Polmic - FB

aktualności

"Szlakiem polskiego sonoryzmu": Macedonia, Rumunia, Węgry, Słowacja, Armenia, Mołdawia, Litwa, Gruzja

Data wydarzenia: 14-06-24

SzlakiemSonoryzmu 24Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Już 14 czerwca 2024 roku rusza projekt "Szlakiem polskiego sonoryzmu". Jego pierwsza odsłona będzie miała miejsce w Macedonii. Pianistka Emilia Karolina Sitarz oraz flecistka Ewa Liebchen spotkają się z uczniami i studentami uczelni artystycznych ze Strugi i Ochrydy. 15 czerwca o godz. 20:00 w Centrum Kulturalnym "Brother Miladinovci" w Strudze będzie miał miejsce koncert z udziałem znanych i cenionych w środowisku muzycznym artystek, promujących polską muzykę sonorystyczną. Wstęp na wydarzenia będzie bezpłatny.

Emilia Karolina Sitarz i Ewa Liebchen poprowadzą warsztaty ze współczesnych technik wykonawczych dla pianistów i flecistów oraz wykład dla kompozytorów.

Zwieńczeniem tych spotkań będzie koncert, podczas którego obok dzieł takich polskich kompozytorów, jak Henryk Mikołaj Górecki, Marian Borkowski, Sławomir Kupczak i Maciej Jabłoński, zaprezentowane zostaną kompozycje młodych macedońskich kompozytorów inspirowane polskim sonoryzmem.

Czytaj więcej: "Szlakiem polskiego sonoryzmu": Macedonia, Rumunia, Węgry, Słowacja, Armenia, Mołdawia, Litwa,...

Toruń | 28. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura

Data wydarzenia: 14-06-24

Patronat medialny nad festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NovaMuzyka i Arch 24Największe hity musicali, najsłynniejsze utwory The Beatles, przeboje z filmów o Jamesie Bondzie, recital fortepianowy na Wiśle, a także koncert z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego – to wszystko czeka na nas podczas 28. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura, który odbędzie się w Toruniu w dniach 14 czerwca - 31 sierpnia 2024. Wstęp na część wydarzeń będzie bezpłatny.

Muzyka klasyczna, filmowa i rozrywkowa zabrzmi podczas tego największego festiwalu muzycznego w regionie w zabytkowych i nowoczesnych wnętrzach architektury toruńskiej, m.in. w Ratuszu Staromiejskim, Kościele św. Szczepana, CKK Jordanki oraz na barce na Wiśle.

Podczas tegorocznej edycji, oprócz gospodarzy Festiwalu - Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej - wystąpią: Gwangyang Municipal Youth Orchestra - ponad osiemdziesięcioosobowa orkiestra dęta z Korei Południowej, pianista i kompozytor Paweł Tomaszewski, Raffa Quartet, klarnecistka Elisa Lopez Amor i pianista Jan Maarten van der Mark z Hiszpanii, Jan Cieplik (bas-baryton) wraz z Grzegorzem Lewandowskim (fortepian), Imienowski Jazz Set oraz śpiewacy znani z programów typu "talent show": Daniel Cebula-Orynicz, Wioleta Malchar-Orynicz, Kamil Franczak, Małgorzata Janek i Weronika Skalska.

Czytaj więcej: Toruń | 28. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura

IV Międzynarodowy Konkurs "Muzyczne Orły"

Data wydarzenia: 20-07-24

MuzyczneOrly 24Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Fundacja "Muzyka do Potęgi" i Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina zapraszają do udziału w Międzynarodowym Konkursie "Muzyczne Orły", podczas którego przyznane zostaną nagrody w dziedzinie muzyki poważnej za wybitne osiągnięcia artystyczne, naukowe i edukacyjne w 2023 roku. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 20 lipca 2024 roku.

Nagrody zostaną przyznane w 9 kategoriach: Płyta fonograficzna, Kompozycja, Prawykonanie, Solista, Zespół kameralny, Dyrygent, Publikacja naukowa lub popularno-naukowa, Publikacja nutowa, Wydarzenie muzyczne.

Tegoroczna pula nagród wynosi 22500 PLN.
Czytaj więcej: IV Międzynarodowy Konkurs "Muzyczne Orły"

Katowice | Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Mikhaila Meringa

Data wydarzenia: 14-06-24

FS 14 6 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Śląska Orkiestra Kameralna zakończy sezon artystyczny koncertem 14 czerwca 2024 o godz. 19.00, prezentującym rozpiętość repertuaru tego zespołu pod batutą Mikhaila Meringa - Laureata XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga. W roli solisty wystąpi gitarzysta i pedagog dr hab. Łukasz Kuropaczewski, koncertujący na całym świecie.

W programie znajdą się zarówno barokowe dzieła Antonia Vivaldiego, nawiązująca do jego epoki "Canzona di barocco" współczesnego polskiego kompozytora Henryka Czyża, niezwykle interesujący koncert na gitarę, orkiestrę smyczkową i perkusję "Arioso e furioso" Mikołaja Piotra Góreckiego oraz słynna "Sonata Waldsteinowska" Ludwiga van Beethovena, którą na nowo odkryjemy dzięki orkiestrowemu opracowaniu.

Informacja o biletach: https://filharmonia-slaska.eu/production/laureat-xi-miedzynarodowego-konkursu-dyrygentow-im-g-fitelberga-kuropaczewski-vivaldi-czyz-gorecki-beethoven/ 

Wrocław | Robert-Schumann-Philharmonie w NFM

Data wydarzenia: 12-06-24

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NFM 12 6 24Założona w 1833 roku Robert-Schumann-Philharmonie, jedna z najstarszych i najbardziej poważanych orkiestr w Niemczech, we Wrocławiu gościć będzie razem ze znakomitym kwartetem fortepianowym Fauré Quartett występującym w składzie niezmienionym od dwudziestu ośmiu lat. 12 czerwca 2024 o godz. 19.00 w NFM muzyków poprowadzi niemiecko-japoński dyrygent Elias Grandy. W programie koncertu znajdą się dzieła Grażyny Bacewicz i Aleksandra Tansmana, a jego ukoronowaniem będzie monumentalna V Symfonia Antona Brucknera.

Słuchając tryskającej wigorem Uwertury na orkiestrę symfoniczną, trudno uwierzyć, że Grażyna Bacewicz skomponowała ją w 1943 roku w ponurej rzeczywistości okupowanej przez Niemców Warszawy. Mając to w pamięci, niektórzy przypisują autorce intencję podniesienia Polaków na duchu, a nawet dopatrują się zakodowania w utworze litery „V” – znaku zwycięstwa – za pomocą… alfabetu Morse’a.

Inny polski kompozytor – Aleksander Tansman – lata II wojny światowej spędził w Stanach Zjednoczonych, musiał bowiem uciekać z Francji ze względu na swoje żydowskie pochodzenie. Skomponował tam m.in. III Symfonię koncertującą.

Czytaj więcej: Wrocław | Robert-Schumann-Philharmonie w NFM

Kraków | 30 lat Sinfonietty Cracovii: koncert jubileuszowy

Data wydarzenia: 09-06-24

SC 9 6 24Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W roku 2024 Sinfonietta Cracovia, jeden z czołowych polskich zespołów kameralnych, obchodzi jubileusz 30-lecia działalności artystycznej. Rocznicowe obchody trwają cały rok, jednak ich szczególnym punktem będzie koncert 9 czerwca o godz. 18.00 w Filharmonii Krakowskiej. Wybitni artyści, przez lata związani z zespołem, prawykonają najnowsze dzieło Mikołaja Majkusiaka.

Wystąpią muzycy niegdyś związani z Sinfoniettą Cracovią, a dziś błyszczący na estradach koncertowych Polski i Europy: m. in. jeden z Filharmoników Berlińskich - kontrabasista Janusz Widzyk - oraz Piotr Tarcholik, koncertmistrz NOSPR. W roli solistów usłyszymy także liderów Sinfonietty Cracovii: skrzypków Macieja Lulka i Martę Nowak. Zespół wystąpi pod batutą Daniela Stabrawy, wieloletniego koncertmistrza berlińczyków, który jest członkiem Rady Artystyczno-Programowej krakowskiej orkiestry.

Czytaj więcej: Kraków | 30 lat Sinfonietty Cracovii: koncert jubileuszowy

Lublin | VI Dni Muzyki Ludomira Michała Rogowskiego

Data wydarzenia: 09-06-24

DniRogowskiego 24Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach projektu "Dni Muzyki Ludomira Michała Rogowskiego", 9 czerwca 2024 w lubelskim Trybunale Koronnym o godz. 18.30, odbędzie się koncert kameralny "Ludomir Michał Rogowski im memoriam" w 70. rocznicę śmierci polsko-chorwackiego kompozytora. Justyna Górska (altówka) i Urszula Świerczyńska (fortepian) zaprezentują w większości niewydane utwory kameralne Ludomira Rogowskiego na altówkę i fortepian. Wstęp wolny!

Publiczność będzie miała rzadką okazję do wysłuchania takich utworów Rogowskiego, jak: Danses françaises na altówkę i fortepian, Ballada na altówkę lub skrzypce i fortepian, Elegia na wiolonczelę lub altówkę i fortepian oraz Conte de fées idyllique na altówkę i fortepian. Dwa utwory na głos średni i fortepian - Attendre i Poèmes chinois - usłyszymy w opracowaniu Justyny Górskiej na altówkę i fortepian.

Czytaj więcej: Lublin | VI Dni Muzyki Ludomira Michała Rogowskiego

Warszawa | In memoriam Romuald Twardowski

Data wydarzenia: 09-06-24

Twardowski 9 6 24W niedzielę 9 czerwca 2024 roku o godz. 16:00 w Bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie będzie miał miejsce koncert "In memoriam Romuald Twardowski" poświęcony twórczości zmarłego w styczniu tego roku kompozytora. Wstęp wolny!

Szczególne miejsce w jego dorobku kompozytorskim zajmuje muzyka chóralna i sakralna, obejmująca około 300 dzieł. Romuald Twardowski zasiadał w jury wielu konkursów muzycznych, w tym Varsovia Cantat, Cracovia Cantans. Od 1983 roku pełnił funkcję przewodniczącego jury prestiżowego międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka”.

Kompozycje tego wybitnego twórcy przypomni Chór Archikatedry Warszawskiej pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego oraz organista Piotr Rachoń.

Dodatkowe informacje: https://www.facebook.com/events/7243917149053559 

Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju

Data wydarzenia: 15-07-24

logo KPOMinister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza nabór wniosków w zakresie inwestycji A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju, realizowanego w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Wsparcie udzielane jest w formie grantów i stypendiów. Nabór Wniosków przeprowadza się odrębnie dla wsparcia w formie grantów oraz stypendiów. Termin składania wniosków rozpoczyna się w dniu 30 czerwca 2024 roku i kończy w dniu 15 lipca 2024 roku. Wnioski składa się za pośrednictwem systemu informatycznego WITKAC.

Celem programu grantowego jest wzmocnienie sektora kultury i sektora kreatywnego poprzez wspieranie realizacji projektów służących rozpowszechnianiu osiągnięć kulturalnych oraz zwiększanie znaczenia kultury w życiu społecznym, w tym za pomocą narzędzi i zasobów internetowych. Na wsparcie przeznacza się środki w wysokości 112.040.884 zł. Wnioskodawca może ubiegać się o wsparcie w łącznej kwocie nie niższej niż 20.000 zł oraz nie wyższej niż 100.000 zł. Udzielone wsparcie nie może przekraczać 80% sumy kosztów kwalifikowalnych wskazanych we Wniosku. VAT nie jest wydatkiem kwalifikowalnym.

Czytaj więcej: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz...