Polmic - FB

aktualności

Warsztaty dla najmłodszych z cyklu „Opowiedz mi bajkę”

Opowiedz mi bajkęKolejne warsztaty z cyklu zajęć dla najmłodszych „Opowiedz mi bajkę”, podczas których dzieci uczą się, bawią i improwizują w towarzystwie świetnych muzyków, ciekawych instrumentów i niezwykłych książek, odbędą się w sobotę 12 grudnia 2015 roku. Organizatorem warsztatów jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, a gospodarzem Centrum Kultury Wilanów w Warszawie (ul. Kolegiacka 3).

Ideą projektu jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności.

Improwizacja to najbardziej podstawowa, pierwotna i radosna forma uprawiania muzyki, dlatego warsztaty „Opowiedz mi bajkę” łączą dziecięcą kreatywność i wyobraźnię z książkami i muzyką współczesną. Zajęcia prowadzą muzycy różnych specjalności: instrumentaliści, wokalistka i kompozytorzy. Dzięki temu dzieci poznają różne brzmienia muzyki współczesnej i różne sposoby improwizacji.

Na finał tegorocznych zajęć, prócz zabaw z improwizacjami i książkami, będzie można także posłuchać niekonwencjonalnych brzmień skrzypiec i klarnetu. Muzycznymi gośćmi będą członkowie zespołu Kwartludium: skrzypaczka Dagna Sadkowska oraz klarnecista i kompozytor Michał Górczyński. Warsztaty poprowadzi kontrabasistka Małgorzata Kołcz i kompozytor Jarosław Siwiński. Prócz improwizacji, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na wybranych instrumentach.

Artyści zapraszają na zajęcia dzieci w wieku 3-5 oraz 6-8 lat. Podczas warsztatów uczestnikom mogą towarzyszyć ich opiekunowie.

godz. 10:00 – dzieci w wieku 3-5 lat
godz. 12:00 – dzieci w wieku 6-8 lat

Wstęp wolny  liczba miejsc jest ograniczona, konieczna wcześniejsza rejestracja pod numerem telefonu: 790 395 228 lub e-mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Projekt współfinansowany ze środków Biura Kultury m.st. Warszawy.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Czytaj więcej: Warsztaty dla najmłodszych z cyklu „Opowiedz mi bajkę”

Recital w hołdzie prof. Andrzejowi Nikodemowiczowi

Penderecki, Stankiewicz, NikodemowiczW czwartek 10 grudnia 2015 roku o godz. 18.00 w Sali kameralnej Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie (al. Kraśnicka 2a) odbędzie się koncert zatytułowany Akord XV. Mistrzowski Recital. W Hołdzie Profesorowi Andrzejowi Nikodemowiczowi z okazji 90. rocznicy urodzin.

W programie znajdą się utwory Henryka Czyżewskiego, Mariusza Dubaja, Tadeusza Majerskiego, Mieczysława Mazurka, Andrzeja Nikodemowicza (na zdjęciu w towarzystwie K. Pendereckiego i J. Stankiewicza) oraz wybrane pozycje z repertuaru klasycznego, m.in. Fryderyka Chopina oraz Ferenca Liszta. Solistą będzie wybitny pianista, adiunkt Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Michał Drewnowski.

Organizatorem koncertu jest Lubelski Odddział Związku Kompozytorów Polskich.

Więcej...

Sinfonia Varsovia z okazji 15-lecia Instytutu Adama Mickiewicza

Sinfonia Varsovia z okazji 15-lecia Instytutu Adama MickiewiczaW piątek 11 grudnia 2015 roku o godz. 19.00 w Audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się koncert specjalny Sinfonii Varsovii z udziałem Maestro Krzysztofa Pendereckiego z okazji jubileuszu 15. rocznicy powstania Instytutu Adama Mickiewicza.

Jednym z ważniejszych punktów programu będzie światowe prawykonanie koncertu waltorniowego, zamówionego przez Instytut. Voyski’s Horn Concerto to dzieło chińskiego kompozytora Dai Bo, który inspirację czerpał z Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Prawykonania partii solowej podjął się czołowy światowy waltornista – Stefan Dohr. Artysta ogłoszony przez New York Chronicle „królem swojego instrumentu”, znany jest na międzynarodowej scenie muzycznej z perfekcyjnej techniki, nieskazitelnej intonacji i niezwykle eleganckiej gry. Stefan Dohr jest pierwszym waltornistą słynnych Filharmoników Berlińskich. Prawykonaniem koncertu, które odbędzie się w obecności kompozytora, dyrygować będzie Maciej Tworek.

Pozostała część wieczoru będzie skupiona wokół sylwetki Krzysztofa Pendereckiego. Maestro otworzy koncert prowadząc Sinfonię Varsovię w swoim utworze – Sinfonietta per archi i zamknie go, dyrygując VII Symfonią d-moll op.70 Antonína Dvořáka.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.sinfoniavarsovia.org

Chór Polskiego Radia – Sonus Universi

Chór Polskiego RadiaKoncert Sonus Universi w wykonaniu Chóru Polskiego Radia pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego odbędzie się 6 grudnia 2015 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Podczas wieczoru prawykonany zostanie utwór Sanctus Przemysława Zycha.

Czy nasz wewnętrzny świat pełen sprzecznych pragnień i duchowej walki posiada wspólne punkty z tym, co nas otacza? Czy na te egzystencjalne pytania znajdziemy wytłumaczenie w religii, nauce, albo w kulturze? Czy można znaleźć jakieś styczne pomiędzy tymi światami? Czy jest tutaj harmonia? Takie pytania stawia przed słuchaczami Chór Polskiego Radia, zapraszając do odbycia niezwykłej muzycznej podróży. Pierwsze utwory tego wieczoru – muzyka sakralna polskich twórców – prowadzą w głąb duszy. Kolejne to podróż sensu stricto, która rozpocznie się i zakończy w kosmosie. Doświadczając duchowej i realnej nieskończoności odkrywamy harmonię pomiędzy światem wewnętrznym i zewnętrznym, których piękno tylko muzyka potrafi tak wspaniale opisać i współtworzyć.

Poza wspomnianą premierą utworu Przemysława Zycha, w programie koncertu znajdą się takie kompozycje, jak: Magnificat Mikołaja Zieleńskiego, Kyrie Marka Jasińskiego, Psalmus 102 Pawła Łukaszewskiego, Agnus Dei Krzysztofa Pendereckiego, Nebulae (Mgławice) Aleksandra Kościówa, Mała suita kaszubska Szymona Godziemby-Trytka, Bachianas Brasileiras no 9 Hectora Villa-Lobosa, Ngana Stephena Leeka, Spheres Ola Gjeilo oraz The earth song Franka Tichelliego.

Bilety do kupienia na stronie: www.sklep.polskieradio.pl oraz godzinę przed koncertem w kasie studia.

Giovanni Antonini laureatem Wrocławskiej Nagrody Muzycznej 2015

altW poniedziałek 30 listopada 2015 roku podczas wieczornej gali w Sali Czerwonej Narodowego Forum Muzyki po raz jedenasty przyznano Wrocławską Nagrodę Muzyczną. Jej laureatami zostali dyrektorzy artystyczni dwóch festiwali – Giovanni Antonini (na zdjęciu) i Radek Bednarz.

Wrocławską Nagrodę Muzyczną przyznają dziennikarze i krytycy. Laureatami są artyści, którzy w szczególny sposób zasłużyli się w minionym sezonie kulturalnym. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach – muzyka poważna i rozrywkowa. Zwycięzcy otrzymują 10 tysięcy złotych oraz pamiątkowy dyplom.

W kategorii Muzyka Poważna nominowani byli Giovanni Antonini („za program Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans, rzecz pełną muzycznych odkryć i najwyższego kunsztu wykonawczego”) zespół Ars Cantus (za znakomite wykonanie i nagranie dawnej muzyki religijnej z Kodeksu Wrocławskiego) oraz dyrygentka Marzena Diakun (za sukcesy artystyczne, jakie odniosła w minionym sezonie). Decyzją kapituły nagrodą uhonorowany został włoski dyrygent Giovanni Antonini, od 2013 roku pełniący funkcję dyrektora artystycznego festiwalu Wratislavia Cantans.

W kategorii Muzyka Rozrywkowa nagrodzony został Radek Bednarz, pomysłodawca zorganizowanego w tym roku w Narodowym Forum Muzyki festiwalu Eklektik Session. Doceniono „nowatorstwo w tworzeniu muzycznego wydarzenia angażującego środowisko i publiczność w spotkanie z różnymi dziedzinami sztuki”. Nominowani w tej kategorii byli także pianista jazzowy Kuba Stankiewicz (za płytę z muzyką Victora Younga) i dyrektor Teatru Muzycznego Capitol Konrad Imiela (za stworzenie i dowcipne prowadzenie koncertów z cyklu „Nut Ferment”).

Koncert mikołajkowy Aleksandra Dębicza

Cinematic Piano6 grudnia 2015 roku o godz. 18.15 w Muzeum Narodowym w Warszawie wystąpi Aleksander Dębicz, nazywany czarodziejem fortepianu i porównywany do Ludovico Einaudiego, Leszka Możdżera czy Ólafura Arnaldsa. W programie znajdą się kompozycje pochodzące z jego bestsellerowego albumu Cinematic Piano, a także aranżacje pozostające w nastroju świąt Bożego Narodzenia.

Dwa lata temu Dębicz stał się czarnym koniem jednego z najbardziej niezwykłych konkursów muzycznych na świecie – Transatlantyk Instant Composition Contest (w którym artyści improwizują ad hoc przed publicznością muzykę do filmu prezentowanego przed nimi na ekranie) – i zwyciężył deklasując konkurencję. Wygrana otworzyła mu drzwi do wydania debiutanckiej płyty Cinematic Piano. Album szybko stał się bestsellerem i do dziś utrzymuje się w pierwszej trójce sprzedaży płyt z muzyką poważną. Repertuar grudniowego koncertu obejmie kompozycje pochodzące ze wspomnianego albumu oraz aranżacje utworów świątecznych. W programie usłyszymy m.in.: A Letter to Mr. Desplat, The Temple, Fun in The Park, Prometheus, A Letter to Mr. Newman, Noir, The Wannabe Spy, The Island, The Thief in Persia, Song of Destiny, Find Your Neverland.

Urodzony we Wrocławiu Aleksander Dębicz jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Elżbiety Tarnawskiej. Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych, będąc większości z nich laureatem, zdobywcą nagród specjalnych lub finalistą. Doskonalił swoje umiejętności na międzynarodowych kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem światowej sławy pianistów i pedagogów. Jego muzyczne poszukiwania obejmują nie tylko działalność solową, lecz także kameralistykę. Artysta współpracuje w wyróżniającymi się artystami młodego pokolenia, bierze również udział w projektach pozostających w stylistyce muzyki jazzowej oraz popowej m.in. z Kasią Stankiewicz.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


Prawykonanie utworu MORPH Krzysztofa Cybulskiego

Morph3 grudnia 2015 roku o godz. 20.00 w siedzibie Mózgu Powszechnego w Teatrze Powszechnym w Warszawie (ul. Zamoyskiego 20) odbędzie się koncert tria Cybulski/Górczyński/Pałosz, podczas którego prawykonany zostanie utwór MORPH na wiolonczelę, klarnet basowy i komputer. Wstęp wolny.

Zaawansowane wykorzystanie live electronics jako narzędzia tworzącego strukturę utworu wydaje się być naturalnym i jednym z ważniejszych kierunków rozwoju muzyki współczesnej. Kompozycja autorstwa Krzysztofa Cybulskiego będzie efektem integracji technologii cyfrowej ze strukturą muzyki, stanowiąc spójne dzieło, zarówno od strony konceptualnej, jak i percepcyjnej. Utwór na klarnet basowy, wiolonczelę i live electronics jest kolejnym krokiem autora w stronę pogłębiania integracji live electronics z pozostałymi elementami kompozycji. Punktem wyjścia jest zjawisko tonów kombinacyjnych, wykorzystywane już do celów muzycznych np. przez Clarence’a Barlowa.

Pierwsze próby automatycznego tworzenia trzeciego, środkowego głosu w oparciu o zjawiska akustyczne zachodzące między liniami melodycznymi dwóch instrumentów, Cybulski podjął w swojej kompozycji ABBBEEEIKKR z 2013 roku. Planowany utwór rozwija tę ideę, czyniąc z niej centralny element kompozycji.

Kompozycja eksplorować będzie różne formy muzycznego dialogu między wiolonczelą a klarnetem basowym, uzupełniane trzecim głosem, generowanym w czasie rzeczywistym przez oprogramowanie (napisane specjalnie do tego celu przez kompozytora). Ów trzeci głos będzie pełnił rolę „mediatora” pomiędzy wiolonczelą a klarnetem basowym.

Przygotowania do prawykonania będą kolejną okazją do współpracy Krzysztofa Cybulskiego z wybitnymi instrumentalistami: wiolonczelistą Mikołajem Pałoszem oraz klarnecistą Michałem Górczyńskim. Z oboma muzykami kompozytor miał już okazję współpracować przy swoim projekcie muzyczno-technologicznym Spectral Score, z Mikołajem Pałoszem również podczas prawykonania kompozycji ABBBEEEIKRR oraz w eksperymentalnym trio, współtworzonym z kompozytorem Sławomirem Wojciechowskim.

Prawykonanie kompozycji Krzysztofa Cybulskiego dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Koncert zostanie powtórzony 8 grudnia 2015 roku w klubie Alchemia w Krakowie (ul. Estery 5).

Utwory Piotra Peszata w krakowskiej Akademii Muzycznej

RelationaleMusik5 grudnia 2015 roku w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Krakowie (ul. św. Tomasza 43) odbędzie się koncert zatytułowany RelationaleMusik, prezentujący twórczość Piotra Peszata. Wstęp wolny.

Począwszy od drugiej połowie XX wieku Kraków stanowi wiodący ośrodek kompozytorski w perspektywie ogólnopolskiej, a nawet międzynarodowej. Tradycja ta trwa chlubnie po dziś dzień, a reprezentują ją młodzi kompozytorzy, których twórczość zostaje doceniona podczas licznych międzynarodowych konkursów kompozytorskich i festiwali muzyki współczesnej nie tylko w Polsce. Do grona młodych krakowskich twórców zalicza się Piotr Peszat, doktorant krakowskiej uczelni muzycznej, którego utwory wykonają muzycy zebrani w zespole o intrygującej nazwie Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble.

W programie: Duck and Cover na amplifikowaną wiolonczelę i wideo (2015), Even More Glory [????] of the Human Voice na pianistkę, aktorkę i wideo (2015), Birth of Venus na amplifikowaną wiolonczelę, dowolny instrument smyczkowy i sampler (2015), Peszat’s got Talent na zespół kameralny, sampler i wideo (2015), Ririchiyo na zespół kameralny i sampler (2014-15), $w33t na amplifikowany fortepian i wideo (2015).

Koncert kompozytorski we Wrocławiu

Koncert kompozytorskiW Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w dniu 5 grudnia 2015 roku o godz. 20.00 odbędzie się Koncert kompozytorski, podczas którego będzie można usłyszeć prawykonania dwóch utworów autorstwa wrocławskich kompozytorów, pedagogów AMKL.

Publiczność będzie miała okazję po raz pierwszy usłyszeć Koncert na gitarę nr 2 Roberta Kurdybachy oraz Dark matter – Koncert fletowy na orkiestrę z elektroniką Sebastiana Ładyżyńskiego. W programie znajdzie się ponadto utwór Po-wer Michała Moca. Wystąpi Sound Factory Orchestra  Awangardowa Orkiestra Akademii Muzycznej we Wrocławiu pod batutą Roberta Kurdybachy oraz Łukasz Długosz (flet) i Waldemar Gromolak (gitara). Organizatorem koncertu jest Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Wstęp na koncerty po okazaniu bezpłatnej karty wstępu, którą można odebrać w recepcji Budynku E AMKL. Liczba miejsc ograniczona.