Polmic - FB

aktualności

Wołomin | Koncerty letnie u Nałkowskich 2022 – Popko / Thieu-Quang Duo

Patronat medialny nad koncertami Popko / Thieu-Quang Duo objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMIC7 sierpnia 2022 o godz. 15:00 Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie zaprasza na koncert wirtuozowskiego duetu klarnetowo-fortepianowego. W interpretacji pianisty Pawła Popko i klarnecisty Piotra Thieu-Quanga usłyszymy utwory Franza Ignaza Danziego, Felixa Mendelssohna, Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina oraz Francisa Poulenca.

Na początku lipca duet został zakwalifikowany do Swedish International Duo Competition, który odbędzie się w dniach 19-21 sierpnia 2022. Kancelaria CMS postanowiła wesprzeć udział Popko / Thieu-Quang Duo w konkursie w Szwecji. Podczas najbliższego koncertu zaprezentowane więc zostaną m.in. utwory, które zabrzmią w wykonaniu duetu podczas konkursu.

Zespół tworzą młodzi muzycy wirtuozi, którzy mają już na swoim koncie znaczące sukcesy. Podczas II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki, organizowanego przez NIMiT, duet otrzymał wyróżnienie, a także dwie nagrody specjalne: za wykonanie utworu powstałego po 1945 roku oraz roczną opiekę medialną (nagrody Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC).

Czytaj więcej: Wołomin | Koncerty letnie u Nałkowskich 2022 – Popko / Thieu-Quang Duo

Katowice | Akademia NOSPR – sezon 2022/2023

polmicPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NOSPR ogłasza nabór do III edycji Akademii NOSPR w następujących kategoriach: flet, obój, klarnet, fagot, waltornia, perkusja, skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas. Preselekcja odbędzie się na podstawie nadesłanych materiałów audio-wideo. Nadsyłanie zgłoszeń będzie możliwe do 15 września 2022 roku. Udział w programie jest bezpłatny.

Wybrani kandydaci zostaną zaproszeni do udziału w przesłuchaniach w siedzibie NOSPR. Przesłuchania odbędą się w dniach: 10, 17, 19 20, 21, 22 października 2022. Szczegółowy harmonogram przesłuchań zostanie opublikowany w połowie sierpnia 2022.

Czytaj więcej: Katowice | Akademia NOSPR – sezon 2022/2023

Warszawa | „Myślę. Nie płaczę”: udźwiękowienie pomnika Umschlagplatz na podstawie wiersza Ireny Klepfisz

POLMIC31 lipca 2022 o godz. 18.00 przy warszawskim Pomniku Umschlagplatz (ul. Stawki 4) będzie miała miejsce premiera utworu kuratorki Festiwalu WarszeMuzik i współzałożycielki Instytutu Mieczysława Wajnberga Ani Karpowicz, będącego udźwiękowieniem monumentu. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

31 lipca 2022, w roku 80. rocznicy akcji likwidacyjnej w warszawskim getcie, pomnik zagra własną muzykę, daleką od klezmerskiego folkloru, żałobnych pieśni, muzykę "tu i teraz". Inspiracją do nakreślenia formy muzycznej stał się wiersz Ireny Klepfisz zatytułowany Umschlagplatz z 1983 roku, wydany w języku polskim w antologii Moja dzika koza w tłumaczeniu Belli Szwarcman-Czarnoty.

Dźwiękowo punktem wyjścia do napisania utworu stały się nagrania terenowe zrealizowane w pomniku, a także wrażenia dźwiękowe zasłyszane i zapamiętane z interwencji WarszeMuzik. Z treści wiersza usłyszymy w utworze jedynie kilka wybranych słów, między innymi tytułowe: "Myślę. Nie płaczę". Całość zapisana została na flet i flet basowy z towarzyszeniem warstwy audio, złożonej wyłącznie z przetworzonych dźwięków miasta zarejestrowanych w pomniku.

Czytaj więcej: Warszawa | „Myślę. Nie płaczę”: udźwiękowienie pomnika Umschlagplatz na podstawie wiersza Ireny...

Kraków | Korea-Polska. Muzyka inspirowana tradycją

POLMICPatronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Arts Council Korea i Stowarzyszenie Artystyczne „Porta Musicae” zapraszają na wyjątkowy koncert pt. „Korea-Polska. Muzyka inspirowana tradycją” 30 lipca 2022 o 19.00 w Auli Florianka w Krakowie. Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Będzie to niezwykłe spotkanie dwóch kultur – muzyczny dialog artystów z Republiki Korei i Polski. Współczesna koreańska kompozytorka Gyungeun Lee napisała utwory inspirowane dwiema kulturami – tradycyjne rytmy i melodie koreańskie ubrała w muzyczne szaty tradycyjnych polskich tańców. Wszystkie utwory zostaną premierowo wykonane podczas koncertu w Krakowie. Będzie to niepowtarzalna okazja do usłyszenia na żywo koreańskich instrumentów: piri, gayageum oraz haegeum.

Czytaj więcej: Kraków | Korea-Polska. Muzyka inspirowana tradycją

Warszawa | Noskowski. Koncert z maestro Antonim Witem

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Ważnym elementem misji Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa jest restytucja zapomnianych arcydzieł muzyki polskiej koncertowej praktyce, a koncert 30 lipca 2022 o godz. 19.00 pod batutą Antoniego Wita w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie będzie ważnym krokiem w przywracaniu Zygmuntowi Noskowskiemu należnego mu miejsca wśród wybitnych kompozytorów polskich i europejskich drugiej połowy XIX wieku.

Z początkiem XXI wieku muzyka Zygmunta Noskowskiego zaczęła z wolna powracać na estrady koncertowe, pojawiły się także pierwsze wydania takich jego dotąd nieopublikowanych dzieł, jak II i III Kwartet smyczkowy czy II Symfonia.

Czytaj więcej: Warszawa | Noskowski. Koncert z maestro Antonim Witem

Poznań | 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

polmic16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego odbędzie się w Poznaniu w dniach 7–21 października 2022. Udział w koncercie inauguracyjnym wezmą Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej oraz Veriko Tchumburidze pod batutą Andrzeja Boreyki. Bilety są już w sprzedaży.

Ze zwyciężczynią ostatniego konkursu Orkiestra wykona przepiękny Koncert skrzypcowy a-moll op. 53 Antonina Dvořáka oraz Symfonię e-moll „Odrodzenie" op. 7 Mieczysława Karłowicza. Z inicjatywy Andrzeja Boreyki w programie koncertu znalazł się także utwór Nova ukraińskiej kompozytorki Victorii Polevej, jako wyraz solidarności konkursu z narodem ukraińskim, tak dotkliwie doświadczonym przez rosyjską zbrojną agresję.

Czytaj więcej: Poznań | 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

Nie żyje Olgierd Pisarenko...

POLMIC22 lipca zmarł Olgierd Pisarenko (1947 - 2022), muzykolog i publicysta, członek Związku Kompozytorów Polskich od 1981 roku. Jego pogrzeb odbędzie się w dniu 28 lipca (czwartek) o godz. 14.00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Początek ceremonii w Domu Przedpogrzebowym znajdującym się na terenie cmentarza nieopodal bramy głównej.

Olgierd Pisarenko ukończył studia muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim.

Od 1972 współpracował z czasopismem „Ruch Muzyczny”. W latach 2008-2013 był redaktorem naczelnym. Autor licznych publikacji muzyczno-krytycznych oraz audycji radiowych.

Od 1972 związany był również z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. W latach 1987-1995 pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Repertuarowej festiwalu.

W 2007 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Żegnamy Go z wielkim żalem. Cześć Jego pamięci!

Romanów, Konstantynów, Leśna Podlaska | „Z klasyką przez Polskę”: Waldszenen Ensemble

POLMIC28 lipca 2022 o godz. 15:30 w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie, 29 lipca o godz. 19:00 w Gminnym Centrum Kultury w Konstantynowie oraz 30 lipca o godz. 19:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Leśnej Podlaskiej odbędą się wyjątkowe spotkania z muzyką klasyczną w ramach tegorocznej edycji cyklu „Z klasyką przez Polskę”, na które zaprasza Polski Impresariat Muzyczny.

Wystąpi Waldszenen Ensemble w składzie: Maurycy Stawujak (fortepian), Katarzyna Denkiewicz (skrzypce i Mateusz Błaszczak (wiolonczela). Usłyszymy w ich interpretacji tria Leopolda Antona Koželucha, Józefa Wieniawskiego oraz Philippa Scharwenki.

Czytaj więcej: Romanów, Konstantynów, Leśna Podlaska | „Z klasyką przez Polskę”: Waldszenen Ensemble

II edycja Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego już wkrótce!

polmicPatronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Nabór do konkursu wykonawczego w ramach II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. K. Szymanowskiego rozpocznie się 1 listopada 2022 roku. Konkurs Wykonawczy (skrzypce, fortepian, kwartet smyczkowy) przeznaczony jest dla osób urodzonych w latach 1991-2006. W kategorii „Głos" Konkurs przeznaczony jest dla Pań urodzonych w latach 1991-2003 i Panów urodzonych w latach 1988-2003.

Rejestracja do konkursu wykonawczego odbywać się będzie od 1.11.2022 do 31.01.2023 na stronie www.szymanowski-competition.appassimo.com 

Młodzi instrumentaliści i śpiewacy zaprezentują swoje umiejętności wykonując nie tylko utwory wyłonione w konkursie kompozycji, ale i dzieła patrona Konkursu oraz pozycje oparte na kanonie muzyki klasycznej.

Czytaj więcej: II edycja Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego już wkrótce!