Polmic - FB

aktualności

Gdańsk | Muzyka w Altanie. Goście Polskiego Chóru Kameralnego

Polski Chór KameralnyDo 10 sierpnia 2019 roku potrwa cykl koncertów pt. ,,Muzyka w Altanie. Goście Polskiego Chóru Kameralnego".

W każdą sobotę o godz. 12.00 w Altanie Parku Oliwskiego odbywają się koncerty, podczas których Polski Chór Kameralny gości artystów z całej Polski. W tym roku w wydarzeniu uczestniczą Piotr Janicki (bas-baryton), Monika Litwin-Dyngosz (mezzosopran), Justyna Kantorowicz (mezzosopran), Wojciech Dyngosz (baryton), Iwona Cender (gitara), Nowakowski / Wienczek Duo, Amber Trio, Natan Kosętka Trio oraz pianistki Marta Kur i Justyna Jakubowska.

Rok 2019 ogłoszony został rokiem Stanisława Moniuszki, więc w repertuarze przeważają pieśni i aranżacje utworów tegoż kompozytora. Poza tym w programie wydarzenia znalazły się dzieła Mieczysława Karłowicza, Zygmunta Noskowskiego, Witolda Lutosławskiego, Jana Trepczyka i Aleksandra Tansmana. Podczas koncertu finałowego 10 sierpnia w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego usłyszymy utwory chóralne Stanisława Moniuszki, Edwarda Pałłasza oraz opracowania pieśni z repertuaru Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory.

Wstęp na wszystkie koncerty cyklu jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje – na stronie https://www.polskichorkameralny.pl 

Wrocław | „Pies Baskerville’ów” z muzyką Stefana Wesołowskiego na 19. MFF „Nowe horyzonty”

Nowe Horyzonty31 lipca 2019 roku o godz. 22:00 podczas 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Nowe horyzonty” odbędzie się plenerowy pokaz zrekonstruowanego cyfrowo Psa Baskerville’ów Richarda Oswalda z 1929 roku. Podczas pokazu na wrocławskim rynku Stefan Wesołowski wraz z zespołem zaprezentuje autorską muzykę do filmu.

Taśma filmowa została odnaleziona w 2009 roku w piwnicy kościoła w Sosnowcu, a następnie poddana konserwacji i digitalizacji w pracowniach FINA. Pies Baskerville’ów w reżyserii Richarda Oswalda z 1929 roku, będący ostatnią niemą ekranizacją opowieści o genialnym detektywie Sherlocku Holmesie, odrestaurowany został w ramach partnerskiego projektu z San Francisco Silent Film Festival. W zbiorach FINA znajduje się jedyna znana obecnie zachowana kopia 35mm tego filmu. Odrestaurowana taśma została zdigitalizowana w wysokiej kinowej rozdzielczości 4K.

Pochodzący z Gdańska kompozytor i skrzypek Stefan Wesołowski jest absolwentem francuskiej Académie Musicale de Villecroze, autorem trzech albumów solowych. Jego płyta Rite of the End przyniosła kompozytorowi nominację do Paszportu „Polityki”. Istotną gałąź twórczości Wesołowskiego stanowi komponowanie muzyki filmowej. Obecnie pracuje nad muzyką do filmu o Andrzeju Żuławskim. Podczas pokazu na wrocławskim rynku Wesołowski wraz z zespołem zaprezentuje autorską muzykę do Psa Baskerville’ów. Ścieżka dźwiękowa została skomponowana z okazji polskiej repremiery filmu, która odbyła się podczas wieczoru inaugurującego 16. Święta Niemego Kina w 2019 roku.

Więcej informacji o filmie można znaleźć na stronie https://www.nowehoryzonty.pl/opis.do?id=9732 

Wyniki X Konkursu Kompozytorskiego im. Zygmunta Mycielskiego

MycielskiZostał rozstrzygnięty X Konkurs Kompozytorski im. Zygmunta Mycielskiego. Przedmiotem tegorocznego konkursu, organizowanego przez Koło Młodych Związku Kompozytorów Polskich, był utwór na sekstet.

Jury po zapoznaniu się ze wszystkimi zgłoszonymi na Konkurs kompozycjami postanowiło przyznać następujące nagrody:

I nagroda (4000 zł): Paweł Siek za utwór Neoplast p II

II nagroda (2500 zł): Dominik Puk za utwór Telemachos

III nagroda (1500 zł): Viacheslav Kyrylov za utwór Music of inequality.

Wyróżnienia otrzymali Serhii Vilka za utwór You'll no longer be able to fall asleep, Krzysztof Ratajski za utwór Agreements of the music table oraz Michał Lazar za utwór blurred.

Nagrodzone i wyróżnione kompozycje zabrzmią w wykonaniu zespołu Hashtag Ensemble na Koncercie Prawykonań 27 września 2019 roku o godz. 17.00 w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” w Sali Koncertowej UMFC.

Warszawa | XII Letni Festiwal Nowego Miasta

Letni Festiwal Nowego MiastaW dniach 19 lipca – 4 sierpnia 2019 roku w Warszawie odbędzie się Letni Festiwal Nowego Miasta, który od lat promuje polską muzykę.

W tym roku jego dwunastą edycję rozpocznie w Sali Prowincjalskiej klasztoru oo. dominikanów recital znakomitej skrzypaczki Katarzyny Dudy, która z towarzyszeniem pianistki Hanny Holeksy wykona perełki skrzypcowej kameralistyki: utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego i Henryka Wieniawskiego. Pierwszą Orkiestrową Niedzielę – 21 lipca w kościele NMP przy ul. Przyrynek – uświetni zespół muzyki dawnej La Tempesta oraz gości zagraniczni: kornecista Jeremy West i skrzypek Tomáš Kardoš, którzy wykonają Communiones Mikołaja Zieleńskiego.

Drugi weekend Festiwalu otworzą Joanna Klisowska (sopran) i Katarzyna Neugebauer (fortepian). Festiwalowa publiczność przeniesie się do XIX-wiecznego salonu, w którym zabrzmią pieśni Stanisława Moniuszki (dzieł tego twórcy w roku 200-lecia urodzin zabraknąć nie mogło) oraz Karola Szymanowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. 28 lipca usłyszymy utwory Fryderyka Chopina w interpretacji włoskiej pianistki Leonory Armellini i polskiego wiolonczelisty Michała Zielińskiego. Ostatni festiwalowy piątek wypełni muzyka Moniuszki i Chopina w arcyciekawej aranżacji na szklaną harfę i verrofon. Na tak bajkowych instrumentach zagra Wiener Glasharmonika Duo (Austria). Na koniec festiwalu Warsaw Camerata pod batutą Pawła Kos-Nowickiego i pianista Paweł Kowalski wykonają Koncert e-moll op. 11 Chopina oraz Sinfonię in D Haczewskiego.

Szczegółowy program – na stronie Festiwalu https://www.facebook.com/LetniFestiwalNowegoMiasta/ 

Lublin | Moniuszko i miniatura romantyczna

Fonie Lublina27 lipca 2019 roku o godz. 18:00 Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków zaprasza do Trybunału Koronnego w Lublinie na koncert „Moniuszko i miniatura romantyczna” w ramach cyklu koncertów „Fonie Lublina”.

XIX wiek przyniósł muzyce rozwój jednego z najbardziej wdzięcznych gatunków – miniatury. Twórcy w całej Europie masowo pisali krótkie utwory, które przy ograniczeniu rozmiaru formy miały skupiać w sobie maksimum wyrazu emocjonalnego. Ta moda objęła nie tylko twórczość instrumentalną, ale również wokalną (pieśni to swoiste wokalne miniatury muzyczne), a za modą tą podążał również Stanisław Moniuszko.

W ramach koncertu skonfrontowane zostaną ze sobą dokonania Moniuszki w dziedzinie miniatur wokalnych, prezentowanych w transkrypcjach na kontrabas z towarzyszeniem fortepianu, z dorobkiem najbardziej cenionych kompozytorów romantyzmu i neoromantyzmu, m. in. Manuela de Falli i Sergiusza Rachmaninowa. Ponadto w programie znajdą się utwory kameralne skomponowane z myślą o szczególnych właściwościach wykonawczych kontrabasu – wśród nich publiczność usłyszy dzieła Reinholda Glière’a i Giovanniego Bottesiniego. Dzięki temu koncert zaprezentuje w zasadzie pełne spektrum twórczości europejskich romantyków: od twórców z Półwyspu Iberyjskiego aż po Rosję. Szczególne w nim miejsce zajmie zaś twórczość naszego rodzimego romantyka, który stał się bohaterem tegorocznej edycji cyklu „Fonie Lublina”.

W koncercie, prezentując to mniej znane, „klasyczne oblicze” kontrabasu, wystąpią gościnni artyści ze Śląska – Mazanek Duo, w składzie: Łukasz Mazanek (kontrabas) i Michał Mazanek (fortepian). Słowo o muzyce wygłosi Karol Furtak.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Miasta Lublin. Patronatem honorowym objęli go Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin, i Przemysław Czarnek, Wojewoda Lubelski. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Karol Furtak

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Częstochowa | Uroczysty koncert "Musica Sacra"

Musica Sacra27 lipca 2019 roku o godz. 18:00 w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze odbędzie się uroczysty koncert, podczas którego zabrzmią utwory nagrodzone na XV Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Musica Sacra Nova.

Jury XV Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Musica Sacra Nova pod przewodnictwem Pawła Łukaszewskiego przyznało w 2019 roku nagrody w kategorii kompozycji na chór mieszany. Pierwszą nagrodę otrzymał Michał Malec z Polski za kompozycję O vos omnes, a kolejne - Beata Juchniewicz z Litwy za utwór Lacrimosa oraz Jakub Szafrański z Polski za O vos omnes. Zwycięskie utwory zaprezentuje Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego. W drugiej części koncertu znany zespół śpiewaczy wykona utwory prof. dr. hab. Pawła Łukaszewskiego: Anima Christi oraz Responsoria Tenebrae.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater. Koncert objęli patronatem arcybiskup Wacław Depo – metropolita częstochowski, o. Marian Waligóra – przeor klasztoru na Jasnej Górze i Jakub Chełstowski – marszałek województwa śląskiego.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Warszawa | Letnie koncerty na Grochowskiej

SVLetnia scena muzyczna na Grochowskiej 272 tętni koncertami! Przez cały lipiec i sierpień 2019 roku o godz. 16.00 w Pawilonie Koncertowym odbywają się spotkania z muzyką kameralną w ramach Letnich Koncertów na Grochowskiej. W sobotnie i niedzielne popołudnia zaproszeni artyści prezentują różne oblicza kameralistyki – od nostalgicznych pieśni i kojących klasycznych melodii, po taneczne rytmy i żywiołową improwizację.

Lipiec kojarzy się z wakacjami, dlatego w tym miesiącu w soboty na słuchaczy czeka relaks z muzyką. Repertuar przywodzący na myśl wypoczynek zaprezentują głównie duety – 20 lipca publiczność spotka się z lirycznym brzmieniem skrzypaczki Marii Ołdak i harfistki Malwiny Lipiec-Rozmysłowicz, a w ostatnią sobotę miesiąca (27 lipca), Warszawski Duet Akordeonowy wraz z wiolonczelistką Izabelą Buchowską przedstawią muzyczne pory roku: wiosnę i lato Astora Piazzolli oraz jesień i zimę Antonia Vivaldiego. Niedzielne koncerty będą okazją do wysłuchania utworów z najdalszych muzycznych obszarów świata, a to za sprawą nurtu „W podróży”. Podczas muzycznych spotkań (21 i 28 lipca) zaprezentują się kwintety dęte w różnych konfiguracjach – Triumphal Brass Quintet i Reedbeat, w wykonaniu których zabrzmią popularne utwory, takie jak: Habanera z opery Carmen Georges'a Bizeta, Humoreska Antonina Dvořáka, motyw z amerykańskiego filmu Różowa Pantera Henry’ego Manciniego oraz energetyczny poemat Amerykanin w Paryżu George'a Gershwina. W interpretacji Triumphal Brass Quintet usłyszymy też wiązankę melodii filmowych autorstwa Jerzego Matuszkiewicza.

Popołudniowe Letnie Koncerty na Grochowskiej są częścią sezonu „Lato w Sinfonii Varsovii”, który trwa od maja do września. Jeszcze przez ponad dwa miesiące na słuchaczy będą czekać tematyczne koncerty kameralne, koncerty symfoniczne z pełnym składem orkiestry Sinfonia Varsovia, lubiane potańcówki oraz poranki dla rodzin i kierowane dla najmłodszych Smykofonie.

Patronat medialny nad koncertami Orkiestry Sinfonia Varsovia objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje o programie dostępne na stronie internetowej orkiestry www.sinfoniavarsovia.org 

Warszawa | Międzynarodowe Koncerty Organowe 2019

OrganyKolegium Kościelne Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie zaprasza do Kościoła Ewangelicko-Reformowanego na całoroczny cykl recitali organowych na zabytkowych organach firmy Schlag und Söhne z 1900 roku.

Odrestaurowany przed laty zabytkowy instrument służy nie tylko w czasie niedzielnej liturgii. Jego wspaniałym, pięknym i ciepłym brzmieniem można zachwycać się także podczas recitali organowych, które, wzorem lat ubiegłych, odbywają się zawsze w czwartą niedzielę każdego miesiąca 2019 roku o godzinie 19.00 (wyjątkowo w trzecią niedzielę grudnia).

Podczas dziesiątej jubileuszowej edycji wystąpią wybitni muzycy z sześciu krajów Europy: Niemiec, Holandii, Austrii, Grecji, Włoch i Polski. W ich interpretacji usłyszymy arcydzieła muzyki organowej, utwóry kompozytorów zachodnioeuropejskich i polskich twórców, m. in. kompozycje Mieczysława Surzyńskiego oraz improwizacje Damiana Skowrońskiego. 

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Michał Markuszewski.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Patronat Medialny nad Międzynarodowymi Koncertami Organowymi 2019 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje na stronie: www.festiwal.reformowani.pl

Czytaj więcej: Warszawa | Międzynarodowe Koncerty Organowe 2019

Radziejowice | Koncert finałowy Międzynarodowego Kursu Kompozytorskiego „Synthetis”

SynthetisFundacja „Ogrody Muzyczne” i profesor Zygmunt Krauze zapraszają 26 lipca 2019 roku o godz. 20:00 na koncert finałowy Międzynarodowego Kursu Kompozytorskiego „Synthetis”, który odbędzie się w Pałacu w Radziejowicach.

Międzynarodowy Kurs Kompozytorski „Synthetis”, którego dyrektorem artystycznym jest prof. Zygmunt Krauze, stanowi reaktywację słynnych kursów kompozytorskich organizowanych w latach 80. i 90. XX wieku przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej. Zaproszenie do wygłoszenia wykładów i przeprowadzenia indywidualnych zajęć z uczestnikami tegorocznego Kursu przyjęli tak znani kompozytorzy, jak Chaya Czernowin (Izrael), Toshio Hosokawa (Japonia) i Justė Janulytė (Litwa). Kursanci będą również mogli skorzystać z indywidualnych konsultacji z artystami-rezydentami. W tym roku będą to altowiolistka Aleksandra Demowska-Madejska i saksofonista Wojciech Psiuk.

W Pałacu w Radziejowicach – oddalonym o 50 km od Warszawy malowniczo położonym pięknym kompleksie – 26 lipca Aleksandra Demowska-Madejska i Wojciech Psiuk prawykonają wybrane utwory skomponowane w trakcie trwania Kursu.

Więcej informacji – na stronie internetowej: www.synthetis.pl