Polmic - FB

aktualności

Kraków | 5. Festiwal „Krakowski Salon Muzyczny”

SPMKStowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów już po raz 5. zaprasza do Domu Jana Matejki – Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie na unikatowy Festiwal „Krakowski Salon Muzyczny”. Od 2 do 30 września 2021 zorganizowanych zostanie sześć koncertów i dwie prelekcje przybliżające obyczaje koncertowe, twórczość niedocenianych kompozytorów oraz sylwetki zapomnianych postaci polskiego życia artystycznego, w tym W. Żeleńskiego, którego 100. rocznica śmierci przypada w tym roku. W ramach serii „Premiery na salonach” odbędzie się prawykonanie kompozycji Rafała Janiaka nawiązującej do 100. rocznicy urodzin S. Lema.

Nieprzypadkowo głównym wątkiem festiwalu jest popularny w XIX-wieku zwyczaj muzykowania domowego, salonowego, który był w Krakowie nie tylko elementem życia kulturalnego, ale także tworzył przestrzeń dla swobodnego rozwijania twórczości narodowej i zachowania tożsamości kulturowej w okresie istnienia Polski pod zaborami.

W 2021 roku udział w Festiwalu wezmą znakomici wykonawcy: Urszula Kryger, Zbigniew Zamachowski, Julia Kociuban, Messages Quartet, Herbert Piano Trio, Karol Kozłowski, Łukasz Hajduczenia, Mischa Kozłowski, Katarzyna Ewa Sokołowska, Monika Gardoń-Preinl, Jakub Jakowicz, Bartosz Koziak, Celina Kotz, Maciej Kułakowski, Łukasz Trepczyński, Grzegorz Mania. W programie oprócz wspomnianego W. Żeleńskiego, pojawi się również muzyka F. Schuberta, G. Bacewicz, A. Tansmana, C. Chaminade, R. Clarke, R. Schumanna, M. Ravela, J. Brahmsa. Dwa koncerty poprzedzą prelekcje, które wygłoszą dr hab. Agnieszka Draus i dr Maciej Negrey.

21 września 2021 Herbert Piano Trio i Zbigniew Zamachowski prawykonają kompozycję Rafała Janiaka Dźwięki robotów na aktora, trio fortepianowe i perkusję (2021) do fragmentów Bajek robotów Stanisława Lema. Utwór Janiaka powstał w ramach tegorocznego programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Koncerty odbędą się na żywo, a następnie będą retransmitowane online na kanale YouTube SPMK.

Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny. Festiwal dofinansowano w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program: www.spmk.com.pl/krakowski-salon-muzyczny 

Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Inauguracja sezonu artystycznego 2021 / 2022

POSIKoncert 4 września 2021 o godz. 19.30 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie inaugurujący nowy sezon artystyczny Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus poprowadzi Marek Wroniszewski. W programie – dzieła Mikołaja Rimskiego-Korsakowa i Johannesa Brahmsa oraz występ skrzypka Jakuba Haufy i wiolonczelisty Tomasza Strahla, którzy należą do najwybitniejszych polskich wirtuozów swych instrumentów.

Baśniowy, „wyobrażony” Orient zawsze fascynował artystów Zachodu, a impulsem, który rozbudził szczególne zainteresowanie, stało się wydanie w XVIII i XIX wieku kolejnych przekładów arcydzieła literatury arabskiej (zbierające baśnie, legendy i anegdoty z różnych kręgów kulturowych dawnego Wschodu) – Księgi tysiąca i jednej nocy. Jej czarowi uległ też Mikołaj Rimski-Korsakow, jedna z najważniejszych postaci rosyjskiego neoromantyzmu, mistrz orkiestrowych barw i efektów. Właśnie aspekt kolorystyczny ma szczególne znaczenie w jego skomponowanej w 1888 roku orkiestrowej suicie Szeherezada, składającej się z czterech programowych miniatur ilustrujących wybrane epizody cyklu. Dzieło odniosło ogromny sukces, służąc też m.in. adaptacjom baletowym, filmowym, i do dziś uchodzi za najpopularniejsze w dorobku twórcy.

Jakub Haufa i Tomasz Strahl połączą swe talenty w późnym arcydziele Johannesa Brahmsa, nostalgicznym, wzruszającym, utrzymanym w ciemnym kolorycie Koncercie podwójnym a-moll. Powstał jako wyraz odnowienia trwającej od młodości i wystawianej na różne próby przyjaźni z wielkim skrzypkiem Józefem Joachimem, który pod batutą kompozytora wykonywał dzieło wraz z wiolonczelistą Robertem Hausmannem.

Piotr Maculewicz

Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Dyrygent-rezydent”.

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie https://sinfoniaiuventus.pl/ 

Kraków | II Festiwal „Szymanowski / Polska / Świat”

FKW dniach 4–25 września 2021 roku Filharmonia Krakowska zaprasza na II edycję Festiwalu „Szymanowski / Polska / Świat” – edycję wyjątkową, gdyż opiera się ona repertuarowo i organizacyjnie na zainicjowanej początkiem roku Wyszehradzkiej Platformie Muzycznej SZYMANOWSKI, zrzeszającej instytucje kultury z krajów Grupy Wyszehradzkiej.

W ramach tego projektu do otwarcia festiwalu zaproszona została Orkiestra Filharmonii im. Leoša Janáčka w Ostrawie. Czescy artyści pod batutą Roberta Jindry zaprezentują z udziałem sopranistki Kateřiny Kněžíkovej Czarodziejskie noce, Bohuslava Martinů oraz patrona festiwalu – Karola Szymanowskiego Penthesileę i IV Symfonię koncertującą. W partii solowej usłyszymy pianistę czeskiego, Tomáša Vránę.

Podczas festiwalu koncertować będą – oprócz zespołów Filharmonii Krakowskiej pod batutą dyrektora artystycznego Alexandra Humali – zespoły z zaprzyjaźnionych instytucji Europy Środkowowschodniej. Oprócz wspomnianej Orkiestry Filharmonii w Ostrawie, w Krakowie wystąpi także Slovak Sinfonietta z Żyliny, zaś w listopadzie, w ramach epilogu tegorocznej edycji Festiwalu – artyści z Węgier.

Festiwalowa publiczność usłyszy zarówno dzieła na stałe wpisane w repertuar krakowskiej Filharmonii, w tym II Symfonię Karola Szymanowskiego, która zaprezentowana zostanie w pierwotnej wersji z 1910 roku, jak i rzadko wykonywane dzieła autorstwa Eugena Suchoňa, Jána Cikkera, Ľubicy Čekovskiej czy Ilji Zeljenki, które wybrzmią za sprawą muzyków ze Słowacji.

Małgorzata Koch-Butryn

Program – na stronie www.filharmonia.krakow.pl 

Słupsk | 55. Festiwal Pianistyki Polskiej

FPPW dniach 4–9 września 2021 roku odbędzie się jubileuszowy 55. Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, podczas którego swój kunszt zaprezentują znani polscy pianiści oraz młodzi początkujący artyści.

Festiwal organizowany jest od 1967 roku, od pierwszej edycji pod honorowym patronatem Ministra Kultury. Pomysłodawcą i pierwszym kierownikiem artystycznym słupskiego Festiwalu był prof. Andrzej Cwojdziński, który pełnił tę funkcję do 1999 roku, a od 2000 roku dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia jest Jan Popis. Od 1974 roku głównemu nurtowi Festiwalu towarzyszy Konkurs „Estrada Młodych”, podczas którego jury wyłania laureatów – szczególnie utalentowanych młodych pianistów. Od 1975 roku przed festiwalową publicznością prezentują się uczestnicy narodowej ekipy kolejnych edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W programie wydarzenia ważne miejsce zajmuje muzyka polska. Z imprezą związane były konkursy kompozytorskie, których przedmiotem były utwory na fortepian, prawykonywane podczas Festiwalu.

W tym roku usłyszymy m. in. dzieła Fryderyka Chopina, Franciszka Lessla, Józefa Nowakowskiego, Władysława Żeleńskiego, Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Artura Malawskiego, Mieczysława Karłowicza, Piotra Perkowskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego. Ponadto będzie miało miejsce światowe prawykonanie utworu Tomasza Jakuba Opałki Duo concertante na duet fortepianowy inspirowanego malarstwem Witkacego; utwór, zamówiony przez Festiwal Pianistyki Polskiej zaprezentuje Chopin Piano Duo (Anna Boczar i Bartłomiej Kominek). Finałowy koncert symfoniczny poświęcony będzie pamięci Haliny Czerny-Stefańskiej (w 20. rocznicę śmierci).

Program Festiwalu: http://www.stsk.eslupsk.pl/imprezy,festiwal-pianistyki-polskiej.html 

Wejherowo | Festiwal ArteFonie

ArtefonieFestiwal ArteFonie, który odbędzie się w dniach 3–5 września 2021, to nowy muzyczny przystanek kulturalny na mapie północnej Polski. Jego organizatorem i pomysłodawcą jest oktet wokalny Art'nVoices, który zdobył uznanie w Polsce i za granicą, laureat Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2021 w kategorii „Album Roku – Muzyka Współczesna”.

Z okazji 10-lecia działalności Art’n’Voices zaprasza na pierwszy Festiwal ArteFonie, łączący różne gatunki kultury wysokiej i prezentujący dokonania artystów młodego pokolenia, na którym będzie można usłyszeć zarówno muzykę kameralną, chóralną, organową, improwizowaną, jak i folkową czy jazzową. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Wejherowie w pierwszy weekend września, na który zaplanowane są trzy różne koncerty.

Otwiera go koncert jazzowy związany z projektem „Cassubia” Jakuba Klemensiewicza i Dominika Kisiela, który powstał dzięki inspiracji pieśniami ludowego artysty z Jastarni – Mariana Selina. Sobotni wieczór zostanie wypełniony muzyką kameralną i organową w przestrzeni Kościoła NMP Królowej Polski, gdzie wystąpią skrzypaczka Maria Perucka i organista Roman Perucki. Festiwal zakończy się koncertem jubileuszowym „Art’n’Voices – 10 lat na scenie”. Podczas tego wieczoru zespół wykona rozmaite utwory, prezentujące przekrój repertuarowy, w szczególności kompozycje polskich współczesnych twórców, które zostały zarejestrowane na płycie Midnight Stories.

Ważnym wydarzeniem w ramach Festiwalu ArteFonie jest konkurs kompozytorski, którego laureat zostanie nagrodzony podczas koncertu jubileuszowego Art’n’Voices. Zwycięski utwór, wyłoniony spośród 37 nadesłanych prac konkursowych, zostanie w tym dniu przez zespół prawykonany na żywo.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny!

Anna Rocławska-Musiałczyk

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program Festiwalu na stronie https://www.facebook.com/ArteFonie-103594345267981 

Wałbrzych | Uroczysty Koncert z okazji nadania Filharmonii Sudeckiej imienia Józefa Wiłkomirskiego

Filharmonia Wiłkomirskiego3 września 2021 o godz. 19.00 w Wałbrzychu odbędzie się Uroczysty Koncert z okazji nadania Filharmonii Sudeckiej imienia Józefa Wiłkomirskiego.

Po śmierci założyciela i długoletniego dyrektora Filharmonii Sudeckiej obecna dyrektor instytucji Elżbieta Łaganowska przy poparciu Prezydenta Miasta Romana Szełemeja oraz Wałbrzyskiej Rady Seniorów złożyła wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o nadanie patronatu. Podczas XXIII sesji Sejmiku województwa dolnośląskiego 29 października 2020 przyjęto uchwałę nr XXIII/558/20 w sprawie zmiany nazwy Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Uchwała jest uhonorowaniem zasług profesora Józefa Wiłkomirskiego dla tej instytucji kultury. Dolnośląscy Radni jednogłośnie poparli tę decyzję.

Uroczyste nadanie Filharmonii imienia Józefa Wiłkomirskiego odbędzie się podczas specjalnego koncertu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii pod batutą Bartosza Żurakowskiego. W roli solistki wystąpi skrzypaczka Katarzyna Duda. Muzycy wykonają Marsz triumfalny Józefa Wiłkomirskiego, a także Bolero Maurice’a Ravela, Lezginkę z baletu Gayane oraz Adagio „Spartakus i Frygia” z II suity baletowej Spartakus Arama Chaczaturiana. W trakcie koncertu odbędzie się równiez prezentacja nowego logotypu Filharmonii autorstwa wałbrzyskiego grafika Marcina Sikory.

Dodatkowe informacje – na stronie http://www.filharmonia-sudecka.pl/ 

Lublin | Władysław Żeleński: w 100-lecie śmierci

FLSezon artystyczny 2020/2021 Filharmonicy Lubelscy rozpoczną cyklem koncertów poświęconych twórczości Władysława Żeleńskiego – kompozytora, pedagoga, wielkiego muzycznego autorytetu. 3 września 2021 o godz. 19.00 jego utwory symfoniczne zaprezentują Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej i wiolonczelista Szymon Krzemień pod batutą Wojciecha Rodka.

Kompozytor Władysław Żeleński występował jako dyrygent i pianista, był recenzentem „Czasu”, organizował koncerty. W 1888 roku na fundamentach krakowskiej Szkoły Towarzystwa Muzycznego utworzył Konserwatorium kształcące nowe pokolenie muzyków. Dzieła Żeleńskiego brzmiały nie tylko w Warszawie i pod Wawelem, gdzie spędził większość zawodowego życia. Z wielkim sukcesem zdobywały estrady Lwowa, Wiednia, Pragi, Paryża i Petersburga, wydawały je oficyny Lipska, Pragi, Mediolanu. Spuścizna kompozytora obejmuje niemal wszystkie gatunki i formy muzyczne uprawiane w II poł. XIX wieku, począwszy od utworów solowych, poprzez kameralne, aż po symfoniczne i operowe. Obchody 100. rocznicy śmierci artysty przywracają pamięć o nim i jego rzadko prezentowanej twórczości.

Cykl zainauguruje koncert poświęcony jego dziełom symfonicznym. Zabrzmi muzyka do dramatu scenicznego Lilla Weneda Juliusza Słowackiego, po raz pierwszy w Lublinie zabrzmi Romance na wiolonczelę i orkiestrę oraz Suita tańców polskich op. 47 i uwertura charakterystyczna W Tatrach. Partytura powstała w Paryżu, ale po raz pierwszy wykonano ją w Krakowie. Mimo tytułowych odniesień, trudno znaleźć tu nawiązania do oryginalnego folkloru góralskiego, na co zwracał już uwagę muzykolog Adolf Chybiński twierdząc, iż „jest to istotnie spojrzenie na Tatry, ale od południa, z okien dobrej restauracji w starym Szmeksie, gdzie wykwintne dania serwują wyfraczeni kelnerzy, do ucha przygrywa grajek cygański, a nastrój stwarzają kryształowe kandelabry i dobre węgierskie wino”.

Alina Staniak-Ziółkowska 

Dofinansowano w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Informacja o biletach – na stronie https://filharmonialubelska.pl/ 

Znamy laureatów 10. Grand Prix Komeda!

Grand Prix KomedaKilkudziesięciu gości ze świata kina, wyśmienite filmy, koncerty, spotkania i nagrody… Tak wyglądał tydzień z filmem w Ostrowie Wielkopolskim – czyli 10. Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy. W minioną sobotę publiczność poznała laureatów nagród, w tym głównej – Grand Prix Komeda za najlepszą muzykę w filmie.

O ostrowskim festiwalu mówi się, że filmów na nim się słucha. Rozstrzygany jest tutaj konkurs na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. W tym roku w konkursowe szranki stanęło siedem wyśmienitych obrazów, a muzykę w nich oceniało jury w składzie: Ewa Błaszczyk, Kinga Dębska, Radzimir Dębski „Jimek”, Tomasz Lach, Paweł Mykietyn i Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Nagrodę Grand Prix Komeda – statuetkę i 30 tys. zł – otrzymał w tym roku Bartosz Chajdecki, autor muzyki do filmu Mistrz w reż. Macieja Barczewskiego.

Werdykt jurorów został, tradycyjnie, przedstawiony w ostatni dzień festiwalu – podczas gali finałowej 28 sierpnia. Tego wieczoru w Ostrowskim Centrum Kultury przyznano także inne wyróżnienia.

Nagrodę Publiczności otrzymały dwie artystki: reżyserka Iwona Siekierzyńska i kompozytorka Marzena Majcher. Ostrowscy widzowie docenili ich film Amatorzy.

Na ostrowskim festiwalu od kilku edycji jest przyznawana Nagroda Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości. W tym roku odebrał ją znakomity kompozytor, nie tylko muzyki filmowej, Andrzej Korzyński.

W tym roku przypada 90. rocznica urodzin Krzysztofa Trzcińskiego Komedy, wybitnego jazzmana i kompozytora muzyki filmowej, który w Ostrowie Wielkopolskim spędził lata młodości. Jest także patronem festiwalu.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej – na stronie https://www.grandprixkomeda.pl/ 

56. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans – „Przekraczanie granic”

NFMNarodowe Forum Muzyki zaprasza na 56. edycję Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans, dzięki której w dniach 3–12 września 2021 Wrocław oraz inne miasta Dolnego Śląska wypełnią się pięknem ludzkiego głosu. Motywem przewodnim tegorocznego programu jest przekraczanie granic.

Zaprezentowana zostanie twórczość kompozytorów odważnych i bezkompromisowych, gotowych przełamywać dotychczasowe konwencje i schematy, łączyć różne gatunki muzyczne i stylistyki. Festiwal zainauguruje wykonanie utworu Witolda Lutosławskiego Słomkowy łańcuszek i inne dziecinne utwory na sopran i mezzosopran, flet, obój, 2 klarnety i fagot.

Wystąpią gwiazdy światowego formatu, wśród których pojawią się śpiewaczki Magdalena Kožená, Agata Zubel i Joanna Freszel, oraz zespoły: Il Giardino Armonico wraz z dyrektorem artystycznym festiwalu Giovannim Antoninim, NFM Filharmonia Wrocławska pod batutą Duncana Warda, Huelgas Ensemble, Quatuor Mosaïques, Klangforum Wien, Chor des Bayerischen Rundfunks, Wrocławska Orkiestra Barokowa, NFM Orkiestra Leopoldinum, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, którą poprowadzi Lawrence Foster, oraz Wrocław Baroque Ensemble pod kierownictwem Andrzeja Kosendiaka.

Partnerem medialnym NFM jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Agnieszka Frei

Zapoznać się z programem festiwalu można na stronie https://www.nfm.wroclaw.pl/wratislavia-cantans