Polmic - FB

aktualności

Premiera płyty „Dzieła Chóralne Juliusza Łuciuka”

DUXNowa płyta Dzieła Chóralne Juliusza Łuciuka dostępna będzie w sklepie DUX oraz pojawi się w fizycznej i cyfrowej międzynarodowej dystrybucji 19 września 2018 roku.

Juliusz Łuciuk należy do grona najbardziej zasłużonych twórców działających w Polsce od II połowy XX wieku. Choć dziś sylwetka kompozytora kojarzy się głównie z różnego rodzaju dziełami wokalnymi i wokalno-instrumentalnymi, mało kto pamięta, że jego artystyczny dorobek obejmował też inne, czysto instrumentalne utwory, które zyskały popularność już w latach 60. XX w.

Nowa płyta Chóru Filharmonii Częstochowskiej prowadzonego przez Janusza Siadlaka zawiera wybrane dzieła polskiego twórcy, będące wizytówką jego wieloletniej aktywności kompozytorskiej. Album obejmuje zarówno krótkie kompozycje chóralne (Dzikie wino – 1958 r. oraz kołysanka O kołysce – 2017 r.), jak i dzieła bardziej złożone (Msza dziękczynna „Missa gratiarum actione” a także Suita Maryjna). Muzycy Chóru Filharmonii Częstochowskiej za sprawą sporego doświadczenia muzycznego są wręcz stworzeni do wykonywania tych wymagających kompozycji.

Patronat medialny nad płytą objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Warszawa | IV Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina dla Pianistów Amatorów

TIFCW dniach od 16 do 21 września 2018 roku odbędzie się w Warszawie IV Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina dla Pianistów Amatorów.

Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina dla Pianistów Amatorów jest jedynym tego typu konkursem w Polsce. Jego organizatorem jest Towarzystwo im. Fryderyka Chopina (założone w 1934 roku). W bieżącym roku Konkurs organizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

Do udziału w Konkursie zakwalifikowało się 40 pianistów z całego świata, dla których gra na fortepianie jest pasją, ale nie źródłem utrzymania. Podczas tegorocznego Konkursu, oprócz utworów Chopina, każdy z uczestników wykona dowolny utwór Ignacego Jana Paderewskiego. Wszystkie przesłuchania i koncerty będą się odbywały w Sali Lustrzanej w Pałacu Staszica przy ul. Nowy Świat 72. Wstęp wolny!

Konkursowi towarzyszyć będą koncerty i muzyczne spotkania z uczestnikami IV Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina dla Pianistów Amatorów, które odbywać się będą codziennie w Nowym Świecie Muzyki oraz RiFF Piano Salon przy ul. Ordynackiej 10/12 w Warszawie w dniach 17-20 września o godz. 18.00. 

Regulamin i wszystkie dodatkowe informacje dostępne są na stronie internetowej Towarzystwa im. Fryderyka Chopina.

Warszawa | Inauguracja sezonu artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej

SzymanowskiProgram 2 Polskiego Radia oraz Polska Orkiestra Radiowa zapraszają 16 września 2018 roku o godz. 18.00 na inaugurację sezonu artystycznego 2018/2019. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zaprezentowana będzie wersja koncertowa opery Hagith Karola Szymanowskiego.

Opera do libretta Felixa Dőrmanna, luźno opartego na wydarzeniach opisanych w biblijnej Pierwszej Księdze Królewskiej, dedykowana jest księciu Władysławowi Lubomirskiemu. Tadeusz A. Zieliński pisał o utworze: „Muzyka Hagith op. 25 tkwi mocno w stylu niemieckiego ekspresjonizmu: pokrewna jest Straussowi z Salome i Elektry, a trochę też Schőnbergowi z Erwartung. Do Schőnberga zbliża się często język harmoniczny dzieła z akordami o brzmieniu agresywnym, wyzywająco odległymi od konsonansu i nie powiązanymi tonalnie […]. Akcje orkiestry bardziej przyciągają muzyczna uwagę słuchacza niż służebne wobec tekstu partie wokalne. Piękny i niezapomniany w swych motywach i wyrazie jest zwłaszcza początek dzieła”.

W wykonaniu opery wezmą udział Polska Orkiestra Radiowa i Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Michała Klauzy. W roli solistów wystąpią: Wioletta Chodowicz – Hagith, Ryszard Minkiewicz – Stary Król, Andrzej Lampert – Młody Król, Dariusz Machej – Arcykapłan oraz Stanisław Kuflyuk – Lekarz.

Koncert odbędzie się pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Bilety do kupienia na stronie: sklep.polskieradio.pl oraz w kasie przed koncertem.

Tarnowskie Góry | Koncert „Muzyka naszych czasów"

CWMK16 września 2018 roku o godz. 18.00 w Pałacu w Rybnej odbędzie się Koncert „Muzyka naszych czasów”, organizowany w ramach cyklu „W hołdzie Elżbiecie Chojnackiej” przez Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej.

Koncert jest spotkaniem z dwojgiem znakomitych artystów: Pawłem Gusnarem i Aliną Ratkowską, których kunszt od lat inspiruje najwybitniejszych polskich twórców „muzyki naszych czasów”. Przed nami kolejny intrygujący wieczór, podczas którego do znanych już dźwiękowych żywiołów klawesynu i elektroniki dołączy brzmienie saksofonu. Oba główne instrumenty zaprezentują się solo i w duecie, prowadząc słuchaczy od tajemniczej aury starożytnych mitów do fascynującego potencjału dźwiękowego współczesnej Lizbony, z krótkim przystankiem w centrum energetycznego dialogu klawesynowych manuałów.

Muzycy zaprezentują utwory Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko, Bartosza Kowalskiego, Elżbiety Sikory oraz Anny Ignatowicz-Glińskiej. Koncert poprowadzi Piotr Oczkowski.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc: tel. 32 284 18 37

Dodatkowe informacje – na stronie: http://palacrybna.pl

Kraków | Urodziny Mistrza Pendereckiego

FKU progu nowego sezonu artystycznego Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie otwiera cały ciąg zdarzeń mających na celu uświetnienie 85. urodzin jej niegdysiejszego Dyrektora Artystycznego – Krzysztofa Pendereckiego. 15 września 2018 o godz. 19.30 w kościele pw. świętej Katarzyny wykonane zostanie słynne Credo Pendereckiego.

W lipcu tego roku minęło 20 lat, odkąd dzieło to zabrzmiało po raz pierwszy. Łaciński tekst Credo dopełniony został szeregiem cytatów z liturgii Wielkiego Tygodnia oraz wielkopostnych polskich pieśni, takich jak Ludu mój lud czy Któryś za nas cierpiał rany. W monumentalnym dziele zawarty jest także cytat psalmu protestanckiego Aus tiefer Not, będącego niemiecką wersją psalmu De profundis. Za sprawą doboru materiału tekstowego utwór nabiera zatem ekumenicznego przesłania, a wyznanie wiary jednoczy kościół Wschodu i Zachodu, odwołując się do Boga ponad różnymi formami celebracji jego istnienia.

Orkiestrę, Chór Mieszany oraz Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej poprowadzi sam kompozytor. W partiach solowych wystąpią: Iwona Hossa i Karolina Sikora (sopran I i II), Małgorzata Pańko-Edery (alt), Adam Zdunikowski (tenor) oraz Piotr Nowacki (bas). Koncert w kościele św. Katarzyny powtórzony zostanie w tym samym składzie wykonawczym już 20 września w Kościele Marii Panny Śnieżnej w Ołomuńcu, w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego.

Informacja o biletach – na stronie: http://www.filharmonia.krakow.pl

Inauguracja 40. sezonu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej

TOS14 września 2018 roku o godz. 19.00 w Sali koncertowej CKK Jordanki będzie miała miejsce Inauguracja 40. sezonu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Inauguracja to przede wszystkim obietnica tego, co czeka nas w wydarzeniach, które poprzedza. Charakter uroczystości rozpoczęcia czterdziestego sezonu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej będzie szczególnie podniosły, co zaakcentowane zostało przez organizatorów specjalnie wybranym programem i zaproszeniem do współpracy utalentowanego pianisty.

Na powitanie zaprezentowana zostanie uwertura do opery Halka Stanisława Moniuszki. Po wstępie musi nastąpić rozwinięcie. W przypadku koncertowego „rozwinięcia” zaprezentowany zostanie słuchaczom Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego. Do jego wykonania Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprosiła gościa specjalnego – Mariana Sobulę. Podczas tego koncertu rozbrzmiewać będą tematy przepełnione serdecznością, poetyczną romantycznością i wielką namiętnością, która triumfalnie dominuje w finale kompozycji. Najpopularniejszy koncert fortepianowy w wykonaniu laureata najwyższych nagród międzynarodowych konkursów pianistycznych na pewno dostarczy każdemu uczestnikowi wydarzenia niezapomnianych przeżyć. Po oczyszczającym i uwznioślającym rozwinięciu nadejdzie czas na wielki finał. Zakończeniem tegorocznej inauguracji sezonu będzie V Symfonia c-moll op. 67 autorstwa Ludwika van Beethovena.

Koncert objęty jest patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Więcej – na stronie http://www.tos.art.pl

Poznań | Koncert w 1050. rocznicę pierwszego biskupstwa w Polsce

FP14 września 2018 roku o godz. 19.00 Filharmonia Poznańska zaprasza na nadzwyczajny koncert w 1050. rocznicę pierwszego biskupstwa w Polsce, który będzie miał miejsce w Auli Uniwersyteckiej.

Pretekstem do zorganizowania tego koncertu jest odbywające się w Poznaniu zgromadzenie plenarne Przewodniczących Konferencji Episkopatów z państw europejskich, którego gospodarzem będzie abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W pierwszej części zabrzmi uwertura do opery Karola Kurpińskiego Jadwiga, królowa polska, a następnie Fantazja na tematy polskie Fryderyka Chopina. W drugiej części koncertu usłyszymy dwie przejmujące kompozycje wokalno-instrumentalne Wojciecha Kilara. Angelus z roku 1984 kompozytor uważał za najważniejszy ze swych utworów religijnych, dedykowany żonie, miał być rodzajem apoteozy modlitwy różańcowej. Victoria na chór mieszany i orkiestrę napisana została przez Kilara dla uczczenia drugiej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1983 r.; jako tekstu kompozytor użył słynnego fragmentu listu Jana III Sobieskiego napisanego po bitwie pod Wiedniem: „Venimus, vidimus, Deus vicit!"

Wraz z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej wystąpi pianistka Joanna Marcinkowska, sopranistka Ilona Krzywicka, Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”. Całość poprowadzi za pulpitem dyrygenckim Rafał Jacek Delekta.

Dodatkowe informacje – na stronie http://www.filharmoniapoznanska.pl/ 

Uroczysta inauguracja sezonu 2018/2019 w Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie

FL14 września 2018 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Lubelskiej odbędzie się uroczysta inauguracja sezonu artystycznego 2018/2019. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii pod dyrekcją Wojciecha Rodka wykona dzieła Antonína Dvořáka, Ludwiga van Beethovena i Agaty Zubel.

Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104 (B. 191) Dvořák dedykował swojemu przyjacielowi Hanušowi Wihanowi, który wiele lat przedtem zabiegał o tego rodzaju kompozycję u Antonína Dvořáka. Pod względem muzycznym dzieło splata cały dorobek kompozytorski Dvořáka nosząc znamiona indywidualnego, romantyczno-narodowego stylu kompozytora, zawierającego liczne reminiscencje jego poprzednich dzieł np.: Symfonii e-moll „Z Nowego Świata” , czy pieśni Kéž duch můj sám op. 82. Partie solową podczas koncertu w Lublinie wykona znakomity polski wiolonczelista Tomasz Strahl.

Program koncertu inauguracyjnego łączy ze sobą XIX-wieczną literaturę symfoniczną z najnowszymi osiągnięciami współczesnych polskich kompozytorów. Jako jedna z pierwszych europejskich orkiestr symfonicznych – orkiestra symfoniczna Filharmonii Lubelskiej – wykona nowo powstały utwór Fireworks na wielką orkiestrę symfoniczną (2018) polskiej kompozytorki, śpiewaczki i pedagoga muzycznego Agaty Zubel. Utwór uzyskał tytuł Najlepszego Utworu Europejskiej Nagrody Kompozytorskiej podczas Festiwalu Young Euro Classic w Berlinie. Dzieło, zamówione przez Instytut Adama Mickiewicza, upamiętnia 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Koncert inauguracyjny wieńczy III Symfonia Es-dur op. 55 – Eroica Ludwiga van Beethovena.

Informacja o biletach – na stronie: http://filharmonialubelska.pl

Dąbrowa Górnicza | Koncert inauguracyjny XII Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka

SpisakJak co roku 14 września w dzień urodzin najsłynniejszego dąbrowskiego kompozytora, patrona konkursu, odbędzie się koncert o godz. 18:00 na dużej scenie Pałacu Kultury Zagłębia, który zainauguruje 12. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej.

Fagot, róg i kontrabas – te instrumenty w rękach młodych muzyków będą „grały pierwsze skrzypce” podczas 12. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka. Zmagania tradycyjnie rozpoczną się koncertem inauguracyjnym. Wystąpi orkiestra Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego pod batutą wybitnego dyrygenta Massimiliano Caldiego. Wraz z orkiestrą zaprezentuje się słynny klarnecista Zoltán Kovács, a także laureaci ubiegłorocznej edycji konkursu: Roksana Kwaśnikowska (skrzypce) oraz Gabriel Pidoux (obój). W programie koncertu nie może zabraknąć utworów patrona konkursu, dlatego też usłyszymy Toccatę na orkiestrę oraz Koncert na klarnet i orkiestrę. W repertuarze pojawią się również dzieła Karola Szymanowskiego, Piotra Czajkowskiego, Johanna Nepomuka Hummela i Maurice’a Ravela. Całość wydarzenia poprowadzi Violetta Rotter-Kozera, której film Michał Spisak. Listy rozproszone zostanie wyświetlony w pałacowym Kinie Kadr na godzinę przed inauguracją 12. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka.

Po 14 września rozpocznie się wielka muzyczna rywalizacja pod okiem polskich i zagranicznych specjalistów zasiadających w jury. Instrumentaliści, którzy nie przekroczyli 30. roku życia, przejdą przez trzy etapy przesłuchań, z których ostatni będzie miał charakter wieczornych koncertów z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod kierownictwem Sławomira Chrzanowskiego. Tegoroczny konkurs tradycyjnie zakończy się koncertem laureatów, który odbędzie się 23 września i zaprezentuje talent młodych mistrzów instrumentu.

Wstęp (na podstawie wejściówek wydawanych w Pałacu Kultury Zagłębia) na koncerty i przesłuchania jest bezpłatny.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji: www.spisakkonkurs.pl