Polmic - FB

aktualności

Album Filharmoników Poznańskich na liście „Gramophone”

DUXDwupłytowe nagranie kantat Milda i Nijoła Stanisława Moniuszki znalazło się na majowej liście najlepszych albumów płytowych wybranych przez „Gramophone” – prestiżowy brytyjski miesięcznik poświęcony muzyce poważnej.

Kantaty Milda i Nijoła Stanisława Moniuszki Orkiestra Filharmonii Poznańskiej nagrała wraz z solistami: Wiolettą Chodowicz (sopran), Marią Jaskulską-Chrenowicz (sopran), Ewą Wolak (mezzosopran), Sylwestrem Smulczyńskim (tenor), Robertem Gierlachem (baryton), Szymonem Kobylińskim (bas) oraz Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej przygotowanym przez Violettę Bielecką. Całością dyrygował Łukasz Borowicz. Album, będący światową premierą fonograficzną, ukazał się nakładem wytwórni DUX w październiku 2019 roku.

Obie kantaty nawiązują do mitologii litewskiej, obie też powstały na podstawie Witoloraudy – pierwszej części eposu Anafielas Józefa Ignacego Kraszewskiego, który był także autorem libretta Mildy.

Pośród dziesięciu albumów CD na majowej liście „Gramophone" znalazły się m.in. albumy: Górecki – String Quartet No 3. Sonata for Two Violins w wykonaniu Tippett Quartet (Naxos) I Homage to Godowsky: Andrey Gugnin (Hyperion).

Cała lista “The best new classical albums: Editor's Choice, May 2020” dostępna jest na stronie https://www.gramophone.co.uk/features/article/the-best-new-classical-albums-editor-s-choice-may-2020 

Gdańsk | Premiera „Ad Fontes” Katarzyny Kwiecień-Długosz

Carillony Gdańsk24 kwietnia 2020 roku o godz. 17.00 w ramach „Cotygodniowych koncertów carillonowych” odbędzie się premiera – również online! – utworu Ad Fontes (Do źródeł), napisanego specjalnie dla gdańskich carillonów przez Katarzynę Kwiecień-Długosz. Premierową kompozycję zaprezentuje carillonistka miejska Monika Kazmierczak.

Najnowszy utwór Katarzyny Kwiecień-Długosz jest reakcją kompozytorki na sytuację pandemii koronawirusa. Został ukończony w Wielkim Tygodniu 2020 roku. Zadedykowała go wszystkim poszukującym nadziei.

„Nadziei można poszukiwać w różny sposób. Dla mnie naturalnym odruchem było sięgnięcie do biblijnej Księgi Psalmów, a w tym trudnym czasie w szczególny sposób przemówił do mnie tekst Psalmu 42. Psalmista posługuje się tam obrazem zwierzęcia – łani, która pragnie dotrzeć do życiodajnego źródła. Stąd pochodzące z łacińskiej Wulgaty wyrażenie „Ad Fontes” w tytule utworu, oznaczające dosłownie „do źródeł”. Owo „do źródeł” można rozumieć w różnym kontekście. Osobiście mam wrażenie, że czas pandemii w pewien sposób wymusza na nas refleksję na temat źródeł naszej tożsamości, człowieczeństwa, duchowości. A może nawet spowoduje powrót do tych źródeł. W utworze pojawiają się muzyczne cytaty, m. in. fragment melodii Psalmu 42 z Psałterza Jakuba Lubelczyka z 1556 roku. Jest to najstarszy zachowany polski psałterz. Inspiracją do sięgnięcia do „muzycznych źródeł” była historia gdańskiego carillonu ratuszowego, który został zbudowany w tym samym okresie. Melodia zaczerpnięta z Psałterza podlega w utworze wariacyjnym przekształceniom, natomiast muzyczną akcję całego utworu można streścić, posługując się ostatnim wersetem Psalmu 42: „Czemu zgnębiona jesteś, duszo moja, i czemu trwożysz się we mnie? Ufaj Bogu, bo jeszcze wysławiać go będę: On zbawieniem mojego oblicza i moim Bogiem”.

Ponieważ kompozytorka czuje się mocno związana z muzyką Ludwiga van Beethovena (brała udział w międzynarodowym projekcie kompozytorskim „250 piano pieces for Beethoven” w Bonn w 2018 i 2020 roku oraz w obchodach roku beethovenowskiego w tym roku w Bonn), wykonane zostaną również opracowania carillonowe utworów Beethovena.

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/2980334405413156/ 

ZOBACZ: zapowiedź koncertu https://www.facebook.com/watch/?v=228553198246808 

XI Konkurs Kompozytorski im. Zygmunta Mycielskiego

MycielskiKoło Młodych Związku Kompozytorów Polskich zaprasza młodych twórców do uczestnictwa w XI Konkursie Kompozytorskim im. Zygmunta Mycielskiego.

Uczestnikami Konkursu mogą być osoby poniżej 30. roku życia. Przedmiotem konkursu jest skomponowanie utworu dla zespołu Kompopolex w składzie: altówka, akordeon, perkusja, syntezatory. Czas trwania utworu powinien mieścić się w przedziale od 8 do 12 minut. Termin nadsyłania prac upływa 30 czerwca 2020 roku.

Nagrodzone utwory zostaną wykonane dwukrotnie: ich premiera odbędzie się na festiwalu poświęconym postaci Zygmunta Mycielskiego w Strzyżowie, a kolejne wykonanie będzie miało miejsce w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Nagrodzone utwory zostaną zarejestrowane i wydane na płycie CD Kronika Warszawskiej Jesieni. Dodatkową formą nagrody jest możliwość przeprowadzenia autorskich warsztatów kompozytorskich w szkole muzycznej w Strzyżowie. Za przeprowadzenie warsztatów kompozytorzy otrzymają honoraria.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie Związku Kompozytorów Polskich: https://www.zkp.org.pl/index.php/pl/kolo-mlodych/wydarzenia/konkursy/1007-xi-konkurs-mycielskiego-regulamin 

Nagroda Norwida – nabór kandydatów przedłużony

NorwidTrwa nabór wniosków z kandydaturami do tegorocznych Nagród im. Cypriana Kamila Norwida. Ze względu na stan epidemii COVID-19 Samorząd Województwa Mazowieckiego wydłuża termin zgłaszania kandydatów do Nagrody Norwida do 31 maja 2020 roku.

Samorząd zaprasza ogólnopolskie związki twórcze lub ich oddziały, uczelnie wyższe, instytucje kultury, wydawnictwa i redakcje oraz artystów do zgłaszania kandydatur do XIX edycji Nagrody, która przyznawana jest artystom tworzącym na Mazowszu. Kandydatów zgłaszać można w czerech kategoriach: literatura, muzyka, sztuki plastyczne i teatr – za dzieło lub kreacje powstałe w roku 2019. Kandydatów do wyróżnienia „Dzieło życia”, przyznawanego za całokształt twórczości, zgłaszać mogą również mieszkańcy województwa mazowieckiego.

Skan wniosku wraz z oświadczeniem kandydata (dostępne na www.norwid.mazovia.pl) można wysłać drogą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenie można również przesłać listownie na adres: Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Plac Bankowy 3/5, 00-142 Warszawa (z dopiskiem „Nagroda Norwida”).

Kto w tym roku zdobędzie statuetki Norwidowskie? Dowiemy się 24 września 2020 roku (w dzień urodzin Norwida) podczas gali wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie.

Magda Denko

Więcej informacji w biurze prasowym MIK: http://biuro-prasowe.mik.waw.pl/86448-zglos-kandydata-do-nagrody-im-c-k-norwida 

TUTTI.pl – edycja specjalna: #TUTTIwdomu

TuttiReagując na bieżące wydarzenia Polskie Wydawnictwo Muzyczne uruchamia edycję specjalną TUTTI.pl: #TUTTIwdomu. Program kierowany jest do wszystkich instytucji, które wypożyczały materiały wykonawcze z katalogu PWM w celu dokonania rejestracji audiowizualnych. Uruchomiona zostanie specjalna pula środków na zamieszczenie w Internecie nagranych wykonań utworów kompozytorów polskich niezależnie od tego, jaki był pierwotny cel rejestracji.

Akcja ta pozwoli na ożywienie działalności instytucji, podzielenie się z melomanami ciekawymi wykonaniami, utrzymanie kontaktu z publicznością oraz na inicjowanie nowych działań w obszarze muzyki.

Wnioski o zniżkę na zamieszczenie w Internecie nagrania audio-video wybranego utworu z katalogu TUTTI.pl przyjmowane będą mailowo (adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) od 15 do 31 maja 2020. Wnioski rozpatrywane są na bieżąco przez zespół pod przewodnictwem dyrektora-redaktora naczelnego PWM Daniela Cichego zgodnie z datą wpływu.

Pozytywnie rozpatrzone wnioski otrzymają dofinansowanie w wysokości 70% należnej opłaty za zawieszenie nagrania w Internecie aż do 31 grudnia 2020.

Grajmy TUTTI muzykę polską!

Zasady uczestnictwa w #TUTTIwdomu, edycji specjalnej TUTTI.pl oraz wniosek dostępne są na stronie https://pwm.com.pl/pl/page/tutti.html 

Justyna Neuer-Luboradzka

Domówka z Dwójką, czyli kameralne koncerty online

PR2Maja Kleszcz i Wojtek Krzak, Józef Orliński i Aleksander Dębicz, Paweł Szamburski oraz duet Pękala/Kordylasińska – oto pierwsi artyści, którzy zagrają półgodzinne koncerty online dla słuchaczy Programu 2 Polskiego Radia i internautów. Kameralne wieczory z cyklu „Domówka z Dwójką” będą się odbywać co sobotę o godz. 19.00 na antenie, stronie internetowej oraz Facebooku stacji.

Trzydziestominutowe występy będą nie tylko świadectwem czasów, w których przyszło nam żyć, ale i dowodem na nierozerwalną więź łączącą Twórców ze Słuchaczami. Okoliczności tylko ją wzmacniają. Koncerty wprawdzie bez burzy braw i owacji na stojąco, ale za to niezwykle bliskie, intymne, spontaniczne.

Na początek, w ramach akcji „Domówka z Dwójką”, wystąpią: Maja Kleszcz i Wojtek Krzak (18 kwietnia), Jakub Józef Orliński i Aleksander Dębicz (25 kwietnia), Paweł Szamburski (2 maja), Miłosz Pękala i Magdalena Kordylasińska-Pękala (9 maja). Specjalne programy już przygotowują: Marcin Zdunik, Marek Bracha, Paweł Romańczuk (Małe Instrumenty) oraz Jerzy Rogiewicz i Adam Sztaba. Zanim jednak to nastąpi, dziennikarze Dwójki i artyści zapraszają na „Domówki z Dwójką”. I – jak to na Domówkach – będzie kolorowo: piosenki i Chopin, jazz i Vivaldi, dawne i nowe przeboje, polska muzyka współczesna, a dozwolone są wszelkie instrumenty dostępne pod ręką. W każdą sobotę o godz. 19.00. Na antenie, stronie internetowej i Facebooku stacji.

Artur Szklarczyk

www.polskieradio.pl 

Wyjątkowe koncerty Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie na antenie Polskiego Radia Dzieciom

PR Dzieciom19 kwietnia 2020 roku o godz. 18.00 Polskie Radio Dzieciom rozpocznie cykl retransmisji koncertów dla dzieci w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie i jej wspaniałych gości. Jako pierwszy zostanie wyemitowany koncert Orkiestry pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego z udziałem Anna Jurksztowicz.

Inaugurujący cykl retransmisji 80-minutowy koncert Anny Jurksztowicz i Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie (wówczas Polskiej Orkiestry Radiowej) pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego odbył się 28 maja 2017 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W wykonaniu artystów usłyszymy muzykę filmową Carly Simon i samego Krzesimira Dębskiego, w tym ścieżki dźwiękowe z filmów Stara baśń, Magiczne drzewo, W pustyni i w puszczy, Polski koń sportowy, Gwiezdny pirat, The Rink oraz z serialu Na dobre i na złe.

Kolejne koncerty będą retransmitowane 26 kwietnia oraz 3, 10 i 17 maja. Przypomnijmy, że każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Audycje te są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam.

Materiały prasowe PR

Szczegółowa ramówka dostępna jest na stronie https://www.polskieradio.pl/18/4474/ 

Zaśpiewaj hymn z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną!

TOSToruńska Orkiestra Symfoniczna organizuje akcję nagrania Hymnu Państwowego, w realizacji której każdy może wziąć udział. Nagrania wideo przesłane przez uczestników akcji zostaną dołączone do ścieżki dźwiękowej zrealizowanej przez muzyków Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Wykorzystanych zostanie pierwszych 100 nadesłanych nagrań. Prezentacja wspólnej pracy zawodowych muzyków i melomanów będzie miała miejsce w Święto Konstytucji 3 Maja za pośrednictwem mediów społecznościowych Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Podkład muzyczny w wersji MIDI, do którego należy nagrać partię wokalną, dostępny jest do pobrania na stronie internetowej TOS: https://bit.ly/2URcHRu . Materiał MIDI należy odtwarzać w słuchawce, klasnąć w dłonie na czwarte uderzenie metronomu. Nagranie wideo musi być w jednym ujęciu.

Plik z nagraniem opisanym imieniem i nazwiskiem należy przesłać do 20 kwietnia 2020 roku na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Udział w akcji jest jednoznaczny z akceptacją regulaminu zamieszczonego na stronie internetowej https://bit.ly/2URcHRu 

„Zostań w domu, nie wychodź z teatru”: Holzwege

Sikorski18 kwietnia 2020 roku w ramach akcji „Zostań w domu, nie wychodź z teatru” zobaczymy po raz pierwszy online Holzwege – niezwykły spektakl w reżyserii Katarzyny Kalwat na podstawie tekstu Marty Sokołowskiej o kompozytorze Tomaszu Sikorskim. Obok aktorów TR Warszawa – Jana Dravnela, Sandry Korzeniak i Tomasza Tyndyka – w przedstawieniu bierze udział wybitny kompozytor i pianista Zygmunt Krauze, przyjaciel Sikorskiego.

Holzwege to teatralna próba rozwikłania tajemnicy przedwczesnej śmierci wybitnego kompozytora, Tomasza Sikorskiego (1939–1988). To teatr, eksperyment śledczy i koncert w jednym. Ten wyjątkowy spektakl otrzymał główną nagrodę 22. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, a Tomasz Tyndyk dostał nagrodę dla najlepszego aktora konkursu za rolę kompozytora Tomasza Sikorskiego.

Pokaz odbędzie się na Facebook Live TR Warszawa oraz na Vimeo 18 kwietnia o godzinie 19.00. Spektakl będzie można zobaczyć jednorazowo, dlatego zachęcamy do spędzenia tego wieczoru z zespołem TR Warszawa. Nagranie będzie uzupełnione o napisy w języku polskim (realizacja w ramach projektu TR Bez Barier 2020) i angielskim (napisy PL I ENG tylko na Vimeo).

Również w sobotę 18 kwietnia o 21:15 odbędzie się na żywo za pośrednictwem Facebook Live spotkanie z aktorami i twórcami spektaklu Holzwege: Zygmuntem Krauze, Katarzyną Kalwat, Martą Sokołowską, Sandrą Korzeniak, Janem Dravnelem, Tomaszem Tyndykiem oraz Anną Tomczyńską.

Materiały prasowe TR Warszawa

https://www.facebook.com/trwarszawa 

https://vimeo.com/user52046418