Polmic - FB

aktualności

#Kulturawsieci: ruszają webinaria dla artystów

MKiDNJak wykorzystywać nowoczesne technologie w pracy twórczej? Czy prawo autorskie działa inaczej w cyfrowym świecie? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielone zostaną podczas webinariów skierowanych do twórców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z pandemią koronawirusa i obowiązującymi obostrzeniami.

Cykl wirtualnych spotkań to efekt wspólnych działań na rzecz środowiska twórczego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Związku Cyfrowa Polska i Centrum Kreatywności Fabryka w Łodzi. Centrum Kreatywności, w którym kultura łączy się z technologią, zajmuje się organizacją warsztatów, debat oraz szkoleń z zakresu skutecznego wykorzystywania nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Zadba więc o profesjonalne przygotowanie treści.

Od kwietnia artyści mogą skorzystać ze specjalnej przestrzeni w serwisie https://patronite.pl/, umożliwiającej znalezienie patronów, czyli osób prywatnych dotujących ulubionych twórców z własnych środków. Ponadto branża cyfrowa zdecydowała się przyznać dodatkowe granty wybranym artystom, uczestniczącym w projekcie.

Podczas webinariów, które odbędą się w dniach 7 maja – 4 czerwca 2020, omówione zostaną m. in. narzędzia promocji sztuki w świecie cyfrowym w czasie pandemii, możliwości prowadzenia profesjonalnej szkoły muzycznej online, prawo autorskie w cyfrowym świecie i zasady budowania społeczności wokół twórcy.

Webinaria dostępne będą na Facebooku Centrum Kreatywności Fabryka oraz projektu #Kulturawsieci.

European Contemporary Composers Orchestra (ECCO) 2020

EccoKoło Młodych Związku Kompozytorów Polskich zaprasza swoich członków do zgłaszania utworów na koncert w ramach projektu European Contemporary Composers Orchestra. Najbliższa edycja odbędzie się w październiku 2020 roku w Luksemburgu, a wykonawcą będzie zespół United Instruments of Lucilin.

W 2019 roku Koło Młodych ZKP nawiązało współpracę z European Contemporary Composers Orchestra. Jest to projekt europejskiego stowarzyszenia kompozytorów i twórców muzyki rozrywkowej (European Composer and Songwriter Alliance – ECSA), w ramach którego podczas zjazdów odbywających się dwa razy do roku w różnych krajach Europy wykonywane są wybrane utwory twórców z krajów członkowskich. Dotychczas wykonawcami były takie zespoły, jak Ensemble Fractales, Stockholm Saxophone Quartet czy Wiener Conzert-Verein.

Od 2019 roku selekcja kompozytorów w Polsce zawężona jest do członków Koła Młodych ZKP. Partytury oraz nagrania utworów, których parametry są określone na stronie internetowej ECCO (www.eccoconcert.eu) kompozytorzy powinni nadsyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. najpóźniej do 15 maja 2020 roku.

Dzięki wsparciu finansowemu ZAiKS-u, wybierani przez międzynarodową komisję polscy kompozytorzy mają zapewniony transport i zakwaterowanie na czas prób i koncertu. Dotychczas w ramach koncertu ECCO wykonany został utwór Ryszarda Lubienieckiego The different view on „Layers”.

Szczegółowe informacje o tegorocznej edycji projektu – na stronie https://eccoconcert.eu/current-edition/call-4-works/ 

Piotr Moss live stream birthday concert

MossWydawnictwo Experimental Workshop zaprasza na transmisję online koncertu na żywo z okazji urodzin wybitnego polskiego kompozytora Piotra Mossa 13 maja 2020 roku o godz. 16.00.

W ramach wydarzenia gitarzysta Marcin Kozioł zaprezentuje solowe utwory z najnowszej płyty Piotr Moss: Solo & chamber works for guitar, m. in. 5 Impromptus (1982) i Esquisses I (1984). Album nagrany pod koniec 2019 roku powstał z inicjatywy Marcina Kozioła z okazji 70. urodzin i 50-lecia pracy artystycznej wybitnego polskiego kompozytora Piotra Mossa jako hołd złożony jego gitarowej twórczości. Wszystkie utwory, oprócz 5 Impromptus na gitarę solo, mają na tej płycie swoje premiery fonograficzne.

Wydarzenie współorganizowane jest przez Polską Fundację Muzyczną w ramach akcji na rzecz artystów #zostańzmuzyką. Zachęcamy do wsparcia inicjatywy na stronie: https://zostanzmuzyka.pl/o-akcji-zostanzmuzyka/ 

Uczestnicy wydarzenia otrzymają kody rabatowe na zakup płyty Marcina Kozioła Piotr Moss: Solo & chamber works for guitar dostępnej w sklepie internetowym wydawnictwa.

Transmisja koncertu – na stronie https://www.youtube.com/watch?v=UsV6w3g8dtk 

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Forum online Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku „Kultura (od)nowa”

ECSEuropejskie Centrum Solidarności i Opera Bałtycka w Gdańsku zapraszają do udziału w Forum online „Kultura (od)nowa” 13 maja 2020 roku o godz. 18:00.

Pandemia gwałtownie zmienia nasze codzienne życie. Materiały z muzeów, galerii, bibliotek, sal teatralnych, oper, filharmonii i pracowni artystów przenoszone są do sieci, co daje nam poczucie wspólnoty. Nie wiemy, jak długo potrwa pandemia i kiedy życie wróci na dawne tory, ale wiemy na pewno, że czeka nas zmiana, także w dziedzinie kultury. Pytania się mnożą. Jakie jest dziś znaczenie kultury? Jak korzystanie z oferty kulturalnej bez wychodzenia z domu, często bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów finansowych, wpłynie na nasze oczekiwania wobec kultury w czasach postpandemicznych? Czy znajdziemy w sobie motywację do celebracji kultury w instytucjach? Czy będziemy chętni, by korzystać z płatnych treści?

Zagadnieniom tym poświęcona będzie debata z gośćmi gdańskiego Europejskiego Centrum Solidarności – Joanną Cichocką-Gulą, Arkadiuszem Hronowskim, Honoratą Martin – którą poprowadzą Magdalena Fryze-Seroka i Dorota Brzezińska.

Ponadto tancerze baletu Opery Bałtyckiej zaprezentują etiudę taneczną w choreografii Izabeli Sokołowskiej-Boulton i Wojciecha Warszawskiego do muzyki Beniamina Baczewskiego.

DOŁĄCZ: do wydarzenia na FB

Charytatywny koncert Kingi Augustyn dla Teatru Scena Kamienica

Kinga AugustynNa żywo z Nowego Jorku 11 maja 2020 roku o godz. 15.00 (USA) / 21.00 (Polska) znakomita polska skrzypaczka Kinga Augustyn wykona wyjątkowy recital na rzecz wrocławskiego Teatru Scena Kamienica.

Teatr Scena Kamienica prezentuje różnorodny repertuar, w tym unikalne autorskie projekty artystyczne z udziałem wybitnych artystów z całej Polski, kultywuje bogate tradycje operetkowe Wrocławia, jest gospodarzem we Wrocławiu Krakowskiego Salonu Poezji i Muzyki Anny Dymnej; prowadzi działalność edukacyjną. Przy Scenie Kamienica działa Wrocławski Chór Seniora, który prezentuje liczne programy artystyczne zarówno w siedzibie teatru, jak i podczas wydarzeń specjalnych. Bieżąca sytuacja, związana z pandemią, spowodowała liczne zmiany nie tylko w funkcjonowaniu gospodarki światowej, ale także w środowisku artystycznym. Przerwała m. in. obchody jubileuszowego sezonu artystycznego Teatru 2019 / 2020, blokując nowe premiery i spektakle, które chciały obejrzeć setki osób, i odbierając jedyną możliwość zarobku artystów.

Podczas koncertu charytatywnego, zorganizowanego z inicjatywy Kingi Augustyn, usłyszymy w interpretacji znanej skrzypaczki utwory Fryderyka Chopina, Aleksandra Zarzyckiego, Krzysztofa Pendereckiego, a także Julesa Masseneta, Fritza Kreislera, Niccolò Paganiniego, Pabla Sarasatego oraz Astora Piazzolli.

DOŁĄCZ: do wydarzenia na FB

Wyniki naboru do programu Kultura – Interwencje 2020

InterwencjeNarodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło nabór do programu dotacyjnego Kultura – Interwencje, finansowanego ze środków MKiDN. 10 000 000 zł trafi w najbliższych miesiącach do 277 beneficjentów w całym kraju na wsparcie lokalnych inicjatyw w obszarze kultury.

Celem strategicznym programu dotacyjnego Kultura – Interwencje jest tworzenie warunków dla wzmacniania tożsamości i uczestnictwa w kulturze, a także upamiętniania polskiego dziedzictwa historycznego na poziomie regionalnym, lokalnym i krajowym poprzez finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym.

W tym roku do programu zgłoszono 1622 wnioski na łączną kwotę 85,4 mln zł. Po dokonaniu oceny merytorycznej programu Kultura – Interwencje wyłoniono 277 zwycięskich projektów, które otrzymały minimum 79 pkt. (zgodnie z §9 ust. 17 regulaminu). Zadania w ramach programu będą realizowane do 30 października 2020 roku.

W ramach programu zrealizowane zostaną m. in. konkursy, festiwale, koncerty, widowiska muzyczne, happeningi, spektakle i działania interdyscyplinarne.

Listy wniosków dostępne są na stronie: https://bit.ly/2WMXnVw 

„Rechnitz. Opera” Wojtka Blecharza – po raz pierwszy online

Rechlitz9 maja 2020 roku o godz. 20:00 na Facebooku oraz na kanale Vimeo TR Warszawa odbędzie się specjalny pokaz opery Wojtka Blecharza Rechnitz. Opera w reżyserii Katarzyny Kalwat według dramatu noblistki Elfriede Jelinek. Po spektaklu, około 22:30, odbędzie się spotkanie z twórcami i twórczyniami tego niezwykłego przedstawienia.

Po raz pierwszy online w ramach akcji TR Warszawa „Zostań w domu, nie wychodź z teatru!” obejrzymy spektakl, którego premiera odbyła się 25 września 2018 roku podczas 61. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

Marzec 1945 roku. Zamek w Rechnitz, austriackiej miejscowości nieopodal granicy z Węgrami. Baronowa Margita von Batthyány wydaje przyjęcie. Według zeznań świadków, jej goście – oficerowie lokalnego SS i Gestapo – biorą udział w masakrze około dwustu węgierskich Żydów, przymusowych robotników. Bezczynność społeczeństwa i biernie prowadzone śledztwo umożliwiło ucieczkę głównym oprawcom. Tekst Jelinek rozpisany jest na głosy pięciu Posłańców, którzy przedstawiają własne wersje wydarzeń. Przez subiektywne narracje spektakl nie jest rekonstrukcją tego, co stało się 70 lat temu w Rechnitz. To próba zrozumienia mechanizmów zbiorowej pamięci. Głównym tematem dzieła jest język jako instrument manipulacji, kłamstw i przemocy. To także opowieść o europejskiej tożsamości, której częścią jest doświadczenie wojny i Holokaustu.

Spektakl będzie udostępniony z polskimi i angielskimi napisami na Vimeo. Dzięki polskim napisom spektakl będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami słuchu (realizacja w ramach projektu TR „Bez Barier 2020”).

Spektakl będzie można zobaczyć jednorazowo: https://vimeo.com/user52046418 

Preludium Gdańskiego Festiwalu Muzycznego – recital Soni Warzyńskiej-Dettlaff

gfmAkademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku i Radio Gdańsk S.A. zapraszają 9 maja 2020 o godz. 20.00 na koncert z cyklu „aMuz w Radiu Gdańsk”, będący jednocześnie preludium Gdańskiego Festiwalu Muzycznego. Podczas koncertu usłyszymy pieśni kompozytorów polskich w interpretacji Soni Warzyńskiej-Dettlaff.

„aMuz w Radiu Gdańsk" to zapoczątkowany w październiku 2019 roku cykl koncertów, których wykonawcami są studenci, absolwenci i pedagodzy Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Na rok akademicki 2019 / 2020 zaplanowano łącznie 9 koncertów, które prowadzi Konrad Mielnik. Wszystkie są transmitowane na żywo na antenie Radia Gdańsk.

Najbliższy koncert, który odbędzie się bez udziału publiczności w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna, również transmitowany będzie live na antenie Radia.

Recital jest Nagrodą JM rektora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku prof. dr. hab. Macieja Sobczaka oraz prezesa Zarządu Radia Gdańsk Adama Chmieleckiego dla Soni Warzyńskiej-Dettlaff, która zdobyła I nagrodę w I Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki dla uczniów i absolwentów szkół muzycznych II st. oraz studentów i absolwentów wyższych uczelni artystycznych.

W wykonaniu sopranistki Soni Warzyńskiej-Dettlaff i pianistki Grażyny Troć usłyszymy m. in. pieśni Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Ignacego Marcelego Komorowskiego, Mieczysława Karłowicza oraz Stanisława Niewiadomskiego.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji muzycznej POLMIC.

Radio Gdańsk online: https://radiogdansk.pl/sluchaj-rg-kanaly 

Smykowizje online #5 „Abstrakcja do kwadratu”

muzykajest.plCentrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Fundacja Muzyka jest dla wszystkich zapraszają na cykl interaktywnych działań multisensorycznych dla rodzin z dziećmi 3–6 lat „Smykowizje online”, realizowanych w scenografii wystaw i przestrzeni galerii U-jazdowskiego i innych miejsc, związanych ze sztuką. Najbliższe zajęcia „Abstrakcja do kwadratu” odbędą się online 9 maja 2020 o godz. 11.00.

Co to jest abstrakcja? Czy wszystkie obrazy i kształty da się nazwać? Czy trójkąt może być statkiem, a koło okiem krokodyla? Podczas najbliższych „Smykowizji online” odwiedzimy wystawę w Zamku Ujazdowskim „O wiele historii za dużo, by zmieścić w tak małym pudelku” duetu Bik Van der Pol. Wysłuchamy dziwnych historii, które opowiada wystawa i niezwykły Kwadrat. A w końcu wspólnie stworzymy abstrakcyjne dzieło sztuki.

Rodzice z dziećmi mogą wysłuchać części muzycznych i narracyjnych spotkania oraz wykorzystać przygotowane przez organizatorów materiały, kierując uwagę na bliskie percepcji dzieci podstawowe kształty: linię, kwadrat, prostokąt czy koło. Zespół EDU U–jazdowskiego wraz z Fundacją Muzyka jest dla wszystkich przygotował wiele sensorycznych niespodzianek i twórczych opowieści, do których współtworzenia zaprasza.

Oprawę muzyczną przygotowała kompozytorka Agnieszka Widlarz.

ZOBACZ: wydarzenie na FB