Polmic - FB

aktualności

20 lat Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC!

POLMIC„Dla dobra polskiej kultury muzycznej, w celu jak najszerszej popularyzacji muzyki polskiej, w interesie polskich kompozytorów, muzykologów i muzyków, Zarząd Główny Związku Kompozytorów Polskich powołuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej (Polish Music Information Centre), które kontynuuje tradycję Polskiego Centrum Muzycznego ZKP i dotychczasową działalność Biblioteki-Fonoteki ZKP – Ośrodka Dokumentacji Polskiej Muzyki Współczesnej, gromadząc i udostępniając zbiory rzeczowe w dziale bibliotecznym oraz informacje w dziale baz danych, z poszerzeniem zakresu zainteresowania o wykonawców, instytucje oraz imprezy muzyczne w Polsce”.

To pierwsze zdanie o Polskim Centrum Informacji Muzycznej POLMIC zamieszczono 20 lat temu, 21 listopada 2001 roku, w Akcie założycielskim sporządzonym przez członków Związku Kompozytorów Polskich.

Od tego czasu promujemy muzykę polską organizując koncerty w kraju i za granicą. Wydajemy płyty – w tym „Kronikę Dźwiękową Warszawskiej Jesieni”, albumy monograficzne w ramach serii „Muzyka Polska Dzisiaj – Portrety Współczesnych Kompozytorów Polskich”, oraz książki – rozsyłane na cały świat!

POLMIC działa w strukturach International Association of Music Information Centres IAMIC.

Portal Polmic.pl jest pierwszym w sieci serwisem internetowym, poświęconym polskiej muzyce współczesnej. Gromadzimy informacje o muzyce i muzykach w bazach danych POLMIC, prowadzimy Wirtualną Encyklopedię Muzyczną, służymy bieżącą informacją o życiu muzycznym w Polsce i jesteśmy patronem medialnym najważniejszych wydarzeń, podczas których wykonywana jest muzyka współczesna. Prezentujemy archiwa Związku Kompozytorów Polskich w Archiwum Cyfrowym POLMIC. Udostępniamy archiwalia, książki, czasopisma, nuty i nagrania w naukowej Bibliotece-Fonotece Związku Kompozytorów Polskich.

Już 20 lat za nami, a przed nami cały świat! Nowemu etapowi w naszej działalności towarzyszyć będzie nowa identyfikacja graficzna autorstwa znakomitego artysty grafika Marcina Władyki. Jest on również twórcą spotu prezentującego różnorodne aspekty naszej działalności i nowy logotyp. Autorem muzyki do przygotowanego specjalnie z okazji jubileuszu spotu jest Jarosław Siwiński.

Zapraszamy do obejrzenia!

Warszawa | Krzysztof Penderecki in Memoriam

Panderecki23 listopada 2021 swoje 88. urodziny obchodziłby Krzysztof Penderecki, jeden z najważniejszych kompozytorów polskich, wieloletni dyrektor muzyczny i artystyczny Sinfonii Varsovii. W związku z rocznicą urodzin Mistrza 28 listopada 2021 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się koncert poświęcony Jego pamięci, na którym Sinfonia Varsovia wystąpi pod batutą Macieja Tworka.

Jeszcze w sezonie 2018/2019 mogliśmy wysłuchać koncertu dedykowanego Krzysztofowi Pendereckiemu Urodziny, a już trzy sezony później przyszedł czas na In memoriam. Oczywiście wspomnieć gigantyczny dorobek Mistrza nie sposób w jeden wieczór. Pozostawił po sobie cztery opery, osiem symfonii oraz wiele koncertów instrumentalnych, mniejszych utworów instrumentalnych i kameralnych oraz opraw chóralnych tekstów o treści przede wszystkim religijnej. Ponadto był czynnym pedagogiem i dyrygentem. Najsłynniejsze dzieła: III symfonia, Pasja według św. Łukasza, Polskie Requiem i Ofiarom Hiroszimy – Tren – rozbrzmiewają w salach koncertowych całego świata. Penderecki stał się dobrem narodowym naszej kultury, najbardziej znanym i poważanym polskim kompozytorem XX wieku. Mistrz odszedł, jego muzyka zostanie z nami. In memoriam.

W programie nadchodzącego koncertu znajdzie się Chaconne w wersji na trio (2021) Krzysztofa Pendereckiego i Jeajoon Ryu w wykonaniu Penderecki Trio ( Andrzej Wierciński – fortepian, Mateusz Makuch – skrzypce, Claudio Bohorquez – wiolonczela), a także Koncert podwójny Krzysztofa Pendereckiego z udziałem Jakuba Haufy (skrzypce) oraz Ryszarda Groblewskiego (altówka), oraz VI Symfonia Maestro z udziałem Stephana Genza (baryton) i Joannay Krachenko (erhu). Orkiestrę Sinfonia Varsovia poprowadzi Maciej Tworek.

Więcej informacji: https://www.sinfoniavarsovia.org

Liw | Finał IV Mazowieckich Muzycznych Spotkań bez Barier

LiwFundacja „Czas Sztuki” serdecznie zaprasza na wielki finał IV Mazowieckich Muzycznych Spotkań bez Barier, który odbędzie się 27 listopada 2021 o godz. 17.00 w przepięknym zabytkowym Zamku w Liwie.

Będzie to wydarzenie wyjątkowe: spotkanie muzyczno – poetyckie, podczas którego wiersze Cypriana Kamila Norwida w dwusetną rocznicę urodzin tego twórcy wyrecytuje Piotr Ligienza, aktor znany z serialu Ranczo. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane również piękne utwory na duet skrzypcowy, zaczynając od kompozytorów baroku, a kończąc na muzyce XXI wieku. Usłyszymy kompozycje takich twórców, jak Jean-Marie Leclair i Grażyna Bacewicz, a także prawykonanie utworu Bartosza Kowalskiego – Dialogi polskie na dwoje skrzypiec. Wystąpią Katarzyna i Maksymilian Grzesiak.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Sfinansowano ze środków Fundacji PZU. Wstęp bezpłatny!

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Warszawa | „Opowiedz mi bajkę” – bezpłatne warsztaty improwizacji dla dzieci

PTMWZapraszamy na bezpłatne warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę” 27 listopada 2021 o godz. 11.00 w Miejscu Aktywności Lokalnej (ul. Kłobucka 14, Warszawa), podczas których dzieci będą uczyć się, bawić się i improwizować ze świetnymi muzykami i książkami. Organizatorem jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.

Główną ideą zajęć jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności.

Muzycznymi gośćmi najbliższych warsztatów będą harfistka Agata Galik, kompozytor i pianista Jarosław Siwiński oraz kontrabasistka i animatorka wydarzeń dla dzieci Małgorzata Kołcz.

Podczas zajęć dzieciom w wieku 3-8 lat aktywnie towarzyszyć mogą ich opiekunowie. Prócz zabaw z improwizacjami i książkami dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na perkusjonaliach. Zajęcia trwają ok. 90 minut z krótką przerwą.

Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację uczestników zajęć. Można to zrobić na dwa sposoby: poprzez formularz: https://forms.gle/VQwccJJED4XJMPzY7  lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Wydarzenie współfinansowane przez m.st. Warszawę.

Patronat medialny nad warsztatami sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Zabrze | IX Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320

310 Po ubiegłorocznej, pandemicznej przerwie do Zabrza powraca Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320. W dniach 26-27 listopada 2021 pod hasłem Kameralnie odbędą się dwa koncerty oraz projekcja filmu Maska.

Chociaż organizatorzy nie zapomnieli o swojej publiczności w czasie lockdownu, opłakując śmierć Patrona Festiwalu filmową impresją Agnus Dei w trakcie online’owej edycji poziomu 320, dopiero teraz będzie można pożegnać Mistrza jego muzyką wykonywaną na żywo z udziałem publiczności.

26 listopada o godz. 17.00 w Kopalni Guido odbędzie się pokaz filmu opartego na kanwie twórczości Stanisława Lema Maska w reżyserii braci Quay z muzyką Krzysztofa Pendereckiego De natura sonoris. Po projekcji Kwartet Śląski wykona II Kwartet smyczkowy, Kwartet klarnetowy „Abschied/Pożegnanie” (w wersji fletowej z udziałem Massimo Marcelli) oraz IV Kwartet smyczkowy Maestro. Dzień później w Filharmonii Zabrzańskiej o godz. 19.00 Massimo Mercelli wystąpi wraz z Sinfoniettą Cracovią pod batutą Jurka Dybała. Usłyszymy Trzy utwory w dawnym stylu, Sinfoniettę nr 2 „Abschied/Pożegnanie”, Sinfoniettę nr 3Kartki z nienapisanego pamiętnika Krzysztofa Pendereckiego, a także utwory Michaela Nymana i Antonína Dvořáka. Podczas koncertu odbędzie się także promocja płyty Penderecki’s Sinfonietta(s) (2021, Sony Classical).

Szczegółowe informacje: https://penderecki320.com/ 

Łódź | „Od Trenu do Lacrimosy” – koncert oratoryjny

FŁW piątek 26 listopada 2021 o godz. 19.00 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Mateusza odbędzie się koncert oratoryjny Od Trenu do Lacrimosy. Koncert jest wyrazem hołdu, który artyści Filharmonii Łódzkiej składają Krzysztofowi Pendereckiemu, jednemu z najwybitniejszych kompozytorów współczesnych.

Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca ubiegłego roku – w pierwszych tygodniach światowej pandemii koronawirusa. Okoliczności nie pozwoliły na zorganizowanie oficjalnych uroczystości pogrzebowych (mają się odbyć w 2022 roku) ani na uczczenie pamięci Mistrza poprzez to, co najbardziej kochał: muzykę wykonywaną na żywo. Dopiero teraz Filharmonia Łódzka może oddać hołd wielkiemu artyście.

Koncert rozpocznie słynny Tren – Ofiarom Hiroszimy, niespełna dziewięciominutowy, sonorystyczny utwór, który 26-letniemu kompozytorowi otworzył drzwi do światowej kariery. Na zakończenie zabrzmi Lacrimosa z Polskiego Requiem, nawiązującego do bogatej tradycji tego gatunku zarówno w zakresie układu tekstów, stylów epok minionych, jak i symboliki śmierci. Te ramy podkreślają to, co w twórczości Pendereckiego najważniejsze: z jednej strony odwagę twórczego eksperymentowania i wyobraźnię nieskrępowaną zwyczajem, z drugiej zaś szacunek dla tradycji i osadzenie w istotnej dla sztuki tematyce zdarzeń ostatecznych.

Dzieła stanowić będą klamrę dla innych utworów Mistrza, m.in. Stabat Mater, Przebudzenie Jakuba, Adagietto z Raju utraconego, Powiało na mnie morze snów... – Pieśni zadumy i nostalgii (wybór), De profundis (Psalm 129) z Siedmiu bram Jerozolimy, VIII Symfonia „Lieder der Vergänglichkeit” (Pieśni przemijania – wybór). Solistką będzie Iwona Hossa, Chór i Orkiestrę Filharmonii Łódzkiej poprowadzi dyrektor artystyczny FŁ Paweł Przytocki.

Informacja o biletach: https://filharmonia.lodz.pl/pl/wydarzenia/od-trenu-do-lacrimosy-koncert-oratoryjny 

Opole | „Strefa gwiazd”: śmierć i wyzwolenie

FOListopadowe wieczory sprzyjają refleksjom. Program koncertu Orkiestry Filharmonii Opolskiej pod batutą Przemysława Neumanna 26 listopada 2021 o godz. 19.00 został skomponowany zatem tak, by owym wędrówkom myśli towarzyszyć. W roli solisty usłyszymy hiszpańskiego wirtuoza wiolonczeli Pablo Ferrándeza.

Na początek Chaconne z Polskiego Requiem, którego kolejnymi częściami Krzysztof Penderecki upamiętniał ważne dla niego postaci i wydarzenia w polskiej historii. Ostatnie ogniwo dzieła powstało w 2005 roku i jest poświęcone Janowi Pawłowi II.

Poruszający Koncert wiolonczelowy e-moll Edwarda Elgara sławę zyskał dzięki Jacqueline du Pré, jednej z najbardziej wyrazistych artystek w dziejach muzyki. Pełne nostalgii frazy brytyjskiego twórcy poprzedzą wykonanie dwóch poematów symfonicznych. Pierwszym z nich będzie Pieśń o sokole Grzegorza Fitelberga; kompozycja nad wyraz udana, pozostawiająca pewien niedosyt i pytanie: co jeszcze stworzyłby Fitelberg, gdyby nie poświęcił się dyrygowaniu? Ostatni utwór tego wieczoru, Śmierć i wyzwolenie, napisał zaledwie 25-letni Richard Strauss jako pierwszy ze swoich poematów symfonicznych nieinspirowanych literaturą – umieszczony bowiem w partyturze wiersz Aleksandra Rittera powstał już po ukończeniu utworu. O programowym założeniu tej kompozycji pisał sam Strauss w jednym z listów: „Przed sześciu laty przyszło mi na myśl, by w poemacie symfonicznym przedstawić godzinę śmierci człowieka, który dążył do osiągnięcia najwyższych ideałów, a więc chyba artysty”. Publiczność dzieło pokochała, krytycy pozostali nieprzekonani – zdaje się, że sama próba zmierzenia się przez Straussa z tematyką spraw ostatecznych wzbudzała ich niepokój. Motyw wyzwolenia którym kończy się poemat, pełen siły i majestatu, przynosi jednak nadzieję na wyjątkowy wymiar tej nieznanej rzeczywistości.

Informacje prasowe organizatorów

Patronat medialny nad sezonem koncertowym Filharmonii Opolskiej 2021 / 2022 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://filharmonia.opole.pl/ 

Kraków | Muzyka polska na głos i fortepian

Dom HarcerzaKoncert „Muzyka polska na głos i fortepian” zorganizowany przez krakowski Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” odbędzie się 26 listopada o godz. 19.00 w ramach cyklu wydarzeń związanych z obchodami Święta Niepodległości.

W interpretacji Anniki Mikołajko-Osman usłyszymy najpiękniejsze pieśni Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Władysława Żeleńskiego i Eugeniusza Pankiewicza. Śpiewaczka jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Akademii Muzycznej w Katowicach. Jako solistka debiutowała na scenie Filharmonii Krakowskiej w operze Peleas i Melisanda Claude'a Debussy'ego pod batutą Gabriela Chmury. Zajmuje się wykonawstwem muzyki operowej, operetkowej, oratoryjnej oraz chóralnej. Przede wszystkim specjalizuje się jednak w muzyce współczesnej.

Artystka prawykona również powstały specjalnie na tę okazję utwór Karola Osmana. Kompozytor jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, laureatem konkursów o zasięgu międzynarodowym, autorem dzieł prezentowanych na licznych festiwalach w kraju i za granicą, między innymi w USA i Francji.

Udział w koncercie weźmie również absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej, pianista Radosław Goździkowski, który zaprezentuje arcydzieła Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.mdk-dh.krakow.pl/aktualnosci/1031-koncert-muzyka-polska-na-glos-i-fortepian 

Kraków | Krzysztof Penderecki in memoriam: Mistrzowi – uczniowie i przyjaciele

SCWyjątkowy koncert poświęcony pamięci Krzysztofa Pendereckiego, w rocznicę 88. urodzin Mistrza, organizuje Sinfonietta Cracovia 25 listopada 2021 o godz. 19.30 w Bazylice św. Floriana w Krakowie. Pod batutą Jurka Dybała zabrzmią utwory przyjaciół i uczniów Profesora: Joanny Wnuk-Nazarowej, Mladena Tarbuka, Marcela Chyrzyńskiego oraz Jeajoona Ryu.

Krzysztof Penderecki, związany przez ponad 60 lat z Akademią Muzyczną w Krakowie, nosząca dziś Jego imię, wykształcił wielu wybitnych kompozytorów. Do jego wychowanków należą m.in. śp. Marek Stachowski, Stanisław Radwan, Joanna Wnuk-Nazarowa, Abel Korzeniowski, a także absolwenci studiów doktoranckich: Zaid Jabri czy Karol Nepelski.

Program koncertu otworzy utwór Marcela Chyrzyńskiego, który studiował u Pendereckiego instrumentację. Dedykowane Mistrzowi Adagio na smyczki to sugestywne i ponure w charakterze dzieło powstałe na zamówienie Filharmonii Śląskiej, w ramach projektu #zostań w domu i twórz!, organizowanego wspólnie z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. W ostatnim fragmencie kompozytor nawiązuje do części Adagio z IV Symfonii „Adagio” Pendereckiego. Sinfonietta per archi to utwór autorstwa koreańskiego kompozytora Jeajoona Ryu. Kompozycja dedykowana jest Pendereckiemu, u którego Ryu ukończył studia w 1995 roku. Wprost do francuskiej tradycji nawiązuje Tombeau de Penderecki, czyli czteroczęściowy muzyczny hołd złożony przez chorwackiego dyrygenta i kompozytora Mladena Tarbuka. Quintetto per archi w wersji na orkiestrę smyczkową (2021) to dzieło Joanny Wnuk-Nazarowej, dedykowane Krzysztofowi Pendereckiemu, u którego w 1974 roku kompozytorka obroniła dyplom.

Na zakończenie zabrzmi kompozycja samego Mistrza Pendereckiego, czyli dwuczęściowa Serenada na orkiestrę smyczkową (1996-97). Składają się na nią Passacaglia (oznaczona jako część II) i śpiewne Larghetto (część III). Serenadę kompozytor napisał dla orkiestry smyczkowej w Lucernie, dedykując utwór dyrygentowi zespołu – Rudolfowi Baumgartnerowi.

Mateusz Borkowski

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Bezpłatne karty wstępu do zarezerwowania na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Więcej: www.sinfonietta.pl