Polmic - FB

aktualności

„Sytuacja pandemii nieodwracalnie zmieniła świat muzyki” – przedstawiciele instytucji kultury zabrali głos podczas konferencji Young Arts. Muzyka & Edukacja 3.0

IMiT„Sytuacja pandemii nieodwracalnie zmieniła świat muzyki” – przedstawiciele instytucji kultury zabrali głos podczas konferencji Young Arts. Muzyka & Edukacja 3.0

7 października 2020 odbyła się konferencja dla nauczycieli gry na instrumentach smyczkowych „Young Arts. Muzyka & Edukacja 3.0”. Wydarzenie było w całości poświęcone praktycznym aspektom zdalnej edukacji muzycznej, a otworzył je panel na temat zmian obyczajowych w muzyce, które wywołała pandemia.

Dyskusję otwierającą konferencję poprowadził Maxymilian Bylicki z Instytutu Muzyki i Tańca, a udział w niej wzięli przedstawiciele najważniejszych instytucji odpowiedzialnych za kulturę i edukację artystyczną: Agnieszka Hejduk-Domańska – zastępca dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Katarzyna Dziurdzikowska – wicedyrektor Centrum Edukacji Artystycznej. Głos środowiska szkolnych placówek muzycznych reprezentowała prof. Katarzyna Sokołowska, wicedyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. Tematem rozmowy były zmiany obyczajowe wywołane przez pandemię w świecie muzyki oraz wyzwania i szanse, jakie daje kulturze nauczanie online. Podczas konferencji została również krótko zaprezentowana nowa platforma edukacyjna Young Arts Kids, której misją jest umożliwianie dostępu do edukacji muzycznej wszystkim, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności pod opieką wybitnych nauczycieli, oraz możliwość kontynuowania edukacji w okresie ewentualnych ograniczeń pandemicznych. Platforma jest dostępna pod adresem www.yakids.pl.

„Sytuacja pandemii zmieniła świat muzyki. Wszyscy teraz muszą odnaleźć się w rzeczywistości, kiedy nie ma możliwości występów na żywo. O wiele trudniejsze jest obecnie realizowanie edukacji artystycznej dzieci” – powiedział na wstępie dyskusji Maxymilian Bylicki.

Czytaj więcej: „Sytuacja pandemii nieodwracalnie zmieniła świat muzyki” – przedstawiciele instytucji kultury...

Nabór do programu Royal Scottish National Orchestra Composers' Hub 2020

IAMInstytut Adama Mickiewicza zaprasza młodych polskich kompozytorów i kompozytorki do wzięcia udziału w naborze do Royal Scottish National Orchestra Composers’ Hub 2020.

Konkurs skierowany jest do twórców na wczesnych etapach kariery, stanowiąc fantastyczną okazję do komponowania muzyki orkiestrowej czy rozwijania umiejętności i twórczych relacji. We współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza RSNO Composers’ Hub oferuje możliwość udziału w programie jednego polskiego kompozytora / jednej polskiej kompozytorki. Spędzi on / ona sezon 2020/21, doskonaląc swoje umiejętności pod okiem specjalistów z Royal Scottish National Orchestra.

Aby wziąć udział w naborze koniecznie należy przesłać CV i list motywacyjny w języku angielskim oraz dwa przykłady własnych kompozycji (partytura wraz z materiałem dźwiękowym). Zgłoszenia należy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Przyjmowane będą wyłącznie wnioski przesłane pocztą elektroniczną.

Wszystkie szczegółowe informacje, w tym zasady naboru oraz korzyści płynące z udziału w Royal Scottish National Orchestra Composers’ Hub 2020 znajdują się pod adresem: https://iam.pl/pl/rsno-composers-hub-open-call-for-polish-composers 

Poznań | Festiwal Sztuki Audiowizualnej Światłodźwięki

ŚwiatłodźwiękiŚwiatłodźwięki to festiwal sztuki audiowizualnej, prezentujący najważniejsze prace europejskiego i rodzimego środowiska artystycznego, zafascynowanego performatywnym łączeniem wizualności i muzyki. Piąta edycja festiwalu, organizowanego przez Fundację Wspierania Kultury – Our Place Foundation będzie miała miejsce w poznańskim Centrum Kultury Zamek w dniach 16–17 października 2020.

Organizatorzy określają wrażenia, jakich mogą spodziewać się uczestnicy festiwalu jako „synestetyczne doświadczanie eksperymentalnej muzyki i świetlnych wizualizacji”. Ta interdyscyplinarna sztuka tworzona jest całkowicie na żywo, w oparciu o nowe koncepcje, zakładające wzajemne oddziaływanie dźwięku i obrazu / koloru w jednym czasie.

Światłodźwięki to koncerty, jam session i wykłady-prezentacje w języku angielskim, podczas których artyści tworzący projekcje, muzycy-naukowcy opowiedzą o najnowszych trendach w europejskiej sztuce, o połączeniach sztuki, informatyki, architektury. Zaprezentują nowe drogi i kierunki, którymi podąża sztuka. W tym roku prelegentami będą słowacki kompozytor Marián Zavarský i hiszpański artysta medialny Marti Guillem Ciscar. Podczas koncertów festiwalowych wystąpią znakomici wykonawcy i kompozytorzy, m. in. saksofonista i kompozytor Michał Fetler, kompozytor i perkusista Rafał Gorzycki, klarnecista i improwizator Piotr Mełech oraz kompozytor i pianista Jakub Królikowski – dyrektor artystyczny Festiwalu, laureat Nagrody Głównej na Konkursie Młodych Kompozytorów im. Marka Stachowskiego (2018).

Udział we wszystkich wydarzeniach festiwalu jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie http://www.swiatlodzwieki.pl/ 

Muzyczny trener. Dziecięca kameralistyka online i w domu

SPMKW ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci” Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów – Oddział w Krakowie zrealizowało nowatorski projekt „Dziecięca kameralistyka online i w domu” obejmujący ok 1100 minut nagrań polskiej muzyki kameralnej. Od 14 października 2020 materiały będą dostępne w nowej aplikacji mobilnej con.sol.la oraz na kanale YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – partnera projektu.

„Dziecięca kameralistyka online i w domu" obejmuje nagrania poszczególnych partii w dziecięcych duetach instrumentalnych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, co ma umożliwić grę zespołową w warunkach domowych, nauczania zdalnego oraz społecznej izolacji. Projekt składa się łącznie z ponad 375 nagrań audio oraz audio-video utworów duetowych.

Wśród nich znajdują się kompozycje wybitnych współczesnych kompozytorów, w tym Hanny Kulenty, Grażyny Bacewicz i Romualda Twardowskiego. Dla każdego utworu-duetu powstały nagrania poszczególnych partii przygotowane w dwóch wersjach tempa, aby umożliwić grę zespołową uczniom na różnym poziomie zaawansowania, a także zachęcić do gry muzyków-amatorów. Powstały również wersje wzorcowych utworów.

W realizacji nagrań w Studio BBrecords udział wzięli znakomici wykonawcy: Ravel Piano Duo, Anna Maria Staśkiewicz (skrzypce), Joanna Konarzewska (skrzypce), Julia Samojło (fortepian), Piotr Gach (wiolonczela), Michał Panasiuk (wiolonczela), Maria Sławek (skrzypce) oraz Anna Kuk (skrzypce).

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Strona internetowa: http://spmk.com.pl/ 

Elbląg | Biało-czerwone melodie spod smyczków – EOK, Jakub Chrenowicz i Jakub Jakowicz

EOK11 października 2020 roku o godz. 18.00 w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu Elbląska Orkiestra Kameralna pod batutą Jakuba Chrenowicza dokona prawykonania Concerto in G Mikołaja Majkusiaka. Utwór powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Koncert upłynie pod znakiem twórczości polskich mistrzów partytury. W pierwszej części koncertu usłyszymy utwory Mikołaja Piotra Góreckiego: Divertimento na orkiestrę smyczkową i Concerto-Notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową. Syn Henryka Mikołaja Góreckiego z powodzeniem kontynuuje rodzinne tradycje i cieszy się uznaniem po obu stronach Atlantyku (na co dzień mieszka w USA). Partię solową w Concerto-Notturno wykona syn innego wybitnego muzyka – skrzypek Jakub Jakowicz. W interpretacji EOK zabrzmi także Orawa Wojciecha Kilara.

W finale koncertu Elbląska Orkiestra Kameralna prawykona kompozycję Mikołaja Majkusiaka Concerto in G na orkiestrę smyczkową.

Koncert odbędzie się pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie https://eok.elblag.eu/ 

Mińsk Mazowiecki | Mińskie Muzyczne Spotkania bez Barier

Czas sztukiDo 8 listopada 2020 roku potrwa nowy cykl koncertów „Mińskie Muzyczne Spotkania bez Barier” w Mińsku Mazowieckim, organizowany przez Fundację „Czas Sztuki”. Najbliższy koncert będzie miał miejsce w Muzeum Ziemi Mińskiej 11 października o godz. 16.00.

Fundacja „Czas Sztuki” koncentruje swoje działania na organizacji bezpłatnych koncertów w zabytkowych kościołach i instytucjach kulturalnych w powiecie mińskim w gminie Mrozy, gdzie znajduje się siedziba Fundacji. Członkami Fundacji są muzycy zespołu The Time Quartet. Kwartet tworzą absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W ciągu kilkunastu lat pracy artystycznej zespół wykonał ponad 350 koncertów w kraju i za granicą, współpracował z wieloma znakomitymi zespołami i artystami, w tym z Andrzej Jagodziński Trio, Orkiestrą Sinfonia Iuventus, World Orchestra Grzecha Piotrowskiego, Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze” i Trifonidis Downtown Sextet. Muzycy kwartetu są założycielami studyjnej orkiestry Melanidis Orchestra, z którą nagrali muzykę do sześciu polskich i zagranicznych filmów.

Podczas najbliższego koncertu z cyklu „Mińskie Muzyczne Spotkania bez Barier” wystąpi znakomity duet: wiolonczelistka Anna Wróbel i pianistka Małgorzata Marczyk. W programie – wyłącznie muzyka polska: kompozycje Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Feliksa Nowowiejskiego, Karola Skarżyńskiego i Piotra Wróbla.

Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja zaproszeń (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Warszawa | Premiera oratorium „Sprawiedliwe”

SprawiedliweW 2020 roku przypada 150. rocznica urodzin Matki Matyldy Getter, Franciszkanki Rodziny Maryi, która w czasie II wojny światowej razem ze współsiostrami uratowała kilka tysięcy dzieci żydowskich z getta. Z tej okazji z inicjatywy Fundacji AVE oraz Matki Generalnej Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi Janiny Kierstan powstało oratorium Sprawiedliwe autorstwa Aldony Kraus i Jerzego Cembrzyńskiego, którego premiera odbędzie się 11 października.

Utwór zostanie zaprezentowany 11 października dwukrotnie: o godz. 15.30 w Archikatedrze Warszawskiej oraz o godz. 19.00 w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Markach-Pustelniku. Wykonawcami będą soliści Małgorzata Rudnicka, Michał Rajewski, Bogdan Śliwa, Ewa Bogucka, chóry Ave, Tibi Domine z Goniądza, Collegium Cantorum z Chełmna oraz Warlubski Chór Kameralny. Śpiewakom zaakompaniują instrumentaliści Filharmonii Narodowej. Za pulpitem dyrygenckim stanie Barbara Hijewska, a całości dopełni gawęda historyczna.

Klasztor sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi przy ul. Żelaznej przylegał w czasie okupacji do warszawskiego getta. I to właśnie ten dom i mieszkające tam zakonnice odegrały kluczową rolę w ratowaniu dzieci żydowskich. Ocaliły co najmniej pół tysiąca dzieci i dwieście pięćdziesiąt dorosłych, a to tylko „przypadki” udokumentowane. „Ratuję człowieka, który prosi o pomoc” – zwykła mówić ówczesna przełożona prowincji warszawskiej sióstr Rodziny Maryi i spiritus movens całej akcji, matka Matylda Getter, uhonorowana odznaczeniem „Sprawiedliwa wśród narodów świata".

Oratorium Sprawiedliwe na solistów, chór mieszany i orkiestrę, dedykowane bohaterskim zakonnicom, stworzyli laureat „Grammy”, związany z Filharmonią Narodową Jerzy Cembrzyński i poetka Aldona Kraus.

Wstęp na koncerty jest wolny, obowiązuje jednak rezerwacja miejsc: http://fundacjaave.pl/pl/, tel. 608 178 447.

Poznań | Muzyka w pandemii i wizje ulotne

Amadeus11 października 2020 o godz. 18.00 w Auli Uniwersyteckiej Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal zainauguruje 53. sezon artystyczny. Będzie to jednocześnie pierwszy od rozpoczęcia pandemii koncert organizowany w Auli Uniwersyteckiej z udziałem publiczności.

Solistą podczas tego wieczoru będzie niezwykle utalentowany pianista Tomasz Ritter. Jest on laureatem wielu prestiżowych nagród, zwyciężył m. in. w IX Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów "Artur Rubinstein in memoriam" w Bydgoszczy, otrzymał również nagrodę specjalną im. Anieli Młynarskiej-Rubinstein, Rubinową Szpilę Artura Rubinsteina dla osobowości artystycznej konkursu, nagrodę Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej oraz wiele nagród pozaregulaminowych. We wrześniu 2018 roku otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie. W roli solisty wystąpi również koncertmistrz Orkiestry, laureat Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego – Jarosław Żołnierczyk.

W programie znalazły się Concerto-Notturno op. 13 na skrzypce i orkiestrę smyczkową Mikołaja Piotra Góreckiego, Radif, suita na tematy irańskie Lva Knippera oraz Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina.

Informacje o biletach – na stronie https://amadeus.pl/event-11-10-2020-muzyka-w-pandemii 

Kraków | Gwiazdy z Sinfoniettą: Ingolf Wunder

SCUlubieniec publiczności, zwycięzca serc słuchaczy konkursu Chopinowskiego Ingolf Wunder 10 października 2020 wystąpi w iście jubileuszowym repertuarze wraz z Sinfoniettą Cracovią pod batutą dyrektora Sinfonietty Jurka Dybała na pachnących nowością deskach Filharmonii Krakowskiej o godz. 11.00.

Rok 2020 to nie tylko rok niecodziennych okoliczności, to przede wszystkim rok Beethovenowski, to również 210. rocznica urodzin Fryderyka Chopina, które Sinfonietta będzie świętować podczas Beethovenowskiego tournée do ojczyzny przybranej przez słynnego klasyka wiedeńskiego, a zainaugurowanego w swoim rodzinnym mieście Krakowie.

Krakowscy słuchacze będą mieli okazję zanurzyć się w bukolicznym charakterze IV Symfonii i żywiołowych frazach XI Kwartetu smyczkowego „Serioso” Ludwiga van Beethovena oraz wirtuozowskim stylu brillant I Koncertu fortepianowego Fryderyka Chopina. Nietypowo, bo ranną porą, odświeżona sala Filharmonii Krakowskiej rozbrzmi dźwiękami muzyki i rozbudzi zaspane miasto do życia.

Kamila Czernek

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2020 / 2021 Orkiestry Sinfonietta Cracovia objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie www.sinfonietta.pl