Polmic - FB

aktualności

Krosno | V Young Arts Festival

Young Arts FestivalW centrum 5. edycji Young Arts Festival, która odbędzie się w dniach 21–23 sierpnia 2020, znajdzie się muzyka polska – od twórczości Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara, poprzez muzykę filmową, po interpretacje polskiej muzyki ludowej.

Festiwal podczas pandemii to nowe otwarcie na radość wspólnego słuchania muzyki. W przed publicznością w Krośnie wstąpi duet gitarowy Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego oraz kwartet smyczkowy Atom String Quartet. Zaś międzynarodową gwiazdę – Jacoba Colliera – usłyszymy dzięki transmisji online.

Program Young Arts Festival w dużym stopniu niezamierzenie kształtowała… tegoroczna pandemia, która przed organizatorami wydarzeń kulturalnych postawiła nowe wyzwania. Przed publicznością wystąpią mniej liczne zespoły muzyczne, zaś na widowni będą obowiązywały rygory sanitarne, które zapewnią bezpieczeństwo. Motywem przewodnim 5. edycji festiwalu jest NOWE OTWARCIE – na muzykę polską, na kameralistykę, na koncertowanie online. Koncerty Young Arts Festival odbywają się w unikatowych doskonałych akustycznie przestrzeniach Krosna i okolic, które pozwolą grać i słuchać, zachowując bezpieczny dystans.

W ramach Festiwalu zaplanowane są ponadto bezpłatne rodzinne warsztaty „OKOfonia”, podczas których duzi i mali kompozytorzy napiszą utwór za pomocą kolorowych kształtów, plam, figur i kresek, a dźwięki będzie można nie tylko usłyszeć ale i zobaczyć!

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Muzyka realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Anna Marucha

Szczegółowy program i darmowe wejściówki – na stronie: https://youngarts.pl/ 

Meisinger Music Festival 2020

Meisinger Music FestiwalTegoroczna edycja Meisinger Music Festival odbędzie się w dniach 21–30 sierpnia 2020. Jednym z głównych założeń tego wydarzenia jest zapraszanie do Szczecina, Stargardu i Barlinka gwiazd muzyki klasycznej.

W tym roku Meisinger Music Festival będzie przedsięwzięciem szczególnym i dedykowanym artystom z Polski i regionu. Ze względu na niełatwą sytuację artystów po czasie pandemii dyrektor Festiwalu – gitarzysta Krzysztof Meisinger – zdecydował się na edycję, która ma na celu pomoc artystom różnych specjalności. Do artystycznego prowadzenia koncertów zaangażowani będą aktorzy z teatrów w Szczecinie – Michał Janicki i Wiesław Orłowski – a lokalni malarze na wybrane koncerty przygotują obrazy inspirowane graną muzyką.

Pięć koncertów monograficznych poświęcone będą twórczości Astora Piazzolli, Johanna Sebastiana Bacha, Bartłomieja Marusika, Franza Schuberta i Wolfganga Amadeusa Mozarta. Ich dzieła zaprezentują Krzysztof Meisinger (gitara), Alicja Węgorzewska i Agnieszka Rehlis (mezzosopran), Michael Maciaszczyk i Karolina Nowotczyńska (skrzypce), Krzysztof Baranowski (fortepian), Agata Igras (flet), a także AstorArte String Quintet i Meisinger Music Festival Orchestra.

W tym roku na wydarzenia Meisinger Music Festival nie ma biletów – wstęp jest wolny. Zamiast tego można dobrowolnie przelać dowolną kwotę na zbiórkę, z której całkowity dochód będzie przekazany na zakup środków medycznych i lekarstw dla Podopiecznych Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych.

DOŁĄCZ: do wydarzenia na FB

Katowice | XIV Ogólnopolski Festiwal Promocyjny "Sierpień Talentów"

STW dniach 20-30 sierpnia 2020 w Katowicach odbędzie się XIV Ogólnopolski Festiwal Promocyjny "Sierpień Talentów". Ze względu na obecną pandemię oraz w trosce o bezpieczeństwo artystów i słuchaczy, 3 z 4 koncertów festiwalowych odbędą się bez udziału publiczności – zostaną zarejestrowane w Studiu Koncertowym Radia Katowice, a następnie udostępnione na kanałach You Tube Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek „Katowice – Miasto Ogrodów”.

Festiwal zainauguruje występ kwartetu smyczkowego Al Pari, który wykona Kwartet smyczkowy g-moll op.10 Claude'a Debussy’ego, a następnie wspólnie z klarnecistą Bartłomiejem Dobrowolskim zaprezentuje rzadko wykonywane dzieła Aleksandra Głazunowa i Bernharda Henrika Crusella. Charakter otwarty dla publiczności będzie miał koncert „Vocalissimo”, który odbędzie się 25 sierpnia o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Miasta Ogrodów. W repertuarze operowym zaprezentują się trzy utytułowane artystki młodego pokolenia – Justyna Bujak, Paulina Horajska i Natalia Płonka, którym akompaniować będzie Mirella Malorny-Konopka.

W koncercie zatytułowanym „Gitariada” wystąpi troje młodych gitarzystów – Jakub Moroziński, Przemysław Religa i Julia Żarnowska – wychowanków Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, których w rozmowie z Grażyną Brewińską przedstawi prof. Marek Nosal prowadzący klasę gitary w katowickiej uczelni i pełniący funkcję dyrektora artystycznego Śląskiej Jesieni Gitarowej. Ten koncert stanie się pokazem szerokiego spektrum repertuarowego literatury gitarowej, m.in. kompozycji Johna Dowlanda, Ferdynarda Sora, Dariusa Milhauda, a także polskiego kompozytora Aleksandra Tansmana (Cavatina Suite).

Finał tegorocznej edycji „Sierpnia Talentów" będzie należał do wybitnych pianistów młodego pokolenia. Rejestracji swoich recitali fortepianowych dokonają w Studiu Radia Katowice Kamil Pacholec, który oprócz dzieł Fryderyka Chopina wykona także utwory Ignacego Jana Paderewskiego oraz Wolfganga Amadeusa Mozarta, oraz Andrzej Wierciński, który wystąpi w repertuarze chopinowskim.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: Program Festiwalu

Więcej informacji – na stroniehttp://www.silesia.art.pl/strona/sierpientalentow2020

„Z klasyką przez Polskę”: Waldszenen Ensemble

WaldszenenPolski Impresariat Muzyczny zaprasza na ostatnie koncerty w ramach bieżącej edycji cyklu „Z klasyką przez Polskę”, które odbędą się w Muzeum Ziemi Błońskiej w Błoniu (20 sierpnia, godz. 17), Centrum Edukacyjno-Muzealnym przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce (21 sierpnia, godz. 18) oraz Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach (22 sierpnia, godz. 19)

Celem projektu, który rozpoczął się w drugiej połowie 2019 roku, jest docieranie z programami muzycznymi w wykonaniu najwybitniejszych polskich artystów do mniejszych ośrodków, miast, miasteczek i wsi: do tej publiczności, która ma utrudniony dostęp do bezpośredniego obcowania z muzyką klasyczną. Poprzez kontakt z najwspanialszą sztuką i największymi artystami można przybliżyć świat kameralnej muzyki klasycznej i pozyskać jej nowych entuzjastów.

Podczas trzech koncertów zamykających tegoroczną edycję wystąpi Waldszenen Ensemble w składzie: Maurycy Stawujak (fortepian), Katarzyna Denkiewicz (skrzypce), Tomasz Rosiński (altówka) i Mateusz Błaszczak (wiolonczela). W przekrojowym programie znajdą się kompozycje kameralne twórców XVIII, XIX oraz XX-wiecznych: Kwartet fortepianowy Es-dur KV 493 Wolfganga Amadeusa Mozarta, Kwartet fortepianowy D-dur op. 2 Józefa Władysława Krogulskiego oraz Suita-divertissement na kwartet fortepianowy Aleksandra Tansmana.

Projekt realizowany jest przez Instytut Muzyki i Tańca dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego i pod jego patronatem.

Szczegóły – na stronie: http://muzycznyimpresariat.pl/ 

Warszawa | Eksperymentalne wtorki: Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble

Spoldzielnia18 sierpnia 2020 o godz. 20.00 na scenie przy Grochowskiej 272 wystąpi krakowski zespół Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble. Artyści słynący z nieszablonowych interpretacji największych awangardzistów muzycznych prawykonają Plants Concerto with Pianosong Piotra Peszata, kompozytora związanego z zespołem.

Utwór inspirowany dziełem Jonathana Harveya, Bird Concerto with Pianosong, będzie metaforycznym oddaniem głosu roślinom – bioelektryczna aktywność kwiatów mierzona na koncercie wpłynie na kształt całego dzieła. W repertuarze wieczoru znajdzie się także także Electrified memories of bloody cherries Jagody Szmytki, inspirowany twórczością Czesława Miłosza, motoryczny Laufwerk Caroli Bauckholt, osobliwie nawiązujący do pierwotnego lasu Neon Forest Space Øyvind Torvunda oraz zestawiający odgłosy ulicy z muzyką Jazz in the Park z cyklu Popular Contexts 7: Public Domain Music Matthew Shlomowitza.

Nowa seria koncertów z muzyką współczesną w Sinfonii Varsovii, która odbywa się w ramach XX Festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu, jest okazją do przyjrzenia się, jak dzisiejsi twórcy myślą o przyrodzie, kryzysie klimatycznym oraz palących problemach współczesności: rosnącej cyfryzacji życia, nadmiernym konsumpcjonizmie, zaniku cielesności w dobie internetu. Czy we współczesnym świecie jest jeszcze miejsce na zachwycanie się wzburzonym morzem, ptasim śpiewem, szumem liści na wietrze? Odpowiedzi dostarczą wydarzenia przygotowane we współpracy z Wioletą Żochowską, kuratorką cyklu. Ostatni z czterech koncertów odbędzie się 25 sierpnia z udzialem wrocławskiego zespołu Małe Instrumenty założonego przez Pawła Romańczuka.

Patronat medialny nad cyklem koncertów „Eksperymentalne wtorki” objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stroniehttps://www.sinfoniavarsovia.org/

Warszawa | 16. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”

NIFC

16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa” odbędzie się w dniach 15 sierpnia – 1 września 2020 roku. Obok wątków polskich istotny element tegorocznego programu stanowi prezentacja dzieł Ludwiga van Beethovena w mistrzowskich interpretacjach w ramach obchodów 250. rocznicy urodzin kompozytora. Większość koncertów można będzie śledzić w bezpłatnym streamingu na kanale YouTube oraz w mediach społecznościowych Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Mimo trudnej sytuacji na świecie organizatorom udało się w nienaruszony sposób zachować myśl programową Festiwalu. Przed nami niemal 30 koncertów, z których większość stanowią recitale fortepianowe w wykonaniu wielkich mistrzów fortepianu – zarówno współczesnego, jak i historycznego. Wystąpi cała plejada pianistów związanych z Konkursem Chopinowskim, w tym dwóch jego zwycięzców – Yulianna Avdeeva i Kevin Kenner – oraz liczni laureaci i uczestnicy Konkursu. Światowej sławy zespoły i kameralistów usłyszymy aż w 10 koncertach, podczas których zabrzmią m.in. Mity Karola Szymanowskiego oraz III Kwartet smyczkowy Krzysztofa Pendereckiego. Utwory Beethovena będzie można usłyszeć m.in. w wykonaniu Belcea Quartet, który podczas 4 wieczorów będzie kontynuować wykonanie wszystkich kwartetów wielkiego klasyka z Bonn. Nie zabraknie także muzyki wokalnej: wybitni soliści wystąpią w recitalach, zaś gratką dla melomanów będzie koncertowe wykonanie Hrabiny Stanisława Moniuszki, po raz pierwszy w historii na instrumentach z epoki. Dzieło zabrzmi pod dyrekcją Fabio Biondiego, z międzynarodowym gronem solistów, Europą Galante i Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Większość koncertów Festiwalu będzie dostępna w bezpłatnym streamingu na kanale YouTube Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz w mediach społecznościowych. Wybranych koncertów będzie można posłuchać także za pośrednictwem transmisji w Polskim Radiu. Organizatorzy zachęcają do udziału w koncertach osobiście, w salach koncertowych, gdzie zachowane zostaną wszelkie zasady bezpieczeństwa (ograniczenie liczby słuchaczy, nakaz zakrywania nosa i ust oraz obowiązkowa dezynfekcja rąk).

Bilety na koncerty Festiwalu „Chopin i Jego Europa” w dniach 15-23 sierpnia można zakupić on-line na stronie www.bilety.nifc.pl oraz w kasach Muzeum Chopina w Warszawie (wt.-niedz. 11.00-19.00). 14 sierpnia rozpocznie się sprzedaż biletów na koncerty zaplanowane w dniach 24-31 sierpnia.

Szczegółowy program – na stronie https://festiwal.nifc.pl/pl 

Warszawa | 4. WarszeMuzik

WarszeMuzikW ramach czwartej edycji WarszeMuzik w dniach 1–29 sierpnia 2020 powrócimy do wędrówek po przedwojennych kamienicach w warszawskiej dzielnicy Wola. Odwiedzimy kamienicę przy ul. Chłodnej 20 („Pod zegarem”), dom Mieczysława Wajnberga przy ul. Żelaznej 66, muzyka kameralna zabrzmi także w ostańcu przy ul. Chłodnej 41.

W 2020 roku repertuar poszerzy się o kolejne znakomite postaci międzywojnia oraz o nowe muzyczne konteksty. Po raz pierwszy w kamienicach zabrzmi muzyka Józefa Kofflera, bodaj pierwszego w Polsce entuzjasty techniki dodekafonicznej. Z Warszawą wiązała go aktywna działalność w Zarządzie Stowarzyszenia Kompozytorów Polskich. Podczas koncertu inauguracyjnego Hashtag Strings wykona Trio smyczkowe kompozytora, którego życie brutalnie przerwała druga wojna światowa. Podczas tegoż koncertu poznamy także twórczość kompozytora-rezydenta przy tegorocznej edycji festiwalu – Yaira Klartaga, który muzyczną „archeologię” połączy ze współczesnością. Half Tiger, Half Poet na skrzypce solo zabrzmi z okna w symbolicznym nawiązaniu do postaci najwybitniejszego poety getta warszawskiego – Władysława Szlengla, którego dom przy ul. Waliców 14 do dziś jest świadkiem historii.

Na zakończenie Festiwalu w Muzeum POLIN muzycy Hashtag Ensemble prawykonają kompozycję Voglio e non vorrei Yaira Klartaga, w której kompozytor podnosi temat „pracy pamięci”, odnosząc się do historii własnego dziadka, przedwojennego chórzysty Wielkiej Synagogi na Tłomackiem. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Po raz drugi w ramach podwórkowych koncertów WarszeMuzik zabrzmi muzyka Franza Schuberta, pierwszego kompozytora w historii muzyki klasycznej, który blisko współpracował z synagogą i pisał muzykę liturgiczną do hebrajskich tekstów. Wielkim miłośnikiem muzyki Schuberta był także patron festiwalu WarszeMuzik – Mieczysław Wajnberg. Od pierwszego koncertu w 2017 roku, festiwalowi towarzyszy także muzyka Władysława Szpilmana. Twórczość tych kompozytorów dzisiaj przekonuje nas o głębokiej polskiej tożsamości tak wielu Żydów z Dzielnicy Północnej, utraconych, wybitnych postaci kultury i sztuki.

Ze względu na trwającą pandemię, mimo narzuconego dystansu, będzie można posłuchać muzyki z balkonów, okien i klatek schodowych.

Szczegółowy program – na stronie http://warszemuzik.org/pl/program 

„Współczesna miniatura kameralna w czasach pandemii”: prawykonanie utworu Barbary Kaszuby

KaszubaPrzed nami trzecia prezentacja w ramach cyklu „Współczesna miniatura kameralna w czasach pandemii. Prawykonania”, podczas której odbędzie się premiera najnowszej kompozycji Barbary Kaszuby. Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego zaprasza 20 sierpnia 2020 o godz. 12.00 na profil Facebook, YouTube i stronę internetową Akademii.

Jak zaznacza Barbara Kaszuba, „Kompozycja Splashing sounds przeznaczona jest na akordeon cyfrowy Roland FR X7 z elektroniką. Materiał muzyczny stanowią sample, nagrane przez Łukasza Nowakowskiego, poddane następnie przez kompozytorkę przekształceniom elektronicznym. Inspiracją do stworzenia utworu były wrażenia audiowizualne kompozytorki, wyniesione z programu telewizyjnego „Celebrity Splash”, który odbył się na pływalni Termy Maltańskie w Poznaniu w 2015 roku – odgłosy uderzającego o wodę ciała, kaskady wzbijanych w górę i opadających mas wody, wyraźnie widoczne kręgi na tafli wody. Splashing sounds jest formą otwartą; wykonanie zakłada każdorazowo inny jej wariant. Anna Kokocińska podjęła się interpretacji ruchowej kompozycji jako prawykonania choreograficznego utworu”.

W ramach cyklu prezentowane są premierowe wykonania utworów kompozytorów związanych z uczelnią. W kolejne czwartki sierpnia i września usłyszymy miniatury skomponowane przez pedagogów poznańskiej Akademii Muzycznej: dr. Radosława Mateję (27.08.), prof. Monikę Kędziorę (3.09.), dr Ewę Fabiańską-Jelińską (10.09.), dr. Michała Janochę (17.09.), prof. Artura Kroschla (24.09.) i prof. Zbigniewa Kozuba (1.10.).

Link do prawykonania: https://youtu.be/RpB5lM1mmaI 

Nie bój się improwizować – warsztaty dla dzieci z Trillingen Duo

ImprowizacjaAgencja Muzyczna Art Deco Group zaprasza dzieci w wieku 7-12 lat uczące się gry na instrumentach do udziału w warsztatach „Nie bój się improwizować!", które odbędą się online w dniach 18-21 sierpnia 2020 w godz. 12:00-12:45. Zajęcia poprowadzi zespół Trillingen Duo, który tworzy multiinstrumentalistka Iwona Jędruch i kontrabasistka Małgorzata Kołcz.

Warsztaty są bezpłatne i przeznaczone dla dzieci uczących się gry na dowolnych instrumentach w szkołach muzycznych lub w instytucjach, prowadzących zajęcia muzyczne. Cykl warsztatowy obejmuje 4 zajęcia prowadzone online(po ok. 45 min.) i 1 mini koncert (ok. 40 min.) prezentujący efekty pracy z uczestnikami, który odbędzie się w formie stacjonarnej we wrześniu bieżącego roku. Zajęcia prowadzą artyści różnych specjalizacji, którzy posługują się językiem muzyki współczesnej, wykorzystując różne niekonwencjonalne techniki wydobywania dźwięku oraz świadomie unikają systemu dur-moll, niepodzielnie panującego w edukacji muzycznej i muzyce rozrywkowej.

Podczas warsztatów będziemy rozmawiać z dziećmi m.in. o muzyce współczesnej, zasadach i sposobach improwizacji, ilustrując te tematy muzycznymi przykładami. Poprowadzimy też ćwiczenia i zabawy, które pomogą dzieciom łatwiej przyswoić przekazywaną wiedzę. Pokażemy również jak przydatnym w muzykowaniu i improwizowaniu jest rzadko lubiane w szkołach kształcenie słuchu, dlatego podczas zajęć będzie sporo ćwiczeń słuchowych. Bardzo ważnym w niniejszym projekcie jest wspólne muzykowanie i współdziałanie w grupie, dlatego dzieci będą uczestniczyć w zajęciach ze swoimi instrumentami i będą czynnie improwizowały pod kierownictwem prowadzących.

Zajęcia będą odbywały się online i będą otwarte tylko dla uczestników i ich opiekunów. Koncert podsumowujący pracę uczestników warsztatów odbędzie się we wrześniu i będzie transmitowany na profilu FB i stronie internetowej Agencji Muzycznej Art Deco Group.

Grupa warsztatowa będzie liczyć maksymalnie 5 uczestników. Uczestników zgłaszają ich rodzice/opiekunowie wyłącznie poprzez formularz na stronie http://artdecogroup.eu/formularz-zgloszeniowy-nbsi-2020/. Prosimy o dołączenie do formularza pliku wideo prezentującego uczestnika warsztatów. Program dowolny (max 5 MB). Kontakt: tel. 790 395 228 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Warsztaty i koncerty będą rejestrowane w celach dokumentacyjnych.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.