Polmic - FB

aktualności

III "Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier"

Bez BarierFundacja „Czas Sztuki" zaprasza na dwa koncerty, które 23 i 25 sierpnia 2020 zainaugurują trzecią edycję cyklu "Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier".

Fundacja „Czas Sztuki" powstała w listopadzie 2017 roku i jednym z głównych celów jej działalności jest organizacja bezpłatnych wydarzeń artystycznych dla osób ubogich, pochodzących z małych miejscowości wiejskich, którzy są wykluczeni z uczestnictwa w życiu kulturalnym. Dzięki uzyskanym dofinansowaniom organizacja przeprowadziła dwa cykle koncertów "Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier" w roku 2018 i 2019. W ramach III edycji cyklu zrealizowanych zostanie 8 koncertów, które odbędą się w bardzo małych miejscowościach w powiecie mińskim, siedleckim i węgrowskim.

Pierwszy koncert odbędzie się w niedzielę 23 sierpnia o godz. 19.00 na scenie plenerowej Gminnej Biblioteki Publicznej Kulturoteka w Cegłowie. Wystąpi kwartet smyczkowy The Time Quartet, prezentując najpiękniejsze klasyczne kompozycje Wolfganga Amadeusa Mozarta, Felixa Mendelssohna i Ludwiga van Beethovena, którego 250. rocznicę urodzin świętuje w tym roku cały świat.

Drugi koncert będzie miał miejsce we wtorek 25 sierpnia o godz. 17.00 w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach. Podczas koncertu wystąpią akordeoniści Klaudiusz Baran – Rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Rafał Grząka oraz skrzypek Maksymilian Grzesiak. W programie znajdą się kompozycje Antonia Vivaldiego, Astora Piazzolli, Henryka Wieniawskiego, Andrzeja Krzanowskiego i Leona Boellmanna.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wstęp bezpłatny!

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stroniehttps://www.facebook.com/fundacjaczassztuki/

Wałbrzych | XVII Ensemble Festival

Ensemble FestivalXVII Ensemble Festival im. Księżnej Daisy odbędzie się w dniach 23–30 sierpnia 2020 roku w wyjątkowym miejscu – w przestrzeniach imponującego Zamku Książ, jednego z największych zamków w Polsce.

Misją Festiwalu jest promowanie wciąż nie dość popularnego jeszcze rodzaju sztuki, jakim jest kameralistyka, zarówno w odniesieniu do utworów muzycznych, jak i dzieł teatralnych. W ramach Festiwalu spotykają się dwa nurty sztuki. Prowadzone są kursy muzyczne oraz warsztaty teatralne, w trakcie których uczestnicy Festiwalu razem z wybitnymi profesorami pracują nad wykonaniem wybranych utworów. Wszystkie dzieła prezentowane są w trakcie sześciu koncertów i trzech pokazów aktorskich otwartych dla publiczności. Festiwal ma wyjątkową formułę. W skład każdego zespołu kameralnego wchodzą zarówno profesorowie, jak i studenci.

Podczas tegorocznego Festiwalu w wykonaniu znakomitych artystów, m. in. Jakuba Jakowicza, Szymona Krzeszowca, Marcina Markowicza, Macieja Młodawskiego, Piotra Sałajczyka i Marcina Maseckiego, usłyszymy dzieła Ludwiga van Beethovena, Josepha Haydna, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Franza Schuberta, Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Roberta Schumanna, Antonína Dvořáka, Johannesa Brahmsa, Philipa Glassa, Dymitra Szostakowicza, Krzysztofa Pendereckiego oraz samego Marcina Maseckiego. Ponadto 29 sierpnia w Starej Kopalni będzie miał miejsce koncert jazzowy zespołu Maseckiego.

Informacja o biletach – na stronie https://ensemblefestival.org/ 

Warszawa | Koncert z okazji 150-lecia urodzin Zygmunta Stojowskiego

Stojowski23 sierpnia 2020 roku o godz. 18.00 w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbędzie się koncert z okazji 150-lecia urodzin Zygmunta Stojowskiego w ramach cyklu "Jubileusze kompozytorów polskich w Łazienkach Królewskich".

Wystąpią Tomasz Strahl (wiolonczela) i Agnieszka Przemyk-Bryła (fortepian). W programie znajdą się utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Ludomira Różyckiego i Zygmunta Stojowskiego. Koncert poprowadzi Maxymilian Bylicki.

8 kwietnia 2020 roku przypadła 150. rocznica urodzin Zygmunta Stojowskiego – kompozytora, pianisty i pedagoga szeroko rozpoznawalnego poza Polską, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie zasłużył się dla amerykańskiego szkolnictwa muzycznego. Stojowski uczył w Institute of Musical Art w Nowym Jorku, potem w Von Ende School od Music (obecnie University of the State of New York), a ok. 1918 roku założył własną szkołę. Organizował festiwale i kursy mistrzowskie, koncertował w wielu miastach Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz w krajach Ameryki Południowej. Założył Polish Institute of Arts and Letters, prototyp dzisiejszego Polish Institute of Arts & Sciences. Był uczniem Ignacego Jana Paderewskiego, z którym pozostał w przyjaźni prawie pół wieku.

Wstęp na koncert jest możliwy na podstawie bezpłatnych zaproszeń po rezerwacji pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Organizatorem koncertu jest Instytut Muzyki i Tańca ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji – na stroniehttps://imit.org.pl/programy/departament-muzyki/4465

Katowice | Symfonia Pieśni Żałosnych na 100-lecie II Powstania Śląskiego

Powstania

23 sierpnia 2020 Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski wraz z Filharmonią Śląską zapraszają do Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach, by wspólnie kontemplować muzykę Henryka Mikołaja Góreckiego. Koncert Powstania Śląskie In Memoriam pod batutą Łukasza Borowicza upamiętni 100. rocznicę zakończenia II Powstania Śląskiego, która przypada na dzień 25 sierpnia 2020 roku.

Wieczór uświetni jedno z najsłynniejszych dzieł muzyki drugiej połowy XX wieku – III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych" op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego. Mury świątyni wypełni muzyka niezwykle ekspresyjna. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej poprowadzi Łukasz Borowicz, laureat Paszportu „Polityki”, nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej, nagrody im. Cypriana Kamila Norwida oraz Nagrody Tansman za „wybitną indywidualność muzyczną”. Partię solową wykona sopranistka Iwona Socha, współpracująca z wiodącymi ośrodkami operowymi w kraju.

Koncert ten będzie wydarzeniem niezwykle znaczącym dla Śląska – nie tylko poprzez rocznicę, którą upamiętni, ale i poprzez program, który go wypełni. Muzyka jednego z najważniejszych kompozytorów polskich XX wieku – Ślązaka, Henryka Mikołaja Góreckiego, zabrzmi w wykonaniu filharmoników śląskich, dla których dziedzictwo regionu jest szczególnie ważne, a jego promowanie jest jednym z najistotniejszych elementów działalności. Dzięki streamingowi na żywo każdy będzie mógł wysłuchać koncertu nie tylko w Archikatedrze, ale także we własnym domu.

Marta Szybiak

DOŁĄCZ: do wydarzenia na FB

Patronat medialny nad przedsięwzięciami Filharmonii Śląskiej objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji na stroniehttps://filharmonia-slaska.eu/production/powstania-slaskie-in-memoriam/

Krosno | V Young Arts Festival

Young Arts FestivalW centrum 5. edycji Young Arts Festival, która odbędzie się w dniach 21–23 sierpnia 2020, znajdzie się muzyka polska – od twórczości Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara, poprzez muzykę filmową, po interpretacje polskiej muzyki ludowej.

Festiwal podczas pandemii to nowe otwarcie na radość wspólnego słuchania muzyki. W przed publicznością w Krośnie wstąpi duet gitarowy Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego oraz kwartet smyczkowy Atom String Quartet. Zaś międzynarodową gwiazdę – Jacoba Colliera – usłyszymy dzięki transmisji online.

Program Young Arts Festival w dużym stopniu niezamierzenie kształtowała… tegoroczna pandemia, która przed organizatorami wydarzeń kulturalnych postawiła nowe wyzwania. Przed publicznością wystąpią mniej liczne zespoły muzyczne, zaś na widowni będą obowiązywały rygory sanitarne, które zapewnią bezpieczeństwo. Motywem przewodnim 5. edycji festiwalu jest NOWE OTWARCIE – na muzykę polską, na kameralistykę, na koncertowanie online. Koncerty Young Arts Festival odbywają się w unikatowych doskonałych akustycznie przestrzeniach Krosna i okolic, które pozwolą grać i słuchać, zachowując bezpieczny dystans.

W ramach Festiwalu zaplanowane są ponadto bezpłatne rodzinne warsztaty „OKOfonia”, podczas których duzi i mali kompozytorzy napiszą utwór za pomocą kolorowych kształtów, plam, figur i kresek, a dźwięki będzie można nie tylko usłyszeć ale i zobaczyć!

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Muzyka realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Anna Marucha

Szczegółowy program i darmowe wejściówki – na stronie: https://youngarts.pl/ 

Meisinger Music Festival 2020

Meisinger Music FestiwalTegoroczna edycja Meisinger Music Festival odbędzie się w dniach 21–30 sierpnia 2020. Jednym z głównych założeń tego wydarzenia jest zapraszanie do Szczecina, Stargardu i Barlinka gwiazd muzyki klasycznej.

W tym roku Meisinger Music Festival będzie przedsięwzięciem szczególnym i dedykowanym artystom z Polski i regionu. Ze względu na niełatwą sytuację artystów po czasie pandemii dyrektor Festiwalu – gitarzysta Krzysztof Meisinger – zdecydował się na edycję, która ma na celu pomoc artystom różnych specjalności. Do artystycznego prowadzenia koncertów zaangażowani będą aktorzy z teatrów w Szczecinie – Michał Janicki i Wiesław Orłowski – a lokalni malarze na wybrane koncerty przygotują obrazy inspirowane graną muzyką.

Pięć koncertów monograficznych poświęcone będą twórczości Astora Piazzolli, Johanna Sebastiana Bacha, Bartłomieja Marusika, Franza Schuberta i Wolfganga Amadeusa Mozarta. Ich dzieła zaprezentują Krzysztof Meisinger (gitara), Alicja Węgorzewska i Agnieszka Rehlis (mezzosopran), Michael Maciaszczyk i Karolina Nowotczyńska (skrzypce), Krzysztof Baranowski (fortepian), Agata Igras (flet), a także AstorArte String Quintet i Meisinger Music Festival Orchestra.

W tym roku na wydarzenia Meisinger Music Festival nie ma biletów – wstęp jest wolny. Zamiast tego można dobrowolnie przelać dowolną kwotę na zbiórkę, z której całkowity dochód będzie przekazany na zakup środków medycznych i lekarstw dla Podopiecznych Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych.

DOŁĄCZ: do wydarzenia na FB

Katowice | XIV Ogólnopolski Festiwal Promocyjny "Sierpień Talentów"

STW dniach 20-30 sierpnia 2020 w Katowicach odbędzie się XIV Ogólnopolski Festiwal Promocyjny "Sierpień Talentów". Ze względu na obecną pandemię oraz w trosce o bezpieczeństwo artystów i słuchaczy, 3 z 4 koncertów festiwalowych odbędą się bez udziału publiczności – zostaną zarejestrowane w Studiu Koncertowym Radia Katowice, a następnie udostępnione na kanałach You Tube Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek „Katowice – Miasto Ogrodów”.

Festiwal zainauguruje występ kwartetu smyczkowego Al Pari, który wykona Kwartet smyczkowy g-moll op.10 Claude'a Debussy’ego, a następnie wspólnie z klarnecistą Bartłomiejem Dobrowolskim zaprezentuje rzadko wykonywane dzieła Aleksandra Głazunowa i Bernharda Henrika Crusella. Charakter otwarty dla publiczności będzie miał koncert „Vocalissimo”, który odbędzie się 25 sierpnia o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Miasta Ogrodów. W repertuarze operowym zaprezentują się trzy utytułowane artystki młodego pokolenia – Justyna Bujak, Paulina Horajska i Natalia Płonka, którym akompaniować będzie Mirella Malorny-Konopka.

W koncercie zatytułowanym „Gitariada” wystąpi troje młodych gitarzystów – Jakub Moroziński, Przemysław Religa i Julia Żarnowska – wychowanków Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, których w rozmowie z Grażyną Brewińską przedstawi prof. Marek Nosal prowadzący klasę gitary w katowickiej uczelni i pełniący funkcję dyrektora artystycznego Śląskiej Jesieni Gitarowej. Ten koncert stanie się pokazem szerokiego spektrum repertuarowego literatury gitarowej, m.in. kompozycji Johna Dowlanda, Ferdynarda Sora, Dariusa Milhauda, a także polskiego kompozytora Aleksandra Tansmana (Cavatina Suite).

Finał tegorocznej edycji „Sierpnia Talentów" będzie należał do wybitnych pianistów młodego pokolenia. Rejestracji swoich recitali fortepianowych dokonają w Studiu Radia Katowice Kamil Pacholec, który oprócz dzieł Fryderyka Chopina wykona także utwory Ignacego Jana Paderewskiego oraz Wolfganga Amadeusa Mozarta, oraz Andrzej Wierciński, który wystąpi w repertuarze chopinowskim.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: Program Festiwalu

Więcej informacji – na stroniehttp://www.silesia.art.pl/strona/sierpientalentow2020

„Z klasyką przez Polskę”: Waldszenen Ensemble

WaldszenenPolski Impresariat Muzyczny zaprasza na ostatnie koncerty w ramach bieżącej edycji cyklu „Z klasyką przez Polskę”, które odbędą się w Muzeum Ziemi Błońskiej w Błoniu (20 sierpnia, godz. 17), Centrum Edukacyjno-Muzealnym przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce (21 sierpnia, godz. 18) oraz Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach (22 sierpnia, godz. 19)

Celem projektu, który rozpoczął się w drugiej połowie 2019 roku, jest docieranie z programami muzycznymi w wykonaniu najwybitniejszych polskich artystów do mniejszych ośrodków, miast, miasteczek i wsi: do tej publiczności, która ma utrudniony dostęp do bezpośredniego obcowania z muzyką klasyczną. Poprzez kontakt z najwspanialszą sztuką i największymi artystami można przybliżyć świat kameralnej muzyki klasycznej i pozyskać jej nowych entuzjastów.

Podczas trzech koncertów zamykających tegoroczną edycję wystąpi Waldszenen Ensemble w składzie: Maurycy Stawujak (fortepian), Katarzyna Denkiewicz (skrzypce), Tomasz Rosiński (altówka) i Mateusz Błaszczak (wiolonczela). W przekrojowym programie znajdą się kompozycje kameralne twórców XVIII, XIX oraz XX-wiecznych: Kwartet fortepianowy Es-dur KV 493 Wolfganga Amadeusa Mozarta, Kwartet fortepianowy D-dur op. 2 Józefa Władysława Krogulskiego oraz Suita-divertissement na kwartet fortepianowy Aleksandra Tansmana.

Projekt realizowany jest przez Instytut Muzyki i Tańca dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego i pod jego patronatem.

Szczegóły – na stronie: http://muzycznyimpresariat.pl/ 

Warszawa | Eksperymentalne wtorki: Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble

Spoldzielnia18 sierpnia 2020 o godz. 20.00 na scenie przy Grochowskiej 272 wystąpi krakowski zespół Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble. Artyści słynący z nieszablonowych interpretacji największych awangardzistów muzycznych prawykonają Plants Concerto with Pianosong Piotra Peszata, kompozytora związanego z zespołem.

Utwór inspirowany dziełem Jonathana Harveya, Bird Concerto with Pianosong, będzie metaforycznym oddaniem głosu roślinom – bioelektryczna aktywność kwiatów mierzona na koncercie wpłynie na kształt całego dzieła. W repertuarze wieczoru znajdzie się także także Electrified memories of bloody cherries Jagody Szmytki, inspirowany twórczością Czesława Miłosza, motoryczny Laufwerk Caroli Bauckholt, osobliwie nawiązujący do pierwotnego lasu Neon Forest Space Øyvind Torvunda oraz zestawiający odgłosy ulicy z muzyką Jazz in the Park z cyklu Popular Contexts 7: Public Domain Music Matthew Shlomowitza.

Nowa seria koncertów z muzyką współczesną w Sinfonii Varsovii, która odbywa się w ramach XX Festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu, jest okazją do przyjrzenia się, jak dzisiejsi twórcy myślą o przyrodzie, kryzysie klimatycznym oraz palących problemach współczesności: rosnącej cyfryzacji życia, nadmiernym konsumpcjonizmie, zaniku cielesności w dobie internetu. Czy we współczesnym świecie jest jeszcze miejsce na zachwycanie się wzburzonym morzem, ptasim śpiewem, szumem liści na wietrze? Odpowiedzi dostarczą wydarzenia przygotowane we współpracy z Wioletą Żochowską, kuratorką cyklu. Ostatni z czterech koncertów odbędzie się 25 sierpnia z udzialem wrocławskiego zespołu Małe Instrumenty założonego przez Pawła Romańczuka.

Patronat medialny nad cyklem koncertów „Eksperymentalne wtorki” objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stroniehttps://www.sinfoniavarsovia.org/