Polmic - FB

aktualności

Iubilaei Cantus w Nowym Sączu

Iubilei Cantus 2015XXI Sądecki Festiwal Muzyczny „Iubilaei Cantus” odbędzie się w dniach 8-14 listopada 2015 roku w Nowym Sączu.

Większość wydarzeń będzie miała miejsce w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” (ul. Długosza 3). W programie tegorocznej edycji znajdują się liczne koncerty i spektakle, wieczór poetycki oraz zaduszki kabaretowe.

Wydarzenie zainauguruje spotkanie z Joanną Babiarz, połączone z promocją tomiku poezji Być obok, a jednocześnie wpisujące się w jubileusz 30-lecia pracy twórczej autorki. 9 listopada 2015 roku publiczność będzie miała okazję zobaczyć spektakl taneczny Superbohaterów 10/9 w wykonaniu studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Następnego dnia Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie zaprezentuje spektakl Brat naszego Boga na podstawie książki Karola Wojtyły.

Podczas Narodowego Święta Niepodległości, 11 listopada 2015 roku, odbędzie się koncert symfoniczny w ramach cyklu „Jeszcze Polska Muzyka”. Wystąpi Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Christiana Schumanna wraz z pianistką Beatą Bilińską. W programie: Koncert na orkiestrę Grażyny Bacewicz, Koncert fortepianowy C-dur Franciszka Lessla oraz Symfonia C-dur op. 61 nr 2 Roberta Schumanna.

Czytaj więcej: Iubilaei Cantus w Nowym Sączu

Poznań Baroque

Poznań BaroqueKolejny festiwal Poznań Baroque odbędzie się w dniach od 7 do 15 listopada 2015 roku. Podczas dziewięciu listopadowych wieczorów publiczność będzie miała okazję wysłuchać 20 koncertów w wykonaniu artystów z całego świata.

Po raz pierwszy w Poznaniu wystąpi jeden z najpopularniejszych i najoryginalniejszych francuskich zespołów muzyki dawnej, Les Musiciens de Saint Julien. Na estradzie pojawi się ponownie nadzywczajna European Union Baroque Orchestra, na czele której stanie duński klawesynista Lars Ulrik Mortensen. Niewątpliwą przyjemnością będzie wysłuchanie interpretacji suit wiolonczelowych J.S. Bacha w wykonaniu wiolonczelistki Les Arts Florissants i założycielki Ground Floor – Eleny Andreyev.

- Poznań Baroque jest próbą ukazania różnorodności muzyki barokowej i sposobów, w jaki ją odczytujemy, pielęgnujemy, a być może również kaleczymy. Próbą ograniczoną możliwościami organizacyjnymi i budżetowymi, ale starającą się oddać wewnętrzną energię, rozwibrowanie i oczywiście skupienie muzyki, która chociaż stała się częścią naszej teraźniejszości, to jednak nie straciła swojej tożsamości, odrębności i egzotyki - podkreśla dyrektor artystyczny festiwalu, Cezary Zych.

Tuż przed rozpoczęciem festiwalu, w dniach 4-6 listopada 2015 roku w poznańskim Kinie Muza wyświetlane będą filmy należące do nurtu neobaroku francuskiego, który zapoczątkowany został w latach 80. XX wieku debiutami takich reżyserów jak Jean-Jacques Beineix, Luca Besson i Leos Carax. Dzieła wspomnianych twórców będzie można obejrzeć w ramach cyklu "Poznań Baroque w Muzie".

Więcej informacji – na stronie: http://www.poznanbaroque.com  

Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie

II Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego w WarszawieII Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego, celebrujący 155. rocznicę urodzin swojego patrona, odbędzie w dniach 6-12 listopada 2015 roku w Warszawie. W ciągu tygodnia w Teatrze Polskim, Zamku Królewskim, Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Lutosławskiego, Łazienkach Królewskich i Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina będą miały miejsce koncerty symfoniczne, kameralne i jazzowe, panele dyskusyjne, pokazy filmów i wystawy. W ramach wydarzenia wystąpią artyści z Australii, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych, Majorki i Polski.

Uroczyste otwarcie festiwalu, organizowanego przez Fundację „Ave Arte”, odbędzie się w Teatrze Polskim z udziałem Prezydent m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Koncert rozpocznie Rota Feliksa Nowowiejskiego w wykonaniu Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego, który zaprezentuje również dwa utwory patrona festiwalu: Hej, Orle biały i Nad wodą bystrą i czystą. Fragmenty z opery Manru Paderewskiego wykona sopranistka Katarzyna Laskowska oraz tenor Rafał Bartmiński. Wystąpi także pianista Wojciech Kocyan, profesor fortepianu w Loyola-Marymount University w Los Angeles. W jego wykonaniu publiczność usłyszy Humoreski koncertowe op. 14 i Nokturn B-dur op. 16 nr 4 Paderewskiego oraz kompozycje Fryderyka Chopina.

Więcej informacji – na stronie: www.avearte.pl/planowane-wydarzenia.html

ZOBACZ: program festiwalu - plik PDF

Nowa muzyka w starym Ratuszu

Nowa muzyka w starym Ratuszu Nadbałtyckie Centrum Kultury we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Muzyki Elektroakustycznej (PSeME) oraz Katedrą Kompozycji Akademii Muzycznej w Gdańsku zaprasza 5 listopada 2015 roku o godz. 19.00 do Ratusza Staromiejskiego na inauguracyjny koncert nowego cyklu pod hasłem „Nowa muzyka w starym Ratuszu”.

Organizatorzy pragną przybliżyć trójmiejskim melomanom dokonania współczesnej polskiej muzyki elektroakustycznej, z całą jej różnorodnością, gatunkowym bogactwem i mnogością środków wyrazu. Inauguracyjny koncert wypełnią utwory bardzo różne, zarówno stricte elektroakustyczne (zatem realizowane na żywo za pomocą aparatury), jak i kompozycje na instrumenty z towarzyszeniem elektroniki. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa partytur i grafik bezpośrednio związanych z muzyką elektroakustyczną.

Każdy utwór zostanie zaprezentowany i wykonany przez samego kompozytora, często z towarzyszeniem znakomitych instrumentalistów, specjalizujących się w repertuarze współczesnym. Dla słuchaczy będzie to nie tylko okazja do wysłuchania muzyki, ale także osobistego spotkania z artystami, porozmawiania z nimi i zajrzenia za kulisy realizacji tego gatunku.

Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpią tacy kompozytorzy, jak: Lidia Zielińska (Poznań), Marek Chołoniewski (Kraków), Edward Sielicki (Warszawa), Krzysztof Olczak (Gdańsk) czy Dariusz Mazurowski (Gdańsk). Towarzyszyć im będą wykonawcy: Małgorzata Rocławska (sopran), Alina Mleczko (saksofon sopranowy), Anna Zielińska (skrzypce) oraz Paweł Zagańczyk (akordeon). Utworom towarzyszyć będą wizualizacje realizowane przez Cezarego Joczyna.

ZOBACZ: program koncertu

Krajobraz fundamentalny w cyklu koncertów Music +

alt18 listopada 2015 roku o godz. 19.00 w Młodzieżowym Domu Kultury „Dom Harcerza” w Krakowie (ul. Reymonta 18) odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Music +” zatytułowany Krajobraz fundamentalny. Wystąpi sopranistka Łucja Czarnecka z towarzyszeniem pianisty Piotra Grodeckiego.

W programie koncertu znajdą się kompozycje Ignacego Jana Paderewskiego (Polały się łzy me, Konwalijka, Nad wodą wielką i czystą, Gdy ostatnia róża zwiędła, Siwy koniu, Szumi w gaju brzezina, Chłopca mego mi zabrali ), Fryderyka Chopina (Precz z moich oczu, Piosenka litewska, Dumka) oraz Mieczysława Karłowicza (Pamiętam ciche, jasne, złote dnie, Mów do mnie jeszcze, Zasmuconej, Na śniegu, Z Erotyków, Pod jaworem).

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
Czytaj więcej: Krajobraz fundamentalny w cyklu koncertów Music +

Kompozytorzy poznańscy i ich Goście

Koncer Sepia EnsembleKoncert z cyklu „Kompozytorzy poznańscy i ich Goście” odbędzie się 4 listopada 2015 roku o godz. 18.00 w Auli Novej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Będzie to wydarzenie towarzyszące IX Międzynarodowemu Forum Kompozytorów w Poznaniu.

W programie: Krzysztof MeyerQuattro colori op. 24 na klarnet, puzon, wiolonczelę i fortepian (1969-70), Brian Ferneyhough – Cassandra’s Dream Song na flet solo (1970), Kerékfy Márton – Alleluja na skrzypce, altówkę, wiolonczelę i fortepian (2006), Milen Panayotov – En busca de duende na kwartet smyczkowy (2014/2015), Witold Lutosławski Epitafium na obój i fortepian (1979), Georg Katzer – Strahlung/Brechung na kwintet smyczkowy (1991).

Wystąpi Sepia Ensemble – zespół specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej, który powstał w 2012 roku z inicjatywy Artura Kroschela i Rafała Zapały. W jego skład wchodzą absolwenci oraz studenci Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, których łączy szczególne zainteresowanie i pasja wykonywania muzyki najnowszej.

Marek Wakarecy in memoriam

Marek Wakarecy in memoriamPomorskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza na XIV Koncert Towarzyski Marek Wakarecy in memoriam, który odbędzie się 4 listopada 2015 roku o godz. 19.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Toruniu. Wystąpią skrzypkowie Jakub Jakowicz oraz Krzysztof Jakowicz z towarzyszeniem Orkiestry Smyczkowej dla Marka, złożonej z muzyków – przyjaciół zmarłego tragicznie przed czterema laty dyrektora Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Marek Wakarecy był znanym toruńskim muzykiem, działaczem społecznym i samorządowym. Pełnił funkcję dyrektora naczelnego orkiestry, która w 2006 roku została przemianowana na Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. W 1997 roku powołał do życia Międzynarodowy Letni Festiwal „Toruń – Muzyka i Architektura”, a w 2005 roku Międzynarodowy Festiwal Haendlowski. Przez długi czas był wiceprezesem Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego. Koncert poświęcony pamięci muzyka planowany jest w pobliżu rocznicy jego tragicznej śmierci w wypadku samochodowym, 7 listopada 2011 roku.

Program koncertu wypełnią utwory, które Marek Wakarecy doskonale znał i sam był ich wykonawcą. Będą to m.in. dzieła Antonia Vivaldiego (Sonata G-dur RV71, Sonata F-dur RV70, Koncert a –moll op. 3 nr 8 na dwoje skrzypiec), Tomaso Albibioniego (Adagio g-moll), Jana Sebastiana Bacha (Aria ze Suity orkiestrowej D-dur nr 3 BWV 1068) oraz Henryka Mikołaja Góreckiego (Trzy utwory w dawnym stylu). Koncert poprowadzi Magdalena Cynk i Justyna Sawicka.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Dworu Artusa od 29 października. Liczba miejsc ograniczona.

Obchody Jubileuszu 70-lecia PWM

Jubileusz 70-lecia PWMŚwiatowe premiery utworów Henryka Mikołaja Góreckiego i Pawła Mykietyna, konferencja naukowa, premiery monografii, albumów i wystaw oraz spotkania z niezwykłymi ludźmi, którzy tworzyli polską i światową historię muzyki – to wydarzenia zaplanowane w ramach obchodów Jubileuszu 70-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Rok 2015 jest dla PWM rokiem szczególnym i to nie tylko z powodu Jubileuszu. Wszystko wskazuje na to, że będzie dla nas przełomowy, otwierający nową kartę w historii wydawnictwa. – powiedział Adam Radzikowski, Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. – W tym roku uchwalona została specjalna ustawa, która pozwala naszą spółkę przemienić w państwową instytucję kultury. PWM wróci pod skrzydła resortu kultury. Dlatego postanowiliśmy tak zorganizować ten Jubileusz, aby podkreślić że jesteśmy, będziemy i mamy ambitne plany na kolejne lata. A przede wszystkim, że otwiera się wreszcie duża szansa, aby te plany zrealizować.

Cykl wydarzeń uświetniających 70-lecie PWM rozpocznie się na początku listopada 2015 roku. Kulminacyjnym punktem jubileuszu będzie światowa premiera oratorium Sanctus Adalbertus op. 71 na sopran, baryton, chór mieszany i wielką orkiestrę symfoniczną Henryka Mikołaja Góreckiego. Koncert odbędzie się 4 listopada 2015 roku o godz. 20.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków (ul. Marii Konopnickiej 17). W programie uroczystego wieczoru zabrzmi również skomponowana specjalnie na tę okazję Fanfara Pawła Mykietyna oraz Odwieczne pieśni op. 10 Mieczysława Karłowicza. Wystąpią wybitni polscy artyści: Wioletta Chodowicz – sopran, Artur Ruciński – baryton, Chór Polskiego Radia, Chór Filharmonii Krakowskiej oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Jacka Kaspszyka.

Czytaj więcej: Obchody Jubileuszu 70-lecia PWM

XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”

XXIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ W dniach 21 listopada – 5 grudnia 2015 roku odbędzie się XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”, w ramach którego publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w pięciu koncertach: w Sali Kameralnej NOSPR – 21 i 25 listopada o godz. 19.30, a następnie w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – 29 listopada o godz. 18.00 oraz 2 i 5 grudnia o godz. 19.00.

Idea tegorocznej edycji Festiwalu to Mistrz i uczeń, a wraz z nią pytanie, czy ta relacja to wyzwanie czy anachronizm? Czy mentoring to innowacja, trend czy może znak naszych czasów? Artyści spróbują to prześledzić – w różnych epokach, stylach i kierunkach. W takiej formule mieści się twórczość kompozytorów pochodzących z bliskich i odległych kręgów kulturowych i stylistycznych, począwszy od Polski, przez Rosję, Francję i Anglię, po Amerykę Południową. Tegoroczny festiwal składa się z przykładów tej relacji w osobach i utworach takich kompozytorów, jak: Ginastera – Piazzolla, Voughan-Williams – Ravel, Mendelssohn – Gade, Bridge – Britten, MaliszewskiLutosławski, Gliére – Prokofiew i Miaskowski. W niektórych jednak przypadkach okazuje się, że to uczeń stał się mistrzem, że przerósł nauczyciela. Nazwisko tego drugiego popadłoby w zapomnienie, gdyby nie jego fenomenalny student. A zatem Mistrz i uczeń, nauczyciel – mistrz jest chyba słusznym rozwinięciem tytułu tegorocznej edycji Festiwalu.

W obsadzie wykonawczej młodość również zderzy się z doświadczeniem. Na jednym z koncertów studenci wystąpią razem z nauczycielami. Do grona tegorocznych gości zaproszeni zostali zarówno młodzi artyści, laureaci licznych konkursów i przesłuchań (Szczepan Kończal - pianista, Julia Łopuszańska – studentka w klasie harfy katowickiej AM), jak i akademickich profesorów o imponującym dorobku estradowym i dydaktycznym (Maria Szwajger-Kułakowska, Tomasz Miczka, Tomasz Strahl). Spośród dwóch Oktetów, które znalazły się w programie – Nielsa Gade i Rheinholda Gliére’a – pierwszy wykonany zostanie przez Kwartet Śląski z młodym angielskim Kwartetem Jubilee, w drugim natomiast z gospodarzami wystąpi Kwartet Camerata.

ZOBACZ: program Festiwalu

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.