Polmic - FB

aktualności

Gdańsk | IX edycja NeoArte – Syntezator Sztuki

NeoarteNeoArte – Syntezator Sztuki to festiwal o międzynarodowej obsadzie prezentujący najciekawsze trendy w muzyce i sztuce współczesnej, platforma łącząca artystów z różnych kultur i dziedzin sztuki, wydarzenie intrygujące i nietuzinkowe, które daje szansę na kontakt z muzyką i sztuką, pobudzającą nowe obszary ludzkich zmysłów i wzbogacającą spojrzenie na świat. W 2020 roku trójmiejski zespół NeoQuartet zaprasza na Festiwal w dniach 22-25 października.

Publiczność IX edycji festiwalu będzie mogła uczestniczyć w dziesięciu koncertach, dwóch instalacjach artystycznych oraz kilku performance. Studenci kompozycji wezmą udział w warsztatach kompozytorskich prowadzonych przez patronkę festiwalu Hannę Kulenty, a dzieci i młodzież będą mogli uczestniczyć w zajęciach teatralno-muzycznych prowadzonych przez aktorkę i reżyserkę Agnieszkę Płoszajską.

Każdy z koncertów jest zaplanowany jako spektakl multidyscyplinarny, podczas większości z nich publiczność będzie częścią procesu artystycznego. Podczas inauguracji imprezy NeoQuartet w trakcie godzinnego spektaklu multimedialnego zaprezentuje twórczość Hanny Kulenty. Kolejnego dnia wystąpi berliński Ensemble Mosaik, jeden z najznakomitszych zespołów muzyki współczesnej, oraz szwajcarski duet reConvert, przedstawiając interaktywną instalację muzyczną stworzoną we współpracy z kompozytorem Fabrizio di Salvo. Trzeci dzień festiwalu to popołudniowy koncert, performance i warsztaty inspirowane twórczością Alvina Luciera oraz wieczorny koncert premier ze światowymi prawykonaniami kompozycji napisanych dla NeoQuartet przez kompozytorów z Japonii, Rosji i Polski. Ostatni dzień festiwalu to już tradycyjnie maraton koncertowy z udziałem całej plejady znakomitych zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki nowej. W Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku wystąpią Hashtag Ensemble, duety Śniedź oraz reConvert, norweski Cikada Ensemble, trio Liebchen – Kwiatkowska – Pałosz, a na zakończenie NeoQuartet – laureat Pomorskiej Nagrody Artystycznej w roku 2019 – w multimedialnym performance z gdańskim artystą Piotrem Wyrzykowskim.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program dostępny jest na stronie www.neoarte.pl 

Gdańsk | „Wtorki na fali”

Opera BałtyckaOpera Bałtycka w Gdańsku zaprasza 20 października 2020 roku o godz. 19.00 na inaugurację cyklu koncertów „Wtorki na fali”.

„Wtorki na fali” to cykl trzech spotkań z polską myślą muzyczną dwudziestolecia międzywojennego. Z okazji 100. Rocznicy Zaślubin Polski z Bałtykiem wybrani artyści Opery Bałtyckiej zaprezentują interpretacje rzadko wykonywanych utworów kameralnych Karola Szymanowskiego, Ludomira Różyckiego i Grażyny Bacewicz.

Koncerty kameralne będą się odbywać w foyer Opery Bałtyckiej w październiku, listopadzie i grudniu. To przestrzeń, która tym różni się od sceny, że zaciera granicę między wykonawcami i publicznością. Dziedzictwo polskich kompozytorów i kompozytorek ma istotne znaczenie w europejskiej kulturze operowej. „Wtorki na fali” to próba popularyzacji zarówno dorobku międzywojnia, jak i umiejętności gdańskich artystów, którzy podejmują się jego współczesnych interpretacji.

Cykl „Wtorki na fali” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Informacja o biletach – na stronie https://operabaltycka.pl/pl 

Warszawa | Scena muzyki nowej 2020

NTCykl koncertów Chain Ensemble „Scena muzyki nowej”, który w 2020 roku odbędzie się w dniach 20 października – 15 grudnia, to prezentacja ważnych dokonań muzycznych ostatnich kilku dekad na scenie warszawskiego Nowego Teatru.

W programie cyklu, organizowanego przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, znalazły się koncerty „Ró czyli spokój”, „Podróże i ‘podróże’”, „Musica Pura z Austrii” oraz „Renesans i barok dziś”. Usłyszymy dzieła kompozytorów z całego świata, w tym utwory polskich twórców: Artura Kroschela, Witolda Szalonka i Pawła Mykietyna.

Podczas najbliższego koncertu 20 października o godz. 19.00 zabrzmią Fracture Artura Kroschela, Poco a Poco Alexa Minceka, Anny Thorvaldsdottir oraz Hot Franca Donatoniego. Jak zaznaczają organizatorzy, „Spokój – nie jako odprężenie – lecz jako pełna swobody koncentracja – to przestrzeń wspólna październikowego koncertu Chain Ensemble. Uważne poruszanie się po kruchym terenie, jakim jest stan pełni, ciągle na nowo na przemian osiągany i destabilizowany. A przy tym błyskotliwość tych na poły realnych, na poły magicznych zjawisk wyłonionych z wyobraźni kompozytorskiej sprawia, że koncert „Ró czyli spokój” to nie tylko trening uważności (vide sławetne mindfulness), ale też ekscytujące eksploracje muzyczności”.

Dodatkowe informacje – na stronie https://nowyteatr.org/pl 

Lutosławski Piano Duo: „Włącz duet” online

Wlacz duet„Włącz duet” to cykl nowatorskich koncertów i spotkań online w wykonaniu Lutosławski Piano Duo, wielokrotnie nagradzanego i koncertującego na całym świecie zespołu, który w zeszłym roku obchodził swoje 20-lecie. Projekt zakłada prezentację siedmiu koncertów duetu zaprezentowanych wirtualnie, których program merytoryczny został dobrany pod kątem możliwości dotarcia do jak najszerszych grup społecznych. Transmisja online odbywać się będzie za pośrednictwem Facebooka w dniach 19-25 października 2020.

Najwyższa jakość wykonania, odpowiedni dobór repertuaru (m.in. Chopin, Lutosławski, Górecki, Sikorski, Reich, Ravel, Debussy), połączenie muzyki z opowieścią artystów o swojej pracy, a także nowoczesna forma nagrań sprawia, że niekwestionowaną wartością projektu jest nie tylko walor artystyczny, ale także edukacyjny. Projekt stanowi także wyjście na przeciw oczekiwaniom odbiorców pragnących bliżej przyjrzeć się muzykom podczas gry, ale też w czasie pracy nad repertuarem. Pomogą w tym specjalne ujęcia kamery.

Ideą takiego działania jest zarówno ukazanie procesu pracy artystów nad kolejnymi utworami (na 4 ręce, a także na 2 fortepiany), jak i historii ich powstania wraz z interesującymi zjawiskami wykonawczymi, których realizacja możliwa jest jedynie w formie duetu fortepianowego. Najważniejszym celem jest wyjście na przeciw oczekiwaniom publiczności, która jest ciekawa pracy muzyka od strony warsztatowej oraz potrzebuje bliskiego kontaktu z osobą wykonawcy. Emilia Karolina Sitarz i Bartłomiej Wąsik, tworzący od ponad 20 lat Lutosławski Piano Duo oraz kwartet Kwadrofonik, to pianiści wszechstronni, odnajdujący się z powodzeniem w muzyce klasycznej, folkowej i współczesnej. Każde ze spotkań z nimi zostanie nagrane w studiu i zarejestrowane na kilka kamer, a następnie udostępnione online na kanale projektu. Dostęp do nagrań będzie nieodpłatny, będą one ukazywały się cyklicznie w okresie realizacji projektu. Realizacją projektu od strony wizualnej kieruje dziennikarz TVP Kultura Eliza Orzechowska, zajmująca się m.in. transmisją Konkursów Chopinowskich, Sceny Klasycznej TVP Kultura czy dokumentacją premier Teatru Wielkiego.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

https://www.facebook.com/Lutos%C5%82awski-Piano-Duo-448485271951788/ 

Nie żyje Juliusz Łuciuk…

ŁuciukWieczorem 17 października w Krakowie w wieku 93 lat zmarł kompozytor Juliusz Łuciuk, członek honorowy Związku Kompozytorów Polskich.

„Szczególna dbałość o tradycje narodowe, religijne i rodzinne, nadzwyczaj aktywna postawa kompozytorska bez względu na wiek, owocująca regularnie nowymi kompozycjami, permanentna obecność w środowisku muzycznym Krakowa, także jego droga twórcza, upór i stanowczość w realizacji podjętych zamierzeń oraz wybitne osiągnięcia artystyczne, w większości utrwalone na płytach monograficznych” – podsumował jego twórczość Jerzy Stankiewicz.

Juliusz Łuciuk, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie, był uczniem Zdzisława Jachimeckiego i Stanisława Wiechowicza. Swoją edukację muzyczną kontynuował w Paryżu, gdzie w latach 1958-59 studiował kompozycję u Nadii Boulanger i Maxa Deutscha oraz uczestniczył w seminariach Oliviera Messiaena. Ponadto brał udział w Międzynarodowych Kursach Kompozytorskich w Darmstadt. Za swoją wszechstronną twórczość kompozytorską otrzymał wiele nagród, m.in. srebrny medal na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Vercelli, Nagrodę Radia Niderlandzkiego na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Holandii, Prix de Composition Musicale Prince Reinier III de Monaco, Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość fortepianową dla dzieci, Nagrodę im. Brata Alberta za osiągnięcia w dziedzinie muzyki sakralnej, Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich, order Pro Ecclesia et Pontifice (2001), Nagrodę Specjalną Ministra Kultury, Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Cześć Jego pamięci!

Msza Żałobna odprawiona zostanie 23 października o godz. 10:30 w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie. Odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku i pochowanie w grobie rodzinnym odbędzie się o godz. 13:00 od bramy Cmentarza Batowickiego w Krakowie przy ul. Powstańców.

Szczecin | Utwory Krzysztofa Pendereckiego na kwartet smyczkowy

ASQUtwory Krzysztofa Pendereckiego w niespotykanych aranżacjach na kwartet smyczkowy autorstwa i w wykonaniu Atom String Quartet usłyszymy podczas koncertu z cyklu Espressivo. 19 października 2020 Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprasza o godz. 19.00 do złotej sali i na http://livefilharmonia.szczecin.pl/.

Atom String Quartet to nie tylko jeden z najważniejszych polskich kwartetów smyczkowych, ale także jeden z najbardziej zaprzyjaźnionych z Filharmonią zespołów. Owocem tej współpracy jest płyta Penderecki, nagrana w przestrzeni Filharmonii w Szczecinie i również przez nią wydana. Zespół sięgnął po muzykę Krzysztofa Pendereckiego – najwybitniejszego polskiego kompozytora naszych czasów, nie unikając improwizacji na tematy jego dzieł.

Główną oś programu stanowią utwory kameralne i solowe na instrumenty dęte z młodzieńczego okresu twórczości Mistrza, które przeplatane są Trzema utworami w dawnym stylu, które Penderecki stworzył z własnej muzyki do filmu Rękopis znaleziony w Saragossie. To program z pogranicza gatunków muzycznych: klasyka i awangarda mieszają się w nim z jazzowym zacięciem i muzycznym eksperymentem.

Informacja o biletach – na stronie https://filharmonia.szczecin.pl/wydarzenia/1392-ASQ__PENDERECKI 

Kraków | VII Krakowska Jesień Muzyczna

KJMPo raz siódmy Stowarzyszenie Artystyczne „Porta Musicae" wraz z Filharmonią im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zapraszają do uczestnictwa w Krakowskiej Jesieni Muzycznej. W 2020 roku organizatorzy proponują cykl czterech koncertów w dniach 18–22 października, które odbędą się w Sali Koncertowej Filharmonii Krakowskiej.

VII Krakowska Jesień Muzyczna to cztery spotkania z kameralną muzyką klasyczną w najlepszym wykonaniu. W programach koncertów znalazły się dzieła klasyczne oraz utwory kompozytorów współczesnych.

Festiwal zainauguruje Airis String Quartet, który zaprezentuje kwartety smyczkowe Ludwiga van Beethovena i Felixa Mendelssohna. Podczas tego koncertu artyści dokonają także światowej premiery IV Kwartetu smyczkowego "InGarden Quartet" Michała Dobrzyńskiego, zamówionego i napisanego specjalnie na siódmą edycję Krakowskiej Jesieni Muzycznej w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Drugiego dnia festiwalu skrzypek Piotr Rachwał, wiolonczelistka Barbara Łypik-Sobaniec oraz pianista Sławomir Cierpik zaprezentują program składający się z dzieł Ady Gentile, Adama Walacińskiego i Antonina Dvořáka. Trzeciego dnia wystąpi duet jakiego jeszcze na festiwalu nie było – mezzosopranistka Magdalena Kulig i akordeonista Maciej Zimka wykonają pieśni Mieczysława Karłowicza, Fryderyka Chopina, Petera Corneliusa oraz Piotra Czajkowskiego. Na zakończenie tegorocznej edycji Festiwalu Piotr Pawlak – zwycięzca II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Chopin pod Wawelem” (2019) – wykona utwory Fryderyka Chopina.

Szczegółowy program – na stronie http://www.filharmonia.krakow.pl/ 

Kraków | 32. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

KMFKZwiązek Kompozytorów Polskich – Oddział w Krakowie zaprasza na 32. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów, który w 2020 roku odbędzie się w dniach 17–25 października. Usłyszymy 16 prawykonań światowych oraz 4 prawykonania polskie. W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją pandemiczną program może ulec zmianie, a wszystkie koncerty festiwalowe odbędą się bez publiczności. Transmisje z koncertów będzie można oglądać na festiwalowym kanale YouTube.

Podczas tegorocznego 32. KMFK jak zwykle zaprezentowana zostanie twórczość kompozytorów krakowskich w kontekście muzyki światowej. Repertuar zostanie wzbogacony o kompozycje inspirowane naturą, m.in.: Wyspy Eugeniusza Knapika, Warkocz Bereniki Jerzego Kornowicza, Sounds of Forest Sofii Gubaiduliny czy Le merle noir Oliviera Messiaena.

Sinfonietta Cracovia pod batutą Jurka Dybała wykona utwór Krzysztofa Pendereckiego Ciaccona in memoria del Giovanni Paolo II. Będzie to szczególne wydarzenie, upamiętniające zmarłego w tym roku naszego krakowskiego Mistrza i 100. rocznicę urodzin Papieża Polaka. Orkiestra dokona również na tym koncercie prawykonań najnowszych utworów Wojciecha Widłaka oraz Kamila Kruka (partię piły koncertującej wykona sam kompozytor). Tradycją festiwalu jest coroczny koncert Studia Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie. W tym roku na koncercie zatytułowanym „Koktajl elektroniczny” zaprezentowane zostaną najnowsze utwory studentów kompozycji — w większości będą to prawykonania światowe.

Ważnym punktem programu 32. KMFK jest 3. Międzynarodowy Konkurs dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa Pendereckiego, który został powołany w 85. rocznicę jego urodzin. Tegoroczne jury przyznało Nagrodę Główną utworowi Streams… contacts na flet i fortepian, którego autorem jest austriacki kompozytor Otto Wanke (ur. 1989).

Dopełnieniem festiwalu będzie sesja muzykologiczna „Muzyka i natura”, na której wygłoszą referaty teoretycy z Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program wydarzenia dostępny jest na stronie http://festiwal.zkp.krakow.pl/ 

Marcel Chyrzyński, dyrektor generalny i artystyczny

Kraków | IV Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych „Duettissimo!”

DuettissimoKatedra Kameralistyki Akademii Muzycznej w Krakowie zaprasza w dniach 17–28 października 2020 na IV Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych „Duettissimo!”

Międzynarodowy Festiwal jest wyjątkową na świecie imprezą poświęconą tylko i wyłącznie właśnie tej formacji kameralnej. O rosnącej randze Festiwalu świadczyć może udział w przedsięwzięciu duetowych gwiazd światowego formatu. Za główny cel swoich działań Organizatorzy postawili przywrócenie duetowi fortepianowemu należytego miejsca w świadomości pianistów, jak i w życiu koncertowym, oraz popularyzowanie repertuaru na ten skład kameralny. Dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia jest dr hab. Bartłomiej Kominek – kierownik Katedry Kameralistyki.

W roku 2020 Festiwal „Duettissimo” odbędzie się w ograniczonej formie i zostanie częściowo przeniesiony w przestrzeń komunikacji cyfrowej. Wśród wykonawców ponownie usłyszeć będzie można zarówno studentów krakowskiej Akademii Muzycznej, jak i jej wykładowców, a także laureatów międzynarodowych konkursów duetów fortepianowych. Gościem Festiwalu będzie jeden z najlepszych duetów Republiki Słowackiej – Jordana Palovičová i Zuzana Biščáková; koncert inauguracyjny objęty został honorowym patronatem Konsula Republiki Słowackiej w Krakowie. W repertuarze Festiwalu nie mogło zabraknąć muzyki polskich twórców, m. in. utworów Juliusza Zarębskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego.

Wstęp na koncerty w ramach Festiwalu jest wolny!

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Sczegółowy program – na stronie https://www.amuz.krakow.pl/duettissimo/