności

Paweł Hendrich kompozytorem-rezydentem Orkiestry Muzyki Nowej w sezonie 2016/2017

h15 stycznia 2017 roku odbędzie się pierwszy koncert rezydencji kompozytorskiej Pawła Hendricha w Orkiestrze Muzyki Nowej.

W programie koncertu, który odbędzie się 15 stycznia w Sali kameralnej NOSPR, pojawią się dwa utwory Pawła Hendricha – Pteropetros na akordeon, kwintet dęty i kwartet smyczkowy oraz Accant na akordeon solo i komputer. Utwory zabrzmią w interpretacji Orkiestry Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca. Partię akordeonu wykona Rafał Łuc – artysta-rezydent zespołu.

W ramach rezydencji odbędą się jeszcze dwa koncerty, podczas których zostaną wykonane i prawykonane utwory Pawła Hendricha – 5 marca (Hordiaver – prawykonanie utworu zamówionego w ramach programu „Kompozytor – rezydent”) i 30 kwietnia (Liolit na orkiestrę kameralną).

Wykonanie i prawykonanie utworów Pawła Hendricha odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor – rezydent”. Organizatorem rezydencji jest Orkiestra Muzyki Nowej.

Koncert Warszawskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr

k15 stycznia 2017 roku, w niedzielę, w stołecznym kościele p. w. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych przy ul. Conrada 7 o godz. 16.00 odbędzie się trzeci już noworoczny koncert kolędowy zatytułowany „Kolędy i Pastorałki", zorganizowany przez Warszawski Oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

W koncercie wystąpią zespoły: Chór Męski Gregorianum pod dyrekcją Bereniki Jozajtis, Ekumeniczny Chór Kameralny Kościoła Ewangelicko-Reformowanego pod dyrekcją Pawła Hruszwickiego, Chór Dziecięcy Canzonetta oraz Chór Camerata Varsovia pod dyrekcją Elżbiety Siczek.

Podczas koncertu zabrzmią wielogłosowe kolędy i pastorałki wykonywane a cappella takich kompozytorów, jak między innymi Rafalski, Nikodemowicz, Moniuszko, Nowowiejski, Mazur, Szaliński, Kubiak, Victoria, Davis, Maragno, Wood, Pierpont.

Koncert poprowadzi Piotr Hruszwicki. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Muzyka i magia

m17 stycznia 2017 roku w Operze Krakowskiej odbędzie się spektakl dla dzieci Muzyka i magia do libretta Wojciecha Graniczewskiego z muzyką Andrzeja Zaryckiego.

Fantastyczna podróż w magiczną krainę muzyki i baśni oczaruje dzieci niezwykłością zdarzeń. Bo jak mówi jedna z piosenek spektaklu – „Jest wiele teatrów na świecie bardziej i mniej poważnych, lecz najwspanialszym dla dzieci jest teatr wyobraźni"!

Muzyka i Magia to spektakl rodzinny, z którego każde pokolenie wyniesie coś dla siebie. Dzieci młodsze odnajdą tu motywy z trzech znanych baśni: Kopciuszka, Czerwonego Kapturka i Królewny Śnieżki, podane w zabawnej rozrywkowej formie. Dzieci starsze będą śledzić sensacyjne motywy tajemniczej wyprawy Profesora Badacza do nieznanej krainy, podane w stylu „fantasy” i podziwiać magiczne sztuki Czarodzieja Muzomagiusa. Młodzież dostrzeże różnorodność warstwy muzycznej i elementy humoru zawarte w zabawnej, komiksowej akcji. Natomiast widzowie dorośli towarzyszący młodym widzom, odnajdą w przedstawieniu aluzje do Burzy Williama Szekspira oraz liczne preteksty do rozmowy z młodzieżą na temat potęgi muzyki, która uruchamia nieskończone przestrzenie wyobraźni, a także na temat powracającego zawsze w baśniach motywu walki sprzecznych żywiołów: muzyki i hałasu, piękna i brzydoty, dobra i zła.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje" - priorytet "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej informacji - na stronie: www.opera.krakow.pl

Marzena Diakun laureatką Paszportów „Polityki” w kategorii Muzyka poważna

dDyrygentka Marzena Diakun otrzymała Paszport „Polityki” za konsekwentny i błyskotliwy rozwój osobowości i kariery dyrygenckiej mimo wszelkich trudności oraz za świetną interpretację opery Olgi Neuwirth Zagubiona autostrada, której prapremiera odbyła się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty, wpisanego w program Wrocławia Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Patronem medialnym wydarzenia było Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

„Marzena Diakun urodziła się w 1981 roku w Koszalinie. Dyrygenturę ukończyła z wyróżnieniem w 2005 roku w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Studia podyplomowe odbyła na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Debiutowała w 2002 z Filharmonią Koszalińską. Współpracowała m.in. z Orkiestrą Czeskiego Radia w Pradze, Orchestre Philharmonique de Paris, Göteborg Opera, NOSPR w Katowicach i Filharmonią Narodową. Sławę zyskała koncertowym wykonaniem Umarłego miasta Korngolda transmitowanym we francuskim radiu i medici.tv, a nasi jurorzy widzą w niej jedną z ciekawszych postaci nowego pokolenia europejskich dyrygentów” (www.polityka.pl).

Koncert symfoniczny Polskiej Orkiestry Radiowej

porProgram 2 Polskiego Radia oraz Polska Orkiestra Radiowa zapraszają 15 stycznia 2017 roku o godz. 19.00 do Studia Lutosławskiego na koncert symfoniczny. Wystąpi Cezariusz Gadzina (saksofon) oraz Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Michała Klauzy.

Program koncertu obejmuje dzieła wybitnych polskich kompozytorów: Mała uwertura Romana Palestra oraz Suita polska op.37 Aleksandra Zarzyckiego. Ponadto odbędzie się prawykonanie utworu Macieja Małeckiego Poemat Jesienny na saksofon i orkiestrę symfoniczną.

Oto informacje, które Małecki jeszcze przed wykonaniem premierowym zdradza o najnowszej kompozycji: „Poemat Jesienny pisałem częściowo w lecie, a głównie jesienią 2016-go roku. Dzieło powstało z inspiracji saksofonisty Cezariusza Gadziny i jemu jest dedykowane. Z tym muzykiem łączy mnie wieloletnia współpraca – jest on pierwszym wykonawcą szeregu moich utworów saksofonowych. Jednoczęściowa kompozycja składa się z siedmiu zazębiających się fragmentów. Są to: Allegro, Adagio mesto, Aria, Fugato, Allegro con espressione, Adagio tranquillo i Aria-Finale. Utwór pierwotnie planowany był jako koncert na saksofon i orkiestrę, jednak ze względu na formę, charakter muzyki i czas, kiedy rzecz powstawała, tytuł Poemat Jesienny wydał mi się bardziej właściwy”.

Bilety do kupienia na stronie: www.sklep.polskieradio.pl 

Spotkanie autorskie Tomasza J. Opałki

o10 stycznia 2017 roku o g. 17.00 w Coffeeturze będzie miało miejsce spotkanie autorskie kompozytora Tomasza Jakuba Opałki, podczas którego zostaną przedstawione utwory z pierwszej monograficznej płyty Tomasz Jakub Opałka| Emerge.

Tomasz Jakub Opałka (ur. 1983 r.) jest jednym z niewielu młodych twórców, mających tak bogate doświadczenie symfoniczne. Jego muzykę wyróżnia emocjonalność i energia, wrażliwość na brzmienie, wysmakowana orkiestracja oraz innowacyjne poszukiwania w zakresie harmoniki. W swoich kompozycjach łączy różnorodne wpływy i inspiracje, w tym nie raz tak zaskakujące i odległe od siebie, jak sonoryzm i ambient, awangarda XX i XXI w. i muzyka filmowa.

Emerge to pierwsza monograficzna płyta Tomasza Jakuba Opałki, która zawiera cztery kompozycje przeznaczone na duże składy instrumentalne: Collisions of the Matter, Emerge, D.N.A. oraz Quadra. Każdy z nich ma swoją niepowtarzalną historię i każdy stanowił dla kompozytora swoisty przełom w myśleniu zarówno o harmonice, strukturze, jak i oprowadzeniu muzycznej narracji. Opałkę na tle wielu twórców współczesnej muzyki poważnej wyróżnia energetyka jego kompozycji, które toczą się wartko, utrzymując uwagę słuchacza od pierwszego do ostatniego dźwięku. Płytę dofinansowała Fundacja PKO.

Podczas spotkania, które poprowadzi Kinga A. Wojciechowska, redaktor naczelna magazynu „Presto. Muzyka Film Sztuka”, Opałka opowie o swojej twórczości, zostaną pokazane fragmenty filmów z udziałem kompozytora, Janusz Wawrowski wykona jego utwór Fil d'araignée na skrzypce solo, odbędą się również konkursy z udziałem gości.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

Daniel Cichy dyrektorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

cNominację na to stanowisko dotychczasowy zastępca dyrektora i redaktor naczelny dr Daniel Cichy otrzymał 5 stycznia 2017 roku z rąk wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Daniel Cichy jest muzykologiem i publicystą muzycznym. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Ruprecht-Karls-Universität w Heidelbergu. Doktorat uzyskał na podstawie pracy nt. życia i twórczości Witolda Szalonka pod kierunkiem prof. dr hab. Alicji Jarzębskiej w Instytucie Muzykologii UJ. Był asystentem w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, obecnie wykłada w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jest laureatem Ray E. & Ruth A. Robinson Musicology Award (2005), stypendystą Deutscher Musikrat i Ernst-von-Siemens-Musikstiftung (2004/2005), tygodnika „Polityka" (2007) i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2009, 2010). W 2009 roku nakładem oficyny Musica Iagellonica ukazała się jego książka Internationale Ferienkurse für Neue Musik w Darmstadcie. Dzieje, rola i znaczenie w myśli teoretycznej, praktyce kompozytorskiej i życiu muzycznym drugiej połowy XX wieku.

Oprócz działalności naukowej, Daniel Cichy prowadzi czynną działalność jako krytyk i publicysta muzyczny.

Od 2013 roku pełnił funkcję redaktora naczelnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, a od maja 2016 roku zastępcy dyrektora – redaktora naczelnego. W dniu 7 stycznia 2017 roku objął stanowisko dyrektora, zachowując jednocześnie funkcję redaktora naczelnego PWM.

Koncert inauguracyjny Limanowskiej Orkiestry Kameralnej

lok14 stycznia 2017 roku o godz. 17:00 w Limanowskim Domu Kultury będzie miał miejsce koncert inauguracyjny Limanowskiej Orkiestry Kameralnej, powołanej w maju 2016 roku przez Limanowski Dom Kultury we współpracy z kompozytorem Sebastianem Szymańskim.

Orkiestra pod batutą Pawła Riessa wykona najpiękniejsze polskie kolędy w tradycyjnych, ale i własnych aranżacjach, a także zaprezentuje bardziej klasyczny repertuar w postaci dzieł Wolfganga Amadeusa Mozarta i Dymitra Szostakowicza. Nie zabraknie również autorskich kompozycji Sebastiana Szymańskiego: Galilea, Najbliżsi, Maleńka Kruszyno Chleba.

Podczas koncertu inauguracyjnego Limanowskiej Orkiestrze Kameralnej gościnnie towarzyszyć będzie Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej pod kierownictwem Haliny Dyczek. Chór powstał w 1991 roku, zrzesza uczniów limanowskich szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych. Chór aktywnie uczestniczy w życiu parafii oraz miasta Limanowa i jest laureatem wielu konkursów chóralnych na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym.

Koncert pt. „Hej Kolęda!” poprowadzi Marian Wójtowicz. Wstęp wolny.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

Dni muzyki Mariana Sawy

sW dniach 14-18 stycznia 2017 roku odbędzie się szereg przedsięwzięć, poświęconych kompozytorowi Marianowi Sawie (1937-2005), który w tym roku ukończyłby 80 lat.

14 stycznia o godz. 18.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbędzie się Msza św. w intencji spokoju duszy Kompozytora, a po mszy – koncert muzyki chóralnej Sawy w wykonaniu Chóru Szkoły Muzycznej II stopnia im. F. Chopina i orkiestry szkolnej, którymi dyryguje Robert Lawrance, oraz Chóru Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. K. Szymanowskiego pod dyrekcją Anny Perzanowskiej-Tarasiuk.

15 stycznia o godz. 17.00 w UMFC będzie miał miejsce Koncert kameralny utworów Sawy w wykonaniu prof. Marii Gabryś – fortepian, dr Jolanty Sosnowskiej – skrzypce, prof. Marcina Łukaszewskiego – fortepian, dr Doroty Całek – sopran, Urszuli Świerczyńskiej – fortepian, duetu fortepianowego wykładowców akademickich i Kwartetu Smyczkowego studentów z klasy skrzypiec prof. Andrzeja Gębskiego.

W dniach 16–17 stycznia odbędzie się V Ogólnopolski Konkurs Organowy im. Mariana Sawy dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia w sali organowej im. M. Sawy w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego.

Utwory organowe Sawy zabrzmią 18 stycznia o godz. 19.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w wykonaniu studentów UMFC z klasy dr hab. Jarosława Wróblewskiego.

Więcej informacji – na stronie: www.mariansawa.org